is BOTTE JBiJS ilÉÉ ui 'Reis was heel nuttig' Vakbeweging wil heel Rijnmond 'inspireren' GRAAG jGEDAAN. mm BEL VOOR EEN 010M4144 'Kinderen huilden door alternatieve actie' 9Het gaat puu om kwaliteit Animo voor staken was niet voldoende Burgemeester Peper na afloop Asean -reis: UKF en vakbond: cao in zicht Vrouw ernstig gewond Acht maanden geëist voor kapitale kraak Sleep naar Bahrein Van der Louw leidt forum Van Dam nieuw raadslid VVD Strijbosch en Rijvers aan kop Twee doden opgedregd Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 12 november 1982 RZ/RV/RY/RW 1 V >1':11i :W 1 ■Kü - Vervolg van voorpagina Rotterdam Op het moment circuleert op dé middelbare scholen een handtekeningen- lijst, waarin wordt geprotes teerd tegen een vergroting van de klassen. Bovendien keren de leerlingen zich tegen verde- re bezuinigingsmaatregelen die de kwaliteit van hun on- 'derwijs aantasten. Op twee scholen zijn de lijsten al terug en de resultaten zijn volgens de scholieren overweldigend. -„Bijna iedereen tekent", aldus "j gisteren coördinator Bart Jan Geers. De actie van de leerlingen moet niet gezien worden alss een ondersteuning van de Ie-S' raren. „Dat op hun salaris wordt gekort zal ons een grote zorg zijn", Iaat Bart Jan Geers weten. „Het gaat puur om de kwaliteit van ons onderwijs." -„Nu zitten er dertig -leerlingen iri de klas. Dat is al te veel vinden wij. Maar straks wor den het er 32 tot 35. Dat is geen doen: de kwaliteit wordt slechter, de sfeer wordt ver- .pest. Straks weigert een leer- kracht, om na schooltijd leer lingen die moeite hebben met de stof bij te spijkeren. Dat be- - tekent een aantasting van de - kwaliteit van ons onderwijs en dat pikken wij eenvoudig niet." De actie van de leerlingen be- gon op de scholengemeenschap Libanon, waar Bart Don met j het idee kwam dé leerlingen in de acties te betrekken. Op- merkelijk is dat de leerkrach- 'ten. van scholengemeenschap Libanon nu hebben besloten om niet te gaan staken. Wel f, krijgen de leerlingen, die de actie .coördineren alle mede- - werking van hun scholen. Op de pedagogische academie Lucia staken volgende week de leerlingen. Zij hebben daar- '.1.. toe besloten nadat de leer- [jkrachten van een staking afza- ■^/gen. De toekomstige onderwijzers jachten de; acties, die de hele week In het onderwijs worden ^.'gevoerd van groot belang. :;Leerlingen-woordvoerster /-'"Alexandra van der Werf: „Het r gaat om onze toekomst. Nu is "een 'op de 8 onderwijskrachten .werkloos. "Binnenkort wordt dat 1 op 4. Dat betekent een verdubbeling van de werk loosheid in het onderwijs door de bezuinigingen. Wij vinden dat niet aanvaardbaar. Daar om hebben wij eerst aan de le raren gevraagd of zij het werk wellicht stil zouden leggen. Toen dat niet het geval was, hebben wij tot een staking be sloten. Die spontane actie is door de leraren bijzonder en thousiast ontvangen." Rotterdam Kinderen hebben gehuild toen op basisschool Dubbelspoor werd verteld, dat de discoavond misschien niet doorgaat. Dat komt', het schoolteam is overgegaan tot alter natieve acties in plaats van staking. Het heeft de medewerking aan buitenschoolse activitei ten stilgelegd. Dat betekent dat de onderwijs krachten geen limonade inschenken tijdens de disco-avond, geen docentenvergadering meer houden, en geen sinterklaasfeest helpen organiseren. „De kinderen hebben gehuild", zegt school hoofd J. Kloet. Hij keerde zich, samen met de oudercommissie tegen de alternatieve acties van het personeel. Kloet: „Als ik het beteu terde gezicht van zo'n koter zie, zeg ik: dat kun je de kinderen niet aandoen. Ze hebben weken naar die discoavond toegeleefd. Dan kun je dat niet ineens afpakken. Die kinde- ren hebben in deze wijk toch al zo weinig, dan moet je de zaken die het