Muwi zegt nee tegen renovatie Huisvesting van automatisering' vergt drie ton j|HHH - VLAARDINBS BABBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB CBURANT uit handen Fakkel optocht voor de vrede Goudriaan wil blok voor blok opknappen ""1'Auto wethouder niet pp zelfde plaats geparkeerd' pMaassluis {•legt taxi's paan banden PvdA zwaarste1 j*. - Overvallers Lierse boer aangehouden Petólo: bedreigd door. 't toenemend' fascisme Bewoners praten mee over nieuwbouw j MTfflWEG VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1982 Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de renova tie van de 694 Muwï*I huizen in de Babberspol- der van de haan is. De fikse opknapbeurt, waar uit een huurverhoging van zo'n honderd gulden voort vloeit, kan niet doorgaan, omdat onder de bewoners geen meerderheid van ze ventig procent is te vinden die er voor is. Vandaag was de laatste dag dat de bewo ners de akkoordverklarin gen in het stadhuis konden inleveren. Projectambtenaar Emma Forsten zei vanmorgen al dat die zeventig procent ze ker niet wordt gehaald. „Het zou heel raar' moeten lopen als er nog verandering in komt." Vanmorgen was pas de helft van het aantal ver klaringen op het stadhuis binnen. Maar volgens Emma Forsten zal de respons ge ring blijven. „We gaan er van uit dat de bewoners die de verklaring niet terugstu ren tegen zijn." Vorige week op een infor matieavond voor de bewo ners werd al duidelijk dat het van rijkswege voorge schreven percentage van ze ventig procent niet zou wor den gehaald. De meeste be woners staan op het stand punt dat in de renovatie veel achterstallig onderhoud is opgenomen. Zij vinden het onaanvaardbaar dat de ge meente, van wie de huizen zijn, de kosten van het weg werken van achterstallig on derhoud, op hen wil afwen telen. De kerngroep van de bewoners overweegt het achterstallig onderhoud zelfs af te dwingen via de rechter. Verantwoordelijk wethouder Bas Goudriaan overweegt inmiddels de woningen blok voor blok te renoveren. Hij redeneert dat wanneer een maal een aantal huizen is ge renoveerd is, mensen, in an dere blokken, die aanvanke lijk tegen waren van mening zullen veranderen, omdat zij dan kunnen zien wat de ver beteringen inhouden. Emma Forsten merkt daar over op dat het een moge lijkheid ïs. die alleen opgaat wanneer er een blok is te vinden met meer dan zeven tig procent voorstanders. „Maar als alles door elkaar zit, wordt het moeilijk. Dan kan de renovatie helemaal niet door gaan." College aan IIdagende tautomobiliste PI. Ht ilirantf 'agelu Dhards Vlaardingen Het colle ge van B en W heeft in een ontwerp-antwoord- brief aan de Schiedamse mevrouw Buitelaar, die onlangs klaagde over on gelijke behandeling door de politie van weggebrui- kers, die hun auto ver- keerd parkeren, haar klacht van de hand gewe zen., "De auto van de Schiedamse vrouw werd begin mei weg gesleept, toen het voertuig verkeerd geparkeerd stond in de buurt van de Stadsge hoorzaal, terwijl enkele we ken later, tijdens de af- sch'eidsvoorstellïng van di recteur Walther van Ginni- Ren van de Stadsgehoorzaal wethouder Bas Goudriaan, zÜn wagen. - op dezelfde '/plek had neergezet, er met j.een waarschuwing van pre sentator Seth Gaaikema van afkwam. I-Volgens de" ontwerp-ant- f.woordbrief is het niet juist, •'dat de wagen van de wet- houder op dezelfde plaats stond als die van de Schie damse. „De door u gepar keerde auto blokkeerde vol ledig een in-/uitrit, terwijl in het andere geval (dat van Goudriaan - red.) slechts sprake was van een enigszins -hinderlijke situatie. Politie ambtenaren hebben zelf de bevoegdheid om te besluiten, •of een wagen los van de 'vraag wie de eigenaar is weg te laten slepen of niet, aldus het college. „Overigens .behoort de beoordeling of ^iolitie-ambtenaren hun be- '5 voegdheden wel of niet juist "^uitoefenen aan het openbaar --ministerie", aldus het college. I-Maassluis De gemeente ^Maassluis wil meer greep ihebben op de taxi's. Daar toe bereidt het college j^van burgemeester en wet houders een taxiverorde- >nig voor. -iDe gemeente kent nog niet ";zo'n verordening, waarin rechten en plichten van taxi ondernemers zijn opgeno men. Er zijn in Maassluis twee taxi-bedrijven werk zaam; Hofman en Haventax. De komst van het laatste be- drijf naar Maassluis leidde vorig jaar tot enige moeilijk heden, omdat Hofman zijn monopolie-positie zag aange tast. Chauffeurs gingen met elkaar op de vuist en gere geld waren er pesterijen over en weer. Zo kwam het vaak voor dat een taxi telefonsich werd beteld en wanneer de chauffeur ter plaatse kwam hem werd verteld dat nie- - mand had gebeld. Inmiddels heeft Haventax, dat nog maar met een taxi - rijdt, een vergunning voor een tweede aangevraagd. Hofman is'van plan daar be- roep tegen aan te tekenen. r Haventax beweert dat er klanten genoeg zijn voor meer taxi's en wijst erop dat veel wagens van zijn concur rent, waarvoor die wel een vergunning heeft, niet als taxi worden gebruikt, maar - uitsluitend als trouw- en be grafeniswagen. Met de verordening in de hand, hoopt de gemeente een einde te maken aan de moei lijkheden tussen de twee taxi-bedrijven. Chris Zijdeveid: stadsver- Herman Posthoorn; ander- Reinier Scheeres; bereid Cor van Tilborg: zwaarste Luub Hafkamp: onderbe- nieuwing inleveren. halve portefeuille. o™ financiën af te staan. wethouder. deeld, dus nog een open VVD vecht nu Schiedam De PvdA is bereid om de WD de zwaarste wethouderspost te geven. Vannacht om half drie werd overeengekomen tjat Chris Zijdeveld stadsvernieuwing inlevert en dat Reinier Scheeres financiën uit handen geeft, om op die manier de co ming man in het college Cor van Tilborg flink te spekken. voor Hafkamp De Lier De rijkspolitie van De Lier heeft in samen werking met de districtsre cherche van de rijkspolitie in Den Haag een 35-jarige Ha genaar en een 32-jarige man uit Hoek van Holland aange houden, die worden verdacht van een overval op' een boer en z'n knecht. De mannen zijn voorgeleid aan de offi cier van justitie en in verze kerde bewaring gesteld. Zij hebben de overval bekend. In december 1980 drongen twee gemaskerde mannen aan de Noordlïerweg een boerderij binnen, waarna zij de boer en z'n knecht mis handelden. In woon- en slaapkamer sloegen zij de meubelen kort en klein. Daarna dwongen zij de knecht zijn auto in de rich ting van Rotterdam te rijden. Ze gooiden hem onderweg uit de nog rijdende auto en verdwenen met het in de boerderij gestolen geld en sieraden. De mannen doken vervolgens onder, totdat de politie vorige week in Zwar- tewaal de 35-jarige Hagenaar aanhield. Het spoor leidde vervolgens naar de tweede verdachte in Hoek van Hol land. Bij een inwoner van Delft zijn enkele van de ge stolen sieraden gevonden. Maar nog was de VVD er niet tevreden mee. De libera len wilden de spanning tot het allerlaatste moment be waren en zijn vanmiddag om drie uur nog met de PvdA gaan kibbelen over de reste rende portefeuille, die Luub Hafkamp als vijfde wethou der krijgen kan. Want met de inhoud van die portefeuil le valt of staat nu de PvdA/VVD-eoalitie. VVD'er Hafkamp en PvdA- 'er Posthoorn stonden van ochtend nog lijnrecht tegen over elkaar. Het is de bedoe ling van Posthoorn om de portefeuille van oud-CD A- wethouder Riet Taverne over te nemen, sociale zaken en volksgezondheid dus, en om bovendien de aardigste posten uit zijn eigen porte feuille te behouden; cultuur, sport en recreatie. Hafkamp zou dan het krui melwerk mogen doen, zo er vaart de VVD het. Gerard Verhulsdonk zei vanochtend, vlak voordat hij met Van Tilborg en Hafkamp de ver dere marsroute voor vandaag zou gaan bepalen, dat de VVD alsnog afhaakt als Haf kamp geen portefeuille krijgt waar hij zijn talenten kan botvieren. Verhulsdonk meent dat de PvdA zich verkeken heeft op de harde opstelling van de VVD. Volgens hem