Bibliotheek gaat minder vaak open 0iulva vraagt \stug door Arcade lij kt gered 1 Borgman op het mat j e na 'bevriezen' rijksweg 19 GRAAG .GEDAAN. ;«wf West heeft tijdelijk nieuwe opbouwwerker Positieve respons Ivoor nota Pillard VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente garant voor vier ton Ook subsidie voor zaalhuurders F 'Op andere dagen drukker, maar dienstverlening beter' a Gemeente neemt 'alternatieve' bezuinigingen VCW niet over Derde dodelijke ongeval op zelfde kruispunt Voorzitter EVP Vlaardingse TH-student wint prijs Zijdeveld start bouw energie arme huizen Vrouw fietst tegen ladder o°tera-'-v O SS?" DONDERDAG 21 OKTOBEï! 1982 mmm Vlaardingen -De diverse filialen van de ge meentebibliotheek zullen vanaf 1 januari min der vaak open zijn voor het publiek. Personele maatregelen dwingen de directie van de biblio theek, om de centrale in de Fransenstraat en de filialen elders in de stad op sommige uren dicht te gooien, omdat het op het ogenblik door de onderbezetting nauwelijks meer mogelijk is voor de huidige personeelsleden om hun vrije dagen op te nemen. Meer personeel krijgt de bi bliotheek er echter zeker niet bij, in de eerste tijd. Directeur J. Lamens van de gemeentebi bliotheek noemt de maatregel 'erg triest, maar helaas noodzakelijk'. De belangrijkste wijziging zit in de volledige sluiting van alle filialen, inclusief de hoofdves tiging en de fonotheek, op de dinsdag. Op die dag zal er in heel Vlaardingen geen boek meer geleend kunnen worden. Daarnaast gaat de centrale op zaterdagmiddag dicht; de fonotheek is niet langer op dinsdagavond geopend, en de bibliotheek in de Westwijk blijft op woensdag morgen gesloten. De studiezaal van de centrale zal in de nieuwe situatie op maandag, woensdag en vrijdagmiddag al om vijf uur 's middags ge sloten worden. De enige verbetering die in de openingstijden zal worden aangebracht is te vinden in het fili aal in de Westwijk, waar volwassenen na het ingaan van de nieuwe regeling op woensdag middag terecht zal kunnen, tegelijk met de kin deren die op die middag altijd al in de jeugdaf deling terecht konden, en m het filiaal m de Babberspolder, waar de jeugd voortaan ook op de vrijdagavond terecht kan. Door de onderbezetting van de bibliotheek en de filialen komt het op het ogenblik dikwijls voor, dat er veel te weinig mensen aanwezig zijn tijdens de openingstijden. Dat heeft directe gevolgen voor de service, die aan het lezerspu bliek geboden kan worden: voor het goed voor lichten van leners is eigenlijk al geen tijd. Het werken met tijdelijke krachten volgens de werkverruimende maatregelen biedt volgens Lamens slechts een gedeeltelijke oplossing. Lamens: „Het zal op andere dagen natuurlijk drukker worden, maar omdat er dan voldoende mensen aanwezig zijn denk ik toch dat de dienstverlening zal verbeteren. Het is wellicht mogelijk om de maatregel over enige tijd weer terug te draaien, wanneer we overgaan tot au tomatisering van de uitlening. Maar dat is voor lopig nog lang niet aan de orde in deze barre tijden." I Vlaardingen VVD-raads- flid Jan Bulva heeft de vra— die hij het college een {maand geleden schriftelijk I stelde en waar hij twee we- Ifeh geleden antwoord op Jkceeg, nóg een keer gesteld. college heeft zich zijn ongenoegen op de hals ge- Ihaald door de manier Ifeantwoorden< iHet geharrewar gaatnog jötèeds over een brief van de alternatieve inspraakgroep, die al bijna,,een jaar geleden aan de gemeente werd ge stuurd. Die brief „is volgens Bulva nog altijd niet fatsoen lijk beantwoord door het colle ge., Tn de brief, die namens de al ternatieve inspraakgroep werd geschreven door „G. Don, wordt het gemeentebestuur verweten dat het zich niet he^ft gehouden aan de veror dening op de inspraak. Bulva vraagt nu voor de "tweede keer binnen een maand wat het col lege daarop te zeggen heeft. D$*ontevredenheid van Bulva over de beantwoording van rijn vragen is