ROTTERDAMS RSV probeerde 'compagnon uit te Wostica moet isoleren Computer weet raad met alle delicten Weinig schot in onderzoek Dienstenbond FNV: 'Wij houden niets tegen bij Gerard de Lange' tMijn waarschuwingen werden in de wind geslagen Schilder gewond door val •Via da va weg Shit Rotterdam Provinciale bibliotheekcentrale geopend 'Boekengef Vrolijk vindt zijn Walhalla De Hoven wint kort geding Van bouwfraude tot verkrachting Moord op Cappellenaar •r^w-yf iwi- -i Rotterdam De Diensten bond FNV noemt het onzin dat Gerard de Lange (koel kasten, wasmachines) uit stel van betaling heeft moeten' aanvragen, omdat de vakbonden een reorgani satievoorstel voor het be drijf zouden hebben afge wezen. „Voor zover wij weten is er van zo'n plan helemaal geen sprake", zegt districts bestuurder 1 Joke Segaar. „Wij hebben herhaaldelijk op een gesprek aangedron gen, toen we hoorden dat het bedrijf surséance ging aanvragen". Gerard de Lange verkeert in financiële moeilijkhe den, nu de Amro Bank de kredietkraan heeft dichtge draaid. Toen dit niéuws be kend werd, heeft het be drijf laten doorschemeren dat de vakbonden een kwa lijke rol speelden bij de slechte gang van zaken. Personeel van Gerard de Lange heeft eind septem ber de hulp van de Diens tenbond FNV ingeroepen, nadat de directie hun had voorgesteld op de arbeids voorwaarden te bezuinigen. Filiaalhouders moesten hun dienstauto inleveren en de koopavondvergoe ding ging omlaag. Van een plan van de direc tie om het bedrijf weer ge zond te maken is niets ge komen, omdat de bank de kredietverlening beëindig de in verband met het slechte financiële beleid bij Gerard de Lange. De Dienstenbond FNV zal er bij de bewindvoerder op aandringen, zo snel moge lijk tot zaken te komen over de toekomst van de keten van 45 winkels. „Er zijn best mogelijkheden, het is geen slecht bedrijf en er worden bij verscheidene filialen behoorlijke omzet ten gemaakt", aldus Joke Segaar. Rotterdam De 49-jari- ge schilder J.J. van Eden uit Rotterdam is gisteren gewond geraakt door een val van een trapleer aan de Sanden- burgbaan in de Bever- waard. De man was daar aan bet schilderen. Het slachtoffer is opgenomen in het St. Clara-zieken- huis. De Arbeidsinspec tie stelt een onderzoek Mr. Richard de Mulder bedient de computer. Vervolg van voorpagina RotterdamRijn-Schelde-Verolme heeft deze zo mer getracht zijn 'compagnon' in het kolengraaf- projekt, Ries M. Hengstmengel, uit te kopen. Het aanbod bedroeg volgens de deelnemer nog geen twintig procent van de oorspronkelijke rechten en was onaanvaardbaar, aldus de geestelijke vader van de kolengraver in een brief aan de vaste ka mercommissie van economische zaken. f- ,De pogingiom^de;|;samen.wer- r king ^tej'yerbrekëh'^kwam op hét/moment,""waarop Hengs- tmengel RSV adviseerde te ^'stoppen ;met de Amerikaanse I partner. -Aan-, dat - a'dvies^ ging #- eenVpnderzoek Vooraf, dat in opdracht-van Hengstmengel is verricht''door een .advocaten kantoor, in Lexington. Het onderzoek van dat kan- ij tbor heeft volgens Hengstmen- 1 gel aangetoond dat het verbe- teren van de bestaande organi- J sa tie met; een nieuw professio- v'neel management geen enkel /soelaas biedt. Schadeclaims te- /gende organisaties en de part ners daarin zijn dan te ver- wachten, vanwege de omstre- rdens financiële reputatie van /één van hen, de Amerikaanse /zakenman Stacy. Hengstmen- gel heeft een speciaal onder broek naar Stacy laten doen. /Bovendien 'zou de 'hachelijke -•positie van Stacy en de be smeurde naam' het project in /een kwaad daglicht kunnen /zetten, aldus Hengstmengel. 