Schiedam eet appeltje voor de dorst bijna op Centrum Vakopleiding kan nog geen plaats vinden 'De pijn zo eerlijk mogelijk verdelen' CDA tobt met eisen PvdA Zijdeveld start isolatiekarwei VLAARR1NGS DAGBLAD SCHIEDAMSGH! GUHRANT NIEUWE WATERWEG GOURANT Nog maar 3,5 miljoen aan besteedbare reserve Zoeken in Schiedam en Vlaardingen: Bewoners bang voor vandalisme Misdrijven opgelost Bot in de Pijpelaar: Halve buurt bij station valt onder slopershamer Sjop kraakt pand Lange Kerkstraat VRIJDAG 12 NOVEMBER 1982 Schiedam De besteedbare reserves van de ge meente Schiedam, enkele jaren geleden nog meer dan 22 miljoen gulden, is door beduidende tegen vallers geslonken tot nauwelijks 3,5 miljoen. Van het 'appeltje voor de dorst', zoals deze saldi-reser- ve werd genoemd, is bij wijze van spreken alleen het klokhuis nog over. Volgens de chef van de gemeentelijke afdeling fi nanciën, A.B. van den Bout, is het vooral „de OGB-klapper" geweest die flink aan het Schie- damse spaarvarken morrelde. De typefout op een ponskaart, die de opbrengst van de onroerend- goedbelasting (OGB) naar beneden deed kukelen, heeft weinig heel gelaten van de jarenlange zui nigheid. „Wij hebben er geen nuttige dingen mee kunnen doen, maar het is goed dat wij dat geld hadden", zegt Van den Bout. Anders had hij het niet zo gauw geweten. Hij spreekt ook van de AVR-miljoenen, die van de besteedbare reserve afgingen. Het gaat hierbij om een verschuldigd bedrag aan de Afvalverwer king Rijnmond. Bovendien hebben bestedingen voor 'bijzondere werken' een slok op de borrel ge scheeld. Dat er overigens zoveel geld uit de reser ve opging, is volgens Van den Bout overeenkoms tig het verlangen van de Schiedamse gemeente raad, die al vaker kritiek had op de haast Schotse zuinigheid van wethouder Scheeres. Verwarring Van den Bout kan zich de verwarring voorstellen. die momenteel de plaatselijke politici bevangen heeft naar aanleiding van een zinnetje in Verza meld raadsstuk' 218. Hier spreken B en W van een wijziging in de achterstallige inkomsten en uitga ven over 1981, die ertoe leidt dat „per saldo qua begroting" bijna 12,3 miljoen gulden aan de saldi- reserve wordt toegevoegd. De commissie finan ciën is hier niet uitgekomen en wethouder Van Tilborg, die op dit terrein Scheeres opvolgde, heeft nu duidelijkheid beloofd. Volgens Van den Bout moet hier niet uit gelezen worden, dat Schiedam zomaar 12,3 miljoen gulden overhield. „Misschien hadden wij beter moeten omschrijven dat het geen feitelijke toevoeging be treft", aldus Van den Bout. Hij meldt dat eerder gedane uitgaven en inkomsten hierin nog verre kend moeten worden, waarna per 1 januari 1983 nog maar 3,5 miljoen gulden overblijft. En dat zou dan moeten blijken uit een ander raadsstuk, num mer 228. Hier staat ook dat de stand van de saldi- reserve aan het eind van 1979 nog 22,9 miljoen was. Fractieberaad over dissi den tenk westie nog niet afgerond Vlaardingen De Vlaar- dingse christen-democra ten zitten met de gisteren ontvangen brief van coali tiegenoot PvdA in de maag. Gisteravond heeft de raadsfractie van het CDA vergaderd over het schrijven van de plaatselij ke socialisten, waarin 'gra- nïetharde' duidelijkheid wordt geëist over het stemgedrag van de CDA'ers Maarten Ver meer en Henk van der Linden en waarin garan ties worden gevraagd om herhaling van het gebeur de te voorkomen. Bij de stemming over het VCP ging Vermeer niet met zijn fractie mee en wees het verkeersplan af, terwijl Van der Linden en hij wij zigingsvoorstellen van de VVD