ROTTERDAMS Nederland slecht voorbereid op ramp met kerncentrale AYR: Weer meer winst Thracische goudschat komt naar Rotterdam Rotterdam mag baggerspecie in Capelle blijven storten Duiven brengen protest naar Den Haag mmm Bejaarde ernstig gewond Rijnmond: Overslag LPG is strafbaar Boym Kunstwerk met dubbele bodem Raad van State: Tegen sluiting Sliedrechts ziekenhuis Fietsen op veilige waterkering ROTTERDAM 1 ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Rotterdam De 82-jarige CC11 UJJSevai up net iiacme- vrouw H. Koud staal uit Rot- gaalplein. Lopend op het ze- ongeval op het Nachte vruuw W. uil liui 0«.C- terdam is gistermiddag m kri- brapad werd zij aangereden tïeke toestand opgenomen in door een personenauto. Zij liep het Dijkzigtziekenhuis door ernstig hoofdletsel op. Rotterdam De over slag van het vloeibare aardgas in de Achtste Petroleumhaven is in strijd met de wet, aldus een woordvoerder van het openbaar lichaam Rijnmond. Mundogas, dat voor de overslag toestemming heeft van de Rotterdam se havenautoriteiten, be schikt niet over de ver eiste hinderwetvergun ning. Aan een dergelijke vergunning wordt sinds het voorjaar gewerkt en is op zijn vroegst in de cember afgerond. Rijnmond heeft de feite lijke overslag in de Achtste Petroleumhaven nog niet geconstateerd, hoewel het schip al van af 1 oktober in de haven ligt. „We controleren vier keer per dag", aldus dezelfde woordvoerder, die aangeeft, dat zodra de overslag gesignaleerd is, Rijnmond een onmid- deiijke stopzetting zal ei sen. In een beroepsprocedu re, die dan onvermijde lijk bij zal dienen, komt ook het koninklijk be sluit om de hoek kijken, dat geldt voor de LPG- overslag in Vlissingen. Haar geeft de1 Nyham mer geruime tijd vloei baar gas door aan sche pen, die langszij komen, op basis van door de re gering gestelde veilig heidsnormen. Tijdens een eventuele beroepsprocedure zal de overslag in de Achtste Petroleumhaven waar schijnlijk zijn beëindigd. Mundogas wil in de laat ste week met de klus ge reed zijn. Een procedu rezaak neemt veelal en kele weken in beslag. Ogenschijnlijk is dit niet meer dan een strak kunst werk, dat pa! naast het stadhuis aan de Coolsingel prijkt. Er is echter sprake van een dubbele bodem, die letterlijk onder de grond is te vinden. Daar immers is de schuilkelder te vinden, die bij onverhoopte atoom-affai res al dan niet afdoende bescherming zal bieden. Rotterdam Overheid en bevolking van Nederland zijn slecht voorbereid op een ernstig ongeluk met een kerncentrale. De eva cuatieplannen en medi sche hulpprogramma's, die op dit moment be staan, zijn volstrekt onvol doende. Aldus het Insti tuut voor Maatschappelijk Gericht Onderzoek (IMGO). Het Instituut komt tot deze conclusie op grond van enke le studies uit het buitenland, die gisteren op de tweedaag se conferentie over kern energie werd gepresenteerd. Verscheidene deskundigen, onder wie de Amerikaanse geograaf en milieudeskundi ge Steven Sholly, die onder meer onderzoek heeft ver richt naar de veiligheids maatregelen bij het ongeluk in Harrisburg, hebben vast gesteld dat de bestaande rampenplannen bij kerncen trales onvoldoende zijn. De onderzoekers menen dat grote aantallen mensen bin nen een afstand van 15 kilo meter snel geevacueerd moe ten kunnen worden. Dat is nodig in verband met de gro te hoeveelheden radioactivi teit, die bij een ernstig onge luk vrijkomen. Afhankelijk Rotterdam „Het Goud der Thraciérs" heet een unieke ten toonstelling, die over twee jaar in het Rotterdamse museum Boy mans-Van Beuningen te zien zal zijn. De expositie toont meer dan vijfhonderd kunstschatten van goud, zilver, brons en keramiek, gevonden in Bulgarije en afkomstig van de Thracische cultuur uit de zestiende eeuw voor Christus tot het begin van onze jaartelling. Burgemeester Peper heeft gistermiddag in aanwezig heid van de Bulgaarse am bassadeur L. Avramow het contract ondertekend, waar in Bulgarije de tentoonstel ling aan Boymans in bruik leen afstaat. Aan deze onder tekening zijn twee jaar van onderhandelen vooraf ge gaan. Den Haag Rotterdam mag in Capelle aan den IJssel ha venslib blijven storten. Dit heeft waarnemend voorzitter jvan de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. A. Mulder, bepaald in het schorsïngsverzoek van Ca- pelle tegen de stortvergun- rting, dat Zuid-Holland aan /.Rotterdam heeft afgegeven. Mr. Mulder deed zijn uit spraak nadat Gedeputeerde .Staten van Zuid-Holland deze week hadden meege deeld, dat er geen bezwaar bestaat om het gebied i,n 's- Graveland met nog eens vijf enzeventig centimeter bag- i£er?P.ec*e °P spuiten. Het K besluit van GS volgde na be studering van een grondme- chanisch rapport, waarna zo- Wei de gemeente Rotterdam als de Raad van State wer- _*den ingelicht. Mr. Mulder !