heeft de PvdA ten onrechte gemeend de VVD te kunnen paaien met twee wethouderszetels en één dikke portefeuille. Maar bij de PvdA denkt men er anders over. Twee wet houderszetels is al overbe- deeld, vindt men, want hoe wel de PvdA-fraetie twee maal zo groot is als die van de VVD, kan de VVD nu wel veertig procent van het college gaan uitmaken. „En bovendien willen ze dan nog vijftig procent van de porte feuilles," mopperde de PvdA-delegatie vannacht. Hoewel de partijen keihard 'onderhandelden, was de sfeer wel goed. Zijdeveld ging zelfs voor beide onder handelingsdelegaties kroke- tjes halen. Truc Waarschijnlijk zal pas in de namiddag duidelijk zijn, of de wethoudersbenoeming vanavond een PvdA/VVD- college oplevert of dat er als nog een nieuwe 'wilde stem ming' moet worden gehou den. Eef Collé, de kandidaat van klein links, zei vanoch tend er nog geen peil op te kunnen trekken. Hij denkt aan een truc van de PvdA. Hij sluit niet uit dat de twee de VVD-wethouderspost met opzet belachelijk wordt ge maakt, om straks de zwarte piet van een eventuele mis lukking naar de VVD te kunnen toespelen. De PvdA zou dan uitvoerig kunnen la ten zien, wat de VVD alle maal wel afgeslagen heeft, zo redeneert Collé. Hij begrijpt niet dat de PvdA bereid is zo'n zware veer te laten door stadsvernieuwing en finan ciën over te hevelen naar de VVD, terwijl de PvdA naar klein links toe niet eens be reid bleek om alleen stads vernieuwing over te dragen. Klein links nam bovendien genoegen met een wethouder minder dan de VVD. Mocht het vanavond tot een wilde stemming komen, dan wil klein links een herhaling van vorige week zien te voorkomen. Volgens Adri Reijnhout van D'66 zijn de kleine linkse partijen dan zelfs bereid een CDA/VVD- college te gedogen. „Het kan geen kwaad deze arrogante PvdA buiten spel te zetten," aldus Reijnhout vanochtend. Ook Aad van Lingen (CDA), die over de opgeschorte on derhandelingen vannacht nog om tien voor drie uit zijn bed gebeld werd, vond het merkwaardig „welk ver schrikkelijk groot offer de PvdA nu aan de VVD brengt". Hij meent dat de stad Schiedam daarbij niet gebaat is. Van Lingen: „De VVD wil nu het onderste uit de kan halen, maar dat zal straks onvermijdelijk span ningen geven in het college en daar heeft niemand wat aan. Denk maar aan het spreekwoord: wie het onder ste uit de kan haalt, krijgt nog het lid op de neus." Van Lingen kan zich voorstellen dat Hafkamp „zijn portie aan Fikkie geeft" als hij geen volwaardig takenpakket krijgt. Als PvdA en VVD geheel op één lijn komen, blijft er voor burgemeester Te Loo geen enkele politiek getinte post meer over. Want de voor lichting raakt hij dan kwijt aan Van Tilborg. Ruim 150 mensen deden mee aan de fak keloptocht door de Schiedamse binnen stad, die gisteravond werd gehouden als of ficiële start van de Vredesweek- activiteiten in Schie dam. Fakkels hoefden de deelnemers niet 2elf mee te brengen; die konden ter plaatse worden gekocht. Vlaardingen Het omvormen van de afdeling auto matisering van het GEWB tot een zelfstandige ge meentelijke tak van dienst, die dan Gemeentelijk Au- tomatiserings Centrum moet gaan heten, gaat driehon derdduizend gulden kosten. In het Investeringsprogramma van de gemeente is voor dit doel slechts 150.000 gulden op genomen. Om het totale be drag bij elkaar te krijgen zal er in de begroting extra ruimte gevonden moeten worden, óm de zogenaamde kapitaallasten voor dit bedrag boven water te krijgen: de extra rent** en af lossing, die in de komende tien jaar nodig zijn en die op dit moment niet zijn begroot. Het geld is nodig om voor de nieuwe dienst een goede huis vesting te scheppen. Het ge meentelijk automatiserings centrum zal worden onderge bracht in het voormalige elek triciteitsgebouw aan de Hof- laan 21. In dat pand moeten de nodige bouwkundige voorzie ningen worden getroffen, voor de computers er in kunnen worden ondergebracht. Ook