ROTTERDAMS NIEUWSBLAD! Junkiebond stopt met methadon- verstrekking vanuit de Pauluskerk r. Middelland opnieuw in actie tegen prostitutie-overlast Bezetting GG &GD tijdelijk opgeschort Eerste paal in buitendijks Delfshaven ;toeh de grond in Ondanks steun van artsapotheekdominee en wetenschappers Bewoners eisen duidelijkheid van gemeente - - Bewoners gif wijk nauwelijks tevreden ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Rotterdam Het college, van b en w heeft gisteren ondanks alle bezwaren >van toekomstige bewo- t ners groen licht gegeven voor de start van de wo ningbouw in buitendijks "Delfshaven. De eerste paal is gisteren nog gesla gen. „Het besluit van bet Rot terdamse stadsbestuur „om mei de bouw te be ginnen is gebaseerd op de ^onderzoeksresultaten van 5de 'Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond iDCMR. Gistermorgen werd bekend dat uit het 'onderzoek van - deze 'diëtist is gebleken dat er op de bouwplaats geen sprake is van ernstige bodemverontreiniging. -De toekomstige bewoners 'van de wijk hebben twij fels over.de kwaliteit van •de bodem waarop de nieuwe huizen worden .gebouwd. Volgens hen is ^onvoldoende onderzoek gedaan naar mogelijk il legale lozingen .Een woordvoerder van de ge beente Rotterdam zei vrijdag dat het onder hoek van de DCMR zeer zorgvuldig is geweest en jdat er geen verontrusten- - de vondsten zijn gedaan. •Over de twee volgende .fasen van het project zal de DCMR in de loop van volgende week laten we kten wat bodemonderzoe- ken hebben opgeleverd. Rotterdam - De Rotterdamse junkiebond heeft het af gelopen jaar in alle stilte zelf een methadonprogramma. laten draaien voor heroïnegebruikers, die door het ge brekkige functioneren van de bestaande hulpverlening nergens anders terecht zouden kunnen. Medewerkers van de junkie-, bond verstrekten het vervan gingsmiddel dagelijks op vaste tijden aan gebruikers vanuit de Pauluskerk aan de Maurits- weg. Dominee Hans Visser, die de junkiebond steunt, stelde daarvoor de afgelopen acht maanden een ruimte in zijn kerk beschikbaar. De inspectie voor de volksge zondheid heeft echter donder dag een einde aan het pro gramma gemaakt. De inspec tie, die gistermiddag geen commentaar wilde geven, ge lastte de Rotterdamse arts en de apotheker, die met de jun kiebond samenwerkten, te stoppen met het verstrekken van methadon. Als zij daaraan geen gevolg zouden geven, dreigde de inspectie, dat zowel de arts als de apotheker voor taan geen opiaten meer zou den krijgen. Grove overtreding' De gemeente, politie en justitie wisten al geruime tijd af van het alternatieve, illegale pro gramma. Hoofdinspecteur Henk Jansen,, chef van de nar coticabrigade, zegt, dat hij er altijd bezwaren tegen heeft ge had. Het illegaal verstrekken van methadon noemt hij 'een grove overtreding' van de opi umwet. Zijn afdeling trad ech ter niet op, omdat men steeds met belangrijkere zaken bezig was zoals de bestrijding van heroïnehandel. Afgelopen week is er evenwel een gesprek geweest tussen Jansen en dominee Visser. door Dirk Mellema en Robert van de Roer „Jansen zei tegen mij, dat ik de wet overtrad", aldus Visser. „Wethouder Van der Have had dat twee weken geleden al tegen me gezegd. Maar ik vind, dat ik in de geest van de wet handel, als ik mensen help, die in de kou staan. Om dat ik hoopte, dat wij van .de gemeente de mogelijkheid zou den krijgen om met de ver strekking legaal door te gaan, beloofde Jansen nog even te wachten met optreden. De in spectie voor de volksgezond heid heeft er nu ineens een eind aangemaakt". Moeder De initiatieven voor de metha don verstrekking zijn een jaar geleden genomen door de jun kiebond. De medewerkers Nico Adriaans verstrekt voor de laatste maal methadon in de Pauluskerk. Op de achter grond de vrouw, moeder van verslaafde kinderen, die de laatste tijd de methadonvoorziening in de kerk regelde. van praktijkervaringen' het programma steunde. „De jun kiebond heeft met dit pro gramma bereikt, dat een aan tal mensen werd weerhouden van crimineel gedrag", meent de arts. „Hulpverlening aan drugsverslaafden eist een ei gen specialiteit. Een huisarts kan dat niet