MTTEBBAM 17 Op de juiste momenten erbij zijn, daar gaat het om' Rotterdams bekendste folkgroep neemt afscheid op folkfestival oÉjd T m HET- personeel in sleutelpositie bij vandalisme- aanpak Folkfestival vanavond uit de startblokken Succes dwingt Chimera te stoppen ;i't Roti»rddms Nieuwsblad donderdag RZ/RV/RY/RW/RS 2 september 1982 Vervolg: van voorpagina Rotterdam In het recente vferleden hebben de Rotter damse politie en de RET zich méérmalen bezonnen op een jdiste aanpak van het vanda lisme binnen het openbaar vervoer. De politie heeft ech ter niet alleen te maken met een gebrek aan mankracht, /^jls de politie aan de RET vpoegj waar en wanneer pre cies het vandalisme voor knelpunten zorgde, moest de •RET steeds het antwoord schuldig blijven: men wist dit zelf ook niet exact, ,.}Ve weten natuurlijk, wat de probleemlijnen zijn. Lijn 2, 5, 1 en 6". zegt Rob Koelemetjer. bedrijfsleider Rechter Maas- door Robert van de Roer oever en coordinator agressie en vandalismebestrijding bij tie RET. „Maar het gaat erom op de juiste momenten op die hjnen aanwezig te zijn. Hel is de bedoeling, dat die informa tie nu boven tafel komt." Het 'Anti-Baldadigheidsproject RET', waaraan behalve tram- en busbestuurders ook de me- troperronwaehten meewerken, is een 'uitvinding' van de Rot terdamse hoofdagent Chris Akse (27). Samen met zijn col lega agent Jan van der Meer (23) en enkele RET-functiona rissen werkte hij zijn idee uit loï het concrete plan, zoals dat op 20 september in werking treedt. ..Zo'n plan is sterk afhankelijk van je motivatie als politie man", zegt Chris Akse. „Je hebt op elke poiitie-afdeling hobbyisme. De een is met de winkelsluitingswet bezig, de ander met roodlichtrijders," Vandalisme was dus de 'hob by' van Chris Akse. In afde ling Noord, waar hij toen werkte, moest hij de afgelopen jaren regelmatig m burger sur veilleren op tram- en buslij nen. Het was voor hem min of meer een frustratie- „We wa- „We weten natuurlijk, wat de probleemlijnen zijn." ren doelloos bezig. Soms 2aten we wel vijf, zes uur op een bus tussen alleen maar bejaarden, en laat ik het maar zo zeggen, brave burgers Er gebeurde niks. terwijl we wel al die ge sprekken moesten aanhoren van die chauffeurs en bestuur ders. dat er zo veel gebeurde. Maar ja, je zat natuurlijk niet de hele dag in dezelfde .bus. Je kan moeilijk als agent de hele tijd naast de bestuurder gaan staan." Die gesprekken met bestuur ders op de trams en m de re mises zetten hem aan het den ken. Zo bleek onder meer. dat de meeste RET-bestuurders helemaal geen zin hadden om na afloop van hun dienst een lange, toen nog gebruikte lijst te gaan' invullen. Chris Akse- „Logisch, ze willen liever met een naar huis." De hoofdagent zocht bmnen zijn afdeling naar meer gerich te informatie van de REIT over vandalisme, maar deze bleek met voorhanden. Er was slechts een opsomming van zwartijders. Op zoeK naar een alternatief trad de politieman in diverse delen van de stad m contact met RET-functionanssen, die wel oren hadden naar een echte registratie van het van dalisme m het openbaar ver voer. Uiteindelijk bedacht Chris Akse het nieuwe rappor tage-systeem, dat eerst nog moest worden uitgetest. Kit Een proefperiode van drie maanden op de lijnen 5 en 6 leverde volgens hem een aan tal opmerkelijke resultaten op. Zo werden er in dit tijdsbestek beduidend meer vandalen (111) aangehouden dan in een andere periode van drie maan den (43). Ook noteerde het RET-personeel in totaal liefst 185 klachten en reacties. Te gen het eind van de drie maanden, toen het systeem eenmaal was 'ingeburgerd', nam het aantal klachten van bestuurders alsmede het aantal aanhoudingen zienderogen af. De hoofdagent: „Je zag op een gegeven moment, dat steeds meer tramstellen schoon ble- Hoofdagent Chris Akse (links) en agent Jan van der Meer