WATERWEE 'Leuk dat je geslaagd bent, maar er is geen werk voor j e' 'Zelfs uithangborden en gr af linten sparen ze...' Renovatie wielerbaan laat op zich wachten Meer legertransporten naar Staelduinse bos SPORTAGENDA Jaap Eijkenboom en de tragedie van de bedrijfsschool 'Nota en rapport goede basis voor beleid' De wonder baarlijke wereld \an de verzamelaar* Vier 'nieuwe' tegenstanders Vlaardingen Korfballers de zaal in Prestatie loop Broleco nog steeds zonder trainer Frans Leerdam uitgeluid Onderlinge wedstrijden Schiedam Feest, hedenavond. De bedrijfsschool van Wilton- Fijenoord, het juweel van de werf, telt op de kop af tachtig ge slaagden. Feest. Martin Green komt plaatjes draaien en er wor den toespraken gehouden door de sinds-jaar-en-dag-chef van de vorming en opleiding W.G.E. Valk, door WF-direeteur W. Zïpp, door de chef van de bedrijfsschool P.G. van de Geer en tenslotte door Albert Etman, voorzitter van de ondernemingsraad (OR). Feest, diploma-uitreiking, feest. Ein dconclusie Inspraakgroep: Maassluis De Inspraakgroep Toekomstige Ontwikkeling Maassluis, die zich in de afge lopen tijd heeft beziggehouden met de problematiek rond de beperkte bouwmogelijkheden in de gemeente, is in haar eindrapport tot de conclusie gekomen dat de in het verle den gemaakte nota volkshuis vesting en het rapport distri butie planologisch onderzoek (DPO) een goede basis vormen voor het uitstippelen van een toekomstig beleid voor het bouwen van woningen en ves tiging van detailhandel. Over het rappoit van het Eco nomisch Technologisch Insti tuut. dat is gewijd aan de be hoefte aan kantoorruimte is de inspraakgroep minder tevre den. Gesproken wordt van te positieve veronderstellingen. Men meent dat er met deze aanbevelingen zeer voorzich tig moet worden omgespron gen. Daarin wordt gesteld, dat er meerdere kantoren in Maassluis worden gebouwd, zodra er een staat. De inspraakgroep heeft zich beperkt tot het onderzoeken van mogelijk bouwlocaties binnen de gemeente. De gege vens hierover zijn verzameld in de zogenaamde Open Plek ken Nota en een rapport van het Nederlands Economisch Instituut (NEI). Bij hel onder zoek heeft men zich nog be perkt tot de plaatsen, die voor actie in aanmerking komen. De inspraakgroep stelt in haar eindconclusie overigens wel, dat hetgeen zij aanbeveelt niet altijd realiseerbaar is. Won ingbo u w In het NEI-rapport wordt voorgesteld de Steenwijkpol- der-Noord slechts gedeeltelijk te bestemmen voor woning bouw en de overige ruimte te benutten voor algemene voor zieningen.' De inspraakgroep had graag gezien, dat Ben W van Maassluis overleg hadden gepleegd met buurgemeenten over het bouwen van wonin gen voor Maassluizers op hun grondgebied. Het college heeft dit echter tot op heden gewei gerd. De Ondernemerfederatie Maassluis (OFM) meent echter dat in de Steendijkpolder- Noord 825 woningen gebouwd moeten worden, zoals in het verleden is afgesproken. De bouw van het winkelcentrum is daar indertijd op gebaseerd, Daaraan zou binnen anderhalf tot twee jaar moeten worden begonnen. Volgens het college echter kan bebouwing van de Steendijkpolder niet voor 1984 plaatsvinden. Woningbouw Het DPO-rapport geeft aan wat er in Maassluis teveel en te weinig aan detailhandel is. Er moet nu volgens de in spraakgroep worden gepro- beerd