Curator vandaag naar B VKuypers V erontreiniging drinkwater nog niet afgenomen College: renovatie Kapelpolder niet óp losse schroeven VLAARDINGS DAGBLAD SC H! ED AMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Poldervaart: Wat doet de gemeente De 9hertogin9 blijft alleen /Veel te laat gewaarschuwd ENFB komt met knelpunten- nota - Wethouder in ziekenhuis SCP m- 'Lijkenpikkers heb je altijd' Brand- kranen open: 'vloed'in centrum hi centrum van Vlaardingen: Advies GEWB: water vijf minuten koken! Ontslagen bij Windmill Maassluise raad vóór tweede fase Hoofdletsel door botsing Rampenplan blijft nodig Rijnmond vecht door t voor tram naar Holy SS; S'P WOENSDAG 3 NOVEMBER i982 $>De bevolking in het cen- jlrum van Vlaardingen, <*waar maandagmiddag èhet drinkwater werd ver ontreinigd door in de leï- e "dingen gestroomd haven- .water, is veel te laat ge waarschuwd voor de 4'eventuele gevaren, die dit 4;drinkwater zou kunnen 'opleveren-. Hoewel al //maandagmiddag bekend 'i/was dat er het een en an- hjder was misgegaan, is •pas gisteren na de mid- 4dag met geluidswagens ,4en huis-aan-huis bezorg de pamfletten gewaar schuwd. dat het drinkwa ter eerst flink gekookt vmoet worden, wilmen diet het risico lopen om 'er diarree van te krijgen. ;Die waarschuwing had weel eerder moeten plaatsvinden; maandag avond nog, of uiterlijk -gistermorgen vroeg. Im mers: in de eerste uren 'na het optreden van het ;iek is de verontreiniging -het grootst geweest. Ook de voorlichting aan de ;pers, die het publiek gis teren nog had kunnen waarschuwen, is veel te Haat op gang gekomen. Ook ai is de eventuele verontreiniging relatief klein en zullen er waar- 4schijnlijk geen ernstiger ^gevolgen dan diarree op- streden; de bevolking heeft er recht op water vult de kraan te krijgen ^dat zonder enig risico ge- jdrónken kan worden. Ze- ;er gezien het feit dat de erontreiniging twee da gen later nog nauwelijks [is; "afgenomen, zoais uit Onderzoekingen van van morgen bleek, lijkt de [conclusie gerechtvaar- digd dat het. beter was ■^geweest de levering van drinkwater via het lei- Jingnet in het betreffen- e gebied tijdelijk te sta- èn. Met drinkwater mag ";g$en enkel risico worden Ogenomen. y,Hèt ziet er naar;uit, dat >GEWBS en gemeentebe stuur de zaak in eerste t instantie hebben onder schat. t P.H. ■ps'i V -.Schiedam De Schiedamse fverkeersgroep van de Echte ./Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) is met een knelpun tennota op de proppen geko- 'men. „Dertig pagina's vol ;fiètsproblematiek, schrijnende /misstanden, gevaarlijke krui dingen; hobbélige wegen, maar Ook inventieve suggesties van sENFB-leden", zeggen de sa- 'menstellers er zelf van. 'Jaren geleden al werd het plan opgevat een inventarisa tie te maken 'van alle 'pro bleempunten voor het Schie damse fietsverkeer. /Vorig jaar werd een enquête opgesteld, daarin vragen stonden over de verkeersveiligheid, de doel matigheid van verbindingen, toestand van "wegen en even tuele suggesties om bestaande situaties te verbeteren. Aan de hand van alle reacties is de knelpuntennota samengesteld. De. nota zal worden overhan digd aan verantwoordelijk -wethouder Chris Zijdeveld, raadsleden en politieke partij en. Omdat er ook aanwijziir gen in de nota zijn opgeno men krijgen ook club- en buurthuizen en bewonersvere nigingen een exemplaar. Maassluis Wethouder -Isaak van der Knaap is .opgenomen in het Schiedamse "Noletziekenhuis. Achter de collegetafel bevonden .zich gisteravond bij de gemeenteraads vergadering van Maassluis Oan ook slechts drie politici. -Van der Knaap zal nog twee weken in het ziekenhuis moeten vertoeven alvorens het geneeskundig onderzoek is ^afgerond. Burgemeester 'Hans van Es neemt de •taken van de nu oudste •wethouder van Maassluis zolang waar. Schiedam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren mr J. Kist benoemd als cura tor van het Schiedamse aannemingsbedrijf BV Kuypers. Vandaag is Kist /begonnen de financiële stand van zaken op te maken, waarna hij vermoedelijk al volgende week de rechter-commissaris zal adviseren om het