WffRDAM II Rotterdam vergeet zijn f nieuwe' monumenten 'Overheid moet zesbaksvaart snel afwijzen' 't Brein druk bezocht GRAAG fiEDAAN. ©■Wwr- I >ud-F eyenoord rolstoelen Stuurgroep attractiepark Ahoy' ingesteld 19?5 OPEN DAG NIEUWE GARAGE: Rechercheur ziet bewoner voor inbreker aan fWelstandscollege waarschuwt voor verval van vermaarde objecten ONSenASV: Sieraden gestolen ter meuien natuurlijk RET- Fietser verongelukt Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW 1 november 1982 Coentje in balbezit. Zij het dan in een andere rol dan in zijn "ejaren. De vroegere vedette van Feyenoords roemruchte 1 speelde afgelopen zaterdag met zijn voormalige team- 'an op het terrein voor de kassa's van het stadion mee i rolstoelbasketbalwedstrijd tegen Arrows '81. De wed- _,rijd maakte deel uit van een aantal activiteiten in het kader Van de opening van het Sport Medisch Adviescentrum (SMA), fdat sinds zaterdag is ondergebracht in een ruimte van het Stadion Feijenoord aan de Olympiaweg 48. Het SMA richt ach op gespecialiseerde sportkeuringen voor top- en subtop sporters, recreatiesporters, trimmers, joggers en gehandicap te sporters. Tevens wordt een blessure spreekuur gehouden ^en worden er adviezen verstrekt met betrekking tot behande ling van blessures, voeding en trainingen. Rotterdam Een bewoner van het Statenplein 8 trof za terdagmiddag in zijn woning een rechercheur met getrok ken pistool tegenover zich, die hem aanzag voor een inbre ker. De politieman was afge gaan op een inbraakalarm aan de Staten/aan 8, maar zag op het Statenplein 8 de voordeur openstaan en dacht, dat hij op de plaats van de misdaad gearriveerd. Op de Statenlaan kwam de po litieman te laat. De echte breker was gevlogen... 2-, s De fabriek van Van Nelle, meer een monument. (I .Rotterdam Op inititatief van de wethouder voor sport en recreatie, M.J.D. Jansen is met instemming van het Rotterdamse college de stuurgroep attractiepark Ahoy' opgericht. De voornaamste taak van deze stuurgroep is ..het verder uitwerken van de zogenaamde haal baarheidsstudie over een dergelijk attractiepark >en het verder ontwikkelen en stimuleren van ideeén, die aan een educat»ef en recreatief at tractiepark kunnen bijdragen. 'Het attractiepark is gepland op het terrein van C het openluchtzemwbad. De Plompert naast Ahoy'. - •'.De nieuwe stuurgroep staat onder voorzitter- schap van wethouder Jansen. M. MaUon, hoofd van de secretarie-afdeling sport- en recreatieza ken en openbaar groen, zal als secretaris optre den. Voorts maken van de stuurgroep deel uit: wet houder R. den Dunnen van economische zaken, drs. H.H. Horsting van de Kamer van Koop handel, W. Vijg namens de FNV, B.J. van Liemt namens de VVV, deelraadsvoorzitter J.M. Franken van Charlois, drs. R.N.A.M. de Wit van Empeo, de gemeentelijke wervings functionaris F.G. van der Stoep, drs. C. Hoek water, directeur van het Ahoy'-complex en A. de Jong van de secretarie-afdeling economische zaken. Lsmgei opend I t/Dl itrun 270. accu is snd 24 jndag Berg ensen htinf ral ui- -18 30 19.00- •aa.t otgse- ureau y 218- uur. 13.00- 0 uui H.00- Rotterdam De schlpper- sorganisaties ONS en ASV willen dat de overheid zo snel mogelijk besluit geen auwvaart met zes bakken wie te staan op het traject Europoort-Lobith. Daarmee worden de schippers en hun gezinnen dan verlost van zinloze psychische span en ings velden". vONS en ASV menen dat door gaan met bakkeleien tussen voor- en tegenstanders, en het houden van proefvaarten met zes bakken geen zin heeft. ^Grotere duweenheden wor den potentiële brokkenma kers, die zullen bijdragen tot het toenemen van de spanning gen