ROTTERDAM 23 'Gifdepot op of voor Maasvlakte kan Excelsior boven Jan rso' il 4975 69?° 'Steun van rijk voor AVR-chemie onontbeferli j k' JpJSfcter meulen natuurlijk Veron trustende opkomst van Cen trumpartij ter meulen natuurlijk gégk AVR- directeur ir. Kleinjan: Kunstduin deponié Wethouder Van der Pols: - - - - dfdS - G|wv - s- Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RV/SY/RW/RS 9 september 1982 AVR-directeur ir.Kleinjan: „Niemand kan om onze che mische afdeling heen. Zelfs een blinde ziet dat". Rotterdam Veiligheid staat voorop, maar 4iet bergen van chemisch afval in hijvoorbeeld een kunstduin mag niet duurder uitpakken dan strict noodzakelijk. Aldus directeur ir.M.J.Kleinjan van de Afvalver werking Rijnmond, het bedrijf dat gisteren de plan nen ontvouwde voor een geheel vernieuwde che misch verwerkingsbedrijf in de Botlek. Waar de bergplaats komt is onzeker. Maar onder meer wordt gedacht aan de Maasvlakte of aan de slufter- dam, die rond het havenbaggerdepot voor de kust van Voorne komt. mer overspoelden met olie, mogelijkheden voor recy cling meer zijn zeggen wij dat verbranden de beste op lossing is". verwerkbare partijen wilden we verbranden", aldus de AVR-directeur. De omvangrijke nota, die nu op tafel ligt, is het resultaat „Op ons rust uiteraard de plicht om de bewoners in de omgeving vooraf en in alle duidelijkheid te informeren over het plan en de veilig heid ervan. En van een over heidsbedrijf als de onze kun je. niet anders verwachten dat dat in alle eerlijkheid ge beurt", aldus ir.Kleinjan. De AVR-directeur beseft dat hij niet gekomen is met een pppulair project. „Met dit soort voorstellen kun je wel gewaardeerd zijn, maar niet geliefd. Maar omdat je inten sief wil zoeken naar een vei lige bergplaats voor che misch afval is dat voor mij voldoende". Dê AVR is niet bereid om ftbt project terwille van de veiligheid onnodig duur te maken. Het bedrijfsleven kan en mag door onnodige investeringen niet op kosten worden gejaagd, vindt de AVR-directeur. „We moeten coneurerend kunnen werken met andere 'opslagmogelijk heden. We staan dan ook een gescheiden opslag voor. Voor cte ene stof is beton, een ui- 1 termate geschikt middel, voor een andere produkt fo lie-" Het kunstduinproject noemt de1 AVR-directeur een moge lijk voorbeeld van een berg plaats voor chemisch afval. EVen goed'kan het een vier- ka'nte betonnen bunker wor den, die net zo groot is als een klein gemeentelijk sport complex van vijf voetbalvel den, aldus ir.Kleinjan, die toegeeft, dat nu Rotterdam de bereidheid toont om uit te kijken naar een deponie bin nen de eigen grenzen, aan biedingen uit andere ge meenten achterwege zullen blijven. „Maar het is Rotter dam eigen om bepaalde risi co's te nemenl Al wil dat nog niet zeggen dat de bergplaats ecis. Gemeenteraad en colle ge van b en w moeten zich immers nog over het plan uitspreken. Anderzijds zou het een slechte zaak zijn als (ADVERTENTIE) jRëgen is vervelend! iMaar het valt best mee in wa terdichte regenpakken van ter geulen. Nylon regenpakken op jrubberbasis; dus lekker soepel. -Uiteraard dubbele ritssluiting in {jack. Met afneembare capu chon, Alléén dit ge weekend 'slechts een stad als Rotterdam met zo veel industriën zijn nek niet zou uitsteken". Adviesbureau In de gisteren gepresenteer de nota, waarin de AVR zich opwerpt ais het eindstation voor al het onverwerkbaar chemisch afval in ons land, is ook een A VR-adviesbureau opgenomen. Ir.Kleinjan: „We zijn nu ne gen jaar actief op het ver werkingsfront. Weten daar om ook wat er in om gaat. De kennis die we in al die ja ren hebben opgebouwd, wil len we maar -al te graag aan anderen overdragen. Grote bedrijven weten inmiddels waar zij hun afval kunnen brengen, maar een apotheker of een laboratoriummede werker staat met de handen in zijn haar. In dat geval kan hij ons bellen en dienen wij hem van advies. Dan kun nen we zeggen dat hij met zijn ontwikkelaar naar ver werker A moet gaan of met zijn batterijen naar een an der. En waar er echt geen Advies geven doet de AVR nu ook al. Niet alleen aan de kleine afvalleverancier, ook aan overheden bijvoorbeeld. „Toen de stranden deze