opmerkelijk, omdat hij in die vragenserie al ftelde dat het college daarin vaak heel gemakzuchtig Is. Hij deed toen meteen een voorstel ;om te komen lot vaste stelre- gels die bij beantwoording van schriftelijke vragen- gehan teerd moeten worden. Dat zou de controle op die antwoorden Koor de gemeenteraad ook ge makkelijker maken. Volgens Bulva worden vra genstellers vaak afgescheept met onzinnig antwoorden, faar zelf is hij blijkbaar met van plan om zich te laten af schepen. Hij heeft gewoon de lude vragen die hij eerder $elde een beetje anders gefor muleerd en weer ingediend. ¥et als de vorige keer dringt de v v u er aan op snelle be handeling van zijn vragen, omdat het antwoord van be lang is bij de behandeling van het totale VCP in de raadsver gadering van 3 november. OY Schiedam/Vlaardingen PvdA-gedepu teerde Joop Borg man is vanochtend door vier provinciale statenleden van CDA, WD en SGP aan zijn jasje getrokken, naar aanlei ding van een uitspraak die hij een maand geleden deed over de omstreden rijksweg 19. Die weg, gepland door het groene gebied Midden-Delfland tussen Schiedam/Vlaar dingen en Rijswijk, is Borgman een doom in het oog. Toen bekend werd dat minister Zeevalking de weg uit het uitvoeringsschema had geschrapt, zag Borgman dan ook reden om bij de reconstructie van Midden-Delfland verder alleen uit te gaan van een model zónder rijksweg 19. De variant, waarin de rijksweg wel is opgenomen, kan volgens Borgman de ijskast in. Borgman is behalve gedeputeerde ook voorzitter van de reconstructiecommis sie Midden-Delfland. De statenleden Bakker en De Koning (CDA), Jorissen (VVD) en Houtman (SGP) vinden dat onverkwikkelijk. Zij menen dat Borgman nu te ver gaat, want schrappen van de rijksweg uit het uitvoeringsschema van het minis terie betekent volgens hen nog niet, dat de weg ook ge schrapt kan worden uit het rijkswegenplan of uit het structuurschema verkeer en vervoer (SVV). Het viertal voorstanders van de rijksweg wil wel eens weten, of Borgman met die stellingname gelijk krijgt van het col lege van gedeputeerde staten (GS), waarvan hij deel uit maakt. De vier leden van het 'Zuidhollands parlement' herinne ren GS aan de beslissing van 18 februari dit jaar, die in hield dat het ontbrekende stuk rijksweg 19 door Midden- Delfland alsnog zou worden opgenomen in het streek plan Zuid-Holland-West. Zolang het rijksbeleid de rijks weg nog opneemt in het SW en het rijkswegenplan, moet Borgman geen beleidsmatige hindemissen opwer pen, aldus de vier statenleden. Zij zijn uitermate be nieuwd naar de antwoorden van GS. lage Schiedam René de Jonah werkt sinds kort ais opbouw werker in Scbiedam-West. S Schiedam De concept nota van Ruud Pillard, waarin een lans wordt gebroken voor een multi functioneel cultureel centrum op het Stadserf, is in zijn algemeenheid positief ontvangen door de leden van de Schie- damse Gemeenschap. Ai eerder had het dagelijks bestuur van de SG 'groen licht' gegeven. Alleen Jo Ouwens en Eric Dijkhui zen hikten gisteravond tegen het ambitieuze "•plan aan. SG-directeur Pillard stel de echter nadrukkelijk, dat het om een beleidsvi- sie van hem gaat, hoe het ^culturele. leven in Schie- r-dam nieuw-leven inge- ^kblazen zott kunnen wor- g&cTen, Vrijwel iedereen Vond het ontvouwen van zo'n visie een goede zaak. Eric Dijkhuizen drong aan op een onderzoek om te bekijken waar nu ei genlijk behoefte aan is: „Kan aan die behoefte niet voldaan worden door het opknappen van bestaande gebouwen?" Het kostenaspect hiervan zou naast dat van een grootschalig centrum ge legd moeten worden, al dus Dijkhuizen. Hij toon de zich een voorstander v van tal van dergelijke voorzieningen door alle wijken. Een dergelijk on derzoek komt er nu in ie der geval. De Schiedamse Gemeen schap zal nog één keer vergaderen over de con cept-nota. Het Is de be doeling dat het plan dan naar de gemeente gaat. Het gaat hier om een tijdelij ke aanstelling. De