M I Wat is het nou: een jongen of een meisje 1 AGENDA jmoet jschoolstrij d voorkomen zin De geul, het kanaal... en hoe nu verder? HU! s- jSIechts een deel voor émigranten vertaald Erasmuspenning Intersex bij pasgeborenen: «Mi* par- i. aan- het .t als deel. ïinig oject 0 zij :enis rden Ten. dat een leeft a de geT de ïko- ?nte Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 19 november 1982 Rotterdam Burgemeester Bram Peper $>beeft gisteren het 'magazin voor het ^voortgezet onderwijs' gepresenteerd, een 88 ^pagina's tellend boekwerkje dat moet "voorkomen dat in Rotterdam een nieuwe 'schoolstrijd uitbreekt In het blad staan g .[feitelijke gegevens over alle scholen voor ^voortgezet onderwijs die er in Rotterdam te ^vinden zijn. Het komt in de plaats van de .^advertenties die scholen altijd zelf plaatsten j£in verschillende kranten en die tot doel Afhadden om leerlingen te werven voor de Neigen school. ggpBij'die werving van leerlingen werden soms ypzaken voorgesteld die met het onderwijs Sc^weinig of niets van doen hadden. In ^'advertenties in de dagbladen werd gewag Pagemaakt 'van surfcursussen, paardrijlessen, ^bingo-avonden en (het nieuwste snufje): computers. Lokkertjes die leerlingen binnen moesten halen ten koste van andere scholen vernet mindere aantrekkelijkheden. Een strijd '%m de leerlingen dus". Ook wel genaamd: de '"'nieuwe schoolstrijd. En met het teruglopende aantal. leerlingen neemt een dergelijke strijd doorgaans toe. De verschillende onderwijszuilen (openbaar, protestants-christelijk, rooms-katholiek en algemeen bijzonder) hebben afgesproken om geen advertenties meer in de dagbladen te plaatsen, nu het gezamenlijke tijdschrift is door Richard Stomp ale. verschenen. Ook aan het adverteren met die lokkertjes is dus een einde gekomen. Hoewel: strafmaatregelen tegen scholen die de afspraken aan hun laars lappen zijn'niet mogelijk. Men zal in zo'n geval ernstig met de betrokken school spreken, veel meer kan men niet doen. „Maar", verzekeren de vertegenwoordigers van de verschillende jzuilen, „nu dit boekje is verschenen, zullen |zich veel minder excessen voordoen." £ln het primair onderwijs bestaat een boekje 'jmet alle Rotterdamse scholen al vijf jaar en *de ervaring leert dat de ronselpraktijken zijn afgenomen. Helemaal verdwenen zijn die praktijken niet, maar de gevallen waarin de afspraken zijn omzeild, zijn in de afgelopen •vijfjaar op de vingers van twee handen te tellen geweest. -'"Een- deel van het nieuwe boekje, dat gratis wordt bezorgd bij alle Rotterdamse gezinnen S"? met kinderen in de zesde klas, wordt vertaald voor migranten. In 'Rotterdam Post! I*' wordt een deel van de informatie 'opgenomen in het Turks, Marokkaans en v"' Portugees. Bovendien worden vertalingen verzorgd in het .Spaans, Joegoslavisch en Chinees. y .,Van een integrale vertaling van het boekje is afgezien. Mevrouw Ank Prummel- i /..Engelhard, voorzitster van de 'Zuilengalerij' y- die het boekje voorbereidde: „Wij hebben -Maalleen de algemene informatie laten irf vertalen. Je kunt ook nog eens apart alle -'scholen voor de migranten vermelden, maar rj- .de ervaring leert dat ze daar niets aan hebben. Wat interesseert het een Turk of hij - .zijn kind naar een protestants-christelijke or naar een katholieke school stuurt?" w Die uitlating lijkt in tegenspraak met de -mening die