Versnelde uitvoering ABP-plan in Woudhoek in I maar plassen ;orgaan migranten binnenkort van start VLAARDINGS DAGBLAD 1 SCHIEDAMSCHE COURANT 1 NIEUWE WATERWEG COURANT typefout Bijna 600 woningen in premie- Politiek verdeeld over redding Arcade Locomotief sleurt auto mee Gewestelijk Orkest protesteert t egen afbouw subsidie I Het vingertje van Toontje... KvK verheugd over werk van Ideefiks mgÊMm Oude iepen naar nieuwe plek Politie waakt bij sloop van illegale loods Kuub water wordt 2 cent goedkoper Verkeer op Maassluissedijk wordt afgeremd;: r Si 'WOENSDAG 10 NOVEMBER,1982 -Vlaardingen Op de Koningin Wilhelminahaven is gister middag een personenauto door een locomotief een aantal me ters meegesleurd. De wagen stond aan de zuidoost-kant van 'de haven te dicht bij de rails geparkeerd. De treinmachinist kon, ondanks zeer krachtig remmen zijn 'stalen ros' niet tijdig meer tot stilstand dwingen en ramde de auto in de flank. De automobilist kon later zijn wagen zwaar beschadigd ophalen. van OGB Schiedam Omdat het Algemeen Burgerlijk' Pensioenfonds (ABP) wat voortvarender is ge weest dan de gemeente had verwacht zal een bouwplarï van bijna 600 premiehuurwoningen in deel 4A van Woudhoek- Noord, ten noorden van de Scheepvaartweg én oostelijk van de zoge naamde minimum-ener giewoningen, waarvoor vorige week ide eerste paal geslagen is, versneld worden uitgevoerd. "Hoewel de gesprekken tussen de gemeente en het ABP ei genlijk nog slechts in het voorbereidende stadium wa ren heeft het pensioenfonds de bouwplannen al vrijwel geheel door architect J. de Bruin uit Rotterdam lateri klaarmaken. Daarom kreeg de commissie voor de ruimte lijke ordening het bouwplan aanzienlijk eerder op tafel dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Met het nieuwe plan is, als rekening wordt gehouden met de stukken van de wijk waar al wordt gebouwd of waar de plannen voor in een gevorderd stadium zijn, vrij wel de laatste fase aangebro ken voor de bouw in Woud- hoek-Noord. Na de realise ring'van het ABP-plan kun nen er alleen nog woningen worden gebouwd op het gé- bied tegen de Harreweg aan, waarna Woudhoek-W oord af gerond is. Bij de ontwikkeling van de woningen is uitgegaan van het Schiedamse streven, om zoveel, mogelijk passief ge bruik te maken van de zon newarmte. Daarom zijn vrij wel alle woningen zoveel mogelijk bp hetzuiden geo riënteerd. Dat blijkt uit de asymetrische kappen en de indeling van. de huizen: de belangrijkste kamers komen aan de zonkant. Ook is aan die kant zoveel mogelijk glas geprojecteerd, terwijl aan de noordzijde slechts de mini maal voorgeschreven glasop- pervlakte zal komen. In het bouwplan zitten twee typen woningen: een aantal gestapelde huizen (waarin voornamelijk driekamerwo- ningen) in het midden van het plan, naast een groen- en waterpartij, en daaromheen eengezinswoningen. Het ge heel moet een wat tuindorp achtig idee krijgen: betrekke lijk smalle straatjes en zo groot mogelijke tuinen. Aan de oppervlakte van die tui nen wordt het openbaar groen in de wijk onderge schikt gemaakt. De eerste berekeningen heb ben uitgewezen, dat de huur prijs van de woningen ge middeld beneden de zeshon derd gulden per maand zal blijven, volgens het huur-en prijspeil van dit moment. Vlaardingen Ondanks de fikse tegenval ler door een verkeerde raming van de op brengst, heeft de gemeente Vlaardingen de verhoging van de onroerend-goedbelasting (OGB) beperkt weten te houden. Eigenaar- /bewoners betalen volgend jaar gemiddeld 6,3 procent meer en huurders 4 procent. Site: Vlaardingen