voor hun nog een beetje plezierig maken, niet afnemen." De onderwijzers kijken er anders tegenaan. „Dat van -die disco is sterk overtrokken. Die kinderen liggen daar heus niet wakker van. Er wordt tegenwoordig zoveel voor ze geor- door Richard Stomp ganiseerd! Volgens ons is hét veel kwalijker als een week lang geen les wordt gegeven. De leerlingen moeten dan de lessen missen en bovendien ontstaan er grote moeilijkheden voor werkende ouders. Vooral in onze wijk zijn er veel moeders die er een centje bijver dienen en zodoende de kinderen overdag niet kunnen opvangen." Het beroep dat de onderwijsbonden voor de opvang van de kinderen doen op de clubhui zen, zet volgens het personeel van Dubbel spoor geen zoden aan de dijk. „De clubhuizen kunnen niet alle Rotterdamse leerlingen op vangen", zeggen zij. Hele team Overigens zijn niet alle onderwijzers van Dubbelspoor afkerig van stakingen. „Er is ook bij ons op school wel over stakingen ge praat, maar al snel werd duidelijk dat niet ie deréén daarvoor te porren was. En het leek ons hét beste een beslissing te nemen waar het hele team achter zou kunnen staan." De staking polariseert het onderwijs. Onder wijskrachten die normaal uitstekend met el kaar kunnen opschieten, komen nu als staker en werkwillige tegenover elkaar te staan. Die situatie wil het personeel op Dubbelspoor vermijden, want je moet na de stakingen als team weer verder, vinden zij. Het verwijt van de ouders en het hoofd, dat de minister weinig zal merken van de acties op Dubbelspoor, wordt met een schouderop halen afgedaan. „Als alle scholen op die ma nier actie zouden voeren zou het wel degelijk effect hebben", mensen de onderwijzers. Basisschool Dubbelspoor is slechts een voor beeld. Op meer scholen heeft een soortgelijke discussie plaatsgevonden en op meer plaatsen zullen alternatieve acties worden gevoerd. Het is daarbij vooral de vraag welke actie de minste schade oplevert voor het onderwijs: een staking, of het stilleggen van de buiten schoolse activiteiten. De meningen daarover verschillen. Bij Ahoy7 Waarschuwing aan foutparkeerders Rotterdam De politie waarschuwt, dat'zij maan dagavond streng zal optre den tegen foutparkeerders in de omgeving van het; Aboy'-complex, waar zo wel het Europees titelge vecht'in het halfzwaarge- .wicht boksen tussen ^Koop- mans en Blanchard als de beurs 'Eigenhandig' wordt gehouden. Fout -gepar keerde wagens worden zonder pardon wegge sleept. De politie raadt bezoekers aan zo veel mogelijk -ge bruik'te maken van het openbaar vervoer. .Rotterdam Een 49-jarige Rotterdamse yrouw is met ernstig hersenletsel opgeno- men in het Dijkzigtziekenhuis, nadat, zij'bij een botsing be- '.trokken raakte, op. de kruising van Smeetlandsewèg.en Sluis- kreek. De vrouw werd op haar ■.fiets aangereden door een. pas serende personenauto. Rotterdam Officier van jus titie mr. R, de;Groot heeft acht maanden - gevangenisstrafge- 'i ëist-.tegen een 20-jarige Rotter- /dammeren een.'- 27-jarige ^Schiedammer wegens een ka- pitale inbraak bij een juwelier aanSpinozaweg.! Dé mannen „ontvreemddendaar Op1 sep- -tember sieraden.metèen' totale /verkoopwaarde van zes ton. ;LZij hémden vrijwel dé gehele- /winkel leeg. /Van' de buitris.'eeri. tiende deel teruggèvonÖemim een woning /van de "Rotterdammer. D e rest /Is/opgegaan" aan .'goede/sier'. Rotterdam De Rotterdam se haven kan een grotere rol gaan spelen in het handels verkeer tussen Indonesië en Europa. Volgens burgemees ter dr. Bram Peper heeft 'Rotterdam' tijdens de reis die een delegatie van ge meente en bedrijfsleven, de afgelopen weken naar het Verre Oosten, dé zogeheten Aseari-landën, heeft ge maakt, de Indonesische auto riteiten aangeboden daar een reeël plan over aan te bie den. In dat kader is het