naar voren kwam op een onlangs gehouden onderwijsdag voor het protestant- christelijk onderwijs. Daar werd geconstateerd dat migranten juist goed zouden moeten, worden voorgelicht over de aard van een school. Dergelijke voorlichting overlaten aan het schoolhoofd kan riskant zijn, omdat dan de schoolstrijd wellicht weer om de hoek komt kijken. Het schoolhoofd zou leerlingen kunnen aannemen om een bepaald aantal scholieren te halen, waardoor het dreigende ontslag van een van de leerkrachten kan worden voorkomen. Het is daarom eigenlijk jammer dat het nieuwe boekje slechts gedeeltelijk is vertaald. Rotterdam Onderwijswethouder Hans Si mons heeft gisteren de Erasmuspenning uit gereikt aan mevrouw Ank Prummel-Engel- hard. Hij deed dat tijdens de presentatie van het nieuwe magazin voor het voortgezet on derwijs, dat is voorbereid door de Zuilengale rij waarvan mevrouw Frummel voorzitter is. Rotterdam Als er een kind wordt geboren is een van de eerste vragen van de ouders: wat is het, een jongen of. een meisje? Soms moet de arts of verloskundige het antwoord domweg schuldig blijven. Naar schatting vier of vijf op de tienduizend kinderen worden geboren met onduidelijke geslachtsorganen. Een drama, dat niet ophoudt bij de vraag 'wat zetten we op het geboortekaartje'... Intersex bij pasgeborenen, aangeboren afwij kingen van de geslachtsorganen dus, daarover gaat het symposium dat morgen in de medische faculteit van de Erasmus Universiteit wordt ge houden. Organisator is prof.dr. J.C. Molenaar, hoogleraar in kinderchirurgie. Hij zegt: „Als niet direct kan worden- vastgesteld wat het is, dan is de verwarring en verontrusting geweldig groot. En als je daar niet snel iets aan doet, kan het probleem zich 'vast haken' bij de ouders en zal die onzekerheid over de geslachtelijke iden titeit ook op het kind overslaan. Daarom is het pure noodzaak dat zo vroeg mogelijk wordt be paald wat het kind is: jongen of meisje. Die be slissing is immers bepalend voor het verdere le ven van het kind. Duidelijkheid voor de ouders is ook duidelijkheid voor het kind later." Ontreddering Vroeger kregen ouders het advies 'om het nog maar even aan te zien'. Het gevolg was een enorme ontreddering in het gezin en groeiende onzekerheid bij het opgroeiende kind. Er zijn gevallen bekend van ouders die tot drie maal toe naar de burgerlijke stand moesten om de geslachtsaanduiding te laten veranderen. Kin deren bij wie nooit een antwoord gevonden is op de vraag 'wat ben ik nou' blijven daar hun hele leven over tobben. In dat kader spreekt prof. Molenaar van 'een heleboel verborgen leed'. In het Rotterdamse kinderziekenhuis gaat men er vanuit dat zo snel mogelijk na de geboorte beslist moet worden of het kind als jongen of meiq'e door het leven zal gaan. Daarna wordt 'operatief ingegrepen. „Die beslissing moet ui teraard op deskundige, gronden worden geno men." In Sophia is daarom een speciaal team gevormd, dat zich, als enige in ons tand, bezig houdt met alle aspecten van intersex bij pasge borenen. Het team dat een speciaal spreekuur houdt, heeft in de afgelopen ruim twee jaar ze ker veertig van dit soort kinderen uit het hele land behandeld. Volgens Molenaar is met onder meer een erfe lijk en hormonal onderzoek goed vast te stel len tot welk geslacLt het kind eigenlijk behoort. Oók al heeft het d' geslachtsorganen