Geen geld voor toren Architect lacht om bange vrouwen Stem voor ondernemers bij stads vernieuwing Wijkbij eenkomsten veranderen niets Bewoners oud en wijs genoeg'' Adviescommissie wilgeen tuindeuren aan straatkant IZwangere vrouw op 7 nippertje in ziekenhuis Teken aan de wand: 'Enge buurman kan ook door de achterdeur Deetman beslist over Harlekijn Lectuurhuis j es buiten gebruik Werkloze jeugd aan de slag met renovatie Man dood door arbeidsongeval Prem Samaadje mag niemand aanstellen VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 Vlaardingen Uit de wijkbijeenkomsten, het gesprek tussen het college en de bevol king, is nog nooit nieuw beleid ont staan. Daarvoor bleef het te veel bij vragen over het snoeien van de heg of het branden van de lantaarnpaal. Desondanks blijft die tournee van het ge meentebestuur door de Vlaardingse wijken be staan. Maar ingewij zigde vorm: vragen over' 'eenvoudige' za ken zullen niet meer doordringen tot de agenda. Het college be paalt wat precies 'een voudig' is. De mensen kunnen op de wijkbijeenkomsten niet meer terecht met kleine individuele-pro- blemen. Uaarmee moe ten ze maar direct naar het gemeentehuis of naar de gemeentelijke diensten. Bep Nachtegaal (PvdA) en Don Rodrigues (D'66) vroegen zich af, of dat niet een stroom van brieven zou, ople veren, als de klachten niet snel werden ver holpen. „Dan krijg je een boemerang-effect", zei Rodrigues. „Als de mensen 'een probleem op een wijkbijeenkomst naar yoren brengen wordt het behandeld door de wethouder. Dat heeft vaak sneller ef fect, dan wanneer ze zelf bellen." Om dat tegen te gaan wil Wijnstok op de wijkbijeenkomsten een klachtenformulier neerleggen. „Dan kun nen de mensen in het voorbijgaan snel hun probleem noteren. Want over lantaarnpa len hoeven we het op die bijeenkomsten niet te hebben. Daar moet echt een discussie met de wijk gevoerd, wor den." Schiedam Als een duidelijk .voorteken, dat de toe- komst van het Passagetheater uiterst onzeker is, heb ben B en W besloten „voorlopig" af te zien van het aanbrengen van" noodzakelijke bekledingsplaten op de toneeltoren van de Schiedamse schouwburg. Met dat Voorlopig' maakt het college kenbaar dat die platen er natuurlijk altijd nog kunnen komen, maar daar gelooft - eigenlijk niemand meer in. rSinds de films niet meer ver toond worden, gaat het al he lemaal slecht met Passage. Een '■operazangeres kreeg onlangs bij een koffieconcert slechts vier bezoekers, wat een gevolg is van de uiterst magere recla me die Passage nog voor zich zelf maakt, en een voorstelling met onder anderen oud-Schie dammer Ton van Duinhoven ging al haast helemaal niet. door wegens organisatorische problemen. Nu ook de directeur van de Schiedamse Gemeenschap, Ruud Piliard, een 'multï-cultu- reel' plan heeft ingediend voor het Stadserf waarin een nieu we theaterzaal is opgenomen, hoeft Passage ook van die kant niet meer te rekenen od een pleidooi voor het behoud. Begin dit jaar gingen al stem men op in de PvdA om dit cul turele-paradepaardje van oud- burgemeester Harm Roelfsema te verkopen aan C A en een nieuw, kleiner theater te bou wen in de Brandersbuurt. Enige tijd geleden liet de ex ploitant van het buffet van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, Johan Lycklama, weten geen interesse te hebben voor een soortgelijke exploitatie van de Passage-foyer. •Vlaardingen De ondernemers moeten een volwaardige stem krijgen bij de stadsver