tijdens de vaart, zowel aan boord van de duweenheden als aan- boord van de losvarende binnenschepen met hun gezin nen", volgens de schippersor- ganisaties. Zij zijn het niet eens met het argument van de voorstanders, dat met de zesbaksvaart de concurrentiepositie van de Rotterdamse haven wordt ver sterkt, zoals de gemeente en de havenwerkgevers zeggen. „De concurrentiedruk is uitslui tend te wijten aan de slechte kwaliteit van de arbeid die in de haven wordt geleverd. De behandeling van binnensche pen blijft in de Rotterdamse haven achter bij die in bijvoor beeld Antwerpen", aldus ON S/AS V. Volgens de organisaties is de vaarweg tussen Europoort en Lobith momenteel overigens niet eens geschikt voor een veilige en vlotte vaart met vïerbakseenheden. De overige vaart, die zeventig procent van het totale vervoer op de Rijn verzorgt, ondervindt in toenemende mate hinder (reis tijd, veiligheid) van duween heden. Dat traject moet dus eerst maar eens zo snel moge lijk geschikt worden gemaakt voor de vaart met vier duw bakken. Rotterdam Uit de etalage van een juwelierswinkel op het Zuidplein is zaterdagavond voor 25000 gulden aan siera den gestolen. De deur van de winkel was geforceerd. Rotterdam De monumentenlijst van Rotterdam is aan uitbreiding toe: met woningen en gebouwen uit het begin van deze eeuw. Objecten uit die periode van beroemde architecten wordt bij vernieuwingen geweld aangedaan, luidt de waarschuwing van het Rotterdamse welstands- college. „De jongste bouwkunst staat op de tocht, ze mag niet in de vergetelheid raken", aldus kunsthistorica drs. Lydia Lan- sink, de enige 'niet-architect' in het college. Het gaat om de eerste woonto rens van Rotterdam als de Plaswijkflat in Kralingen, wo ningbouwcomplexen als Kief hoek in Bloe'mhof en de 'hof jes' aan de Justus van Effen straat. En om vroege fabrie ken, waarvan Van Nelle in de Spaansepolder een voorbeeld is. Stuk voor stuk bouwwerken, die als een belangrijk 'gedenk teken' gelden in de geschiede nis van de architectuur en die het waard zijn pm bewaard te blijven. De meeste van de vroeg-20ste eeuwse gebouwen zijn van internationaal of na tionaal belang, andere weer van lokaal belang. Met plaat sing op de monumentenlijst is een wettelijke bescherming gewaarborgd, aldus Lydia Lansink. In de lijst ontbreekt het Witte Dorp, het nooddorp in verval, tegen de grens van Schiedam, waarvoor bescherming te laat is gekomen. Enkele van de witte huisjes zijn gesloopt. Een opknapbeurt bleef achterwege. Bij de Plaswijkflat kon net op tijd een vervelende verande ring worden voorkomen. De eigenaar was al begonnen met de sloop van de draadglas-bal konhekjes. Met inspanning van de welstandscommissie en het gemeentebestuur werd voorkomen dat er 'goedkoop, lelijk ijzerwerk' voor in de plaats kwam. Nieuwe aanslagen op de Rot terdamse architectonische hoogstandjes zijn op komst, wordt voorspeld. De Justus van Effenstraat bijvoorbeeld, nog altijd een studieobject voor menig beginnend architect. Bij plannen voor vernieuwing dreigen ramen en deuren te verdwijnen, waarmee de ge raffineerde opzet van het com plex wordt aangetast. „vve zijn niet tegen aanpassin gen, maar wel tegen een on volwassen aanpak. Bij een op knapbeurt moet je niet de eerste de beste nieuwbouw-ar- chitect betrekken, maar een man die kaas heeft gegeten van restauratie-architectuur", aldus secretaris ing. M.P. Arts van het welstandscollege. Hij wijst als voorbeeld op de fa briek van Van Nelle. „Daar hebben wij het geluk dat de eigenaar regelmatig de erfgenamen raapleegt van de arcitect. Bij het aanbrengen van dubbele beglazing zijn ze er daarom in geslaagd