steunden. Tot een afgerond stand punt kon de fractie nog niet komen, maar volgens voorzitter Jo Schriel moe ten er vóór maandagavond spijkers met koppen wor den geslagen. „Wij hebben gisteravond vergaderd", wil Schriel bevestigen, „maar de discussie is nog niet afgerond. Dit week einde wordt nader overleg gevoerd en maandagavond is er meer bekend." In welke richting de dis cussie zich begeeft binnen de fractie van het CDA en hoe de diverse standpun ten liggen, wil Schriel niet zeggen. „Op dit moment zeg ik helemaal niets over het fractieberaad. Van avond zetten we de verga dering voort. Wat er ook wordt gevraagd, ik zeg nu nog niets." f yiaardingen De politie van Vlaardingen heeft met de aanhouding van een 19-ja- rige jongeman in één keer een aantal misdrijven weten op te helderen. De jongen, zonder vaste woon- of ver blijfplaats, pleegde eind okto ber een inbraak bij Radio Vlaardingen aan de Van Ho- gendorplaan. Eerder die maand brak hij tweemaal in de huishoudschool aan de zelfde laan in. Daar ont vreemdde hij flessen drank, koffie, een typemachine, vier mixers, een kopieerapparaat en een houten voorzittersha mer. Voorts stal hij twintig betaal- kaarten uit een aan de Bin- nensingel geparkeerde auto, ging er met een bromfiets Er vandoor en .brak tenslotte in A;bij de voetbalvereniging R.K. i c k' Hij richtte hierbij voor K gulden schade aan. Ook bekende hij een ruit van een - drankenhandel aan de Rot- k is ^rdamseweg te hebben ver- ai ^.nield. Schiedam/Vlaardingen De rijksgebouwendienst aan de Lange Ha ven in Schiedam heeft enkele potentiële bedrijfsruimten in Schie dam en Vlaardingen afgewezen als toekomstige vestigingsplaats van het Centrum voor Vakopleidingen in de regio Nieuwe Watecweg- Noord. Volgens regionaal woordvoerder H. Westendorp voldoen be staande bedrijfspanden in Schiedam, noch in Vlaardingen aan de vereiste normen. Chris Zijdeveld hanteert de isolatie- Spuit. Schiedam Door het hanteren van de isolatiespuit en het op die manier opbrengen van een enkele centimeters dikke laag op een van de 140 woningen van Gemeentelijk Waningbeheer in Oud-Mathenesse heeft wethouder Chris Zijdeveld gistermiddag het startsein gegeven voor het isolatieprogramma. Die isolatie is onderdeel van een grootscheepse opknapbeurt voor de wonin gen, waarbij ook buitenkozijnen, ramen en deuren worden ver nieuwd, dubbel glas wordt geplaatst en de trappenhuizen wor den opgeknapt. Daarnaast hadden de bewo ners de gelegenheid, de nodige extra's te 'bestellen', zoals het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie. Ook worden enkele werkzaamhe den verricht, die niet ten laste van de renovatiekosten wor den gebracht, maar die uit de onderhoudspot worden be taald. Per woning wordt voor gemiddeld 40.000 gulden gere noveerd, hetgeen de bewoners komt te staan op een huurver hoging van gemiddeld ruim 80 gulden per maand. Bijzonder De Isolatie die bij de woningen in Oud-Mathenesse wordt toe gepast is bijzonder, omdat het isolatiemateriaal aan de bui tenzijde van de gevels wordt aangebracht. Dat is iets duur der dan het inwendig isoleren, maar het levert voor de de be woners veel minder overlast op, kost aanzienlijk minder werk en geeft de huizen on danks dezelfde isolatiewaarde toch een wat behaaglijker ka rakter. „Technici kunnen exact bere kenen, wat een bepaalde isola tie oplevert aan isolatiewaar- de. Dat blijkt bij binnenisolatle exact hetzelfde te zijn als bij isolatie die buiten wordt aan gebracht. Het rare is dat bewo ners meestal vinden dat het huis behaaglijker