*flad tevoren aangekondigd Pfs na de beslissing van GS uitspraak te zullen doen in het schorsïngsverzoek van Lapelle aan de IJssel. Capelle aan den IJssel wilde van de gemeente Rotterdam ook een financiële vrijwa ring hebben voor alle even tuele extra kosten, die bet storten van havenslib bij de toekomstige woningbouw in 's-Graveland zou kunnen veroorzaken. Rotterdam stel de daar tegenover dat hier in het verleden al acht miljoen kubieke meter baggerspecie is opgespoten zonder dat zich ooit een probleem heeft voorgedaan. Verwacht wordt dat de president van de Rot terdamse rechtbank, mr. F.. Nivard, nu snel uitspraak zal doen in het kort geding dat de gemeente Rotterdam te gen Capelle aan den IJssel heeft aangespannen, tenein de stortingen van verontrei nigd havenslib op Capels grondgebied af te kunnen dwingen. De president kon digde aan eerst de uitslag van het schorsïngsverzoek van de gemeente Capelle aan den IJssel bij de Raad van State te willen afwachten. Directeur W.A.L. Beeren en adjunct-directeur J.R. ter Molen van Boymans zijn er trots op, dat de expositie naar Rotterdam komt. „De cul tuur van de Thracïërs toont grote overeenkomst met de Griekse cultuur, maar is van eender, zo niet hoger ni veau", aldus de heer Ter Mo len, die de organisatie van de expositie op zich heeft geno men. Hij verwacht, dat „Het Goud der Thraciërs" de ten toonstelling „Goden en Fara o's", die ruim 250.000 bezoe kers trok, naar de kroon zal steken. Dat de goudschatten uit Bul garije naar Nederland ko men, is vooral te danken aan de Amstelveense pre- en protohistoricus dr. Jan Best, een groot kenner van de Thracische cultuur. Op het eerste wereldcongres van Thracologen in 1980 in We nen heeft hij afgesproken het tweede congres in 1984 in Nederland te houden en wist hij daaraan gekoppeld de tentoonstelling ook naar Ne derland te halen. „Het Goud der Thraciërs" wordt daarom een unieke tentoonstelling. Hoewel de expositie in 1979 en 1980 in enkele Westduitse musea is te zien geweest, zullen in Ne derland enkele nieuw opge graven kunstvoorwerpen worden getoond, die zelfs in Bulgarije nog niet eerder ge ëxposeerd zijn. De enorme goudschat van de vrij onbe kende Thracische cultuur is voornamelijk afkomstig uit de vijfde tot de derde eeuw voor Christus en is van on schatbare waarde. Naast de geexposeerde voorwerpen zullen ook foto's en mogelijk een film van de opgravingen in Bulgarije worden getoond en zal Informatie over de Thracische cultuur werden gegeven. Voor het museum Boymans- Van Beuningen is het orga niseren van deze grote ten toonstelling een ware uitda ging. De kosten van de expo sitie bedragen zo'n half mil joen gulden. Bulgarije, dat vorig jaar het 1300-jarig be staan van het land vierde, heeft de kunstschatten om niet aan Nederland willen afstaan. Voor de expositie zal gezien de hoge kosten, even als bij Goden en Farao's een geringe toegangsprijs worden geheven. Burgemeester Bram Peper ondertekent het contract over de expositie „Het Goud der Thraciërs" in het bijzijn van de Bulgaarse ambassadeur L. Avramow. van de windrichting zouden nog veel grotere gebieden, tot op meer dan 75 km af stand van de centrale tot rampgebied moeten worden verklaard. In de rampenplannen van de kerncentrales Borssele en Dodewaard zijn volgens een woordvoerder van* IMGO weliswaar evacuatie moge lijkheden en schuilmogelijk heden opgenomen, maar over de omvang van de ge bieden waarop deze plannen betrekking hebben blijft men onduidelijk. In eerste instan tie wordt een gebied met een straal van vijf kilometer af gezet. De IMGO vreest* dat bij een omvangrijke ramp de bestrijding in grote gebieden een geïmproviseerd karakter zal krijgen. Voor de kerncen trales even over de Neder landse grens 2ijn goede ram penplannen niet of nauwe lijks ontwikkeld. Het IMGO is van mening dat de rampenplannen en bijbe horende programma's bijge steld en uitgebreid moeten worden, vooral omdat uit en- kele Amerikaanse rapporten is gebleken dat kerncentrales minder veilig ^zijn dan'*aan vankelijk werd aangenomen. Volgens onderzoekers van het Oak Ridge National La boratory in de VS is de kans op een ernstig ongeluk met kerncentrales twintig keer groter dan tot nu toe werd aangenomen. Een verbetering van ram penplannen is volgens IMGO des te meer geboden, omdat het aantal kerncentrales