ROTTERDAM 21 Mier kan ik mens zijn, in Rotterdam ben j e een nummer' f Sarcoïdose - pa tiën ten pijn en eenzame uitputting AGENDA LUCHTERS VOELEN HETE ADEM VAN GROTE STAD IN HUN NEK Een telefoon is zo gemakkelijk... Strijd Slopende ziekte nog nauwelijks bekend h> Weer eetwaren in Bijenkorf Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RL/RZ/RV/RY/RW 8 oktober 1982 Ir Poortugaal Jan Bis- schop is een vrolijke ge pensioneerde man. Jaren lang trok hij als melkboer langs de huizen in de Rot terdamse wijk Pendrecht. .'Nu woont hij in Boom gaardshoek, een nieuw- bouwwijk van de gemeen te Poortugaal. „Ik zie al mijn oude klantjes hier te- -rug", aldus de voormalige «melkman. „Allemaal weg getrokken uit Rotter- .dam..." Boomgaardshoek is een van ,dïe nieuwbouwwijken die vol zitten met voormalige Rotter dammers. Mensen die na een flatje of een oud huisje een aardige woning wilden betrek ken en daarbij bewust Rotter dam de rug toekeerden. Om de ^massaliteit van de grote stad te jjbnvJuchten of vanwege de la gere lasten in kleinere ge meenten. Voor de mensen in Boom gaardshoek dreigt nu een ein de te komen aan de pas ver worven dorpse vrijheid. Minis- tter Rood van Binnenlandse rZaken heeft beslist dat Boom gaardshoek bij Rotterdam wordt gevoegd. Een beslissing ""die is genomen zonder dat de ^'bewoners zélf zijn gehoord. En dat pikken de mensen uit ^Boomgaardshoek" niet Een re- 'cente enquête in de wijk wees uit dat maar liefst 98,3 procent Jvan hen niets, maar dan ook niets van Rotterdam wil we- "Jen. „Als ik geweten had dat ik zo .snel door Rotterdam zou wor- 'den 'teruggehaald1, was ik hier .nooit gaan wonen", zegt Olga Goossens.Zij heeft bij elkaar elf jaar in de Maasstad ge- f woond, in verschillende wïj- ken. „Maar van het begin af ^aan had ik een hekel aan die •èstad. Echt; ik wil niet terug..." IVij praten daarover met Olga en John Goossens, Jan Bis schop, Hans Elemans en Wim Moré, actieve bewoners van Boomgaardshoek. Vier van de vijf vallen onder de categorie 'vluchters uit Rotterdam'. Al leen Hans Elemans heeft geen persoonlijke ervaring met de Maasstad. Hij komt uit de Be tuwe, maar voelt in principe weinig voor een grote stad. „Het voordeel van Boom gaardshoek vind ik dat er geen hoogbouw staat. En ik ben bang dat er wel hoogbouw komt als wij naar Rotterdam gaan." Jan Bisschop woonde altijd goed in Pendrecht. „Maar de laatste jaren werd het steeds minder. Het is nu een dode wijk: de winkeliers trokken weg, evenals de jongere bewo ners, Nu is Pendrecht ver grijsd. Er ïs geen sfeer meer." Die sfeer vond Elemans we! terug in Boomgaardshoek. Bis schop moest destijds gewongen verhuizen, toen zijn zoon in va- door Richard Stomp Iide werd. Rotterdam had geen geschikte aangepaste woning voor de familie Bisschop, Poortugaal wel. „En ik heb er geen centje spijt van gehad, dat ik hierheen ben verhuisd." Wim Moré woonde vanaf zijn geboorte in Rotterdam-Zuid. Twee jaar geleden ruilde hij het Rotterdamse voor het lan delijke dorp Poortugaal. „Ik heb wel degelijk eerst in Rot terdam rondgekeken. De nieuwbouwwijken Bever waard, Zevenkamp en Ooster flank, maar daar ben ik snel van teruggekomen. Het zijn daar geen echte leefwijken. Ér is nauwelijks groen in de wijk. Kale straten met rijen auto's; daar zit geen sfeer in..." John Goossens heeft zich zijn leven lang Rotterdammer ge noemd en bracht een deel van die tijd in Hoogvliet door. Toch koos ook hij bewust voor het wonen in een kleine ge meente als Poortugaal. De mentaliteit is heel anders. Mensen hebben