'iVerder is er bij de handhaving /van "de bestaande organisatie -jgeen enkel perspectief, dat de ^slechte -verhoudingen met de /lokale overheden te zullen verbeteren, aldus Hengstmen- |geV die de regering aanbiedt /zijn opmerkingen met bewij- j>zen te staven. Het .uitkopen van de Stacy-/ groep en een overname door JHSV, aangevuld met een even-' ftuele, nieuwe partner, zou het gevaar met zich. meebrengen dat RSV aansprakelijk wordt gesteld voor schadeclaims, die /-voortvloeien uifde eerdere fi nanciële" wanprestaties van iStacy.- - Beëindiging /Het enige, dat volgens de /Nootdorpse zakenman rest is /het*> beëindigen van de samen werking met Stacy. Op grond :yan de Amerikaanse wet is dat -i?hpgelijk, omdat de koopsom kog niet voldaan is en de ma chines daarom eigendom zijn ;.van RSV. De kosten van een dergelijke juridische procedure .zouden achteneenhalf tot Weertien miljoen gulden bedra den,- - eventueel vermeerderd een bedrag van bijna an derhalve ton per afgeleverde /kolengraver. iyeze laatste oplossing, die Hengstmengel bij RSV bepleit te, werd door de raad van be stuur van de hand gewezen. „RSV deelde mee dat het be leid gericht was op' een uit koop van.haar belangen in de Verenigde Staten en deed ver volgens een-bod tot'overname van onze rechten", aldus Hengstmengel, die dat aanbod Klakkeloos De onderhandelingen over een verkoop, die RSV momenteel voert met Bunker Hunt, presi dent van onder meer Placid Oil, worden door Hengstmen gel van de hand gewezen. Be ëindiging van de samenwer king en het opzetten van een nieuw bedrijf, is de weg, die hij de kamercommissie aan raadt. Klakkeloos meewerken JRotterdam De aan de Ad- Jriraliteitskade gevestigde /Magneetfabriek Madava ver- jhuist naar een industrieter- in de gemeente Son, bij. ^Eindhoven. - Het merendeel ,/Vari het acht man tellende /personeel gaat mee. De reden /van het vertrek is dat het be drijfspand te klein werd en '.datj/de samenwerking met .het'; Eindhovense bedrijf pakker (dat Madava in '77 /.overnam) kan worden ver kerkt; door Nico de Vries aan een verkoop zal hij niet doen. „Wij hebben RSV vérbo den over onze rechten te on derhandelen en hebben het concern erop gewezen, dat haar houding, waar het om on derhandelingen met een derde betreft, in strijd is met de con tractuele bepalingen in onze overeenkomst. Daarin wordt gesteld dat RSV haar deelna me niet zal overdragen, voor dat zeker is dat de aan mij toe komende winstrechten ten volle worden nagekomen", al dus Hengstmengel. Daadkrachtig In zijn brief is hij weinig te spreken over het management van RSV. „Aan de reden, die de raad van bestuur opgeeft voor de problemen in het pro ject -technische problemen en zwakte in de huidige kolen- markt- liggen naar mijn oor deel een lange reeks van dui delijke en aanwijsbare beleids fouten van zowel RSV als Sta cy ten grondslag. Met een daadkrachtige leider kan de kolengraver, door de voor sprong op de concurrentie, nu nog een groot succes worden", schrijft Hengstmegel, die vraagt om positieve besluiten, omdat de 'NV Nederland in dat geval al haar in dit project geïnvesteerde gelden (eind dit jaar 400 miljoen gulden) volle dig terug krijgt'. r Hengstmengel neemt het de RSV-top kwalijk dat zijn ad viezen van begin af aan in de wind zijn geslagen. Twee jaar terug waarschuwde hij al voor eventuele nare gevolgen. „Maar zowel Stacy als RSV waren