in de grensgebieden steeds meet toeneemt. „Als de overheid kerncentrales open houdt met de huidige evacuatie- plannen, dan gaat zij er van uit dat de kans op een ern stig ongeluk te verwaarlozen is. Voor dit standpunt bestaat geen wetenschappelijke ba sis", aldus het instituut. Sliedrecht Honderden postduiven vliegen op 23 oktober van Sliedrecht naar Den Haag als symbo lisch protest tegen de voor genomen sluiting van het plaatselijke gemeentezie kenhuis. Zo wordt die dag de handtekeningenactie af gesloten, die vele duizen den steunbetuigingen voor het ziekenhuis in de Ai- blasserwaard heeft opgele- verd. Het lossen van de duiven maakt deel uit van een groots slot van de actie. Het is de bedoeling dat die dag een grote stoet door de straten van Sliedrecht trekt. Deze stoet vertrekt om 14.15 uur uit de Mid- delpiepstraat. Iedereen die het ziekenhuis een warm hart toedraagt wordt in die stoet verwacht, minimaal gewapend met een span doek. Aan de optocht wordt in ieder geval mee gewerkt door de plaatselij ke brandweer, ziekenhuis personeel, drie muziek korpsen en sport- en jeugd verenigingen. Volgens de coördinator van de actie, gemeente- voorlichter Van der Stel, is de steun en belangstelling voor de actie hartverwar mend. „Als je vraagt om medewerking, hoef je je zin niet eens af te maken. Iedereen doet spontaan mee". Het is de bedoeling dat met de manifestatie de aandacht wordt getrokken van de media, opdat die de gevoelens van de Alblas- serwaardse bevolking kun nen overbrengen naar Den Haag. Dit kan ook nog worden bereikt door het sturen van een voorbe drukte ansichtkaart van het ziekenhuis aan wille keurige kamerleden. Deze kaarten zijn het vervolg op de eerder aan de parle mentariërs toegezonden EHBO-tegoedbonnen. Geen enkel kamerlid heeft tot nu toe echter geprofi teerd van een gratis EHBO-behandeling. Hier uit maken de actievoerders op, dat de kamerleden blijkbaar in een goede con ditie verkeren. Een condi tie die het zipkenhuis in de toekomst ook wordt toege wenst. „U kunt daar uw bijdrage aan. leveren. Houdt ons ziekenhuis ge zond", staat dan ook op de ansichtkaart aan de ka merleden. Rotterdam De NV Afval verwerking Rijnmond (AVRj verwacht over dit jaar een grotere winst dan de vijf mil joen gulden, die vorig jaar werd behaald. De hoopvolle verwachting is gebaseerd op de cijfers van het eerste kwartaal. De winst wordt grotendeels te rugbetaald aan de gemeënte~n in het Rijnmondgebied, die destijds opdraaiden voor de gi gantische verliezen van het af valverwerkingsbedrijf. - Over vorig jaar kregen de gemeen ten ongeveer acht gulden per ton huisvuil terug. De ver branding kost -vijfenvijftig gul den per ton. Dit tarief zal in 1982 en 1983 niet verhoogd worden, aldus de AVR. De AVR schat dat dit jaar 810.000 ton huisvuil in de Bot lek verbrand wordt. Het aan bod van bedrijfsafval valt vijf tot tien ton tegen, omdat veel bedrijven uitwijken naar" Bel gië, waar tegen een goedkoper tarief gestort kan worden. „Wij rekenen er echter op dat deze ontwikkeling stopt, om dat de Vlaamse overheid plan nen -heeft om een belasting te heffen op het storten", aldus een woordvoerder van de AVR. De AVR ziet de eerstkomende jaren optimistisch tegemoet, daarna kunnen er weer pro blemen opdoemen. De kans is groot, dat de capaciteit daarna niet volledig meer benut zal zijn. Enkele contracten lopen, af, waaronder de overeen komst met Utrecht, dat jaar lijks 250.000 ton huisvuil naar de AVR brengt. „Maar met de provincie Utrecht vinden er oriënterende besprekingen plaats om het bestaande con tract te verlengen", aldus de woordvoerder van de AVR, 'die eraan toevoegt dat de plan nen voor een eigen verbran dingsinstallatie in Utrecht nog lang niet van de baan zijn. Verder zijn er onderhandelin gen gaande met Voorburg, Leïdschendam, Delft en Dor drecht. Met Amsterdam wordt binnnenkort een contract af gesloten, waarmee de aanvoer van zestig- tot zeventigduizend" ton huisvuil tot en met 1986 .veilig gesteld wordt. l Dordrecht Met de Wantij- dijk, die volgende week vrij dag wordt geopend, krijgt Dor drecht er een nieuwe beveili ging tegen het water* en een recreatieve voorzieningbij. Deze' zeven kilometer lange dijk aan de noordkant van het Eiland van Dordrecht is voor 35 miljoen gulden 'op Delta hoogte gebracht, terwijl over de hele lengte een fietspadIs aangelegd. De dijk is voorzien van een aantal speciale-pla teaus in verband, met plannen voor een nieuwe '/wijk tussen de Noordendijk en "het^Waritij.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1