Van Tilborg 'doet' hu de Brandersbuurt GRAAG .GEDAAN. I Vlaardingen accepteert 1 geen giftig hayenslib 'De Maaskant' officieel open VLAARDINGS DAGBLAD I SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT jaap van der Graaf woest over gekonkel9 bij SSSN DAAR GINDS KWAM DE STOOMBOOT. Hans Paalman noemt Vrienden vrienden m CRN Geluidshinder stók om Ozobleu te slaan' Bewoners eisen hs^praak in keuze van architect Vlaardingen nog niet 'kèrnwapenvrij' 'Gemeentelijke belastingen kunnën niet progressief' Sieraden ontvreemd Te Loo als 'babyweger' WHERWEG MAANDAG 22 NOVEMBER 1982" longer en werker valt Jos van der Lugt bij verontwaardigd: laassluis De communisten van Maassluis zijn veront waardigd over het 'politiek ge konkel' en het besluit van het jemeentebestuur om het open- ongerencentrum Ozobleu 'de nek('om te draaien'. Het is de CPN volstrekt onduidelijk waarom het OJC nu ineens dicHj moet. „Dat is niet vreemd", voegen zij daar aan toe,„(als je bedenkt dat de hele zaak tot nu toe in vertrouwe lijke, stukken en in besloten vergaderingen is behandeld." De CPN stelt evenals de fractie van PPR en PSP dat geluidsoverlast en de gerin ge belangtelling niet meer is dan een stok om de hond te slaan. De communisten, zien zelfs een bewuste lijn in de houding van het college van B eh W. Geluidsisolatie wordt niet aangebracht; er wordt een woonvergunning verleend 'voor een leegstaand pand, dat de directe buurman van Ozo bleu'is; daarna staat de ge meente toe het huis naast het pJC te verbouwen om vervol gens de hoeveelheid decibels Jé gaan meten. Dit wordt door de CPN ais een soort doorge stoken kaart beschouwd. In de laatste alinea van de brief weet Frans van Woer- kom van de CPN ook nog wel een goedkopere oplossing voor het geluidsprobleem in Ozo bleu. „Werk met zand", schrijft hij. „Dit zal de ge meente Maassluis, met een rij ke traditie op dit gebied, zeker aanspreken..." Schiedam Jongerenwerker Jaap van der Graaf heeft het opgenomen voor de op staande voet door de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) ontslagen opbouwwerker Jos van der Lugt. „Er is van alles gesuggereerd; diefstal, malversatie, valsheid in geschrifte en fraude, maar met details konden ze niet ko men. Het is allemaal overdre ven. De boekhouding van de Jaap van der Graaf: „Ver antwoordelijkheid ligt bij de penningmeester..." SSSN deugt niet. Zo hebben wij wel eens een tijd op ons sa laris moeten wachten. Maar dan moeten ze niet Jos de schuld geven dat er geknoeid is. Het lijkt nota bene de PvdA wel, waar je diezelfde ongein hebt. 't Is echt vergelijkbaar", aldus Van der Graaf. „Toen ze in de uitgaven van het opbouwwerk iets vonden dat niet kon, hebben ze het meteen aangegrepen. Jos is ziek en kan zieh niet verdedi gen. Ondertussen doen de be stuursleden Eiso Blaauw en Piet Penning, ondanks hun zwijgplicht, uitlatingen die hem gewoon op een dief doen lijken. Achteraf kan hij dan wel gerehabiliteerd worden, maar ondertussen denken zijn buren zowat dat hij zijn huis verbouwd heeft met geld van de SSSN. Ik ben echt woest over dat gekonkel," aldus Van der Graaf. Over de 'verschrijvingen', die het SSSN-bestuur geconsta teerd heeft en die leidden tot Schiedam Wethouder Cor van Tilborg (stadsvernieuwing) heeft van zijn collega Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening) een soort volmacht gekregen om zich met alle ruimtelijke aspecten in de oude Branders- buurt bezig te houden. Dat scheelt het ambtelijk apparaat veel problemen in de coördinatie van de woningbouw iri dit ge bied. Gevreesd werd dat zij een speelbal zouden worden tussen Zijdeveld (PvdA) en Van Tilborg (VVD), die eikaars porte feuille aanzienlijk overlappen. Voorkomen is nu dat Van Tilborg voor, eüc wissewasje met