zo- figuur 8 klopten de gemeenten en provincie bij, ons aan. We hebben toen gezegd: ver branden? We kunnen het, maar doen het niet. Overal in het land zijn er bedrijven, die zich hebben toegelegd in het scheiden van zand en olie, dat zich dan weer goed laat gebruiken. Alleen de on- Excelsior is weer even boven Jan. Eerst tegen Feyenoord een recette van zo'n 130.000 gulden en vervolgens tegen Ajax een kleine ton. Kort om, Excelsior hield zo'n twee ton over aan deze beide 'thuiswedstrijden'. Niemand overigens, die dat sympathieke clubje van Woudestein deze inkomsten misgunt. Bij de jaarwisse ling moest Excelsior de spe lers nog op hun salaris laten wachten. De resultaten in de eerste divisie vielen tegen, de toeschouwersaantallen hielden gelijke tred en Ex celsior luidde de noodklok. Inmiddels promoveerde Ex celsior naar de eredivisie, de trouwe sponsors lapten voor Ton Blanker, de bestuurska mer werd uitgebreid met toi letten en dank zij een gun stige competitie-indeling heeft de club het hoofd weer boven water. De shirtrecla me zorgde nog voor wat ex- door Piet Ocks tra inkomsten en al ontkent voorzitter Jaap Bontenbal, hoewel niet erg fanatiek, dat elke wedstrijd van Excelsior die op de televisie wordt uit gezonden nog eens 10.000 gulden extra in het laatje brengt, wordt er niets nage laten om even naar de NOS te bellen toen men vernam dat er voor dinsdagavond een uitzending van Studio Sport stond geprogram meerd. Die avond speelde Excelsior immers tegen Ajax in De Kuip en daar hadden ze bij Studio Sport inderdaad niet aan gedacht. En zie, beelden van die wed strijd op de televisie en an dermaal ontkent Jaap Bon tenbal dat het om 10.000 gul den extra zou gaan. „Was dat maar waar", zegt hij dan weer, maar om hoeveel het precies gaat, houdt hij angstvallig voor zich. Maar sponsor Rob Albers meldt dat het wel degelijk om dat bedrag gaat, maar voor een beperkt aantal wedstrijden. Jaap Bontenbal, voorzitter van Excelsior: „Geen tiendui zend gulden". Met het uitwijken naar De Kuip kan tegelijkertijd wor den afgevraagd waarom die lichtmasten volgens de KNVB zo nodig waren bij Excelsior. Welgeteld drie maal, waarvan eenmaal in een vriendschappelijke wed strijd, werden de lampen ontstoken op Woudestein. Een verplichte, maar overbo dige investering, waarop Ex celsior al voor de aanschaf had gewezen. Hoe dan ook, door de ver koop van een drietal spelers zuiverde Excelsior zijn te korten aan, maar nog altijd wappert de gemeente Rotter dam met een schuld van an derhalve ton, die op korte termijn moet worden vol daan. Dat lijkt op dit mo ment niet zo'n probleem, maar Excelsior haakt han dig in op de politieke situa tie in Rotterdam, waar toe vallig deze week een nieuwe wethouder van sport en re creatie werd gekozen. En voordat die zich van de pro blematiek heeft meester ge maakt, zijn er weer enkele maanden verstreken, zo wordt op Woudestein gerede neerd. Tot die tijd kan Ex celsior zijn spelers betalen, kan het wat rente binnenha len en als-de gemeente dan weer eeris om zijn centjes komt, ach, dan zien ze'wel weer... - ,t> van een toezegging uit het verleden. Rijnmond, de eer dere eigenaar van de AVR, wilde in de turbelente jaren aan het eind van de jaren ze ventig de verliesgevende chemie sluiten. Op aandrang van hef rijk werd alsnog be sloten de afdeling tot 1986 open te houden. De 48 werk nemers, die destijds staakten, werd beloofd, dat er nieuwe plannen zouden worden ont wikkeld. „Eigenlijk lag die zaak sim pel", zegt ir.Kleinjan nu. „Een blinde kon zien dat niemand om de chemische afdeling van de AVR heen kon. We zijn hard aan de slag gegaan en zowel intern als extern hebben we duide lijk kunnen maken, dat -als we het goed doen, dat ook sceptische volgers van ons bedrijf uiteindelijk zouden moeten bekennen dat de AVR een functie heeft". „Dat hebben ook de mannen van de chemische afdeling ingezien. In feite staan ze aan de basis van dit rapport. Omdat ze serieus en nauwge zet werken konden wij mak kelijker ingang vinden bij overheden en bedrijven. Er ontstond weer een weder zijds vertrouwen na al die vervelende jaren, waarin de AVR negatief naar buiten kw.an>. Een