hieraan gehoor te geven. Door het opstellen van de nota volkshuisvesting is geprobeerd een beeld te krijgen van de be- hoefte aan huisvesting voor al- i leenstaanden, onvolledige ge- zinnen, bejaarden, gehandicap- ten en buitenlandse werkne mers. De inspraakgroep meent, dat het daarin opgestel de programma zoveel mogelijk 1 moet worden uitgevoerd aan de hand van de op dat mo- ment, geldende omstandighe- den. In de zogenaamde Open Plek- ken Nota zijn 28 kleine gebie- - den genoemd, waarop nog ge- f bouwd kan worden of voorzie- dingen kunnen worden aange- bracht. „Het is een tragedie dat je nu tegen die jongens moet zeggen: leuk datje geslaagd bent, maar we hebben geen werk voor je", zegt Jaap Eijkenboom, se cretaris van de OR sinds 'Bul der' Blommers enkele jaren geleden vertrok. Eijkenboom is pessimistischer dan het visi tekaartje van de bedrijfsschool. Op de voorkant daarvan staat: bouwen aan je toekomst. „Met het behalen van je Bemetel-di- ploma heb je het fundament gelegd voor een goede toe komst", staat bevestigend op de achterkant. Eijkenboom prijst het hoge op leidingsniveau op de bedrijfs school. Hij roemt ook de know-how van de 2600 werk nemers die Wilton-Fijenoord nog telt. Ooit telde de Schie- damse scheepswerf er 7000. Eijkenboom geeft ook hoog op van de outillage op de werf, „die is uit de kunst", volgens hem. Eigenlijk is er op Wilton- Fijenoord maar één ding aan te merken, vindt de OR-secre- taris. En dat is de top. Eijken boom doelt niet eens op WF- direeteur Zipp, „maar hoger": de raad van bestuur van RSV. „Het wordt tijd dat daar eens Jaap Eijkenboom: „Jongens, jongens, Wilton kan toch veel méér?" de bezem doorheen gaat", moppert Eijkenboom, „al dat knullen werk!" Dat Wilton nauwelijks plaats heeft voor de leerlingen van de bedrijfsschool wijt hij aan het' RSV-beleid. dat veel te veel gericht is op afslanking en nauwelijks op productie van nieuwe apparatuur. „Ter wijl wij hier alles kunnen ma ken. Echt alles. Maar er ont staat zo onderhand een onba lans tussen personeel en outil lage. De outillage wordt gelei delijk aan te groot voor het aantal mensen, dat hier werkt. Het wordt allemaal veel te omvangrijk en te kostbaar om draaiende te houden voor die paar mensen hier, die overblij ven, Dat kan je toch op je klompen aanvoelen? Als je een waterstoker in de Bijenkorf neerzet, kan je toch ook de hele Bijenkorf niet daarop la ten draaien? Dan is de appara tuur niet meer te betalen." Als er volgens plan 200 a 250 mensen bij Wilton de laan uit vliegen, dan is, zegt Jaap Eij kenboom, „het eind zoek". De ondernemingsraad van Wil ton-Fijenoord gaat volgens Eij kenboom de openbaarmaking eisen van het plan, dat de raad van bestuur onder leiding van ir. Stikker heeft gezonden aan de minister van economische zaken. „Slechts een deel van dat plan is aan ons gepresen teerd, maar op basis daarvan kunnen wij nog niets onderne men", zegt Eijkenboom. Hij waarschuwt ervoor, dat als Wilton nog eens afslankt, dat in Schiedam en daarbuiten een nog groter verlies aan ar beidsplaatsen zal opleveren, omdat ook toeleveringsbedrij ven erdoor getroffen worden. Wilton is Wilton niet meer, blijkt uit Eijkenbooms relaas. Was de werf vroeger trots ge noeg om van een nieuwe Schiedamse burgemeester te eisen dat deze zijn eerste