woningdifferentiatie, riolering, groenvoorziening enzovoorts naar Zijdeveld moet stappen voor een pa- raafje ter goedkeuring. De VVD-wéthou- der mag het zelf doen. Er zijn gemeente raadsleden, die hierin een precedent zien voor de andere stadsvernieuwingsgebie den in Schiedam-Zuid, -Oost en -West. Ook hier zou Zijdeveld,.van zijn eigen ta ken afstand kunnen doen. De voorlopige regeling voor Schienoko,' zoals de Brandersbuurt officieel heet, maakt het de betrokken bewoners duide lijker bij wie zij kunnen aankloppen voor inspraak en dergelijke. Voorlopig hebben zij al laten weten dat zij betrokken willen worden bij de archïtectenkeuze voor de woningbouw rond het Spinhuispad, de Raam en de Sint Annazusterstraat. Ér is een eis dat de architectuur afgestemd moet worden op het historische karakter van.de omgeving en de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum, spreekt in dit verband van een slecht voorbeeld met de geplande nieuwbouw aan de Korte Ha ven, locatie DraUa-fabriek. Gemeenteambtenaren Bohré en Schaap menen dat er rond het Spinhuispad plaats is voor 445 woningen in hooguit vier bouwlagen. Op zijn vroegst -kan medio 1984 met de bouw begonnen worden. De toekomst van café De Goudsbloem hangt af van nieuwe bepalingen in het bestem mingsplan Schienoko en van mogelijkhe den tot verdere restauratie. VIaardingen De gemeente raad heeft zich tijdens de be- ■grotlngsvergadering, die vrij dag, werd afgesloten, nog met uitgesproken over de suggestie van de CPN/PSP'er Hans Pol dervaart, om bij alle toegangen van de stad bordjes te bevesti gen jnet de tekst 'Kernwapen- vrije gemeente'. Op aandrin gen (van het college van B en ■<r de motie, die Poldervaart over. dit onderwerp indiende, yooiiopig aangehouden tot de volgende vergadering van de commissie voor algemene za- Er is namelijk ook een brief bmnengekomen met een soort gelijke suggestie, die al voor die vergadering stond geagen deerd. Die brief zal tijdens de discussie dan meteen worden nieegenomen'. In Schiedam is menrer al uit. Daar was een meerderheid van de raad te- die bordjes. ^uiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiifiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiijiiiiniiiiumniiiHiitiiiiii^ Vlaardingen Vlaardin gen accepteert onder geen enkele voorwaarde giftig havenslib op haar grond gebied. Die uitspraak heeft de gemeenteraad vrijdag vrijwel unaniem met alleen D'66 om procedurele redenen tegen gedaan tijdens de stem ming over het hoofdstuk milieu van de begroting. Een amendement van de SGP/RPF-fractie om de milieuparagraaf in het nieuwe beleidsprogamma I met die zin aan te vullen t werd in tegenstelling tot wat wij in deze krant van afgelopen zaterdag schreven door de raad aangenomen. De kwestie was aan de orde gesteld door D'66, die vond dat de formulering over havenslib in het be leidsprogramma niet ver genoeg ging. De fractie had de tekst in het be leidsprogramma, „Haven slib wordt slechts voor op spuitingen gebruikt, wan neer dat uit milieuoogpunt verantwoord is. Uiterste zorgvuldigheid moet wor den betracht", willen ver vangen door de aandui ding dat giftig slib onder geen enkele voorwaarde zou worden geaccepteerd, maar dit viel bij PvdA en CDA niet in goede aarde. Daarop stelde de SGP/RPF-fractie voor, de oorspronkelijke tekst in het beleidsprogramma te handhaven, maar die met de zin van de D'66 aan te vullen. Dat werd door de raad wel geaccepteerd. De fractie van D'66 stem de echter, mokkend dat haar idee was verworpen, tegen. miiiiiniiiiif i iiiiiiiini liuniiiiiiiiiiiiiii ii ju ii i ii jiiii ui i hu tun ii iiniiii in iiiniiiiiiiiiiii iiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiiif niiiiiiiifinnif Hij is er weer, de Goedhei ligman. Zaterdag heeft Sint Nicoiaas naast zijn 