kapte opsporingsambtenaar worden." met een wagen opgehaald. En wij namen de volgende tram Opvallend is, dat het noou is geescaleerd Er was bijvoor beeld een jongen uit een grote groep op lijn 3, die met een spuitbus Mister Feyenoord op de muur spoot. Die hebben we er direct uitgehaald. De rest was toen zo verbouwereerd en zo uit het veld geslagen." De agenten merkten vooral tij dens de proef, dat het er op aankwam precies op de juiste en vaste tijdstippen in de trams aanwezig te zijn. Chris Akse: „Je ziet een regelmaat Bij de aanvang van de school tijden zie je op een aantal lij nen een piek wat betreft van dalisme. Ook in middagpauzes In Schiebroek gebeurt het ven. Verder merkte je, dat over de nieuwe werkwijze werd geproken door ouders en directies van scholen, maar ook onder jongeren zelf. Er ontstond zelfs een soort sociale controle onder hen. Je zag ze roepen: is er geen kit in de tram en dan hielden ze zich vaak gedeisd." De politiemensen in burger begaven zich tijdens de proef met een boodschappentas met daarin een portofoon en 'een pakkie brood' m de trams. Als een zogenoemde viitstiftschnj- ver aan het werk ging, grepen de agenten meteen in. „We he ten onmiddellijk onze legiti matie zien en de tram stoppen. Deur open en eruit. De jongen om wie het ging, werd daarna .De bestuurder moet geen ver veel, dat jongeren in de pauzes rondjes gaan rijden met de tram Of, dat er 150 jongeren van een bepaalde technische school in de tram naar het centrum zitten. Dat zijn van die momenten. Dan moet je erbij zijn." Jan van der Meer „En als je twee trams hebt gemist, heb je alles gemist. Je hebt echt te maken met korte periodes van vijf minuten, daarin gebeurt hei. Als je wilt. heb je zo bin nen een kwartier zes, zeven jongeren te pakken." Agentje spelen Deelneming van het RET-per- Rotterdam Het grootste indoor-folkfestival van Europa, dat vanavond in de Doelen begint, heeft dezelfde opzet als voor gaande jaren. Het muzika le gebeuren duurt drie da gen. De laatste avond, op zaterdag, moet wederom het klapstuk vormen. Dan staat de hele Doelen in het teken van de volksmuziek. De andere avonden blijft de grote zaal gesloten. Ook is er iedere avond een folkcafé in de Eduard Fhpsezaal, waar bestuurs leden van de Rotterdamse folkclub Matrix de scepter zwaaien. In dit geïmprovi seerde café zullen van avond en morgen muzi kanten uit de regio optre- ~den„Een nieuwtje dit jaar een tentoonstelling van .volksinstrumenten en prenten, afkomstig uit het -Haags Gemeentemuseum. Programma Donderdagavond in de ;kleine zaal: 20.15 u. Alis- •tair Anderson. 21.00 u. ■Riccardo Tesi en Andrea -Biazza, 22.00 u. R.A.V. •Scala, 22.25 u. Patrick en ëSerge Desaunay. Vrijdagavond in de klei ne zaal; 20.15 u. Liederlich Spielleut, 21.00 u. Proper Little Madams. 22.00 u. De Nieuwe Snaar, 22.50 u„ 'jKitsyke Will. In de hal: 23.50 u. Les Maudzits Francais Zaterdagavond: Open 19.30 u. Grote zaal 20.15 u. Alex Atterson, 20.30 u. Karelia, 21.30 u. Roaring Jelly, 22.30 u. Wannes met Rum, 23.45 u. Melanie. 'Kleine zaal: 20.15 u. -Champion String Band. '2R05 u. Irolt, 21.50 u. Mare fRobine Co. 22.35 u. Ka- temajka, 23,25 u. Chimera, ■GB.15 u. Swan Arcade. In de hal: 19.30 u. Ceylan, T2Q.20 j u. Ie Hollandse Démsband, 21.20 u. J.P. 'ttystroms. 