WATERWEG 'Wij halen alleen het deksel van de ketel' Zuinige huizen Woudhoek worden vroeg toegewezen SPORT Ontslag Oosterman bij na onafwendbaar Weer hattrick van Hans van den Broek Schiedam handhaaft aantal woonwagens Historisch boekje over Vlaardingen Waterweggemeenten betalen niéts aan THD Feest programma De Vaart afgelast Buurt probeert arrestatie te verhinderen Nieuwe stadsgids voor Vlaardingen en Schiedam Bos op weer tien hectare Bröekpolder Posthoorn wil nauwer toezien op museumbeleid Werken met vrouwen heeft nadelen De Korenbeurs kansloos Stans en Kegel ria winterstop Onnodig verlies Green Eagles Van Harmelen in selectie Waterweg „Wat wij doen bij de telefonische hulpdienst is niet meer dan de deksel van de ketel halen", zegt coördina tor Jaap Brouwer van de THD in Schiedam. „Wij zijn gewoon die goede buurvrouw of buur- man, die de mensen soms in hun eigen omgeving missen." Die 'goede buren' draaiden dit jaar hun hulpdienst met ver- hes. Rotterdam betaalt de THD in het Waterweggebied, die kort geleden is gefuseerd met de diensten in Rotterdam en Spijkenisse. Brouwer: „Het is natuurlijk wel prettig voor de Waterweg gemeenten dat ze de kosten niet zelf hoeven dragen, maar het is niet erg reëel om te den ken dat Rotterdam een voor ziening voor deze regio blijft betalen," Brouwer vindt het 'verdrietig' dat de Waterweggemeenten, hoewel ze allemaal het nut van de in 1975 door ds. Baart opgericht THD beamen, nau welijks met geld over de brug zijn gekomen. Alleen Schie- - dam heeft een startsubsidie ge geven en heeft het tekort over - een van de laatste jaren voor zijn rekening genomen. Dat de THD in een behoefte voorziet blijkt uit het nog steeds stij gende aantal bellers. In 1981 waren dat er meer dan zesdui zend. Het is een tijdje een probleem geweest om voldoende vrijwü- - ligers te krijgen. De THD in Schiedam moet dag en nacht bereikbaar zijn. Daar zijn zo'n veertig tot vijfenveertig vrij willigers voor nodig, en die waren er de afgelopen maan- den niet. Dat probleem lijkt achter de rug, want er is weer een groep van acht. mensen in training. Medemens De vrijwilligers zitten niet al leen achter de telefoon uit ide- De telefonische hulpdienst, niet meer dan eêmgoed buur. alisme. Ze krijgen er zelf ook iets voor terug. „Het is natuur lijk fijn om iets te betekenen voor je medemens", zegt vrij willigster Ciska, die al acht jaar bij de THD zit. „Boven dien wilde ik iets te doen heb ben." Mensen kunnen niet zomaar vrijwilliger worden bij de THD. Brouwer: „We kunnen geen mensen hebben, die nog worstelen met hun eigen pro blemen. Ze moeten goed kun nen luisteren en een werkza me relatie, kunnen opbouwen met de bellers. En ze mogen hun eigen normen en waarden niet absoluut stellen." Bij een huisbezoek door twee vrijwilli- door, Aad Rietveld gers wordt bekeken 'of iemand geschikt is voor het werk. „Misschien heeft iedereen de eigenschappen, die nodig zijn, wel in de vingers'', zegt Brou- wer. „Wij maken de mensen daar bewust van." Meer dan de deksel van de ke tel halen doet de THD niet. „Je kunt alleen maar luiste ren", zegt Ciska. „Je kunt niet zeggen dat iemand geholpen ïs na een gesprek met ons, maar de mensen vinden het fijn dat er iemand is die naar hun pro blemen luistert, iemand die probeert mee te voelen. Maar een oplossing geven we niet." Volgens Brouwer is dat iets wat je moet leren accepteren. „Je moet weten dat je niks kan doen." Anonimiteit Desondanks bellen er steeds