'officiële' intocht op het eilandje Mar ken ook Vlaardingen en Maassluis aangedaan om de vele duizenden kinderen, die op hem stonden te wachten, te begroeten. Het werd zowel in de eerste stad aan de Waterweg ais in de haringstad een feestelijk gebeuren, dat weliswaar niet onder een stralende he mel plaatsvond, maar dat ook niet door enige regen van betekenis werd ver sierd. Kil was het wel voor de vele wachtenden. Zowel in Maassluis als in Vhiardingen werd de Sint officieel door de burge meester ontvangen. Daarbij was opvallend dat de Vlaar- dingse burgemeester Fred van Lier nog niet helemaal tekst-vast is, als het aan komt op het zingen van 'Oh, kom er eens kijken'. Zijn collega Hans van Es in Maassluis had daar geen moeite mee. Maar Van Lier deed een dergelijke intocht ook voor de eerste keer, ter wijl hij zelf geen kinderen heeft, dus oefenmateriaal is thuis niet aanwezig. De Sint heeft hem inmiddels verge ven- Bij zijn toespraak in Vlaar dingen, uitgesproken vanaf het balkon van het stadhuis op de Markt, liet sinterklaas merken van alle plaatselijke situaties uitstekend op de hoogte te zijn. In zijn op rijm gestelde speech liet de bisschop weten het zeer op prijs te stellen dat Vlaardin gen ondanks de beroerde tijden toch de gelegenheid en de centen gevonden had om hem te ontvangen, en dat 'ondanks de dissiden ten'. Hij maakte daarmee fijntjes duidelijk, dat de twee CDA-leden Vermeer en Van der Linden vanwege hun afwijkend stemgedrag tijdens de behandeling van het Vlaardingse verkeerscir culatieplan in zijn grote boek een speciale aanteke ning hebben gekregen. In de agenda van de Sint staat de intocht in Schie dam voor aanstaande zater dag genoteerd. het onmiddellijke ontslag van Van. der Lugt, zegt Van der Graaf; „Als wij bij de Makro boodschappen deden voor de SSSN, kocht Jos wel eens een kilo pampers voor zijn kleine. Hij was onder het vorige be stuur gewend dat hij de reke ning wel terug zou krijgen. Dat was zo de gewoonte ge worden. Maar nu zit er drie maanden een nieuw bestuur; die doet dat niet en hij krijgt de zak. Wat in vijfeneenhalf jaar is opgebouwd, weet zo'n bestuur in drie maanden de vernieling in te draaien. Want niet alleen Is Jos nu weg, maar er gebeurt meteen niets meer in de wijk." Wethouder Hafkamp ver klaarde vrijdag tegenover het Rotterdams Nieuwsblad dat B en W op formele gronden toe stemming hebben verleend aan de SSSN om het ontslag te geven. „Inhoudelijk ïs niet naar de kwestie gekeken," al dus Hafkamp, die daaraan toe voegde dat er in Nederland voldoende rechtswegen zijn om alsnog je zin te krijgen, als je terecht verongelijkt bent. Jaap van der Graaf vindt dat onvoorstelbaar. „Er staan kei harde leugens in die ontslag brief. Daar zullen B en W toch niet op afgegaan zijn? De ver keerde is veroordeeld. Als er geld zoek is, is dat gebeurd on der verantwoordelijkheid van de penningmeester." Vlaardingen Het is onmoge lijk een systeem te ontwerpen, waarmee de gemeentelijke be lastingen progressief zouden worden, dus in hoogte afhan kelijk van het inkomen van de belastingplichtige. Dat stelde het college van B en W vorige week in antwoord op een mo tie, die door de SP'er Remi Poppe in die richting was in gediend. Naar de mogelijkheden tot het aanbrengen van progressiviteit in de gemeentelijke belastin gen is enkele jaren geleden al eens een onderzoek ingesteld, dat die onmogelijkheid uit wees. Voor de onroerend goed- belastïng is het progressief ma ken zelfs wettelijk verboden. Maassluis Uit een kantoor in de Spechtstraat in Maassluis zijn dit weekeinde gouden en zilveren sieraden en munten gestolen ter waarde van 20.000 gulden. De inbreker is via de achterdeur het pand binnenge drongen. In diezelfde nacht zijn uit een woning aan de spinnerij in Maassluis