Buurthuizen moeten bloeden 9In timid a tie van gem een te Lage prijzen bij Shell. Bijvoorbeeld: anti-condehsdóek van f2? voor Miljoenenorder NAM kan werkgelegenheid redden Gekozen wethouders trekken zich terug HAMMINGS DAGBLAD SCHiEDAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Forse bezuinigingen in sociaal- cultureel werk flif in 'j Riet Taverne schudt de politiek van zich af Botenbuurt fajjeeft zich Verspreid Anders ontslag voor vijftig man bij Key Kramer Gemeente stelt Muwi-bewoners voor simpele keus: dit of niks Tasjesdief op brommer Weer inbraak in modelwoning Hans Bakker biedt zich aan als 'informateur' VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 1«» Guat Cam >yt»t ti Vanzelfsprekend was ook burgemeester Te Loo gister middag met zijn vrouw 'aanwezig om afscheid te nemen van z'n ex-collega Riet Taverne. Schiedam Riet Taverne (64) heeft gisteren afscheid geno men van de Sehiedamse bur gerij. Niet dat zij uit de stad ..vertrekt, maar ze is sinds en- icele dagen geen wethouder Jméer. waren op de afscheidsre- -,-cfeptie vooral mensen, die zij beroepsmatig kende. Politici en",ambtenaren dus. Ook uit omringende gemeenten waren politici gekomen. Zo waren er affuit-Vlaardingen de wethouders Jelle Wijnstok en' IJsbrand jvari der Velden. Riet Taverne, •gistermiddag in smetteloos wit .gestoken, is vier jaar wethou der geweest. Daarvóór zat -zij al 'zestien jaar in de Sehiedam se 'gemeenteraad; VarFde póli- ;tfc\ was de CDA-afvaardiging .overigens maar kort op de af scheidsreceptie. Zij spoedden £ie„h. al ras weer naar een ka- ,.m% in het stadskantoor om £Öa£ir verder te vergaderen jbver de collegevorming. de vele handjes schudde I9J .jTayerne de politiek van zich ;a£jZij zal op dit vlak helemaal meer doen. Het is overi- nog niet helemaal zeker £of^Stiet (samen met haar man, ÏJ-dfeïBekende arts) deze gemeen de ^ferouw blijft. Ze is op zoek maar een mooi huis. ,,Het Jtóngt er van af, wat er hier gebouwd wordt of vrij komt", aldus de vrouw, die de afgelo pen jaren onder andere de post huisvesting beheerde. Uit tweede hodemon derzoek blijkt: '/i/ Schiedam De spreiding van verontreinigde stoffen in de opgehoogde tuinen van de Sehiedamse Botenbuurt is zeer gtoot. Sommige stoffen hebben zich ^waarschijnlijk verplaatst naair de ondergrond. Tot die conclusies komt het inge nieursbureau Oranjewoud na een tweede bodemonderzoek in?dê nieuwbouwwijk. Na-het eerste onderzoek was al duidelijk dat de grond waar mee de gemeente Schiedam niet' name de tuinen opge hoogd heeft, verontreinigd w^s. ,In een tweede onderzoek J^i&bekeken worden of de gif- tig&.stoffen wellicht naar be neden waren gezakt of zich horizontaal verspreid hadden. Dit blijkt inderdaad het geval. Alleen de verontreiniging met mejalen en bestrijdingsmidde len is hoofdzakelijk beperkt gebleven tot de bovengrond. Het*onderzoeksteam vindt dat er snel- tot bodemsanering moet worden overgegaan. Aan 6? andere kant zou het graag dóór gaan met het nemen van bodemmonsters. De nieuwsgie righeid is namelijk gewekt. De concentraties van de chloor verbinding EOCL zijn name lijk nauwelijks te verklaren, ^ilbjkt zelfs tegenstrijdig met de gehalten aanwezige bestrij dingsmiddelen. Het inge nieursbureau adviseert de ge meente Schiedam toch om nog enkele bodemmonsters te ne uten. De mogelijkheid bestaat namelijk dat hoeveelheden PCB's (niet afbreekbare stof fen) in de ondergrond terecht rijn gekomen. Vlaardingen De Vlaardingse club- en buurthuizen zullen in de komende jaren het leeuwendeel moeten leveren van de forse bezuinigingen in het sociaal-cul tureel werk, waartoe het college van B en W heeft be sloten. De personeelsformaties in de diverse