WATERWEG Schiedam wil met bouwplan 'Dynamische kostprijs niet meer te doen' woningen goede zaak' 11 er inne r ingska art j e woningzoekenden blijft SPORT De teloorgang van een tafeltennisvereniging "ïi Onderzoek naar gemeentelij ke schoonmaakdienst lijkswaterstaat onder druk zetten M J. Zonnig landschapje vrolijkt Gorzen op MariëtteHoogendijk (VVD): Raad achter motie Parkeergarage bij Vellevest Van Alphen en Munnik niet in basis SVV De Korenbeurs zakt nog dieper weg Ooievaars kansloos Schiedam herstelt zich SPORTAGENDA a S - Schiedam Via de strate- jHe om langs de Voorhaven geen enkele woning te bou- Vea» voordat de Deltadijk op deze plek is voltooid, 'hoopt de gemeente Schie dam rijkswaterstaat onder druk te zetten. „Je gaat geen huizen bouwen, als je hét risico loopt dat een springvloed ze allemaal onder water zet," aldus de strategen van het Schie- damse stadskantoor. Zij rekenen hierbij op de steun van de minister van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu, dr. P. Winse- mius, omdat van hem ver wacht wordt dat hij ook voor rang wil geven aan de stads vernieuwing. En, zo redeneert de Schiedamse ambtenarij, die stadsvernieuwing is er niet bij gebaat aTs in Schiedam-Zuid gewacht moet worden op de aanleg van een buitenwaterke ring, waarvan rijkswaterstaat al twee jaar geleden beloofde deze voor honderd procent te financieren. Begin 1983 wil de dienst ge meentewerken Schiedam een programma van eisen op tafel leggen voor de stadsvernieu wing in het zogenaamde ge bied Z-2. Men verstaat onder Z-l het GTB-terrein en omge ving. Het gebied achter de Heilig Hartkerk, tussen Ha- vendïjk. Rijnstraat, Lekstraat en Hoofdstraat-Zuid, wordt aangeduid met Z-2, het stads vernieuwingsgebied in de tweede fase. Dit gebiedje kent een kleine uitloper naar de Willem Brouwerstraat en de 'poeplaan', zoals iedereen het staartstuk van de Groenelaan noemt. Voor de stadsvernieu wing in dit hele gebied valt Schiedam binnen de interim- saldorègeling (ISR), die extra subsidies geeft. Eén "eis uit het samen te stel len' ISR-programma zal zijn, dat de-Deltadijk op zijn minst gelijktijdig met de woning bouw aangelegd zal moeten worden. 'Het tracé is al jaren geleden vastgesteld, maar Schiedam weigert te bouwen zonder dat deze enige zwakke plek in de, Schiedamse zeewa terkering voltooid is. Rijkswa terstaat' zou al twee jaar gele den*met geld over de brug ko- men.Vmdar heden is er nog steeds geen zicht op. Vlaardingen Het college van B en W moet een onderzoek instel- len naar de vraag, of het instellen ;van een gemeen telijke schoon maakdienst, die het schoonhouden van de openbare gebouwen, scho- 'len, woningen van de ASH VB en het Holyziekenhuis in eigen beheer zou 'moeten uitvoeren, goedkoper zou zijn. Op dit mo ment zijn veel van die schoonmaak- werkzaam heden uitbesteed aan daarin gespeciali seerde bedrijven. Een motie van de SP in die richting is gisteren tijdens de begrotmgsraad ingediend. In die motie wordt er on der meer op gewe zen, dat bij het zelf schoonhouden van de gemeentelijke gebouwen de ge meente in elk ge val de 18% BTW in haar zak steekt, die over de reke ningen van schoonmaakbe drijven moet wor den betaald. Vrij wel alle fracties hebben met een dergelijk onder zoek hun instem ming betuigd. Schiedam Zo af en toe wil er we*T(je€hs? een Gorzenaar opstaan, die geheel op eigen'houtje ineens iets leuks