voorbeeldje: wet houder Van der Pols was aanvankelijk helemaal niet zo enthousiast voor het plan als nu. Maar ook hij ziet in dat het bij de AVR prima gaat", aldus ir.Kleinjan. Het kunstduinpro ject ais laatste rust plaats voor che misch afval, zoals de AVR zich dat voor stelt. Rotterdam Zonder steun van bedrijfsleven en rijk blijft een chemisch verwerkingsbedrijf bij de Afvalver werking Rijnmond een utopie. „Rotterdam is uitsluitend be reid het risico te dragen. Van de rijksoverheid verwachten we daarom een maximale on dersteuning". zei wethouder H.van der Pols (bedrijven) gis teren bij de presentatie van het plan voor de AVR-chemie, zoals het toekomstige bedrijf is gedoopt. Rotterdam rekent op een rijks bijdrage van minstens 62 mil joen gulden. „Zodra het nieu- (ADVERTENTtE) 's Nachts is het weer kouder! Dus gauw heerlijk zachte en lekker dikke wollen dekens halen. Natuurlijk kiest u voor kwaliteit: 100% wollen merk dekens. Natuurlijk kiest- u ook voor de laagste prijs! Dus kopen bij ter Meulen' Wij hebben ze in vele kleuren en dessins. Zoals o.s. groen, bruin, blauw, jac quard enz. Afmetingen: 150 x 220 cm. van 99,50 voor 190 x 240 cm van 145,- voor 99,80 220 x 240 cm van 175,- voor 119,80 we kabinet er is, gaan we on derhandelen. Want met een demissionaire bewindsvrouwe valt op dit moment geen defi nitieve zaken te doen", voegde Van der Pols er aan toe. Rot terdam wil dat de definitieve beslissing het eind van dit jaar valt. De Rotterdamse wethouder maakte gisteren ook bekend, dat oud-minister Ginjaar van milieu wel geporteerd was van een overheidsbedrijf, maar dat de huidige staatssecretaris Lambers-Hacquebard zich nog steeds van een oordeel ont houdt. De nieuwe AVR-chemie gaat nog geen honderd miljoen gul den kosten. „Geen geld. Zeker niet tegen de achtergrond van de miljarden, die uitgegeven moeten worden om ons milieu weer schoon te maken", aldus de Rotterdamse wethouder. Het bedrijfsleven kan volgens Van der Pols nu tonen hoe se rieus het betrokken is bij een correcte verwerking van che misch afval in ons land. „We rekenen erop, dat de industrie bereid is te betalen voor een faciliteit, die zij dicht bij huis kunnen vinden aldus de Rot terdamse wethouder. Na het Uniser/EMK-sehandaal we ken veel bedrijven uit naar het buitenland, Oost-Duist land, België en Frankrijk. Met dat buitenland zal de AVR volgens directeur ir.M.J .Kleinjan straks concurrerend kunnen werken. „Maar even als in Duistland en Denemar ken met stèun van de nationa le overheid", aldus ir.Kleinjan. De AVR-directeur zei bereid te zijn al het chemisch afval te willen accepteren, wanneer bedrijven op hun beurt toezeg gen, dat zij hun afval naar de AVR brengen. Wethouder Van der Pols voeg de er aan toe, dat de regering eigenlijk zou moeten besluiten tot een wettelijk geregelde aanleveringsplicht van che misch afval. De huidige wetge ving noemt hij liberaal. - In Rotterdam zijn 80.000 mensen meer naar de stembus gekomen dan bij de jongste raadsverkie zing en dat scheelt wat. Want van die 80.000 heb ben er 55.000 op de'PvdA gestemd en dat geeft de socialisten in Rotterdam meteen weer de meerder heidspositie, die zij al sinds 1972 hebben. Van die 80.000 hebben er 8000 op de Centrumpartij ge stemd en dat zegt ook iets over gevoelens, die onder kiezers leven. Het illustreert hoe be langrijk de opkomstper centages bij verkiezingen zijn. Voor de gemeente raadsverkiezing op 2 juni kwam net de helft van het aantal kiesgerechtig den naar de stembureaus, gisteren bijna drie-kwart van de ruim 400.000 kies gerechtigden. Niettemin: honderdduizend Rotter dammers hielden het toch voor gezien en dat waren er 30.000 meer dan bij de Kamerverkiezing in 1981. Het politieke bedrijf raakt uit de gratie. De verkiezing van giste ren maakt ook duidelijk hoezeer de belangstelling van de burger toegespitst is op het landelijke gebeu ren. Er blijkt uit, dat men bij de raadsverkiezing nauwelijks het lokale be leid van een partij beoor deelt: als een partij lande lijk afglijdt, is hij ook plaatselijk niet te houden en blijkt er nationaal sprake van een herstel, dan profiteert de plaatse lijke politiek daarvan op