Schiedams gezin gaat er 150 gulden op achteruit ^Opvang kinderen is geen probleem' Wethouder verdedigt z'n portefeuille niet 1 I VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOURANI NIEUWE WAÏERWEG COURANT! Nog veelmeer bezuinigingen noodzakelijk PvdA en VVD verhogen tarieven ondanks 9adempauze7 Protest op de valreep helpt niet Auto rijdt hek omver Veel tips na tv- programma l Schiedamse onderwijzers staken massaal Eieren- gooiers opgepakt Huis vuil blijf11 weemaal per week opgehaald worden PvdA verdeeld over kernwapenvrije stad Kleine partijen in extra vergadering: Emoties om Arcade 'vermurwen' PvdA 'Loudon gelukkig niet vernoemd' '<■1 DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 "Vlaardingen De bezuinigingen, waarover de gemeenteraad de komende drie dagen moet beslissen, zullen bij lange na niet vol- doende zijn om Vlaardingen de komende ja- ren uit de financiële problemen te houden. 1 Uit de eerste opzet van de meerjarenbegro- ting voor de periode 1983 tot en met 1987 blijkt, dat de tekorten voor de jaren 1983 en later nog aanzienlijk groter uitvallen dan al voorzien. Vooral de nieuwe beperkingen, die de ge meenten worden opgelegd volgens het nieu- - we regeerakkoord zullen voor een extra te genvaller zorgen. Ook in de onderwijsuitke- ringen die door het rijk worden vergoed zal weer extra worden gesnoeid. Hoewel concrete bedragen nog niet bekend zijn ziet het er nu al naar uit, dat de bezuini gingen die de gemeenteraad morgen, over morgen en vrijdag zal vaststellen bij de be handeling van de jaarbegroting over 1983, niet meer dan kruimelwerk vormen. Voor de periode vanaf 19B4 zal aan ngoreuze bezuini gingen waarschijnlijk niet meer te ontkomen zijn, 20 wordt op het stadhuis vooralsnog in formeel meegedeeld. Daarbij valt ook te den ken aan zaken, die tot nu toe vrijwel buiten schot bleven bij de gemeentelijke ombuï- gingsoperaties. Met name het voortbestaan van het Visserijmuseum, dat de gemeente jaarlijks ongeveer een miljoen gulden kost en waarvoor het rijk geen cent bijdraagt, zou hierdoor op de tocht kunnen komen te staan. Op zijn vroegst in ianuari is wat meer duide lijkheid te verwachten over de omvang van de tekorten, waar Vlaardingen de komende jaren mee te kampen krijgt. De nieuwe meer jarenbegroting zal in mei volgend jaar door de gemeenteraad moeten worden vastgesteld. Schiedamse moordzaak Schiedam De tv-uitzendmg Opsporing Verzocht van de AVRO van gisteravond, waarin onder meer uitgebreide aandacht werd besteed aan de moord op de Schie dammer Bernhard van Hek, begin van dit jaar, heeft een stroom van tips opgele verd. Minstens 60 mensen hebben de po litie na afloop van het programma aan wijzingen verstrekt, die het onderzoek wellicht weer wat op gang kan helpen. Bernhard van Hek, een Indische zeeman, werd op 27 januari van dit jaar in zijn woning aan de Toon Verheystraat in Schiedam om het leven gebracht. Bij die moord werd uit de woning van het slachtoffer een videorecorder van het merk Fischer meegenomen. De politie kon na veel speurwerk de vluchtroute van de daders nagaan tot aan het Schie damse station, maar daar raakte men het spoor geheel bijster. Het onderzoek liep dan ook volkomen vast. De tv-uïtzending van gisteravond heeft zeker 60 tips opgeleverd uit alle delen van het land. Daarmee is hoofdinspec teur Jan van Hof, die met de leiding van het onderzoek is belast, zeer gelukkig, al is het volgens hem nog te vroeg om aan te geven, dat de politie de moord nu zal kunnen oplossen. „We gaan op korte termijn al die tips na, hetgeen betekent dat we weer meer mensen op die zaak zullen zetten. Maar het is nog te vroeg om te zeggen of er werkelijk waardevolle aanwijzingen tus senzitten." John de Brutjne en Peter Stadhouders in een rustig actiecentrum. 