faillissement uit te spreken. Veel hoop dat het bedrijf met 56 werknemers toch nog open kan blijven, heeft directeur Joep Kuij- pers ondanks dit 'uitstel van executie' niet meer. De alarmbrief van bewonersvereniging Schiedam-Zuid aan minister Nypels heeft het personeel veel warmte geschonken, maar veel kans dat de aahnemersmaat- schappij kan blijven draaien, als alsnog en kele benodigde bouwvergunningen worden verleend, is er volgens directeur Kuijpers eigenlijk niet meer. „Daarvoor is het gat toch te groot geworden," zei hij vanochtend. De afgelopen dagen heeft bank Mees Hope het meubilair laten weghalen bij de BV aan de Westerkade. Dat is nogal zuur overgekomen bij Kuijpers: „Dat is nou een bank, waarbij je meer dan vijftig jaar ge bankt hebt." Kuijpers wijst op een actuele redenatie in ondernemerskringen, die wil dat banken alleen maar paraplu's lenen als het droog is. „Bij ons regent het nu behoor lijk, maar ze willen die paraplu terug," al dus Joep Kuijpers. Hij denkt dat het te laat zal zijn, als het mi nisterie alsnog mocht besluiten om vergun ningen te verlenen voor renovatie van de bejaardenflats Emma en Nieuwland en nieuwbouw aan de Raam en de Maasdamse- straat. Dan zal het faillissement waarschijn lijk al uitgesproken zijn, denkt Kuijpers, die de bewonersvereniging Schiedam-Zuid een bedankbrief heeft gestuurd voor de warme ondersteuning. Er zijn al andere aannemers gaan proberen om nu in plaats van Kuypers voor die klussen in aanmerking te komen. „Terwijl de patient nog niet eens gestorven is," constateert Kuijpers met enige ironie. „Maar ach, lijkenpikkers heb je altijd in za kelijke kringen, daar kan ik ook niet wak ker van liggen." Joep Kuijpers (52) piekert er niet over om straks een nieuwe BV op te richten. „Nee, dat wordt echt de WW in. Ik vrees dat we daar niet aan ontkomen." Het RN signaleerde giste ren al het 'spoelen* van de leidingen. Het GEWB ver klaarde toen nog dat men op alleen maar op zoek was naar lekken. nog niet afgenomen, aldus een woordvoerder van de GEWB. Om die reden wordt er nog enkele dagen doorgegaan met het toevoegen van extra chlo ride aan het water. Tevens wordt op enkele plaatsen nog steeds gespuid. Vlaardingen Ondanks alle maatregelen van de afge lopen dagen is vanmorgen gebleken dat de verontrei niging van het drinkwater in het centrum van Vlaar dingen met zogehaamde colibacteriën nog niet is afge nomen. Die verontreiniging kan er toe leiden, dat mensen die ongekookt drinkwater gebruiken na enke le dagen last krijgen van diarree. De verontreiniging is niet dusdanig ernstig, dat de watertoevoer moet wor- v den gestaakt, maar de bevolking wordt gewaarschuwd er wat voorzichtig mee te zijn. r>everontreiniging van bet 'drinkwater, die alleen is opge treden in de binnenstad van- Vlaardingen en dan met name in het gebied rond de Westha- venkade, de Markt, de Hoog straat en omgeving, ontstond maandagmiddag toen door een lek in een waterleidingbuis die onder de haven doorloopt ha venwater in het leidingnet kon binnendringen. Dat ha venwater bevat de nodige bac teriën, die 'schadelijk kunnen zijn. Het binnendringen van net havenwater in het drinkwa ternet moet enige tijd onopge merkt zijn gebleven. Toen bij het GEWB klachten van ge bruikers binnenkwamen over lucht in het leidingnet en roestwater, dat uit de kraan kwam, kreeg men argwaan, waarna er meteen de nodige maatregelen werden genomen. Een van die maatregelen was, dat het waterleidingnet in het betreffende deel van de-Vlaar- dingse binnenstad werd afge- 'schermd van het net in de rest van het centrum. Daarnaast werd door het openzetten van diverse brandkranen in het centrum zoveel mogelijk water gespuid. Dat was de oorzaak van het waterballet op de Markt en de Hoogstraat, dat in deze krant van, gisteren al werd gemeld, maar waarvan het GEWB voor het sluiten van die editie nog niet de juis te reden wilde opgeven. Maandagavond nog hebben de gemeentelijke energie- en wa terbedrijven (GEWB) op drie verschillende plaatsen water monsters genomen, die op het laboratorium van het Rotter damse drinkwaterbedrijf