doet voor zijn wijk.,D^t,.was, een jaar of zeven geleden, een bewoner' van de IJsselmondesestraat die plotseling lantaarnpa len begon te schilderen. Dat was, weer eéh tijd je later, Herman Slagmolen, die samen-met een groepje anderen ineens een schoolgebouw'be gon op te knappen: aan de Dwarsstraat, waar nu de wijkvereniging Het Zuiderkwartier zit. En dat is nu, alweer een paar jaar later, op nieuw Slagmolen. Die krijgt er een handje van. Hij keek vanuit zijn woning, op de plejt .waar Ridderkerksestraat en Bommelsestraat ^amen- komen, al tijden lang aan tegen een j, blinde muur die bepaald niet vrolijk stemde. Eigenlijk woonde Herman Slagmolen in een nogal don- Herman Slagmolen: „Het is nog niet af, hoor, maar ja, in die regen kan ik er moeilijk een zonnetje bij schilderen." kere, sombere hoek. Maar sinds deze week woont hij in het meest zonnige gedeelte van de Gorzen, de Zuidsehïedamse volksbuurt waar het momenteel herfst is. Herman Slagmolen herinnerde zich zijn artis tieke talenten en viel gewapend met pot verf en kwast die vervelende donkere muur aan. En hij toverde er een boererilandschapje op waar boven de lucht voortdurend blauw is en de wolkjes vriendelijk wit. Stukje particulier initi atief moet de welstandscommissie maar niet moeilijk over doen. •Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan van stadsont wikkeling heeft de SP'er Reml „Poppe gisteravond in de be grotmgsraad volkomen gelijk gegeven vanwege de aanval, die Poppe tijdens zijn algeme ne beschouwing had gedaan op het systeem van de dynami sche kostprijsberekening, dat m het verleden nog veelvuldig' werd toegepast om woning bouwprojecten zonder over heidssubsidie te realiseren. Goudriaan noemde dit systeem „in deze tijd volstrekt niet meer functionerend: daar krij gen we binnen een paar jaar nog een heleboel ellende mee, bij de woningen die op die ma nier zijn gefinancierd." In zijn algemene beschouwing had Poppe dit financierings systeem aan de kaak gesteld met als voorbeeld de proble men die nu al ontstaan bij de bewoners van de zogenaamde 'aanleunwoningen' van de Al gemene Stichting tot Huisves ting en Verzorging van Bejaar den. De huren van die wonin gen zijn op den duur niet meer op te brengen, omdat die door het financieringssysteem zeer snel moeten stijgen, om de aanvankelijk snel stijgende schulden op de woningen te kunnen aflossen. Poppe had berekend dat een woning die op die manier is gesticht en die momenteel een huurprijs heeft van 600 gulden per maand, over dertig jaar 5500 gulden per maand zou moeten opleve ren. Goudriaan gaf toe dat het sy steem inderdaad zou moeten worden afgeschaft, maar hij stelde wel dat de gemeenten daar niet veel aan kunnen aoen: dat achtte hij een taak voor de rijksoverheid. Remi Poppe: financieringssysteem aan de kaak gesteld. Recreatie vereniging bestolen Schiedam Een recreatie ruimte op het Sibeliusplein in SChiedam is door inbrekers opengebroken. Bij die inbraak is in de vroege morgenuren een bedrag van 40 gulden, eni ge tientallen pakjes sigaretten, een cassettedeck en een ver sterker en driehonderd gulden uit de flipperkast meegeno men. Uit een auto die geparkeerd stond op het Schouw in de Bo- tenbuurt is communicatie-ap- paratuur verdwenen ter waar de van 2500 gulden. Vlaardingen De VVD vindt de verkoop van ruim hon derd panden, verspreid door heel Vlaardingen, aan de huidige