'Schiedam De opvang van. Sociale Belangen aan de Dan- kinderen, die door de leraren- ge Haven. ,staking in Schiedam niet naar school kunnen, lijkt weinig moeilijkheden op te leveren. Veel van de 26 scholen hebben Zelf iets georganiseerd. Alle buurthuizen boden ruimte aan, en de Blauwe Brug en de .Kreek knutselden zelf een -programma in elkaar voor de leerlingen. De rest van de '.'ontheemde' kinderen kon te- recht bij ouders van anderen, j»Die opvang was onze eerste zorg", zei Peter Stadhouders gis'eren in een rustig actiecen- "trum van de stakende onder wijzers, het gebouw Christelijk Venes BV koopt Jtantoor Unilever gaardingen Het Haagse ^'import- en exportbedrijf Ve~ nes BV ivestïgt zich binnenkort de Sehiedamsedijk in Ylaardingen. Daar heeft Ve nnes, via de Rotterdamse kan- toormakelaar Ooms een 1100 ""-Vierkante meter groot pand '-gekocht, dat Unilever Engi- npwïng samen met een lap ^Sfond van 1650 vierkante rae- ter aan bedrijfsruimte voor 1,8 njOjoen gulden te koop had ^geboden. BV zocht een grondge bed, gelegen nabij een goede, ij?o Weg' en rijksweg 19 met Beneluxtunnel ligt inder- ~»w'°_v*akbij. De komst van „net Haagse bedrijf naar Vlaar- bjngen betekent voor deze kL t5 1en uitbreiding van de ^♦ïfifffesenheïd met enkele mentallen arbeidsplaatsen. De onderwijzers, die staker, te gen de plannen van de nieuwe onderwijsminister Deetman om hun salaris met 1,65 pro cent te verlagen en tegen ver slechtering van hun werkom standigheden, zijn tevreden met de steun die ze van alle kanten krijgen. Eef Collé van de CPN stuurde al een tele gram ter ondersteuning van de actie. In een brief hebben de onderwijzers alle andere poli tieke partijen en instellingen gevraagd hetzelfde te doen. De onderwijzers zitten onder tussen niet thuis. „Ons advies was ook", zegt Stadhouders, „om op school te staken." Elke ochtend is er om tien uur ver gadering in het actiecentrum, maar de acties worden uitge-. voerd op de scholen. Er is een actiekrant gemaakt die in een oplage van tiendui zend stuks is gedrukt. Daarin leggen de onderwijzers hun bedoelingen met de actie uit. De krant wordt dinsdag en vrijdag uitgedeeld op de markt. Daar staat ook een kraampje van de stakers. Woensdag is er een protest mars van ouders, leerlingen en docenten vanuit zaal Irene die om een uur vertrekt naar het stadskantoor. Daar wordt een protestvergadering gehouden, als bet even kan in de kantine van het stadskantoor. „Er is over gesproken om die bijeen komst op de afdeling onder wijs te houden, maar tot op dit moment staat de gemeente niet onwelwillend tegenover onze actie", zegt John de Bruijne. Vrijdagmiddag' om twee uur wordt de staking voor het hele district Zuid- Holland in Rotterdam. Dat gaat gebeuren in De Doelen of in Ahoy', daarover is de algge- mene bond voor onderwijzend persoheel (ABOP) nog in on derhandeling. Zie verder pagina 15 Vlaardingen Twee Vlaardingse scholieren van 14 en 15 jaar zijn gis termiddag meegenomen naar het politiebureau, na dat zij waren betrapt bij het gooien met eieren bij de demonstratie bij het stadhuis. De demonstratie van on geveer 800 leerlingen van het voortgezet onderwijs had een ordelijk verloop. De leerlingen betuigden steun aan de stakende leerlingen. •Schiedam De PvdA zweeg in alle toonaarden. En de WD'er die in de financiële commissie zit, André Klug, zat op zijn gemak tijdens de discussies een krantje te lezen. Van de zijde van deze twee partijen, die het col lege van Ben W vormen, was er gisteravond geen en kele behoefte om de kritiek van de voltallige oppositie op de tariefsverhogingen te weerspreken. Dat werd aan wetnouaers Scheeres en Van Tilborg overgelaten, van wie de eers te van het publiek de mom- pelprijs 1982 kreeg. Het gaf de weerbarstige woordvoerders van klein links en het CDA iets mach teloos. Terwijl de openbare ""'nutsbedrijven Schiedam (ONS) winsten boeken, ter wijl de regering een finan ciële 'adempauze' voorstelt en terwijl de inkomens bij menigeen erop achteruit dreigen te gaan, gingen PvdA en VVD er gister avond toe over om tariefs verhogingen door te voeren, die voor een doorsnee-gezin in Schiedam zullen leiden tot een lastenstijging van onge veer 150 gulden per jaar. Het CDA, D'66 en de partijen van klein links, CPN en PSP/ PPR, waren daar fu rieus over. Aad van Langen (CDA) zag de noodzaak niet en Ulferd Bruseker van