ROTTERDAMS NIEUWSBLflB Consul Koeweit hekelt begrip gastarbeider Tariefsverhogingen aan banden 1 Natuurgebied bij EZH start voor Krimpenerhout Minder verkeer op Groene Kruisweg Jong echtpaar brengt Ambacht opl 7.000 'Verliesgevend desti- project snel afstoten' Acht show bands op taptoe Ahoy' Bij opening Islam-tentoonstelling Gemeente wil lasten voor de burger in toom houden Na opening Botlektunnel Verkeerschaos eist eerste slachtoffer Slachtoffer bestraft Binnenvaart- ruzie nog niet beslecht H w 1 'I i Raadslid Hodes: ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1982 Rotterdam Meer dan vijf honderd muzikanten doen mee aan de Taptoe Rotterdam Ahoy' op zaterdag 9 oktober. Het muzikaal spektakel in het sportpaleis, dat dit jaar zijn achtste uitvoering beleeft, is uitgegroeid tot de grootste ci viele taptoe in' Nederland. Aan het tweeënhalf uur du rend muzikaal feest, dat tot op heden in totaal ruim zestigdui zend bezoekers uit binnen- en .-^buitenland trok, doen een r- achttal bands mee. Als gast- t heer treedt de Rotterdamse TAhoy'-band op. Uit de hoofd- stad komt de Amsterdamse po- „flitiekapel. Dit orkest heeft er al verschillende radio- en tele- .visie-uitzendïngen en gram- ^mofoonplaatopnamen opzitten. - Het orkest Avendo komt uit Sneek en won recent de eerste ;|prijs op het Wereld Muziek i*.] Concours. -l'Het Brabantse Etten-Leur is THe standplaats van het in ^show-exercitie gespecialiseer- Jde orkest Constantie, Onder de ^veertig muzikanten bevinden ,zich verhoudingsgewijs veel -''trombonisten. De Dordtse Dio- 'band, die volledig uit vrouwen bestaat en de mannelijke or- ^kesten al menigmaal versloeg, *ifzal ook een optreden verzor- gen. De Julianaband, een op ^Amerikaanse leest geschoeid "^orkest, is afkomstig uit Mid- t 'delburg. Hun specialiteiten t 'zijn vloervullende formaties en vlag-exereities. Wegens groot succes op vorige taptoes treedt ditmaal ook .-weer het honderd man tellen de Leidse K G-orkest op. De >tweede afvaardiging uit Bra bant zijn de Tambourijnen van - ^de stad Eindhoven. Als intermezzo tussen alle or kesten kunnen de bezoekers kijken en luisteren naar het ^Rotterdams Majoretten Pelo- ''ton, waarvan een,'deel momen- -'teel meedoet aan het-jyereld- r,-kampioenschap in Japan. Ver- -Vfder' spdénf'dë"^junioren" van ">showband Exelsior voor de rl aanvang van de middagvoor stelling. »-"De taptoe Rotterdam Ahoy' ;!kent twee voorstellingen, die -*om twee uur en acht uur be- Lginnen. In aanwezigheid van de Marokkaanse ambassadeur Alfassi Alfihri (rechts) heeft Rabbani gisteren de tentoonstelling 'De Islam, een levenswijze' geopend'. Rotterdam Het begrip gast arbeider is een vriendelijke omschrijving voor een groep mensen, die door Nederlan ders apart wordt gezet en die steeds vaker wordt aangezien als een minderwaardige groep, die er gekke, primitieve idee- en op na houdt Door deze zienswijze krijgen gastarbei ders ten onrechte de schuld van alle kwalen die er in Ne derland te vinden zijn als werkloosheid, toenemend druggebruik en crmininaliteit. Dit zei de consul van Koeweit in ons land, Mahmoud S. Rab bani, gisteren tijdens de ope ning van de Islam-tentoonstel ling in het Museum van land en volkenkunde aan de Rot terdamse Willemskade. Rabbani zei blij te zijn met de tentoonstelling, omdat de ex positie is bedoeld om het Ne derlandse publiek meer inzicht te geven in de religieus-cultu rele achtergronden van de in ons verblijvende moslims. „Mensen die hier leven en voor het grootste deel ook hun verdere leven hier zullen doorbrengen", aldus de consul. Hij ging uitvoerig in op de 'cultuurschok', de moeilijkhe den die migranten hebben met liet doorsnijden van hun cultu rele en emotionele banden, wanneer zij de overtocht aan vaarden naar een vreemd land, waar" zij taal noch teken kennen. Verder diepte de Koeweitse consul zijn visie uit op de ont wikkelingshulp, die hij weinig effectief noemde. „Dat ligt vooral aan het gebrek aan kennis, dat ontwikkelingshel pers hebben over de religieu ze, sociale en culturele opvat tingen in het land