doordrongen van mijn negatieve instelling over de de reeds ontstane wanorganisatïe en sloten buiten mijn medewe- ten contracten af over de ver koop van eerst vijftig en later tweehonderd kolengravers. Toezeggingen van voorzitter Stikker van RSV, dat er maat regelen genomen zouden wor den, die een verbetering van het management zouden in houden, zijn nooit nageko men". Vrolijk (tweede van links) brengt De Jong (rechts naast hem) aan het lachen Schiedam In de eapitale nieuwbouw van de provinciale bibliotheekcentrale (PBC), die gisteren in Schiedam werd ge opend, voelde mr. maarten Vrolijk zich het meest thuis. De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland liet weten een 'boekengek' te zijn. Vro lijk; „Maar ik mag mijn per soonlijke bibliotheek van mijn vrouw niet meer uitbreiden, dus u kunt zich voorstellen dat dit mijn Walhalla is." Vrolijk liet de officiële ope ningsceremonie over aan ge deputeerde Aalbers, die de provinciale bibliotheekcentra le een bronzen plastiek over handigde van Bram Rood, do cent aan de Rotterdamse kunstacademie. Aalbers was ook degene, die vorig jaar de eerste paal sloeg voor de nieuwbouw die 8,3 miljoen gulden heeft gekost. „Na de provinciesplitsing zullen dan ook beide provincies het met deze centrale moe.ten doen", zei Vrolijk, die daarmee wind uit de zeilen nam voor verdere uitbreidingsplannen van de provinciale bibliotheekcentra le. Hij wees evenals Rijnmond-ge committeerde Johan de Jong, voorzitter van de PBC, op dreigende bezuinigingen. In dit verband sprak De Jong van 'absurde' en 'luchthartige' suggesties van het ministerie om contributries te verhogen en een systeem van leengelden te introduceren. Vrolijkin een beeldspraak: „Als een trein goed wil lopen, zijn er voldoende stations no dig, maar voor de bibliotheek- trein kan het een winter wor den met veel sneeuw. Rotterdam De Woningstichting Capelle aan den IJssel (Wostica) kan er niet meer onderuit: uiterlijk eind november moet een begin zijn gemaakt met de buitenisolatie van Ca- pelle's sehimmelwijk De Hovenbuurt. Dat heeft president mr.F.J.M. Nivard van de Rotterdamse rechtbank gisteren be paald. Wostica probeerde met een kort geding te bewerkstelligen dat de woningcorporatie enig respijt werd gegund. Het mi nisterie van volkshuisvesting had laten weten twijfels te koesteren over het materiaal dat wordt gebruikt om de schimmelvorming te bestrij den. Zolang daarover geen overeenstemming is, geeft het rijk geen subsidie voor het werk. Daardoor komt Wostica lelijk knel te zitten. In een eerder geding werd de corporatie op gedragen snel te beginnen met isoleren, op straffe van een dwangsom. Zelf zegt Wostica geen geld te hebben voor de uitvoering. Mr. Nivard kwam gisteren niet "tegemoet aan het verzoek van Wostica de executie van het vonnis op te schorten. „Ik kan er geen rekening mee houden dat Wostica in de mangel wordt genomen door andere instanties. Een particu liere huiseigenaar kan zich ook niet beroepen op het feit, dat-een bank hem niet langer financiert om zijn verplichtin gen als verhuurder na te ko men". Twee maten Als Wostica het gevraagde uit stel wel verleend zou worden, dan zou dit volgens Nivard be tekenen dat er met twee ma ten wordt gemeten. „Een huurder van een particu liere huisbaas zou dan beter zitten dan een huurder van een overheidsinstelling. Dat kan niet de bedoeling zijn", al dus Nivard. De advocaat van Wostica, mr. O.Meijer voerde aan dat Wos tica door de uitvoering