REGIfi 17 en in kunstduin Blok ijs voor burgemeester School te koop Kamer van Koophandel wil meebeslissen over Willemsspoortunnel Algen en bacteriën in Rijn vormen chemische stofzuiger Zestien kilometer lange dijk Cervinovergedragen Dr. Hart krijgt Ketel- binkie-prijs AGENDA 'Trage overheid is een fabeltje' Pandjeshuis komt misschien terug ■rr# Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/EV/RY/RW 8 september 1982 .Botterdam Organisch materiaal ïn de Rijn- delta werkt als een soort chemische stofzuiger, ''die het vermogen heeft om opgeloste zware me talen uit het water te halen. In wezen wezen is dé" Rijn één grote open zuiveringsinstallatie .voor afvalwater. Tot deze conclusie komt dr.ïr. IX van der •Meent, die onlangs hij de TH van Delft promo veerde'op het onderwerp zware metalen in ri vierslib. In opdracht van het ministerie van volksgezondheid en milieu heeft drir. Van der Meent het gedrag van zware metalen onder zocht, wanneer die metalen in contact komen met organische stoffen in het water als koolhy draten, eiwitten, bacteriën en algen- De organische stoffen zijn volgens dr.ir. Van der Meent in staat de zware, veelal giftige me talen te binden, zodat deze uit het water ver dwijnen en neerslaan op de rivierbodem. AYR wil iiinuiiiiiiiiiiiintiiiuuiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiimiuiuiiiiiiiiiHiiiuiiiniii door deze werf gebouwd. Het schip is 106,50 meter lang en 16 meter breed. Het heeft ne gentien roestvrijstalen la dingtanks en aan dek ook nog negen roestvrijstalen contain ertanks. i is de grootste chemicaliëntanker, die De Groot Van Vliet tot nu toe gebouwd Rotterdam De Groot Van Vliet Scheepswerf en Machinefabriek, onder deel van de IJssel-Vliet Combinatie, heeft dinsdag in Rotterdam de hoog ge specialiseerde chemica- liëntanker 'Cervin' over gedragen. Op de brug van het aan de Parkkade in Rotterdam afge meerde schip overhandigde de heer L.B. van Vliet alle scheepspapieren als bewijs van de overdracht aan de heer Fert, president-direc teur van Vïnalmar S.A. te Geneve. Het is de grootste bijzondere chemïcaliëntanker tot heden Veel aandacht is besteed aan brandstofbesparing. De uit laatgassen worden benut voor de gehele warmtevoor ziening bij verblijf op zee en een speciale verfsoort op de onderwaterhuid geeft even eens besparing, samen met nog enkele andere maatrege len. Tijdens de technische proefvaart bleek het schip volledig aan de kritische ei sen van de opdrachtgever te voldoen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiuiiiininiitiiiiiiitiinnmniiiiiiiimiiiniiHiiiiiintmmiit Rotterdam De Ketel- bïnkie-prijs 1982 zal za terdag worden uitge reikt aan dr. H.N. Hart, secretaris van dé stich ting eerste hulp bij hartstoring (EHBH). Dr. Hart streeft ernaar tien procent van de Rotterdamse bevolking een dergelijke eerste hulp te leren. Daardoor kunnen jaarlijks hon derd mensenleven^ worden gered, aldus de arts- De ketelbinkieprijs, die wordt toegekend aan een persoon of instel ling die zich voor Rot terdam heeft ingezet, wordt, zaterdag na af loop van het Promena deconcert in de Doelen uitgereikt door .Antho ny van Kampen, de schrijver van het boek Ketelbinkie. Het is voor het-eerst dat de prijs wordt toegekend. Rotterdam De Afvalverwerking Rijnmond wil, naast een totaal vernieuwd en uitgebreid chemisch verwerkingsbedrijf, ook een opslagplaats voor on verwerkbaar chemisch afval: een zogenoemd kunst- duindepot. Het plan behelst betonnen caissons, die zodra ze vol zijn, onder een natuurlijk ogend duinlandschap worden verbor gen. Over de plaats waar het 'gifdepot' komt, laat de AVR zich niet uit, al wordt wel ge dacht aan een locatie binnen de Rotterdamse gemeente