ROTTERDAM wil eigen beleid voor ing werkloosheid Daklozen niet meer bedreigd HflRiiM Dierenvrienden zitten Ideeën zat, maar nu voor elke onnozelheid naar Den Haag' elkaar in de haren •- Keuze onderwijs gehandicapten zaak van ouders Nina Ricci Rotterdam Tweede-Kamercommissie naar politie Rotterdam Rotterdam Het is niet dé zwerfdieren eerste keer datmensen el- Meijer op, baar in de.haren zitten over derdaad het zwerfkat derwerp Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RV/RY/RW 3 december 1982 van links naar -- rechts: e\ Burgemeester Bram Peper, coördinator van het organisatie- _.y project, Ruud Nederveèn, voorzitter drs. Ton Planken en Hein Hanegraaf van de Federatieve Vereniging Vrijbaan. dat mensen el- in de haren zitten over Op het ogenblik is de LweiiivdL in Rotterdam - on derwerp van een .memings- .verschil. ./.Vórige - week zaterdag schre- fvén' wij, dat asielbeheerder HL Dupon de laatste tijd min- :!der medewerking van een deel van de bevolking onder-- vindt bij- het oplossen van het probleem:--der, zwerfkat-- ■ten.. Hij stélde, dat daardoor het gevaar dreigt vanterug glijden naar een. situatie zoals - in*dé tijd, vóórdat zulke' uit- ,stekende: resultatenwerden bereikt. Een en ander is bij ;?de tien jaar bestaande Stich ting- De Zwerfkat min of /meer in het verkeerde keel- gat geschoten.' Mevrouw P.C.J. Meijer uit de Tak van -.Poortvlietstraat acht, hetgeen, de/asielbeheer der heeft gezegd een 'gemak kelijke manier om er van af te komen'. „Een half jaar ge leden", aldus mevrouw Meij er, „begon het katten bestand zich weer uit te breiden. De Dierenbescherming gebeld. Het antwoord was: we halen alleen jonge, -nog blinde beestjes en zieke dieren op. :;De mensen van de Stichting De Zwerfkat waren echter - direct bereid om te helperi. Diverse avonden zijn zij"be zig geweest met een uiterst praktische vangkooi. Vrijwel alle zwerfkatten werden ge vangen. Enkele waren ern stig ziek en moesten dus ins lapen! De andere zijn gesteri liseerd of gecastreerd en na genezing teruggezet in het blok. De mensen van de Stichting De Zwerfkat doen alles zonder vergoeding in hun vrije tijd. Avond aan avond. Op zaterdag en dik wijls op zondag. Ik ben naar 'aanleiding van de vangactie in ons blok een inzameling begonnen bij de bewoners. Het resultaat was een leuk bedrag. Bij één der mede- Werksters thuis is een zie kenboeg ingericht, waar de behandelde dieren rustig kunnen genezen voordat zij worden teruggezet in hun wijk." Wat betreft het voeren van merkt' mevrouw Meijer op, dat hierdoor in derdaad het aantal wordt uit gebreid. „Maar als men be denkt, dat, praktisch elk zwerfdier eens door de men sen, is verjaagd of in de steek door Ben Swaep gelaten, "dan ..vind ik-het lor gisch, dat-mensen, die voe ren, dit gewoon - hun plicht vinden." Asielbeheerder Dupoh vei--, klaart uit. de.grond van zijn hart dat de Rotterdamse Die renbescherming niets tegen de Stichting De Zwerfkat heeft. „Integendeel", zo verklaart hij, „het is toch schitterend,-dat er mensen zijn, die meewerken aan een mogelijke oplossing van dit probleem. Wij als Die renbescherming hebben nog tientallen andere taken dan die van de zwerfkatten te. be handelen. Ons standpunt is, dat het met alle verschillen van inzichten, die er kunnen bestaan, toch mogelijk, moet zijn met elkaar rond dé tafel te gaan zitten.In. goed overleg ;kun je immers zoveel haken en ogen uit de weg ruimen. Best mogelijk, dat, zoals de Stichting heeft beweerd, .wij wel eens een niet,zo'n deugde- - lijke vangkooi hébben be- schikbaar gestéld. Zoiets kan gebeuren; Maar dat is .toch geen réden om elkaar lelijk te. gaan bejegenen. Mevrouw. Meijer heeft moeten constate- reri, dat";het aantal zwerfkat- tem/zich helaas weer aan- het uitbreiden is. Er is dus toch, op z'n zachtst uitgedrukt,, een te ruglopende belangstelling. Je kunt