PDA zet deur open voor PvdA Winst GEWB is bijna verdubbeld 1 Windmill denkt aan harde actie GRAAG .GEDAAN. Schiedam uniek in politiek Nederland astsgSjaa-—. VLMIDMGS DAGB1AD SCHIEMMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBANT Geen woord over problemen GEWB Schienoko bang voor halfzachte inspraak Bejaarde wordt door rovers over trottoir gesleurd 'JlÖAi ■-j-L^ÈéêëMi Onderhandelingen met VVD lijken vastgelopen I Opbrengst vloeit naar algemene middelen If. Rovend blondje slaat weer toe FNV wil meer inzicht in financiële situatie Strandlijn naar de Hoek op laag pitje Draadloze telefoon uit woning gestolen Brandweer twee keer naar Gusto Drie gewonden bij ongelukken DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 J Jhiedam De onderhande aars van VVD en PvdA zijn J- gisteravond niet in ge slaagd, ook maar één stap ichter bij een collegesamen- ferking te komen. De stand- ftnten tussen de twee fracties iggen muurvast Als de PvdA ffög met de VVD wil samen werken, dan is het nu aan de socialisten om uit de ontstane iinpasse te komen. De PvdA- fractie zal dan de eis van de WD (twee wethouders voor de liberalen) moeten slikken, anders komt er vrijdag ge woon weer een 'wilde' wet- h'óudersstemming, stellen de liberalen. Het is nu echter het CDA dat ziet, dat de onder handelingen dreigen vast te lopen en dat alsnog de deur open zet voor een samenwer king met de PvdA (drie om twee wethouders). VVD en PvdA betichten el kaar momenteel van 'een kei harde opstelling'. Gé Brouwer, woordvoerder van de socialis tische onderhandelingsdelega tie: „Wat ze willen is gewoon niet zakelijk onderbouwd. De VVD realiseert zich duvels goed dat ze overvraagt. Ze wil len twee wethouders óf ze ver tikken V Liberaal Gerard Verhulsdonk op zijn beurt: „Onze opening om toch naar vijf wethouders te gaan, schijnt niet zakelijk te zijn. Maar wij zijn niet kei hard; de PvdA is het. Die par tij verdedigt zo hardnekkig haar standpunt, als ware het een beschermd stadsgezicht... Wij hebben geen zin om een stukje schoudervulling van de PvdA te zijn." Zijn partijge noot, én kandidaat-wethouder, Cor van Tilborg: „Het is ge noegzaam bekend waar mijn ambities en krachten als wet houder liggen. Ik heb geen zin om opzichter van Honki-Ponk te worden." De PvdA heeft bijzonder grote moeite met de eisen van de VVD. Het gaat eigenlijk om meerdere zaken. De WD zou geen recht hebben op twee wethouders; de gewenste por tefeuilles zouden te zwaar zijn; bepaalde programmatische za ken zouden even onbesproken moeten blijven (baatbelasting, Zestienhoven en woonwagen centrum); én de PvdA hikt een beetje tegen vijf wethou ders aan. Dit zou namelijk tot bijzonder grote organisatori sche problemen op het Stads kantoor leiden. Enkele PvdA-onderhandelaars (de ex-wethouders, die nu toch tijd te over "hebben) zijn van daag al de gehele dag in de weer om deze geschilpunten te onderzoeken. Men sluit echter niet uit dat er alsnog overeen stemming wordt bereikt. Gé Brouwer, met minimaal zes slagen om de arm: „Het is mis schien een haalbare kaart te achten." Gerard Verhulsdonk ziet het allemaal al veel somberder. „Er is niet de geringste voor uitgang geboekt. Ik denk dat we vrijdag, als VVD, CDA en PvdA, helemaal niets op tafel kunnen leggen. Dan komt er weer een wilde stemming, maar dan doen wij niet meer mee aan zo'n amateuristisch toneelstuk. Ik denk, dat je dan een minderheidscollege van vier PvdA'ers krijgt." Voor het CDA hoeft het niet zover te komen. Woordvoer der Aad van Lïngen: „De VVD heeft onze afspraken ge schonden. Na wat ze gedaan hebben, moet ik zeggen dat er met die partij niet samen te werken is. Die mensen zijn niet te vertrouwen. Om die re den zegt het CDA op voor hand geen nee meer tegen een 3-2 samenwerking met de PvdA. De deur staat open." Enige gemeente zonder college Schiedam Als enige ge meente in Nederland heeft Schiedam nog geen college van burgemeester en wet houders. Alle andere plaatsen in het land zijn vorige week wel uit de collegevorming ge komen, maar Schiedam heeft zich de unieke prestatie op de hals gehaald nog geen wet houders te kunnen krijgen. Dat gaat waarschijnlijk eerst vrijdag gebeuren. Dan komt de gemeenteraad