Adam Ant dé trekpleister Begroting sluit met veel pijn GRAAG .GEDAAN. ,'öoiv VLAARDINGS DAGBlftD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schoolkennis voor projector Othello speelt 'Bedden' Extra maatregelen na dodelijk ongeluk Vandalen gepakt Politie houdt auto op droge Verstoten hond vlucht uit dierenasiel Boetiekvloer ingestort Te veel op Muziek Markt '82: 'Tof' In Vlaardingen: Mes diep in bestaande uitgaven Juwelendieven slaan hun slag ff**"» MAANDAG- 27 SEPTEMBER 1982 e An ïrdaj J: aOÜd Schiedam Vier jongens in de leeftijd van 14 tot 21 jaar zijn gisteravond op de Noord- J vestsingel door de politie in de kraag gegrepen, toen zij uit ballorigheïd probeerden een auto in de gracht te duwen. De politie kwam net op tijd. Het viertal, onder wie twee broers, is een tijdje vastgehouden op het hoofdbureau. - Schiedam Een kleine bruin- witte bastaard-reu is dit weekend ontsnapt uit dierena siel Hargahoeve. De hond was hier vrijdagavond door de Scbiedamse politie gebracht. Het beest was eerder die dag, vastgebonden aan een boom, in het Sterrenbos gevonden. De politie leverde hem toen maar bij het asiel af. Mensen van De Hargahoeve hebben alleen maar kunnen constate- ren, dat het beestje nog enorm fief was. Waarschijnlijk zater dagnacht is hij een blokje rond gegaan en sindsdien niet meer gesignaleerd. Een woordvoerster van het asiel: „Het is eigenlijk onmoge- i lijk, maar we denken dat ie over het hek is gesprongen. Vlaardingen De vloer van een kledingboetiek aan de Hoogstraat is zaterdag over een oppervlakte van negen vierkante meter ingestort. Er raakte niemand gewond. Op het moment dat de vloer aan de straatkant zo'n tweeén- eenhalve meter naar beneden stortte waren de acht aanwezi ge klanten en de verkopers juist aan de achterzijde. Verrotte vloerbalken zijn de oorzaak. Op last van bouw- en woningtoezicht is de zaak ge sloten. Schiedam -Alcohol was weer in het spel bij twee ongeluk ken in het, afgelopen weekein de. Op rijksweg 20 reed de be schonken autorijder A.V. (30) uit Delft bovenop de wagen van een 44-jarige man uit Voorburg, die daardoor de macht over het stuur verloor en zijn auto total-loss reed op de vangrail, ter hoogte van de afslag Schiedam-Centrum. Dat was in de nacht van zaterdag op zondag. De avond tevoren was een 34-jarige fietser, die ook teveel aan Bacchus had geofferd, waggelend tegen een auto aangereden toen hij 1 .'»i de Beursbrug de Lange Hévtr opkwam. Handtekeningenjagers in de rij bij Donna Lyntonn. Vlaardingen Een uur na de pen. Als compensatie nestel opening moest de Adam and den zij zich dan maar voor het the Ants-fanclub al een bordje opgestelde tv-scherm en ke- 'Uitverkocht' op de kraam ken sprakeloos naar een vi- hangen. De stickers, buttons deo-opname van een live-op en T-shirts van het Britse pop- treden van hun artiest, idool waren zonder meer de Enkele kramen verder stond meest gewilde artikelen op de de Amerikaanse zangeres Muziekmarkt '82, die zaterdag Donna Lyntonn haar fans te in de Oude Lijnbaan werd ge- woord en voorzag de te koop houden. aangeboden waren van een De macabere zwarte stand var» handtekening. En een eindje de fanclub vormde een trek- verderop stond het damesduo pleister van de eerste orde Maywood te kijk. Greet Kre- voor de hoofdzakelijk jonge baum-Dekker, fan in hart en bezoekers van de markt, waar- nieren van de Blue Diamonds op een veertigtal fanclubs zich en enig bestuurslid van de vo~ presenteerden. In punkkleren rig jaar weer opgerichte fan- gehulde jongens en meisjes club van de 'Ramona-jongens', hingen bij bosjes rond de stond er tussen al die drukte kraam en zeiden het 'goed maar beteuterd bij. Af en toe waardeloos' te vinden, dat zij begon haar gezicht te stralen niet zo'n tof shirt konden ko- als er iemand op haar afliep, maar al snel veranderde dat weer in teleurstelling, als bleek dat de voorbijganger