is bij buiteni solatie. Dat komt omdat de ste nen muren warmte vasthou den en niet meer koud aan voelen, zoals bij andere metho den wel het geval is. Als je die mensen een blinde thermos- taatknop geeft, waarop dus geen graden zijn aangeven, dan stelt men de verwarming enkele graden lager af", aldus de wethouder in een toe spraakje na het officiële ge beuren. Grote belangstelling Voor de toe te passen wijze van isoleren en de uitvoering van het verdere verbeterings plan is gekozen na uitvoerig overleg met de bewoners van het complex en met de bewo nersvereniging Sehiedam- Oost. Voor de renovatie van de huizen was een grote be langstelling. Van de 126 bewq-.- ners die zich er over hadden uitgesproken waren er 117 be reid om mee te doen. De renovatie is anderhalve maand geleden al begonnen. De oplevering van het com plex zal eind volgend jaar plaatsvinden. Enkele bestaande gebouwen, waar het Centrum Vakoplei ding naar gekeken heeft in Schiedam en Vlaardingen, zijn afgewezen door de directie. Zelfs het nieuwe complex Kla verstede aan de 's-Graveland- seweg voldoet niet aan de ei sen. De bedrijfsruimte, tussen de vier kantoorflats in, is te klein en de kantoorruimte zelf is niet geschikt. Een eis is dat de vloer een flink draagver mogen moet hebben voor de meestal zware materialen^ die het Centrum Vakopleiding no dig heeft. Om die reden zijn ook potentiele bedrijfsruimten, zoals de kantoorflat op het Stationsplein en de huidige vestiging van bedrijfsgemeen- schap Sehiemond, afgewezen. Volgens Westendorp kan gezien de bestaande bedrijfs panden beter gedacht wor den aan nieuwbouw. Voor zo ver gekeken is naar bestaande panden (geen van alle volde den deze trouwens aan de ei sen) zal nieuwbouw voor het Centrum Vakopleiding niet zoveel duurder zijn dan even tuele renovatie en hervesti ging De voorkeur van Westendorp gaat wel uit naar nieuwbouw. In dit laatste geval zijn echter alle betrokkenen bijzonder weinig mededeelzaam. Vol gens Westendorp van de rijks gebouwendienst zal het minis terie van binnenlandse zaken meteen gaan 'sputteren', als er ook maar iets over de nieuwe vestiging van het Centrum Vakopleiding wordt onthuld. Het zou gaan om een 'gevoeli ge' piek in Schiedam. Het is niet bekend waar. Bij de gemeente Schiedam zelf gaat de voorkeur uit naar een plaats nabij station Schïedam- /Rotterdam-West. Maar het CV is zelf al gevestigd op een plaats in de Spaanse Polder. Dat maakt uitbreiding aldaar net zo waarschijnlijk als nieuwbouw in industriegebied 's-Graveland, laat staan dat aan ingebruikname van de Sehiemond-vestiging aan de Vijgensteeg moet worden ge dacht, aldus een personeelslid van Sehiemond. Waar het Centrum voor Vak opleidingen zich kan gaan ves tigen, is sterk afhankelijk' van het budget dat het ministerie van sociale zaken hiervoor uit trekt. Vlaardingen Een gespannen sfeer heerste gistermiddag in de Pijpelaar, het buurthuis in de VOP, waar wethouder Cees Bot aan de bewoners zijn bezuigin- gen op het socïaal-cuitureel werk kwam 'uitleggen. Affiches aan de muur met teksten als: 'In de VOP valt niks te ha len, laat de rijken maar betalen.' En wethouder Bot die met een droeve *^ik in zijn ogen steeds vaker hetZ'-liiie woord moest geven: „Wij rr. -Hf i s - pijn zo eerlijk mogelijk ve' lek-.