in een bij wet voorgeschreven extra vergadering bijeen. De wet bepaalt dat air wethouders benoemd, zijn, zij dat drie da gen in beraad kunnen hou den, waarna bij niet aanvaar ding van hun benoeming er binnen acht dagen een nieu we raadsvergadering moet zijn. Welnu, aanstaande za terdag verloopt die termijn, dus vrijdagavond is op de valreep. De bestuurlijke impasse houdt voor burgemeester John te Loo niet in dat hij momenteel ook de drukst be zette burgemeester van Ne derland is, omdat hij alles moet waarnemen. In feite is het andersom: Te Loo kan in zijn eentje nauwelijks uit de voeten. Er valt op deze ma nier geen enkel politi**1' be sluit te nemen. Vlaardingen1 De gemeentelijke energie- en waterbedrijven (GEWB) in Vlaardingen hebben over het afgelopen jaar bijna tweemaal zoveel winst ge maakt als in 198G.,ln.totaal kebhendejGEWB in 1981 een netto winst van ruim [vier miljoen gulden geboekt. Vlaardingen In /h'etjaarverslag /óver 1981 van de 'gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven (GEWB) rept directeur ir. W.F. Pinkse met geen woord over de grote onderlinge problemen, die al geruime tijd de normale gang van zaken bij de GEWB .verstoren. Studenten van de Gemeen schappelijke -Opleiding Personeelswerk (GOP) onderzochten onlangs het functioneren van het GEWB en leverden in een rapport vernietigende kritiek. Vooral de staf van de energiebedrijven moet het ontgelden. Dat rapport, waarin met name directeur Pinkse er 'flink van langs krijgt, werd enkele maanden geleden door Remi Poppe van de Socialistiese Partij openbaar gemaakt. In het jaarverslag over 1981 wordt er alleen melding van gemaakt, dat het GOP een onderzoek is gestart naar 'de doeltreffendheid van de organisatie van deze bedrijven'. Het is echter zeer waarschijnlijk dat Pinkse de uitkomsten van het onderzoek toch in het achterhoofd heeft gehouden bij het bedenken van het voorbericht, dat hij voor het jaarverslag heeft geschreven. Dat voorbericht bestaat uitsluitend uit een citaat van Emilia de Gïrardin: „De kunst van het besturen is de kunst van het kiezen." Toekomstige bewoners komen uit oude wijken Schiedam De woningbouw in Schienoko wordt vooral be stemd voor mensen uit de oude wijken, die daar wegens stads vernieuwing weg moeten. Maar omdat die toekomstige bewo ners nu nog niet bekend zijn, zien burgemeester en wethouders er ook geen heil in om ten behoeve van de inspraak een project team in te stellen, zoals overal bij stadsvernieuwing gebruikelijk isi Dat stelt de enkele bewoners van Schienoko en de omwonen den in Schiedam-Centrura wel weer enorm teleur, zo laat de be wonersvereniging weten. ,Die vereniging was na een eerste privé-hoorzitting van gemeente-ambtenaar Bohré overgegaan tot de oprichting f van een werkgroep Schienoko. :.Men voelde de bui al hangen. .-Hoewel Bohré eerder dit jaar i/.alle inspraak beloofde, krijgt de werkgroep nu reeds de in- druk dat het weer niet veel 'jom het lijf zal hebben. In /Schiedam-Centrum is men dat fvan de gemeente gewend. ,-Toeh zegde bij afwezigheid s'van chef stadsvernieuwing i^Bohré vanochtend gemeen teambtenaar Boekesteijn als- t- nog goede inspraak vormen ï- toe. Boekesteijn meent dat de ^betrokkenen' nog alle gele genheid hebben de gemeente lijke plannen" met de Bran- dersbuurt '(Schienoko) bij te ,sturen, .hoewel het volgens 5nem~ in'de .eerste plaats moet-' :oa5" inspraak voor de heksen die er direct mee. te ten op goedkeuring. maken neoben. „Liever met voor een dagjestoerist uit Roodeschool," zei hij. Michiel Versteegh van de werkgroep heeft de politieke partijen inmiddels op de hoog te gesteld van correspondentie tussen de werkgroep en B en W. De werkgroep betreurt het, dat de gemeente het'feit, dat in Schienoko geen sprake is van 'bouwen voor de buurt', gebruikt als argument om geen projectteam in te stellen. Het college voordat het uit een viel vond een project team te duur en te tijdrovend. De werkgroep wijst erop dat de kosten declarabel zijn en dat de gemeente naast rechten ook plichten heeft. Het gaat hierbij allemaal om het centrum van Schienoko, rond het Spinhuispad, waar voor een eerste uitvoerings plan klaar is-en ligt te Vfach- ten An OAAflWlirirKf -5 