van zowel man als vrouw of is er sprake van een heel on- Gezonde pubers duidelijk uitwendig 'geslachtsapparaat'. „We hoeven er in het team in elk geval nooit over te stemmen. Onze beslissingen zijn altijd eendui dig", zegt hij. Prof.dr. J.C. Molenaar: „Probleem dat je nooit op de lange baan mag schuiven." medicijnen slikken, omdat hun hormoonpro ductie niet normaal is. Zouden ze dat niet doen, dan zouden ze vatbaar zijn voor allerlei infec ties en te vroeg In de puberteit geraken. Fouten De oorzaken van Intersex liggen meestal in het begin van de zwangerschap, wanneer het ge- door Reina ten Bruggenkate slacht wordt bepaald. Er kunnen fouten ont staan bij het doorgeven van de 'erfelijke infor matie', maar ook bij de scheikundige vertaling daarvan. Dan kunnen zich zowel mannelijke als vrouwelijke' genitaliën gaan ontwikkelen. Zoals prof. Molenaar zegt: "Alles is mogelijk: een jongetje met een nauwelijks zichtbare penis of een kind met een baarmoeder, maar geen vagina of een kind met het inwendige van een meisje, maar met penis." Volgens dr. S.L.S. Drop, de kinder-endocrino- loog in het team, is een storing in de bijnieren, die een opeenhoping van mannelijke hormonen teweeg brengt, een van de meest voorkomende oorzaken. Bepaalde medicijnen, gebruikt tijdens de zwangerschap, kunnen daar verantwoorde lijk voor zijn. Daardoor kunnen meisjes in meer of mindere mate een mannelijk aandoend geni taal krijgen, overigens zonder testikels. Soms worden dat wat \\olde, 'stoeiierige' meisjes die zich overigens ontwikkelen tot vrouwen die normaal kinderen kunnen krijgen. Bijna altijd echter is operatief ingrijpen nodig. Daarna moeten deze kinderen hun hele leven Volgens de kinderpsychiater mevrouw J.V. La- dee-Levy, ontwikkelen -de meesten zich tot ge zonde pubers. „Let wel, het zijn psychisch vol komen normale .kinderen. Sommigen komen later zelfs tot hun grote verrassing tot de ont dekking dat ze wel degelijk kinderen kunnen verwekken." ^Problemen ontstaan meestal wan neer de afwijkende geslachtsdelen, zoals een erg kleine penis, ontdekt worden door klasge nootjes. Leer- en gedragsstoornissen kunnen ontstaan als kinderen zich eigelijk niet openlijk durven douchen. Als voor die kinderen een heel praktische oplossing wordt gevonden, zoals het apart verkleden en douchen, verdwijnen meestal ook de andere problemen. Sommige jongetjes kunnen bijvoorbeeld niet staande plassen. Zo zijn er ook andere afwijkingen van de urinewegen, waar kinderen erg mee ge plaagd kunnen worden en waarvoor de hulp van de kinderuroloog in het team, prof. Seholt- meijer, nodig is. Intersex kan ook leiden tot, wat zij noemt, 'ir reële angsten' bij de ouders, De angst dat de uit eindelijke keuze die gemaakt is, toch niet de juiste was. Angst dat hun dochtertje in de pu berteit toch baardgroei zal krijgen of angst voor afwijkend sexueel gedrag. „Een ouderpaar raakte volkomen in de war toen hun zoontje voor zijn verjaardag een formuisje vroeg. En dat, terwijl ze het wel heel normaal vonden dat hun andere zoontje met poppen speelde". Vol gens prof. Molenaar wordt het probleem van intersex nog te weinig onderkend. Mevrouw Ladee meent dat het krampachtig geheim hou den daarvan de oorzaak is. „Iedereen denkt dat hij de enige is. Toch komt het net zo veel voor als doofheid en blindheid", zegt ze. 