meer tijd voor elkaar. „Hier ken je je buur man. Wij hebben ons ook op Oosterflank en Zevenkamp georiënteerd, maar die wijken zijn veel te massaal..." Geluisterd „In Poortugaal wordt naar de burgers geluisterd", aldus Hans Elemans. „Inspraak vind je terug. Wij mochten als be woners zelf bepalen waar speelwerktuigen moesten wor den geplaatst in de wijk. Nou dat wordt dan automatisch overgenomen door de ambte- De Boomgaardshoekers ge ven hun strijd tegen inlij ving bij Botterdam niet op. Zaterdag 23 of zaterdag 30 oktober komt er een actiek- raam bij het winkelcentrum in - Boomgaardshoek te staan. Op 8 november, tij dens het bezoek van de com missaris van de koningin worden acties gevoerd en bo vendien overweegt men na dat bezoek nog een groot fo rum. „Dan mag Rotterdam komen uitleggen waarom Boomgaardshoekers zo ge baat zijn bij een samenvoe ging. Want dat heeft men ons nog steeds niet duidelijk weten te maken", -aldus Hans Elemans. Boomgaardshoekers die Rotterdam ontvluchtten maar nu dreigen te worden terug gehaald. Van links naar rechts: John Goossens, Wim Moré, Olga Goossens, Hans Elemans en Jan Bisschop. naren. Daaraan zie je dat je echt Invloed hebt!" John Goossen vult aan: „In Rotterdam gebeurt dat veel minder. Daar staat het ge meentebestuur veel verder van de burger af. Hier stap je zo naar de burgemeester toe, als je hem nodig hebt. Moet je eens proberen een gesprek met burgemeester Peper te krijgen." Wim Moré: „Ik ben nu twee keer bij de burgemeester ge weest. Als hij nu langs mijn tuintje fiets steekt-ie zijn hand naar mij op. Zo'n man kent je als hij je een paar keer gezien heeft." „In Rotterdam heb je als be woner veel minder directe in vloed. Je wensen gaan eerst naar de deelgemeente en dan worden ze pas doorgespeeld naar de Coolsingel. Er was in Rotterdam een wijkvereniging die speelwerktuigen in de buurt wilde hebben. Zij heb ben zolang moeten wachten op een beslissing, dat zij uiteinde lijk zelf maar de straat hebben opgebroken en de gewenste speeltuin hebben aangelegd..." Waar in Rotterdam maanden moet worden gewacht, gaat al les in Poortugaal veel sneller. Wim Moré: „Laatst was de rio lering verstopt. Ik heb toen gemeentewerken opgebeld, bij zware regenval was er immers het gevaar dat alle tuintjes zouden onderlopen. Dezelfde dag stond gemeentewerken voor de deur om de boel te herstellen. En zo gaat het met alles." Moloch In een persbericht spreken de Boomgaardshoekers van de 'Rotterdamse moloch die het nietige Poortugaal platwalst.' Veel goeds over de grote buur man valt er in de wijk niet te beluisteren. Hans Elemans: „Rotterdam is natuurlijk niet stom of achter lijk. Maar de belangen van een grote stad liggen heel anders dan van een klein dorp als Poortugaal. Hier is aandacht voor de burger; je bent niet zo maar een nummer, zoals in Rotterdam, je bent hier een mens. Wij hebben daar als be woners bewust voor gekozen. En nu is gebleken dat 98,3 pro cent van de bewoners dat per se niet wil, vraag ik mij af of je het als Rotterdamse bestuur ders dan wel kunt maken zo'n wijk in te lijven..." ziekte van Rotterdam Je ziet het niet aan de patiënt en dat maakt het probleem ei- genlijk alleen maar gro- l ter. „De mensen denken l dat je je aanstelt. Ben je nou alweer moe? Probeer t nou toch eens wat positie- k ver te zijn." Zaterdagmid dag komen enkele hon- derden sarcoïdose-patiën- ten in het Rotterdamse f Hilton hotel bij elkaar voor de jaarlijkse leden vergadering. Het is waar schijnlijk een van de wei nige momenten dat ze be- grip'vinden