- praat over-uw portemonnee, hebben ook een portmonnee." De regelmatige bezoekers van het buurthuis vroegen aan Bot, waarom het toch steeds de zwaksten 2ïjn die moeten betalen. „U wilt werklozen en eenza men hun kopje koffie en hun spelletje kaarten ontnemen. WW'ers en gepen sioneerden worden weer de dupe. Ik be grijp het niet meer, hoor", zei een me vrouw. „Wat voor gevoel geeft het u ei genlijk om hier te zitten, meneer Bot? Waarom zit u de mensen zo dwars?" Maar die mevrouw begreep er niets van* zei de wethouder. „U beschouwt mij als een kil, gewetenloos mens. Maar gelooft u mij, bezuinigen is een gore rotjob." Vandalisme Het vandalisme zal toenemen als de mensen niet meer in het buurthuis te recht kunnen, vreesden de bewoners. Vervelend „Dat hebt u kunnen zien toen de Pijpe laar tijdens de verbouwing gesloten was." Door de stijgende prijzen zouden gaan echt binnen twee jaar dicht als het zo door gaat. Gelooft u mij maar." vooral de werklozen en AOW'ers het buurthuis niet meer kunnen betalen, was het betoog van de buurtbewoners. En Corry van den Berg, de voorzitster van de wijkvereniging, beweerde dat de bezuinigingen de fundamenten onder het buurthuiswerk vandaan halen. „We En de wethouder moest steeds hetzelfde antwoord geven. „Ik word vervelend, hè?", zei hij toen hij weer wilde gaan praten over de evenwichte verdeling van de pijn, over de tering naar de ne ring zetten en over de portemonnee van de gemeente. „Dat bén je al", repliceer de iemand in de zaal. De wijkvereniging Vettenoordsepolder is de enige club die het niet eens is met de rigoureuze alternatieve bezuinigings voorstellen van de overige buurthuizen. Die willen op de activiteitensubsïdle schrappen. Maar als het aan de VOP lag zou het Vlaardings Centrum voor Wel zijnsplanning opgedoekt worden. „Dat is een luxe instelling." Maar ook daar wil de Bot niet aan. Die instelling bestaat te kort, vindt Bot, om nu al op te heffen. „U verdedigt het hele club- en buurt huiswerk niet eens", zei Corry van den Berg. Maar er waren ook jongeren in de zaal die wel meevoelden met Bot. „Ik zou niet graag wethouder zijn", zei een jongen. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam zal maandag avond besluiten tot de sloop van het oudste gedeelte van Schiedam-Oost, nabij het sta tion Seh iedam/Rotter dam- West. Voor 1,15 miljoen gul den zal een slopersbedrijf de panden Stationsstraat 1 tot 61 en 2 tot 42, Celsiusstraat 14 tot 32 en nummer 4. Teylerstraat 1 tot 4 en Reaumurstraat 10 tot 14 en 11 tot 19 ter hand ne men. Al deze panden zijn van de.ge meente en vallen binnen het stadsvernieuwingsgebied Sin- gelkwartier. Onder de panden bevindt zich het voormalige complex van Van Gend en Loos, dat de laatste tijd gere geld opengebroken wordt. Vandalisme tiert er welig en het complex geeft nu veel om wonenden aanleiding tot kla gen. De bewoners van de overblij vende huizen, die niet van de gemeente Schiedam zijn maar nog in particuliere handen verkeren, hebben zich al schriftelijk tot de gemeente raad gewend om te vragen hoe het nu verder moet met hun woonbuurt. De bewoners wil len weten wat hen te wachten staat, nu de stationsbuurt zo duidelijk wegkwijnt. Schiedam De stichting voor alternatief werk Sjop heeft gisteren het pand Lange Kerk straat 56 gekraakt, om daar al vast aan de slag te kunnen met verscheidene projecten. Met de kraakactie, waar het CDA aanstoot aan heeft geno men, is meteen voorkomen dat het pand eventueel aan het werklozenproject Trechter wordt toegewezen. Siop kwam erachter, dat de Trechter in ie der geval een aan Sjop toege zegd pand aan de Boterstraat kan krijgen. Er is binnen soci aal-cultureel Schiedam een competentiestrijd aan de gang tussen Sjop en de Trechter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1