16 WATERWEG 'One World Poetry' naar Vlaardingen De grens tussen kunst en reclamefotografie Orgel concert Grote Kerk Punts gewijs 'Oh, kom er eens kijken' Drop en Van den Berg in Te-Kunst en Te Keur Performance in De Harmonie Werk van 'jonge Oostenrijker' in galerie/ artoteek Jack van Raay 9exposeert9 elke week Ad Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 12 november 1982 RW iÜt» Ieder jaar weer is in Maassluis de verkoopex positie 'O, kom er eens kijken' een. toevluchts oord voor degenen die niet weten wat voqr ka- dootjes ze moeten geven. Op deze tentoonstelling stellen twaalf kunste naars hun werk ten toon en de kans is groot dat de bezoekers daarbij origi nele geschenken vinden. Zaterdag 13 november wordt de expositie geo pend in het Maassluise Gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16. Tot 4 de cember is er iedere dag (alleen de maandag niet) gelegenheid om een kijk je te nemen van twee tot vijf. Dit jaar is er keramiek, glas, schilderwerk, zeef druk, textiele handvaar digheid, tekenwerk en sieraadkunst. Alles na tuurlijk handgemaakt en absoluut uniek. Henk Drop en Joke van den Berg exposeren vanaf vandaag in gale rie Te Kunst en Te Keur aan de Smalle Ha venstraat in Vlaardin- gen met handgedraaid aardewerk, kleurenli tho's en kleurpotloodte- keningen. De tentoon stelling wordt om 20.00 uur geopend door Hans Verploeg, de .voorzitter van Nederlandse Vere niging van Journalis ten. Jacqueline van der Velden en Kees Wage naar luisteren het ge heel op met oud-Neder landse melodieën. Henk Drop houdt zich nu vijf jaar bezig met potten bakken en heeft lessen gehad van Dik Blakguière. Hij houdt van eenvoudige vormen en maakt het liefst ge bruiksvoorwerpen. Joke van den Berg stu deerde aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. In eerste instantie ston den in haar werk men sen in interieurs cen traal. Later ging zij, on der invloed van een reis haar Egypte, wijdse landschappen uitbeel den met pyramidenvor- men en palmbomen. Deze ruimte zegt zij ook te ervaren in het wes terse landschap: de zee, polder, lucht en hori zon. De expositie in Te Kunst en Te Keur duurt tot en met zater dag 4 december. Laurence Ferlinghetti, Gre gory Corso, K.'ithy Acker, Si mon Vinkenoog, Jules Deel- der. Jack MDheline en John Coopper Clarke zijn de me dewerkenden aan het vijfde 'One Worlc Poetry'-festival, dat vanavond van start gaat en tot 21 november duurt. Vrijdag 18 november is er een 'performance* in De Har monie in Vlaardingen. Dit poeziefestivai, dat vorig jaar naar schatting 12.000 be zoekers trok, houdt zich met name bezig met poëzie en proza vanaf het eind van de jaren vijftig en onderzoekt de mogelijke banden met thea ter, beelden, kunst en mu ziek. Het wordt tot de be langrijkste festivals op dit ge bied in de wereld gerekend. Gezien de steeds stijgende bezoekersaantallen heeft de organisatie besloten het festi val landelijk aan te pakken. Voor liefhebbers van avant- garde poezie is een bezoek aan De Harmonie dan ook een 'must'. De avond begint om 20.30 uur. De dichter, die naast Simon Vinkenoog en Jules Deelder, de meest in het oog springt is de Engelsman John Cooper Clark. Deze zeer buitengewo ne Brit is voor veel poeten, waaronder Decider, een voorbeeld. Voortkomend uit de punkbeweging, maakte hij zo'n vijf jaar geleden naam als de hofdichter ervan en ontwikkelde een stijl, die los stond van alle bestaande stro mingen. Hij spreekt de taal van de achterbuurten, zijn teksten zijn satires en analy ses van de huidige Wes*euro- pese samenleving. Zijn uiter lijk en zijn vreemde stemge luid maken het onvermijde lijk dat het theaterelement sterk met zijn voordracht is verbonden. In 1980 en 1981 maakte Clark een tweetal platen met een begeleidings band- De Nederlandse deelnemers Deelder en Vinkenoog staan eveneens in hoog aanzien. Vinkenoog oogst alom erken ning met zijn vertalingen De Rotterdamse dichter Jules Deelder. De Amsterdamse poëet Simon Vinke noog. van Beat Generation-gedich- ten en Deelder wordt geëerd om zijn anti-intelectualisti- sche benadering van de dichtkunst: als de poezie de mensen, waarvoor het is be doeld niet bereikt, is ze dood. Deelder wordt in zijn mening gesteund door de Ameri kaanse dichter Jack Micheli- ne, die eenzelfde standpunt aanhangt. Hoewel het hele festival tien dagen duurt vindt slechts een 'sessie' plaats in Vlaardingen. De overigen worden