22.20 u. Malu- «^erne, 23.20 u. Burstraska- 00.30 u. Vermenton -Plage, - :Eduard Flipse Zaal: 20.40 Jan HammarJund, 21.40 Art -folkclub, 22.40 u. Lor- ;bass, 23.40 u. Folkclub, 00.30 u. -Sistrum, 2.30 u. slot, Rotterdam .Als alles volgens programma verloopt, houdt de Rotterdamse folkgroep Chime ra aanstaande zondagmorgen, pal na middernacht, om kwart over twaalf op te bestaan. Mis schien wordt de groep ge dwongen door het traditionele 'We want more' op het podium terug te keren, maar dan valt uiterlijk om half één het doek definitief voor één van de meest orgmele folkgroepen yan Nederland. Een gepast af scheid tijdens Rotterdam Folk in de kleine zaal van de Doe len op een moment dat het succes aan de horizon begint te gloren. Chimera, een naam die is ont leend aan het boek 'Psyche van Couperus', is een groep, die volledig uit Rotterdamse muzikanten bestond. £n bet traditionele en besloten fol- kwereldje vielen zij op door hun eigen weg te gaan. Ze ga ven aan oude volksliedjes een eigentijdse uitvoering, met zo wel moderne als klassieke in- trumenten. De hoge zuivere stem van zangeres Marry Ver kade completeerde hun uniek geluid. Ze hebben inmiddels twee langspeelplaten op hun naam staan, die door de critici goed zijn ontvangen, maar door een gebrekkige distributie en wei nig promotie niet de verkoop cijfers kregen, die ze verdien den, al gaat de verkoop door mond op mond reclame steeds door Dirk Mellema beter en komt er steeds meer vraag naar in de winkels. Het Stoof label, waarop de beide langspeelplaten verschenen, is een eenmansbedrijfje, waar door de platen lang niet in alle winkels verkrijgbaar zijn. Wel werden per optreden tiental len exemplaren verkocht. Orgineel Als de laatste lonen zaterdag nacht hebben geklonken, is het zes jaar geleden dat Chi mera het levenslicht zag. Het geluid van de groep heeft voor een groot deel te maken met de muzikale afkomst van de diverse groepsleden. Marry Leezer en Bas Verkade begon nen als duo. Ze speelden voor namelijk traditionals en wat repertoire m de Eagles-sfeer. Al snel voegde Koos Leezer (Marry's broer) zich bij het duo. Weer een jaar later kwam Ruud Schotting, die tot dat moment voornamelijk in rock groepen had gespeeld. De laat- sten die de groep kwamen op luisteren waren Kees Mook en Hans de Lange, die zich bet den graag met verschillende soorten muziek bezig houden. Soms eeuwenoude liedjes, op gediept uit bibliotheek archie ven, gespeeld in een bezetting met drums, viool, synthesizer. te veel van het autnenueKe at- week. Chimera kreeg daarom in het begin veel kritiek te verwerken van deze 'puritei nen', maar inmiddels zijn deze geluiden verstomd. Succes Het is een door de Omstandig heden gedwongen afscheid. De oprichters Bas en Marry, in middels gehuwd, hebben twee peuters, die zo veel aandacht beginnen op te eisen, dat re gelmatig optreden niet meer te combineren valt met het ge zinsleven, zeker omdat Chime ra steeds meer succes kreeg en zodoende ook meer aanbiedin gen. Bas Verkade met spijt in zijn stem: „Het ging steeds beter We kregen de laatste tijd ook Of violist Kees Mook zaterdag avond ook present zal zijn, is nog niet zeker. „We kijken uit naar dit laatste optreden. Het is best wel spannend", besluit Bas Verkade, soneel aan de nieuwe opzet ts enerzijds vrijwillig. Anderzijds erkennen de betrokkenen, dat de bestuurders en perron- wachten natuurlijk indirect een belang hebben bij het nieuwe systeem: zo min moge lijk vandalisme in hun eigen voertuigen en stations, zodat zij wel zullen meewerken. Van hen wordt ook weer met verwacht, dat ze 'politie-agent- je gaan spelen". „Ze moeten geen namen van vandalen gaan noemen. Het gaat niet om de personen, maar om de tijd en de plaats. Het aantal daders bepalen we zelf wel. De bestuurder mag geen verkapte opsporingsambtenaar wor den", zegt Chris Akse. Aan het REIT-person eel wordt"' voor 20 september in een cir culaire uitgelegd, hoe het nieu we systeem werkt. Het is de bedoeling, dat de ingeleverde informatie maandelijks wordt vergeleken om de resultaten te meten. RET-bedrijfsleider Koelemetj- er denkt, dat de jaarlijks oplo pende schade door vandalisme binnen de REIT (inmiddels 3 miljoen) zeker wordt beïn vloed door de nieuwe werk- wijze. „Of je het vandalisme kan terugdringen, durf ik nu nog niet te zeggen. Maar we kunnen wel zorgen, dat het niet erger wordt. Als je niks doet, wordt