De belangrijkste winstpost werd geleverd door het gas bedrijf, dat ruim 2,5 miljoen gulden opleverde, maar ook het elektriciteitsbedrijf deed het goed, met een opbrengst van 1,5 miljoen. Het CAI-be- drijf droeg ruim 217.000 gul den aan het resultaat bij. Al leen het waterleidingbedrijf heeft in 1981 verlies opgele verd; dit onderdeel van de GEWB eindigde het afgelo pen jaar voor een paar dui zend gulden in de rode cij fers. De winst van de GEWB was vorig jaar aanzienlijk groter dan in 1980. Toen was de net to-uitkomst ongeveer 2,2 mil joen gulden. In dat jaar zorgde het CAI-bedrijf nog voor een behoorlijke verliespost, terwijl het waterleidingbedrijf in 1980 wel winstgevend was. Overigens betekenen de uit stekende uitkomsten van de jaarrekening van de energie bedrijven niet dat de tarieven volgend jaar minder verhoogd zullen hoeven worden, zodat de bevolking op die manier di rect iets zal merken van het positieve bedrijfsresultaat. Wethouder IJsbrand van der Velden op de, vraag of de ta rieven hierdoor wat omlaag kunnen: „Dat had je ge droomd! Die winsten zijn hard nodig om gaten in de begro ting te kunnen dichten. De op brengst vloeit naar de algeme ne middelen, maar op die ma nier komt het via een omweg natuurlijk toch aan de bevol king ten goede. Je zou je ook kunnen voorstellen, dat je dankzij die winst de onroerend goedbelasting niet méér dan trendmatig hoeft te verhogen. Als je die winst niet zou heb ben, dan zou je in de situatie kunnen komen dat je de OGB wél extra op zou moeten trek ken, voor zover daar nog ruimte inzit." Ook van de besprekingen die. de gemeente binnenkort met Rotterdam gaat voeren over een nieuw elektriciteitscon tract zal de consument in de tarieven niets merken. Vlaar dingen wil, nu het oude con tract afloopt, met Rotterdam een betere overeenkomst slui ten, waardoor de elektriciteit goedkoper kan worden inge kocht. Dat zal echter niet bete kenen, dat de elektriciteitsta rieven in dat geval omlaag gaan, aldus de wethouder. „We zullen er naar blijven streven, de tarieven op gelijke voet te houden als in Rotter dam. Als het contract beter wordt, dan zou dat extra winst opleveren, die weer in de alge mene middelen terecht komt. Op die manier merkt de bur ger er uiteindelijk wel. wat van, als daardoor weer wat za ken gerealiseerd kunnen wór den in de stad." J o De avondploeg vergaderde vanmorgen over de reorganisatieplannen. Het ging er zo nu en dan emotioneel aoan toe. -Vanavond komt de ochtendploeg bijeen. Schiedam Vermoedelijk hetzelfde meisje dat onlangs op het postkantoor een hand gemeen had met een dame omdat zij haar handtas tracht te te ontfutselen heeft gister middag opnieuw toegeslagen, bijna op dezelfde plek in de Lange Nieuwstraat. Haar werkwijze was eender en heeft iets weg van een mini- bankoverval, compleet met vlucht in een gereedstaande auto. De gedupeerde was deze keer een 66-jarige Rotterdamse, van wie de handtas met giropas en 550 gulden bruut uit de han den werd gerukt. De politie zoekt getuigen. Het signale ment van het blondje komt overeen met dat, wat haar vo rige slachtoffer opgaf. In de school voor buitenge woon onderwijs aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan hebben inbrekers voor 1500 gulden aan foto-apparatuur uit de donkere kamer wegge haald. Vlaardingen „Is dit niet het begin van het einde?", hield FNV-districtsbe- stuurder Piet Jansen van morgen de werknemers van Windmill voor. „Tij dens de gesprekken met de directie in het begin van dit jaar over werktijdver korting, werd ons bij hoog en bij laag voorgehouden dat er geen gedwongen ont slagen zouden vallen. En nu moeten er op zeer korte termijn toch honderddertig man afvloeien...". De avondploeg van het Vlaar- dingse kunstmestbedrijf verga derde vanmorgen in de Lijn draaier om zijn standpunt te bepalen over, de plannen van de directie. Het werd een emo tionele bijeenkomst, waarbij zowel van de zijde van het FNV als van de werknemers geen enkele waardering bleek voor het beleid van de direc tie. „We moeten nu een daad 'stellen. Met praten kunnen we toch niets meer bereiken. We moeten maar eens gaan den ken over het voorbereiden van een harde actie, om de di rectie duidelijk