't Is de grote mode deze dagen: wie iets wil, schrijft nü een ferme brief aan de betrokken minister om diens spe ciale aandacht te vragen voor 'het slepende pro bleem'. Intussen liggen er zoveel 'wensen voor geluk en succes', waarin die verzoeken worden verpakt, op het ministe riële bureau, dat de be windsman ook niet weet waaraan hij eerst moet beginnen. Verwacht dus geen won deren van de brief, die de Samenwerkende Ver- voer- en Zeehavenonder nemingen, de SVZ, ge schreven heeft aan Neel- ïe Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat over de duwvaart met zes bakken. Hoe goed zij als oud-Rotterdamse ook be kend is met de zorgen over de haven, ze kan een beleid ook niet van de ene op de andere dag veranderen. Trouwens: welke kant moet zij uit? De minis ter heeft ongetwijfeld begrip voor de dringen de wens van de gemeen te Rotterdam, de SVZ en het ganse achterland. Maar ze heeft ook te ma ken met het verzet van de binnenschippers te gen de duwvaart met zes bakken. En dan wordt het politiek toch moei lijk een besluit te ne men. Want politiek be drijven is zo langzamer hand niet meer kiezen voor de beste oplossing, maar de kunst kolen en geiten te sparen. Zo blijkt dan maar weer hoe samenhang in beleid ontbreekt en hoe arme tierig het met de besluit vaardigheid in dit land gesteld is. Immers. Waarom wordt er hon derd miljoen besteed aan het uitdiepen van de Eurogeul tot 72 voet? Om Rotterdam zijn voorsprong te laten be houden op andere Euro pese massagoed-havens als Duinkerken en Wil helmshaven ten aanzien van de bereikbaarheid met de diepst stekende schepen. Waarom is er 200 miljoen uitgegeven aan het opruimen van de sluizen in het Hartelka- naal? Om de binnen scheepvaart vrije vaart te geven om die miljoe nen tonnen erts en kolen naar het achterland te kunnen afvoeren. Voor. Rotterdam zijn bei de karweien dus een le vensvoorwaarde. Hoe het buitenland daarnaar kijkt, blijkt uit het feit, dat Wilhelmshaven en Duinkerken de Rotter damse concurrentie al leen aan kunnen door ook de havens te verdie pen en uitgebeende spoortarieven aan te bie den voor het verdere transport. Rotterdams voorsprong is daarom incompleet als de duwvaart niet met zes bakken van Eu ropoort naar Duitsland kan varen. Op de drukke Rijn is dat al toege staan, op de Nederlandse rivieren niet. Maakt dat dan zoveel uit? Duw vaart met zes bakken le vert aan transportkos ten een voordeel op van 30 a 35 mihoen gulden per jaar, zijnde vijftien tot twintig procent op het totaal aan transport kosten. Dat maakt duidelijk, dat de verdieping van de Eurogeul en het vrij ma ken van het Hartelka- naal niet optimaal benut worden, zolang de rivie ren niet geschikt ge maakt zijn voor de duw vaart met zes bakken! Dat kost dan rond ƒ80 miljoen meer dan de 250 miljoen, die toch al no dig zijn om de vaarweg voor de binnenvaart en de duwvaart met vier bakken te verbeteren. Overigens is het ondui delijk wat er precies moet gebeuren. De voor standers menen, dat zon der nautische risico's ge rust nu al een proef met zes bakken kan worden genomen. Laten we zeg gen voor een jaar. Te genstanders de bin nenschippers wijzen die proefneming onvoor waardelijk als 'te ge vaarlijk' af. De vorige minister, Zee- valkïng, heeft de veilige kant van de boei geno men en een besluit over de proefneming in de ijs kast gezet. Mevrouw Smit-Kroes wordt nu ge vraagd