offi ciële werkbezoek aan Wilton zou afleggen, tegenwoordig presenteert de werf zich nau welijks nog naar buiten toe. Eijkenboom betreurt het be leid. „Jongens, jongens, Wilton is toch in staat tot méér? We doen nu enkel een beetje ma rine, maar het is een zeer mo dern bedrijf, dat nieuwbouw aan kan, reparatie, aparaten- produetie, machinewerk, -off shore." Eijkenboom weet het aardig op te sommen. Zijn op merkingen zijn bijna identiek aan de woorden, die Piet Schudelaro vijf jaar geleden sprak. Hij was de secretaris van de ondernemingsraad van Gusto... Eenmaal per maand komen de boeken op tafel. „Maar het mot we! leuk blijven", aldus een bezoeker. Vlaardingen Onder het hel le neonlicht zitten ze bij elkaar gekropen, de verwoede verza melaars van Vlaardingen. Voor enkele uren is het ge bouwtje De Halte omgetoverd tot de wonderbaarlijke wereld van suikerzakjes, stickers, postzegels, munten, prentbrief kaarten en scheepsfoto's. De waarde voor de niet-geïnteres- seerde: nul komma nul. Voor de fanatieke ruilers „Ja, er moet hiervoor wel een steekie bij je los zitten" ligt dat an ders. Eén speldje, één merk van een lucifersdoosje kan van onschatbare waarde voor ze zijn. De Verzamelaar: de vereni ging, die alle spaarders onder zich herbergt. Voor de Vlaar- dingse afdeling ervan was het gisteravond weer Uur U. „Ik zoek de...", schuift iemand al rondneuzend door de kleine ruilbeurs. „Hebbie die al? Nee? Nou, komt dat effe goed uit, want ik heb *m dubbel. Dus..." De aangesprokene kijkt glim mend op. „Best, dan heb ik voor jou toevallig..." en hij overhandigt de ander een paar kaarten. Dikke albums liggen openge slagen en tonen ae uiteenlo pende hobby's. De wonder baarlijke wereld van de verza melaar. Wat er allemaal wordt verzameld? Kxeijn Bouman, de plaatselijke voorzitter van De Verzamelaar haalt goedmoedig zijn schouders op. „Alles", stelt hij resoluut, „Oh nee, wij ver bazen ons echt nergens meer over. Ik heb ze met uithang borden gezien, zelfs met graf linten. Maar dat is alleen op de grotere beurzen. Hier is het voornamelijk munten en post zegels, wat je aantreft." Al een goede dertig jaar ko men ze bij elkaar, een keer in de maand. Een man of hon derd staan als lid van de afde ling ingeschreven. „We heb ben ze van zes tot zesentachtig jaar", vertelt Bram van Klave ren, de secretaris. Een tikkie trots voegt hij er aan toe: „De genen die hier komen daar zijn er maar weinig van die niet tot de vereniging behoren. Het is nu lekker druk. Zoveel komen er niet altijd. Maar dit is wel zo gezellig". Deze mensen zijn allemaal met hetzelfde bezig. En iedereen weet tegenwoordig wel wat de waarde van iets is. De tijd dat opa overleed en er een bus met munten tevoorschijn kwam... Vergeet het maar. Is voorbij. Niemand komt meer naar je toe om iets te verkopen zonder goed te hebben nage dacht". „Het is en blijft natuurlijk wat de gek er voor geeft", zegt voorzitter Bouman. „Zeker bij prentbriefkaarten en dergelijk soort dingen, waar geen cata logussen voor bestaan. Hoog genoteerd staat bijvoorbeeld de stoomtram Gouda-Aalst. Da's echt een topper. Voor die prent vragen ze gauw vijfenze ventig gulden." Want ruilen alleen is het niet meer. Handel wordt er ook ge dreven, al is het dan op kleine schaal. „Weet je wat het is?", wil een fervente