Het be stuur-van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland heeft in een teleurgestel- de reactie aan het Vlaar- dingse college van B en W aangedrongen op het handhaven van de subsi die, die de gemeente jaar lijks aan het orkest over maakt. In het kader van de bezuinigingen willen burgemeester en wethou ders die subsidie de ko mende jaren telkens ver minderen, tot er.in 1986 in hét geheel niets meer over Ret Gewestelijk Orkest wijst er op, dat het orkest ook voor Vlaardingen een be langrijke functie vervult, omdat er regelmatig in Vlaardingen wordt geconcer teerd. De commissie voor culturele zaken van. de pro vincie heeft de functie van het orkest nogmaals onder streept, aldus het bestuur, door te besluiten haar subsi die tot' 1 januari 1984 te handhaven en tevens het te kort, dat is ontstaan door het 'wegvallen van de rijkssubsi die per 1 september 1983, aan te vullen. Het Gewestelijk Orkestnoemt het dan ook 'prematuur' dat Vlaardingen nu, gezien de positieve ont wikkelingen voor het orkest, o'yerweegt de subsidie af te bouwen. Volgens het bestuur hangt ook het voortbestaan van de Christelijke Oratori umvereniging Gloria/Toon kunst af van de voortgang van de functie van het or kest, zo wordt in de brief nog wat dreigend 'opgemerkt. Het Gewestelijk Orkest begeleidt veel van de concerten van deze koor vereniging. Het resterende bedrag van ruim 360.000 gulden, dat de OGB minder oplevert dan was voorzien, wordt gefinancierd uit;de ruim vier ton, die de be zuinigingsoperatie van de ge meente meer heeft opgeleverd dan noodzakelijk was. Net als in Schiedam is in Vlaardingen bij de berekening van de verwachte opbrengst van de OGB een kapitale fout gemaakt. Door het verkeerd intypen van'een ponskaart zag: het er naar uit dat de belasting over beide jaren ruim 1,8 mil joen meer zou opleveren. Dat komt doordat bij een proefbe- rekening per abuis een huis nummer is ingetypt in een ko lom bestemd voor de opper vlakte.' Daardoor werd een kapperszaak, die in werkelijk heid 149 vierkante meter: meet aangeslagen voor 240.149 vier kante meter. Enkele maanden geleden werd dé fout pas ontdekt, maar toen was hét kwaad al geschied.. Bij het.opstellen van de begroting van volgend jaar was uitge gaan van de fout ingetypte ge gevens en de daaruit .voort vloeiende meeropbrengst. Door de nu voorgestelde- ver hogingen van de OGB en het resterende bedrag van ruim 360.000 gulden als onvoorziene uitgave; te boeken, is de tegen valler voor volgend jaarweg gevallen. Dan rest nog de te genvaller over dit jaar van een kleine negen ton (het verschil .tussen raming .en opbrengst). Aan het eind van het jaar, bij het afsluiten van.de jaarreke ning, zal ..dat bedrag i.waar schijnlijk aan de saldi-reserve [van de gèmeente onttrokken moeten worden.. Vlaardingen heeft wat dat betreft vooreen andere oplossing gekozen dan Schiedam...In Schiedam, waar de tegenvaller overigens veel groter was, overweegt het col lege een verhoging van de OGB met 24 procent:. Een van de gevolgen van de onjuiste schattingen in Vlaar dingen is dat het tarief voor de eigenaar-bewoners nog niet aan het van rijkswege toege stane maximum zit, terwijl; men dacht dat datdit jaar reeds was bereikt:: Daarom wordt voorgesteld het tarief .voor die groep mét 6,3 procent te verhogen. Huurders gaan volgend jaar vier procent meer betalen. De verhogingen zijn gemiddeld, omdat volgend jaar een andere :berekenings wijze van de OGB wordt gehan- ;teerd. Schiedam „Zoals iedere weldenkende burger, bedrijf of in stelling een mens 'in