spectaculaire wijze mee. Want zo zal het wel wor den uitgelegd: de raads verkiezing mag dan de PvdA de meerderheid hebben gekost, één dag na de collegevorming, waar bij de PvdA zich de macht toeëigende, blijkt toch al hoe terecht dat is geweest. Rotterdam is weer een rode stad: de PvdA zou het weer alleen af kun nen. Het lijkt een aardig ver haal, waarvan men de ar gumentatie alleen maar met één tegenvraag kan ontkrachten: waarom stelt men de gemeente raad dan niet samen op basis van de uitslag van de Kamerverkiezing Dat blijkt de beste graad meter, dan heeft men de hoogste opkomstcijfers. Duidelijk is, dat de PvdA welvaart bij hogere op- ko mstper cen ta ges. Het is wel aardig voor de raad wat zetelverdelingen naast elkaar te zetten: Raad Raad Kamer '78 nu '82 PvdA 25 21 25 CDA 10 8 7 VVD 6 9 8 D'66 2 2 1 SGP 1 1 CPN 1 2 1 PSP/PPR 2 1 CentrumP 2 Het blijkt, dat de PvdA weer zijn ruime meerder heid zou hebben, het CDA aen nog gevoeliger verlies zou hebben geleden, de VVD een tikje terug moet, D'66 een splinter wordt, goede Bram den Braber van de SGP uit de raad zou verdwijnen en 'klein links' de helft alweer zou den moeten inleveren. Uiterst bedenkelijk is de score, die de Centrumpar tij met name in de oude wijken heeft gemaakt. Een denkbeeldige entrée met twee zetels in de raad is niet gering. Het is een studie waard om te probe ren te ontdekken welke motieven er bij die 12.000 kiezers achter steken om juist deze uiterst rechise partij te kiezen, die be kend staat om zijn op vreemdelingenhaat geënte ideeën. Tijdens de wethouders- verkiezing zei Roel den Dunnen (PvdA) ter moti vering van de keus van zijn partij voor 'klein links', dat het niemand ontgaan kon zijn dat de opkomst in de oude wij ken zo slecht is. Juist daar had de PvdA verlo ren (hetgeen klopt op ba sis van het lage opkoms- tcïjfer). Hij meent, dat CPN en PPR/PSP als ac tiepartijen juist hun aan hang in die oude wijken hebben. En daarom vindt hij, dat de PvdA de rela tie met de oude wijken dient te versterken door 'klein links' bij de uitvoe ring van het programak koord te betrekken. Uit deze Kamerverkie zing blijkt, dat het nog maar de vraag Is of bewo ners in de eerste plaats naar 'klein links' kijken als zij de partij kiezen, die het beste voor hun be langen kan opkomen. De aanhang, waarover de Centrumpartij vrij plotse ling blijkt te kunnen be schikken, duidt er op, dat vele burgers hun heil niet in de eerste plaats bij ra dicaal links zoeken, maar uitgerekend veel eerder bij uiterst rechts. Dat is een hoogst verontrustende ontwikkeling, die er op zou kunnen duiden, dat de door Koos de Gast spanning in een aantal wijken vol grote stadspro- blemen (als prostitutie, drugsverslaving, benarde woonomstandigheden en een overmaat aan buren van buitenlandse af komst), angstig hoog aan het oplopen is. Wie ziet dat er op 2 juni" nog maar vierduizend CP- stemmers waren en ruim twee maanden later al driemaal zoveel, moet vre zen dat het zaadje vol on lustgevoelens, dat de Cen trumpartij her en der rondstrooit, angstig snel wortel begint te schieten. En dat kan alleen als de Centrumpartij een onver moed vruchtbare voe dingsbodem blijkt te heb ben aangesproken. Het is eens te meer een be vestiging van het feit, dat de grote stad nog voor enorme problemen en on aangename verrassingen komt te staan. Het is ge makkelijk, gealarmeerd door het succes van de Centrumpartij, het feit te constateren en te zeggen dat het versterkte aan dacht vereist. Dat vergt wel een eensgezinde aan pak en een onverdeelde raad. Studeren op de ach tergronden is nuttig, maar als men met de re sultaten van zo'n studie praktisch weinig kan doen, wordt er niets opge lost en blijven verfoeilij ke uitwassen als een Cen trumpartij .groeien. Gelukkig zitten die twee van de CP niet in de raad. .Maar die raad is wel ge waarschuwd. Hij zou er goed aan doen twee denk beeldig bezette stoelen nauwlettend in de gaten te houden. Onderling ge bakkelei mag niet leiden tot veronachtzaming van de problemen van alle dag. Door de uitslag van deze verkiezing heeft Rot terdam er weer een pro bleem bij. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5