meer mensen naar de THD. De anonimiteit is volgens de vrijwilligers heel belangrijk. Mensen kunnen zomaar bellen en even met iemand praten als ze zich eenzaam voelen. „Hef is jammer dat het nodig ïs", zegt Brouwer. „Iedereen zou goede buren of vrienden moe ten hebben om mee te praten, maar blijkbaar is er veel een zaamheid." Die eenzaamheid heeft te ma ken met de -verstedelijking, met de grote welvaart van de afgelopen jaren, met de ik-ge- rïchte maatschappij. Brouwer: „Ik denk dat die eenzaamheid minder wordt als de 'struggle for life' groter wordt. Dat merkte je al met de laatste strenge winter: de mensen wa ren vriendelijker tegen elkaar, in de tram rijden was gezelli ger, mensen hielpen elkaar. Ik denk dat de economische re cessie ook zo'n effect zou kun nen hebben," Maar voorlopig is dat nog niet te merken aan het aantal mensen dat de tele fonische hulpdienst belt. Het steekt Brouwer dat de Waterweggemeenten de THD niet finaneiëel steunen. „Bij de GSD hebben ze wel bandjes die de mensen na sluitingstijd naar ons verwijzen. Ons werk wordt gewaardeerd, maar daar worden geen consequenties uit getrokken." De coördinator van de Schiedamse vestiging ïs bang dat de formatieplaats bij de THD in de Waterweg bij de volgende bezuinigingsronde van de gemeente Rotterdam zal sneuvelen. „Dat zou de kwaliteit van het werk niet ten goede komen. Er moet een beroepskracht zijn die trainin gen verzorgt en die de vrijwil ligers steunt, zodat die zo goed mogelijk kunnen werken." Vlaardingen De feesten rond de samenvoeging van de voormalige Plancius- school en de Prins Ber- nhardsehool tot LBO-scho- lengemeensehap De Vaart gaan niet door. De voor volgende week dreigende staking in het onderwijs is voor de directie reden ge weest de festiviteiten af te gelasten. „Voorlopig zijn de festiviteiten helemaal van de baan en wordt aan verschuiven niet gedacht. Het is triest dat de van di verse zijden toegezegde medewerking weer moet worden afgezegd", aldus een woordvoerder van de scholengemeenschap. De samenvoeging van bei de scholen zou woensdag 17 november worden inge leid met een wandeling van alle leerlingen van de nieuwe scholengemeen schap van de Plancius- straat naar de Groen van Prinstererstraat. Na aan komst zou een een receptie worden gehouden. Voor vrijdag 19 november stond een braderie en een loterij op het programma. Schiedam Om de toekomstige bewoners goed wegwijs te ma ken in 'de juiste wijze van bewoning', züllen de-184 energiezui nige huizen in Woudhoek-Noord al een half jaar voor de opleve ring uitgegeven worden. Dat is voor Schiedam nogal ongebrui kelijk. Meestal krijgt men de sleutel pas, als de aannemer met de woning klaar is. Maar volgens wethouder Zijdeveld gaat het hier om een speciaal geval. Om maar een kleinigheidje te noemen: wie straks de deuren tegenover elkaar open laat staan, is het hele effect van energie besparen kwijt. Dat geldt voor elk huis, maar bij 'de 184' in Woudhoek-Noord komt er meer voor kijken, wil men zuinig aan kunnen doen met energie. En dan is het zin nig als men weet waarom; als men weet hoe de woning in el kaar zit. Dus zullen de 184 minimum- energiewoningen, waarvoor Zijdeveld nog maar twee we ken geleden de eerste paal lang, redeneert het bureau huisvesting op de 's-Grave- landseweg. Bijvoorbeeld bij een gezin van drie personen kan er best eens één vertrek ken. Indien dan al een vijfka merwoning is 1 toegewezen, vervalt dat.