grenzen. Het project dient voor 1990 gerealiseerd te zijn, aldus de AVR. De kunstduindepot krijgt een capaciteit van ruim één mil joen kubieke meter. Ofwel een vijftien meter brede en drie meter hoge dijk, die zestien ki lometer lang is. Met het pro ject kan het bedrijfsleven twintig jaar vooruit. Ook de AVR raakt dan de resten kwijt, die overblijven uit het verwerkings- en verbran dingsproces van afval, onder meer de slakken. Dit staat in een vanmiddag ge presenteerde nota, waarin de eigenaar van de AVR, de ge meente Rotterdam, de plannen ontvouwt voor een nieuw che mische verwerkingsbedrijf. Rotterdam denkt aan een ge faseerde bouw. Voor 1986 Woensdag 8 september Stadhuistuin: Tumconcert door Koos Serierse, contrabas, Hans Pro mans. elect piano. Marcel Serierse, Bart van Lier, trombone slagwerk e 12 45 uur. De Lantaren: Roger Doyle 20.30 uur. Bistro Paco: Bergse L. Rottekade 323, Farewell 21.00 uur. De Schouwburg: Het Publieksthea- ter speelt "Naar Damaskus' met o a Christine Ewert. Annet Nieuwen- htiyzen. Ton Lutz, Joan Rem melts en Siem Vroom 19,30 uur. Piccolo tb eater; De Theaterunie Am sterdam met 'Veile vrouw' met Huib Broos en ..Carol van Herwijnen 20.30 Hofpleintheaten Jan Blaaser met zijn nieuwe programma 'Man alleen', muz. begeleiding Jan Zeylemakers, piano 20.15 uur. Theater "Zuidplein: Poppentheater i Tam Tam met 'Doe bet' zelf' 24.00 uur. Poppentheater Belle Psss.: Water- oostraat 137b, Het poppentheater ipeelt het stuk 'Het land van oor sprong' 14.30 uur. Donderdag 9 september .»De Schouwburg: Het Fublieksthea- 'ter speelt 'Naar Damaskus' met o a. JChnstme Ewert, Annet Nieuwen- ^tuyzen. Ton Lutz, Joan Remmelts en Siem Vroom 19,30 uur. Piccolotheater: De Theaterunie Am- sterdam met 'Veile vrouw' met Huib Broos en Carol van Herwijnen 20.30 Zuidplein: Theater Buiten spel met 'Zo is ze en, en zo zijn ze* gebaseerd op teklsten en liederen van Bertolt Brecht 20 30 uur. De Lantaren: Schlicksupp Thea- trupp met 'Flametti' (try-out) 20.30 Het Berend: De Boventoon (big- dwiid met moderne jazz) 21.45 uur. P>e Lantaren: Roger Doyle 20.30 uur. /Hofpleintheater: Jan Blaaser met nieuwe programma 'Man alleen', UBuz. begeleiding Jan Zeijlemakers, -.piano 20.15 uur. 'De Kandelaar: Voorfilm 'Voice of t jpe deep' en de hoofdfilm *A stranger my forest' (14) 20.00 uur. "Bioscopen Al ham bra 1; 'On golden pond' (al) ia& 2-°°-X0Q en 9.30 uur. ■Alhambra 2: 'Les uns et les autres' Wl) dag. 2.00 en 8 00 uur Calypso 1: "Bnttama Hospital' (12) -{dag- 2.00-7.00 en 9.30 uur. -Calypso 2: 'Rollover' (12) dag 1.45- 645 en 9.15 uur. -Calypso 3: 'Raiders of the lost ark* .Ui)' dag. 2.00-7,00 en 9.30 uur. .Centraal: 'Onverzadigbaar' (18) dag- lp0-2.15-4.00-5.45-7.3a en 9.15 uur. Cineac (beurs): Rel achter tralies' itiS) dag. 2.00-7.00 en 9 30 uur. ■Cineac (bijenkorf): 'Vloek van de 'apwmmie' (16) dag. 2.00-7.00 en 9,30 ïJrïr' woe' aheen 7 00 en 9.30 uur. -Cinema Oscar: 'Laat die Tirolers ;Waar schuiven' (16) dag. 2.00-7.00 en nJO uur. ;-Clherama-l: "Poltergeist' (12)' dag. en'9.30 Uur. -yjoerama 2: 'From Russia with Jove' <J2) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur. .tanerama 3: 'Stripes' (al) dag. 2.15- "MS en 9.15 uur. cinerama 4: 'Rockey-3 (Eye of the u|er)' (16) dag. 2.15-7.15 en 9 45 uur. -Cinerama 5: Herfstsonate' (12) dag f£15-6.45 en 9.15 uur. (16) dag. 2 00-7.00 en 9.30 uur. Lumiere 2: 'Porky's pikante pret park'^ 16) dag. 200 en BOO uur. Lumiere 3: The Empire strikes back' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.15 uur. Lumiere 4: "Dressed to kill' (16) dag. 6 45 en 9.15 uur, woe alleeen 6.45 en 9.15 uur. Luxor: "n Soepzootje' (a!) dag. 2 00- 7.00 en 9.30 uur. Metro 1: 'Silent rage' (12) dag 