even m meer m 'Grotere zelfstandigheid RS V-onderdelen' Den Dunnen bemiddelt in conflict Havenbelangen 139?° Patiënten krijgen geheugensteuntjes Argeloze studenten ontketenen nieuwe rel 'Pees genezing zonder vergroeiing Man i/f - It. II' ter meuten natuurlijk Pleidooi van districtsbestuurder Nas van de Industriebond FNV: ter meulen natuurlijk Dijkzigt opent informatiekamer Dr.Stuiver hoogleraar 'Maak onderwijs niet te star' Rotterdams Nieuwsblad "donderdag RZ/RV/RY/RW. >"21 oktober, 1982 Plastisch chirurg in Jt proefschrilt; r Rotterdam Plastisch chirurg .drs.S.J.Schepel uit Enschede .heeft, nieuwe - mogelijkheden /ontdekt om de gevolgen van 'letsel aan de hand, met name ."aan de pezen, te beperken. Bij peesgenezing onder ideale om- *standigbeden zijn vergroeiin gen tussen de pezen en de om- ge ving niet noodzakelijk. Behandeling van 30 niet-gese- -lecteerde patiënten heeft' de -"afgelopen 15 maanden in 80 ^-procent van de gevallen geleid .tot goede dan wel uitstekende resultaten. Dit staat in het -proefschrift Buigpeesletsels in 'de. hand, waarop Schepel giste- -Iren aan de Erasmus unïversi /teil in Rotterdam is gepromo- •fveerd tot doctor in de genees- "kunde. Vergroeiingen tussen de pezen J en de peeskoker hebben de -medici tot voor kort voor grote problemen gesteld, omdat de 5 glijfunctie van de pezen daar- ^ioor tot een minimum werd f gereduceerd. Door de pees- li -schede weer te sluiten "er daarbij de vaatvoorziening van j» de pezen zo weinig mogelijk te J .beschadigen is door Schepel bij b apen aangetoond dat pezen binnen de peesscheden kan ji "nen genezen zonder vergroei- - ingen. Daarmee had Schepel later i /ook succes bij de behandeling "van mensen. Het probleem 6 van de vergroeiingen werd 'sinds de Tweede Wereldoorlog 'ondervangen door'middel v;an F "peestransplantaties, waarmee vaanzienlijk betere resultaten 'werden verkregen dan na een '/directe hechting van de pees- 'naad.' Volgens een van de promoto- Jen, prof.dr.J.C.van der Meu- 'jen, maakt handletsel onge il, veer eenderde uit van alle let- I ,sel dat mensen oplopen. 'Naar a -zijn mening zijn de onder in „/zoeksresultaten van Schepel "eeni belangrijke vooruitgang 'om invaliditeit als gevolg van a' -letsel terug te dringen. ADVERTENTIE - I be natvë prijs... *Dat is wat u betaalt voor deze '^coupons tretford tapijt Cou pe ns va n af 2 meter in een g root •aantal Jeteuren, met kleine schoonheidsfoutjes. 200 cm -breed. In naturel, geel, goud, Igrijs,-bruin, blauw/groen enz. ;vam05,- per meter "voor vzS® Cy- Wilton Fijenoord:...'niet neerleggen bij ontslagen'... Rotterdam „Een grotere bewegingsvrijheid' voor de verschillende onderdelen vormt een belangrijke bij drage aan de gezondheidsoperatie van het noodlijdende Rijn-Schelde-Verolme-concern." Aldus, Dik Nas, dis trictsbestuurder van de Industriebond FNV in Rotter dam. „De huidige constructie heeft haar onmacht ge toond. Een onderneming als RSV is niet centraal te lei den. Te log, te star en te bureaucratisch." Het uitzetten van de belang rijkste hoofdlijnen van beleid en het beheren van een cen trale kas is in de visie van Nas de beperkte taak van de nieuwe raad van bestuur. Binnen deze 'grove kaders' moeten de directies van de werkmaatschappijen hun ei gen bedrijf leiden. „Flexibili teit is hard nodig. Het is on doenlijk om steeds te moeten wachten op besluiten van de raad van bestuur", aldus Nas. Binnen het district Rotter dam van de Industriebond FNV komt de klap van de duizend banen die bij RSV heeft het nieuwste herstruc tureringsplan van RSV onge noegen opgeroepen. „Het is ongehoord dat er arbeids- olaatsen verdwijnen zonder1 door Nico de Vries verdwijnen, het hardst aan. Driehonderd arbeidsplaatsen zijn bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij (RDM) in geding, tussen de 200 en 250 bij Wilton-Fije- noord in Schiedam, Het gaat hoofdzakelijk om de seheeps- reparatïeafdeling bij deze twee werven, aldus perso- neelswoordvoerders van bei de bedrijven. Bij RDM wordt ook de off shore-afdeling verkleind. Een aantal mensen dat vol gens de herstructurering van twee jaar geleden op natuur lijke wijze zou afvloeien, komt nu eerder op straat. Een woordvoerder van- de raad van bestuur van RSV gaat op deze aantallen niet ;n. „Het voorstel is net uit en gepresenteerd aan de minis ter. Het is te vroeg om op verdere details in te gaan." Bij FN V-kade rieden, van RDM y en Wilton-Fijenoord ADVERTENTIE Een Ublca matras... Dat is kwaliteit. Een stevige SG 35 matras, 15 cm dik. Aan twee zijden doorgestikt, waar van 1 zijde is afgedekt met schapewol in goudkleur. Afm 80/190 cm. van 189, voor 90/190 van 209,- voor 159,80 90/200 van 229,- VOOr 179,80 120/190 van 269.