-De woonruimte- verordening laat in Schiedam namelijk niet tóe dat huishou dens van twee personen in een huis met méér' dan vier ka mers komen té wonen. Iedereen kan nogwóor de wo ningen 'in Woudhoek inschrij ven, ook mensen^ van buiten Schiedam. Wie reeds heeft la- sloeg, reeds in mei 1983 in *ten weten in aanmerking te principe toegewezen worden, willen komen, doet er goed Tot het moment waarop het huurcontract getekend moet worden, zal echter zowel de gemeente Schiedam als de toe komstige huurder nog onder de toewijzing kunnen uitko- men.. Want een half jaar is Schiedam Bewoners van de Maasdamsestraat bemoeiden zich. ermee, toen de politie na een wilde achtervolging een 23-jarige jongeman wilde inre kenen. Deze had gedronken en reed nogal gevaarlijk over de Wil lem de Zwijgerlaan, toen de agenten hem opmerkten. Hij gaf gas en kon in de Gorzen achterhaald worden. Daar weigerde hij de blaastest, hij wilde ook niet mee naar het bureau en ging volgens de po litie schoppen en slaan. Een agent werd in zijn buik getrapt en moest later door een dokter behandeld worden. Buurtbe woners probeerden de jonge man te ontzetten, waarop de politie assistentie vroeg aan het hoofdbureau. De jongeman kon zo alsnog worden opge bracht. Schiedam Als het aan bur gemeester en wethouders ligt, hoeven er geen woonwagens uit Schiedam te verdwijnen. Het aantal standplaatsen voor een woonwagen in Schiedam was al jaren op vijftig bepaald, maar dat was een bepaling van het woonwagenschap regio Westland. Du deze gemeenschappelijke regeling van de Waterwegste- ;den, het Westland en de B- driehoek op 15 december offi cieel wordt opgeheven, hebben B en W van Schiedam er geen behoefte aan om te tornen aan dit aantal van vijftig. Maar de gemeenteraad heeft het voor het zeggen. Met het oog op de omstreden plannen voor nieu we woonwagenlocaties in Ke- thel wordt het niet uitgesloten' geacht, dat er voorstanders zijn van een beperking van het aantal Schiedamse woon wagens. aan bij het bureau' huisvesting langs"te 'gaan-om een speciaal formulier te 'tekenen. Een voorwaarde is ook dat men in geschreven staat - als' woning- zoeken dé. De huren variëren van 358 gulden voor;een portiekwo ning op 'de begane 'grond tot 680 gulden voor 'een eenge- zinshoekwoning. .Er zijn 54 tweekamerwoningen, 36 drie kamer-, 46 vierkamer- en 48 vijfkamerwoningen VI aar dingen/Schiedam In februari of maart krijgen alle VI aar dingers een nieuwe ge- meentegids in de ^bus. De af deling voorlichting neemt op dit moment 'Het adressenbe stand door. De gids kan on danks de bezuinigingen elk jaar uitkomen, omdat het de gemeente geen cent kost. Het boekje wordt betaald uit de opbrengsten4 van de adver tenties.. In Schiedam is de laatste stadsgids al weer twee jaar oud. Maar ook voor deze stad staat nu. een nieuwe gids op stapel. Hij ligt bij de binder en is volgende week klaar. Wanneer hij wordt verspreid weet men op het stadskan toor nog'niet te vertellen. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier van Vlaar dingen neemt maandag 22 november in het streekmu seum van Jan Anderson het eerste exemplaar ïn ont vangst van het boekje 'Handel en wandel in Oud-Vlaar- dingen', geschreven door Jan Anderson en Mari den Draak. Het werkje, dat 112 foto's telt, geeft een beeld van de ma nier waarop en waar in vroeger tijden het huishoudgeld is verdiend. De twee samensteller hebben zich niet be perkt tot een vastomlijnd tijdvak, maar gebruiken foto's uit zowel het begin