wijken zal worden teruggebracht, uiteindelijk tot gemiddeld an derhalve formatieplaats per buurthuis, terwijl ook ver der wordt gesnoeid in de activiteitensubsidies. kosten zo'n 55.000 gulden min der, een bedrag dat in 1984 op loopt tot 110.000 gulden. Het terugbrengen van de perso neelsformatie per buurthuis is in deze bedragen niet inbegre pen, omdat het hier om ver schuivingen gaat. Er moet per soneel elders in de stad wor den vrijgemaakt, om Holy- Noord aan een eigen vaste be roepskracht te helpen. Buurt huis De Haven en de bouw speelplaats raken een fulltime beroepskracht kwijt, terwijl de VOF haar parttime admini stratieve kracht zal moeten in- leveren. Die zal in enkele jaren tija met nog eens dertig procent wor den gekort: in 1986 is daar nog maar 50 procent van het oor spronkelijke bedrag van over. Enkele jaren geleden is hier al 25 procent op bezuinigd. Op het sociaal-cultureel werk moet de komende jaren fors bespaard worden, heeft het college van B en W de instel lingen vandaag officieel laten weten. Op de begroting voor volgend jaar zal voor dit doel 210.000 gulden minder ter be schikking zijn; in 1984 is dat te bezuinigen bedrag al opgelo pen tot 311.500 gulden. De buurthuizen ontvangen vol gend jaar aan activiteitengeld en aan subsidie voor algemene Maassluis Het chemische bedrijf Cindu Key Kramer uit Maassluis maakt kans een mïljoenenorder van de NAM, de Nederlandse Aardolie Maatschappij, binnen te halen. Het dreigende ontslag, dat minstens vijftig van de driehonderdtwintig werknemers boven het hoofd hangt, zou met deze opdracht kunnen worden voorkomen. De werkgelegenheid bij Cindu Key Kramer zou dan zelfs met der tig,.veertig banen opgekrikt en zeker tot medio, 1984." gegarandeerd"'kunnen worden. Het gaat om een grote coatingorder (het be schermen van stalen buizen met een laagje as falt of kunststof) van pijpleidingen voor de aardgasvelden in de Noordzee. Sinds vorige week vrijdag stelt de dochteronderneming .van het in Uithoorn gevestigde Cindu Key Kramer, samen met het Utrechtse bedrijf Bre- dero, alles in het werk om deze opdracht te be machtigen. Ook een aantal Franse en een En gels-Amerikaans bedrijf zijn volop in de run ning. Als het pijpbekledingsbedrijf de order van tien tallen miljoenen weet binnen te halen, betekent dat voor het hele concern meer werkgelegen heid. Speciaal daarvoor zal in Maassluis dan een fabriek voor veertig man moeten worden opgezet, dat de pijpleidingen met beton gaat verzwaren. Het is een nieuwe procedure, waar over alleen Bredero de benodigde know-how beschikt. In de personeelsuitbreiding zal Cindu Key Kramer moeten voorzien. Tot voor kort maakte Key Kramer nog „ver schrikkelijke winsten", zoals werknemer en FNV-kaderlïd Ton'Ewijk het uitdrukt. „Maar veel is naar het moederconcern gevloeid. Het lijkt wel of het geld in een bodemloze put wordt gestort". Hij 4noemt Key en Kramer zelf nog steeds gezond. Alleen is een groot deel van de winst door het hoofdconcern opgeslokt. „Daardoor worden onze mogelijkheden ook steeds beperkter", weet Ewijk. „Het zou een ramp betekenen als de opdracht niet doorgaat. Dan zal er op 1 oktober met het FN V over af vloeien moeten worden gesproken". De vakbond is druk in de weer om de brood winning en de werkgelegenheid voor het coa- tingbedrijf te waarborgen. Het FNV heeft zich vandaag tot het ministerie van economische za ken gewend. De overheid zou druk op de NAM, waarvoor Key Kramer met enige regelmaat werk uitvoert, moeten uitoefenen om de mil- joenklus binnen 's lands grenzen te houden. Ewijk: „De NAM moet gewezen worden op het nationaal belang, dat hierbij speelt". Vlaardingen Het is erg onwaarschijnlijk