EG 17 'Wat vroeger door de buren werd gedaan..' 'Zuid-Hollands landschap' wil Oranjepolder kopen 'Den Haag is de oude niet meer' In vijftigjarig bestaan nooit helemaal uit de ruimteproblemen Vrijwilligers starten Westwijk-Hulp 'Het schort aan onderhoud en beheer9 MSV'71 haalt uit HOLT Gea Sonneveld in rolski-wedstrij d Bouw jeugdhonks niet aan elkaar gekoppeld Lagere technische school Vlaardingen Richard Dercks vol optimisme naar residentie Frans Schaap blessure vrij Selectie Oud-^j Schiedam rond SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad ■vrijdag RW 27 augusius 1982 amende J weet; Dam 's °nge- 'ordt an, gL_. ed. Er is mrgd. 'X-PvdA 'ales en drie de Gro- -plein. Aer- »nmomi. rijdag 3 hiedam, luis. Hij van de telingen s zal hij 'ken Tin Itahatel Na af- tal van sieerd. a Vlaardingen In navolging van de Holv-Hulp, dat al ruim anderhalf jaar draait, gaat vanaf 1 septem ber ook in de Wesfwijk een burenhulpdienst van start. De bewoners van deze wijk en de Zuidbuurt "kunnen voortaan op werkdagen tussen negen en tien uur telefonisch (341949) een beroep doen op de nieuwe instantie, die geheel uit vrijwilligers be- staat. „Wat wij willen doen, is wat vroeger gewoon door de buren gebeurde", legt Wil van den Beukei, die zowel in Holy als momenteel in de Westwijk de hulpdienst mede heeft opgezet, uit, „Maar door het wegvallen van de sociale controle is dat veel minder geworden. De mensen zijn 't zicht op elkaar aan het verliezen. Wij probe ren nu die burenhulp weer op gang te brengen." Met dertig vrijwilligers en tien telefonistes voor de Westwijk is een interkerkelijke werk- groep, die indertijd het initia tief heeft genomen, opnieuw een stap dichterbij de vroegere situatie in Vlaardingen geko men. Een aantal jaren geleden bestreken dit soort hulpdiens ten de hele stad. De werk groep is in de flatwijken met dit project begonnen, „omdat daar de mensen makkelijker langs elkaar heen. leven", al dus Van den Beukei. De Indi sche buurt of de Emmauswijk is het volgende stadsgedeelte, dat in aanmerking komt voor de hulpdienst. 'Zuid' half september open Schiedam Het is niet mogelijk gebleken de bouw van de twee jeugd honks in Schiedam-Zuid en Noord achter elkaar plaats te laten vinden. Dezelfde aannemer zou de werkzaamheden uit voeren, maar toen de klus in Zuid geklaard was, wachtte men in Noord nog altijd tever geefs op een bouwver gunning. Dit had alles te maken met de bezwaarschriften die aanvankelijk omwo nenden (het Bachplein) en later de oudercommis sie van de nabijgelegen kleuterschool hadden in gediend, De vertraging, die dit alles tot gevolg -had, was veel langduri ger .dan men. „op. Thet„ Schfédamse1 stadskantoor ook maar had durven te veronderstellen. De bouwvergunning voor de jongerenontmoe tingscentrum in Schie- dam-Noord (Churchill- weg 52, het 'Metropad') is twee weken geleden de finitief verleend. Nu het aannemersbedrijf al weer uit Schiedam is vertrok ken, durven nauw bij het project betrokken ambte naren geen aanvangsda tum meer te noemen. Het kan een week duren voordat met de bouw wordt begonnen, maar het kan ook nog langer op zich .laten wachten. Het is al wèl ongeveer bekend wanneer het jeugdhonk in Zuid geo pend wordt: half septem- Kerk Dat de kerk erbij betrokken is, wil