alleen," De arts schreef recepten uit, waarna de methadon bij een apotheek kon worden opge- werden daarbij geadviseerd en gesteund door de hoogleraar strafrecht prof.mr. Louk Huls man en psychiater dr. Wij nand Sengers, beiden werk zaam aan de Erasmus Univer siteit. „Er is een noodsituatie op het gebied van de metha- donverstrekking in Rotter dam", aldus Sengers. De junkiebond kreeg per week vierhonderd tabletten metha don van de arts, die 'op grond haald. In de Pauluskerk kwa men dagelijks tien tot vijftien verslaafden het spul ophalen. Een moeder van drugsver slaafden, die volgens eigen zéggen de noodzaak ervan in zag, verstrekte de methadon. De verslaafden moesten de ta bletten onder toezicht inne men. De verstrekte porties wa ren klein. Er werd een nauw keurige administratie bijge houden aan. wie methadon werd verstrekt en de reden waarom dit gebeurde. Deze administratie werd door de junkiebond doorgegeven aan de arts, die de recepten uit schreef. Wachtlijst Het programma was opgezet voor mensen, die bij de be staande hulpverlening niet te recht konden. Nico Adriaans, voorzitter van de junkiebond, beklemtoont, dat het program ma een noodverziening was. „Pas als was gebleken, dat ie mand echt nergens anders te recht kon, verstrekten wij tij delijk methadon. Wij probeer den vervolgens om de betrok kene bij een officiële hulpver leningsinstantie onder te bren gen. Wij waren er om ver slaafden, die in noodsituaties verkeerden, op te vangen. Uit onze administratie blijkt, dat de meeste mensen vier dagen onze hulp nodig hadden, voor dat ze ergens anders terecht konden. De bestaande hulp verlening reageert veel te traag om direct hulp te bieden. Er zijn wachtlijsten bij die in stanties". Adriaans kan via een uitgebreide administratie aantonen, dat veel mensen tij delijk zijn geholpen, die ner gens anders terecht konden. Volgens Adriaans werd sa mengewerkt met het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) en met de Bull dog en waren Seze hulpverle ningsinstanties op de hoogte van het alternatieve program- ma in de Pauluskerk. Direc- teur C. Plantinga van de am bulante zorg bij het CAD be vestigt, dat er een tekort is aan methadon-verstrekkingspun-- ten in Rotterdam. „Wij hebben te weinig hulpverleners in dienst. We kunnen 800 men sen helpen en dat blijkt niet genoeg. Er bestaan daarom in derdaad wachtlijsten. Onze medewerkers zijn nu al over belast. Als wij in de toekomst niet meer hulpverleners kun nen aanstellen, denk ik, dat wij onze capaciteit zelfs moe ten inkrimpen". .Onverwacht Voor 'drugsofficier van justi tie' mr, D.J. Copper komt de stopzetting van het meïhadon- programma door de inspectie voor de volksgezondheid on verwacht. Copper zegt, dat hij net als Jansen bezwaren ha'd tegen de illegale verstrekking. „Donderdag kwam ik de chef van de afdeling verdovende middelen tegen en heb toen gezegd, dat er maatregelen moesten worden genomen. Dat er paal en perk aan gesteld moest worden en er in ieder geval een onderzoekje moest komen." Copper blijkt niet op de hoogte met de problemen ten aanzien van methadon in Rotterdam.' „Methadon is zo langzamer hand het snoepje van de week; dat élke verslaafde overal in' Rotterdam kan krijgen..." PvdA-fractievoorzitter Henderson krijgt van een bewoonster een heroïnespuit, die zij had gevonden in het-knikkerpotje van haar zoon. '.Rotterdam - Voor de tweede maal binnen vijf- Ven dagen hebben ongeveer tachtig bewoners (Uit de wijk Middelland geprotesteerd tegen de prostitutie- en herome-overlast in hun wijk. 