gehou den in Amsterdam, Utrecht, Haarlem en Eindhoven. Kunst presenteert Vanavond gaat in de Vlaardingse galerie/arto- teek een expositie van start van werk van de Oostenrijkse kunstenaar Alfred Klinkan, Het is de tweede keer dat werken van Klinkan zijn te zien in Vlaardingen, De eerste maal was in 1980 in Kunst*De ten toonstelling in de galerie- /artoteek is weer georga niseerd .door Jos Noord huizen, de man achter Kunst* die zijn auto bui ten parkeert, zodat hij de garage van zijn drive- ïnnwoning in Holy kan gebruiken als galerie. Vrijwel gelijktijdig met de Klinkan-expositie in Vlaardingen is nog meer werk te zien van de 'jon ge Oostenrijkers', zoals de stroming waar Klin kan toe behoort wel wordt genoemd: namelijk in galerie 't Venster in Rotterdam. Daar hangen momenteel werken van Schmalix en Anzinger. Kunst* heeft voor de tentoonstelling in de ga lerie/artoteek enkele schilderijen en werken op papier van Klinkan uitgekozen. De belang stelling voor Klinkan is zowel in Europa als in de Verenigde Staten nog steeds aan het toenemen. De, expositie wordt van avond om acht uur geo pend door de ambassade raad van de Oostenrijkse ambassade in ons land. Vooraf zal Paul Donker Duyvis, verbonden aan Museum Boy mans-van Beuningen en het tijd schrift Museumjournaal, een inleiding houden. Het vrerk van Alfred Klinkan is tot 4 decem ber in de galerie/arto- teek (Oosthavenkade 8) te zien. Openingstijden: maandag tot en met vrij dag van 12.00 tot 17.00 uur; vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en za terdag van 10.00 tot 17.00 uur. Ml Jack van Raay: net als kunstenaar bezig... Fotografie was lange tijd een omstreden kunstvorm, is nog steeds bij menigeen als zoda nig niet aanvaard, dus recla- mefotografie nu brengen als kunst? Tikje gewaagd. Maar 't is maar hoe je het bekijkt „Ik loop toch net zoals een kunstenaar te snuiven aan een sfeer, je bent dagenlang met iets bezig wat je voor de geest staat, en je denkt van hoe zal ik het doen. Alleen, ja, bij mij is het altijd eom- Klaas Jan Mulder. Organist Klaas Jan Mul der geeft vanavond een concert in de Grote Kerk in Vlaardingen. Op het monumentale drie-kla- viers orgel zal Mulder een gevariéerd programma ten gehore brengen. Uit verschillende stijlpe riodes worden werken uit gevoerd. Composities van Johann Sebastian Bach, Dieter Buxtehude, Felix Mendelssohn, Max Reger staan op de concertagenda. Tot besluit zal Klaas Jan Mulder een eigen improvi- V satïe spelen. Het concert begint om 20.00 uur en de deuren van de Grote Kerk gaan drie kwartier van tevoren open. De toegang bedraagt zes gulden en kinderen krijgen twee gulden kor ting. mercïeel." Zo bekijkt Jack van Raay het. Fotoreclame als kunst? Foto- Kunst als reclame. In feite exposeert Jack van Raay elke week een beetje. De ene keer met een Grundig-foto in de Panorama, de andere keer met een paginagrote 'Douwe Egberts' in de Avenue. Een reclamefotograaf is min of meer een anonieme kunste naar. Zijn naam staat er nooit bij. Dat kan wel, maar dat kost hem geld, het gaat de opdrachtgever tenslotte om het aan te prijzen product. Terwijl als een kunstenaar zijn naam onder een doek zet, dat vaak de waarde ten goede komt. Een duidelijk kunstzinnige opdracht, voor de jaarlijkse kunstkalender van de Schïe- damse drukkerij Elba van Wil Baart, is deze keer naar Jack van Raay gegaan. Vorig jaar maakte Ad van Otterloo, die toen juist exposeerde in het Schielandziekenhuis en later in het stedelijk mu seum, die kalender. En voor 1983 bestaat het ding uit fo to's. Vrij normale drukker- sapparatuur wordt in een vreemd daglicht geplaatst. Wel eens een regenboog rond een Inktrol gezien? In recla mefotografie komt dat voor en dat maakt het tot iets, waar de kunst geen raad mee weet, maar waar de kunst ook niet over te spotten hoeft, gezien de tegenwoordi ge resultaten van het kunste- naarswerk. Jack van Raay: „Je kunt best zeggen, dat dit heel creatieve fotografie is. Je bent toch twee, drie dagen bezig met zo'n foto. Een foto bijvoorbeeld van voedings producten. Je bent een hele dag bezig het in een juiste t Zou net zo goed een schilderij kunnen zijn... setting te plaatsen. En aan het eind van de dag vreet je je helemaal vol, dat reageert lekker af." Jack, 32-jarige Schiedammer, is bepaald geen onbekende in Schiedam. Hij zat eerder in door Kor Kegel de fotojournahstiek, maar kreeg een bloedhekel aan het