bij sommige bewoners nog wel eens enige weerstand op roepen. Maar, stelt agoge Van de Beukei; „We komen niet om het evangelie via een ach terdeurtje te verkondigen. We bieden alleen echte hulp. Een heleboel medewerkers hebben ook niets met de kerk uit te staan," De bewoners kunnen voor al lerlei 'hand- en spandiensten', zoals Wil Van den Beukei het zelf noemt, bij de Westwijk- hulp terecht. „Mensen die ziek zijn zitten vaak omhoog met hun boodschappen. Of de kin deren moeten naar school worden gebracht. En in de buurt kennen ze niemand die dan eens kan inspringen. Voor dat soort dingetjes, daar kun nen ze ons nu voor bellen." Het is in ieder geval niet de bedoeling, dat de hulpdienst op de stoel van een professio nele kracht gaat zitten. Wil van den Beukei, die zelf als agoge wel de deskundigheid bezit: „Als iemand zich alleen voelt, kan-ie bellen. Komt er één van de vrijwilligers naar hem toe om eens een praatje te maken. Maar als wij denken dat onze hulp niet toereikend is, schakelen we een professio nele instantie in." De lagere technische school aan de Deltaweg, die volgens de schoolleiding nog steeds uit breiding behoeft. Vlaardingen Op 5 september heeft .Vlaardingen vijftig jaar een technische school. In 1932 kon de verenging De Ambachts school' beginnen met een school in een gebouw" aan dê Zomer straat. Vier jaar later ging het van die te kleine behuizing naar de Oosterstraat, waar de school tot december 1954 zat'. Sinds die tijd zit de lagere technische school aan de Del taweg, een gebouw waar in 1960 nood lokaaltjes werden bijgezet voor tien jaar, die er nog staan. Het wachten is nog steeds op een uitbreiding. Maar in september kan, on danks al die problemen, toch het vijftigjarig bestaan gevierd worden. Een jubileumcommissie heeft een feestprogramma in elkaar gedraaid, dat op 24 september begint met een receptie voor genodigden en op 2 oktober eindigt met een reünie voor oud-leerlingen en oud-perso neel. Daar tussenin is het feest voor de leerlingen. Die gaan naar het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde, krij gen films te zien, er is een sportdag en een open dag, waarop iedereen kan zien hoe het tegenwoordig op de tech nische school toegaat. De school, waarvan I.A, Kre- ber, oprichter van de machine fabriek Kreber, de grote pro motor was, heeft een turbulen te geschiedenis gekend. Het begon met 59 leerlingen in de Zomerstraat. In de hoogtijda gen had de school maar liefst 900 leerlingen, terwijl de be huizing aan de Deltaweg was berekend op ongeveer 600, Plannen voor uitbreiding of nieuwbouw duiken regelmatig op in de geschiedenis, maar aan de uitvoering ontbreekt het steeds, In 1950 begon zelfs een soort schoolstrijd, toen een christelijke stichting voor la ger technisch onderwijs werd opgericht. Beide clubs deden een aanvraag voor nieuw bouw. De christelijke stichting kreeg de toestemming. Maar ook dat p,lan werd niet uitge voerd, en in 1967 gingen de twee groeperingen samenwer ken. Gebouwd is er in de tus sentijd niet. t 4 „Begin dft'jaar zouden we ein delijk gaan verbouwen", zegt vice-voorzitter D. van der Vel den. „Maar dat is ook weer niet doorgegaan, omdat het ministerie schermt met het leerlingenaantal dat zo terug loopt." De school heeft haar