zijn onderzocht. Twee van die monsters bleken schadelijke colibacteriën te bevatten. Het aantal van die bacteriën was relatief laag; 1 bacterie per 100 milliliter water. Na overleg met de GGD werd besloten de watertoevoer niet stop te zet ten, maar wel extra chloride toe te voegen. Tevens is de be volking in het betreffende deel van het centrum door middel van huis-aan- huis- pamüetten en geluidswagens gewaarschuwd, dat men het water eerst vijf minuten moet koken, voor het veilig gecon sumeerd kan worden. Overi gens kwamen die waarschu wingen pas laat op gang: de geluidswagen reed pas gister middag rond half drie door het centrum, om de bevolking te waarschuwen. Hoewel het lek inmiddels is gedicht, hebben nieuwe onder zoeken uitgewezen dat de-ver- ontreiniging van het drinkwa ter nog niet is afgenomen. Uit de uitslagen van laboratorium proeven, die vanmorgen bij de GEWB zijn binnengekomen blijkt, dat er nog altijd colibac teriën in het water aanwezig zijn. De hoeveelheid is zelfs La Duchesse kon ooit geopend worden met volle medewer king van oud-burgemeester Arie Lems. Hij noemde de*'hertogin' destijds een aanwinst voor Zuid-Holland. Maassluis De tweede fase van de renovatie van de Maas sluise wijk Kapelpolder komt volgens wethouder Han Hum- melen in geen geval op losse schroeven te staan. Hij weet ook niet beter, zo hield hij de gemeenteraad gisteravond voor, dat zestig van de tachtig betrokken bewoners instemmen met de plannen. Dat getal is precies de tweederde meerderheid, die nodig is om. in aanmerking te komen voor rijksssubsidie. De fracties van VVD en PPR noemen dat cijfer echter nogal twijfelachtig. Volgens liberaal Leo van der fioist, later ondersteund door Jaap van der Griend (PPR), zijn de bewoners zelf tot een Rotterdam De 66-jarige J.L. Schlarman uit Schiedam is gis teren met hoofdletsel in het Schielandziekenhuis opgeno men na een ongeval op het Giessenplein. De man kwam op zijn fiets door een voor rangskwestie in botsing met een personenauto. Schiedam Een aan het Roosbeek 'geparkeerd staande auto is gisternacht van rijn wielen ontdaan. De eigenaar van de BMW keek derhalve vreemd op toen hij zag dat er geen wielen meer waren, maar de auto op een paar stenen stond. heel andere telling gekomen. Zouden niet meer dan onge veer 45 van de desbetreffen de !Kapelpolderlingen' posi tief tegenover de renovatie- voorstellen staan. „Sommi gen voelen zich nu al buiten spel gezet. Ze wachten nog altijd op de samenstelling van een begeleidingswerk groep", memoreerde de WÓ'er. Wethouder Hum- melen zegde toe, dat die pro jectgroep er half december zou komen'. Beide raadsleden vroegen zich af, of het op deze wijze wel verantwoord was een krediet van vijf miljoén gul den te verstrekken, wanneer het niet zeker is dat de lan delijke overheid een bijdrage levert. Het rijk zo bijvoor beeld kunnen vallen over de tien scheefgezakte huizen, waarvan de bewoners ook tot de zestig van de gemeente beboren. Desondanks gingen dt: tw*partijen akkoord ir.. "t l',r' verlenen van het k*vchn i schaarden zich ac tiet ^mmelens opmer king, '_.„t 'algemeen volks- huisvestingsbelang boven in- diviodueel belang op korte termijn gaat'. Het geld is nodig voor het opknappen en verbeteren van de tweede reeks van zes tig panden. De renovatie h^.t hele plan omvat een complex van 275 woningen betekent verder het aan leggen van vijftig warmwa terinstallaties (douches) en het slopen van bouwvallige schuurtjes en serres. De ge meente Maassluis verwacht rond januari, februari van 1983 met de werkzaamheden te kunnen gaan beginnen. Schiedam/VIaardingen Het openbaar lichaam Rijnmond rekent erop dat Schiedam en Vlaardingen ook na 1 novem ber 1983 blijven meebetalen aan een regionale coördinatie van de rampenbestrijding. Op die datum loopt ook voor Rot terdam en Ridderkerk de pe riode af, waarin deze gemeen ten actief zouden meewerken aan een rampenplan. Rijn mond gaat ervan uit dat de vier gemeenten niet zomaar kunnen afhaken. Het open baar lichaam zegt dit maar even, omdat steeds vakeri in twijfel wordt getrokken of rampenbestrijding- na