nieuwing in hét centrum. Die mening deelt de commissie inspraakbegeleiding met de organisatie van Vlaardingse ondernemers (OVO). Tot nu toe werden de ondernemers ér in de projectgroepen alleen maar bij ge roepen, als hun directe belangen in het ge ding waren. In het centrum willen ze overal over meepraten, en de commissie vond dat terecht. De projectgroep die de stadsvernieuwing in het centrum 'doet' moet. nóg gevormd wor den, maar vast staat aTwel dat de winkeliers 'daar een belangrijke stem in willen hebben. En die krijgen ze ook als het aan de ver schillende commissies ligt, waar zij tot nu toe hun belangen, bepleitten. In alle vorige projectgroepen was de vertegenwoordiger van de ondernemers een ad hoe-lid. De on dernemers willen in het centrum volwaar dig lid zijn. •■„Stadsvernieuwing, renovatie en nieuw bouw, bepalen de sociale structuur van een Stadsdeel", zei Don Rodrigues van D'66. En die structuur bepaalt volgens hem weer wel ke produkten dewinkeliers wel én niet móéten verkoken. „Het plan is om op veel plekken in het centrum huizen voor een- en .tweepersoons huishoudens te bouwen. De Winkeliers moeten hun. voorzieningen daar op afstemmen." Frans Hoogendijk stelde de vergadering na mens de OVO gerust: „Wij willen heus niet meepraten over de kleur van de tegeltjes in de badkamer. Maar bij de stadsvernieuwing in de binnenstad gaan dingen gebeuren die belangrijk zijn voor ons.-Daarom vind ik dat we récht hebben op een,vaste plaats in die projectgroep." Sputteren Wethouder Jelle Wijnstok en mspraakamb- tenaar Van Pelt sputterden nog wel een beetje tegen, „De winkeliers blijven ook vol ledig geïnformeerd als ze ad hoc in die. pro jectgroep ziten", zei Van Pelt. „Onderne mers zijn ad hoc-leden, die er. wel altijd bij .betrokken worden als. hun belangen aan de orde komen", verklaarde Wijnstok. „Maar ze blijven ad hoc-lid; dat gooien we niet zo maar om." Het werd wel omgegooid. De commissie was unaniem van mening, dat de belangen van dé ondernemers' iri het centrum zo groot zijn, dat ze een vaste plaats in de project groep moeten hebben. En Wijnstok zou dat „meenemen" naar het college. 1 Ook over het aantal bewoners in de project groep was de commissie soepeler dan het college aanvankelijk wilde zijn. Vijf bewo ners in een projectgroep is genoeg, hadden B en 'W bedacht. Maar de commissie vond dat de bewoners dat zelf maar uit moesten zoe ken. Rodrigues vond dat ze daar recht op badden, want: „Ze hebben toch al een enor me achterstand op de ambtenaren in de pro jectgroep." - - - Wijnstok zei uiteindelijk, over het gegeven van een maximum van vijf bewoners in de groep: „Daar is iedereen tegen te; hoop gelo pen, maarhet ;isniet- zo belangrijk: De be woners zijn'oud en 'wijs genoeg om dat zelf uit te. dokteren"! Hij voegde daar als beper king1 aan,.toe, dat de situatie in de deelpro- jèctgroep wel werkbaar moest blijven. Architect K. Polgar Schiedam Minister van on derwijs en wetenschappen Wïm Deetman krijgt deze maand een verzoek binnen van de gemeente Schiedam, waarin gepleit wordt voor het openhouden van kleuterschool De Harlekijn aan de Burge meester .Van.Haarenlaan. Het gaat tenminste om handhaving gedurende het jaar 1963, tegen de tendens van een afnemend kinderaantal in. Agent De Jong mag Laura even vasthouden, terwijl moeder, vader ep zijn collega Ten Hoeve blij toekijken. Spijkenïsse De spanning voor mevrouw Soete- aoorxomen aan was: de Spijkemsserorug