de CPN wond zich weer het meest op. Hij kwam met cij fers op tafel, die volgens hem aantoonden dat de gemeente de ONS in toenemende mate gebruikt als een melkkoe om aan geld te komen „ten koste van de gewone mensen", al dus Bruseker. Hoewel het CDA drie amen dementen. diende en Adri Reijnhout (D'66) dat namens de rest van de oppositie nog eens dunnetjes overdeed, kwamen zij niet over bij de coalitiepartijen. Daar deed wethouder Scheeres er eer der schamperend over, dat klein links met 'publiekslok- kertjes' zoals het voorstel om de leges voor een bejaarden pas te bevriezen, probeerde een leeg gebaar naar kansar me groepen te maken. Scheeres: „Met het geld dat wij binnenkrijgen, zorgen wij voor de nodige voorzienin gen in Schiedam, dus ieder een krijgt er wat voor terug." Schiedam Met ernstige kritiek op de overheidssteun aan sommige be drijven, zoals de twee miljard voor het RSV- concern, hebben de drie bewo- nersverenïgin gen van Sehiedam-Zuid, -Oost en -West gisteravond nog geprobeerd de PvdA en de VVD ervan teovertuïgen, dat de belastingen en andere tarieven in Schiedam niet ver hoogd moeten worden ,;Die verhogingen tasten de geloofwaardigheid van de overheid aan," beargumenteerde Arie Zwamborn, voor zitter van de bewonersvereniging in Zuid. De overheid laat zich enerzijds bestelen, zegt hij, wijzend op de over heidssteun die volgens Zwamborn „net zo goed meteen naar het casino gebracht" had kunnen worden. Hij wijst ook op „de leugenaar Schwietert" die aan 72 uur als staatssecretaris twee jaar wachtgeld overhoudt. Anderzijds leveren cue gemeenscnapsgelden aan werk loosheid nauwelijks iets op, schrijft Zwamborn voorts aan de gemeenteraad. Dat de VAM slecht functioneert en dat de ONS toch al winst maakt op elektriciteit, rechtvaardigt volgens de drie bewonersverenigingen al lerminst de voorgestelde tariefsverhogingen. Ook de in de lucht hangende verhoging van de onroerend-goedbe- lasting met 24 procent krijgt geen begrip uit de oude wij ken. Adri Reijnhout: bejaardenpas niet duurder maken... De wethouder voelde er niets voor om de tarieven te drukken, zolang de adem pauze van de regering duurt. Ook wees hij een voorstel van het CDA af om het huis vuil eenmaal in de week in plaats van twee keer op te gaan halen. Dat geeft meer last dan dat het lasten be spaart, volgens Scheeres. Van Dingen verbaasde zich over de WD-houding, die in Schiedam voorheen veej kri tischer was ten aanzien van tariefsverhogingen. Schiedam Acht van de 'veertien PvdA'ers alsmede de vijf raadsleden van 'klein links' hebben gisteravond niet voor elkaar kunnen krijgen, dat er aan de stadsgrenzen van Schiedam borden worden ge plaatst die aangeven dat Schie dam een kernwapenvrije stad is. De oproep van PSP/PPR- raadslïd Herman Noordegraaf om in dezen de Schiedamse Vlaardingen Wethouder Cees Bot zou veel beter het sociaal-cultureel werk, dat in zijn portefeuille zit, moeten verdedigen. Om zijn bezuinigingen te verkopen houdt hij teveel een financiëel en te weinig een politiek verhaal. Hij zegt wel waar de cen ten vandaan moeten komen, maar niet waaróm ze daar vandaan moeten komen. Dat waren de verwijten van de kleine po litieke partijen -D'66, CPN en SP-in de extra vergadering over het club- en buurthuiswerk die gistermiddag werd ge houden. SP en CPN vonden dat als er bezuinigd moet worden in de sociaal-culturele sec tor, dat op het Vlaardings centrum voor welzijnsplanning (VCW) moet gebeuren. „Dat VCW produceert voornamelijk rap porten", zei Remi Poppe, (SP), „en de mensen zitten straks zonder buurtwer- kers." Maar wethouder Bot wilde daar niet aan. Het VCW bestaat volgens hem te kort om nu al opgeheven te worden. „We wachten het eerste jaarverslag af", was de besliste mening van Bot. Don Rodrigues van D'66 wilde een toezeg ging van de wethouder, dat hij een claim zou leggen op kleine financiële meevallers die in begroting gevonden zijn. „U moet erop aansturen dat dat geld in de sociaal- culturele sector wordt besteed." Maar ook dat wilde Bot niet doen. Poppe waarschuwde voor de maatschap pelijke