voor hèt pro- bleem in hun leven: sar- coïdose, ook wel de ziekte t van Besnier-Boeck ge- noemd. Een ziekte, die in vrijwel elk orgaan van het v menselijk lichaam kan op- v treden. In ons land lijden er ongeveer dertigduizend mensen aan. Ze f" zijn overgevoelig voor de af- valprodukten van hun eigen V lichaam. Koorts, een slopende vermoeidheid, oogafwijkingen, i slapeloosheid, gewrichtspijnen i. en een totale uitputting jrijn een paar van de vele gevolgen. s.G?m.miSen belanden uiteinde- j lijk in een rolstoel. De oorzaak van de ziekte berust op een aangeboren afwijking, die soms ook erfelijk blijkt. Vaak tegen het eind van de puber teit wordt iemand die deze af wijking bij zich draagt, aller gisch voor- zijn eigen afbraak producten. Doordat deze af- braakproducten die normaal p-niet de urine, ontlasting en - zweet worden afgevoerd, ach terblijven, ontstaanin het bindweefsel door het hele li fe chaam microscopisch kleine knobbeltjes, die soms tot de •grootte van kippeëieren uit groeien. ^Ingeboren fout' Het verloop van de ziekte is T^Ver het algemeen goedaardig. ^Dngeveer tachtig procent ge- ~*st 'spontaan, meestal bin twee jaar. Dat wil zeggen: '^ingeboren fout' wordt dan met eigen middelen hersteld. Zo'n twintig procent heeft me dische hulp nodig en acht pro cent wordt chronisch, vooral die mensen, die een astmati sche constitutie hebben. De enige geneesmiddelen die op dit moment helpen, zijn corti- oosteroiden, een soort hor moonpreparaat. Die geven echter noga! wat bijverschijn selen, zoals karakterverande ring, Door die middelen ziet de sarcoïdose-patïent er aan vankelijk uit als Hollands wel varen, wat het ongeloof van de omgeving vaak alleen maar groter maakt. De ziekte is al langer bekend; in 1877 werd ze voor het eerst beschreven, maar is nog steeds niet erg bekend onder huisart sen en specialisten. Zoals de Nederlandse Sarcoïdose Vere niging stelt: „De artsen ken nen de ziekte hoogstens zeer summier uit de studietijd. Vaak duurt het tijden voor men bedenkt dat het weieens de ziekte van Besnier-Boeck zou kunnen zijn." „Mijn eigen huisarts is fantas tisch geweest, maar er zijn er die zonder meer stellen dat je tuberculose hebt. Of kanker. De paniek die daarmee wordt veroorzaakt is onbeschrijflijk. Of ze blijven het gooien op voor- of najaarsmoeheid, al naar gelang de tijd. Of huwe lijksproblemen. Die problemen zijn er vaak wel, maar zijn een gevolg van de ziekte. Als je man of vrouw eigenlijk niet begrijpt wat je mankeert, dan is het helemaal om moedeloos van te worden". Zoals die man die zijn vrouw mishandelde omdat hij niet kon verwerken dat ze niet meer kon. Bij veel patiënten begint het proces in de lymfklieren en is meestal het eerst waar te ne men in de longen. Daarom denken veel artsen in eerste instantie dat ze te maken heb ben met een tbc-patient. De patiënt zelf weet dat er iets mis is, als hij o£ zij steeds pijn op de borst heeft (door het op zetten van de lymfklieren in het wortelgebied van de long), kortademig wordt, dikke en kels, voeten en benen krijgt, of ontstoken traanklieren. Ast matische aandoeningen zijn ook een gevolg. Of paars-rode vlekken, ook wel knobbels en bulten, die vaak gepaard gaan met erge pijnen en slecht ter been zijn. In het verloop van de ziekte hebben veel patiën ten klachten over pijn in de botten en spieren, rug en schouderbladen, bovenarmen en hals. Sommigen krijgen bulten achter het oor, die ook weieens in de kaakholte voor komen. Willy: „Vóór bekend werd wat ik mankeerde, kwam ik ge middeld twee maal