Bouwplan IJsselhoeve niets opgeschoten BUITENLANDS GELD 'Beslissing noodzakelijk' Bezuinigingsplan van VWC valt in verkeerde aarde VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BVSZ roept de hulp in van'slimme advocaten^ Financiële plaatje nog niet rond Inwoneraantallen blijven zakken *- Moeite met mini- containers Om verhuurders tot onderhoud te dwingen Commissie bezwaarschriften over Nieuwelaan: Installatie nieuwe Culturele raad: JTIC ihr. gar idoore 200 D la Ca H50 iy 51 78/51 TVeiw ielmoc, 3rd Tat 00. Cfc 'a fy irdtop, d Cap '5 3 1e Luxf A Fit 3 TL coupe 1300 G ota Co 00 To a! Ipg II 16M Skylari 3rd Ta 1 Geop 'rijdag mil en ocht -85531 svol w, 5^ ui 2 C Tel1 ioor rvogö' □wanswEG VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 IG GHI S.bjr' st. «4 92. Bans auto's o-Boa 38ANI okbrei anden *9 14. >143/1 DOP redel adro 3610 iuur rsona usjes- arievs j t o's, l gwagf 'rweg aden repa/ ag-ga JTQ 5 jgsle klanr toslo 83 6 AAÏJ lr»s ïkert itwej gn 9 Passage: toch nog twee weken film ■J5Öj ..«Schiedam De filmstop in de - Schiedamse Passage gaat in op 13 oktober. Vanaf die datum zullen alleen de kindermati nees nog doorgang vinden. Een aantal maanden geleden jjesloot de gemeente Schiedam te stoppen met het draaien van i'films in het grote theater en "„de speciale bio-zaal. De abomi nabel lage bezoekersaantallen v^ren voor de gemeente aan- yeiding tot dit ingrijpend be ndel ?v§|uit. Een gevolg hiervan is dat ifstai - negen werknemers op straat snt» komen te staan. ^Het was lange tijd niet hele- «..luaal duidelijk wanneer een ^punt achter de filmvoorstellin gen gezet zou worden. Nu is echter de definitieve datum vi'bekend: 13 oktober. Deze '«week draaien er nog twee films en volgende week staan .de laatste twee op de spoelen. De-film, die nu in Bio draait -heet overigens 'Dead en Bu lged', wat zoveel wil zeggen als JrBood en Begraven'. Enquetè onder gebruikers Beneluxtunneï Rotterdam De afdeling Ver keerskunde van Rijkswater staat onderzoekt de behoefte aan een tweede Beneluxtunneï naast de bestaande. Automobi- listen, die tijdens de spitsuren van de Beneluxtunneï gebruik makep, krijgen twee dagen la ter een enquêteformulier thuisgestuurd, waarop ge vraagd wordt hoe vaak zij van de tunnel gebruik maken, hoe vaak zij in een file terecht ko men en of het openbaar ver- 'voer een alternatief voor hen is. Tijdens de spits nemen me dewerkers van Rijkswaterstaai de nummers van de auto's op .Via de rijksdienst voor hei ■wegverkeer worden de be stuurders opgespoord. De on dervraagden krijgen de verze kering, dat de enqueteformu leren na verwerking vernie tigd zullen worden. Werkgroep: Gemeente laks met bus 58 Schiedam De gemeente "Schiedam mag de beschuldi gende vinger dan wel wijzen naar de RET, telkens als Woud hoek-Noord naar buslijn 58 informeert, maar in die wijk houden ze toch de ge- „meente zelf verantwoordelijk voor de vertraging. In ieder geval doet de werkgroep ruim telijke ordening en milieuza ken in Sehiedam-Noord dat. ^„Mogelijk ligt de vertraging in «het openen van een buslijn naar Woud hoek toch bij de ge- jmeente Schiedam," aldus de "SSSN-werkgroep, die immers -constateert dat er wel RET- i- bussen gingen rijden naar de Rotterdamse nieuwbouwwij- ken Zevenkamp en Ooster flank, direct nadat hier wonin gen in gebruik waren geno men. De werkgroep heeft te oberen gekregen dat er pas een buslijn 58 in Woudhoek komt, nadat definitief besloten is bus "'38 niet'verder'te'laten rijden 'dan NS-statlon Sehiedam/Rot- Uerdam-West. Financieel zou dan ruimte zijn voor een .nieuwe buslijn. Archivaris moet tekeningen zien .Schiedam Stadsarchivaris jdrs G. van der Feijst zelf moet f eraan te pas komen om een partij 'glaskalkjes' van ge- ïjneentewerkendie misschien historische waarde hebben, ^voor vernietiging te behoeden, tg» de zoveel tijd geven B en ird0 dienst gemeentewerken 55,i j°pdracht om een serie teke- orrt iHngen naar de Roteb te stu- ;-.ren< waarbij dan een speciale l,v3jfmJ3tenaar meegaat om te con troleren of de transparantjes .inderdaad allemaal in de oven iYerdwijnen, maar soms is het iesjj n°odzakelijk dat de archivaris n°g even kijkt of er geen --.