het misschien al leen maar erger." Hoofdagent Akse: „Het gaat erom: wat brengt de RET straks aan informatie binnen?" Patronen Hoofdinspecteur Cees Otte- vanger van de afdeling cen trum verwacht een 'bijdrage te kunnen leveren aan een ver mindering van het vandalisme in het openbaar vervoer'. „Dat gericht bezig zijn. is natuurlijk veel zinniger. De bedoeling van gerichte surveillance is juist: je personeel zo nuttig mo gelijk inzetten en vooral op de juiste plaats aanwezig laten zijn. In een veel korter tijdsbe stek, kan je dan veel meer re sultaten verwachten." Hij beklemtoont, dat het in de nieuwe opzet om "patronen' van vandalisme gaat. „Daar zoeken we naar. Niet naar één daad van vandalisme. We moeien nagaan, waar het te rugkeert Als we er de mensen voor hebben, zullen we er ze ker gelijk op inspringen. Dat hangt gewoon af van de dage lijkse situatie en van de priori teit in de betreffende afdeling. Kijk, in het centrum ligt het accent bij ons nog steeds op de kleine criminaliteit. Ofschoon, ik moet zeggen, dat het vanda- - lisme in prioriteit begint te stijgen." Cnris Akse, nu werkzaam bij. bureau Charlois, heeft zijn plan inmiddels moeten overge- dragen aan het bureau Open- bare Orde Inlichtingendienst (OID). De organisatie binnen de politie laat nu eenmaal niet toe, dat een hoofdagent een dergelijk project leidt. De OID. die zorg draagt voor de coördi natie, zal de gegevens van de bestuurders gaan verzamelen en in kaart brengen. De hoofdagent: „Ik ben realistisch genoeg om te weten de or ganisatie bij de politie kennen de dat ik dit niet in mijn eentje kan laten draaien. Daarom zal ik ook niet zeggen: dit is mijn idee en daar moet je afblijven." ADVERTENTIE akoestische gitaar, elektrsiche- aanbiedingen uit het buiten bas en zang, zorgden voor een herkenbaar-, maar niet voor een traditioneel geluid. Veel folkliefhebbers, die vaak niet overlopen van vernieuwings drang, meenden dat de groep Chimera: v.l.n.r. Kees Mook. Marry en Bas Verkade, Koos Leezer en Ruud Schotting. land, zelfs uit Italië. Dat zou betekenen, dat we hele week einden weg zijn en daar kre gen we het benauwd van om dat we nog een gewone dag taak ernaast hebben. Het was niet meer te combineren met het gezinsleven. Erg jammer, omdat we ook creatief nog lang niet uitgeput waren." Ook bij bassist Ruud Schotting klinkt de spijt in zijn stem door. „Het is eigenlijk dood zonde. De beste ideeen kwa men nu pas goed boven water. Marry heeft onlangs nog een paar eigen teksten gemaakt, die erg de moeite waard zijn." Schotting moet tijdens het folkfestival twee keer optre den. Hij maakt ook deel uit van het project: de le Holland se Dansband, Deze gelegen- heidsgroep bestaat uit negen ervaren Nederlandse folkmu- zikanten, die een stevig dans- geluïd moeten produceren. Ook zij treden zaterdagavond tijdens Rotterdam Folk op. De teksten zijn bij Chimera gaandeweg een steeds belang rijker rol gaan vervullen. Vooral het anti-militaristische gedicht De Loteling, in de ne gentiende eeuw geschreven door J.H. Schaper, is door de groep erg mooi van eigen mu ziek voorzien, evenals het ge dicht De laatste brief van Ber- tus Aafjes. Omdat Chimera de laatste dne maanden niet meer heeft op getreden. is er deze weken nog een^antal malen gerepeteerd. 29 DELIG TAFELSERVIES 99,- btoemendekor in 2 kleuren. Ook los verkrijgbaar. B.v. KOP EN SCHOTEL 1,95 HANDGEWEVEN BOERENKLEDEN Prachtige kleden in vele maten van 100% wol of 100% katoen op sterk jute stramien. Verkrijgbaar in schitterende herfsttinten, pasteltinten, kleurige streepdessins en als veelkleurige poesta- kleden. Speciaal voor Xenos geweven en voor u geprijsd tegen supervoordeeiprijzen. Bijv. veelkleurig poestakleed 70x 140 cm. 25,- i Rotterdam, Oude Binnenweg 46d, tel. 142784 -MS?»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5