die beslissing in heroverweging te ne men. De vraag is hoeveel eigen beleidsvrijheid zij heeft. Ze heeft ook te maken met haar ambte lijke adviseurs en met een chronisch gebrek aan geld. Intussen komt zo'n ver haal op de belangstellen de buitenstaander aller- merkwaardigst over. Aan de ene kant worden door Koos de Gast veel geld en energie ge stopt in pogingen de be- i drijvigheid in het Rot terdamse havengebied te vergroten (delegaties reizen er de hele wereld voor rond), aan de ande re kant ontbreekt het volledig aan moed om de voorzieningen te scheppen, die noolzake- lijk zijn om grotere goe derenstromen ook con currerend te kunnen ver werken. Dat ontbreken van enige samenhang in kapitaal verslindende werken, maakt het onge loofwaardig over 'visie op de toekomst' te spre ken. Over die visie op de toe komst gesproken: wat moet men nu aan met zo'n serieus ogend ver haal van het Maritiem Researchinstituut Ne derland, dat er tussen Europoort en het Ruhr- gebied een nieuw kanaal moet worden gegraven, waarin de duwvaart wel met 24 bakken vooruit kan? Prof.dr.ir. Van Ma nen had net zo goed kun nen voorstellen het Ca- landkanaal maar met een naar Duisburg door te trekken. Als Neelie Smit-Kroes daar nu maar geen alibi in ziet om op de uit komst van die nadere studie te gaan zitten wachten. Want dan komt het antwoord op de brief van de SVZ zo rond sint-juttemis.... --Vrijdag 19 november ..Theater Zuidplein: 20.15 uur; Blij» /.spel, 'De gouden tijd' met Josephne v' van Gasteren, Jules Hamel en Ellen '7-Röhrmarm. Theater Zuidplein: (Ar- lecchinozaal) 20.30 uur; De Voorzie- ning presenteert 'Het machtig reser- /.-^voir' regie Felix Troch, met Ad Noy- ons en Joop Wittermans. Hofpleln- theater: 20.15 uur; Een avond toneel twee éèrmcters 'White Lies' en The public eye' met Ton van Duin- hoven, Canci Geraedts, Sjoerd Pley- sier, Huub Stapel, Broes Hartman e.a. T De Lantaren: 20.30 en 21.00 uur; j -Performance. Piccolotheater: 20,30 "-'-Uur; Peter Faber met zijn nieuwe programma 'Wonderen'. Theaterca- -;,iï? De Schouwburg: 23.30 uur; De 4. Engelse acteur. Paul Clark met zijn -programma "Harmony Monday',, en 1 video-tapes van het "World wide vi- aeo festival'. De Doelen: 20 !15 uur, -/:■ Het Rotterdams mannenkoor 'Vari- mxn.v, het Sehie's gemengd K°°r. Pauline Wesselroan," sopraan, Ans^Schuurmans, piano. Peter Beïj- ersbergen van Henegouwen, piano, en .de. volksdansgroep La Popoldan- ^•cantoj. De Doelen: 20.15 uur; Jubi leumconcert 45 jaar "De Verenigde Zangera'; uit Barendrecht, m.m.v, de Marmierskapel der Kon. Marine, Kaasschieter, sopraan. Jay Deunore. bariton, Jan van. Weelden, «riJeL Harbour Jazzclub: 21,30 uur;. Jazzmen.Charleston *79: Coolsïngel, 23.30 uur; Lori Spee. Parkzicht: Kievitlaan, 23.00 uur, Ed Banger Support. Grote Kerk: Vlaardingen, 20.00 uur; Orgelconcert door Ewald Kooiman. Buurtcafé Overwerk: Rott. Rijweg 1, 21.30 uur; Borderline met Ierse folkmuziek. Stadsgehoorzaal: Vlaardingen, 20.00 uur; Muzikale show Wïr machen musik, door het Rotterdams Operette Gezelschap, dirigent Dick Bos. Kunstmin: Dordercht, 20.00 uur; Operettevereniging 'Ons Koor' met de operette 'Venus in seide' van Ro bert Stolz. Zoldertheater *t Hof: Dordrecht, 20.15 uur; 'Kwartetten op vrijdag', barokconcert door Sonata da Camera, bestaande uit Willem Noske, viool, Piet Nijland, viool. Victor Bou- guenon, cello, en Jaap. Spigt. clave- cïmbel. De Schouwburg: 20.15 uur; Freek de Jonge met het programma 'De Mars'. De Klimmende Bever: IJsselmonde, 20.15 uur. Cabaret Guikje Roethof en Ad van Dijk met 'Als je toch wilt gaan'. De Teerstoof: Schiedam, 21.00 uur; Cabaret van Santen met 'Santerover'. De Kande laar: 20.00 uur; Film. 