B Vlaardingen sluit proj eet voor Nicaragua af 'Ik kan er weer volop tegenaan' 19 'Proberen bij eerste vi j f te komen' f35.000 voor bibliotheekjes Eef Collé (CPN): HVO van de baan Hoogendijk op dreef Drie nationale records voor Willem Noor duin SPORTAGENDA iJ: g f35.000 Tentoonstelling en informatieavond Opknapbeurt Muwi 1 kan eind dit jaar beginnen DE NIEUWKOMERS LOKAAL Burgemeester ere-voorzitter Sursum Corda Gemeente museum houdt fotosalon Nieuwbouw Paul de Haan durft uitdaging aan: I*- Ii Vlaardingen/Nicaragua - Het geld dat de werkgroep r Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwerking K (VLOS) in de afgelopen jaren bijeen heeft weten te ga ll ren zal rond deze tijd Nicaragua hebben bereikt. Ruim 35.000 gulden is begin september naar dit Zuidame- riKaanse ontwikkelingsland overgemaakt voor het opzet ten van kleine bibliotheekjes in zo'n vierhonderd dorpjes. Dit kleinschalige, Vlaarding- se project moet_ worden ge zien als een vervolg op eer dere alfabetiseringscampag nes in Nicaragua. Sinds het Nicaraguaanse volk zich van het juk van de familie Somoza wist te ont doen, is er vooral door de Cubanen in rap tempo be gonnen met de ontwikkeling van de burgers. Ruim de helft van de twee miljoen zielen tellende bevolking 'kon lezen noch schrijven. In de streek waarvoor VLOS geld heeft ingezameld, de oostkust nabij de^ stad Blue- fields, bedroeg dat 'aantal zelfs tachtig procent. In de loop der jaren is het analfa betisme echter tot bijna een tiende teruggedrongen. ,,Veel mensen kunnen nu le zen en schrijven", stelt Ar nold van Kalken van VLOS. „Maar je moet ze dan wel on derricht blijven geven. An ders heeft 't weinig zin; dan zijn ze alles zo weer verge ten. Als vervolg, uitbreiding en instandhouding van de al fabetisering willen we nu met dit geld kleine biblio theekjes in de dorpen op la ten richten. Per dorp wordt er iemand de plaatselijke Vlaardingen voor Ontwik kelingssamenwerking heeft op vier verschillende manieren het benodigde bedrag van 35.000 gulden bijeen gekregen. De kunst veiling, die een onderdeel van de Latijnsamerikaanse manifestatie vormde, was nodig om het ontbrekende bedrag binnen te halen en bleek ook een financieel succes. Het geld, dat voor namelijk zal worden be steed aan voedsel, medicij nen en boekwerkjes, is op de volgende wijze ver gaard: straatcollecte: 9000 gulden; van de scholen: 8500 gulden; van de ker ken: 7000 gulden; kunst veiling: 11000 gulden. onderwijzer is daar bijvoor beeld uiterst geschikt voor opgeleid om dat te leiden". Hoewel het geld voor Nica ragua een nuttige bestem ming heeft gekregen, ging het Vlaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking nog meer om de eigen inwo ners. Van Kalken: „Werken aan de voorlichting en de be wustwording van de Vlaar- dingse bevolking. Dat is de doelstelling van ons project geweest. Het ging in eerste ^instantie niet om het geld". Voor die 'bewustwording> heeft VLOS, dat deze maand drie jaar bestaat, de afgelo pen twee jaar acties georga niseerd- In kerken en op scholen werd over de peni bele toestand in Nicaragua gesproken (en geld opge haald), straatcollectes wer den gehouden. En eind maart van dit jaar werd het project met een Latijnsame rikaanse manifestatie afge sloten. Die was nodig om het ontbrekende bedrag van de 35.000 gulden binnen te ha len. Vlaardingen Het verbeteringsplan voor de 694 huizen in de Muwi 1 in Babberspoi- 3 der wordt donderdagavond voorgelegd aan de bewoners. Die moeten nu een keu- 'ze maken voor of tegen het plan. De