vaste op bouwwerker, Kees van Mil, is al geruime tijd ziek en West heeft nu toestemming gekregen om voor onbepaal de tijd een vervanger aan te stellen. De Jongh zal zich met name bezig houden met de organi satie bewonersbelangen Een dracht, de bewonerscommis sie Schiedam Vooruit, de be woners van de Brugman straat en omgeving en de Stichting Initiatief Wijkcen trum West De bewoners van de Brug manstraat en omgeving .we ten zich sinds kort ook ge steund door twee adviseurs: Bea Visser (van het Delftse Bureau Planwinkel) en Bert van Kan (uit de 'architecten- wereld'). Zij zullen samen met de bewoners reageren op de gemeentelijke plannen. In het kader van de stads vernieuwingsactiviteiten in de oude wijken werden al eerder extern deskundigen aangesteld in Sehiedam-Zuid en -Oost Vlaardingen De commissie voor democratische planning komt vanavond in een spoedvergadering bijeen om zijn stand punt te bepalen ten aanzien van de bezuinigingsplannen van de gemeente Vlaardingen voor het sociaal-cultureel werk. „Hst col lege heeft vrijwel geen element uit het bezuïnigingsalternatief van de commissie overgenomen", weet voorzitster G. Visser van het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW). „Deze gang van zaken roept bij ons de vraag op wat het nut is van het in samenspraak met alle betrokkenen ontwikke len van een alternatief", vraagt het VCW zich af nu burge meester en wethouders hun voorstel naast zich neer hebben ge legd- In veel gevallen vindt B en W evenals de Culterele Raad Vlaardingen de scherpere bezuinigingsoperaties van het centrum zelfs onverantwoord. De gemeente is bijvoorbeeld niet van plan nog meer te snijden op de activiteitensubsidies voor club- en buurthuizen dan de huidige tien-procentsnorm: 11.500 gulden. „Een zo sterke terug val als door het VWC wordt voorgesteld, willen wij niet overne men", is het college van mening. De commissie democratische planning komt echter tot een korting van zestig mille met daar naast ook nog eens een beëindiging van een aantal jeugdactïvi- De commissie komt vanavond samen om zich te>bezinnen op de toekomst en te bekijken of een reactie op de besluitvorming van het Vlaardings college noodzakelijk is. Vlaardingen De 42-jarige Maassluizer W. Kagchèl is vanmorgen even voor tien uur om het leven gekomen bij een ernstige aanrijding op de kruising Burgemees ter Pruissingel/Maassluisse- dijk/Van Beethovensingel. Het is dit jaar het derde do delijke ongeval op hetzelfde kruispunt. Het slachtoffer reed vanaf de Maassluissedijk de krui sing op en minderde daarbij volgens getuigen geen vaart. Daarbij botste hij in volle vaart op een trekker met op legger, die op dat moment de kruising opreed. De per sonenauto van het slachtof fer schoof gedeeltelijk onder de combinatie en werd gro tendeels verwoest. De bestuurder van de vrachtwagen, die het onge val zag aankomen maar on mogelijk meer kon remmen, heeft door extra gas te geven nog geprobeerd om de nade rende auto te ontwijken. Die poging mislukte echter. Vlaardingen Ronald Lemp- ke is gekozen als voorzitter van het bestuur van de basis groep Vlaardingen van de Evangelische Volkspartij. Als secretaris kozen de leden Ben van der Velde. Gezamenlijk vormen zij het bestuur van de EVP. Schiedam Op het meest kritieke moment voor het met sluiting bedreigde zalencomplex Arcade hebben burgemeester en wethouders van Schiedam een opzienbarend besluit geno men, dat de onverwachte redding kan beteke nen. B en W willen de gemeente Schiedam voor vier ton garant laten staan, als de stichting Arcade '82 het gebouw aan de Lange Haven van de rooms-katholieke Volksbond over neemt en verbouwd. Tevens heeft het college 155.000 gulden over voor subsidie aan de stichting, die gevormd wordt door de vaste zaalhuurders van het aloude Arcade. Bij Arcade is dit besluit giste ren met gejuich ontvangen. Juist in de moeilijke ogen blikken voor Arcade-voorzit- ter Ruud Kooymans