nood' zal willen helpen, zo is ook ons colle ge bereid burgers, die even behoefte hebben aan afzondering in 'onder onze verantwoordelijkheid staande gebouwen, daartoe de gelegenheid te verschaffen." Dat antwoorden B en Wvan Schie dam op schriftelijke vragen van PvdA-raadsleden Arie: Verlinde én Hans van Kleef. Dit duo had gevraagd f hét verdwijnen van dè jopenbare urinoirs uit Schiedam kon worden 'opgevangen door de wc's in het stadskantoor, het Passagetheater en door het .museum open te stellen voor mensen met hoge nood. Het college bóopt.dat andere instellingen er net zó óver denken; Er zal nog inyen tarisa tie komen, waar in validen térech t kunnen. Gezien de beantwoording gaan B en W kennelijk nog verder dan waar Verlinde en Van Kleef naar vroegen. Men mag niet alleen komen plassen, men mag zich volgens de letterlijke tekst .°olc even komen afzonderen. Wat dat inhoudt, staat er niet bij. 'Gaat het stadskantoor soms dienst doen als crisiscentrum? Een ambtenaar. „Dat is.het toch al?" §i Schiedam De M S Schiedammer P. e Friederich is ernstig s H teleurgesteld in het optreden van de 5 ff Schiedamse politie. 5 B Hij vraagt zich af of het nodig was, dat een agent zaterdag- S middag het 11-jarige jongetje Toontje Wolters, dat bij hem ff logeerde, op ruwe wijze in een politie- g auto~ duwde, met dé arm op de rug ge- draaid, en hem naar S liet bureau over- s bracht. S Volgens het politie- dagrapport had het jochie de agent in E| kwestie, die in zijn EE surveillancewagen f over de Grote Markt reed, beledigd, maar dat viel volgens Frie- derich allemaal best s= mee. „Hij zei hele- maal niets tegen die e agenten, maar maak- e -- te een uitdagend ge- E E baar met gestrekte arm, gebalde vuist en één van de vin- i gers in de lucht ge- stoken. Daarop ff sprong die agent uit de auto en nam hem mee. Later zei hij te- E gen mij: dat gebaar E pik ik van nie- mand!" :l - -=v E Friederich heeft geen officiële klacht bij S E de politie ingediend, B omdat hij gelooft dat je daar toch niets 5mee opschiet. S Toontje heeft waar- schijnlijk in de be- E treffende .vinger nog e kramp, vanwege de E strafregels die hij op het bureau moest schrijven. Schiedam' De Kamér van Koophandel (KvK) heeft zich verheugd uitgelaten over de 'activiteiten van de werkgroep Ideef iks, die mógelijkheden zoekt om het gemeentelijk'! be leid in Schiedam meer af te stemmen op het scheppen van werkgelegenheid. De KvK heeft in een reactie verklaard zo nodig medewerking te zul len geven. De Kamer had zich in een eerder stadium al ui terst kritisch uitgelaten over de gemeentelijke nota 'Op de bres voor werkgelegenheid'. Die nota was voor enkele Schiedammers aanleiding om Ideefiks op te richten: geen idée-fixe, waanvoorstelling, maar ideeën voor. elkaar, fik sen. De werkgroep is inmid dels met een deelnotitië naar buiten gekomen, waarin staat dat veel regels en procedures voor het verkrijgen van ver gunningen te veel tijd kosten, elkaar overlappen en dat der halve het vergunningenstelsel te ingewikkeld in elkaar zit. Er ..zijn concrete voorstellen gedaan om dat in té perken. De deelnotitie is gestuurd naar het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), de maatschappij voor nijverheid en handel, departe ment Schiedam, de KvK en de plaatselijke winkeliersvereni gingen. /.d Schiedam.De redding van. het zalencomplex Arcade, .een jaar lang met sluiting bedreigd, kan maandag avond alleen een feit worden, als' meer partijen dan al- jleen het CDA het voorstel van B en W steunen. En daar zag het begin deze week nog