te maken dat ze op de verkeerde weg zit", zei een. van de werknemers geëmotioneerd. Een ander karakteriseerde Windmill als een 'bedrijf met een waterhoofd'. „De directie is veel te groot, zelfs groter dan bij Unilever. Als je daar m zou snoeien, zou je geen 130 man hoeven ontslaan, maar slechts 50." De FNV wil eerst meer inzicht in de financiële situatie van Windmill. „Laat de directie eerst maar eens aantonen waarom Windmill zo in de moeilijkheden zit. Die haast, die ze nu hebben om op zeer korte termijn personeel te la ten vertrekken, die moeten we een beetje afremmen", stelde Jansen. De FNV twijfelt ook aan het resultaat van de af- vloeï'mgsplannen, die acht mil joen gulden zouden besparen, zodat het investeringspro gramma voor dit jaar door zou kunnen gaan. De directie heeft volgens de vakbond 'ontïeglijk misge gokt', aldus Piet Jansen. „Ze hebben de kunstmestproduk- ten ver onder de kostprijs ge dumpt, zou ik bijna zeggen". Hij acht ook de twee schepen die Windmill nog altijd in be drijf heeft, voor een groot deel aansprakelijk van het verlies. „Die krengen hadden allang weggemoeten". Vlaardingen Een bejaarde vrouw van bijna 80 jaar is gis teravond bij een poging om haar handtas met geweld uit haar handen te rukken enige meters over het trottoir ge sleurd. De roof mislukte, om dat zij ondanks al het geweld haar tas stevig vasthield.' De poging tot diefstal gebeur de op de Van Hogendorplaan, waar de bejaarde dame om streeks 23.10 uur naar huis liep. Op het trottoir aan de zij de van de winkels kwamen haar twee jongens tegemoet; één daarvan probeerde de handtas uit haar handen te rukken. Zelfs nadat de vrouw enkele meters over de straat was voortgesleept lukte dat echter niet, zodat de jongelui uiteindelijk het hazenpad ko zen. De vrouw liep de nodige ontvellingen aan handen en knieën op. De politie is naar de daders op zoek. Den Haag Minister Zeeval- king van verkeer en water staat wil nog niet beslissen over het doortrekken van de spoorlijn vanuit Rotterdam naar Hoek van Holland tot aan het strand. Andere werken staan hoger op zijn verlanglijs tje, zo deelt hij de Tweede Ka mer vandaag schriftelijk mee. Hij geeft wel toe dat doortrek king uit recreatief oogpurit ge wenst is. f Schiedam In een huis aan de Rotterdamsedijk is zondag middag, toen der'38-jarige be woner een paar uurtjes weg was, ingebroken. Men kwam binnen door een ruit te force ren. De bewoner mist zijn draadloze telefoon, waarvan de waarde ongeveer 2700 gul den is. Dieven kwamen ook binnen bij het Total-benzinestation aan de Horvathweg. Hier heeft men vergeefs geprobeerd de geldcassette van de nachtpomp open te breken. De schade is echter wèl duizend gulden. Schiedam De Schiedamse brandweer moest dit weekend twee keer naar het voormalig Gusto-terrein om een begin nend brandje te blussen. De eerste keer - ging^het om een hoeveelheid afval, dat was gaan roken. Hier zette de brandweer één hogedrukstraal op. De tweede maal dat de Schiedamse brandweer naar de IHC Gusto moest ging het om een brandje in een oude portiersloge. Drie keer maat 43 en één keer maat 44 waren voldoende om het vuurtje uit te trappen. Schiedam Bij twee ver keersongelukken op drukke wegen in Schiedam zijn gister middag drie personen zodanig gewond geraakt, dat zij in het Schielandziekenhuxs moesten worden opgenomen. Op de Koemarkt kwam om kwart voor twee een 59-jarige mevrouw onder een auto, be stuurd door een 42-jarige Vlaardinger, die haar niet had zien oversteken op het zebra pad. De vrouw liep een hoofd wond op. Op de Nieuwe Dam- laan reed een 17-jarige jonge/ man te hard met zijn auto,' waardoor hij op de hoek met de Van Hogendorpstraat een overstekende voetganger van 78 jaar niet kon ontwijken. Beiden zijn met onbekend let sel naar het ziekenhuis ge bracht. Er zijn mensen die onze krant nog niet* f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naanj;. verandering in. n Adr< Maak hem ol haar abonnee. Zo gefikst f p0sfcod en goed beloond! Want voor die kleines yy moeite krijgt u een telefoonklapper. PlaafS:_ Adres: m ode: f ^«"Piaats, lelefooa- I Sim.. a Plailt, f -Antvvi o'D!™er'a'i-v- <V, s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1