streek- functie verloren. Omliggende gemeenten hebben nu zelf technische scholen. „Boven dien", zegt directeur A. Jonge- jan, „zijn er nu veel meer an dere vakscholen. De kinderen krijgen steeds meer mogelijk heden om 'voor een andere school te kiezen als ze een am bacht willen leren. Vroeger moesten ze allemaal hier naar toe. Er was niets anders." Er staat nu nog wel een uit breiding op stapel. „Dat is he laas minder dan wij dachten nodig te hebben", zegt direc teur Jongejan. „Maar", belooft hij, „daar gaan we nog voor knokken." .Maassluis De stichting 'Zuid-Hollands landschap' ;wil het plassengebied Oranjepolder tussen Maassluis en 'Hoek van Holland kopen. De onderhandelingen over «?vde aankoop zijn nog in een beginstadium, aldus een '^woordvoerder van de stichting. De onderhandelingen wor den bemoeilijkt, omdat de stichting te maken heeft met twee gemeenten: Maassluis is eigenaar van het plassenge- Eénakterfestival Schiedam Het éénakterfes- tival, waarmee de Schiedamse a matuerto n eelgezels chappe n zich presenteren voor het nieuwe seizoen, wordt op 25 september voor de vijfde maal gehouden. Het éénakterfestival is een ge zamenlijke activiteit van mie Schiedamse toneelverenigin- fen. De stukken, die dan in et Schiedamse Passagetheater -.gespeeld worden, mogen uit '-slechts één bedrijf bestaan. ADVERTENTIE 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 Kortekade 63-69. bied, dat op grondgebied ligt van Hoek van Holland (Rot terdam). „Het is wat gecom pliceerder dan wanneer je met een partij te maken hebt", aldus de stichting. Doel van het 'Zuid-Hollands landschap' is het instandhou den van natuurgebieden. De stichting heeft de indruk dat het fout afloopt met de Oran jepolder als er niet snel iets ge-, beurd, „Wij hebben bet idee dat het momenteel schort aan het onderhoud en het beheer", laat de woordvoeder weten. Zo heeft een manegehouder de noordoever van de plassen ge bruikt als illegale dumpplaats van paardenmest vermengd met zaagsel, waardoor overbe mesting is ontstaan. Ook is er lukraak schrikdraad eS prik keldraad' geplaatst dooF eige naars van aangrenzende gron den en de manegehouder. Bo vendien kalven de oevers van de plassen steeds verder af. Over deze drie punten Is het Maassluise college van burge meester en wethouders onder meer aan de tand gevoeld door het PPR-raadslid Jaap van der Griend, die zich daar zorgen om maakte. Volgens de stichting hoeft het niet per se afgelopen te zijn met het windsurfen in het ge bied, waartegen natuurbe schermers geregeld proteste ren. „Als we het kopen moe ten we bekijken of er gesurfd kan blijven worden. Wij gaan er daarbij altijd van uit dat de natuur geen schade mag on dervinden van de recreatie." Inmiddels hebben Ben W van Maassluis de schriftelijke vra gen van Jaap van der Griend beantwoord. Het college ver klaart dat voorlopig aan de af~ kiaving van de oevers niets wordt gedaan, omdat het niet duidelijk is wie er voor de kos ten opdraagt. Tegen de mane gehouder is inmiddels proces verbaal opgemaakt voor het dumpen van de mest en ook is hem aangezegd dat hij de mes thopen langs de Oranjedijk dient te verwijderen. Tevens stelt de gemeente pogingen in het werk de manegehouder van de bij Maassluis in eigen dom zijnde gronden te krijgen. 