van deze eeuw als de vijftiger jaren. Aan de hoefsmederij, de brood- en banketbakkers, huis schilders en boetseerders is het werkje extra aandacht besteed. Het winkelbedrijf en het huishoudgeld komen eveneens vrij uitvoerig aan de orde. Het boekje verschijnt bij uitgeverij De Draak en kost 26,50. Vlaardingen Over enige tijd kan weer een gedeelte van de Broekpolder worden, ingeplant met jonge bomen. Daarmee komt de totale oppervlakte van de polder, die al in bos is omgezet, op zo'n 130 hectare. De nieuwe bebossing zal plaatsvinden in de loswallen 7 en 13; een stuk grond bij het proefbos dat destijds is aange plant en dat inmiddels goed is gegroeid, en een stuk grond bij de Vlaardinger Vaart. Een deel van de grond, die nu wordt ingeplant, is nog in ge bruik bij een van de zonen, van de vorig jaar overleden boer Van Woerden. Die moet die grond afstaan, overeen komstig een uitspraak van de pachtkamer, waar de gemeen te Vlaardingen om opzegging van het pachtcontract had ge vraagd. Voorlopig zijn de beide loswal len, die nu worden ingeplant en die samen ruim tien hecta re groot zijn, de laatste delen van de Broekpolder, die de ge meente vrijelijk kan volpian- ten. Om een 'bos-van-formaat' te kunnen maken is nu nog het centrale deel van de pol der nodig: het stuk waar Rijn mond echter woningen op wil realiseren. Schiedam Museumdirecteur Hans Paalman krijgt nieuwe instructies, die het vóór burge meester en wethouders moge lijk moeten maken zijn beleid nauwer te volgen. „Gezien het belang dat ons college hecht aan het museumbeleid," zeg gen B en W meer mogelijkhe den te willen hebben om hier op toe te zien. De Schiedamse' raad zal zich maandag uitspreken over de nieuwe instructies aan Paal man, die erop neerkomen dat hij 'jaarlijks een werkplan zal moeten maken. Hierin 2al hij aandacht moeten besteden aan het tentoonstellingsprogram- raa en één en ander in een meerjarenperspectief moeten plaatsen. Tot dusver hoefde Paalman dat niet. Landelijke instanties van kunstenaars en museum directeuren hebben zich enke le jaren geleden reeds ^be klaagd over de wijze, warfcop in Schiedam de politiek 3pch met de kunst ging berm Rotterdams Nieuwsblad m dinsdag I /RW- 9 november 1982 I Vlaardingen Het is bijna zeker dat Herman Ooster man deze week opstapt als trainer/coach van het da mesteam van het Vlaarding- se Broleco. Problemen tus sen de dames en de kersver se oefe «meester liggen ten grondslag aan de toch wel onverwachte breuk tussen Oosterman en de volleybal vereniging. „Inderdaad," gaat Herman Oosterman de confrontatie niet uit de weg, ;,er zijn wat problemen met de dames, je zou het communicatiestoornis sen kunnen noemen. Ik dacht dat alles was .uitgepraat, maar dat schijnt toch niet zo te zijn. Na het uiterst ongelukkige verlies tegen - de koploper kwam alles naar buiten. Win je'die'partij, dan zijn er denk ik verder geen>moeilijkhe den." Vandaag heeft er nog een ge sprek plaats tussen Oosterman en het'bestuur van de vereni- door Chris Woerts ging, maar ot dat veel aan de situatie zal veranderen, lijkt vrijwel uitgesloten. Ooster man: „Ik denk dat ik het meest wijze besluit moet ne men en dat is inderdaad stop pen. Ik wacht eerst het ge sprek af met het bestuur. Ik heb ook nog drukke werk zaamheden en als het niet he lemaal wordt-uitgepraat, geef ik de voorkeur aan mijn maat schappelijke carrière. Hoe jammer ik het ook zou vinden, want ik vind Broleco een ont zettend fijne vereniging." Nadelen