voor 250 gulden aan sieraden ontvreemd. De inbre kers zijn ook hier via de ach terdeur het woonhuis'binnen gedrongen. ,De geluidsapparatuur van een jongerencentrum aan de Lan ge Boonenstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag ge stolen. Andries Greiner voor het vormingscentrum. Maassluis Op uiterst ludieke wijze is het vormingscen - trum De Maaskant in Maassluis officieel In gebruik geno men. Het tot ontploffing brengen van de school toeter, voor het oog van ruim 300 genodigden, betekende de ope ning. Van het ministerie moeten nu eenmaal allerlei voorzie ningen verplicht worden aangebracht in een nieuw schoolgebouw. Daaronder ook een toeter. Die past echter niet in ons onderwijssysteem en daarom hebben wij het tot ontploffing gebracht,verklaarde directeur Andries Greiner na de opening. De Maaskant heeft nu eindelijk het onderkomen waar het al zo lang op heeft gewachtToen acht jaar geleden werd gestart, moest men zich behelpen met 'het luxe kip penhok', aan de Lijsterlaan, zoals het toenmalige gebouw in de wandelgangen werd genoemd. In die tijd ook groei de het vormingscentrum tot het grootste in Nederland. Momenteel volgen er ruim 400 leerlingen tal van cursus sen en lessen. „Wij willen op motiverende wijze bezig zijn en dat alles in een niet schoolse sfeer. De jongeren moeten perspectief hebben voor de toekomst en dat willen wij bieden,aldus Andries Greiner in zijn korte toespraak. Het officiële gedeelte was overigens maar van korte duur. Slechts onderwijs-wethouder Elly Coenen, Jan Sas, de heer Baars van het ministerie en Andries Greiner voer den het woord. Daarna werd er in informele sfeer nage praat in het vormingscentrum zelf. Zie ook pagina 10. ^muziek van Intertexta, die in niets, maar dan ook in niets, j op de muziek van Schönberg ^lïjkt. De indruk mocht even ontstaan zijn. Schiedam Vrienden, zei Hans Paalman heel nadrukke lijk. De museumdirecteur kon het niet nalaten zaterdagavond bij het jubileumconcert van Intertexta een zwaar accent te leggen op het woordje 'vrien den'. Hij richtte die woorden met name tot Bob van der Wel, die als componist en lid van Intertexta èn als bestuurs lid van de vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum te Schiedam het jubileum van het kamermuziekgezelschap mede tot het zijne maakte. Paalman refereerde eraan dat Van der Wel ooit één keer boos is weggelopen, maar hij verklaarde dat aan hun vriendschap daarmee geen af breuk was gedaan. Paalman wilde nu eens een eind maken aan de constante stroom van geruchten, dat de verhouding tussen de Vrienden en hemzelf niet denderend is. Hij gaf hoog op van zijn twintigjarige sa menwerking met Bob van der Wel. Deze kreeg een gelijklui dend compliment, maar dan voor dertig jaar samenwer king, van het Schiedams Vrouwenkoor. De museumaula zat vol, zater dagavond, voor de levendige ■Schiedam Een baby wegen was de officiële openingshan deling van het nieuwe centra- Ie gebouw van de kruisvereni ging in Schiedamdie burge meester John te Loo vrijdag middag verrichtte. Het nieuwe gebouw aan de Van Swinden singel is bestemd voor mensen. uit Schiedam-Centrum en - Oost. De burgemeester legde de achttien jaar oude Caroline Mol, het dochtertje van een bestuurslid van de kruisvere-, niging, heel voorzichtig op de schaal. Maar of ze nu achi pond of acht kilo woog kon hij ook na die handeling nog niet vertellen. „Ik heb de hoop eri de stellige overtuiging dat dit werk in de toekomst door meer professionele krachten zal worden gedaan", zei hij. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een sierlijk olielampje. O ™a*nd*bon. ,riJV,ng; f "°°apla,u S, P/eJ?fdei»oeife f "aam.. Adres: f P°stcode:. Telafoon. ^tu**rdebn - vÈ mM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1