ook van be lang dat de Rotterdamse Ka mer van Koophandel een sa menwerkingsverband met de zusterorganisatie in Jakarta is aangegaan. Doel is een verde re verbetering van de handels relatie. Vlce-voorzitter H.A.van Walt Meyer van de Kamer van Koophandel noemde wat dat betreft van Indonesische kant een stimulering van de export van tropische producten (on der meer hout) en van Neder landse zijde bijvoorbeeld deel name aan de ontwikkeling van havenprojecten. Zoals be kend is een groep Nederlandse bedrijven (het Asia Port Con sortium) reeds bezig met een studie-project voor de aanleg van een grote zeehaven op het Indonesische eiland Batam, dichtbij Singapore. Het belangrijkere aandeel van de Rotterdamse haven houdt verband met het feit dat Indo nesië bij de verkoop van zijn (qua hoeveelheid in omvang teruglopende) ruwe olie steeds meer te maken krijgt met lan den die alleen zaken willen doen als zij hun produkten in Indonesië kwijt kunnen. Bur gemeester Peper; „Dat betreft' dan regeringsopdrachten. De aankoop van kapitaalgoede ren. Dié zouden via Rotterdam kunnen worden verscheept." Hij vindt ook dat Nederland op korte termijn de kans. moet oppakken om Indonesië te gaan adviseren omtrent de wens om behalve olie méér te gaan doen aan export van ta bak, thee en hout. De burgemeester vindt dat de delegatiereis „buitengewoon nuttig" is geweest Eén ding is hem duidelijk geworden: „Op alle markten van de landen waar wij in het Asean-gebied zijn geweest, is een geconcen treerde inzet van Nederland nodig. We gaan de Nederland se regering dan ook zeker rap porteren over onze bevindin- gen." Volgens voorzitter P.K.H. Meyer Swantée van de ha venswerkgeversorganisatie SVZ is er bij diverse Asean- landen interesse voor de mo gelijkheden die Rotterdam biedt voor de opslag van' la ding in vrij entrepot. „Japan en de Verenigde Staten doen dat al en dat heeft daar veel indruk gemaakt", meent hij. Voor volgend jaar staan dele- gatierelzen naar de oostkust van de Verenigde Staten en naar Japan op het programma. Op basis van de .ervaringen van de Asean-rels gaat men - zo zei burgemeester Peper- be kijken of die bestemmingen binnenkort inderdaadaan dacht moeten hebben en of er soms gesleuteld moet worden aan de grootte en aan dè sa menstelling van de delegatie. Pepér vindt wel dat Rotter dam moet doorgaan met dele- gatiereizen: „Want het komt ons namelijk niet. meer aan waaien - Smit Internationale gaat in opdracht van Ballast-Nedam een enorme hoeveelheid materieel naar het Perzische-Golfeiland Bahrein slepen. Bij Quick Dispatch aan de Prinses Beatrixha- ven wordt op dit mo ment de afzinkbare ponton Giant 2 'zeek- laar.' gemaakt, die maandag achter de zeesleepboot Smit Houston (16.000 pk) vertrekt. Op de ponton ligt 7.000 ton nieuw mate rieel geladen, dat in gezet wordt bij de aanleg van een dam- brugverbinding tussen Bahrein en Saoedi- Arablë. Ballast-Nedam verwacht dat karwei in vier jaar uit te voeren. Het op de ponton ge stouwde materieel omvat een drijvende bok, een kraanponton en een varende be- toncentraie. Enkele weken geleden zijn reeds een Wijs- mulier-konvooi (sleep boot plus ponton met twee hefeilanden) en esn zware-lading- schip, ook met een bètoncentrale, naar Bahrein vertrokken. Het Smit-transport is voorlopig het laatste. Rotterdam - De FNV en het CNV hebben alle Rijnmond gemeenten uitgenodigd voor een breed opgezette forumdis cussie, die op 3 februari in het Rotterdamse stadhuis zal wor den gehouden onder leiding van André van der Louw. Met dit initiatief wil de vakbewe ging bereiken, dat de gemeen ten in de Rijnmond „het on derste uit de kan" gaan halen voor wat betreft hun invloed op de werkgelegenheid. Te vaak voeren gemeenten een te volgend beleid, dat wei nig inspiratie