stono I man uit Spijkenisse is voorbij, nu ze dolgelukkig is open.; Na. korte tijd verschenen de gealarmeerde po ll met haar bijna zés pond wegende dochter Laura aan litieagenten De Jong en -Ten Hoeve, die mevrouw wie'zij gisteren het leven schonk. Met behulp van Soeteman onmiddellijk in hun auto namen. T1- de politie in Spijkenisse en Rotterdam kwam zij' woensdag nog precies op tijd om de geboorte van Met loeiende sirene en zwaailicht reden ze :richting haar kind in het DïjKzigtziekenhuis in Rotterdam Diikzigtziekenhuis. Gisteren~zijn beide agenten van plaats te laten vinden. s i politie naar het Dijkzigtziekënhuis 'op -bezoek ge- - weest bij mevrouw Soeteman om te kijken hoe ze J Vader Soeteman was een uur voor de bevalling ten het maakte. Zij'kwamen niet met lege handen., Om einde raad"geraakt,.toen hij met zijn vrouw in een de vreugde van. mevrouw Soeteman te verhogen 'file op de Groene Kruisweg belandde waar geen brachten ze eén. bloemetje Vcrdr. haar mee.. Schiedam Het Waddinxveense architec tenbureau Treffers en Polgar en de vrou wen adviescommissie voor de woningbouw in Schiedam (VAC) verschillen van mening over de deuren, zoals die in het bouwplan voor de Korte Haven staan getekend. De voordeuren zijn bij dit complex aan de ach terzijde gepland en de woonkamers aan de voorkant hebben met de straat verbinding via tuindeuren, zoals architect Kornel Polgar deze noemt. De VAC is hierover.in de pen geklommen, maar kreeg van Polgar eenbriefje terug- dat mevrouw Snoep „nogal nijdig" maakte, zoals zij zegt. „Hij vroeg of wij soms ook bezwaar hebben, dat er entreedeuren in de woningen komen", zegt mevrouw Snoep. Het zinde haar niet dat 'op die manier de draak ermee gestoken werd. „Het gaat ons alleen om die zogenaamde tuindeuren aan de straatkant. Het is in die binnenstad tegenwoordig te'", al zo griezelig. Dan kan je thuis in de woonkamer beter wat meer geborgenheid vin den. En zo'n tuindeur, daar zit nu net veel glas in, zodat ie dereen naar binnen kan kij ken. Moet dat nou zo nodig?", aldus mevrouw Snoep. Haar visie wijkt weer af van wat de bewonersverehigïng Schiedam-Centrum woensdag avond bij monde van waarne mend voorzitter Jan Hagen doorn opmerkte. Hagendoorn pleitte juist wel voor deuren aan de 'straatkant, al zag -'hij dan liever gewone voordeu- ren, zoals men deze over ai ziet. Hem werd te verstaan ge-, geven, dat als de. VAC 'haar zin had gekregen er helemaal geen deuren waren geweest, maar enkel raampjes. Me-: vrouw Snoep bestrijdt dat. „Er speelt natuurlijk meer 'mee. Als er achter een deur eerst' nog een halletje zou zitten. Volgens Polgar en zijn assistent Gerrit Blankvoort bevordert dat het contact met het leven op straat. Maar dat zijn de huisvrou wen van de VAC in het geheel niet met de ontwerpers eens. „Er is nauwelijks sociale controle mogelijk, want overburen zijn er niet. En wat heb je aan die tuindeuren, als zij dicht moeten blijven? Want zet je ze open, dan staan colporteurs en ander ongewenst bezoek zomaar ineens voor je neus", repli ceerde gistermiddag VAC-voorzitter J. Snoep-Marree. scheelt dat aanmerkelijk m de tocht. Dat was een oplossing geweest. Nu kunnen er tocht- strips gebruikt worden, zegt de architect, maar dat helpt niets. Dan heb je wel heel dure deu ren nodig, want tegenwoordig trekken ze nogal gauw krom. En die huiskamers staan in dat plan voor de Korte Haven nu precies aan de noordkant. Dat is koud", zegt zij. -Bij