per week in het ziekenhuis. Ik ben er zelfs voor naar Parijs geweest. Toen ik eindelijk werd opge nomen, had ik 'gelukkig' koorts, want anders hadden ze gedacht dat ik simuleerde." Het vignet van de vereni ging. De vereniging, nu met zo'n duizend leden en een eigen medische adviesraad, werd in 1978 opgericht. Dat was een emotionele gebeurtenis. Toen een sarcoidose-patient in een open brief riep: „Wie heeft nog meer Boeck", kwam er een lawine van reacties. Alle maal van mensen die dachten dat ze de enige waren met die ziekte, waarvan ze zeggen „Het teert je uit, van top tot teen". Wie meer over de ziekte wil weten, kan bellen met de Ne derlandse Sarcoïdose Vereni ging, Willy Lettelier, telefoon 010-144204 door Reina ten Bruggenkate Willy Lettelier, 42 jaar en sinds driejaar lijdend aan deze slopende ziekte, vertelt: „Ik was al jaren ziek en niemand wist wat ik had. Tot een vrien din er eens over las en zei: Meid, jij hebt de zelfde symp tomen. Eigenlijk was ik ver schrikkelijk blij toen ik hoorde dat het Boeck was. Daarvoor was steeds gezegd dat het een onbekend virus was. Toen wist ik nog niet wat voor rotziekte het is." Ze onderhoudt nu voor de ver eniging de contacten naar bui ten. Is bijzonder gebrand op publiciteit, want zegt ze: „De ziekte is nog zo vreselijk onbe kend, En als je eens wist wat voor strijd we moeten leveren met ziekenfondsen en bedrijfs artsen en andere instanties... Juist omdat je het niet aan ons kunt zien, zeggen ze rustig 'U gaat maar weer aan het werk', terwijl je dood- en doodziek bent. „Het is te hopen dat ook huis artsen meer alert worden op de ziekte, die vaak heel moei lijk te herkennen is, omdat de verscheidenheid aan sympto men zo groot is", aldus Willy., Zouden de raadsleden van VVD en CDA weten dat er een telefoon bestaat? Natuurlijk wel. En ze we ten ook, dat een enkel te lefoontje voldoende kan zijn om misverstanden recht te zetten. Het pro bleem van een dergelijke oplossing ïs echter, dat er geen rel ontstaat. Alles wat VVD en CDA wordt 'aangedaan' moet in de publiciteit. Dus weet men van het bestaan van een telefoon niet meer af. Wat is er nu helemaal aan de hand? Raadsleden heb ben recht op volledige in formatie. Punt uit. Al in 1974 heeft het toen star tende PvdA-coIlege de ambtelijke, top laten we ten, dat die informatiever strekking niet in het ge ding is. Alleen: als er poli tiek gevoelige zaken aan de orde zouden komen, diende de betrokken wet houder even van het ge sprek op de hoogte te wor den gesteld. Die regeling heeft altijd prima gewerkt en geldt nog steeds. Ze is ook niet veranderd nu VVD, CDA en SGP niet meer aan het raadscommissiewerk deelnemen. Er is alleen een briefje naar afdelings hoofden en directeuren gegaan waarin staat, dat het natuurlijk nooit de be doeling kan zijn dat zij nu ook in de vergaderin gen van de sehaduwcom- mïssies van VVD en CDA tekst en uitleg gaan ge ven. Een terechte bood schap, die overigens de mogelijkheid, dat raadsle den zelf om informatie vragen, onverlet laat. Niets aan de hand dus. Het verhaal begint met de afspraak, die acht leden van VVD en CDA met de directeur van Gemeente werken hebben gemaakt om over de bouw van de spoortunnel te kunnen bo men. Volgende week don derdag om negen uur op het Stadstimmerhuis. Ten kantore van directeur Van der Plas dus. Nog steeds is er niets aan de hand. Echter: de betrokken wet houder Jan Laan lijkt dat verkeerd begrepen te heb ben. Hij is ervan uitge gaan, dat Van der Plas ten stadhuize in de verga dering van de schaduw- commissïe