be- wonersgroep heeft onlangs in een brief aan de gemeente de vrees uitgesproken, dat de bewoners niet akkoord zullen gaan met de voorstellen. De huurverhoging, die tweeëneenhalf procent van de kosten van de operatie bedraagt, is volgens hen te hoog. Het rijk geeft alleen subsidie, als mi nimaal zeventig procent van de bewoners met de plannen instemt. Het stadhuis stelt daar tegenover, dat de bewoners door de verschillende isolatie maatregelen dertig procent op hun gas verbruik kunnen besparen. Donderdag is'op een tentoonstelling in een zaaltje van de Emmauskerk aan de Van Linden van den Heuvellsingel te zien wat de plannen precies inhouden. Archi tecten en ambtenaren zullen de vragen van de bewoners beantwoorden. Een soortgelijke tentoonstelling werd een paar weken geleden ook voor de 410 semi-per- manente woningen in de Babberspolder gehouden. De maquettes, tekeningen en dia's zijn tussen tien. en zes uur te bezich tigen. 's Avonds worden de plannen gepresen teerd door de architect. De bewoners kun nen dan vragen stellen en commentaar geven. Die informatieve bijeenkomst be gint om acht uur in de Emmauskerk. Vandaag de laatste. In totaal worden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vanavond dertig nieuwe gemeenteraadsleden beëdigd. Dertig van de drieenne gentig. Met al die nieuwkomers zijn in de afgelopen twee maanden lang interviews verschenen en van daag sluit Eef Collé de rij. Het kan een feestelijke dag worden voor deze Schiedamse oud-CPN-wethou- der, die in het verleden al 28 jaar in de raad zat. Mis schien wordt hij wel weer wethouder. door Kor Kegel Schiedam Vanavond be slist de Schiedamse gemeen teraad, of Eef Collé opnieuw wethouder wordt. Hij is de kandidaat van klein links, zo besloten gisteravond PPR/PSP, D'66 en CPN una niem, maar zij willem hem alleen kandidaat stellen als de PvdA vooraf bereidheid toont hem de portefeuille stadsvernieuwing toe te ken nen. 't Is nu nog maar de vraag of dat gebeurt, en Collé zegt dat het hem eigenlijk niiets uit maakt. „Ach, ik weet niet hoe ik het zou vinden om straks weer wethouder te worden", zegt hij. Het is dan maandagavond, half elf, en -van de PvdA is nog niets be kkend. Café 't Raadhuis zit vol mensen, die mopperen op de 'arrogantie van de PvdA-on- derhandelaars en Collé zegt: „Vraag die jongens hier maar eens, hoe ze het vinden. Van de mensen op straat hoor je precies, zoals het is. Het is toch bezopen zoals die colle gevorming gegaan is? Dat komt slecht over, hoor, bij de hele burgerij. Vanochtend nog, ik stap de sigarenwinkel binnen..." - en dan komt weer een anecdote waarom mensen CPN gaan stemmen in plaats van PvdA. Zelf is Collé dan nog maar twee dagen terug in Schie dam. Hij heeft zowat de hele zomer vertoefd in zijn twee de huis in het Bretonse bad plaatsje Perros-Guirec. „Dat van die riante bungalow, dat heeft Verhulsdonk je zeker „ingefluisterd?", .vraagt hij re torisch, zijn oude VVD-ka- meraad verdenkend. En om zijn CPN-image te herstellen: „Het is een oud dingetje, hoor, 120 jaar oud. Ik heb het destijds goedkoop gekocht Ik ben er nu zelf nog wat aan het verbouwen, want als ik het laat doen, is mij dat te duur." Ook voor eem oud- wethouder? „Ja", zegt hij, je weet hoe dat zit bij ons, hè", doelend op de afdracht die CPN-politici aan de partijkas moeten betalen. Die- hele zomer in Perros- Eef Collé: „Dat van die riante bungalow, dat heb je zeker van Verhulsdonk?" Guirec is Eef Collé buiten de college-onderhandelingen ge bleven (nee, hij zit nog niet in de gemeenteraad van de