waar zij te werk worden gesteld", aldus Rabbani, die opmerkte dat een nuttig ontwikkelingshulp mo gelijk is als er sparek is van een wederzijds respect voor el- kaar's leefwijze en opvattin gen. Rotterdam Ondanks de nijpende financiële toe stand bij de gemeentelijke bedrijven, probeert de gemeente de tariefsverhogingen voor water, elektri citeit en huisvuil zoveel mogelijk binnen de perken te houden. Een uitzondering geldt voor het tarief voor de ka- bel-tv, die het komende jaar met een rijksdaalder verhoogd zullen worden. Omdat kabel-tv als een luxe wordt beschouwd, vindt de gemeente het eer lijk dat de kabelabonnee een kostendekkend tarief betaalt. De tarieven van de Roteb zul len niet meer stijgen dan vier procent. Dit betekent wel dat de kostenstijgingen bij de Ro teb niet geheel gedekt worden en de gemeente dus meer dan in het verleden zal moeten bij springen. Het komende jaar moet de gemeente de Roteb plus het DWL en de brand weer voor een bedrag van vijf tig miljoen gulden bijspringen om de kosten van'deze bedrij ven te dekken. Het elektriciteitstarief (exclu sief de brandstoftoeslag) zal met niet meer dan drie pro cent stijgen. Voor kleine be drijfjes in woongebieden gaat het tarief zelf ietsjes omlaag. De gemeente wil binnen een tijdsbestek van 2 a 3 jaar het tarief voor deze bedrijfjes ge- Rotterdam Na het gereed- I komen van de Botlektunnel is een deel van het verkeer ver- huisd van de Groene Kruis- weg naar de Zuidelijke Rand- weg. Ook het toivrij worden - van de Beneluxtunnel en het gereedkomen van de aanslui ting van de Zuidelijke Rand weg op de A16 hebben gezorgd voor flinke verschuivingen van verkeersstromen van de een naar de andere route. Dat blijkt uit het rapport Ont wikkeling wegverkeer in Rijn mond van het openbaar li chaam Rijnmond. Overigens Schiedam De ingrijpende verkeersmaatregelen in de Schiedamse binnenstad heb ben een eerste slachtoffer ge ëist De 75-jarige Rotterdam mer A. van der Linden werd gistermorgen op de Broersvest overreden door een vrachtwa gen en stierf enige tijd later aan zijn verwondingen. Begin vorige week werd een begin gemaakt met de aanleg van een sneltramverbinding door Schiedam. Men is nu nog uitsluitend bezig op de Broers- vest, in de Schiedamse binnen stad. De werkzaamheden had den tot gevolg dat al het ver keer op één helft van de weg kwam te rijden. Chaotische ta ferelen zijn sinds die tijd met name in de spitsuren schering en inslag. Het slachtoffer was geheel on bekend met de nu ontstane si tuatie. Hij keek bij het overste ken, na het bereiken van de vluchtheuvel, nog slechts één kant op. Een 28-jarige Rotter damse vrachtwagenchauffeur zag de man te laat en schepte hem frontaal. Dit dodelijk ongeval is voor velen overigens al geen ver rassing meer. Dit moet een keer fout lopen, werd door menigeen al regelmatig gesug gereerd. worden daarin geen cijfers ge noemd van het aantal foto's, dat nu van andere routes ge bruik maakt. Volstaan wordt met de opmerking dat na de ingebruikneming van de Bot lektunnel verkeer van elders (ondermeer Groene Kruisweg) naar de rijkswegen in het Rijnmondgebied toevloeide. In het rapport vormt Voorne- Putten en Rozenburg met Maassluis en Hoek van Hol land het gebied Westelijk Rijn mond, waarin ook alle indus triegebieden zijn opgenomen. In dit Westelijk Rijnmond groeide het verkeer tussen 1976-1979 met ongeveer zeven procent per jaar. Maar na een opmerkelijke groei in 1979 was er in 1980 sprake van een stil stand (in feite terugval), maar 1981 constateerde men weer een kleine groei. Recreatie Alle motorvoertuigen bij el kaar hebben in Westelijk Rijn mond in 1981 samen 612 mil joen kilometer gereden. Voor al op zomerse zondagen speelt hierbij het recreatieve verkeer een belangrijke, zij het slecht voorspelbare rol. Wegen met een sterk recrea tief karakter zijn volgens het rapport Haringvlietdam (rijks weg 57), het veer Rozenburg- Maassluis (alleen op zonda gen), de Brielse Maasdam en de provincialeweg 90 van Roe- kanje naar Hellevoetsluis. Ge wone recreatieve wegen zijn de