volgens mij nu nog spre ken over een zekere consolida tie, maar de situatie kan snél weer érger worden. Men denkt dat, omdat het asiel is uitgebreid, er voldoende plaats is voor verwilderde katten. Dat is dan.;; een foutieve me- hing. In der-nieuwe quarantai ne is het aantal beschikbare plaatsen toch ook beperkt. Bo vendien moet je erg oppassen .met zwerfkatten ten aanzien /van de gewonehuiskatten. Vele zwervers lijden namelijk', aan de gevreesde niesziekte^ .Voordatje het weet zijn dege- zonde, goed plaatsbarekatten er-mee besmet. Zo'n epidemie kan funest zijn voor het gehele kattènbestand' van het mo ment in ons opvangcentrum. Een 'heel moeilijke materie. Vandaar dat wijbij een ge richte zwerfkattenactie in een .wijk trachten de beschikking te krijgen over een schuurtje of iets van dien aard. Daar kunnen behandelde zwervers dan op hun verhaal komen. Nou, dat doen ze bij De Zwerf kat ook." Katten in het asiel. „Men denkt dat er voldoende plaats is voor verwilderde katten, maar dat is niet juist." Rotterdammers De Vereni ging van Gehandicaptenorga nisaties Rotterdam (VGR) meent, dat in-het RN van gis teren ten onrechte de indruk dsge wekt dat de VGR van me- .■"ning is dat lichamelijk gehan dicapten naar gewone scholen moeten. Men meent .dat de.' kop boven het artikel een onjuist citaat bevat. „In de nota 'Uitgangs- punten en beleidsvoornemens van de. VGR' wordt aangege ven dat de VGR gaat onder zoeken of het mógelijk is om lichamelijk gehandicapten .on derwijs te laten volgen op ge wone scholen. Achtergrond bij ditonderzoekis, te bereiken datV de keuzemogelijkheden van ouders geoptimaliseerd worden en waar nodig ver groot", aldus de VGR. De VGR vindt dus niet, dat licha melijk gehandicapten naar een bepaalde vorm van onderwijs moeten gaan, maar wil ouders, beter in de gelegenheid stellen, een beslissing te némen' over het onderwijs dat hun' kind gaat volgen! Op dit moment 'zijn volgens de VGR de.keuzë- mógeKjkhederi/te. beperkt.;. Aantijgingen „Prachtig, maar er hebben ons wel eens berichten bereikt, dat wat al te rigoreus door de stichting te werk zou zijn ge gaan bii het aanbieden van voor inslapen bestemde zwerf katten bij dierenartsen. Laat ik hieraan onmiddellijk toe voegen: bewezen is dit niet. Zulke aantijgingen over en weer moeten we echter verge ten. Er zijn zoveel organisaties, die beweren het beste met het dier voor te hebben. Vaak wordt er langs elkaar heen ge werkt, al moet ik stellen, dat het in Rotterdam in dit opzicht nog zo slecht niet is. Er zou echter nog veel meer moeten worden samengewerkt. Wij als ■Dierenbescherming willen best weer gaan praten met Stichting.De Zwerfkat Het is hard nodig, juist in déze tijd van recessie en de ongetwij feld daarmee gepaard gaande teruglopende belangstelling voor het zwerfkattenprobleem, te proberen de krachten zo veel mogelijk te bundelen. Een groot probleem is momenteel onder 'meer om het geld te vinden voor de acties. Ook bij Dierenbescherming moet aan zienlijk worden bezuinigd. Na tuurlijk is al een zoveel groter asiel aanzienlijk duurder in exploitatie. Voor 1983 is het te kort op.de exploitatie van het asiel begroot op een half mil joen." Reductie Mevrouw Philipse-Lampe uit Immobïlïastraat in Rotterdam- Zuid heeft zelf zwerfkatten, door de dierenarts laten be- handelen. Zii vindt de kosten echter erg begrotelijk' wor- - den. Daarom zou zij dierenart sen willen vragen de behande ling van" zwerfkatten tegen sterk gereduceerde prijs te verrichten. En dan vooral het steriliseren en het castreren. „Anders voorzie ik dat men sen, die toch van goede wil zijn, het niet langer kunnen bolwerken om hun medewer king aan de oplossing van het zwerfkattenprobleem te leve ren", is haar mening. Rotterdam In Rotterdam zijn ideeën en instrumenten genoeg om de werk loosheid te bestrijden. Oplossen van de