van VVD en CDA zou gaan verschij nen. En dat neemt hij niet. Hij schreef dus aan de acht raadsleden een briefje op hoge poten: het is dat zijn voorganger Mentink had toegezegd dat Van der Plas de spoortunnelplannen zou mogen toelichten, anders was er niets van ingeko men. Dan moeten VVD en CDA maar in de raads commissie voor ruimtelij ke ordening, verkeer en vervoer en openbare wer ken .komen luisteren. Daar kunnen ze alles ho ren. Nergens valt in zijn brief te lezen dat de af spraak volgende week donderdag niet door mag gaan. Zonder enig overleg over een andere datum nodigde hij de acht spe cialisten van de oppositie uit tegen volgende week woensdag om drie uur. En dat zet natuurlijk kwaad bloed. Helemaal als het briefje eindigt met een hoogst ongelukkig ge formuleerde zin: Een en ander betekent echter niet, dat ik los van vorenstaande u gaarne ontvang1 Met andere woorden dus: ik heb lie ver dat jullie wegblijven. Kijk. Dit is nu het punt in het verhaal waarop een telefoon zo'n belangrijk instrument is. Wat is er nu simpeler dan het num mer van wethouder Laan te draaien en te zeggen: 'Wethouder, wat maak je me nou? Je kunt wel zien dat je nog weinig erva ring hebt, want je bemoeit je met dingen waarmee je je niet hebt te bemoeien. Als wij bij de directeur van Gemeentewerken op bezoek willen gaan, doen we dat. Het maakt toch niet uit of we als raadslid één voor één gaan of ge- door Koos de Gast makshalve alle acht tege lijk, omdat we de mees ten zijn nieuw in het raadswerk allen het zelfde willen weten'. Dan had Laan kunnen zeggen: 'Sorry, dat heb ik dan verkeerd begrepen; maar mag ik er bij zijn, want ik ben ook nieuw en ik kan er ook nog een he leboel van opsteken?' (En hij zou daarbij gedacht kunnen hebben: 'want ik wil precies weten wat jul lie te horen krijgen'). VVD en CDA hadden dan weer kunnen zeggen: 'Moet dat nu, want je schrijft zelf dat je ons lie ver niet ziet dan wel'. Laan op zijn beurt zou zich hoogst verbaasd heb ben kunnen tonen en ge zegd hebben, dat zijn briefje zo niet dient te worden uitgelegd. Ster ker: hij had bedoeld te schrijven, dat hij de leden van de VVD en CDA los van het meningsverschil over het bezoek aan de di recteur van Gemeentewer ken altijd graag zou ont vangen. Er zou inderdaad niets aan de hand geweest zijn. VVD en CDA zouden hun informatie voor de spoor tunnel hebben gekregen. Laan zou heel best begre pen hebben dat hij fout zat en betere briefjes moet componeren en dat zou dan dat geweest zijn. Maar ja. Dat is geen oppo sitie voeren. Als opposi- tievoerende partijen wrijf' je je in de handen met' zo'n voorzet voor open doel om stampij te kun-' nen maken. De raadsle-1 den George van Gent (VVD) en Dick Zijlstra (CDA) hebben er voor ge zorgd, dat er nu een stel pittige vragen bij het col lege van burgemeester en wethouders op tafel ligt. Daarop komt dezer dagen dan wel weer een pijnstil lend antwoord. Maar over de vraag of de spoortunnel lang of kort moet worden hoor je in tussen niemand. De Schouwburg: RO-Theater met 'De koopman van Venetië' van Willi am Shakespeare, met o a. Peter Tuin man, Marieke van Leeuwen, Lou Landré, John Kraaijkamp sr. en Fred Vaasen 20.00 uur. Holpleinthe- ater Blijspel "De Hortensia" regie Lo van Hensbergen. met o.a. Luc LuVZ, Simone Rooskens, Hans Cornelisse, Carlïne Brouwer en Nanny Cijs 20.15 uur. De Lantaren: Brabants Koliek - tief voor theaterprojekten speelt 'Pantagleize' 20 30 uur. De Lantaren- 2: Ka Theater speelt 'Au bois dor mant' 21 00 uur. Theater Zuidplein: Henk van