Voornsekanaalweg WZ, het veer Rozenburg-Maassluis (op werk- en zaterdagen) en de Groene Kruisweg. De sterk recreatieve wegen zijn in januari en december het rustigst en in hartje zomer (juli) het drukst. Dit geldt eveneens voor de 'gewone' we gen, maar het verschU tussen zomer en winter is hier veel geringer dan bij de sterk re creatieve wegen. Bovendien is het op de gewone recreatieve wegen in juli iets rustiger dan in juni en augustus. lijk maken aan dat voor woon huizen. De gemeente verwacht dat de verhoging van de brandstof toeslagen minder spectaculair zullen zijn dan in voorgaande jaren. „In feite hebben we sinds 1972 niet zo'n gunstige prognose gehad", aldus bedrij- venwethouder H. van der Pols. Wel maakt hij zich zorgen over de tendens bij grote in- dustrieën in het Rijnmondge bied om zelf energiecentrales te bouwen. Zo bouwt bijvoor beeld de Shell een eigen cen trale met een capaciteit van 75 megawatt. Voor het GEB bete kenen dit soort initiatieven forse omzetdalingen. Drie kwart van zijn inkomsten zijn afkomstig van industrie uit het Rijnmondgebied. Op een jaar lijkse omzet van 1,5 miljard gulden kan dit vele miljoenen schelen. Juist door deze grote afnemers is het GEB tot nog toe in staat geweest elk jaar een waarde vaste bedrag te storten in de gemeentekas. Het komende jaar moet het GEB 67 miljoen gulden aan de gemeente afdra gen. Wethouder Van der Pols vreest dat de komende jaren de bijdrage van het GEB niet langer waardevast zal zijn, en dus per saldo zal teruglopen. Het GEB denkt 30 miljoen van de betalingsachterstanden van bijna 100 miljoen te kunnen inlopen door bij grote bedrij ven versneld te innen. De tarieven voor het water zullen met vier procent wor den verhoogd, en niet zoals het DWL voorstelde met vijf procent. Raadslid H.Th.C. Ho- des zal onder protest met deze verhoging akkoord gaan. Hij stelt als voorwaarde dat voor taan de kosten van vervuiling van drinkwater door de ver oorzaker wordt betaald. Ook protesteert hij tegen het feit dat de Rotterdamse burger via de DWL-tarïeven opdraait voor de verliezen van het des- ti-project. Gecommiteerde Dijkers knip 'zijn' deel van het recreatieterrein open. Krimpen aan den ÏJssel Door een tweetal linten door te knippen is vrijdagmiddag het recreatieterrein bij het EZH-station in Krimpen aan den IJssel officieel geopend. De Krimpense wethouder On der de Linden en Rijnmond gecommitteerde Dijkers na men elk een lintje voor hun rekening. Bieden partijen heb ben zich immers ingezet voor de realisering van het 35 ha grote terrein. De opening van dit gebied dat onder meer een grote water partij en speelweide bevat, is volgens de heer Rietveld van Rijnmond de eerste aanzet voor het toekomstige natuur gebied Krimpenerhout, dat circa 300 ha zal meten. Een gedeelte van de Krimpe- nerwaard, dat het volgens Rijnmond verdient behouden te blijven zowel uit landschap pelijk als wetenschappelijk oogpunt. De Krimpenerhout zal func tioneren als een bufferzone tussen het stedelijk gebied en het midden en oosten van de Krimpenerwaard. Daarnaast wordt met het nieuwe terrein een begin gemaakt om het te-' kort aan recreatieve voorzie ningen in het Rijnmondgebied terug te schroeven. H.I.Ambacht Net nog in de week van de jubileumviering heeft Hendrik Ido Ambacht de 17.000e inwoner kunnen bin nenhalen. Vrijdag maakte het jonge echtpaar H. van Driel dat aantal voL Ze zijn afkom stig uit Zwijndrecht waar ze een flatwoning verlaten om in Ambacht een koopwoning te betrekken. Vrijdagmiddag zijn ze officieel op het gemeentehuis ontvang en bij welke gelegenheid bur gemeester J. Hof hen een cheque ter waarde van 17.000 centen aanbood, een fraaie plantenbak, de gemeentegids, het historisch boek over zijn gemeente, de bronzen penning van H.I.Ambacht, 650 jaar Waard, de grammofoonplaat van de Ambachtse koerden, een fles jonge klare van Am bachtse bodem en nog twee vrijkaarten voor een Weense avond in de sporthal. De groei van Ambacht blijkt wel uit het feit dat tussen de 15.000 en 16.000 inwoners een periode van zeven jaar lag