^aardevol spul bij zit. dat zou met de huidige par- i^doorzichtige 'moedervellen' wel eens het geval kun- 'ben zijn. De partij van 1908 zo genaamde calques (hier komt |öet woord glaskalkje vandaan) oevat veel originele tekenin- £eh van de Schiedamse brug- en bruggetjes. Een teke- jtt» van bijvoorbeeld de deze 3?i W-o06* verdwenen Jacobabrug apu-voor Van der Feijst de moeite .waard kunnen zijn. In ftf- wordt niet alleen een ^orofilmpje ervan gemaakt, ®aar blijft ook het origineel ''opgebruikt misschien |fc->waard. Rotterdam De proef met mini-containers bij de vuilophaaldienst in Hoek van Holland is door de deelraad met moeite goed gekeurd. De Roteb wil eind oktober de mini-con tainer plaatsen. De plastic zakken zijn dan niet meer toegestaan. Ondanks een grote voorlicb tingscam - pagne blijkt nog lang niet iedereen enthousiast te zijn over de invoering van het nieuwe systeem. Een aantal bewoners heeft er grote problemen mee. Bewoners van bovenhui zen met geringe bergruim te, maar ook bejaarden en in validen zullen nauwe lijks kans zien met de con tainers om te gaanHet voorstel werd uiteindelijk met een minieme meer derheid toch aangenomen. Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Zuid heeft de hulp van het plaat selijk Advokatenkollectief ingeroepen om op die manier een beter onderhoud van huurwoningen te bewerk stelligen. Via bouw -en woningtoezicht is men in Zuid al geruime tijd actief om beter onder houd van de woningen af te dwingen. Dit lukt echter moeizaam, en wanneer het wèl gaat duurt het heel erg lang voordat er daadwerke lijk iets gebeurt. „Hieraan kan bouw- en woningtoe zicht maar heel weinig doen. Deze instantie heeft bij de wet gewoon onvoldoende be voegdheden gekregen", aldus de werkgroep huur en reno vatie van de BVSZ in een. schrijven. De bewonersvereniging denkt hier iets te kunnen veranderen door zaken die recentelijk in Rotterdam en Amsterdam speelden. „Slim me advocaten" schijnen na melijk iets gevonden te heb ben. Rechters in de twee gro te steden hebben onlangs grote dwangsommen van verhuurders geeist, wanneer zij niet snel onderhouds werkzaamheden aan wonin gen lieten verrichten. De BVSZ wil iets dergelijks ook in Schiedam afdwingen. „Een aantal verhuurders vraagt er gewoon om." Het Advokatenkollectief Schie dam wil hier graag aan mee werken. Daar is men na er achter gekomen te zijn wat die „slimme advocaten" nu dedenmomenteel druk aan het voorbereiden. „Geen onderhoud? Dan naar de rechter!", schrijft de BVSZ al in het nieuwe verenigings blad. JL Wethouder Goudriaan kwam een half jaar geleden met een totaal nieuw plan voor het Usselhoeveterrein. Dat plan is tot nu toe echter niet erg opgeschoten. Vlaardingen De bouw plannen voor het voorma lige Usselhoeveterrein in Holy-Noord zijn nog altijd niets opgeschoten. De to taal andere opzet, waar mee wethouder Bas Gou driaan van stadsontwikke ling een klein half jaar geleden voor de dag kwam, blijkt sindsdien door allerlei drempels in de -wachtkamer te blijven liggen. Vooral de woning- bouwverening Samenwer king '77 schijnt problemen te hebben om de bouw van zo'n veertig premie- huurwoningen te kunnen realiseren. Bewoners van de Dreven - buurt, die tegenover het mo gelijke bouwterrein wonen, hadden in april een beroep sprocedure tegen de Ge meente Vlaardingen aange spannen bij de Raad van Sta te. Zij wilden het project nie tig laten verklaren. Goudri aan liet toen. echter onver wacht zijn voorstel het Us selhoeveterrein met 31 koop woningen te bevolken acht jaar geleden al door hem ont wikkeldschieten. In plaats daarvan ontvouwde de wet houder het plan zestig sociale woningwetwoningen te wil len gaan bouwen, omdat de premiekoopwoningenmarkt zo goed als ingestort was. Nu begin oktober had het defi nitieve ontwerp, meldt een woordvoerder van de gemeen te, eigenlijk al klaar moeten liggen. Woningbouwvereni ging Samenwerking '77 