ROTTERDAMSS NIEUWSBLAD iVérvoersbond FNV wil aan andere werktijden in stukgoed-sector 'Druglijn9 luistert naar ouders van drug- verslaafden ■I mm Tevredenheit i o ver Rotterdams experiment 1-M |Compromis na kort geding over cao: Sloop gaat ondanks CDA- vragen door Delegatie naar Aseanlanden Motor van overvallers gevonden Ook Roterodamum wil Diergaardehek terugbrengen RSV: paling- mesterij voor Portugal Scheepswerf schenkt gemeente beeld ZATERDAG '23 OKTOBER 1982 RotterdamDe Vervoersbond FNV is alsnog be reid de bij de stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven werkende leden via een referendum te vra gen of zij akkoord gaan met andere begin- en eind tijden van de avonddienst en het vrijwllig deelne men aan de late nachtdienst. Deze 'oplossing' voor bet al maanden durende conflict tussen de vakbond en de havenwerkgeversorganisatie SVZ kwam gis teren tot stand na tussenkomst van de Vervoers bond CNV, aan het eind van een kort geding dat de Vervoersbond FNV in het kader van de invoering van de voor '82 geldende stukgoed-cao bij de Rotter damse rechtbank had aangespannen. Het geding zelf duurde, twee uur, maar partijen hadden vier jiur nodig om op voorstel van '.rechtbank-president Jmr, F. J. M. Nivard tot dit *'operette-achtige' compromis 'te komen. ^Om ,vier uur 's middags na -vier uur schorsing waren "SVZ, Vervoersbond FNV èn (.Vervoersbond CNV het eens ■^geworden over "een gezamen-"" Tijk standpunt. Dat gebeurde jop een tijdstip dat „het recht bankgebouw aan de Noordsin- gel moest worden ontruimd en onderzocht met het oog op de hedenmorgen begonnen straf zaak tegen de Armeniër die enige tijd geleden een aanslag op de Turkse consul in Rotter dam heeft gepleegd. Vertegenwoordigers van de drie partijen zochten noodge dwongen een andere ruimte 1 j om de verklaring op papier te vl zetten en deze voor te leggen ///aan de pers en de inmiddels '-sterk geslonken 'achterban'. Het werd uiteindelijk, na enig gezoek, een bovenzaaltje van Café Du Nord. De uitslag van het onder de ongeveer 5.000 in de stukgoed sector werkende FNV-leden te houden referendum is volgens Ger Ros, voorzitter van de be- drijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV, op 4 no- vember bekend. Mocht die uit slag negatief zijn, dan zal het kort geding een dag later wor den voortgezet. In dat kort geding eist de t bond, tegen een dwangsom van een half miljoen gulden, per dag, dat de SVZ haar be schuldiging, dat de bond zijn - - leden onjuiste voorlichting 'over de nieuwe stukgoed-cao geeft, intrekt. Ook wil de bond (tegen 100.000 gulden per dag) dat de SVZ de regels voor het organisatieverlof voor kader leden van de bond weer in- f - voert. In de verklaring zeggen de drie partijen dat de invoering van de gewijzigde arbeidstij den in het stukgoed wordt op geschort totdat de uitslag van - nët referendum bekend is. An- dere punten van deze cao waarover geen overeenstem- ming met de Vervoersbond FNV werd bereikt, zullen bij de ondertekening van de cao_ door deze bond, via een over- - eènkomst als bijlage aan de - cao worden gehecht en buiten -.V .werking worden gesteld. Dit is mogelijk doordat de Vervoers- bond CNV gisteren deze con- jcèssie deed. Deze bond heeft, v 2?als bekend, de stukgoed-cao éérder al wel ondertekend. ■;Ger Ros zei dat de Vervoers- bond FNV aan deze voorlopige - ^oplossing voor het conflict met /-de SVZ.-meewerkt, omdat het -/gisteren pas goed duidelijk - jverd dat de late nachtdienst 'PP vrijwillige basis wordt inge- v yoerd. Feit is echter dat daar /-„al maanden over wordt ge- sproken. Ros: 'Half augustus /wisten we er ook al iets van, 'l :maar toen was ons referendum al achter de rug. Ook was de .