en nu net tweeënhalf jaar voor het huidige aantal werd be reikt. Een groei die nog wel even zal doorzetten gezien het feit dat nog 451 woningen in aanbouw zijn. Rotterdam Havenwethou der Roel den Dunnen is er niet in geslaagd een oplossing te vinden in het bïnnenvaarteon- flict. De wethouder heeft er bij de schippers tervergeefs op aangedrongen hun actie, die erop gericht is om op toebeurt vervoer naar de Noordduitse kanalen te krijgen, te staken. Den Dunnen, die door de ver laders als bemiddelaar was aangezocht, heeft na afloop van het mislukte onderhoud de partijen doorverwezen naar de minister van verkeer en waterstaat. „Alleen die nog is in staat een oplossing te bie den", aldus een woordvoerder van de gemeente Rotterdam. Rotterdam 'Misdaad loont niet', luidt een gezegde. Maar dat betekent nog niet dat de bestrijders van het kwaad wel beloond worden. Dat onder vond de heer J.A. Engels toen hij gistermiddag een dief in de kraag greep. 1 De heer Engels is bedrijfslei der van het gelijknamige res taurant aan het Stationsplein, üij betrapte gisteren om naii twee op heterdaad een man, die een schilderij uit het res taurant wilde stelen. Na een handgemeen lukte het hem de dief te overmeesteren en de politie werd gewaarschuwd. Deze arriveerde na enige tijd en verzocht de heer Engels naar het hoofdbureau van po litiebureau mee te gaan om aangifte van de diefstal te doen. Nadat de heer Engels dit had geregeld en door de politie- arts was behandeld, verliet hij het politiebureau aan het Haagseveer. Buiten aangeko men, zag hij dat de parkeerpo litie druk doende was zijn wa gen weg te slepen omdat die fout geparkeerd stond. De heer Engels legde de agent de reden van zijn aanwezigheid uit. Die bleek echter bleek niet te vermurwen en deelde een bon uit van 67,50 gulden. Aangezien de heer Engels on geveer zestig gulden bij zich had, kon hij de boete niet in eens betalen. Vervolgens liet de agent de wagen wegslepen waardoor de heer Engels een nog aanzienlijker bedrag kwijt is. Hoewel hij de hulp van de politiebeambten op het bureau inriep, moesten ook die hulpe loos toezien hoe de wagen om de hoek verdween. De heer Engels noemde de si tuatie ronduit belachelijk. „Je pakt een dief en loopt daarbij ook nog een paar flinke klap pen op. Wanneer de politie dan na enkele uren eindelijk eens komt opdagen, verzoeken 2e je naar het bureau mee te gaan. Dat doe je dan en ver volgens overkomt je dit. Je denkt het recht een dienst te bewijzen, maar je wordt ge straft. De belachelijkheid ten top". i ij 1" Rotterdam Het Rotterdamse Drinkwaterleidingbedrijf (DWL) moet het zogenoemde desti-project zo snel mogelijk afstoten. Dat is de mening van raadslid H.Th.C. Hodes (PvdA). Het verlies op het desti-project bedraagt dit jaar zeven miljoen gulden. Door dit project raakt het DWL ondanks een batig saldo van bijna vijf miljoen gulden op de distributie van drinkwater, in de rode cijfers. Dat verlies wordt voor een deel doorberekend in de tarie ven van het DWL. Hodes vindt het onaanvaardbaar dat de Rotterdamse burger op die manier voor het verlies op het desti-project opdraait. Het desti-project houdt in dat het DWL met behulp van rest warmte van de AVR (Afval verwerking Rijnmond) gedes- tileerd water produceert voor J de chemische industrie. De af- name is echter te gering om de '"-1 kosten te dekken. Zelfs looptti, de vraag flink terug. „De kosten zijn gigantisch. Ze-* ker in een tijd van bezuiniging mag dit de komende jaren'zo niet verder gaan", aldus Ho- |j des. Van wethouder H. van' i\ der Pols en het DWL eist hij X een rapportage óver het finan- ciële fiasco van het desti-pro- ject. K Wethouder Van der Pols zegde^.i die rapportage toe, zïjhet dat die onder geheimhouding zal plaatsvinden. Overigens zit hetjf* DWL volgens de wethouder nog tot 1988 aan het desti-pro-.^. ject vast door de lopende con- ff; tracten met de industrie. Juist/' om het verlies binnen de per-;i ken te houden is het DWLj overgegaan op langlopende' contracten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1