'Years of the beast' (14). Zaal Harmonie: Vlaar dingen, 20.00 uur; Film 'Zu neuen Ufem*. 22.00 uur; "La Habanera'. Ahoy' Complex: 11.00-17.00 en 19.00-22.30 uur; 'Eigenhandig' beurs voor doe het zeivers, woningverbete ring, en vrijetijdsbesteding. Zaterdag 20 november Theater Zuidplein: 20.15 uur; Blij spel De gouden tijd' met Josephne van Gasteren, Jules Hamel en feilen Röhrmann. Theater Zuidplcin: {Ar- lecchinozaal) 20.30 uur; De Voorzie- ning presenteert "Het machtigi-reser- voirregie Felix, Troch, met ^3 Noy- ons en Joop Wittermans. Hofplein- theater: 20.15 uur; Een avond toneel met twee éénacters White Lies' en 'The public eye* met Ton van Duin hoven, Canci Geraedts, Sjoerd Pley- sier, Huub Stapel, Broes Hartman e.a. De Lantaren: 20.30 en 21.00 uur; Performance. Piccolotheater: 20.30 uur; Peter Faber met zijn nieuwe programma 'Wonderen'. Theaterca fé De Schouwburg: 23.30 uur; De Engelse acteur Paul Clark met zijn programma "Harmony Monday", en video-tapes van het World wide vi deo festival'. De Bonkelaar: Sqjiel- delaan, Sliedrecht, 20.15 uur; Nooy's Volkstheater met 'De Jantjes* met o,a. Cany Tefsen, Hanny Vree, Dick Rienstra, Henk Molenberg en Ank v.d. Moer. Onde Kerk: Delfshaven, 20.15 uur, Rotterdams Barok Ensem ble dirigent Kees Glaubitz, solisten Corrie v.d. Haak, sopraan, Jeanne te Slaa, alt, Tom Martens, hobo. HUle- gondakerk: Hillegersberg, 20,15 uur; Kamerorkest Arcangelo Coxelli diri gent Bernard Weijts. Harbour Jazz club: 21.30 uur; Cologne Dixieland Co. Het Be ren ei: 21.45 uur; Fra Fra Sound (salsa). Old Dutch: Rochus- senstraat 20, 20.00 uur; Jacques van Egmond Trio. Folkhouse Matrix: 20.30 uur; Joe en Antoinette McKen- na uit Ierland. Kunstmin: Dor dercht, 20.00 uur; Operettevereniging 'Ons Koor' met de operette 'Venus in seide* van Robert Stolz. Open Hof kerk: Schüdmanstraat, H.I. Am bacht, 20.00 uur; Julfcleumconcert Ido's mannenkoor, m.m.v. Map Baks, alt, Aerde Kuiper, bas-bariton. Ton Kos, piano, algehele leiding Dick Klip. De Schouwburg: 20.15$nur; Freek de Jonge met, het programma 'De Mars'. De Teer stoof: Schiedam, 21.00 uur; Cabaret van Santen met 'Santerover'. Poppentheater Belle Psss; Waterloostraat 137b, 14.30 uur; Het poppentheater speelt het stuk 'Het iand van oorsprong'. De Kande laart 20.00 uur; Film 'Years of the beast' (14). Ahoy* Complex: 11.00- 17.00 en 19.00-22.30 uur; 'Eigenhan dig' beurs voor doe het zeivers, wo ningverbetering, en vrijetijdsbeste ding. De Teerstoof: Schiedam, 14.30 uur; Haags Marionettentheater met 'Doen alsof. Vlsserijmuseum: Vlaardingen, 15.30 uur; Film 'Vlaar dingen koerst op morgen'. Zaal Har monie: Vlaardingen, 20.00 uur; Film 'Written on the wind'. 