--sfper tè vertroebeld- Boven- /dien werden we het er, dank- de Vervoersbond CNV, nu iy-pas over eens dat de andere £.5punten die wij niet willen, uit v cao kunnen worden ge- y'haald', SVZ-bestuursiid W. Mouton wilde gisteren niet zeggen of ,e havenwerkgeversorganisa- ■de „de late nachtdienst zal la ten vervallen als de uitslag van het referendum van de Vervoersbond FNV negatief mocht uitvallen. De SVZ gaat overigens pas weer over tot betaling van de vakbondsbij- drage aan de Vervoersbond FNV (ongeveer een miljoen gulden per jaar) als de stuk goed-cao getekend is. 'Die zaak schorten wij tot dat mo ment op', aldus Mouton. -* Rotterdam B. en W. van Rotterdam zullen de sloop van het pand Charioisse Kerksin- gel 72 niet stilleggen, zoals door het CDA-raadslid me vrouw E.Buys-van Riet was gevraagd. Volgens het college zijn alle relevante argumenten voor en tegen sloop van het pand uitgebreid op tafel ge weest en is er geen aanleiding de sloop stil te leggen. Aan de Charioisse Kerksingel moeten in totaal drie panden tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwbouw. Het CDA wees er in de vragen op dat niet alle bebouwings modellen voor de nieuwbouw aan de Charioisse Kerksingel in de afweging van het college waren betrokken. Nu er nieu we informatie ter tafel is ge komen wil het CDA dat het college opnieuw de deelge meente Charlois hoort, alvo rens tot een definitief besluit te komen. Volgens het college is het niet nodig opnieuw de deelraad te horen. Men wijst bovendien op de vier weken respijt die al was gegeven voor een onder zoek naar mogelijkheden om het pand te behouden. Het col lege zegt daarom niet op het sloopbesluit terug te zullen ko men. Rotterdam - Burgemeester Bram Peper is gisteren aan het hoofd van een 25 man tellende delegatie van vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur en het bedrijfsleven naar het Verre Oosten vertrokken voor bezoeken aan Djakarta, Singa pore, Kuala Lumpur, Manilla en Bangkok. Doel van de reis is in de Aseanlanden, die zelf al een kantoor in Rotterdam hebben, de Rotterdamse haven te promoten. De delegatie komt op 10 november terug. Rotterdam Op de Brielse- laan zijn de motor, de helmen en de jasjes gevonden van de twee mannen, die gisteroch tend drie ton buit maakten bij een overval op een geldtran sport aan de Dorrftselaan. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De politie is bezig met een uitgebreid onderzoek? V-'-a Rotterdam Ook het Histo risch Genootschap Roteroda- mum wil zich, mocht het Die renpark Wassenaar inderdaad moeten sluiten, inzetten voor het terugbrengen van het mo numentale hek van de oude Rotterdamse Diergaarde. Dit heeft de voorzitter van het Genootschap, mr. J. Dutilh, verklaard. Volgens Roterodamum kan daarbij worden samengewerkt met andere organisaties, zoals bijvoorbeeld de Vereniging Dick Ter- mond aan de 'druglijn'. Nel de Waard, secretaresse bij het IBV, verzorgt de administra tie. foto: Jaap Rozema Rotterdam Alle ouders van drugverslaafden den ken er liever niet meer aan terug: het afschuwelijke moment, waarop ze definitief hoorden of begonnen te vermoeden, dat hun dochter of zoon verslaafd is aan hard drugs. Voor de ouders betekent het vaak nog maar het begin van de ellende. Talrijke, ook praktische, vragen dringen zich hij hen op, maar meestal kunnen ze nergens terecht voor een ant woord. In dat al jaren gapende gat voorziet sinds begin oktober ïn Rotterdam de 'druglijn' (010- 767595), Een team van zeven vrijwilligers staat alle avonden van de week van acht tot elf uur iedereen te woord, die hulp of informatie wil over problemen