om de ragfijne raamkozijnen, die het gebouw sieren, te handhaven. Ik had er niet aan moeten denken wat er was gebeurd als de eigenaar een andere instel ling had: dan waren er van die 'dikke kozijnen gekomen van metdal en was er geweld aan gedaan aan het gebouw." Een ondeskundige, geweldda- door Nico de Vries Foto: Ben Blummers ADVERTENTIE Jonge mode! Romantische blouse met veel volants afgezet Glimmende satijnstof vlot geplooid staand kraagje in wit met bor deaux/blauw wet satijnband verwerkt Maten 36 t/m 44 van 49,75 voor -r dige verwoesting vreest het welstandscollege voor Vree wijk, waar isolatie is voorge steld achter een stuciaag op de buitenmuur. „En dan is een hele fraaie wijk in één slag veranderd in een buitenwijk van één of andere Duitse stad", concludeert Arts, die nogmaals herhaalt dat een dergelijke ontsiering voorko men moet worden. „Rotterdam is de monumen- tenstad van de toekomst Ar chitecten als Oud, Van Tijen, Maaskant en Bakema hebben ïn voor- en naoorlogse jaren een geweldige bijdrage gele verd aan een sociale woning bouw, die internationaal ver maard is", vervolgt Lydia Lansink, die het beeindigen van de tweehonderd namen tellende Rotterdamse monu mentenlijst bij 1900 'belache lijk' vindt In Amsterdam, wordt aange haald, telt de monumentenlijst dik zevenduizend objecten, waaronder rond de zevenhon derd, die uit deze eeuw stam men. Met het waarderen van eigentijdse architectuur werd in 1973 een begin gemaakt. Rotterdam blijft daarbij ver achter. Het gemeentebestuur, vinden de woordvoerders van het welstandscollege, heeft vrijwel geen oog voor de historische waarden van zijn stad. Een initiatief in 1973 van het histo risch genootschap Roteroda- mum, dat een dik rapport pu bliceerde over de noodzaak van uitbreiding van de monu mentenlijst vond geen navol ging. Met als gevolg het verlies van waardevolle huizen. Het nieuwe gemeentebestuur heeft daaruit een les te leren, meent Lydia Lansink. Zij be pleit haast met een gemeente lijke monumentenlijst, waarin gebouwen van lokaal belang zijn opgenomen. En een in dringendere benadering van de dienst Rijksmonumenten zorg en het ministerie van CRM om objecten van natio nale en internationale waarde onder te brengen op de rijks monumentenlijst. Verder hoopt zij dat project groepen meer aandacht krij gen voor architectuur. „Som mige van die groepen gaan uitsluitend uit van de gebrui kers en lappen vernieling van monumenten aan hun laars. Ik ben ervan overtuigd dat het nageslacht ons deze daden niet in dank zal afnemen." Achter het stuur van een bus, dat mag alleen op de open dag van de RET. En nieuwe garage, grote belangstelling voor de oude bussen. Rotterdam Naar schat ting tienduizend mensen hebben afgelopen zaterdag de open dag van de RET- garage Sluïsjesdijk be zocht. Het publiek kon de onlangs verbouwde garage bezichtigen, die 's morgens door RET-directeur R.den Besten officieel was geo pend. Den Besten noemde de nieu we garage, waar kleine repa raties worden verricht, een aanzienlijke verbetering voor het Rotterdamse ver voersbedrijf. „Jarenlang heb ben de mensen in een eigen lijk onaanvaardbare situatie moeten werken. Midden in de uitlaatgassen en soms in de kou. De nieuwe bedrijfs ruimte betekent een belang rijke verbetering voor de be drijfsvoering en de arbeids omstandigheden. De autobus is een belangrijk onderdeel van de RET, hoewel daar binnen het bedrijf wel eens anders over wordt gedacht. Garage Kleiweg spreekt over 'het koninkrijk van de Sluis- jesdijk' en de Sluisjesdijk heeft het weer over de 'kolo nie van de Kleiweg', maar er is maar één RET waarin de drie vervoersvormen