1 -V;- Vlaardingen Slechts een be scheiden aantal oefenwedstrij den werd gisteravond afge werkt. De reserves van SVV waren te sterk voor VFC: 1-2. MSV '71 had geen moeite met Alexandria '66 en won dan ook verdiend met 4-1. Hoek van Holland hield het hoofd koel tegen PDK: 2-1. VFC-SW-2 1-2 VFC en SVV maakten er een uiterst nuttige en aantrekkelijke oefenwed strijd van. Dat de Schiedam mers uiteindelijk met 1-2 won nen, daar kon een ieder na af loop vrede mee hebben. VFC nam de leiding via een doel punt van Arjen Stada, maar de Schiedammers kwamen sterk terug via tweemaal Eric Kol- meyer. Hoek van HoUand-PDK 2-1 De Hoekenaren blijven tn de voorbereiding naar het nieuwe seizoen goed presteren. Ook met PDK had Hoek van Hol land geen moeite. Via een be nutte strafschop van Henk Boon en een treffer van Hans Kenters werd er met 2-1 ge wonnen. MSV '71-Alexandria J66 (zon) 4-1 Zonder schroom be streed MSV '71 KNVB-vereni- ging Alexandria '66. De plqeg van Eric de Vries was veel te sterk voor de Rotterdammers. De doelpunten in deze kleur rijke wedstrijd kwamen np naam van Ron Kohischein, Remco Jansen (tweemaal) len Koos Juursema. Schiedam De competities tart had voor SVV niet zwaarder kunnen uitvallen. Was eerst het uit de ere divi sie getuimelde MVV de te genstander, nu wacht over morgen andermaal een club van formaat: FC Den Haag. De wedstrijd in het Zuider park is voor Richard Dercks een terugkeer naar de stad waar eens zijn voetbalcarriè re een aanvang nam. „Gek eigenlijk," klinkt het uit de mond van de vleugelspits. „Ik speelde bij Quick Den Haag en nooit heeft FC Den Haag interesse gehad. Ze gin gen wel bij alle andere vereni gingen in Den Haag kijken, maar Quick werd altijd over geslagen. Toen Feyenoord eenmaal op de stoep stond, was het voor mij natuurlijk niet moeilijk kiezen. Ik was al lang blij dat ik de overstap Richard Dercks...'Ik heb het naar mijn zin bij SVV',., door Chris Woerts naar de professionals kon ma ken." Bij Feyenoord beleefde Ri chard Dercks twee ongelukki ge jaren. Miste tot tweemaal toe de voorbereiding vanwege blessures en de kans op een doorbraak naar de A-selectie was daarmee verkeken. San- dor Popovic, de oud-trainer van Quick Den Haag, was zijn oud-spel er echter niet uit het oog verloren en haalde hem naar SVV. Een overgang waar Richard Dercks geen spijt van heeft gehad. 'Kapkoning' Hij heeft zijn draai inmiddels gevonden in Schiedam. In de voorhoede draait het om hem, de 'kapkoning uit Schiedam'. Zijn aanvallende kwaliteiten staan buiten kijf. Hij, die met zijn flitsende schaarbeweging menig verdediger tot wanhoop brengt, voor het eerst met SVV in het Zuiderpark. „Het zal een voor ons een zware wedstrijd worden, maar bang zijn we zeker niet. Het zal veel schelen of Leen Warnaar weer fit is. Maar joh, FC Den Haag is het oude Den Haag toch niet meer. Ais kleine jongen ging ik vroeger altijd met mijn va der naar het Zuiderpark. Op maandag was de wedstrijd van zondag al uitverkocht. Kon ik op de nek van mijn vader gaan zitten om tenminste nog iets van de wedstrijd te zien." Richard Dercks denkt mee weemoed terug aan die tijd. Opgegroeid in de Basarstraat, later verhuisd naar de Weij- marstraat. Speelde in het Haagse jeugdelftal met Karei Bouwens en Cees Tempelaar. En