en visie toont om het scheppen van werkgele genheid meer in eigen hand te nemen, zo menen FNV en CNV. Volgens FN V-districts bestuurder Wim Vijg is het daarom dringend noodzakelijk alle beleidsvoornemens van de diverse colleges van B en W in de Rijnmond eens aan de orde te stellen en te vergelijken. Ook dat zal gebeuren op die derde februari. Gemeenten kunnen meer doen, dat staat voor Vijg vast. Vooruitlopend op het grote fo rum zullen FNV en CNV een brochure doen verschijnen, waarin vijf deskundigen tot dezelfde conclusie komen. Die deskundigen zijn drs. Joop den Uyl, drs.W.van Voorden, voor zitter van diverse werklozen fondsen en verbonden aan de Erasmus-universïteit; Co Wïe- ringa, ex-PvdA-kamerlid en' burgemeester van Enschede; drs E. Luyf, hoofdinspecteur- directeur van de arbeidsvoor zieningen in Zuid-Holland en als zodanig de 'baas' van alle arbeidsbureaus en Jan Jetten,, districtsbestuurder van 'de FNV in Noord-Brabant. Het forum onder leiding van. Van der Louw. bestaat onder anderen bestaan'uit Rijnmond gecommitteerde ir. Theo Bak kers, FNV'er Theo Meeuwisse, een vertegenwoordiger van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) en iemand van het CNV. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezenUw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naarn. verandering in. Ad- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p( en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt tl een verzilverd m 00xiPlaats miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. n ,4ulo«n lisoï I®8' e ófschri "ma U"^dank y"'ilysrd°a'dBm0eita f "aauj; Adres;__ f -Postcode- 3x1 het 00aPlaat3: Telef00n Rotterdam De directie van de kunstmestfabriek UKF (Staatsmijnen) op de Vondelin genplaat en de Industriebond FNV zijn in de onderhandelin gen over een nieuwe cao dich ter bij elkaar gekomen. Het bedrijf heeft toegezegd op 1 oktober volgend jaar een werktijdverkorting van vier uur per week in te voeren. Over de prijs die de werkne mers daarvoor moeten, betalen, wordt begin 1983 gepraat. Ver der heeft de directie de beta ling van de dertiende maand verzekerd en heeft ze de vut- leeftijd op kosten van het be drijf met - een half jaar vér- tot 62,5 jaar. De overeen komst over zogeheten leerar- beid blijft in stand. UKF heeft voor de cao van 1982 ook afgezien van een ver laging "van de ploegen toeslag als gevolg van de arbeidstijds verkorting. Rotterdam De VVD heeft W.J.F.van Dam (32) aangewe zen als de opvolger van mr.H.E. Koning in de Rotter damse gemeenteraad. Koning werd onlangs benoemd tot staatssecretaris van financiën. Het nieuwe raadslid wordt op 25 november beëdigd. Rotterdam Het NK band stoten eerste klas waarvoor in biljartcentrum Nieuw Rubroek acht deelnemers aantreden, wordt na twee ronden volledig beheerst door twee spelers van Nieuw Rubroek, De jeugdige Fred Strijbosch (Berkel en Ro denrijs), die in de openings ronde de hoog ingeschatte Eindhövenaar Harry van de. Ven gedecideerd klopte, ont popte zich daarbij als de on verwachte favoriet.- In 28 beurten snelde hij naar de zege, 150-138, waarmee hij zich juist een beurt bekwamer toonde dan zijn clubgenoot Louis Rijvers ('s-Gravenza ti de), die winst tegen de drie banden-specialist Frans van Kuyk in 29 omlopen greep. Rotterdam Duikers van de Rotterdamse brandweer heb ben gisteren uit een auto in de Lekhaven de stoffelijke over schotten opgehaald van twee Kaapverdianen, de 31-jarige A.M.Vicente en de 21-jarige J.B.Fortés. Het tweetal bracht een vriend naar een schip aan de kade bij het overslagbedrijf Rotterdam Terminal, waar de auto door onbekende oorzaak te water raakte. Familieleden hebben daarna uit ongerustheid de po litie gewaarschuwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4