22.00 uur, 'AU I desire'. Bioscopen Alhambra 1: 'Ademloos' (16) dag, 2.00-7.00 en 9.30 uur, zond. 1.30-4.00- 7.00 en 9.30 uur. Alhambra 2: "Grea se II' (al) dag. 2.00 uur, zat. zond. en woe. 1.30 en 4.00 uur, en 'Les uns et les autres' (al) dag. fl.OÖ uur. Calypso 1: 'Road Warrior' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur, zond. 1.30-4,00-7.00 en 9.30 uur. Calypso 2: 'La passante du Sans-Souci' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.15 uur, zond. 1.15-3.45-6.45 en 9.15 uur. Calypso 3: "Carnal knowledge' (16) dag. 7.00 en 9.30 uur, ma. en ai. 2.00- 7.00 en 9.30 uur. Centraal: 'Een cir kel van totale liefde' (18) dag. 12.30- 2.15-4.00-5.45-7.30 en 9.15 uur. Cine ac (Beurs): The class of '84', (16) dag. 2.00-7.00 en 9,30 uur. Cineac (Bijenkorf): 'Piranha-2 Flying Kil lers' (16) dag. 7.00 en fl.30 uur. Cine rama 1: "Blade Runfjpr' (12) 'dag. 2.00-6.45 en 9.30 uur, zond. 1.3Ü-4.00- 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 2"Young doctors in love' (al) dag, 2.00-7.00 en 9.30 uur, zond. 1.30-4.00-7.00 en 9.30 uur. Cinerama 3: 'Poltergeist' (12) dag 2.15-6.45 en 9.15 uur, zond. 1.30- 4.00-7,00 en 9.30 uur. Cinerama 4: 'Querelle' (16) dag. 2.15-7.15 en 9.45 uur, zond. 1,45-4.15-7.15 en 9.45 uur. Cinerama 5: 'Stripes' (al) dag. 2.15- 6,45 en 9.15 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 uur. Corso: The Thing* (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur, zondagmid dag en maandagavond geen film voorstelling i.v.m. bingo. Kriterion: 'La nuit de Varennes* (16) dag. 8.00 uur, zond. 2.00 en 8.00 uur. Luxnlere 1: The entity' (16) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zond, 2.00-4.30-7.00 en 9.30 uur. Lumiere 2; 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur, zond. 2,00-4.30-7.00 en 930 uur. Lumiere 3: 'Monty Python live at the Hollywood Bowl' (al) dag. 1.45- 6.45 en 9.15 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 uur. Lumiere 4: 'Summer Lo vers' (12) dag- 1.45-6.45 en 9.15 uur, zond. 1,45-4,15-6.45 en 9.15 uur, Loxor 'Once upon a time in the west' (al) dag. 2.00 en 8.00 uur. Metro 1: Thé Soldier' (16) dag. 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 2.00-7.00 en 9.30 uur, maandag en woensdagavond geen voorstelling i.v.m. bingo. Metro 2: 'Goldfinger' (12) dag. 2.00-7.00 en 9.30 uur. Rex: 'Klaar over boord maar' (18) dag. doorlopend van 10,00-24.00 uur. Thalia: "Van de koele meren des doods' (16) dag. 2.00-6.45, en 9.30 uur. 't Venster 1: 'Passion' (16) dag. 19.30 en 22.00 uur, ma. gesloten, t Venster 2De hoop van het vader land' (16) dag 20.00 uur, en "Die ato mic café' (16) dag. 2230 uur, Üa. ge sloten. 't Venster 3: 'Yol* (16) dag. 19.30 uur en 22.00 uur. Nachtvoorstellingen (16) Alhambra J: 'Clockwork Orange' vrij. en zat. 24.00 uur. Alhambra 2: The Shining' vrij. en zat. 24.00 uur. Calypso I: 'Joe Kidd' vrij. en zat. 00.15 uur. Calypso 2: 'Body love' vrij. en zat. 00.15 uur. Calypso 3: 'Cheecn and Chong's nice dreams' vrij. en za. 00.15 uur. Cineac Beurs: 'Class of 1984" vrij. en zat. 00.15 uur. Lumiere 1: The French connection' vrij. en zat. 24.00 uur. Lumiere 2: 'Ilsa, ha rembewaakster van de oüeshelks' zat- 24.00 uur. Lumiere 3: The Fog' vrij. en zat. 24.00 uur. 't Venster-1: 'Violence et passion' vrij, en zat. 24.00 uur. "t Venster-2: 'Five easy pieces* vrij. en zat, 00.15 uur. 