de bijeenkomst over het Korte Haven-plan werd woensdagavond nogal de spot gedreven met de angst van de vrouwen voor ongewenst be zoek. „Ze zijn zeker bang dat de buurman plotseling achter hun rug staat, als zij de bedden aan het opmaken zijn? Alsof die enge buurman niet door de achterdeur naar binnen kan", zei men. Mevrouw Snoep vindt dat een kinderachtige reactie. „Ik weet ook wel dat. als iemand kwaad wil, hij toch wel binnenkomt, al klimmen ze over een schutting heen „of "hét platje óp", zegt zij. „Maar. .dat'doet niets af-aan onze op merkingen, dat de privacy in de woonkamers aan de Korte VAC-voorzitter J. Snoep- Marrevee Haven eronder zal lijden. Te meer ook, omdat die tuindeu ren naar binnen toe opengaan. Dat kost trouwens nog veel ruimte in de kamer ook. Na tuurlijk, wij hebben de wijs heid niet in pacht en wij zijn ook niet technisch; maar met zulke adviezen, die wij vanuit onze ervaring geven, kunnen ze toch. wel meer rekening houden?", zo vraagt mevrouw Snoep zich af. Ook de gemeente Schiedam is hierover aangeschreven, maar de VAC vernam nog geen be vredigend antwoord. Mevrouw Snoep: „Bij de nieuwbouw in de binnenstad zie je nu dezelf de soort tuindeur-oplossing. Maar daar staan tenminste nog muurtjes voor, dat scheelt. En bovendien wonen de mensen er dichter op elkaar dan 'aan de Korte Haven. Zo is de soci ale controle groter." Vlaardingen De Iectuur- huisjes van het Rode Kruis in Vlaardingen worden niet meer gebruikt. Het- hoofdbestuur van het -, Nederlandse Rode Kruis heeft, mede om finari- ciële i' -redenen, besloten mét. onmiddellijke ingang deze ac tiviteit te stoppen. Als argu ment noemt het 'hoofdbestuur:-, ook delhuidige mogelijkheden voor "zieken, bejaarden en-, ge handicapten om'boekén te le nen I vande openbare biblió- .theken;- Maassluis Werkloze jonge- ren en schoolverlaters in Maassluis kunnen aan de slag gaan met renovatieprojecten. Het plan, .dat het Gemeentelijk Woningbedrijf van Maassluis heeft gelanceerd, is positief door de Raad voor de Volks huisvesting ontvangen. De jeugd, die op deze wijze enige ervaring kan opdoen, zal bijvoorbeeld bij de opknap* werkzaamheden aan. de Sta- tionstraat kunnen worden in gezet, De aannemers kunnen zelfs verplicht worden werklo ze jongeren en schoolverlaters mee te laten werken. Daar voor hebben zij echter wel het recht een speciale subsidie aan te vragen. Ook is het Woning bedrijf van plan dan een bij drage beschikbaar te stellen. Schiedam Een 42-jarige Schiedammer is gistermiddag na een bedrijfsongeval op. de wërf van Wiltón-Fijenoord op weg naar het ziekenhuis over leden. Hij was op het schip Nedlloyd Amersfoort bezig met het bevestigen van rollui ken. Eén van die rolluiken -schoot naar voren en de Schie dammer raakte bekneld tussen het rolluik en een staander. De GGD bracht de man naar het Schielandziekenhuis, maar bij aankomst daar bleek hij over leden. Schiedam De Surinaam-. s/ Antilliaanse vereniging Prem Samaadje in Schiedam- krijgt geen subsidie voor het! aanstellen van drie beroeps krachten!' Ook een subsi-v dièaanvraag voor' sociaal-cul turele activiteiten - is nog niet gehonoreerd, maar door B en l W doorgestuurd naar het mi nisterie van /.welzijn,-.-volksge zondheid en cultuur; waar-be keken moet worden ióf/ïhet past in het landelijk kader van subsidiëringrvan; Surinaamse en Antilliaanse instellingen- yoorsamenlèvingsopbóüw.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1