heeft echter het financiële plaatje nog niet rond kunnen krijgen. Directeur Nieuwstraten: „Het nieuwe bouwplan is eenvoudi ger van opzet, dat wel, maar we zijn er nog niet uit wat de huur moet gaan worden. We moeten voorkomen, dat die te hoog wordt. En dat is het punt waar we nu nog mee zitten". Autodieven slaan slag Vlaardingen Op de Lepelaarsingel in Holy-Zuid is giste ren een personenau to opengebroken. De vandalen, die zich met een breekijzer toegang tot de wa gen verschaften, bleke n- een - goede neus voor dure mu- ziekapparatuur te bezitten. Zij ont vreemdden een au toradio en cassette recorder met een ge zamenlijke waarde van 1100 gulden. Anderen gingen gis teravond nog simpe ler te werk. Zij na men een op de Ja mes Wattweg gepar keerde bedrijfsauto in zijn geheel mee. De wagen vertegen woordigt een waar de van 4000 gulden. Chauffeur geldtransport bang voor achtervolgers Voetgangers en ande re weggebruikers in Vlaardingen en Schie dam moeten vreemd hebben opgekeken, toen zij een geldtran sport met een flink polï- tie-escorte voorbij za gen komen. Het politie film-aandoende tafereel had echter weinig te be duiden. De chauffeur van een PPT-geldtransport was zich tijdens zijn rit van uit Maassluis richting Vlaardingen steeds on veiliger gaan voelen. In zijn achteruitkijkspiegel tje had hij telkens weer dezelfde auto achter zich gevonden. Het zweet brak hem meer en meer uit toen de 'spookachtervolging' maar voortduurde. In Vlaardingen raakte de man echt buiten zin nen en in paniek en wei gerde bij V en D verder te rijden zonder politie begeleiding. Geëscor teerd door de zowel Vlaardingse als Schie damse agenten werd hij tenslotte veilig en wei Rotterdam binnenge loodst. waar hij door de Rotterdamse politie ver der naar de plaats van bestemming werd ge bracht. - i v' Vlaardingen „Het is natuur lijk je reinste kolder", zegt Coc ky van Dijk van de Nieuwelaan over de commissie bezwaar schriften, die zich gisteravond boog over een bezwaarschrift te gen de sloop van de huisjes op de kaalslag Centrum-Zuid. Voor de bewoners i van de Nieuwelaan vooral onwezenlijk, omdat in die commissie dezelfde mensen zit ten, die eerder in de commissies en de raad al met sloop hebben ingestemd. „Ja, wat zit je daar dan te doen, hoe moet je je daar voor verdedigen?" Samen met de bewoners Jan en Joke Drook stelde Coeky van Dijk, dat de gemeente te snel tot sloop heeft besloten. Er zou on voldoende overleg geweest zijn. Voor de gemeente vertelden Jan Does en Wim Terpstra van stadsvernieuwing en inspraak ambtenaar Jan Morra, dat niet afgeweken is van de gebruikelij ke inspraakprocedure. „Maar die inspraak", zegt secretaris Stof berg van de commissie bezwaar schriften, „staat of valt met de bereidheid van de mensen om eraan deel te nemen." En die bereidheid was nu juist bij de projectgroep over de Nieu welaan niet altijd aanwezig: de bewoners zijn na een tijdje boos uit die groep gestapt. „De vraag is wat je dan moet doen", zegt Stofberg. „Er moest toch eens een besluit genomen worden." Moet je bezig blijven met te pro beren de bewoners erbij te be trekken?, was de vraag voor de commissie. De commissie bezwaarschriften geeft in de loop van de volgende week een advies aan het college van burgemeester en wethou ders. Kethel klaagt over verkeer Schiedam Enkele jaren na dat dorp Kethel tot woonerf werd gepromoveerd, klagen de bewoners er nog steeds over het veel te snel rijdende gemo toriseerd verkeer, voor zover dat er trouwens al komen mag Het nauwe en bochtige stukje Sehiedamseweg leent zich niet voor haastige spoed, hebben de dorpelingen laten weten aan de SSSN-werk groep voor ruimtelijke orde ning en milieu in de wijk. Bij deze werkgroep van de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord komen ook nog steeds klachten binnen over de verkeerssituatie op het Bachplein, waar veel verkeer gebruik van maakt om bij het Hof van Spaland te komen. Er ontstaan nu en dan zulke ge vaarlijke situaties, dat de werkgroep inmiddels een ver zoek heeft ingediend