-voor 219,80 130/190 van 289,-voor 239,80 140/190 van 329,-voor 269,80 140/200 van 359,- voor 299,80 dat er een sociaal plan is. Dat is in het Waterweggebied nog nooit gebeurd", aldus Si nus Vïsschrapar, voorzitter van de ondernemingsraad bij de RDM. Zowel bij RDM als Wilton- Fijenoord hopen de kaderle den dat de problematiek voor een groot deel binnen het concern is op te lossen. Daarbij staan verschuivingen van personeelsleden tussen afdelingen en tussen ver scheidene concernonderde len voorop. „Bij Wilton-Fije noord zijn nog vacatures", zegt Jaap Eikenboom, voor zitter van de bedrijfsleden- groep bij de Seniedamse werf. Verder hopen de personeels- vertegenwoord igers alterna tieven te kunnen aandragen om de pijn te verzachten. „Maar daarvoor zijn gege vens uit het echte rapport van de RSV-leiding onont beerlijk", aldus Vïsschraper. Over ontslagen valt volgens hem niet te praten als dat echte rapport niet boven wa ter komt. Al eerder hebben vakbondsvertegenwoordigers laten weten dat zij niet afge scheept wensen te worden met het 'schaderapport1 dat hun nu ter hand is gesteld. Jaap Eikenboom van Wilton- Fijenoord noemt het nieuwe plan van de RS V-top beden kelijk. „Ondanks alles is deze werf een modern bedrijf op een gunstige plaats. Alles is er mogelijk, bij voorbeeld machine- ep apparatenbouw. In wezen kunnen hier vijf duizend mensen werken." De bezuinigingsplannen zijn volgens Eikenboom onlo gisch. „Steeds minder men sen moeten de investeringen die hier zijn gepleegd renda bel maken, terwijl ook de verhoudingen tussen- direct., en indirect productieven zoek raakt. Er zijn nu min der mensen die met hun handen geld verdienen dan mensen die in de servicever lening en bedrijfsleiding zit ten." Ook Eikenboom wenst nog niet te praten over gedwon gen ontslagen, evenmin als distrietsbestuurder Dick Nas. De laatste zegt: „We zullen ons niet straffeloos neerleg gen bij ontslagen, al trekken we niet de grote broek aan door te zeggen dat we overal tegen zijn." Rotterdam Het eerste re sultaat van de jaarlijkse en- quete regionale bedrijfsont wikkeling van de Rotter damse Kamer van Koophan del heeft uitgewezen, dat steeds meer bedrijven in het Rijnmondgebied in de rode cijfers komen. Volgens de KvK laten de eerste resulta ten van het onderzoek over 1982 een nog somberder beeld zien. Het rapport stelt, dat als de hindernissen die momenteel bestaan voor het doen van grote haven- en havenindus triële investeringen, niet uit de weg geruimd worden, Rotterdam niet meer de mo torfunctie zal vervullen voor de Nederlandse economie. Als oorzaken van de slechte bedrijfsresultaten noemt de KvK onder meer de hoge kosten die verbonden zijn aan de door het Openbaar Lichaam Rijnmond gestelde milieu-eisen. Bovendien neemt Rotterdam op het ge bied van de elektriciteitsta- rieven een toppositie in. Het zelfde geldt voor het Drink- waterleïdingbedrijf. Wil het bedrijfsleven meer gaan investeren in Rotter dam, dan is het volgens de Kamer in de eerste plaats noodzakelijk de procedures voor het verlenen van mi lieuvergunningen te versoe pelen. Voorts zou het afge-" ven- van bouwvergunningen eenvoudiger moeten en pleit de Kamer voor een verdui delijking van de veiligheids eisen die de brandweer aan bedrijven stelt. Etages in as Rotterdam Door overver hitting van een* pan vet 'zijn gistermiddag in de Slaghek- straat'de tweede verdieping en de zolder van een woning uit gebrand. De eerste etage en de beganegrond liepen water schade op. De brandweer, die middelalarm sloeg, kon na een kwartier het sein 'brand mees ter' geven. Hoe groot is een ongeboren baby precies na drie maanden. Het is allemaal duidelijk te zien aan de modellen, die