7 00 en 9.30 uur, ma,, en du 2.00-7 00 en 9.30 Metro 2: 'Sharky's machine" (16) dag 2 00-7.00 en 9 30 uur. Passage: (Schiedam) 'Tarzan de aap- man' (16) dag. 7.00 en 9 30 uur, ma gesloten. Passage Bio: 'Les fruit de la passion' (16) dag. 2.00-7,00 en 9,30 uur, ma. ge sloten. Rex: 'Oriental Blue' (18) dag. doorlo pend van 10.00-18.00 uur. en "Drun- kenmaster' (12) woe, 9.30 uur. Thalia: 'I, the jury' (16) dag 2.00-7,00 en 9.30 uur. "t Venster 1: 'Ltghtycars away* (16) dag 19 30 en 22.00 uur, ma. gesloten, 't Venster 2: woe. "South Africa be long to us' dag. 20 00 en 22.30 uur 't venster 3: 'Le Samoerai' dag 19 30 en 22 00 uur. Kindervoorstellingen Cineac (bijenkorf): 'Bugs Bunny* woe. 2.00 uur, Lumière 4: 'Billy Turf haanty de voorste' woe. 1.45 uur. Metro 1: 'Billy Turf' woe. 2 00 uur. Passage: 'Dumbo het vliegende oli fantje' woe. 2.00 uur. T-sst tango in Pans' (16) dag. j^OO-7.00 en 9.30 uur. j*M"}terion: 'Missing* (12) dag. 7.00 en uur," ma. alleen 8.00 uur. «ere 1: 'Sprong naar de liefde" ID Euro 1: 'Butterfly' (16) dag 1.30-6.45 en 915 uur, zond. 1.30-4.00-6 45 en 9 15 uur. Euro 2: "Halleluja voor een paar vuis ten' (16) dag 130-645 en 9.15 uur. zond i.30-4.00-6,45 en 9 15 uur Euro 3: 'An eye for an eye' (16) dag. 1.30-6.45 en 9,15 uur, zond 130-4.00- 6.45 en 9.15 uur. Euro 4: 'Sharky's machine* (16) vr. ma. en di 1,30-6.45 en 9 15 uur, za. zo, en woe. 6.45 en 9.15 uur. Kindervoorstellingen (al) Euro: 'Dik Trom en zijn dorpsgeno ten' woe. 1.30 uur. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'Strafbataljon Charlie Bravo" (16) dag 2 00-6.45 en 9 30 uur, zond. 1.45-415-6 45 en 9.30 uur. Zaal-2: 'An eye for an eye* (16) dag. 2.00-6.45 en 9 30 uur, zond. 1.45- 4 15-6.45 en 9.30 uur. Zaal-3. 'Porky's pikante pretpark" (16) dag. 2 00-6.45 en 9 30 uur, zond. 1.45-4,15-6 45 en 9,30 uur, Astoria; "The Amateur' (16) do. en vnj. 8 00 uur, zat. en zond. 2.00-6.45 en 9.30 uur, en 'Fascination' (18) do. en vry 2 00 uur. ma. di. en woe. 2.00 en 8 00 uur. Clnode: 'The French lieutenant's wo man* (16) dag. 8.00 uur, vrij en zat. 7.00 eo 9.30 uur. Kindervoorstellingen (al) Cinode; *pim Pandoer in het nauw' woe. 2.00 uur. DIVERSEN Artsenboodschappendienst: Tel: 20 66 11 (voor Vlaardingen en Schie dam), Intergraal Kankercentrum Rotter dam: „Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel 01D-63 41 30 Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 010-36 22 44, Schiedam 010-73 11 61. Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke no den. Telefonische Hulpdienst Spijke- nïssc: (van 22.00 tot 04.00 uur)r Tel: 01880-25952. moet bij de AVR een geheel nieuwe verbrandingsoven ge realiseerd zijn naast de be staande oven. Ondertussen moet ook een installatie ge bouwd zijn, waarmee water 'geschoond' kan worden van giftige stoffen, en een fabriek je, dat boorolïe- en snij-olieres- ten uit water haalt. In een la ter staduim denkt de AVR aan een destillatiescheider. Een ap paraat waarmee afvalproduc ten uit opslag- en transport tanks bewerkt wordt. Rijkssteun Met het hele project is een be drag gemoeid van 95,8 miljoen gulden. In de nota zegt Rotter dam, dat zij niet in staat is om de kosten van het risicovolle project alleen te dragen. Het rijk zou daarom minimaal voor 62 miljoen gulden aan het project moeten bijdragen. Het plan voorziet verder in een nauwe samenwerking met de rijksoverheid, de aanbieders van chemisch afval en de be staande verwerkers. Met de installatie is het totale aanbod van chemisch afval in Nederland gedekt. De indus trieën in ons land fabriceren jaarlijks een half miljoen ton chemische afvalstoffen. Op dit moment kan slechts dertig procent worden verwerkt. Na realisatie