bewoners een goede zaak. Dat heeft fractievoor zitter. Mariëtte Hoogendijk gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling gezegd. „Een 'groot aantal van deze huizen 'met achterstallig on derhoud .moet worden opge knapt-eri kan nu voor een zacht prijsje in andere handen overgaèn.'Of de bewoners nu huurder? zijn of eigenaar van het huis maakt niets uit. Met enigg* zelfwerkzaamheid is het achterstallig onderhoud weg te werken",aid us de liberaal, die stelde? ef-jjeen problemen mee te h^bbènals bij de verkoop van'dev woning aan een vol gende.. eigenaar winst wordt gemaakt;"„De eerste eigenaar koopt ^vervolgens weer een niéuwe* èh vaak veel duurdere woning. Het begrip winst vind ik in dat geval erg relatief." Bovendien stelde zij, dat nu de verkoop'van woningwetwo- Vlaardingen Alle fracties in de Vlaardingse gemeenteraad hebben zich gisteravond posi tief uitgelaten over een door ie SGP/GVP/RPF opgesteld amendement, waarbij het eol- lege van B en W wordt opge dragen een voorgenomen be zuiniging van 1800 gulden aan portokosten niet op te nemen m de begroting. Dit bedrag is nodig voor het toezenden van de herinnering dat een bewijs van inschrijving bij de afde ling huisvesting in Vlaardin gen zijn geldigheid verliest. De motie was mede ondertekend door de SP, de combinatie CPN/PSP, de VVD en D'66. m de motie wordt gesteld dat het, op zich een goede zaak kan zijn, dat een inschrijvingsbe- wijs met beperkte geldigheid, met de mogelijkheid tot ver- lenging een goede zaak kan zijn, maar dat dit de gemeente verplicht te melden dat het be wijs van inschrijving zijn gel digheid verliest Fractievoor zitter Mariëtte Hoogendijk (VVD) zei bevreesd le zijn dat besparing van het bedrag gro te gevolgen heeft. „Velen heb-" ben niet in de gaten dat de in schrijving verloopt", stelde zij. „Voor die 1800 gulden moet een dekkingsmiddel te vinden zijn". Zij opperde daarom in de toekomst de ingeschrevenen niet meer per brief, maar per briefkaart op de hoogte ter stellen van het verlopen yan de geldigheid van het in schrijfbewijs. Hoogendijk zag zich in haar mening gesteund door de frac tievoorzitters Don Rodrigues (D'66),* 8^ christen-democraat Jö Schriel, en socialist Willem Kwakkelstein. Het college liet bij monde van wethouder Jelle Wijnstok weten er geen be zwaren tegen te hebben als de motie zou worden aanvaard. ningen is opgenomen m het regeerakkoord, er mogelijkhe den moeten worden gevonden Hoogendijk achtte het nodig, dat wordt onderzocht hoe groot in de toekomst de ver houding is tussen koopwonin gen en huurwoningen Hoog bouw noemde mevrouw Hoog endijk geen goede zaak en ze drong er dan ook bij het colle ge op aan zich in te zetten voor de bouw van veel eenge zinswoningen. Wethouder Jelle Wijnstok ant woordde hierop, dat er intern reeds wordt nagegaan hoe de' verdeling tussen huurwonin gen en koopwoningen komt te liggen. Hij bevestigde dat er veel vraag is naar kleine een gezinswoningen en ook dat be woners van grotere eengezins huizen bereid zijn te verhuizen naar kleinere woningen. Hij dacht nog voor het volgend jaar meer inzicht te hebben in de behoefte. Schiedam Op het driehoeki ge grasland beneden aan de Vlaardingerstraat, langs de Vellevest, wordt een parkeer garage gebouwd. Het kan nog even duren voor het zover is, maar de plannen voor par keerruimte aan deze rand van de binnenstad bestaan wel. Met