alle een even belangrijke plaats innemen." De RET-directeur opende de nieuwe garage door het weg halen van een gordijn waar achter de naam 't Brein ver scheen. De naam refereert aan een continu-monteur die enige tijd geleden bij een verkeers ongeluk om het leven kwam, In het RET-bedrïjf krijgen de continu-monteurs altijd de eerste storingen van de auto bussen binnen. De man sprak dan altijd 'daar moet het brein weer voor komen'. Als herin nering aan deze continu-mon teur is de nieuwe garage naar hem vernoemd. Brandstofviilmachine In de nieuwe garage worden storings- en schoonmaakwer ken verricht en tevens kleine onderhouds- en reparatiewer- ken. Voor honderd mensen is de garage de nieuwe werk ruimte. De verbouwing heeft anderhalf miljoen gulden ge kost en de inrichting slechts honderdduizend gulden. „We hebben de inrichtingskos ten opvallend laag kunnen houden door niet alle gereed schappen te vernieuwen maar te reviseren", zegt chef van de garage P.J Pardoen. Wel nieuw, en volgens de trotse chef uniek voor Europa, is de brandstofvulstraat, waar met behulp van een brandstofvul- straal met snelkoppeling de autobussen binnen een mum van tijd voorzien zijn van 250 liter brandstof. „De brandstof - vulling werkt hetzelfde als bij vliegtuigen", aldus Pardoen, „en het grote voordeel is dat de tankbediende geen last meer heeft van overstromende Rotterdam De 71-jarige M. de Jong uit Rotterdam is vrijdaga vond in het Dijkzigtziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op het Hudsonplein. Het slachtoffer botste met zijn fiets tegen een motorrijder en liep daarbij ernstig hersenletsel op benzine. Het apparaat vult na melijk automatisch af." Een andere bezienswaardig heid is de nieuwe wasstraat waar per uur zo'n vijftig bus sen een schoonmaakbeurt krij gen. Werd dit werk voorheen met behulp van kwasten ge daan, nu rijdt de autobus de straat binnen waar direct de zijkanten worden aangepakt en vervolgens blijft hij 45 se conden stilstaan om de voor en achterkanten te wassen. Met een speciale installatie wordt tachtig procent van het ge bruikte water worden terugge wonnen. De wasstraat heeft 85.000 gulden gekost en er be staan plannen om een tweede te kopen om per uur honderd autobussen te kunnen afwer ken Luchlleidlngnet Een aanzienlijke verbetering in de Sluisjesdijk-garage ts ook de aanleg van een luchtiei- dingnet, bedoeld om de lucht- circuits van autobussen te vul len. Een bus heeft lucht nodig voor het functioneren van het remsysteem. de deurbediening en de vering. Het Iuchtleiding- net zorgt ervoor dat de bussen door middel van een spiraal slag aan een compressor 's nachts worden gevuld. De bus chauffeur is ontdaan van het 'lucht draaien' (flink gas ge ven) maar kan *s ochtends starten en wegrijden. 'Naast de technische nieuwtjes was er ook amusement. De beatgroep de Flying Start gaf een demonstratie en natuurlijk zong de zingende monteur Jan Bouw er ook weer lustig op los De fotoclub van de RET het een aantal prachtige com posities zien en 'bussofielen en tram fanatici' wisselden weer de nieuwste informatie uit. Be zoekers konden op het binnen terrein onder begeleiding van een instructeur zelf een ritje maken met een autobus Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin m misschien. Breng daar even f ^aaa,. verandering in. Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sj en goed beloond! Want voor die kleinen COc*( moeite krijgt u een verzilverd 4 miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. v. kw"^labo^'chr, """""PW S'uur^daak t Adres; ^°-5fcode. Te'e/oo„; Stuurde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3