van de nieuwbouw is de AVR in staat om de reste rende zeventig procent op mi lieuverantwoorde wijze te ver werken of op te bergen, aldus de nota. Overigens moet staatssecreta ris mevrouw IXambers-Hac- quebard van volksgezondheid en milieuhygiëne nog steeds uitmaken waar zij een verwer- kinsgbedrijf voor chemisch af val wil hebben. Het resultaat van de studie van de rege ringscommissie-Kolfschoten, dat enkele maanden geleden is uitgebracht, dient als basis voor dat besluit. IJs voor Poortugaals burgemeester Van 't Veld. Poortugaal Ongeveer dertig in woners van Poortugaals nieuw bouwwijk Boomgaardshoek hebben gisteren hun burgemeester W. van 't Veld een immens blok ijs in handen gedrukt om duidelijk te maken dat zij zich. in de kou gezet voelen. De wijkbewoners protesteerden met de actie tijdens de gemeenteraadsvergade- damse moloch." De komende week wïl men alle Boomgaardshoekers benade ren om steun en inzet voor de actie „Boomgaardshoek voor Poortugaal". Overigens heeft de gemeente Poortu gaal zich uitgesproken voor zelfstandig blijven van het dorp met de wijken Boomgaardshoek, Meeuwenplaat en Zalmplaat, die volgens ministeriële be sluiten aan Rotterdam vervallen. ring tegen de beslissing van minister Rood van binnenlandse zaken om Boomgaardshoek bij de gemeente Rot terdam te voegen en van Rhoon en Poortugaal een gemeente Albtands- waard te maken. „De Boomgaardshoekers hebben doel bewust gekozen voor het wonen in Poortugaal", aldus de actievoerders. „Wij willen niet de dupe worden van de geld- en gebiedshonger van de Rotter- Bij afgifte vergunn in gen Rotterdam „Het verwijt dat de overheid per definitie ver tragend werst bij de afgifte van hinderwetvergunningen is niet rechtvaardig. Ook bedrij ven vragen om uitstel. On langs nog Shell. Daarom wil ik dat fabeltje voor eens en altijd de wereld uithelpen". Aldus Rijnmond-gecommit teerde mevrouw L.van Rijn- Vellekoop over het uitstel dat Shell heeft gevraagd voor het afgeven van een hinderwet vergunning voor het zoge naamde HV-8 project. Deze fa briek moet straks zwaardere olie omzetten in lichtere. Volgens een woordvoerder van Shell was uitstel nodig, omdat nog niet alle informatie, met name over de hoogte van de schoorsteen, voorhanden is. „We hebben liever in eenmaal een goede vergunning dan dat we straks met herzieningen moeten gaan. werken. Boven dien werden voor deze ver gunning nogal wat gegevens gevraagd", aldus Shell. Rotterdam Misschien krijgt Rotterdam in de toekomst zijn pandjeshuis weer terug. Direc teur F. Thünnessen van de Gemeentelijke Kredietbank heeft hierover althans een bal letje opgegooid bij het Rotter damse gemeentebestuur. In 1953 verdween het laatste pandjeshuis uit Rotterdam. Zo lang de mensheid heeft be staan is het verschijnsel 'ver panden' eigenlijk al bekend. Had je vroeger dringend geld nodig dan kon je sieraden of andere goederen belenen bij de pandjesbaas. Het roerende goed gold dan als onderpand. Na de tweede wereldoorlog verdween de particuliere pandjesbaas en kwamen de pandjeshuizen in overheids handen. Met de opkomst van de steeds betere sociale voor zieningen verdwenen echter ook de pandjeshuizen. Tegen elk aannemelijk bod te koop: een school aan de Meindert Hobbemalaan. Rotterdam Aan de Meindert Hobbemalaan in Rotterdam staat een school ie koop. De ^gere formeerde scholenge-' meenschap in Rotterdam wil het houten gebouw van ongeveer 1800 vier kante meter, waarin ze ventien jaar les werd ge geven, kwijt en plaatst daartoe zelfs grote adver tenties in de krant. De school is te koop tegen elk aannemelijk aanbod, want na zeventien jaar on derwijs aan vijfhonderd kin deren is het pandje niet meer in de ^allerbeste staat. Het