werkloosheid lijkt daarentegen voorlo pig uitgesloten. Wel zal de gemeente zo veel mogelijk steun verlenen bij levens vatbare initiatieven en lijkt het bedrijfs leven bereid zijn overcapacxteiten ter be schikking te stellen. Dit zijn de belang rijkste gezichtspunten die gisteren tij dens het symposium 'Werkloosheid is maatschappelijke verspilling' naar voren kwamen. Onlosmakelijke voorwaarden om deze ideeën uit te werken, zijn ech ten een andere kijk op werk en de'mo gelijkheid om op lokaal niveau een eigen sociaal-economisch beleid te voeren. „Als het rijk niet rigoureus de gemeenten meer veranwoor- delijkheden geeft op dit ter rein, zie ik .de toekomst zeer somber in", aldus burgemees ter Bram Peper gisteren. „Somber in de zin, dat er geên mogelijkheden zijn voor de lo kale overheden om initiatie ven, die nota bene met de dag groeien, te beantwoorden, want je moet voor elke onno zelheid naar Den Haag. En na- door Karin Kuijpers, tuurlijk schroteken wij elk be drag dat van het rijk komt als .hongerige leeuwen naar bin nen, maar er - is geen sprake van niveau* of stijl. Het is een 'tijd voor aparte maatregelen en aparte denkbeelden en het maakt een lokaal bestuur moe deloos, om niet in staat te zijn perspectieven te bieden, wat weer wórdt gevolgd door apa- thië en pessimisme onder de bevolking. Het rijk doet nau welijks iets aan de bestrijding van de werkloosheid.' Niette min 'opende' de Rotterdamse burgemeester twee nieuwe projecten, die de Volksuniver siteit, organisator van het sym posium ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan, met di verse instanties heeft voorbe reid. Peper noemde dit echter slechts „pindanootjes" tegen de achtergrond van het probleem. „Maar het illustreert de vitali teit van deze stad en wij zullen alles doen wat in ons vermo gen ligt om dit te ondersteu nen." De nieuwe projecten, één ter verbetering van de woonom geving en één voor de organi satie van evenementen, zullen verschillende arbeidsplaatsen opleveren. Er zijn twee coördi natoren aangesteld, die ïn één jaar (de maximale tijd in het kader van de werkgelegen- heidsverruimend e maatregel) één of meer bedrijfjes realise ren. Dergelijke projecten zul len in de tóekomst meer wor den gestimuleerd, want het is een begin van de strijd tegen het werkloosheidsspook. Dat', er iéts gedaan moet worden, Vanavond/wordt in het Hil ton-hotel eén modeshow ge houden van het Franse huis Nina Ricci. Het is de eerste keer dat de originele versie van zo'n haute couture-pre- sentatie in Nederland te zien is. Gisteren kwamen op het vliegveld Zestienhoven de mannequins eh de kleding uit Parijs aan. in Rotterdam Het Kralingse nachtverblijf voor daklozen 'Havenzicht' is weer uit de zorgen. De verhoging van, de eigen bijdrage voordaklozen gaat niet door. Staatssecretaris Van der Heijden hééft meege deeld dat de tarieven niet, zo als aangekondigd, verhoogd worden naar 25 gulden per nacht, maar zelfs verlaagd worden naar vier gulden. Tot - nu toe betaalden de mensen die gebruik maken van het nachtverblijf ƒ4,50. .Nadat sprake was van ëen verhoging van de eigeft bijdrage, ont stond in Havenzicht enige pa niek, omdat de maatregel de. daklozen weer de straat op zou drijven. Zoals Peter Vis van het Kralihgse onderkomen zegt: „Als de mensen wel 25 gulden per nacht hadden moe ten betalen, zou dat het einde van Havenzicht betékend heb ben. De minimumuitkering is 180 gulden per week, dat zou inhouden dat daarvan 175 zou. Opgaan aan overnachtingen"./ Rotterdam De vreemdelin gendienst en de rivierpolitie van Rotterdam ontvangen maandag de vaste Tweede-Ka mercommissie voor justitie! Dè commissie wil tijdens dit werkbezoek geïnformeerd worden over de praktische werkomstandigheden van de vreemdelingendienst en de doorlaatpost Rotterdam. De le den van .de Tweede Kamer zullen 's middags een vaar tocht