van het werk, zonder dat er zekerheid bestaat over subsidie, in enor me problemen geraakt. De buitenisolatie vraagt een be drag van acht miljoen gulden. „Dat is een ontoelaatbare aan tasting van de financiële reser ve, dat zal de gemeente nooit toestaan". Nivard evenwel: „Dat is niet mijn zaak. Wostica moet het belang van de volkshuisves ting dienen". Eind november moet de wo ningstichting de opdracht voor de werkzaamheden de deur uitdoen. Kort daaróp zullen de flats in de steigers staan. De schimmelaffaire in Capelle sleept zich al zeven jaar voort. De huurders hebben altijd al aangestuurd op het aanbren gen van steenwollen platen aan de buitenkant van de wo ningen. Wostica wilde eerst volstaan met het aanbrengen van mechanische ventilatoren op het dak. Volgens de bewo ners helpt die oplossing niet. Vorig jaar werd bereikt dat een proefblok in de Arendshof werd geïsoleerd. In juni bepaalde de Rotter damse rechtbank dat Wostica alle flats moest voorzien van steenwollen platen. Er loopt nog een hoger beroep tegen dat vonnis. wmmsBtemmm mmsBas^smsemsm Vervolg voorpagina Rotterdam „Het beslissingsproces wordt uit handen genomen van de rechter", zegt mr. Richard de Mulder van de vakgroep strafrecht aan de Erasmus Universi teit. Hij heeft het onderzoeksteam geleid, dat heeft uit gevonden, dat straftoemeting per computer mogelijk is. „Er hoeft alleen nog maar informatie te worden gege ven. De vragen van de computer zijn vrij gemakkelijk te beantwoorden. De gebruiker kan iemand van een lager niveau zijn dan een rechter. Ook weer geen vol strekte leek natuurlijk..." Het computerprogramma kent geen beperkingen: het apparaat weet met alle delic ten raad;'van een bouwfrau de tot een verkrachting. Als de gebruiker maar de juiste informatie geeft. De Mulder: „De enige praktische beper king is, dat er veel tijd nodig is voor het programmeren. Je moet immers nogal wat straffenmogelijkheden in voeren. Daarom zijn wij er 'ook zo 'lang mee bezig ge weest." Niet alle denkbare strafmid delen zijn in het computer programma verwerkt, maar voornamelijk de theoriën van-prof.mr. Louk Hulsman, die hoogleraar is bij de vak groep, waar De Mulder werkt. „Het is een van de weinige afgeronde modellen/ dat beschikbaar was", zegt De Mulder. 1 „De hoofdgedachte van het Hulsman-model is, dat er al leen straf moet worden opge legd, als het doelmatig is. Dus als het helpt voor een conflictoplossing tussen da der en slachtoffer. Of als er herhaling mee wordt voor komen. Of als wordt voorko men, dat anderen zo'n mis drijf plegen." Ook mag de straf volgens het, overigens al jaren oude, Hulsman-model niet oneven redig zwaar zijn. „Het moet overeenstemmen met het strafbare feit", zegt Richard de Mulder. „Dat je dus ie mand, die 25 gulden steelt, niet 10 jaar opsluit." De idee ën hebben te maken met een zekere bescherming van de verdachte, die na zijn straf toch ook verder moet kun nen leven. „Kijk", verwoordt de straf rechtjurist, „het strafrecht ssysteem is een soort leed- handel. Het enige wat rech ters produceren is -leed. Men werkt met de beste bedoelin gen, maar het blijft leed. Daarom moet het systeem zich dus beperken." Hij -weet, dat de rechters in ons land momenteel niet be paald werken volgens het Hulsman-model. Hij geeft toe, dat het alleen daarom al de vraag is of rechters het computerprogramma willen overnemen. „Ze werken minder op doelmatigheid en meer' op vergelding. Ons land heeft vergeleken bij an dere landen een mild, klas