dit voornemen is opnieuw afbreuk gedaan aan eerdere intenties om op de driehoek het nieuwe gebouw van het schippersinternaat De Uitkijk te bouwen. Schiedam -SVV kan in de sterkst mogelijke op stelling tegen SC Cam- buur, de trotse koploper in de eerste divisie, aan treden. Oefenmeester Nol de Ruiter weet dat het een hels karwei zal worden in Leeuwarden, waar meer dan 10.000 dol enthousias te supporters als één man achter de thuisploeg staan. Toch ziet de grijzende oefen- meester mogelijkheden voor zijn team, „Ik ken Cambuur natuurlijk door en door. Ik weet dat ze heel agressief spe len, van de eerste tot de laatste minuut. De ploeg wil dolgraag zelf het spel maken en dat is voor ons natuurijk makkelijk." Michael van Alphen en John Munnik ontbreken in ieder ge val in de basisopstelling, Nol de Ruiter: „Rob Kiebert speel de op het middenveld niet erg best meer de laatste weken en datzelfde was met Michael op de backplaats het geval. Daar- Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 19 november 1982 om heb ik Rob teruggehaald naar de achterste lijn". „John Munnik is een ander geval. Dat is een keiharde werker, een breker op het 'I middenveld. Tegen Cambuur ïfl heb ik eengoed aansluitend middenveld nodig en met Jan Konneman en Harry van Ka pel weet ik dat ik goed zit-." In de voorste lijn is Ferry. Meerhof naar de reservebank verwezen. Nol de Ruiter geef# de voorkeur aan Frans Schaaf op de linkerflank. SVV zal met de volgende ba sisopstelling in het veld ko men: Bas van Noortwijk, Rob Kiebert, Leen War naar, Ed win de Man, Ger van der Heij- de, Jan Konneman, Aad van der VÜst, Harry van Kapel, Richard Dercks, Rob Koever mans en Frans Schaap. Schiedam Vorig jaar nog spelend in de ere-di visie, dit seizoen in de eerste divisie, vanaf janua ri in de tweede divisie, en daarna in de derde divisie. Ofwel de teloorgang van een tafeltennisvereniging. Na elf jaar in de top te hebben meegedraaid, valt die teruggang het Schie damse De Korenbeurs ten deel. Waarvan de eerste twee degradaties al zijn bevestigd en er zeker nog een derde zal volgen. Na tuurlijk slaat die onder gang niet op het voortbe staan van De Korenbeurs, maar louter op het presta tiegericht bezig zijn aan de top. Als vereniging gaat het De Korenbeurs zeker niet onvoor spoedig met heel wat senioren en juniorenteams. Volgend jaar wordt ook het 25 jarig be staan gevierd, waarvoor de voorbereidingen al aan de gang zijn. Maar sinds het uit eenvallen van het eerste team, mist de vereniging toch wat. Elf jaar lang speelde De Ko renbeurs in de hoogste tafel- tennisafdeling. Eerst Hans Lingen, Hans van den Broek en de Joegoslaaf Ustovic. La ter Lingen, Van den Broek en diens broer Peter, vervolgens Lingen, Van den Broek en Bert van den Ham, gevolgd door het trio Lingen, Van den Ham en Ron van der Aa, en tot slot Lingen, Van der Aa en Jan Vlieg voor het laatst in de ere-divisie. Kampioen In de glorietijd speelde De Ko- renbeu's altijd een rol van be tekenis in de hoogste afdeling, die uit slechts zes teams be staat. Individueel reikte Lin gen enkele malen tot een der de plaats tijdens nationale kampioenschappen, terwijl Lingen en Van den Broek ook nog eens kampioen werden in het dubbelspel. Hans Lingen koos vorig sei zoen echter voor het Leidse Scylla, nadat hij eerder nog een vorstelijk aanbod van Ni kon Valkenswaard (30.000 gul den) had laten