bij nacht en ontij opstaan voor een brandje, 't Was ook weinig creatief. Leg bijvoor beeld maar eens zo'n regen boogkransje rond de burge meester, dat kan toch niet? „Studiowerk vind ik nu het leukst, dan kan je spelen," zegt Jack van Raay. Spelen met een groepsfoto van 400 man, spelen met een foto van Stef Meeder met de vader van Patricia Paay, spelen met een kalender. Welke kunstenaar komt al doende in aanmerking voor een reis je naar de Noordpool om daar voor Volker Stevin een uit gebreide reportage te maken samen met oud-Rotterdams Nieuwsblad-journalist Geert van Someren? Is daar iets kunstigs aan? Het kunstige is de waarde van foto's die iets weergeven van een schone werkelijk heid, waaraan men in het da gelijks leven voorbijgaat. Nooit gedacht zoiets in recla me tegen te komen. Vrijdag is de Engelse skin head forma tie Screw driver te 2ien in het OJC Summerstreet (Zomer straat 41) in Vlaardingen, In het voorprogramma punk in de vorm van Skit- zophrenic. De zaal is's a- vonds om acht uur open. Een dag later is in het OJC Summerstreet een andere punkband te zien. Dan is het de beurt aan de Prime Ministers. De zaal is eveneens om acht uur open. De viermansformatie Se- dators treedt tegelijkertijd op in sociëteit QT aan de Nieuwstraat in Schiedam. De groep speelt rock and roll muziek en het optre den van de groep begint om 22.00 uur, De Eerste Hoekse Accor deonvereniging uit Koek van Holland houdt 14 no vember een bondsconcours in wijkgebouw de Hoek stee ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging. Daar wordt ook de Ballade m F van Dieter Schmitz door de EHAV uitgevoerd. Voor keur in het orkest js er voor dansmuziek. Dat blijkt onder meer uit de suite met zeven delen on der de titel Dancing Festi val. De jeugdtoneelgroep T.O.V. uit Vlaardingen brengt vanavond het stuk 'Twintig april' op de plan ken. Het is geschreven naar aanleiding van het boek 'Een gat in de grens' van Guus Kuijer. 'Twintig April' wordt gespeeld in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade en be gint om 20.00 uur. De afdeling Zang van de Schiedamse Gemeenschap geeft zaterdag een zoge naamd najaarsconcert in het Passagetheater .in Schiedam. Medewerking verlenen het gemengde koor Senectote, het Her-" vormd koor van de Grote Kerk, het Toonkunst kin derkoor en het Schiedams Christelijk Mannenkoor. Pianist is Peter Beijersber- gen van Henegouwen. Het- concert begint om 20.00 uur. Het Gemengd Koor Holy geeft zondag een zanguit voering in het Schiedamse dienstencentrum de Woudhoek aan het Heijer- manspïein. De uitvoering wordt gegeven in verband met de ingebruikname van een ringleiding voor slechthorenden in het dienstencentrum. Er wor den liederen gezongen van zowel Bach als the Beatles Het concert begint om 14.00 uur. Het Werklozen theater uit Amsterdam treedt za terdag met het stuk, 'Straat* op in OJC Ozobleu (Pres.Steynstraat) in Maas sluis. Het theaterstuk, waarin veel popmuziek is verwerkt gaat over Erik, een jongen, die van schooi vertrekt en naar de stad trekt om te werken. De voorstelling begint om 20.30 uur. Vanavond zorgt Soud System voor een avond, die in het teken van de rasta-, reggae- en dubb-muziek staat. Tevens' worden er teksten voorge dragen en gezongen. Hier bij staat de positie van de jongeren centraal. Dit eve nement begint om 20.30 uur. In het filmhuis van de Stichting Rood VJaardin-' gen aan het Weeshuisplein wordt zaterdag 13 novem ber de film 'Taxi zum KIo' van Frank Rippoh ver toond, De film speelt in Berlijn en gaat over twee mannen, die elkaar Ieren kennen tijdens een film voorstelling en gaan sa menwonen. De film begint om 20.00 uur. Het muziektheater Dori- ne van der Klei brengt in het programma 'Wein' ich, lach' ich' amusement uit het interbellum, de perio-' de tussen de beide wereld oorlogen. De voorstelling, die een documantaire in slag heeft, benadrukt de manifestatie Berlijn-Am- sterdam 1920-1940 en is za terdag te zien in theater* De Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schiedam.' De voorstelling begint om 21.00 uur. Toneelspeelsters Emmy Lopez Dias en Elizabeth Versluys brengen val avond in theater De Teer-' stoof het programma 'Vrouwen'. Het is een pro-' gramma over oudere vrou wen en bevat bijdragen'' van Katharina Mansfield;*; William Trevor, Brecht er»'-' De Obaldia. Aanvang' 21.00 uur. .-f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2