niet was geïnteresseerd in 'haar' Blue Diamonds, maar wilde weten hoe laat het op treden van Spargo nou eigen lijk begon. „Ik sta al 23 jaar achter de jongens. Ik bewon der ze, omdat ze al die tijd mu ziek zijn blijven maken. Ik vond dat ze een steuntje in de rug nodig hadden. Daarom ben ik vorig jaar weer een fanclub begonnen," verklaart Greet. Hoewel het gebeuren de naam Muziek Markt '82 had meege kregen, waren er ook fanclubs present van de voetballer Si mon Tahamata en het Vlaar- dingse ciownsduo Adriaan. Voorzitster Allan Gras uit hel Limburgse Me- chelen, die samen met moeder, vader, broer en zus het be stuur vormt van de Bassie en Adriaan-fanclub, zegt dat ze zelfs al een clubuniform heb ben. „Sinds kort breien we wollen mutsen, met daarop de naam van Bassie en Adriaan," vertelt ze, terwijl moeder Gras de laatste nieuwtjes over Bas sie en Adriaan verneemt van de moeder van de twee clowns. „De moeder van Bas sie en Adriaan heeft de hele dag bij ons achter de stand ge zeten," laat Allan weten. „Dat doet ze bij zulke gelegenheden wel meer. Ze schrijft voor ons ook altijd een stukje voor het clubblad over haar jongens." Vlaardingen Het college van B en W heeft vandaag de gemeenteraad een slui-' tende begroting voor volgend jaar aan geboden, maar het is wel een begroting die op vele punten ernstig pijn doet. Heel wat voorzieningen, die de gemeen te tot nu toe betaalde, worden geschrapt of aanmerkelijk ingeperkt, om het oor spronkelijk geraamde tekort voor vol gend jaar van ruim 2,5 miljoen gulden weg te kunnen werken. Dat voorziene tekort is inmiddels opgelopen tot ruim 3 miljoen gulden, omdat zich na het op stellen van de meerjarenbegroting nog enkele forse tegenvallers hebben voor gedaan in de vorm van begrotingsposten, die uiteindelijk anders uitvallen dan was voorziend Vlaardingen heeft volgend jaar 210,7 miljoen gulden te besteden, maar veel nieuwe investeringen zal de gemeen teraad niet kunnen doen. De investerings- en activiteiten programma's, die de gemeen teraad in mei bij het vaststel len van de meerjarenbegroting heeft aanvaard, blijven over eind: in die programma's stond voor zo'n 1,1 miljoen gulden aan nieuwe investeringen, die kunnen worden gedaan. Spec taculaire zaken echter, waar de bevolking werkelijk iets van merkt, zitten daar nauwe lijks in. De investerings- en activiteitenprogramma's zijn bij eerdere bezuinigingen im mers al volledig afgeroomd tot op het hoogst noodzakelijke. Bij het opstellen van de begro ting voor Volgend jaar is het college er van uitgegaan, dat de meeste gemeentelijke tarie ven en heffingen met niet meer dan 4 procent zullen stij gen. De marktgelden gaan met 8 procent omhoog; de rioolhef fing met 14 procent, om de kosten voor allerlei noodzake lijke investeringen te kunnen opvangen. Ook bij de onroe rend goedbelasting is_ men uit gegaan van een stijging van 4 procent voor de gebruikers; ei genaren/gebruikers van on roerend goed zitten al op het maximum tarief. Bezuinigingen Om de tekorten op de begro ting voor dit en volgend jaar te kunnen opvangen, heeft het college een reeks bezuinigings voorstellen opgesteld, waarbij op tal van bestaande posten op de begroting flink*is geschrapt. Om te beginnen wordt net aantal arbeidsplaatsen bij de gemeente met 32 verminderd, hetgeen zo'n 1,5 miljoen gul den bespaart. Gedwongen ont slagen zullen er overigens niet vallen: in de meeste gevallen gaat het om het niet opvullen van opengevallen plaatsen. Ook wordt heel wat geld be spaard door het aanstellen van goedkopere ambtenaren dan de oorspronkelijke functiona rissen. Daarnaast zijn er nog tal van posten, waarop be spaard moet worden. Nog over dit jaar zal er aanmerkelijk Schiedam In grote letters stond op de ramen te lezen dat de koffie klaar stond en de muziek van Martin Greens disco schalde vanuit het schoolgebouw over het Frans Halsplein. De