seheepsfoto- verzamelaar wel kwijt. „Wan neer je iets ziet en het is het enige exemplaar om je collec tie volledig te krijgen. Dan wil je het hebben, hoe dan ook." „Maar het mot wel leuk blij ven", mengt een tweede spaar der in dezelfde branche zich in het gesprek. „Als je toch hoort wat sommigen durven te vra gen op grote beurzen. Daar moet ik niks van hebben. Ik ga naar een ruilbeurs om te ruilen en nergens anders voor." Graflinten.. In De Halte staat aan weerszïj- .den',een rij tafeltjes opgesteld, ervoor""en erachter de welbe kende houten kantinestoeJen. gaarde Kwam van ruilen niet huilen? Kraanmachinist Van Klave ren schudt met een gezicht van 'Hoe kom je daar nou bij' zijn hoofd. „Echt, we hebben hier nooit geen trammelant. 's-Gravenzande Het aantal militaire transporten van defensie van en naar het Staelduinse bos neemt de laatste tijd weer toe. Volgens burgemeester Van Prooijen van 's-Gravenzande heeft dat als oorzaak, dat onlangs bekend werd gemaakt dat het bos niet zal worden ontruimd. In het bos bevinden zich munitie-op slagplaatsen. Wat echter precies wordt vervoerd, is nog nimmer bekendgemaakt. De PvdA denkt aan het in de raad brengen van een motie waar in 's-Gravenzande 'kernwapenvrij' wordt verklaard. In Neder land hebben ongeveer zestig gemeenten inmiddels zo'n besluit genomen. Rolteidarns-Nteuwsblad vrijdag RW 12 november !9S De troosteloze aanblik van de wielerbaan in sportpark Harga. Het kan nog een jaar duren voordat met de renovatie kan worden begonnen. Schiedam Het is nog lang niet zeker of Schiedams enige wielerbaan in sportpark Harga zal worden gerenoveerd. Er is weliswaar een bedrag van 300.000 gulden in de gemeentelij ke begroting opgenomen om de in zeer slechte staat verke rende baan op te knappen, maar of de post op de begroting blijft staan is zeer onzeker. Vooral nu de gemeente Schiedam er ook niet aan ontkomt om op allerlei gebied te gaan bezui nigen. Gé Rens, van de afdeling sportzaken: „Het is natuurlijk een heel bedrag en het is nog maar de vraag het nieuwe col lege prioriteiten legt. Het is de vraag of Hafkamp (de nieuwe sportwethouder, CW) de reno vatie van de baan in zijn be groting blijft opnemen." Op geld van de provincie hoeft de gemeente Schiedam in ieder geval niet te rekenen. Al ruim een jaar geleden werd Vlaardingen Het eerste honkbalteam van Vlaardingen Holy treft in de komende honkbalcompetitie een aantal 'nieuwe' gezichten. De forma tie van aanvoerder Ab Bruine- kool begroet in de landelijke tweede klasse A voor het eerst Croonen van Lent (Den Bosch), degradant PSV (Eind hoven), The Stags (Etten Leur) en Nuenen. Oude bekenden zijn voor de Vlaardingers Eu rostars, Nado/V (beide Rotter dam), Tilburg, Trisave Jeka (Breda) en CA Zwijndrecht. De competitie gaat in het weekeinde van 23 en 24 april van start. De vakantiestop is gepland in de weekeinden van 30/31 juli en 6/7 augustus. In het district West III krijgt Schiedam dit seizoen te maken met Euroehemie Hawks (Dor drecht), SC Botlek (Spijkenis- se). Laakkwartier, Squeeze, VUC (alle Den Haag) en Thunderbirds (Capeile aan den IJssel). In deze afdeling loopt het vakantiereces van 23 juli tot en met 4 augustus. Vrijdag 12 november Volleybal: Da mes: 20.30 uur MVC-5-Holy; Zaterdag 13 november: KNVB-voet- bal: 14.30 uur