niet naar uit, toen de ■commissie onderwijs, cultuur en welzijn vergaderde. jEr zijn twijfels over de haal baarheid van de exploitatie- .opzet van de stichting Arcade i'82, die het zalencentrum aan ide Lange Haven wil kopen 'yan de Rooms-katholieke [Volksbond. Alleen CDA-woord voerder Piet Roosen sprak van een goed voorstel van B en W, de rest onthield zich van stem-, jnïng om de zaak nog: beter te kunnen bekijken. Het college van B en W was in principe met de stichting Arcade '82 overeengekomen, dat de ge meenteraad een garantie ver leent van. vier ton en een sub sidie van 155.000 gulden. Daar mee moet volgens B en W een behoorlijke, exploitatie van ,ldeze voor de gemeenschap belangrijke voorziening" mo gelijk zijn. - Maar omdat het allerminst, ze ker is dat het koninklijk Schiedams mannenkoor Orp heus, nu repeterend in Tivoli, wel naar Arcade terugkeert, hébben sommige politici hier over hun twijfels. Ook de be oogde zaalhuren en baromzet lijken volgens hen aan de hoge kant. Men verwacht binnen niet al te lange tijd een nieuwel subsidieaanvraag om het ex ploitatietekort te dekken. Op zichzelf is dat geen probleem, maar, aldus een commissielid, „laten we dan geenmietje spe-, len en daar van tevoren duide lijk over zijn." Het college spreekt nochtans zrjn waardering uit voor alle moeite, die de stichting Arcade '82 onder voorzitterscnap van Ruud Kooymans zich getroost heeft om Arcade te behouden. in Schiedam zijn een stuk of twaalf twintig jaar oude ie pen rechtstandig verplaatst in verband met de aanleg van. de tramlijn van Schie- dam-Centrum naar Schie- dam-Nöord: Dé bomen, die aan de Nieuwe Damweg staan, zijri gisteren met een dieplader naar hun nieuwe 'verblijfplaats' gebracht. Hierbij is volgens een woord voerder van de Dienst Ge meentewerken rekening ge houden met de plaats waar de bomen stonden. De spoorlijn Is noodgedwongen als scheidslijn aangehouden. Daar konden de rechtstandig vervoerde bomen niet onder door. De werkzaamheden zijn in de eerste week van november gestart en duren nog tot half december. Ai eerder zijn aan de 's Graveiandseweg enkele platanen verplaatstNa ha ff december wordt begonnen met het verwijderen en her planten van linden langs de Burgemeester Van Haren laan. Vlaardingen Wethouder Jelle Wijnstok wil op niet al te lange termijn starten met een overlegorgaan, voor de migranten in de stad. Over de manier waarop dit orgaan zal gaan werken wordt binnenkort een inspraakprocedure gehouden. Het orgaan moet het college van B en W adviseren over tal van zaken, die met migranten te maken hebben. De bedoeling is dat het over legorgaan bemand wordt door vertegenwoordigers van de di verse sociaal-culturele vereni gingen van buitenlanders in de stad, aangevuld met men sen van het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw (SISO) als ondersteunend or gaan. Mogelijk komt er ook ruimte voor twee ongeorgani seerde migranten. Tijdens de Inspraakprocedure zal nog uitgebreid gesproken moeten worden over de vraag, wie devoorzitter van het overlegorgaan moet worden. Het college van B en W houdt er vooralsnog aan vast, dat dit de functionele wethouder moet zijn, Wijnstok dus, maar de migranten willen daar nog geen naam voor invullen. Wijnstok verwacht niet dat die voorzitterskwestie een breek punt in de inspraak zal vor men. Daarnaast willen de mi granten zelf, dat er- ook drie raadsleden in het orgaan zit ting krijgen, Kr bestaat ui de stad overigens de nodige twijfel of de contac- traad wel goed zal kunnen functioneren, omdat in ver band met de