bij ge meentewerken om de situatie te veranderen. Vlaardingen Cultuurbewaker wethouder Arij Maarleveld heeft twaalf leden van de culturele raad van Vlaardingen nieuwe stijl geïn stalleerd. Vooral de 'alternatieve' bezuiningsnota van het Vlaardings Welzijnscentrum (VWC) deed gister avond nogal wat stof opwaaien. Blijkt het gemeentebestuur het hoofdstuk cultuur nogal gespaard te hebben; in de ideeën van het VWC moet de kunst juist fors snoeien. De commissie democratische planning kan van de raad dan ook nogal flink wat kritiek over deze nota verwach ten. Er zijn nog drie open plekken, in de cul turele raad, waarvan 2eker twee op kor te termijn zullen worden opgevuld. Om dat Wilma Dumas te kennen had gege ven niet meer als lid van de culturele raad te willen terugkeren, komt er in ie der geval een nieuwe vertegenwoordi ger voor de Vlaardingse beeldende kunstenaars. Ook heeft de Vlaardingse Kunstichting een verzoek gekregen een afgevaardigde te leveren. De vijftiende stoel is nog onbezet. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen dat een lid van de opgeheven commissie stadsherstel die zal gaan bezetten. De culturele raad, die positief tegenover deze ontwikkeling staat, wil desalniette min eerst wel eens weten, wat de ge meente precies van plan is met deze ge wezen commissie. En wat de functie gaat' worden van de dan nieuw te vormen werkgroep 'stad en kunst'. De commissie theaterprogrammering, de nieuwe naam voor voor de vaste com missie van advies en bijstand van het dagelijks bestuur, blijft voorlopig op dezelfde voet doorgaan en doen wat het altijd heeft gedaan. De commissiele den zullen zich in eerste instantie alleen bezig blijven houden met de program ma's in en het onderhoud van het Stads gehoorzaalcomplex. Pas tegen het voorjaar van 1983 zullen de activiteiten, zoals in de nota Kunst en Cultuur staat aangegeven, worden uitge breid. Dan zal 'theaterprogrammering' zich veelzijdiger kunnen ontwikkelen door zich ook bezig te houden met inci dentele culturele programma's in Vlaar dingen. ADVERTENTIE VANAF 1 OKTOBER VERKRIJGBAAR OP DE GROTERE POSTKANTOREN: Vanaf 1 oktober kunt u bij 416 grotere postkantoren terecht voor buitenlands geld. De meest gangbare valuta - zoals Belgische, Franse en Zwitserse franken, Duitse marken, Engelse ponden, Oostenrijkse schillingen, Spaanse peseta's, Amerikaanse dollars en Italiaanse lires - zijn direkt verkrijgbaar. De minder gevraagde geldsoorten zijn op bestelling binnen een paar dagen af te halen. U betaalt gewoon kontant, of nog makkelijker: met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u bij die 416 postkantoren ook terecht om uw buitenlands bankpapier weer in te wisselen. Zo bent u met buitenlands geld, reischeques, girobetaalkaarten èn de reisverzekering via postgiro/rijkspostspaarbank voortaan in één keer klaar (fÊL- voor het buitenland. ^spoSspaarhank Schiedam/Vlaardingen De inwoneraantallen van Schie dam en Vlaardingen blijven in een snel tempo afnemen. In de maand augustus hield de leeg loop in beide gemeenten onge veer gelijke tred. In Schiedam 158 er af; in Vlaardingen 156. Schiedam nadert met rasse schreden de magische grens van 70.000 inwoners. Over 1982 nam het bevolkingsaantal tot dusverre al ongeveer met duizend af. De bevolkingsaf name ging in de afgelopen maanden nog veel sneller, dan waarmee eigenlijk rekening werd gehouden. Op deze ma nier komt Schiedam ver boven de ingecalculeerdedui- zend per jaar. Eind augustus waren er nog 71,978 Schie dammers. De afname is weer geheel het gevolg van het feit dat .veel meer mensen uit Schiedam vertrokken, dan er zich vestigden. In Vlaardingen "is het beeld al niet veel anders. Alleen is deze stad nog wat groter. .Aan het begin van dit jaar dook Vlaar dingen onder de 78.000, en het zal waarschijnlijk eind dit of begin volgend jaar onder de 77.000 inwoners komen. Eind augustus waren er nog' 77.462 Vlaardingers. 1982- heeft^deze stad tot nu toe 662 .inwoners- gekost'.,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1