Bretonse badplaats). Ook gis teravond had hij geen be hoefte de vertegenwoordigers van klein links met zijn aan wezigheid op te zadelen. „Ach nee, die jongens hebben het al die tijd zonder mij ge daan, laten zij het ook maar even afmaken," Maar iets la ter halen de kleine linkse partijen hem er toch bij. De waardering voor Collé is in deze gelederen weer hele maal terug. Want Eef is de eerste de bes te niet Van alle gemeente raadsleden, die vanavond beëdigd worden, is hij de oude rot. Het is dat hij drie jaar bu'ten de raad stond, an ders had hij nauwelijks ge past in deze serie over 'de nieuwkomers'. Collé maakte in het verleden al 28 jaar deel uit van de Schiedamse raad, waarvan acht jaar als wethouder. En in die hoeda nigheid heeft hij zowat alle portefeuilles een tijdje ge rund. „Alleen onderwijs, sport en cultuur heb ik nooit gedaan", zegt hij. Heeft-ie ook niet zo'n behoefte aan. Doet inderdaad liever stads vernieuwing, zoals klein links nu ook wil, want dat is zo lekker concreet. „Je kunt de mensen dan laten zien wat je doet", zegt hij, en wat dat betreft is hij niet te spreken over het gevoerde collegebe- leid in de laatste vier jaar. „In mijn tijd ging het beter", zei hij alleens. Dat hij ér drie jaar geleden mee stopte, had te maken met een hartinfarct. „Ik was dood- en doodmoe geraakt van die wethoudersbaan, en die moeheid bleek ook een voorloper te zijn van dat hartinfarct. Ik kon het niet meer opbrengen. Bovendien, ik zat nu aan de andere kant van de tafel en kreeg als ge woon raadslid voorstellen op tafel, waar ik daarvoor als wethouder aan gewerkt had en dan zie je dat zo'n voorstel afwijkt. Dat is geen leuke er varing." Zijn gezondheid is nu geheel hersteld. „Ik kan weer nor maal functioneren, en dan zeg ik, ik ben te jong om niks meer te doen." Vandaar zijn terugkeer in de politiek, om de lijn-Collé voort te zetten. Zijn vader zat al in de raad. Maar voor Eefs kinderen is de politiek niet weggelegd. Gérard (38) is kapper en Di- dier (32) is bekend geworden als kunstenaar. Eef zelf is 59. Zijn vrouw Marie zit thuis, als we het over de politiek hebben. „De specialist heeft gezegd dat Ik niet meer in de bouwerij kan. Maar vergade ringen bijwonen of voorzit ten is volgens hem geen punt. Ik kan er weer volop tegenaan." Dus ook dat wethouders baantje is medisch verant woord. Ulferd Bruseker, die Collé als raadslid opvolgde, had er zelf geen zin in en daarom haalden de commu nisten hun oude vakman weer van stal, hoewei Bruse ker wel fractieleider zal blij ven. En als Eef nou van avond géén wethouder wordt? „Dan doe ik toch mee ais gewoon lid van de raad? Dat maakt mij niet zoveel uit. Maar ik ben wel benieuwd." Clubhuis De Kreek gaat morgenmiddag weer met zijn activiteiten voor de jeugd in Schiedam-West en Centrum van start. In het pand Lange Haven 92 is er morgenmiddag een poppentheater. Het ver haal gaat over Pom Pierke en het circus. Het begint om 13,30 uur. De komende week starten er meer dingen. Zo is er op dinsdag- en woensdagmiddag handenarbeid, gaat de tiener soos maandagavond weer van start en repeteert de kinderto- neelgr&ep iedere dinsdagavond in De Kreek. Organist Aad Zoutendijk geeft donderdagmiddag weer rijn luchconcert in de Vlaar- dingse Grote Kerk. Van kwart voor- tot kwart over één speelt hij werken mt de late Middel eeuwen van onder andere Jan Pieterszoon Sweelinck en Francois Couperin. Donderdagavond kunnen verzamelaars in Vlaardingen terecht in De Halte, Callen- burgstraat 15. Daar wordt van af zeven uur een ruilbeurs ge houden van onder meer post zegels, munten, stickers en an sichtkaarten. Eind september begeeft wijkvereniging Hoevenbuurt zich op het sociaal-culturele vlak, zoals ze dat zelf noemen. Dit houdt in, dat er in zaal De Deel (Baarnhoeve 6) een brïd- ge-eursus van start gaat voor iedereen vanaf veertien jaar- De cursus zal dertien dinsdag avonden in beslag nemen. Voor meer informatie of om lid te worden van de Hoeven- buurt-bndgeclub kan men te recht bij de heer Peetoom: tel. 743950 of 542588. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier heeft het ere- voorzïtterschap op zich geno men van de Christelijk harmo nievereniging Sursum Corsa, de oudste muziekvereniging in de stad, die dit jaar tachtig jaar bestaat. Het is al een jarenlan ge traditie, dat de burgemees ter van de stad ere-voorzitter van de vereniging is, en op die traditie wilde Van Lier geen inbreuk maken. Sursum Corda werkt hard aan de voorbereidingen voor de viering van het tachtigjarig bestaan. Op 2 oktober wordt in de Stadsgehoorzaal een jubi leumconcert gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door de Christelijke koorvere niging Progeza onder leiding van Henk de Jong. Na afloop is er een bal. Op diezelfde dag wordt door de jubilerende vereniging een receptie gehouden, die van 15 tot 17 uur plaatsvindt in De Harmonie. Oud-leden van de vereniging hebben een orkest gevormd, dat tijdens deze re ceptie zal optreden. De harmonievereniging kan overigens best enkele nieuwe leden gebruiken. Men repe teert elke maandagavond van 20 tot 22 uur in school Open Vensters aan de Koninginne- laan. Wie over dat lidmaat schap meer wil weten kan te recht op het adres Burgemees ter A. van Walsumlaan 463 in Vlaardingen, tel, 703288. Maassluis Het gemeente museum in Maassluis is bezig met het opzetten van een fo totentoonstelling onder de ti tel 'Fotosalon Stad aan de Waterweg'. Fotografen uit het Rijnmondgebied worden uitgenodigd, werk voor deze expositie in te zenden. Er wordt een jury samengesteld, die zal beslissen welke foto's in aanmerking komen op op de tentoonstelling te worden geëxposeerd. De werkstukken die door fo tografen kunnen worden in gezonden mogen niet ouder dan twee jaar zijn en kunnen bestaan uit zwart-witfoto's, kleuren- en polaroidfoto's, montages, fotografiek en se ries. Iedere deelnemer mag maximaal vijf werkstukken inleveren. Een selectie van de door de jury goedgekeurde werk stukken zal worden uitgege ven in de vorm van een zwart-wit kalender. Hierin wordt tevens een blad opge nomen, waarop alle op de ex positie tentoongestelde foto werken op klein formaat worden afgedrukt. De sluitingsdatum voor de expositie is 19 september. Wie fotowerk wil insturen kan het reglement en een in schrijfformulier aanvragen bij het gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16 in Maassluis, tel. 01899-13813. Rotterdams Nieuwsblad. dinsdag RW 7 september 1982" Vlaardingen Het bouwplan voor een nieuwe accommodatie bij voetbalvereniging HVO is de finitief van de baan. De Viaardingse club .blijft in zijn geheel gehuisvest op de huidige accom-' modatie bij de ingang van het complex aan de Zwanensmgel. Het was de bedoeling geweest om op de groenstrook tussen het eerste en tweede veld een aantal nieuwe kleedkamers neer te zetten. „Het plan gaat definitief niet door," aldus HVO-voorzitter Joop Hekkema. „Financieel bleek het toch geen haalbare kaart te zijn, mede veroorzaakt door een aantal kostenverho gende bijkomstigheden. Op de plaats van de nieuwbouw blijken namelijk leidingen