Hoekse Boys-Ter Lee ds; Bekervoetbal: 14.30 uur Hcog- vliet-HBSS, 14.30 uur SVV-2-Devjo, 14.30 uur Piershtl-Hermes DVS; RVB- voetbal: 14.30 uur Rhoon-GSS, 14.30 uur Oude Maas-Cion, 14.45 uur GTB- SDV, 14.00 uur VVK-VVHR. 12.45 uur RSM-VDL; Vriendschappelijk voet bal: 14.30 uur RCL-Zwaluwen, 14.30 uur TSB-Dïe Haghe, 14.30 uur Quick Soys-Excelsior M, 14.30 uur Vlaardin- gen-RWH, 14.30 uur Xerxes <za)- PPSC, 14.30 uur SC VOorne-Satet- liet; Voteybal: Heren: 15.00 uur Ovra- Both Partners VCS, 17.00 uur Bro- leco-Starlift Voorburg-2, Dames: 15.00 uur PVC/Blokkeer-Broleco Vlaardingen; Basketbal: Dames: Ar- gus-Juventus, Heren: Hagenaars-Ju- ventus; Waterpolo: Heren: 19.25 uur SZC-WIK; Tafeltennis: 18.00 uur De Korenbuers-Tempo Team-2, 18.00 uur TCS-Radio Molenaar; Zondag 14 november: KNVB-voetbal 14.30 uur VFC-DBGC; Bekervoetbal: 14.30 uur HVV-Forluna Vlaardingen, 14.30 uur FCN '66-SSW; HVB-voet- bal: 14.30 uur SFC-AVS, 14.30 uur The Harvards-Olympus Schiedam, 14,30 uur MSV '71-Swift Boys, 14.30 uur ürsus-Zwart Wit. 14.30 uur Eure- ka-DRZ. 14.30 uur SI Varkenoord- 5VDPW, 14,30 uur Voorwaarts-Schie- damse Boys; Vriendschappelijk voetbal: 14.30 uur SVV-De Mus- schen, 14.30 uur Xerxes (zo)-£xcel- sior '20; 14.30 uur Martinit-RKWIK, 14.30 uur De Hollandiaan-WCR; Handbal: Dames: 12.40 uur Ver- burgh-DWS, 13.40 uur De Hollandi- aan-Van der Voort Quintus-2. 13.00 uur UVG-Schfpluiden, 15.30 uur HVK- Oliveo. 12.20 uur Meeuwen-WIK, He ren: 12.30 uur De Hcliandlaan-EHC, 13,00 uur AHC '28-DWS, 14,10 uur UVG-Rijnstreek, 14.50 uur Unitas- W1K, Hockey: Heren: 14.15 uur Tem po-Spirit, 14,15 uur Voorne-Heren, Dames: 13.00 uur fiotierdam-Spirit; Maandag 15 november: Zaalvoetbal: Sporthal Ommoord: 20.30 uur NRC/Ommoord-VSV, Sporthal Prins Alexander 22.10 uur Vl-Excelslor '20, Energiehal 22.00 uur VOB-Zwaiuwen, Sporthal Margriet 19.00 uur SFC- SVDWPW, 19.45 uur Olympus Schie- dam-Ursus, 20.30 uur GTB-WCR, 21.15 uur GSS-DCMR, 22.00 uur FCN '66-DRZ, 20.30 uur BFC-EDS, Sport hal IJsselmonde 21.15 uur The Har- vards-SVV; duidelijk dat Schiedam geen beroep kon doen op het fonds "sportaccommodaties', omdat het fonds imiddels is genivel leerd. De provinciale sportraad bracht dan ook een afwijzend advies aan het dagelijks be stuur van de raad, mede om dat een aantal bijlagen niet was bijgevoegd aan de subsi- doeaanvraag. Proefvlak „Toen wij eenmaal wisten dat wij geld uit het fonds wei kon den vergeten, had het ook geen zin meer om allerlei nieuwe gegevens naar de raad toe te sturen. Dat werk zou voor niets zijn geweest", rea geert Gé Rens op het negatie ve advies van de provinciale sportraad. Al geruime tijd is er een proef vlak op de baan aangelegd. „De proeven daarmee zijn in ieder geval positief verlopen," weet Gé Rens nu al te melden. „Maar het kan zeker nog wei een jaar duren voordat er daadwerkelijk actie kan wor den ondernomen om de nieu we baan ook daadwerkelijk aan te leggen." Met de diverse belangengroe pen, de stichting wielerbaan en de wielerclubs, voert de ge meentelijk inmiddels al gerui- door Chris Woerts me tijd overleg. Gé Rens over die besprekeingen: „Het groot ste probleem is het beheer van de kantine. Die is momenteel in beheer bij de' Stichting en die wil er als vanzelfsprekend niet af. De wielerclubs daaren tegen zouden ook graag