Veel meer wil Oosterman niet kwijt over de moeilijkheden met de dames, die het nu, na de titel van het vorige jaar in de derde divisie, moeilijk heb ben om zich te handhaven ih de tweede divisie. Oosterman nogmaals: „Vorig jaar ging al les op rolletjes, maar nu gaat het minder. In de tweede divi sie is het een stuk zwaarder. Daarbij, werken met vrouwen heeft natuurlijk nadelen. Er zijn ïn de kleedkamer, waar je als coach niet direct bij bent, beslissingen -genomen. Het is voor mij gewoon moeilijk". Beb Nater, belast met de PR- zaken bij Broleco, weet nog niet Wat de gevolgen zijn: „Eerst gaan we nog met Her man rond de tafel zitten. Het is gewoon hartstikke verve lend, maar als het tussen de dames en de trainer niet klikt, VZC te sterk voor concurrentie Vlaardingen In de KNZB- zwemcompetitie kwam VZC sterk uit de bus. Liefst zestien persoonlijke records werden verbeterd en daar waren de teams van De Lansingh, Streijen en Merwede duidelijk niet tegen opgewassen. Naar een eerste plaats zwom men zich Astrïd van Irsen (100 meter vlinderslag), de jongens- estafetteploeg met León van IJzerloo, Peter Tempelaar, Dennis van IJzerloo en Bobby Verbeek^Tacqueline Claas (100 meter en*200 meter rugslag), Carolien van Neuren (100 me ter vlinderslag), León van IJ zerloo (100 meter schoolslag) en dé beide estafetteploegen onder de 16 jaar. Zilver was er voor Mirjam Ha- gestein, Gertine van. den Berg, Danny van Hees, Esther de Koning, Wouter Hoekstra, Mo nique van der Lee. en Reinier van der Bend.' Een derde plaats was" weggelegd voor An dre van der Voofden, Esther Brouwer, Mirjam Hagestein, Natasrja Vermeulen en Peter Tempelaar. moet je er een punt achter ze- ten. Je kunt dan wel een jaar doorgaan, maar daar schiet niemand iets mee op. De da mes hebben ons ingelicht en verder kan ik er ook maar weinig over zeggen. Over de opvolging kan ik ook nog geen mededelingen doen. Er wor den ai namen genoemd ja, maar ik kan niets bevestigen." Binnen de vereniging gaat h, gerucht dat Leo Ebelï samt' met een speler van het eers herenteam de taken van He?» man Oosterman zouden ove^ 3 nemen. Bep Nater: „Ik ken 1 geruchten, maar het ïs hel» maal nog niet zeker dat vch» 'h die constructie zal worden gr a kozen. Het is gewoon afwacln l ten." Jan Simons: één winstpartij voor NOAD. Schiedam Met nog drie wedstrijden te spelen komen de b( slissingen van de eerste helft van de tafeltenniscompetïtïe zicht. Eén beslissing is al gevallen, namelijk de degradatie vj NOAD 2 uit de tweede divisie. De degradatie van De Kore? beurs uit de eerste divisie wordt zaterdag een vaststaand feil NOAD 1 is daarentegen nog volop in de strijd om het kampioe» j schap in de tweede divisie en ook de thuiswedstrijd tegen Delf Impuls werd weer in winst omgezet. Dankzij vooral Hans van den Broek kwam de overwinning tot stand. Van den Broek scoorde 2ijn zoveelste hattrick in dit seizoen, daarmee aanto nend dat hij aan promoveren toe is. In tegenstelling tot de destijds met 8-2 gewonnen uit wedstrijd, bleef de winst dit maal minimaal. NOAD heett zeits nog tegen een 3-4 achterstand aan geke ken, al begon de wedstrijd met overwinningen van Landsber gen en Van den Broek voor spoedig. Verlies van Jan Si mons op Stolp en het dubbel bracht de stand in evenwicht (2-2). Van den Broek zorgde nog wel voor een 3-2 voor sprong, maar door verlies van Landsbergen op diezelfde Stolp en Simons op Jan Knik- kenberg kwam NOAD met 3-4 achter. Lijstaanvoerder