taalproblemen van de buitenlanders toch slechts een select groepje zit ting in het orgaan zal kunnen nemen. Een vertegenwoordi ger van het Stedelijk Overleg Migranten heeft al zijn twijfels uitgesproken over de vraag, of het nieuwe adviescollege wel goed zal kunnen functioneren. Schiedam Onder toezicht van politie en deurwaarder is gisterochtend een illegaal ge bouwde loods aan de Schieka- de afgebroken. Dat gebeurde tegen de wil van eigenaar De Nijs en zijn compagnon, die nu zelf voor de sloopkosten zullen moeten opdraaien. Het college van B en W van Schiedam heeft via de rechtbank aange stuurd op de sloop. Al een paar weken geleden bepaalde de president van de Rotterdamse rechtbank in een kort geding dat de gemeente aangespannen had, dat de ei genaren zonder toestemming op gemeentegrond hadden ge bouwd. Zij werden veroor deeld tot verwijdering van de loods vóór 8 oktober. Toen dat niet gebeurde, en latere ver zoeken ook niets uithaalden,, is aan de deurwaarder opdracht gegeven om tot uitvoering van het vonnis over te gaan. De politie hield toezicht, om dat men moeilijkheden vrees de bij de sloop. Vastrecht omhoog Schiedam Het Schie damse drinkwater, waar voor het hoogste tarief van Nederland geldt, wordt per kubieke meter twee cent goedkoper. De prijs komt daardoor op ƒ2,238. Het jaarlijkse vastrechtbedrag, nu zes tig gulden, gaat. echter met zes gulden omhoog: zodat de verlaging per.: kuub water alleen voor delen .heeft voor de grootverbruikers. B en W van Schiedam gaan hierbij uit van een gemiddeld kleinverbruik van 90 kubieke meter per. jaar. Voor een gezin zal het watertarief daar- om met 1,6 procent om hoog gaan, want de prijs verlaging voor een ku- bieke meter water weegt niet op tegen de verho ging van het vastrecht: Maar voor bedrijven zal er sprake zijn van een gemiddelde tariefsverla ging van één procent. Het college van B en W hoopt hiermee meer be drijven in Schiedam ge vestigd te krijgen. Sinds de gestage verhoging van de waterprijs namen de Schiedamse bedrijven minder af, waardoor de ONS minder winst maakte. Die tendens wil len B en W een halt toe- roenen. De prijsverlaging is mo- - gelijk geworden door in houding op de ambtena rensalarissen, die volgens B en W een structureel karakter heeft. Vlaardingen De kruising van Maassluisse- moeten komen voor automobilisten die vanaf dijk, Pruissingel en Beethovensingel, waar dit de dijk de voorrangskruising naderen. Deze jaar al drie dodelijke ongevallen plaatsvonden, maatregelen worden dinsdag over een week in wordt voorlopig aangepast. De raadsleden Wim de commissie verkeer en vervoer besproken. Kwakkelstein (PvdA) en Rien Lensvelt (SGP) „De bedoeling van deze aanpassing is, dot het hadden daar na het laatste ongeluk om ge- verkeer zich beter bewust wordt van het ge-' vraagd. De ambtelijke werkgroep verkeer wil vaar van de kruising", zegt de gemeentelijke f nu zo snel mogelijk maatregelen nemen om het verkeersdeskundige Roel Blom. verkeer op de Maassluissedijk af te remmen. Het college wilde aanvankelijk de reconstructie Op de Maassluissedijk wil de werkgroep aan van de Westlandseweg en de Marathonweg af- beide zijden van het Kruispunt verkeersheuvels wachten. Die aanpassing zou het gevaarlijke aanbrengen, zodat auto's niet meer naast elkaar kruispunt moeten ontlasten van vrachtverkeer. de kruising op kunnen komen.Dat gebeurde Maar Kwakkelstein en Lensvelt vonden dat nog al eens. Verder zou er een stopverplichting daar niet meer op gewacht kon worden. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1