te lig gen, waarvan het te kostbaar was om die te verleggen." „Ook had de ingang van het complex verscho ven moeten worden," zo vervolgt Hekkema, die als allerbelangrijkste reden om het bouwplan in te trekken de vermindering van het aantal le den noemt: „De bron van inkomsten wordt daardoor aanzienlijk, minder," aldus Hekkema. „De terugloop is overigens een probleem waar veel verenigingen mee te maken hebben." Het terug lopen van het leden aantal betekent niet alleen minder inkomsten, maar ook het spelen met minder elftallen. Daardoor wordt uitbreiding van de kleedaccommodatie ook minder noodzakelijk. HVO beraadt zich nu vol gens Joop Hekkema op een nieuw plan om de huisvesting aan te passen. Het staat in ieder al wel vast dat'de kleedkamers een opknapbeurt krijgen. Vlaardingen Stel je loopt al een kwart eeuw mee in de volleybalsport. Als veertienja rige heb je aan de wieg van een club gestaan. Met die vere niging heb je na een tiental ja ren het walhalla van de eredi visie bereikt. Jarenlang heb je daar op niveau gespeeld. Je veranderde van club. Als spe ler-trainer leidde je je nieuwe vereniging van de hoogste dis- tnctsklasse naar de één-na- hoogste divisie. Maar daarna heb je binnen die vereniging wat andere taken op je geno men. Je tramde het tweede herenteam en voor het ko mende seizoen had je het idee, je over talentrijke damesjeugd te ontfermen. Stel dat je volleyballoopbaan er tot dan toe zo uitzag. Wat zou je doen, als je van de ma nager van vice-iandskampioen bij de dames (Starlift/Voor burg) een eervol telefoontje kreeg? Om eens te komen praten over het technisch leiderschap. Paul de Haan (38) oud-speler van het Rotterdamse AMVJ/RLVC (later Gerard de Lange) en oud trainer-speler van het Viaardingse Broleco overkwam dat ruim twee maanden geleden. Eén van de eerste dingen die hij Voor burg-manager Gerard van Kampen vertelde, was dat zijn trainer A-diploma hem offi ciéél voor die functie niet be voegd maakte. Dat vormde voor de Voorburgers geen be letsel. De Haan stemde toe in een gesprek, orienteerde zich ook bij aanvoerdster Irene Klunder, dacht een week na en besloot toen de gok te wa gen. „Starlift klasseerde zich altijd hoog. Dat maakt ze veel eisend. Terecht. De vraag is kan je dat aan. Lukt het me niet, dan gaan wij gewoon na één seizoen weer uit elkaar. Ik kan altijd terug." Plekje De Haan doelt op het feit, dat er bij Broleco, dan wel weer een plekje voor hem open is. Het afgelopen seizoen trainde hij het tweede en speelde hij daarin. Dat promoveerde prompt uit de promotieklasse naar de derde divisie. Maar het zal daar geen lang leven beschoren zijn. Want de Haan is niet de enige, die afhaakte. Over één zaak hoeft hij zich in ieder geval geen zorgen te ma ken. En dat is dat hij komend seizoen moet opboksen tegen collega's in de eredivïsdie die hem in ervaring ruim slaan. Want de afgelopen maanden legden alle twaalf trainers van eredivisieverenigingen er het bijltje bij neer. Het is de vraag of die stoelendans \'eel* invloed zal hebben op de krachtsverhoudingen. Voor Paul de Haan was dat ook één van zijn overwegingen:„Star- lift geldt zo'n beetje als de eeu wige nummer twee. Ik heb dan ook gesteld, als jullie doel- door Chris Mast stelling is kampioen van Ne derland worden, dan kan je beter voor mij een ander zoe ken, Want dat is zo afhanke lijk van toevallige factoren Dat hij uiteideiijk toestemde heeft ook nog met een andere factor te maken:,,Als trainer moet je streven altijd zijn, om op een hoger plan te komen. 