Hans van den Broek trok met zijn derde winstpartij de stand weer gelijk (4-4), waarna Si mons en Landsbergen verder moesten bepalen of NOAD lijstaanvoerder zou blijven. Si mons, weer wat overtuigender spelend dan de laatste weken, slaagde tegen Biegel (5-4) waarop Landsbergen de zege tegen Knïkkenberg veilig stel de. In de eerste game kwam Landsbergen er niet aan (15- 21), in de tweede herstelde hij met 21-18 om met 21-15 de wedstrijd te beslissen: 6-4. Voor NOAD 2 beeft het ver blijf in de tweede divisie maar kort geduurd. Na een verras sende start kwam het team er verder met meer aan. Zats dag werd met 7-3 van Ravéj teyn verloren, waardoor degradatie definitief wei 1 Ron en Peter van der Wijk i Aad van Opstal wonnen ïed een partij. Voor de Korenbeurs was er Hilversum bij Quick'32 ge<^; eer te behalen. In de eers,.-- ontmoeting bleef de nederla?: i destijds nog tot 3-6 beperï i maar zover kwamen de Schr dammers ditmaal lang niet. 1? Nul werd nu niet eens wegé werkt, zodat het de zoveehjj i 6-0 nederlaag in dit seizo| werd. Slechts Ron van der Aa één keer een gamewinst te t halen, maar dat was dan oije. alles. Van der Aa scoort op iri niveau teleurstellend bened^-j de 50 procent. Richard van Toom en Ronald van Kamp<j, - kregen van Quick evenee: geen kans, zodat de wedstr; in recordtempo gedaan ws Zaterdag in de tnuiswedstr; tegen het hooggeplaatste Teii£ po Team 2 wordt de degrada^' van De Korenbeurs definitief voltrokken. Hetgeen ook va'-jt af het begin de verw achting iij geweest, omdat het vertek vü Hans Lingen en Jan Vlieg ts^ eenmaal niet goed te mak'i(i was. Radio Molenaar handhaaf* - zich op de tweede plaats in 11 vijfde divisie- Tegen Dota werd met 7-3 gewonnen. G?2" Noordink en Erik Kloppe.e wonnen beiden drie partijB en samen ook nog eens h'a* dubbel. Invaller Martin' v,'t«i Benthem kon ondanks hn" klasseversehil aardig meek] men, maar een partij in wïro, omzetten zat er toch niet in.'jt' Vlaardingen—Spits Frans'Stans en vleugelverdediger Er- nest Kegel, voor wie de 2-1 overwinning op Xerxes er eentje was om in te lijsten, keren hoogstwaarschijnlijk na dé" win terstop terug in de basisformatie van Zwaluwen. Het tweetal werd onlangs operatief van een kapotte meniscus verlost en woonde, voorzichtig strompelend, de confrontatie met Xer- 'xes bij. „Met spelers die ouder 2ijn. dan 25 jaar, moet je toch wat voorzichtiger zijn", meende fysio-therapeut Nico Houdijk. „Dan moet je het genezingsproces niet willen forceren. Maar, als alles goed gaat, zijn ze er begin volgend jaar weer bij". En trainer: Cor Nieuwenhuizen: „Ik hoop, dat we dan het echte Zwaluwen te zien krijgen". Maassluis De dames van de Maassluise basketbalvereni ging The Green Eagles leden tegen het laag geplaatste Box tel een onverwachte neder laag: 66-56. Dit hebben de bas- ketbalsters volkomen aan zichzelf te wijten, want er werd veel te tam gespeeld. Bij de rust had The Green Eagles nog een voorsprong van één punt (25-26), maar na de her vatting was er geen houden meer aan. Het einde kwam uiteindelijk bij een 66-56 score. Schiedam Eric van Harmelen, de rechter-* ,g«' spits van PPSC, is li 'door oefenmeester Joop Dekker opgeno- ••o men in de selectie van qt spelers van 16 tot 18 <V jaar van de RNVB-af-" •deling Rotterdam. )n <e Vanavond speelt het vu team een oefenwed- strijd tegen De Zwer- vers (IJsselmon.de). Het duel begint om la 19.30 uur. ^il

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3