schieten. Hij wilde bewijzen nog tot de top te behoren en als net kan nog eens een kampioenschap mee- Schiedam De tafeltennissers van invalidensportvereniging De Ooievaars liepen tegen Fa voriet 2 tegen een 2-8 neder laag op. Ria Zwanevelt schreef als enige een enkelspel op haar naam. In de beslissende derde game won zij met 21-15 van Hofland. Ook tegen Cla- veaux en Overduin dwong zij een derde game af, maar ging zij uiteindelijk toch ten onder. Mare Chomette en Wout Pee man zagen alle partijen in twee games verloren gaan. Als dubbel wonnen zij echter wel. Door de nederlaag nemen de Schiedammers de laatste plaats op de ranglijst in en is de de- gratie, met nog drie wedstrij den voor de boeg, niet meer te ontlopen. Ook junior Richard van der Toorn kon het tij niet keren van; De Korenbeurs. maken. Intussen is Lingen zich aardig aan het bewijzen en samen met Anne Vlieg, Pa trick Swier en Sjoerd Meijer lijkt de coupe naar een kampi oenschap al meteen in. deze competitie te slagen. Terwijl de Korenbeurs kans loos verder ploeterde in de eerste divisie. Daaruit inmid dels is gedegradeerd en ge vreesd wordt voor nog een verdere terugval. „Wij hebben alles meege maakt", aldus een berustende voorzitter Jos Clazxng. „Maar er moest eens een eind aan ko men. We willen graag hoog spelen, maar dat mag niet ten koste van de vereniging gaan". Clazing doelt daarmee op het financiële aspect voor het aan trekken van spelers. „Wij heb ben nu eenmaal geen sponsor. Iemand die bij ons speelt doet dat voor de gezelligheid en een consumptiebon". Kansloos Ondertussen ploeteren Kon van der Aa, Ronald van Kam pen en Richard van der Toorn, dapper doch kansloos voort. „Toen Hans Lingen en Jan Vlieg vertrokken", aldus Van der Aa, „heb ik samen met teamleider Joop Wouters be sloten om te blijven. Anders hadden we het team terug moeten trekken". De Koren beurs zou dan helemaal op nieuw onderaan de landelijke ranglijst moeten beginnen. „Nu krijgen we straks de gele genheid om te proberen één of twee sterkere spelers aan te trekken om vanuit de derde klas te proberen om terug te komen". Hoewel het team nu naar de tweede divisie duikelde, wil Van der Aa reeel zijn. „We hebben in deze samenstelling nog zeker een degradatie te verwachten. Pas aan het eind van het seizoen kunnen we dan wat proberen". Aan de hand daarvan wil Van der Aa (31) bekijken of hij al dan diet blijft. „Er moet dan heel Hivat gebeuren. Want In deze samenstelling krijgen we het ook in de derde divisie heel erg moeilijk. Die jongens komen immers uit de junioren^ en zouden normaal vijfde divi sie spelen. Om dan nu te rede-- neren dat de derde divisie J haalbaar zou zijn, is nieti reëel". i „Al moet ik zeggen, dat Ro~i j nald van Kampen zich goed] omwikkelt", zo vervolgt Vanf der Aa. „Hij speelt met rede-j lijk veel zelfvertrouwen en* heeft al een paar partijen van* enkele goede spelers gewon-" nen'\ Onder anderen van,; Dick Jeras van het Vlissïngse; Wilno, waartegen De Koren-S 5 beurs ook het enige competi-* tiepunt scoorde. Verwijten ten; opzichte van de junioren wijst* Ron van der Aa, die thuis aan-; merkelijk meer gewonnen-» heeft dan uit („thuis wil ik nog* wel wat laten zien"), resoluut; van de hand. „Tenslotte heb-* ben de jongens het zelf ook; niet gewild". —w Schiedam De schakers van Schiedam hebben zich enigszins hersteld van de slechte competitiestart. In