dat de verbeterings plannen voor de Muwi 1, zoals de gemeente die wil uitvoeren, doorgaan. Als tenminste de stemming in de wijk net zo is als de stemming gisteravond op een informatieve bijeenkomst in de aula van het Groen van Prinsterer over de 694 op te knappen huizen. Zeventig procent van de bewoners moet met de plannen instemmen, wil het rijk ze subsidiëren. Het ziet er niet naar uit dat die zeventig procent wordt gehaald. Er klonk steeds luid ap plaus op als weer een van de ruim tweehonderd aanwezige be woners zich tegen het plan keerde. „tlr wordt veel gedaan voor weinig geld", was de stelling van de ambtenaren achter de tafel. Bewoners draaiden dat om: „Veel voor weinig, ja. We betalen veel en krijgen er wei nig voor terug." De huurver hoging voor de bewoners komt rond de honderd gulden te lig gen. Daar gaat volgens de ge meente zo'n dertig gulden af; die wordt door de isolatie be spaard op de stookkosten. Vlaardingen Een 25-jarige Vlaardingse is gistermiddag op de fiets beroofd van haar tasje. Zij reed op de Anthony Knot- tenbelsingel, toen zij werd in gehaald door een bromfiets. Tijdens het passeren griste de berijder haar tas, die aan het stuur hing, weg. Met grote snelheid vluchtte de tasjesdief vervolgens over de Goudsesin- gel in de richting van de Van Hogendorplaan., Het gaat om een simpel ja ot nee tegen de plannen; een an dere keuze is er niet, maakten de ambtenaren duidelijk. „We maken geen nieuw plan", zei Emma Forsten van de ge meente. „Als dit niet wordt aangenomen dan wordt er weer onderhoud gepleegd zo als dat nu gebeurt." Het ont lokte de zaal smalende reac ties. „Dan betekent dus hele maal geen onderhoud." En dat was voor een aantal be woners reden om toch met de plannen akkoord te gaan. „Wij hebben dringend een verbe terde woning nodig. Anders zitten straks nog in dit rothuis. Er zijn heus wel mensen die er anders over denken dan de be- wonersgroep." Hun aantal was, in ieder geval op de ver gadering, klein. De beperkte keuze door gaan of nokken, zei de man van het woningbedrijf werd door veel bewoners intimidatie van de gemeente genoemd. Veel bewoners vonden het plan wel mooi, maar vonden de huurverhoging die daar volgens de gemeente bij past veel te hoog. „Waarom doet de gemeente niet gewoon alleen het achterstallig onderhoud? We krijgen nu een pakket waar we nooit om gevraagd hebben." Morgen gaan de enquêtefor mulieren bij de bewoners in de bus en volgende week vrijdag moeten de antwoorden binnen zijn. Als minder dan zeventig procent ja zegt gaan de plan nen volgens de gemeente niet door, maar volgens de kern groep en opbouwwerker Ron Koevoet wel. „Het aehterstel- lig onderhoud kan afgedwon gen worden bij de rechter", zeiden ze. En volgens Koe- voets hoeft dat geen vertra ging te betekenen. „Dan kun nen we nog steeds in januari beginnen." Vlaardingen Opnieuw is in gebroken in de modelwoning aan de R.Schumannring in Vlaardingen. Enkele weken namen dieven bijna het com plete ameubelement weg. Nu zijn ook de ïjkast en de wasau tomaat gestolen. De dieven konden de buit zeker niet in een keer vervoeren. Niet alleen de buurthuizen moeten het aanzienlijk zuini ger aan doen. Ook het Open Jongeren Centrum, het Cen trum voor Welzijnsplanning, het Instituut Samenwerkings- opbouw en de commissie va kantiebesteding zullen nog eens extra geld moeten inleve ren. Op het peuterspeelzaal- werk wordt eveneens bezui nigd. Het totale bezuinigingspakket, dat het college van B en W op het zogenaamde bestaande be leid heeft samengesteld, zal op 27 september worden bekend gemaakt. Met de besnoeiingen op het sociaal-cultureel werk kon niet tot die datum ge wacht worden, omdat gewerkt moet