Jan Ligthart- sehool en kleuterschool 't Stokpaardje hielden zaterdag een schoolkermis. De koffie stond niet alleen klaar, ook waren er door ou ders van Turkse leerlingen ge maakte hapjes, die er in gin gen als koek. Schoolhoofd Jee- ne, daarbij geassisteerd door zoon Paul, leidde onder de trap een Amerikaanse veiling en in een van de lokalen wa ren broodpoppetjes, knikker zakken, kalenders, tweede hands boeken en vaasjes te koop, die de leerlingen zelf hadden vervaardigd. Verder was het hele gebouw veran derd in een kinderparadijs. Ook in een van de lokalen op de eerste verdieping zorgde het hoofd van de school voor de nodige pret. De leerlingen konden er ballengoolen en de doelen werden gevormd door een portrettengalerij van het onderwijzend personeel. De opbrengst van de dag is be stemd voor een nieuwe film projector, waar de school hard aan toe is. Het geld dat over blijft zal onder de klassen wor den verdeeld, waarbij de leer lingen zelf mogen uitmaken wat er voor wordt gekocht. „Dat hebben we vorig jaar ook gedaan. Toen bestonden we "vijftig jaar en was de gehele opbrengst van de schoolkermis voor de leerlingen. Zo'n ker mis is ons toen zo goed beval len, dat we het dit jaar weer hebben gedaan, in plaats van de gebruikelijke rommel markt. Belangstelling voor de tweedehands boeken. minder geld uitgegeven moe ten worden aan vergaderingen en verversingen op het stad huis, openbare verlichting, mi lieuaangelegenheden, de on derwijsbegeleidingsdienst er het sociaal-cultureel werk. Voor volgend jaar is de lijst met bezuinigingen in de be staande begrotingsposten nog aanzienlijk dramatischer. Er moet 33.000 gulden minder worden uitgegeven door het voorlichtingsbureau; de subsi die voor de jeugdtandverzor- ging wordt met zo'n 60 procent verlaagd; de zwembaden moe ten flink inleveren; er is veel minder geld voor uitgaven aan straten, pleinen en plantsoe nen; het onderwijs krijgt min der geld; het VVV-kantoor in de Visbank moet worden op geheven en ondergebracht in het stadhuis; aan voorlichting van jonge kiezers wordt niets meer gedaan; de vrijwillige brandweer krijgt salarisverla ging; het mini-badhuis aan de Rotterdamseweg moet worden gesloten; er is minder geld voor jeugdsport en zo zijn er nog tientallen posten, waaraan minder geld zal worden uitge geven. Het totale bedrag dat door al die bezuinigingsvoor stellen wordt bespaard over schrijdt de tekorten zelfs enigszins, maar hierdoor krijgt de gemeenteraad nog zij het zeer beperkt de gelegen heid, bepaalde keuzes te ma ken. Qok dief actief op schoolfeest Schiedam Tijdens de rom melmarkt op het Frans Hals plein is zaterdag een 35-jarige vrouw bestolen. Zij had haar jas, waarin geld en giropas za ten, in de Jan Ligthartschool gehangen, maar anderen heb ben daar misbruik van ge maakt. Het Passage Theater stond zaterdag in het teken van de eenakter. Vier Schiedamse amateur-toneel gezelschappen vergasten het prubliek op korte stukken, die elk ongeveer een half uur duurden. Othello (foto) speelde 'Bedden* van Dlmitri Frenkel Frank, een stuk dat gaat over een echtpaar dat voor de brokstukken van hun huweljk staat. Hij probeert zijn ware gevoelens achter een masker te verbergen en zij doet pogingen daar door heen te breken. Verder deden mee Intermezzo, Utile Dulcl en Bijdorp. Toneelgroep *71 moest verstek laten gaan. Het gezelschap is zo j druk bezig met het instuderen van een musical, dat het geen tijd kon vrijmaken voor het eenakter festival. Vlaardingen Juwelendie ven zijn het afgelopen week einde in Vlaardingen actief geweest. Bijl inbraken in vijf woningen in de nacht van vrijdag op zaterdag maakten zij voor tienduizenden guldens sieraden buit. Ingebroken werd in twee wo ningen aan de Aalschoverlaan en huizen aan de Albatros straat, Merellaan en de Broek- weg. De bewoners van het huis aan de Broekweg missen juwelen met een waarde