de uitwedstrijd tegen Papendrecht werd weliswaar nog geen winst behaald, maar de stand van de afgebroken partijen geeft goede kansen op een ge lijkspel. Van Schiedam zijde werd zeer solide en goed gespeeld- Een ge volg was wel dat veel partijen in remise eindigden. Frans Groe- neweg, Peter Schotman en Invaller Frans Maas hadden al snel een half punt op zak. Peter Weltering kwam door tijdnood in moeilijkheden en verloor zijn partij, evenals Jacques van Ooyen door het verlies van zijn dame. De tegenslagen werden echter goed opgevangen door overwinningen van Michel Hockx en Kees Jan de Groot. Vlak voor de tijdcontrole verloor Theo van Zesen zijn partij nog. De voorlopige stand is dus 4,5-3,5. Eerste bord speler Mario van Kleef heeft in zijn afgebroken stel ling echter een goede aanval in handen, terwijl Cees Troost alle uitzicht heeft op remise. Een 5-5 gelijkspel moet dus mogelijk rijn. jj.. Vrijdag 19 november: Volleybal: Da-! me»: 19.00 uur WIK-Both Partners; Schiedam. Harair 20.30 uur RVC-U-' baron-Holy; Zaterdag 20 november: KNVB-voat-'. bal; 19.30 uur SC Cambuur-SW, 14.30 uur Zwart Wit '28-PPSC. 14.30' uur Xerxes-Zwaluwen, 14.30 uur. RWH-Zwaluwen. 14.30 uur SW-2-. Haarlem-2. 14.30 uur Vlaardingen-* MW "27, 14.30 uur Heinenoord-! Hoekse Boys, 14.30 uur Maasdijk-' TSB, 14.30 uur Rozenburg-Capelte. 14.30 uur Mellssant-DVO '32, 14.30! uur Satelliet-Hermandad, 14,30 uur- HBSS-Alexandrla '66, 14.30 uur OSS' '26-WFB. 14.30 uur HVO-De Alblas,! RVB-voetbal: 14.30 uur GSS-Roc- kanja, 14.30 uur Barkel-Clon, 14.30' uur VDL-WHR, 14.00 uur WK-Lom-I ba/dijen; Korfbal: 15,00 uur Fiks-- Vlaardingen, 15,45 uur Kwiek Rotter-; dam-Maassluis, 15.50 uur DVS '69-, ODO, 17.15 uur C resen do-Oranje- Nassau. 17.00 uur Bolnes-Spirit; Ta-; faltanni»; 1S.OO uur Radio Molenaar-'. De Safamanders-4; Basketbal: Da-.- mes: 20.00 uur Juventus-OSG, 16.30; uur Gynamo-The Green Eagles, He-, ren 21.30 uur Juventus-OSG. 20.30- uur Nasa Indah-The Green Eagles;! Volleybal: Dames: 15.45 uur Broleco Vlaardlngen-Delta Lloyd-2, 14.00 uur* MVC-Zevenhulzen, 16.45 uur Valea-| Holy, H»ran: 14,00 uur Molenwiek-. Both en Partners Schiedam, 15.00' uur Udenhout-Broleco Vlaardfr^en, 12.00 uur MVC-Volley/VDB; Zondag 21 november; KNVB-voat-' bal: 14.00 uur Hermes DVS-DCV,; 14.30 uur Fortuna Vlaaridngen-SVW. 14.30 uur DHS-DBGC, 14.30 uur- DRL-VFC. 14.30 uur Schiedam-Laak- kwartier, 14.30 uur Excelsior *20- DHZ, 14.30 uur COAL-Martlnlt, 14.30-' uur hwd-vdi, 14.30 uur Leonldaa- De Hollandlaan. 14.30 uur Hoek van! Holland-Nleuwerkerk, 14.30 uur RKWJK-Zwarte Pijl. 14.30 uur SVDP- FCN '66, RVB-voatbil: 14.30 uur VOB-SFC, 14.30 uur Demos-Schie- broek, 14.30 uur DRZ-DEH, 14.30 uur MSV '71-Ursus, 14.30 uur RET- SVDPW; Korfbal: 12.50 uur Harga- WION. Waterpolo: 19.00 uur Laga- SZC; Handbal: Da mat; 14.10 uur DWS-Athene, 15.10 uur De Holland!- aan-Westlandla, 11.50 uur MMO-| UVG, Haren: 16.30 uur De Hollandl- aan-Westlandia, 13.00 uur DWS- UVG; - Maandag 22 november. Zaalvoetbal: Sporthal prins Alexander Leonid as- Hermes DVS. Sporthal Margriet 19.00 uur RKWIK-Schiedam19.45 uur Schiedamse Boys-OACN Boys, 20.30 uur Groenoord-GZ, 21.25 uur SPSV- HBSS. 22.10 uur WK-GAS. 20.30 uur PPSC- Steeds Volharden. 21.25 uur" Demos-DHS, Sporthal De Dukdalf' 20.00 uur OW-SSV, Sporthal De Maas 20.30 uur, De Maas-Mart^Sföv;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3