met drugs. De 'dru glijn' is bedoeld voor mensen, die in de directe omgeving verkeren van druggebruikers zoals ouders, vrienden en an dere relaties en iemand nodig hebben, die simpelweg luistert. Robert van de Roer „Er is nogal wat aan hulpver lening voor drugverslaafden zelf, waaraan overigens ook nog het nodige schort. Maar voor ouders en andere relaties van junks is er heel weinig. Als zij aankloppen bij de hulp verlening, blijven de deuren gesloten", zegt Dick Termond (29), voormalig drughulpverle- ner in Rotterdam, uitvinder en begeleider van het experiment met <le 'druglijn'. Hij_ is maat schappelijk werker bij het In terkerkelijk Beraad Versla ving Rotterdam dat zich bezighoudt met preventie en voorlichting en de 'druglijn' fi nancieel steunt. „Toen ik nog in de hulpverle ning werkte, hoorde je al ge luiden, dat ër zoiets als dit moest komen. De gemeente gaf echter geen financiële steun. Die vraag bleef bestaan. Vanuit de Anonieme Families en vanuit de Junkiebond. Wij constateren nu ook, dat er be hoefte aan is." Taboes De vrijwilligers zijn dik tevre den met het aantal van 36 tele foontjes tot nu toe. „Het lijkt misschien weinig, maar wij vinden het aardig. De druglijn is nog onbekend", zegt Dick Termond. Vooral de beoogde groep men sen,- de ouders van drugver slaafden, bellen de 'druglijn'. „Het zijn vaak mensen, die de ellende al jaren meemaken. Die willen hun verhaal kwijt. Bij hen bestaan taboes om te praten. Gebruikers zelf komen meestal openlijk voor hun ver slaving uit, maar ouders heb ben moeite om naar buiten te treden." De gesprekken, waarin de op bellers anoniem mogen blij ven, duren vaak lang en ver lopen ook emotioneel. Vooral de ouders, die pas van het druggebruik van hun kind hebben gehoord, weten zich geen raad, zegt Dick Termond. „Je krijgt nogal wat vragen in de trant van: mijn zoon is daar en daar geweest om af te kic ken van de hasj. Kan dat? De mensen weten meestal niet of hasj onschuldig is. Ouders we ten ook niet, wat hun moge lijkheden zijn. Bijvoprbeeld, dat er praatgroepen: voor ou ders zijn van de Anonieme Fa milies (AF)." Ook bellen er mensen op, die alleen vermoeden, dat er 'iets aan de hand is' met hun zoon, dochter of vriend. „Die bellen met een vraag, alsof ze het over een ander hebben. Bellen zogenaamd namens een vriend of zus. Verder in het gesprek blijkt dan, dat ze het over zichzelf hebben. Over hun ei gen kind bijvoorbeeld. Bij de 'druglijn' kan men in principe terecht voor informa tie over alle vormen van drug gebruik, dus ook over alcohol en pillen. Termond: „Sommige mensen willen informatie over de werking van drugs. Of bij voorbeeld een combinatie met alcohol schadelijk is." Noodgevallen hebben de vrij willigers nog nietaan de 'dru glijn' gehad. In dat geval ver wijzen ze meteen door naar de drughulpverlening. 'Trainingen' De vrijwilligers hebben voor hun 'praatpaalfunctie' grondi ge 'trainingen* achter de rug, waarin ze bijvoorbeeld kennis hebben opgedaan over de ver schillende soorten drughulp verlening. „Die trainingen zijn niet zo zeer gericht op hoe nou precies drugs eruit zien, als wel op de gesprekken", zegt Dick Termond. „Het gaat ons vooral om de persoonlijkheid van de vrijwilliger. Wij zijn niet de grote deskundigen aan de telefoon. Wij weten heus niet alles van drugs. In zo'n gesprek met iemand, die zegt, dat zijn zoon hasj gebruikt. kan je vragen: is het hasj? Maar je kan beter vragen: praat u wei eens met uw zoon? Hoe gaat u met uw kind om?" De vrijwilligers, variërend van kraanmachinist tot pianiste, hebben 20 hun eigen redenen om mee te doen aan de 'dru glijn'. De meesten willen 'iets zinnigs' doen. Een