toch, Richard Dercks mist het branie-achtige van wat de geboren Hagenees zo siert. Het accent is hij inmddels al hele maal kwijt. De student fysio therapie (25) is de nuchterheid zelve. Trekt ai jaren zijn eigen plan. „Ik vind dat een vleugelspits zijn directe tegenstander uit moet kunnen spelen. In één tegen één situaties moet je er langs. Aan buitenspelers die alleen het balletje breed kun nen tikken heb je volgens mij niets. Ook al mislukt het een paar keer, je moet toch steeds ie direct man opzoeken en pro beren uit te spelen. Het pu bliek vraagt daar toch om. Uitschieter Het publiek in Schiedam is hem juist om die kwaliteiten gaan waarderen. Al is SVV dan geen uitschieter in de eerste divisie, het is toch altijd weer oppassen geblazen. Dat ondervond MVV bij de start van de competitie, ue oehie- dammers wonnen met Q-Lën juist Richard Dercks wasl de maker van het enige doelpunt van de wedstrijd; „Ik denk-tjat SVV niet te vergelijken is met welke andere betaalde vereni ging dan ook, De sfeer is heel bijzonder voor een profclub. Af en toe denk je dat je bij een amateurvereniging speelt, zo gemoedelijk, gaat het er hier aan toe. De selectie vormt een eenheid en dat is in het velcUe merken. Bij SVV wordt tan minst nog echt gelachen, ige- dold. Je moest Nol de Rifiter zien kijken toen wij op de» te rugweg uit Maastricht een^po- lonaise door de bus liepen. Had dat nog nooit eerder Mee gemaakt. Nee, ik heb het •Bij zonder naar mijn zin bij SVV." Schiedam Zonder schroom treedt SVV FC Den Haag tegemoet. Na de wedstrijd eerder deze week tegen DS '79 heeft Nol de Ruyter zijn selectie stevig onder handen ge nomen. Alle fouten doorgenomen en de Veenendaalse oe- fenmeester weet dat zijn elftal klaar is voor het karwei in het Zuïderpark. In welke opstelling FC Den Haag zal worden bestreden is nog een vraagteken. Henk Salari en Leen Warnaar heb ben inmiddels een aangepaste taining achter de rug, maar beiden voelen zich nog niet honderd procent fit, „De bles sures ontwikkelen zich goed en het is afwachten tot zon dagochtend. Dan pas nemen we de definitieve beslissing. Ferry Meerhof heeft weer last van zijn teen gekregen en of hij kan spelen is twijfelachtig. Nol de Ruiter: „Ferry is weer naar de dokter geweest en nu maar afwachten hoe het zich gaat ontwikkelen. Frans Schaap is helemaal fit. Voor de voorhoede kan ik kiezen uit vier spelers. Dercks, Koevermans, Meerhof en Schaap. Koevermans en Dercks spelen in ieder geval, dus het zal tussen Schaap en Meer hof gaan." Ais Leen Warnaar en Henk Salari kunnen spelen, zal het elftal nog meer wijzigingen ondergaan. Harry Meyboom zal dan waarschijnlijk één van de slachtoffers worden. Bang is Nol de Ruiter dus allerminst: „Iedere wedstrijd is moeilijk, niet alleen voor ons, maar ook voor de tegen stander. De start is niet slecht geweest, maar als we over vijf, zes weken nog bovenin meedraaien kun je pas echt conclusies trekken. De competitie is daar nu nog te pril voor." Als er niet snel^ts gebeurd loopt het volgens het Zuic&Hol- lands landschap fout af met het plassengebied Oranjepolder. Maassluis Gea Sonneveld zal morgen, zaterdag 28 augus tus, meedoen aan een interna tionale rolski-wedstrijd in het Lickebaèrtsbos in Maassluis. De Nederlandse kampioene langlaufen