'Omdat de vorige actie op 15 oktgber nog geen hchtbaar resultaat heeft opgeleverd, vond de' 'fctiegroep dat het tijd was voor een volgende stap: ©en demonstratieve optocht naar het stad huis. ^let spandoeken, een geluidsauto en een politie- éscprte liepen de demonstranten gisteravond "aar het stadhuis, waar de fractievoorzitter van de PvdA in gemeenteraad J.H.A. Henderson de bewoners aanhoorde en beloofde de .eisen van de actiegroep aan de wethouder en burgemees ter over te brengen. bewoners beplakten de ingang van het stadhuis fnet stickers, waarop stond te lezen dat Middel end een woonwijk moet blijven. Ook werden *r met verf leuzen geschilderd. dn de brief aan wethouder W.J. van der Have etf loco-burgemeester H. van der Pols klaagden dff bewoners niet alleen over prostitutie-over- djjst, maar ook over hinder van de heromehan- Tgl en de vele horeca-vestingen in Middelland. Geschrokken 7?U\ eisen dat de prostitutie uit de wijk wordt -X^vLjderd, dat gokhuizen, heroïne-bars en gokhuizen worden gesloten en een hard politie optreden tegen elke vorm van overlast. Hen derson antwoordde de bewoners, dat hij was ge schrokken van de ernst van de problemen en zegde toe, dat extra aandacht aan de wijk Mid delland zal worden besteed. Ook wees de politi cus de bewoners erop, dat het probleem niet eenvoudig was en niet alle eisen direct ingewil ligd kunnen worden. De bewoners eisen eind november duidelijkheid over de gemeentelijke plannen met hun wijk. Velen vrezen dat er een zogenaamde 'tippelvrije-zone' wordt ingesteld. De Stichting Buitenlandse Arbeiders in de wijk Middelland hebben zich via een telegram soli dair verklaard met de actievoerders Boos Afgelopen woensdagavond zijn vijf bewoners naar de woning van wethouder Van der Have geweest. Zij eisten daar een gesprek en wilden de wethouder uitnodigen vrijdagavond op het stadhuis aanwezig te zijn, om het eisenpakket van de demonstranten in ontvangst te nemen. De wethouder weigerde het vijftal te woord ge staan, waarna zij de voordeur met stickers heb ben beplakt. Van der Have heeft de actiegroep laten weten dat hij boos was over hun optreden en dat hij vrijdagavond niet op het stadhuis aanwezig zou zijn. Wel was hij bereid maandag-' avond te „komen, maar daar voelden de actie voerders niets voor. - C Dordrecht Eindelijk was het dan toch zo ver gekomen. De bewoners van de 'gifwijk' De Staart in de Dordtse Merwede- polder, die sinds woens dag het kantoor van de door Martïjn Verwaaijen GG GD bezet hielden, konden gisteravond tot laat discussiëren met de verantwoordelijke mensen van het rijk, Provinciale Staten en de gemeente Dordrecht. Het was de belangrijkste eis om de bezetting eventueel op te heffen. Het gesprek leverde de bewoners echter niets nieuws op. Toezeggingen wer den slechts in het vage gedaan en de opmerking 'dat neem ik graag mee om nader te laten onderzoeken' was veelvuldig hoorbaar. Ondanks dat besloot men gisteravond laat de bezet ting tijdelijk op te schorten, in afwachting van de ontwikke lingen en het nakomen van de beloften die werden gedaan. De drie belangrijkste eisen van de verontruste bewoners zijn inmiddels bekend: een al geheel bevolkingsonderzoek voor de mensen uit de gehele wijk op kosten van het rijk, uitsluitsel over de verwerving van alle huizen en rekening houden met de leefbaarheid van de wijk en de eventuele wens van niet direct betrokke nen om te verhuizen. „De wijk is onaantrekkelijk geworden, niemand die zijn huis nog kan verkopen", legde actievoerder Piet Klaverdijk voor de zoveelste maal uit. „Maar als ik dan de delegatie van gemeentelijke instellingen hoor praten, dan heeft men het slechts over de 22 wonin gen, waarvan bekend is dat ze zullen worden afgebroken. En later wellicht ook nog over 84 andere woningen. Wij praten echter over alle woningen". Belangrijker en daarom gee- motioneerder verliep de dis cussie over het algeheel bevol kingsonderzoek. Gedeputeerde dr. J. W. Hekkelman achtte het van geen enkel belang om een dergelijk onderzoek te houden. „Daar wordt u niets beter van, het is zinloos. Wel bestaat de mogelijkheid om via de huisarts individueel een dergelijk onderzoek te laten verrichten. Als iemand klach ten heeft en gif lijkyde directe Het moment waarop de actievoerders drie dagen hebben gewacht, de komst van gedepu teerde Hekkelman. Hier in gesprek met actievoerder Piet Kiaverdijk. oorzaak te zijn, dan gebeurt zo'n onderzoek kosteloos". Niet zichtbaar „Daar hebben wij nu niets aan", was het respons van mede-actieleider Leo Baas. „Het is dacht ik wel duidelijk dat de gevolgen van eventuele schade door het gif pas veel la ter duidelijk worden. De effec ten zijn met direct zichtbaar. Dat zou wel mogelijk zijn als iedereen door specialisten