werkloze vrijwilligster: „Het drugpro bleem trekt me aan en boven dien wil ik wat te doen heb ben." Rotterdam is volgens Diek Termond de eerste stad in Ne derland met een 'druglijn', die de eerste drie maanden nog een experiment is, maar daar na vrijwel zeker blijft bestaan. „Doordat je met vrijwilligers en de telefoon werkt, zitten er niet veel kosten aan vast. Als het nodig blijkt, breiden we uit." Vrienden van Blijdorp. De voorzitter van de Vereniging, B. Swaep. zal het voorstel daartoe volgende week woens dag in de bestuursvergadering van de vereniging te brengen. Overigens hoopt nog een ieder op het wonder dat het Dieren park Wassenaar gered kan worden. Omdat het niet op Haags grondgebied ligt zal de gemeente Den Haag er niet zo veel aan kunnen doen. Maar er wordt wel gehoopt op een initiatief van particulieren, misschien naar het voorbeeld van de Vereniging Vrienden van Blijdorp. De Rotterdamse vereniging, die in januari twintig jaar be staat, is trouwens enige tijd ge leden ook benaderd door de Vriendenclub van Ouwehands. Dierenpark op de Grebbeberg.-1- Die club was zeer onder de in-", druk van hetgeen de Rottec-" damse vereniging allemaal voor de Rotterdamse Diergaar- de doet. Men. zou het concept waarop de Vereniging Vrien den van Blijdorp werkt graag nader toegelicht hebben om voor Ouwehand meer.gemotj- veerde 'fans' te kunnen wer- Rotterdam Wanneer het Rijn-Schelde-Yerolme- concern geen opdracht krijgt voor de bouw van een fregat voor de marine van Portugal, zal het bedrijf een ontwerp maken voor de bouw van een palingmeste- rij in het zuiden van Portu gal. Dat gebeurt in samen werking met de mesterij Leïjs in Zuid-Beijerland, een bedrijf dat gespecialiseerd is in het mesten van consump tiepaling. Met de compensatie-order is een bedrag gemoeid van tus sen de zeven en tien miljoen gulden. Een woordvoerder van RSV wil het bericht noch bevestigen noch ontkennen. Scheidend voorzitter van de raad van bestuur, ir. A. Stik ker, kondigde deze week bij de herstructureringsplannen van de onderneming aan, dat RSV plannen heeft om zich op de voedings- en genotsmarkt te gaan begeven. „Verwacht kan worden dat daar groeikansen liggen", aldus ir. Stikker dins dag. RSV wil zich met name werpen op de apparaten- en machjnebouw. Overigens verlopen de onder handelingen tussen de Neder landse regering en de Portuge se over de bouw van de romp van het fregat bij RSV stroef. Met name Duitsland is een ge duchte concurrent. Hardinxveld-Giessendam Scheepswerf De Merwe- de heeft de gemeente Hardinxveld-Giessendam e.en beeld geschonken, dat sinds gistermiddag een plaats heeft gekregen voor het raadhuis. "Mej. P. van der Meyden, directiesecretaresse bij de scheepswerf, heeft de onthulling verricht. De Merwede heeft het beeld geschonken ter gelegen heid van de al weer enige tijd geleden gereedgekomen overdekte seheepsbouwhal. Het beeld' is van de kuns tenaar Marcus Ravenswaay uit Hoogblokland. Een man- en vrouwfiguur leggen met het gereedschap dat zij dragen een relatie naar de scheepsbouw en visserij. De vrouw draagt een vismand met een zalm er in, de man torst op zijn schouder twéé roeispanen. Voor de Tweede Wereldoorlog .telde Hardinxveld- Giessendam een bloeiende zalmvisserij en hoepelma kerij. In Boven-Hardinxveldhad men zelfs een zal-, mafslag. Door .de vervuiling van. het rivierwater -en het afsluiten van de zeegaten is de zalm uit de .omge ving van de Biesbosch verdwenen. De vele -hoepels werden tot ver buiten Europa geëxporteerd. Na.de Tweede Wereldoorlog is de scheepsbouw een zsér be-~ langrijke plaats gaan innemen. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1