uit Zoetermeer krijgt daar te maken met een sterk internationaal deelne mersveld. Behalve Sonneveld en Martin Albersberg (de nationaal kam pioen langlaufen uit Weesp) zullen veel leden van de orga niserende vereniging Rotter- dam-Westland aan de start staan, maar hebben ook de ianglaufveremgingen Keiski en Maastricht positief gerea geerd op de uitnodiging. De grootste kanshebbers moe ten evenwel worden gezocht bij de Duitse rotski-afvaardi ging. De 20 man tellende ploeg heeft in haar midden ook de regerend Duits langlaufkampi- oen Jochem Behle, die het evenement vorig jaar ook al won. Tevens worden Belgische rolskïeërs aan de start ver wacht. De individuele wedstrijd be gint om 11.00 uur. De mannen leggen vijftien kilometer af langs de Nieuwe Waterweg en de vrouwen vijf. Om 14.00 uur wordt het startsein gegeven J|voor een estafette over 4 x '^kilometer (heren) en 3 x 5 (dames). Schiedam De selectie voor de wedstrijd tussen Oud-Schiedam en Oud- Feyenoord, die maandag avond (19.30 uur) op het terrein van Hermes DVS wordt afgewerkt, is be kend. In totaal zijn zeventien spelers voor de wedstrijd uitgenodigd. GSS, WK, FCN '66, Excelsior '20 en DRZ leveren geen spelers aan het elftal. De selectie bestaat uit: Cees van der Windt, P. Roozen (beiden DHS), J. Ballijns (GTB), G. Burger, C. Groenewegen (beiden Hermes DVS), H. Zandwijk (HBSS), W.' Klein (Olympus), L. Kal den (PPSC), J. van der Nol (Schiedam), C. Gudde (Schiedam), J. Klein (Schiedamse Boys), H. Hekman (SFC), J. van der Velen, M. van Dijk, T. van leeuwen, J. Rijkuiter (al len SVV) en J. Verwey (Ursus). Zaterdag 28 auguslua; Voetbal: 14.30 Altena-Excelslor M, 14.30 DUNO-PPSC, 14.30 Huizen-MW27. 14.30 Satelliet-TSB, 14.30 's-Graven- zandse SV-Vlaardlngen, 14.30 DSS'26-Zwarte Pijl. 15,00 Excelsior P-Zwaluwen VI, 14.30 Hoekse Boys- BFC: RV B-competitie: 14,00 uur BVCB-GSS, 14.30 uur SteHendam- Cton, 14.30 uur GTB-CCO. 14.30 uur Puttershoek-WK, 14,30 uur Lombar- dljen-VDL; Cricket: 11.30 uur Neder- tand-B-Belgle (bij Hermes DVS); Korf bal: 16.00 Spirit-VelocitB3, Zondag 29 augustus: Wielrennen: 9.30 en 11.30 Clubcompetilie bij De Coureur: Voetbal: 14.30 uur RKWIK- VDL, 14.00 Fortuna Vi-HBS, 14.30 Puttershook-Martinlt, 14.30 Ursus- FCN'66, 14.30 De!ft-De Hollöndiaan, 14.30 Hoek van Holland {zon)-Wad- dlnxveen, 14,30 DHS-Exeelalor'20, Hermes DVS neemt deel aan Zilveren Bal-loernool van Quick (Den Haag), 14,00 DRL-Excelslor'20, 14.30 VFC- IFC, 14.30 FCN'66-Zwarte Pijl. RVB- competltle; 14.30 uur Demos-OHW, 14.00 uur Olympus Schledam-The Harvards. 14.30 uur Swift Boys-MSV '71, 14.30 uur Zwart Wlt-Ursus, 1"4»30 uur DRZ-Eureka, 14.30 uur SVDPW- Actlvitas. 14.00 uur Kreekboys-Scfjle- damse Boys. Cricket: 11.00 uur* Ex-, celsfor '20-VOC Maandag 30 augustus: Zaalvoetbal: Sporthal Oostervanl 21.30 uur Germl- nal-Martlnit, Sporthal Margriet 19.00 uur Excelsior '20-Ursus, 19.45 our FCN "66-SVDPW. 20.30 uur Gröe- noord-De Maas, 21.10 uur DFtZ-WQR, 22.10 uur GSS-SFC, 19.45 uur 8BC- NRC Ommoord, 20.30 uur SW-Z\ia- luwen, 22.10 uur GTB-Olymdus Schiedam, Sporthal De Oude tun- baan 20-40 uurl.RKWlK-OlfcNtÖoys, Sporthal. Steendljkpolder «0.30 «-óur' VDL-Oud' Beljerland,'2T.20 uur MSV '71-Excelslor M, -- -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3