maken door het haven gebied. v v bevestigden de cijfers,-gegeven door wethouder .Roel den Dunnen, nog eens. Achtender- tigduizend werklozen 'eh daar tegenover zeshonderd vacante banen vragen volgens Den Dunnen om een beleid, dat ge richt is op het creëren van nieuw werk, her-, om- en bij scholing, opvang en begelei ding van andere werklozen en aanvullende werkgelegenheid in de sfeer van het alternatie ve werk en het gemeenschap stakenplan van Van der Louw. Accent De wethouder legde hierbij het accent op de gemeentelijke injecties (dit jaar voor 1 mil jard gulden) in dé'haven om de 'poort van Europa' te hand haven. Immers, de haven is nog altijd goed voor. werk aan vijftienduizend mensen. Niet temin vond Den Dunnen, dat aan de kleinere ondernemin gen ook aandacht geschonken moet worden. Inclusief de al ternatieve sector. „We moeten soepel, omgaan met de concur- rentiegrenzen", aldus dé wet houder "van economische za ken over de vraag in hoeverre, deze projecten eén 'gevaar vór- - men voor bestaande bedrijven.;' „Als overheid moet jé tóch die. ruimte kunnen scheppen, an-., ders druk jé" de creativiteit dood,die we morgen nog.nodig hebben." Op de vraag hoe ver. die concurrentiegrenzen :moë-- ten gaan, zei Roeland Lawer-/ man van de Kamer van Koop handel: „Het criterium is, dat' er niet elders arbeidsplaatsen/ wegvallen, maar het blijft een, zaak van wikken en wegen.'. Als iertiand met behoud van! uitkering een boetiek wil be-': ginrien op de Lijnbaan,dóen we het niet:.. Is het', iemand die/ een fietsenwinkel/ wilin' Om-? moord, zeggen we ja, simpel- weg ómdat er weinig-fietsen-/ makers'zijn." Hein Hanegraaf,/ die al jarenlang bezig is óp het terrein van het. alternatieve/ werk en momenteel is verbon— der. aan de Federatieve Vere-"/ niging 'Vrijbaan, juichte eerie versoepeling van de regels toe./ Want wanneer je ervan uit'-; gaat dat het begrip - 'arbeid'; ruimer moet worden gehan--; teerd zal je de regels ook flexi-'.. beier' moeten - hanteren. Zo vindt Hanegraaf dat, de sollici- tatiepllcht" voor vrijwilligers moet worden afgeschaft,, de Werkgelegenheidsverruimen-/ de maatregel (die werklozen - voor maximaal één jaar'werk./ biedt) verlengd moet wordend en, dat het bedrijfsleven, de- vakbewegingen: en de politie ke partijen eens wat positiever, tegen 'werklozen moeten aan kijken. Bovendien wees Hane- graaf op de bevriezingskoorts.' van bet rijk, waardoor hon- dertien projecten in de 'alter natieve' sector in de la komen- te liggen. -■ Eitje Ook Hanegraaf wees op dé na delen van een- centralistisch beleid. „Neem ons projeet.de Broedplaats, een initiatief .om. zestig mensen aan een loon- vormend bedrijfje te helpen In: een oude fabriek, waar ze hun eitje kunnen uitbroeden. De organisatorische en financiële begeleiding was rond én ieder een was voor, behalve .het, mi nisterie van économische za-1 keri. In april hebben we hier-- mee een gesprek gehad en daarna niets meer gehoord. Het rijk. doét maar .wat. Waar-, om zouden die grote geldstro-; men inproductief moeten/blij-/ ven?" Het belang ysui het-klei ne bedrijf werd nog eens beha-/ drukt door Roger Thurmari/ van de Job Creation' Limited./ Dit Engelse bedrijf, dat ïn 'Den/ Haag een vestiging/'heeft;-is', eén adviesorganisatie voor be- ginriende ondernemers. Rogèr/ Thurman r gaf als '/lichténd; voorbeeld •/>-de O British//: Steel/ Company, waar men de'eigen/ werknemers ^.heeft/;/ geholpen kleine, bedrijven1 ./op/' te - zétten;" omdat hen anders//ontslag té -wachten stónd. In "drié/jaartijd; zijn óp deze mahlër. zéyentien'f// duizendhieuwé:bahëti^l; 'ge- Z creërd d(K)rdat :::de|:kléinë/5be- drijven leveranciers/werden voor de British Steel Compa ny. In Den Haag is Job Crea tion Limitedbezig//voor Phi lips/ en heeftin .één/jaar/ tijd/al /vierhonderd/mén

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5