kwam het college als een reddende engel voor de dag. Kooy mans noemde het gister avond nu nog een kwestie van snel handelen, want an ders zou de Volksbond het pand al bij de makelaar heb ben ingebracht. En dan wordt het voor Arcade '82 weer een flink aantal pro centen duurder om het za lencentrum aan te schaffen als er al geen andere ko per mee heen gaat. Kooymans sprong een gat in de lucht, toen hij het nieuws over het eollegebesluit ver nam. „Het zal nu even een kwestie zijn, hoe de subsidie voorwaarden gesteld zijn, maar ik zie niet veel proble men meer. Ik denk dat de zwarte dagen voor Arcade omgezet kunnenworden in. witte. Maar dat Arcade nu zonder meer gered is, dat lijkt mij toch nog iets te voorbarig. Het valt mij enorm mee dat de gemeente met meer dan een half mil joen over de brug komt." Voor wethouder Herman Posthoorn, die de afgelopen maanden met Arcade '82 be sprekingen voerde, was een en ander gisteravond reden om zijn ongenoegen te uiten over de beeldvorming, die hier en daar rond zijn per soon ontstaat Dat is het beeld van Veel beloven en weinig doen'. Posthoorn; „Ik kan daar echt kwaad om worden. Er is maandenlang over Arcade gesproken, maar weet je wanneer we de noodzakelijke stukken voor de garantiestelling pas van de stichting kregen? Ander halve maand geleden! Dan vind ik dat wij dit besluit nog snel genomen hebben. Je kunt toch niet verwachten, dat de gemeente zo'n garan tie geeft als er geen stukken op tafel liggen. Het gaat om meer dan een half miljoen, tenslotte. Als het nou om tweeduizend gulden ging, de den we niet zo moeilijk, maar dit is een flinke brok gemeenschapsgeld." Vlaardingen De TH-student H.E. van Dam uit Vlaardingen heeft één van de Unilever- chemieprijzen gewonnen. Deze prijzen worden jaarlijks uitge reikt aan negen studenten in de chemie of de chemische technologie, afkomstig van de verschillende universiteiten en hogescholen. Zij worden voor gedragen door de betreffende faculteit of afdeling van de in stellingen. Van Dam heeft de belasting vrije geldprijs van 4000 gulden gisteren in Vlaardingen uitge reikt gekregen. Chris Zijdeveld Schiedam Chris Zijdeveld, de Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening, slaat op 26 oktober In het uit breidingsplan van Woudhoek- Noord de eerste paal voor een bijzonder bouwproject: 184 wo ningwetwoningen, die door al lerlei isolatiemaatregelen zeer energie-arm zullen. worden. Deze 'mirnmuAr-énergiewo- ningen' worden gerealiseerd met subsidie van het Project bureau Energie-onderzoek in het kader van een project, dat is ingesteld door het ministerie van economische zaken. De 184 woningen, die worden gebouwd in opdracht van de gemeente Schiedam, - 'krijgen een bijzondere vorm van isola tie. De muren, daken en vloe ren worden voorzien van een zeer dikke laag geperste steen wol, terwijl voor de ramen zelfs luiken worden aangek bracht, die 's nachts 'kunnen worden gesloten om de kou buiten te houden. Volgens be rekeningen kan in de wonin gen in een gemiddelde winter bij een normaal stookgedrag worden volstaan met zo'n 100 tot 200 kubieke meter aardgas, om de woningen te verwar men. Bij niet geïsoleerde hui zen is aanzienlijk meer aard gas nodig, om dezelfde binnen- temperaturen te kunnen berei ken. Schiedam Een 70-jarigê vrouw is gistermiddag op het Bachplein op een ruwe manier in aanraking gekomen met de ladder van een glazenwasser. Zij fietste over het plein en had geen erg in de trapleer, die op een auto lag. Ze kwam er met haar hoefd tegenaan. De vrouw, die zich duizelig voeIde: werd overgebracht naar het Schielandziekenhuïs, waar bleek dat zij een lichte hersenschudding had. Er zijn mensen die ouzo krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m p( en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. ,,0<Wpjaals. Sf "ara>*d*nk aiJDia, ar<s"skerk ^00"p!aats: Teial^ Stuur de «i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1