on derzocht zou worden op even tuele schadelijke stoffen in het lichaam. Dat is aanwijsbaar, niet de uiterlijke verschijnse len". Iets dergelijks heeft inderdaad het gezin Mijnders ondervon den, waar een pluk haar van de beide kinderen (3 en 5 jaar) naar een laboratorium in Amerika werd gestuurd. Een en ander heeft inmiddels uit gewezen dat de kinderen rondliepen met een teveel aan arseen, lood, zink en koper in hun lichaam. Over dat haaronderzoek bleef Hekkelman cynisch. „Het is dan wel gedaan door een spe cialist, maar wat is een specia list? Het is gewoon niet moge lijk in haar iedere stof te vin den die schadelijk zou kunnen zijn. Ik zie daarom niets in een dergelijk massaal onderzoek". Een feitelijke onjuistheid. Nog afgezien van het feit dat een specialist geacht mag worden zijn vak te kennen, is het ook zo dat juist in het haar vele eventueel schadelijke stoffen kunnen worden gevonden, omdat het veel langer blijft zitten. Inmiddels beeft dr. Van Delft, gespecialiseerd in het onderzoeken van haar, bijzon der boos gereageerd op de uit latingen van Hekkelman. Steekproef Hekkelman zegde in het geval van het massa-onderzoek' wel toe dat binnen vier weken meer duidelijkheid zou komen. Dan moet de staatssecretaris naar aanleiding van een brief, geschreven door de bewoners commissie, beslissen of alsnog onderzoeken gepleegd zullen worden, hetzij Dij alle bewo ners, hetzij ïn de vorm van een steekproef. Aan de orde kwam ook de verwerving van de huizen, die door alle publiciteit rond 'De Staart' onverkoopbaar zijn ge worden. Piet Kiaverdijk: „Al lereerst is gesproken over een goede zuiveringsinstallatie, la ter over het eventueel toewij zen %van een wissel woning. Er zijn mensen, die te horen heb ben gekregen dat zij per 1 sep tember hun huis uit 'moeten omdat het afgebroken moet worden. Nu, eind oktober, zit ten ze er nog. Er Is sinds die mededeling niets meer gedaan. Dat is niet alleen schandalig, ook onmenselijk'-. Hekkelman: „Ik moet beamen dat de verwervings-procedure traag-verloopt. Dat komt mede doordat een nieuw systeem is toegepast in vergelijking met Lekkerkerk. Noem het maar een proef, die door allerlei om standigheden wat langer duurt dan goed is". Taxateurs „Maar zoals het er nu voor staat begint volgende week het overleg tussen de taxateurs van' de bewoners en die van het rijk", vervolgde hij. „Tus sen 8 en 15 november moeten die onderhandelingen afge rond zijn zodat contact met de bewoners opgenomen wordt om te komen tot een definitie ve afspraak voor de verkoop van de woning". De gedeputeerde benadrukte echter wel dat het hier ging om de 22 woningen, die op korte termijn afgebroken moe- ,ten worden. De overige 84 wo- ningen, waarvan het ook be kend is dat ze mettertijd tegen de vlakte moeten, blijven bui ten de regeling. Dat komt mede, doordat de gemeente Dordrecht niet in staat is op korte termijn voldoende wis selwoningen beschikbaar te stellen. Topambtenaar dr. Dewaide, directeur van de directie grond, water en stoffen van het ministerie voegde er nog aan toe dat het niet de bedoe ling is een soort schadevergoe ding te geven aan iedere be woner, die door de 'gif-toe standen* de wijk wil verlaten. „Het voornaamste doel van het ministerie is het kweken van een gezonde situatie", zo zei hij. „Geef je in die gedach- tengang iedereen die weg wil een vergoeding, dan. wek je de Indruk dat de situatie niet ge zond is en ook nooit zal wor den. Dat is geen juiste weerga ve van het probleem en bo vendien geen manier van be leid voeren". Hoe dan ook, de zeker twee honderd opgekomen bewoners van de 'gifwijk* zijn verre van, gerustgesteld. De drie instan-1 tics, waarbij burgemeester J. H. van Zuuren het woord niet voerde, konden geen toezeg gingen doen en bleven derhal ve in het vage. Eén en ander heeft tot gevolg dat de bezet ting voorlopig is opgeschort. Want als de toezeggingen niet binnen twee weken concreet zijn geworden, dat keren de bewoners weer„terug naar de GG GD.- „Maar dan blijven we net zo lang zitten totdat'er --wérkelijk iets" gebeurt",-;aldus v'de actievoerders. '-VC-C

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1