siek straffenstelsel." Rechters en officieren van justitie missen een systeem van regels, dat ze bij de straf oplegging kunnen gebruiken, zegt De Mulder. „Als je aan ze vraagt, wat ze in een con crete gevallen voor straf op leggen, kunnen ze je zo ant woord geven. Maar ze be schikken niet over een stel sel van regels van hoe ze moeten straffen. Ze hebben alleen de wet. De hoogte van dé straf is voor hen meestal een zaak van intuïtie." Hij vindt het niet tegenstrij dig, dat de onderzoekers nog al afhoudend zijn over een officiële invoering van de computer en hiermee min of meer hun eigen uitvinding afkeuren. „Het komt vaker voor, dat wetenschappers een haat-liefde-verhouding hebben met hun eigen gees- tesprodukt. Denk eens aan de uitvinder van de atoom bom. Afgaande op de discus sies over de invoering van zo'n computer, vonden wij, dat je eerst moest onderzoe ken, of het wel mogelijk was, voordat je over de wenselijk heid ging praten." De onderzoekers hebben di- verse bezwaren tegen de in- door Robert van de Roer voering: „De rechters en de politie zouden op een andere manier moeten gaan werken. Hun eigen inbreng wordt minder. Het zal ook gevolgen hebben voor de organisatie. Er zullen computermensen binnen het strafrechtssys teem komen. Welke invloed zij krijgen, is niet duidelijk. Wat ook meetelt, is, dat uit onderzoeken blijkt, dat het gevaarlijk is om te automati seren in het recht. Zo bleek, dat verdachten in kleine za ken bij de kantonrechter naar de zitting komen om uit te leggen, hoe ze iets hebben gedaan. Er werd gevraagd: waarom ben je gekomen, ter wijl je toch maar vijftig gul den hoefde te betalen? De meesten kwamen, omdat ze iemand wilden spreken, die naar hen luisterde. Dat kan dus niet met de computer. Dat menselijke ontbreekt." De strafrechtjurist ziet wel graag, dat studenten de com puter gaan gebruiken. Voor al juridische studenten zou den zich meer met computer toepassingen moeten bezig houden. „In de hele weteld wordt geautomatiseerd. Dat schept ook een hoop juridi sche problemen. Vporal over de bescherming van de pri vacy." Capelle a/d IJssel Er zit nog weinig schot in bet onder zoek naar de moord op een 52- jarige Capellenaar. Het slacht offer werd donderdagavond in zijn woning aan de Korellen, in de wijk Oostgaarde, door een nog onbekende man tot viermaal toe met een mes ge stoken. Gistermorgen vroeg overleed hij in het" Dijkzigtzie- kenhuis aan zijn verwondin gen. Een rechercheteam van twin tig man heeft de zaak in on derzoek. Buurtonderzoek heeft volgens hoofdinspecteur Van Zundert, die het onderzoek leidt, tot heden weinig tot niets opgeleverd. Het enige aanknopingspunt is de redelijk nauwkeurige Te- constructie, die aan de hand van eenverklaring van de echtgenote van het slachtoffer van de moord wordt gemaakt Omstreeks kwart over acht ,in de avond werd er bij de'wo ning van het slachtoffer aan-, gebeld. Nadat zijn echtgenote had open gedaan, werd zij ruw aan de kant'geduwd. De man,' liep volgenshaar direct naar r de woonkamer, waar het slachtoffer zich bevond.- Daar *'^3 "''''-.Cv 'Ï'SJ' ,T vond een korte,' hevige .wor-' steling met noodlottiggevolg 1 plaats. Alles voltrok zich zo snel dat de vrouw de politie la ter ook slechts een .zeer ge brekkig .signalement van..- de dader kon verschaffen." Uit het onderzoek is'dé politie evenmin/Iets te "weten, ,gèkó-/- men tover de mogelijke motie-, ven van dé'dader. ,i'l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1