opgesteld staan in Dijkzigt. Rotterdam Wellicht kent iedereen dit probleem. Je bent bij de dokter, geweest ep als je buiten staat, kun je je zelf wel voor je hoofd slaan; „Ben ik toch weer vergeten te vragen of..." En eenmaal thuis gekomen weet je niet eens meer pre cies wat hij allemaal heeft gezegd. Onderzoek heelt uitgewezen dat de patiënt zodra hij de be handelkamer heeft verlaten, alweer de helft van wat hem mondeling aan informatie is gegeven, is vergeten. De vol gende morgen blijft er tenslot te nog maar vijf tot tien pro cent over van wat hij gehoord heeft Natuurlijk heeft dat al les te maken met het feit "dat de meeste mensen toch nog een beetje nerveus zijn als ze naar de dokter moeten. Het academisch ziekenhuis Dijkzigt -gaat daar iets aan doen. Speciaal voor vrouwen, - die de polikliniek gynaecologie en verloskunde bezoeken, is een hoeveelheid voorlichting vervaardigd, die de vrouwen arts meegeeft om thuis nog eens rustig na te lezen. Verder is er een speciale Informatie kamer ingericht waar diverse band/diaseries te zien zijn en waar/aan de-, wand schetsen van het vrouwelijk1 lichaam hangen met daarop algemene informatie over de geslacht sorganen, de menstruatie, zwangerschap, het spiraaltje en sterilisatie. De platen zijn levensgroot,' zodat je er naast kunt gaan staan en precies kunt zien waar wat zit. De meeste informatie wordt gege ven in het Nederlands, Turks en Arabisch. „Het gaat om puur aanvullen de informatie", aldus de heer Peter Naayen, lid van de in formatie-werkgroep, „omdat mensen vaak terugkomen met vragen. Het is zeker niet de bedoeling dat de behandelend door Reina ten Bruggenkate arts hierdoor wordt ontslagen van zijn plicht om voorlichting te geven, het is gewoon extra." Van de gynaecoloog krijgen patiënten voortaan heel ge richt folders mee over bepaal de gynaecologische ingrepen, die ze moeten ondergaan of over de bevalling. Bijvoorbeeld; wat is een lapo- roscopie, wat houdt een gynae cologisch onderzoek precies in, wat is een samenlevingstest. In de informatiekamer kunnen vrouwen, misschien samen met de echtgenoot, diaseries bekijken over onderwerpen zoals het vruchtbaarheidson- derzoek, het verwijderen van de baarmoeder, sterilisatie en „als er iets mis is met het-ui t- strijkje". In die zelfde kamer liggen boekjes over zaken als de pil, bevalling, overgang en kanker bij de vrouw. De ruimte is zo ingericht, dat ook aan groepen voorlichting kan worden gege ven. Ook komt er een ideeen bus en een 'mopperbus'. Op de gang van de tweede verdieping van het polikli nisch centrum staan al gerui me tijd een paar grote vitrines, waarin uitneembare modellen staan van de zwangere baar moeder op ware grootte. Ze geven een indpak van de ont wikkeling van nieuw leven, van de bevruchting tot en met de bevalling. De belangstelling voor deze vorm van aanschou welijke voorlichting blijkt bij zonder groot, aldus de heer Naayen. Deze nieuwe manier van pa tiënten voorlichten is het re sultaat van een samenwerking tussen de genoemde afdeling van het ziekenhuis en „Tante Sjaan", de vrouwengroep van het Studium Generale van de Erasmus Universiteit en werd mogelijk gemaakt door een subsidie aan „Tante Sjaan" van het "ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne. Morgenmiddag wordt de in formatiekamer officieel geo pend door dr.H.A.van Geuns, vervangend hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Rotterdam Havenwethouder drs.R.den Dunnen heeft gistermiddag het dagelijks bestuur van de Stichting Havenbelangen voorgesteld om het dienstverband met algemeen directeur E.van Ketwïch Verschuur met een jaar voort te zetten en na die periode te be kijken of op grond van de verhoudin gen de arbeidsovereenkomst definitief moet worden verlengd of verbroken. Hij verbond aan dat voorstel de voor waarde dat het stichtingsbestuur de bij de Rotterdamse kantonrechter aange spannen en dinsdag in behandeling ko mende procedure tot ontbinding van het arbeidscontract, intrekt. De vier leden van het dagelijks bestuur die op verzoek van de wethouder met hem over de kwestie spraken, hebben het voorstel in beraad gehouden. Den Dunnen, voorzitter van de raad van ad vies van de stichting, heeft