moet er een goede airconditio ning worden aangebracht, die nodig is om de apparatuur goed te laten werken, en er moeten de nodige beveiligings maatregelen worden genomen. De bedoeling is dat het instel len van de aparte tak van dienst op 1 januari zijn beslag zal krijgen. Het personeel, dat momenteel op de afdeling au tomatisering werkt, zal for meel worden overgeheveld van de GEWB naar de nieuwe tak van dienst. De nieuwe tak van dienst 2al overigens nog regelmatig ge bruik blijven maken van de diensten van de GEWB. De energiebedrijven blijven bij voorbeeld de secretariewerk zaamheden voor de gemeente lijke automatisering doen. Vlaardingen Koko Pe taio en zijn familie, die sinds maandag in Vlaar dingen vertoeven, hebben vanmorgen een brief van de gemeente gekregen, waarin hij wordt gesom meerd Vlaardingen te verlaten. Het college van burgemees ter en wethouders wijzen hem op artikel 61 van de woon wagen wet. Wanneer de zigeuners het verzoek niet inwilligen, zullen zij „op uw kosten en risico en zonodig met de sterke arm worden verwijderd", zo schrijven B en W. Direct na de kamerverkie zingen op 8 september is Pe taio uit Amsterdam-Noord vertrokken. „Het college daar", zegt Koko Petaio, „wil niet erkennen dat mijn fami lie wordt bedreigd door het toenemende fascisme. We hebben maar eieren voor ons geld gekozen, want het is nog altijd beter te voorko men dan genezen". Hij sprak gisteren ook op het Binnen hof met klem tégen de aan wezigheid van de Centrum Partij in de Tweede kamer. Via Schiedam, Delft en het Lickebaertbos is de familie weer in Vlaardingen terecht gekomen. Petaio wil tot en met dinsdag op het veldje achter het benzinestation blijven staan. „Als je niet in de twee jaar langskomt voor het slijpen van gereedschap pen voor bedrijven, verlies je je vaste relaties. En wij leven niet van de bijstand", laat hij met nadruk weten. Over het gesprek met de burgemeester zegt zigeuner leider Petaio: „Ik ben van mening dat de provincie wei tot drie zal tellen, alvorens zo'n opdracht aan de ge meente te geven. Deze bur gemeester is ook niet' zo hardhandig". Een andere groep zigeuners, die hun heil in het Lickebaertbos hadden gezocht, is gisteren om twaalf uur weer uit Vlaar dingen vertrokken. Zie ook pagina 17 Reconstructie Stationstraat: Schiedam Achttien bewo ners van de Stationstraat hebben zich opgegeven om mee te praten over de ver vangende nieuwbouw, die in de toekomst zal worden ge realiseerd op de plaats van de te slopen woningen in de Stationstraat. Samen met opbouwwerker Anton van Bïjnen zal deze groep de voorbereiding en be geleiding voor de nieuwbouw- plannen ter hand nemen. De plannen moeten begin volgend jaar zijn afgerond, maar voor alle goedkeuringsprocedures zijn afgerond gaat er nog wel een jaar overheen. Er wordt verwacht, dat de eerste paal voor de nieuwbouw in de eers te helft van 1984 geslagen kan worden. De voorstellen voor de recon structie van de Stationstraat en omgeving, die zijn gemaakt door een werkgroep waarin ook de bewonersvereniging Schiedam-Oost zitting heeft en die in juni op een bewoners vergadering zijn besproken, zijn inmiddels doorgestuurd naar het college van B en W. In grote lijnen omvat dit voor stel het slopen van delen van de Stationstraat, de Rtaumur- straat, de Celsiusstraat en de Teijlerstraat. Een aantal blok ken in de Celsiusstraat en de Teijlerstraat zullen nader wor den bekeken, of ze wellicht toch te handhaven zijn. In overleg met de bewoners moet worden bekeken, wat de reno vatiemogelijkheden zijn voor de panden aan de Stationstraat 69 tot en met 75. De huidige bewoners van de woningen, waarvan vast staat dat ze gesloopt zullen worden, krijgen van de gemeente een ander huis aangeboden. Tot het zover is, wordt de huur prijs teruggebracht tot 20 gul den per maand, maar onder houd wordt aan de huizen niet meer gepleegd.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1