schade die ontstaat door de af braak van het werk van de buurthuizen. „De wethouder geeft toe, dat mede hier door vandalisme en rascisme versterkt kunnen worden. Ik denk dat dat al. waar neembaar is. Er ontstaat schade aan men sen en maatschappij door deze bezuinigin gen. Dat'kost ook geld." Bot'zei die geva ren ook te zien. „Maar ik zie niet hoe deze sector buiten schot kan blijven", zei de wethouder. De drie grote partijen lieten zich niet ho ren op de vergadering. Ook de VVD niet, hoewel die toch samen met de CPN om de extra vergadering had gevraagd. „Deze ronde hebben we eigenlijk al verloren", zei Hans Poldervaart (CPN) dan ook. Alle buurthuizen distantieerden zich van een actie van onbekenden, die leuzen te gen Bot op de muren van het stadhuis hadden gekalkt, waarin ze de'wethouder persoonlijk aanvielen. De buurthuizen vinden dat er op een nettere manier actie moet worden, gevoerd. Ze doen dat van avond in buurthuis de Haven aan het Weeshuisplein. Daar is vanaf acht uur een manifestatie met sprekers van de vakor ganisaties AbvaKabo en FNV. ex-burgemeester Arie Lems, tegenwoordig in Zaanstad, te volgen, werd niet gesteund door een meerderheid in de raad. Burgemeester Te Boo deed niet echt moeite om een motie van Noordegraaf te ontraden. Maar wel wees hij erop, dat de borden meer zouden beloven dan Schiedam misschien kan waarmaken, want als het rijk straks zegt dat er kernwapens in Schiedam moeten komen, houden wij dat niet tegen, al dus Te Loo. „Dan halen we toch die borden weer weg?" reageerde Noordegraaf laco niek, Adri Reijnhout (D'66) maakte een vergelijk met zo genaamde Europese Gemeen ten: „Die blijven toch ook ner gens met hun bordje, als de EG wordt opgedoekt? Waarom kan dat dan wel?" Vlaardingen De gemeen tepolitie van Vlaardingen heeft maandagavond een 39- jarige inwoner uit deze ge meente in zijn woning aan-' gehouden, nadat hij nog geen kwartier eerder een afzet tingshek van een wegopbre- king op het Schravendijk- plein had geramd en vervol gens was doorgereden. De Vlaardinger had te diep in het glaasje gereden en moest ,een bloedproef ondergaan. £Er is een proces-verbaal op gemaakt. Vj Gemeente stuurt verenigingen door Schiedam De gemeente zal zelf actief eraan meewerken om zaal Arcade 'vol' te krij gen. Verenigingen die zaal- ruimte zoeken, maken kans automatisch naar het zalen centrum aan de Bange Haven doorverwezen te worden.. Dat rechtvaardigt dan, volgens wethouder Herman Posthoorn, „het misschien wel grote-opti misme dat de stichting Arcade '82 had over de mogelijke ex ploitatie." Posthoorns partij, de PvdA, had evenals WD-wethouder voor financiën Cor van Til borg aanvankelijk grote moei te met het voorstel om Arcade vier ton garantie te verlenen met daarbij een subsidie van 155.000 gulden. PvdA'er Wira Oomen betoogde gisteravond dat de baromzet een half miljoen en een zalenverhuur van zeventig procent wel erg aan de hoge kant geschat wa ren. „De zaak is door een optimisti sche bril bekeken," vond Oo men. Als die verwachtingen niet uitkomen, is de garantie de gemeente straks een blok aan het been, aldus Oomen. Hij kon niet beloven dat de PvdA dan zonder meer ak koord gaat met een aanvullen de subsidie. Oomen wees echter op de sen timenten, die menig Schie dammer heeft rond Arcade. „Die emoties mogen in de poli tiek best meespelen, want poli tiek is een menselijke zaak," zei Oomen, die hier dan ook een overwegend belang aan hechtte. Wel verlangde hij van wet houder Posthoorn een totaal plan voor accommodaties in Schiedam. De vroegere grondspeculant Schiedam - Schiedamse Loudon is tot genoegen van PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf niet meer ver noemd bij de straainaamge- vïng voor de binnenstad. Ooit kende Schiedam de Loudon- straat; het kwam in vroeger tijden wel vaker voor dat aan nemers straten naar zichzelf, konden vernoemen. Maar nu de gemeente van naamherstel heeft afgezien, doet het Noor degraaf goed dat niet automa tisch alle oiide straatnamen zijn overgekomen..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1