in het kader van zijn 'bemiddelingspoging' ook nog gesuggereerd dat het bestuur op 2oek gaat naar een eigen bemiddelaar. Het bestuur van Havenbelangen heeft gisteren besloten bij het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep te gaan tegen de beslissing van vice-president mr.S. Oudkerk van de Rotterdamse rechtbank om de schorsing van Van Ketwich Ver schuur op te heffen. Het meent nieuwe feiten te hebben die een schorsing van de algemeen directeur rechtvaardigen. Van Ketwich Verschuur is na de rech terlijke uitspraak sinds vrijdag terug in zijn functie. Rotterdam Dr.P.C, Stuiver, hoofd afdeling inwendige genees kunde van het Havenziekenhuis, is benoemd tot bijzonder hoog leraar in de ïmportzlekten. De benoeming geldt voor een perio de van vijf jaar. Het hoogleraarschap is verbonden aan de medische faculteiten van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en de Rijksuniversi teit in Leiden. Dr. Stuiver zal het klinisch onderwijs in import- ziekten —uitheemse ziekten uit voornamelijk subtropische en tropische landenmoeten bevorderen. Rotterdam Eerstejaars studenten hebben op de juridische faculteit van de Erasmus universi teit voor een grote deining gezorgd. Na een pe titie van die eerstejaars zijn de avondcolleges Inleiding twee weken stilgelegd. De sectie die die colleges verzorgt weigert elk gesprek. Eerst moeten de studenten schriftelijk laten weten dat zij afstand nemen van de petitie. Tot die tijd blijft de collegezaal leeg. Een van de indieners van de petitie is nog ver bouwereerd over de gevolgen van zijn vriende lijk bedoelde petitie. „We waren slechts uit op een verbetering van de kwaliteit en dat krijg je ineens zo'n emotionele reactie.'Het is echt bela chelijk!" De petitie is ingediend, toen een van de college- bezoekers ontdekte dat het tweede semester geen avondcursus economie meer zou worden gegeven. De studenten vroegen herstel van het avondonderwijs. Een tweede punt In de petitie betrof de sectie Inleiding. Inleiding is in dat eerste jaar een van de be langrijkste onderdelen van de juridische studie. Het vak wordt gegeven door een stud ent-assis tent. Omdat het een vrij moeilijke materie be treft vragen de studenten in de petitie om een zwaardere bezetting. Zij sturen de petitie naar het faculteitsbestuur, dat de verschillende vakgroepen overkoepelt. „Het ging zowel over de vakgroep economie als over inleiding (vakgroep algemeen). Het leek ons dus logisch om direct de overkoepelende, instantie aan te klampen. Dat is een fout geble ken. Daarover was men bij de sectie inleiding het kwaadst." De vakgroepen Inleiding en Strafrecht kunnen het absoluut niet met elkaar konden vinden. In door Richard S'omp 1977 leidde de positieverzwakkïngvan Inleiding al tot een kort geding. Nu de studenten hun bezwaren tegen Inleiding na'ir het faculteitsbestuur hebben gestuurd, vreest Inleiding voor een verdere aantasting van haar positie. Zij reageert emotioneel en stopt de lessen. Wel stelt zij studenten in de ge legenheid zich te distantiëren van de petitie. De onschuldige petitie zou dus zijn aangegrepen in de machtsstrijd tussen de verschillende vak groepen. De afhankelijke positie van de studen ten zou daarbij worden misbruikt. - Unilever-toptnan waarsch u wt: Vlaardingen Unilever-top- man prof. Beek heeft ernstige waarschuwingen laten horen tegen ontwikkelingen, die het onderwijs star maken. Vooral bij jonge mensen wordt op dit moment in de praktijk een groter beroep gedaan op het aanpassingsvermogen, tenein de blijvend een arbeidsplaats te kunnen vinden. Daarnaast vraagt onderzoekswerk bij het bedrijfsleven voor met name verder afgelegen markten meer aanpassingsvermogen en bereidheid tot mobiliteit van medewerkers dan vroeger, al dus Beek. Elke onderwijsinstelling zou zich daarom met kracht moe ten verzetten, zo zei Beek, di recteur van het onderzoeksla boratorium van Unilever in Vlaardingen, tegen de ingre pen die het onderwijs rigide en star maken. Het gaat er daarbij om dat de docent binnen de keus die de politiek inzake de studieduur maakt, mag bepa len wat de verhouding tussen vrijheid en reglementering Is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4