worden aan het sociaal- cultureel programma voor vol gend jaar. Daarover, en over de aangekondigde bezuinigin gen, is op 21 september een in spraakavond. De eerste reacties van de zijde van de buurthuizen op de aan gekondigde "'-bezuinigingsplan nen zijn woedend. Er wordt op het ogenblik koortsachtig on derling overlegd over de wijze, waarop men collectief tegen de maatregelen zal proteste- 'Zo krijg je toch geen kans om een stad te besturen' Schiedam Luub Haf kamp, Cor van Tilborg, Aad van Lingen en Jaap van Katwijk hebben bedankt om als wethouder in een minderheidseollege op te treden. Vanmorgen om ne gen uur deelden ze burge meester John te Loo hun besluit persoonlijk mee. „Niemand is er mee ge diend een minderheidscol lege in een periode van be zuinigingen in stand te hou den. Zo krijg je toch geen echte kans om te besturen", verklaarden de twee chris ten-democraten Van Lin gen en Van Katwijk na het onderhoud eensgezind. Ook Van Tilborg vindt het op deze manier een on werkbare situatie, waarin hij niet verzeild wil raken. Hij voelt zich 'geflikt' door de PvdA. Van Lingen en Van Kat wijk noemen het een slech te zaak dat de Partij van de Arbeid zijn wethouders dinsdagavond weer terug trok, toen bleek dat Her man Posthoorn door de nieuwe raad werd wegge stemd. Van Katwijk; „Een wethouderverdeling van 2- 1-1 is voor ons aanvaard baar, maar de PvdA wenst dat blijkbaar in geen geval te accepteren". En Van Lin gen: „Ze willen kost wat kost drie wethouders over eind houden". De twee wethouderskandi daten van het CDA willen door hun aftreden bewerk stelligen dat er nogmaals zonder voorwaarden vooraf onderhandeld kan wor den. „De PvdA zal op grond van de verkiezingsuitslag een offer moeten brengen", stelt Jaap van Katwijk. „Okee, als de VVD dinsdag had afgehaakt... Een 2-2 verdeling is voor ons ook bespreekbaar, waarbij de burgemeester dan een zwaardere post zou kunnen krijgen. Maar voor een vijf de wethouder, daar voelen we niets voor. Een veel te kostbare zaak". De VVD heeft de andere partijen verzocht snel bijeen te komen. Er is in principe voor zaterdagochtend afge sproken, maar het hangt af van de PvdA. Van Tilborg zegt vast te willen houden aan een 2-1-1 afspiegelings college. Hij verlangt van de PvdA nu wat meer redelijk heid en in ieder geval een duidelijke keus tussen klein links of CDA/VVD. Gistermiddag werd er nog gesuggereerd één van de vier gekozen wethouders te laten zitten. Jaap van Kat wijk zo i omdat hij bin- nenkon toch in de VUT gaat dan de meest aange wezen persoon zijn. Dit zou wellicht voordelig uit kun nen pakken bij een volgen de 'wilde' stemming. De CDA'ers en VVD'ers heb ben echter toch besloten massaal hun kandidatuur in te trekken. Schiedam Hans Bakker, de oud-afde lingsvoorzitter van de Sehiedamse „PvdA,, heeft zich aangeboden om als 'informateur' een college-sa men wer king tussen zijn partij en de kleine linkse partijen te bewerkstel ligen. Hij heeft dit al aange boden aan de huidige voorzitter Ruurd van der Veer. Bakker heeft al enkele gesprekken gehad met vertegen woordigers van klein links. Hij denkt dat er voldoende' mogelïjkhe- s den zijn om een college van drie PvdA'ers en communist Eef Colié te bewerkstelligen Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - bok langs de snelweg - is de ben zine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere artikelen betaalt u geen cent te veel. Zo kunnen we u op het ogen blik voor maar 95 cent (normaal f 2,-) aan 'n anti-condensdoek hei pen, waarmee u alle (auto) ruiten wasemvrij houdt. Goe;d voor een helder zicht op de weg én op de lage prijzen bij Shell.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1