van twintigduizend gulden. De om vang van de buit is nog niet bekend, omdat de meeste ge- dupeerder» nog een inventari satie moeten maken van de vermiste spullen. De politie gaat er van uit dat het om dezelfde daders gaat. Volgens politiewoordvoerster" Matjan Ekels zijn de dieven doelgericht woningen binnen gedrongen, waar niemand thuis was, en hebben ze uit- sluitend gezocht naar sieraden. Aan de hand van een telefoni- sche tip arresteerde de politie drie jongens, die achteraf niets met de inbraken te maken hadden. Zij hadden de aan dacht van de tipgever getrok ken, omdat zij bij diverse wo- -j ningen naar binnen hadden gegluurd. Het drietal bleek op zoek te zijn naar iemand, ,j waarvan zij het preciese adres niet wisten. Schiedam Na het dodelijk ongeval op de Broersvest, waarbij vrijdagochtend de 74- jarige A. van der Linden om het leven kwam, hebben poli tie'en gemeentewerken beslo ten direct extra verkeersmaat regelen te treffen om de chao tische taferelen in het centrum te verhelpen. Nadat de Rotter dammer in Dijkzigt was over leden aan zijn verwondingen, vond op het Schiedamse stads kantoor 'mede naar aanleiding hiervan' een spoedberaad plaats over de onoverzichtelij ke situatie. Nog voor het weekeinde wer den meteen dranghekken ge- Maassluis Vandalen hebben het afgelopen weekeinde flink huisgehouden in Maassluis. Bij de bushalte op de Wagenstraat werden alle ruiten van een wachthuisje ingegooid. Daar voor werden twee Schiedam mers (achttien en negentien jaar) en een achttienjarige Rot terdammer aangehouden. In de nacht van zaterdag op zondag betrapte de petitie drie knapen uit Schiedam die juist bezig waren reclameborden op het station Maassluis-centrum uit de grond te rukken. Even later werd de politie ge waarschuwd dat in de Mon seigneur Bekkerslaan twee jongens antennes en buiten spiegels van geparkeerde au to's afbraken. Na arrestatie bleken dat twee Hagenaars (achttien en negentien jaar) te zijn. plaatst, er werd een tijdelijke oversteekplaats aangelegd te genover het Herenpad 'om het voetgangersverkeer te kanali seren' en er werd op de hele Broersvest als maximumsnel heid voor het gemotoriseerd verkeer een limiet van dertig kilometer per uur ingesteld. Ook zouden de verkeerslich ten nog bijgesteld worden en bij de Koemarktbrug worden vermoedelijk vandaag 'porta len' neergezet om de situatie te verduidelijken. Toch was het 24 uur na het eerste ongeluk wéér raak. Za terdagochtend werd op dezelf de plaats, nota bene op de tij delijke oversteekplaats, een 19-jarig meisje aangereden door een 24-jarige automobi list. Bij drogist De Gaper werd eerste hulp op haar toegepast door een Schiedammer, die nauwelijks een seconde vóór haar aanrijding zelf zijn doch tertje op het nippertje had we ten vast te grijpen, anders was het kind ter hq^gte van het Herenpad onder eën auto gelo pen. De GGD bracht het 19-ja- rige meisje naar het Schie- landziekenhuïs, waar zij ver der aan een flinke hoofdwond is behandeld. Ook had zij een hersenschudding. Volgens de politie zou het meisje plotse ling de rijbaan zijn overgehold en kon de autorijder haar niet meer ontwijken. Ondertussen ondernam de Schiedammer, die eerste hulp had verleend, pogingen bij de verkeersdienst van de politie om aan de situa tie het nodige te verhelpen. Daar zei men dat er ook spra ke moest zijn van 'gewenning' aan de nieuwe verkeersstro men. De man nam daar geen genoegen mee en belde wet houder Zijdeveld thuis op. Die is vanochtend zelf ter plekke wezen kijken om zich op de hoogte te stellen. Verdere inci denten beperkten zich dit weekeinde tot lichte botsingen met alleen materiële schade, waarvoor de politie niet werd ingeschakeld. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een leuk setje miniatuurfietsen. °°nPlaals. I 'r°0npi**ts TeWo02j. Plakk~- bo°in

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1