Ulsen met 'Moeder geef mij de zon' 20.15 uur. Zaal Harmo nie: Vlaardingen, Muziektheater- groep Hare Majesteit met 'De Aanste ker' 20.'30 uur. Theatercafé De Schouwburg: Adèle Bloemendaal met haar tour de chant 'Adêle's keus' 23.30 uur. De Klimmende Bever: IJsselmonde, Maijol Flore 20.15 uur. Harbour Jazzclub: Harbour Jazz band 21.30 uur. Musica: Overschie, Mandolinevereniging "Triomfo' m m.v. het dameszangkoor "Zaverum" 20.15 uur. Charleston *79: Coolsingel. Anita Meyer 23.30 uur. Luxorthea- ten Fons Jansen met zijn programma "Zullen we handhaven' 20.15 uur. Theater de Teerstool: Schiedam, Cabaret Nar met het prdgramma 'Man vermist' 21.00 uur. De Kande laar: Film 'A distant thunder' (14) 20.00 uur. Zaal Harmonie; Vlaardin gen, 20 00 uur Film 'Aria voor een at leet'. en 22.00 uur Spellbound'. Zaterdag 9 oktober De Schouwburg: RO-Theater met 'De koopman van Venetië' van Willi am Shakespeare, met o.a. Peter Tuin man, Maneke van Leeuwen, Lou Landré, John Kraaijkamp sr. en Fred Vaasen 20,00 uur. Hofpleinthe- >1 'De Hortensia' regie Lo ;rgen, met o,a. Luc Lutz, Simone Rooskens, Hans Cornelisse. Carlïne Brouwer en Nanny Cijsïp.15 uur. De Lantaren: Brabants KaTIek- tief .voor theaterprojekten speelt "Pantagleize' 20.30 uur. De Lantaren- 2: Ka Theater speelt 'Au bois dor mant' 21.00 uur. Theater Zuid plein: Henk van Ulsen met 'Moeder geef mij de zon" 20.15 uur. Zaal de Kei zer: Voorstraat, Spijkemsse: Het Pen- ta Theater 20.00 uur. De Doelen: Promenadeconcert door het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l v. Eduardo Mata, soliste Toos Onder denwijngaard, piano, werken van o.a Liszt, Verdi en Strauss 20.15 uur Theatercafé De Schouwburg: Adèle Bloemendaal met haar tour de chant 'Adèle's keus' 23.30 uur. De Klim mende Bever: IJsselmonde, Theater groep Caroussel uit Vlaardingen met de musical 'Made in Holland' 20.15 uur. Het Berenei: Zangduo De Boll's, mei levensliederen 21,45 uur. Har bour Jazzclub: Andor's Jazzband 21.30 uur. Old Dutch; Rochussen- straat 20, Chris Smildiger Trio 20.00 uur. Theater de Teerstoof: Schie dam, Cabaret Nar met hel program ma 'Man vermist* 21.00 uur. De Kan delaar: Film 'A distant thunder' (14) 20.00 uur. Theater Zuidplein: Staat- spoppentheater Burgas Bulgarije met 'Carnaval der dieren' 14.00 uur. Pop pentheater Belle Psss: Waterloo- straat 137b, Het poppentheater speelt het stuk 'Het land van oorsprong' 14.30 uur. Museum Boymans-van Beuningen: Film und experiment; 'Die wjderrechth'che ausübung der astronomie' vanm Max Ernst, en 'Das goldene zeitalter" van Bunuel 14.30 uur. De Klimmende Bever: IJssel monde, Kindertheater in de wnk; Poppentheater Jacobus Wïeman met 'Circus Pom Pierke' (voor kinderen van 4-10 jaar) 14 00 uur. Stadsge hoorzaal: Vlaardingen, Werkcen trum Dans 20.30 uur. Zaal Harmo nie: Vlaardingen, 20.00 uur Film 'Aria voor een atleet', en 22.00 uur Spellbound'. Theater de Teerstoof: Schiedam, Clown Woudl met 'Ciown- sprogramma-2' (voor kinderen van 4- 10 jaar) 14.30 uur. Bioscopen Alharnbra 1; 'Die sehnsucht der Veronika Voss' (16) dag. 2.00-7.00 en 9,30 uur. Alharnbra 2: Les uns cl les autres* (al) dag. 2.00 en 8.00 uur. Ca lypso 1: The Wall' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur zond. L8Q-4.u0-7.00 en 9.30 uur. Calypso 2: -Caddyshack' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.15 uur. zond. 1.15-3 45-6.45 en 9.15 uur. Calypso 3: 'Victor, Victoria' (16) dag 2.00-7.00 en 9.30 uur, zond. 1.00-3.45-6.30 en 9 15 uur. Centraal: 'Blondfire' (18) dag. 12.30-2.15-4.00-5.45-7 30 en 