houten schoolgebouwtje, waar menig gereformeerde 'leerling is opgeleid, werd in de steek gelaten voor nieuw bouw aan de Valenciadreef ïn Oosterflank. Daar zit de scholengemeenschap nu in een riante ruimte die niet te vergelijken is met de nood oplossing van de Meindert Hobbemalaan. Wie het houten pandje koopt zal het wel onmiddellijk moeten verplaatsen, want volgens het bestemmingsplan van de gemeente Rotterdam zal ter plaatse nieuwbouw verrijzen voor een LOM- schooL Ook de houten palen waaroo de school zeventien jaar heeft gestaan moeten door de nieuwe eigenaar worden verwijderd. De eerste reacties op de ad vertentie zijn al binnengeko men: een skelterclub en een volkstuinvereniging toonden belangstelling, maar willen eerst een kijkje ter plaatse nemen voor zij beslissen. Rotterdam - De Rotterdamse Kamer van Koophandel wil meebeslissen over de Willemsspoortunnel. Tijdens een algemene ledenvergadering gisteren werd nadruk kelijk de wens uitgesproken dat de Kamer 'op het hoogste niveau' vertegenwoordigd moet zijn in de zoge naamde 'beleidsgroep'. In de bestaande beleidsgroep zitten uitsluitend vertegen woordigers van het rijk, de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Rotterdam. De Kamer vindt het noodzake lijk dat ook iemand uit haar kring in deze groep zitting neemt, omdat ze zo denkt de belangen van het bedrijfsle ven beter te kunnen beharti gen. "De kans op succes is het grootst als we in zowel de lage als hoge instanties zit ten", verklaarde voorzitter mr. M. van den Bos. De Ka mer vreest dat het bedrijfsle ven in het centrum van de stad ernstige schade zal on dervinden door de aanleg van de nieuwe spoorverbin ding. Een omzetverlies van miljarden guLdens voor be drijven in het centrum van de stad zou te verwachten zijn. Daarom wil de Kamer zoveel mogelijk de negatieve gevolgen voor het bedrijfsle ven voorkomen en pleit men voor behoorlijke schadever goedingsregelingen in het ge val ondernemingen de dupe worden. In eerste instantie was de Kamer niet van plan ook een verzoek in te dienen voor een vertegenwoordiging op het hoogste niveau. Ze stelde - zich op het standpunt dat af vaardigingen in de zoge naamde 'plancommissie' en de werkgroepen 'Formele re gelingen' en 'Verkeersomleg- gingen', voldoende waren voor een goede belangenbe hartiging. In die commissies immers zullen belangrijke zaken zoals schadeloosstel ling aan de orde komen. Bo vendien is het in de praktijk zo dat de beleidsgroep door de plancommissie ingediende plannen nauwelijks nog kan wijzigen. Om het belang van de zaak te onderstrepen werd gisteren desniettemin - besloten dat men in het hoogste overlegorgaan verte genwoordigd wil zijn. In een brief aan het gemeen tebestuur zal de Kamer voorts aandringen op de in stelling van een 'Gemengde Commissie Spoortunnel' in te stellen. Die commissie zai zich uitlsuïtend moeten be zighouden met de gevolgen van de bouw van de Willem- spoorverbinding voor het be drijfsleven in en om de bin nenstad. De wethouder van economische zaken moet het voorzitterschap van deze commissie op zich nemen, al dus de Kamer. De Kamer blijft overigens voorstander van een spoor tunnel. dat bleek gisteren nog eens tijdens een discussie die ontstond toen enkele le den het alternatief van een spoorwegviaduct weer boven tafel haalden. Op basis van onder meer de politieke rea liteit (de gemeenteraad heeft zich inmiddels definitief voor een tunnel uitgespro ken) besloot men geen nieuw standpunt in te nemen. Het vraagstuk van een lange of korte tunnel is voor.de Ka mer van ondergeschikt be^ lang. "Dat is voornamelijk een bewonersvraagstuk", al dus de voorzitter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5