bijvoor beeld een atoomaanval wel zin heeft. Schiedam De hertogin krijgt haar groothertog niet terug. Met andere Woorden: La Duchesse, het vermaarde doch zeer exclusieve restau rant op de Maasboulevard in Schiedam, blijft voorlopig de enige onderneming van de bekende Rotterdamse exploi tant Jan de Groot. Hoewel hij de gemeente Rotterdam enthousiast heeft weten te maken voor een waardige opvolger van Le Grand Due, dat onlangs gesloten moest worden, stuiten zijn tamelijk spectaculaire plannen op rijkswaterstaat. Wat in Schiedam en Vlaardin gen ooit wel kon: bouwen half boven het water zoals bij La Duchesse en het Deltahotel, dat mag nu in Rotterdam niet. Jan de Groot zei gisteren dat hij nog wel een keertje wil proberen om samen met de ge meente Rotterdam en rijkswa terstaat rond de tafel te gaan zitten, maar eigenlijk denkt hij dat zijn plan voorlopig in de ijskast kan. In het Scheep vaartkwartier had hij een prachtig eetpaleis willen neer zetten, fraaier nog dan zijn vestiging in Schiedam, het vroegere restaurant Europoort. Ondanks de inzakkende con junctuur, ook in de horeca vol gens Jan de Groot, loopt La Duchesse nog als een trein, hoewel er relatief weinig Schiedammers komen. In Schiedam moest deze zomer het specialiteitenrestaurant De Lange Haven gesloten worden. Ook de bistro in Kethel, 't Oude Raedthuys, staat voor een verandering. De Schie damse ondernemer Cees Lob man, voorheen eigenaar van De Kleine Visser en 't Sterre tje, heeft de bistro gepacht van- de Dirkzwager-maatschappij*^ Floryn, 7- AT Vlaardingen Het bevreemdt het Vlaardingse CPR-raadslid Hans Poldervaart dat de ge meente Vlaardingen nog steeds niet met een standpunt naar buiten is gekomen over de komende ontslagen bij Windmill. „Het gaat hier om een grootscheepse aanslag op de Vlaardingse werkgelegen heid", schrijft de communist aan het college van burge meester en wethouders. Bin nenkort moeten minimaal 130 werknemers van de kunst mes tfabriek afvloeien. Poldervaart stelt B en W een zestal schriftelijke vragen over hetgeen de gemeente gaat of van plan is te ondernemen. „Want de ontslagen als de directie haar zin krijgt -heb ben niet alleen gevolgen voor de betrokkenen zelf, maar ook voor de Vlaardingse samenle ving", meent het raadslid. Zo wil hij weten of het college de landelijke overheid heeft inge schakeld om de werkgelegen heid in dit gebied te handha- .ven. En welke stappen geno men worden als ontslagen bij Windmill vallen. Schiedam/VIaardingen Rijnmond zal volharden in zijn pogingen om met Vlaar dingen overeenstemming te bereiken over doortrekking van de geplande tramlijn tus sen Rotterdam en Schiedam- Noord naar de Holy wijk. Tot nu toe wilde de gemeente Vlaardingen hier niet aan en daarom houdt Schiedam al rekening met een afbuiging van de trambaan In oostelij ke in plaats van westelijke richting. Er rijden zelfs al RET-trams naar de Koe markt, die op de 'rol' de naam Spaland als toekomstig eindstation vermelden. Vlaardingen staat hier niet Rijnmond blijft echter voet bij stuk houden en vindt dat de tramlijn, als die eenmaal naar Schiedam-Noord tot stand is gebracht, doorge trokken moet worden naar Vlaardingen-Holy. Dat staat in een geleidebrief, die Rijn mond bij de begroting voor" 1983 heeft gestopt. In die geleidebrief staat ook dat Rijnmond de 'oortjes' ten noorden van de Beneluxtun- nel open wil hebben, wordt die locatie niet met zo veel woorden genoemd. Het staat zo omschreven,dat Vlaardingen en Schiedam een extra aansluiting op rijksweg 19 ten noorden van de tunnel moeten krijgen. Maar hetkan hierbij slechts om de 'oortjes' gaan, die lig- gen op- de plek waar de Vlaardingerdijk in de Mr L.A. Kesperweg overgaat Ook meldt Rijnmond betrok ken te worden bij de afwe-4, ging tussen verbreding - van de Beneluxtunnel en aanleg, van de Blankenburgtunnel 4 tussen Rozenburg en 'de-/ Zuidbuurt Voorts zal, Rijn-J mond met de provincie mee- denken over verbetering van; de routes naar/-' Hoek^ van A Ho 11 andzoals de Maa^ljk44*> V-T' "i-rci'Lf v -ij»-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1