9 15 uur. Cineac (Beurs): 'The Soldier" 116) dag. 200-7.00 en 9.30 uur. Cineac (Bijenkorf): 'Naked Fist' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur, zat. zond. en woe. 7,00 en 9,30 uur. Cinerama-1: 'Poltergeist' (12) dag, 2 00-7 00 en 9.30 uur, zond. 1,30-4.00-7.00 en 9.30 uur. Cinerama 2: 'I, the jury' (16) dag. 2 00-7.00 en 9 30 uur, zond 1 30-4.00- 7-00 en 9.30 uur. Cinerama 3: 'Stri pes* (al) dag. 2.15-6.45 en 9.15 uur, zond. 1.30-4.00-6.45 en 9 15 uur. Cine rama 4: "Cat people' (16) dag. 2.15- 7,15 en 9,45 uur, zond. 1.45-4,15-7 15 en 9.45 uur. Cinerama 5: 'Roekey-3 (Eye of the tiger)' (16) dag. 2.15-6.45 en 9.15 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 uur. Corso: 'Goldfinger' (12) dag. 2.00-6.45 en 9.30 uur, zondagmiddag en maandagavond geen filmvoorstel ling i.v.m. bingo voor het hele gezin. Kri terion: 'Britannia Hospital' (12) dag. 7 00 en 9.30 uur, zond. 2.15-7 00 en_9.3Ö uur, ma. alleen 8 00 uur. Lu- raiere 1: 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 200-7.00 en 9 30 uur, zond. 2.00-4 30-7.00 en 9 30 uur. Lumicre 2: The Blues Brothers' (al) dag 2.00- 7.00 en 9.30 uur, zond. 2.00-4,30-7.00 en 9 30 uur. Lumiere 3: 'Fitzcarraldo' (16) dag. 2.00 en 8.00 uur. Lumiere 4: 'De smaak van water' (16) dag. 1.45- 6.45 en 9.15 uur, zond. 45-4.15-6.45 en 9.15 uur, Luxortheater: "Little miss. Marker' (al) zat. 2ond. en ma. 2.00-7.00 en 9 30 uur. Metro 1: 'West Side Story' (12) dag. 1.30 en 8.00 uur, ma en woe-avond geen voorstelling i.v.m. bingo. Metro 2: 'My pleasure is my business' (16) dag. 2 00-7.00 en 9 30 uur, zat. zond. en woe. 7.00 en 9.30 uur. Passage; (Schiedam) 'De grote achtervolging" (al) dag. 7.00 en 9 30 uur, maand, gesloten. Passage Bio: 'Jong geleerd, oud gedaan' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur, maand, ge sloten. Rer 'Jong, groen en toch njp* (18) dag. doorlopend van 10.00-20.00 uur. Thalia; 'Van de koele meren des doods' (16) dag. 2.00-6.45 én 9.30 uur. 't Venster 1: 'Mephisto' (05) dag. 20 00 uur, ma. gesloten, 't Venster 2: 'Een nachtlang Vuurland'"dag. 20.00 en 22.30 uur, ma gesloten, 't Venster 3: 'Citizen Kane' (16) dag 19 30 en 22.00 uur, ma. gesloten. Nachtvoorstelllngen (16) Alharnbra I: 'Clockwork Orange' zat. 24.00 uur. Alharnbra 2: 'Death Wish-2' zat. 24.00 uur. Calypso 1: 'Death Wish-2' vrij. 00.15 uur. Calyp so Z: 'Rabbit' vrij en zat. 00.15 uur. Calypso 3: 'Up in smake' vrij. en za. 00.15 uur. Centraal; 'Kostschoolmeis jes klappen uit de school' (18) vrij. en za. 23 00 uur, Cineac Beurs: 'Caba Blanco' zat. 24.00 uur. Lumiere 1; "Porky's pikante pretpark' vrh 24,00 uur, en 'The Rolmg Stones Time is on our side' zat. 24 00 uur, Lumiere 2: Teenage sexmaids' vrij. en zat. 24.00 uur. Lumiere 3: 'Seawolves' vrij en zat. 24.00 uur. Rex; 'De Bot- tenbrekers' vrij en zat. 24,00 uur. 't Venster-1: 'Mephisto* vrij en zat. 24.00 uur. 't Venstei^2: 'Enca Minor' vrij en zat, 00-15 uur. *t Venstcr-3: 'Night at the opera* vrij, en zat. 00.15 uur. Kindervoorstellingen Cineac (Bijenkorf): 'Bugs Bunny' zat. zond. en woe. 2.00 uur. Metro 1: 'De nieuwe avonturen van Dik Trom' zal, zond en woe. 2.00 uur. Passage: 'De kleine zeemeermin* zat. zond. en woe. 2.00 uur, Spijkenisse Euro 1:1, the jury* (16) dag 1.30-6.45 en 9.15 uur. Euro 2: "One flew over the Cuckoo's nest' (16) dag 8 00 uur, zat. zond. en woe. 1.30 en 8.00 uur, en "De kille wraak' (16) ma. di. do. en vrij. 1.30 uur. Euro-3: 'Hot lunch' (18) dag. 1.30-6.45 en 9.15 uur, zat. zond. en woe. 6.45 en 9.15 uur. Nachtvoorstellingen Euro: 'I, the jury'. 