't Vensterk: 'Cocoanuts' vrij. en zat. 00.15 uur. Kindervoorstellingen (al) Cineac (Bijenkorf): 'Bugs Bunny' dag. 2.00 uur. Calypso-3: Kuifje en de zonnetempel" vnj. zat en woe. 2.00 uur, zond. 2.00 en 4.00 uur. Passage: Heksen en bezemstelen' vrij. zat. zond. en woe. 2.00 uur. Metro 1: "Hef zwaard van Robin Hood' vrij. zat zond. en woe, 2.00 uur. Spijkenlsse Euro 1: 'Eye of the tiger* (12) dag 1.30-6.45 en 9,15 uur. Euro 2: The road Warrior* (16) dag. 1.30, 6.45, 9.15 uur. Euro 3: 'Porky s pikante pret park' (16) dag. 1.30-6.45 en 9.15 uur. Euro 4: *Van de koele meren des doods' (16) vrij. ma. en di, 1.30, .6.45 en 9.15 uur, zat. zond. en woe. 6,45 en 9.15 uur. Kindervoorstellingen (al) Euro: 'Donald Duck's zomerfeest' zat. zond. en woe. 1.30 uur. Nachtvoorstellingen Euro: "Eye of the tiger' (16). The Road warrior' (16). Dearty Dreams' (18). 'Gevleugelde dood' (16). Alle voorstellingen zat 24.00 uur. Hellevoetsluis Tlvoli-th eater: 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 20.00 uur, zat 17.00 en 20.00 uur. Kindervoorstellingen (al) Tlvoli-theater 'Buddy goes west' zat en woe. 14.30 uur Nachtvoorstellingen Tivoli-theater. 'Een nest met jonge meisjes' (18) vrij. en zat 23.00 uur. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: The Wall' (al) dag. 2.00-6.45 en 9.30 uur. zond. 1.45- 4.15-6.45 en 9.30 uur. Zaal-2: T, the jury' <16) dag. 2.00-0.45 en 9,30 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 uur. Zaal- 3: 'Class of 1984' (16) dag. 2.00-6.45 en 9-30 uur, zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30- uur. Cinodm 'Fitzcarraldo' (16) dag. 8.00 uur. Kindervoorstellingen (al) Cinode: The Muppet Movie' zat. zond. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstellingen Euro Cinema: 'ik ga vreemd schat' (18), 'Exorcist-2' (16). 'Class of 1984'. Alle voorstellingen zat 24.00 uur. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 uur. Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden Ss voor spoedgevallen een waamemingsregeling. Men kan via het antwoordapparaat of.het"me- dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne- men. Vraag een taxibon die u aan .de, «chauffeur overhandigt - Taxi Teléx fooncemrale, Tel: 010-361222. Ar. senboodschappendienst: Tel: 20661 (ook voor Vlaardingen en Schiedam j Integraal Kankercentrum Rottcij dam: „Telefoonbaken voor vr^tge over kanker" I.K.R. Tel: Ol0-634I3(! Ambulancedienst: Voor Berke Bergschenhoek en Bleiswijk Tel: 01C) 333300. Diversen Telefonische Hulpdienst Kiji' mond; Rotterdam 010-362244, Schiet dam 010-731161. Voor hulp bij maa'j schappelijke en geestelijke nodei Telefonische Hulpdienst SpijkO nissc. (van 22.00 tot 04.00 uur); Tel 01880-25952. H.I.C.: Hulp- en infoij maliecentrum Postkantoor Cooking! Tel: 172929, sociale en culturele ir formatie, rechtshulp, studie en or derwijszaken, vacaturebank, loor technische dienst enz. Geopen maand. 11.00-17.00 uur, dinsd. t/i vrij. 8.30-1700 uur. Crisiscentrui Rotterdam: Mathenesserlaan 27! tel: 70 39 44. Voor mensen met accu» problemen op elk gebied. Geopend uur per dag ook zaterdag en zond A.A. werkgroep Rotterdam: Ben weg 307a, tel; 673815, voor mense met alcoholproblemen. Stichtte' Rechtswinkel: tel: 525690, Kralir gen; Lusthofstraat 102, di, 17.00-18,2 uur. Goudse Rijweg 39b, di 19.0( 20.00 uur, Bloemhof; Violierstraat di 17.00-20.00 uur. Spangen: Potgii terstraat 8, do. 17.00-20.00 uurBurea voor Rechtshulp Zuid: Pleinweg. 2l£i 220, di t/m vrij. 10.00-12.30 'uu' Noord: Teilingeretraat 59, ma 13 16.00 uur, di; t/m vrij. 10.00-16.00 .do. 19.00-21.00 uur, vrijdagiwm:.14, 16.00 notaris aanwezig. r;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5