het beheer hebben over die kanti ne en daar zijn we nu over be zig. Eind deze maand hoop ik dat we alles op een rijtje heb ben staan en dat we dan ver der kunnen onderhandelen. We moeten ook kijken of het totale beheer van de wieler baan wel een haalbare kaart is. Het is gewoon afwachten." Vlaardingen De zaalkorf- baleompetitie gaat voor de de verenigingen uit de afdeling Rotterdam zaterdag weer van start. De districts teams moeten nog een week wachten en be perken zich momenteel tot het spelen van een aantal oefen wedstrijden. Spirit is de hoogste vertegen woordiger uit de afdeling. De Vlaardingers spelen in de eerste klasse samen met Bol nes, Oranje Nassau-2, Jodan Boys, Nieuwerkerk, RWR, em KOAG. Een uiterst lastige af deling waarin Spirit het heel moeilijk zal krijgen om zich te handhaven. ODI is ingedeeld in 2 A en zal uitkomen tegen Sportief, 't Waterschip, Bol- nes-2, Nïeuwerkerk-2, Sagitta- 2, Thor-2 en Vitesse-2. Succes moet het opnemen tegen Charlois, De Kapellen, Eure- ka-2, Unicum-2, Actief-3, De Bermen-4 en Vlaardingen-4. Succes is de torenhoge favo riet, mede gezien de uitsteken de resultaten op het veld. Vo rig lukte het net niet en dit jaar moet het team toch in staat worden geacht om een kampioenschap te bewerkstel ligen. X Schiedam De Schiedamse tennisvereniging KSW houdt op zondag 14 november een prestatieloop. Een ieder die interesse heeft om aan de loop mee te doen kan vanaf 11.00 uur van start. Er kan worden deelgenomen aan drie afstanden:'de twee. de vijf, »f de tien kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50. Vlaardingen Het is nog steeds onduidelijk of Herman Oosterman al dan niet aan blijft als trainer/coach van het damesteam van Broleco. De voleybalsters trainden de afge lopen week in ieder geval niet onder leiding van Oosterman. Een gesprek dat begin deze week plaats zou vinden tussen het bestuur van de Vlaarding- se vereniging en de nu op non- actief staande caoch is niet doorgegaan. Bep Nater, na mens de vereniging; „Het ge sprek moet nog plaats vinden. Herman traint de dames mo menteel niet. We zijn intern F bezig naar het zoeken van een oplossing. Misschien dat er een oplossing komt, waar Herman. ook zelf bij betrokken kan- worden," Hoek van Holland Frans Leerdam wordt uitgeluid bij voet balvereniging Hoek van Holland. Dinsdag 23 november speelt de^zondagvierdeklasser een liehtwedstrïjd tegen 's-Gravenzande Leerdam, die vele jaren het doel van de blauw-witte hoofde' macht verdedigde, mag vanaf 19.00 uur proberen om voor het, laatst een goede prestatie te leveren. Vlaardingen De Vlaarding- se gymnastiekvereniging 'Leo- nidas Dovido' houdt zaterdag 13 november de jaarlijkse on derlinge wedstrijden voor de jeugd van zes tot en met vijf tien jaar. In de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan is om 9.45 uur de opmars en de officiële ope ning. In de ochtenduren zijn de meisjes en jongens in de leeftijdsklasse van 6 tot en met 9 jaar aan de beurt. Ook is er nog een demonstratie kast- springen onder leiding van R. van der Haven. Na de pauze tonen vanaf 13.30 uur de tur ners en turnster van 10 tot en met 15 jaar hun kunnen. Tus sendoor is er een demonstratie jazz-gymnastiek onder leiding' •van J. van der Klink.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3