'Dubbel zo lekker'. 'De kille wraak'. 'Dodende angels'. Alle voorstellingen zat. 24.00 uur. Kindervoorstellingen (al) Euro: *Herbie is de pisang' zaL zond. en woe. 1.30 uur. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: The Border' (al) dag, 2.00-6.45 en 9.30 uur, zond, 1-45-4.15-6.45 en 9.30 uur. Zaal-2: 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 2.00-6.45 en 9.30 uur, zond. 1.45-4.15- 6.45 en 9.30 uur. Zaai-3: 'Van de koe- le meren des doods' (16) dag. 2.00-6.45* V en 9.30 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 uur. Astoria: 'Force five" (16) do. en vrij. 8 00 uur, zat. en zond. 2 00- 3.45 en 9.30 uur, en 'Cover Girl* (18) do. en vrij. 2 00 uur. ma di en woe 2 00 en 8 00 uur. Cinodc; 'Midnight Cowboy* (16) dag. 8 00 uur, vru en zat. 7 00 en 9 30 uur Kindervoorstellingen (al) Cxnode: 'Dik Trom en het circus' zat zond en woe 2 00 uur. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17.30 uur. Buiten deze ujd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemmgsregehng Men kan via hel antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222 Artsen boodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotten dam: „Teiefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R Tel. 010-634130 Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswïjk Tel: 010- 333300. Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond; Rotterdam 010-362244, Schie dam 010-731161. Voor hulp bij maat schappelijke en geestelijke noden. Telefonische Hulpdienst Spijke nisse; (van 22.00 tot 04.00 uur): Tel: 01880-25952. H.I.Cz Hulp- en infor matiecentrum Postkantoor Coolsingel Tel: 172929, sociale en culturele in formatie, rechtshulp, studie en on derwijszaken, vacaturebank, loon- technische dienst enz. Geopend maand. 11.00-17.00 uur. dinsd. t/m vrij. 8.30-1700 uur. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, tel: 76 39 44. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. AAu werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a, tel:' 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Rechtswinkel: tel: 525690. Kralin gen: Lusthofsiraat 102, di. 17.00-18.30 uur. Goudse Rijweg- 39b. di 19.00- 20.00 uur. Bloemhof: Vïolïerstraat f di 17.00-20.00 uur. Spangen: Potgie terstraat 8, do. 17.00-20.00 uur Bureau voor Rechtshulp Zutd. Flemweg 218* 220, di t/m vrij. 10 00-12.30 uur. Noord: Teilingerstraat 59, ma 13.00- 16.00 uur, di. t/m vrij 10 00-16 00 uur do. 19 0Q-2L 00 uur, vrijdag van 14.00- 16 00 notaris aanwezig. Open op 4 november Rotterdam De Rotterdamse Bijenkorf krijgt een deltcates- sen-verswarenafdeling. Waar mee de opgeheven levensmid- deienafdeling min of meer te rugkomt. In de kelder wordt de Deli, zoals de totale afde ling wordt genoemd, op een oppervlakte van 700 m2 on dergebracht. Een gedeelte hiervan, zoals pa- té's, salades, kaas, brood, wij nen, confitures, koffie en par ty pastry (hartige baksels), wordt in eigen beheer ge bracht. Ook een petit-restau- rant met 58 zitplaatsen exploi teert men zelf. Het tweede, 300 m2 grote ge deelte zal worden betrokken"*, door een poelier, een slager- (ook fijne vleeswaren), een viszaak en een winkel voor., groente- en fruitprimeurs. Een kruiderij is ai klaar. De Deli, die op 4'november in ge-. bruik wordt genomen, beslaat iets minder dan een derde van de totale oppervlakte in 'de kelder. j t (i De Rotterdamse" yestiging moet hiermee een- -vftoijbeeld zijn-voor andere Bijènkorfén.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5