'Was het maar al zo ver.' Ver zucht je dan wei eens. Met be ter materiaal wordt dat niveau je als het ware in de schoot ge worpen." De Haan gaat het seizoen in zonder twee gerenommeerde krachten. Els Tuynman keer de terug naar de oude liefde Paul de Haan (5) toen hij nog in het eerste van Broleco acteerde: „Als het fout gaat kan ik nog terug." van Deltalloyd/AMVJ, thans getramd door (bondscoach) Jo- han van der Haar. En Eveline van der Laag zette een punt achter haar loopbaan. Waardering Het deert hem. weinig, dat hij bij Starlift geen eerste keus was. Ben Krijsik en Johan van Doom waren maar twee van de namen, die eerder vielen. Daar heeft ie ook wel een ver klaring voor:„Ik heb nooit zo vooropgelopen. Maar ik vind er toch wel een bepaalde waardering uitspreken, voor de derde plaats, die ik ooit met Broleco in de eerste divisie heb bereikt." Deze eerste weken heeft hij de training gezien als een ver kennende fase. Wat die hem leerde9 „Aanvallend beschik ik over een sterke ploeg, ver dedigend is het wat minder. Ook is de pass is wat mincler goed. De blokkering valt moeilijk in te schatten." De Haan lijkt een trainer van de klassieke stempel als hij stelt m zijn trainingen (drie per per week) aan onderdelen als ser ve, pass en blokkering de meeste aandacht te willen be steden. Als hij niet is aangetrokken om kampioen te spelen, moet hij dan wel de tweede plaats veilig stellen? „Ook een twee de plaats lijkt me moeilijk. Deltalloyd/AMVJ vind ik ge zien hun versterkingen daar voor de grootste kanshebber. Wij proberen bij de bovenste vijf te eindigen." Zutphen Sjaak Hoogen dijk is het hardlopen nog steeds niet verleerd. In Zutphen liepen een aantal atleten van Fortuna de halve marathon als voor bereiding op de ïn oktober te lopen hele marathon. Sjaak Hoogendijk presteerde het om als eerste atleet van Fortuna Vlaardingen over de streep te komen. Hoogendijk liep een zeer regelmatige race met gelijke tussentijden op ie dere vijf kilometer. Hij kwam uit op een tijd van 1.16.40 uur en finishte zo als vijfde vete raan in de klasse veteranen 1. Een prima prestatie omdat het parcours erg slectief was. Het ging grotendeel over straat-, klinkers en door bossen waar het hoge vochtigheidsgehalte de tijden toch beïnvloedde. De talentvolle Hans Meijer volgde Sjaak Hoogendijk goed en kwam in een tijd van 1.21.10 uur over de finish. Luc Dumont liep een tijd van 1.23.40 uur. Arie van Emden liep een heel goede eerste tien kilometer, maar zakte jin de tweede helft van het parcours ver terug en kwam uiteinde lijk in een tijd van 1.24.06 over de streep. Zaandam Willem Noorduin, lid van de Schiedamse invaliden sportvereniging De ooievaars, presteerde het om tijdens atletïek- wedstirjden voor gehandicapten in Zaandam, drie nationale re cords te vestigen op technische nummers. In de klasse junioren CP6 bereikte Willem Noorduin bij het speerwerpen een afstand van 14 78 meter. Met de kogel stootte hij 8.20 meter en hij wierp de discus over een afstand van 19.92 meter. Willem Noorduïn, het meest actief in de wedstrijdsport, doet dit seizoen voor het eerst mee aan atletiekwedstrijden. Over twee weken komt Willlem Noorduin weer in actie tijdens wedstrij den. In Drachten worden dan de nationale kampioenschappen afgewerkt. Dinsdag 7 september: .Voetbal: f 19.00 Ursus-RFC, 19.00 ,HBSS-De Zwervers, Woensdag 8 september: Zaalvoetbal Sporthal Floris.de Vijfdelaan* 21.30 -uur DVO /32-MSVL71,*£2.10 ^uur Vlaardingen-Steeds'Volharden. i "V&r 1, -X*; -> 'L>v-„ i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3