i ROTTERDAM 13 In de blindentuin je even jezelf zijn Horeca boos op Diensten centrum Asiel toch maar open Nieuwe moskee voor Turkse gemeenschap Paradijsje dreigt te worden gesnoeid Oneerlijke concurrentie Op korte termijn besloten Geen 'raad en daad' Pro venierswi j k voert ƒ100 -actie Poenmarkt in Hoogvliet Windweek van 'Energie Anders' Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 4 december 1932 '>V> Elk bordje geeft zowel in gewoon schrift ais in braille de naam aan van de betreffende plant. 1 Leendert Klein: buiten wandel je altijd gespannen. Alleen in de blindentuin vind je een moment van rust. ^Rotterdam. De blindenstok tikt zachtjes over het grindpad. Als het grind ophoudt en plaats maakt voor j-keurig neergelegde siersteentjes weet de wandelaar: oppassen, ik sta nu op een kruispunt. Hier, in de blin dentuin aan de Rotterdamse Hoflaan nummer 10, heeft de,slechtziende wandelaar niets te duchten. Geen voor bijschietende honden, geen kinderen die al spelend -voor de voeten belanden, geen takken die te laat wor den ontdekt. i De blindentuin, hoelang nog? .Hoek van Holland Horeca Nederland, de overkoe pelende organisatie van. café- en restauranthouders, is boos op het Dienstencentrum in Hoek van Holland. De horeca-exploitanten betichten het centrum van oneer lijke concurrentie- Zij hebben bij de deelgemeenteraad tegen de gang van zaken geprotesteerd. Sinds 1 november is het •Dienstencentrum begonnen Lmet het verstrekken van .-warme maaltijden tegen een prijs van 5,25 gulden. Hore ca-woord voerder Aad Zon- •hevijlle: „Wanneer dat ge- beurt ten dienste van de be- jaarden, dan zouden we er vrede mee kunnen hebben. -Maar het Dienstencentrum gaat veel verder door ook wao-ers en andere groepen, ,..die een uitkering ontvangen -in de maaltijdverstrekkïng te .betrekken. Op die manier is .er wel degelijk sprake van "oneerlijke concurentie tegen over de Horeca". -Joh an Bogaard, de leider van {het Hoekse Dienstencen trum, is geschokken van de kritiek, die zijn initiatief heeft losgemaakt. „Het is kennelijk nog steeds niet goed doorgedrongen wat de 'taak van het Dienstencen trum nu eigenlijk is. Wij stel len ons ten doel bejaarden en andere gelijkwaardige groe pen en individuelen zolang .mogelijk hun zelfstandigheid ;tfe laten behouden in hun ei- Ssen woon-leefmilieu. Het J^blijkt gewoon dat veel men- l®011' bejaarden, maar ook al- leenstaande sociaaltrekken- den, niet iedere dag een war me maaltijd genieten". Hij is van mening dat het Dienstencentrum zich richt tot een groep die anders toch in de Horeca-wereld terecht komt. Gescheiden mensen, tijdelijk alleenstaanden en bejaarden kan men volgens hem niet als echte horeca-klanten be schouwen. „Daarin proberen wij te voorzien. Die mensen kun nen' gewoon niet elke dag buiten de deur eten, terwijl ze vaak niet in staat zijn hun eigen maaltijden te koken. Wij werken overigens wel met een sociale of medische indicatie", benadrukt Bo gaard. Een visie die door Horeca Nederland niet wordt ge deeld. Volgens Zonnevjjhe is de doelgroep waarop het Dienstencentrum mikt te breed en waardoor het wel degelijk concurrerend werkt. Zonnevijlle: „Als het Dien stencentrum voor deze din gen subsidie krijgt, dan wil len wij die ook wel hebben voor het feit dat we in de on rendabele wintermaanden onze zaken openhouden". De blindentuin is een van de weinige plekjes in Rotterdam waar een blinde oï slecht ziende wandelaar vrijwel zorgeloos kan rondstappen. „Wantje mag dan blind zijn: je benen zijn nog goed", zegt de 67-jarige natuurliefhebber Leendert Klein die' vier jaar geleden het grootste deel van zijn gezichtsvermogen ver loor. De blindentuin is in 1968 aangelegd voor mensen zoals hij. Langs 'de perken zijn randen gemetseld waarlangs het met de blindenstok mak door Richard Stomp foto's Ben Blumers kelijk en veilig lopen is. De bordjes die alle planten en bomen een naam geven, ver melden naast ons schrift ook het braille. Alles is er aan ge daan om de slechtziende en blinde medemens terug te brengen tot de natuur. Een unieke voorziening waarvan er in heel Nederland slechts drie zijn. Snoeien Als hei aan de gemeente ligt, zal die onbezorgde wande ling voor de blinden niet lang meer duren. Ijverige cijferaars hebben de tuin ontdekt als object om te snoeien. In de gigantische bezuinigingsoperatie van Rotterdam is ook het onder houd van de blindentuin af gestoten. „En als er geen on derhoud meer plaatsvindt is het met de blindentuin ge daan", weet beheerder Sam Broere (52) die aan het ver zorgen van de tuin een dag taak heeft. Hij raapt takken van de paden weg zodat nie mand kan struikelen, snoeit al te voortvarend uitdijende planten en leidt blinden rond in de tuin. Hij weet als geen ander wat dat kleine stukje natuur aan de Hoflaan bete kent voor iemand die zijn ge zichtsvermogen is verloren. „Dit is voor blinde mensen vaak de enige manier om nog in contact te komen met de natuur. Naar het Kra- lingsebos durven de mensen niet meer. Daar worden ze onderste boven gelopen of lastig gevallen. De mensen die hier komen 2ijn stuk voor stuk te bang om naar het bos te gaan. Ze vrezen dat zij daar worden beroofd. Je leest het toch regelmatig in de krant." Helemaal ongegrond is die vrees van de bezoekers niet. Sam Broere lepelt zonder moeite voorbeelden op van slechtziende mensen die werden lastig gevallen in de openbare parken. Bijvoor beeld van die oude baas die in park Rozenburg door op geschoten jongens van een bankje werd geduwd met de woorden „ga eens opzij opa". Sindsdien durft de man dat park niet meer te betreden. Klein vult aan: „Het verve lende is dat wij ons helemaal niet kunnen verdedigen. Om iemand een klap terug te kunnen geven, moeten we eerst zien uit te vinden waar iemand nou eigenlijk staat. Ha,ha... ik blijf 'er maar om lachen hoor." Bokken Het grind knerspt onder de voeten van Leendert Klein. „Daaraan kun je-.elkaar, op afstand aan horen komen", zegt hij opgewekt. „Mijn goe de humeur heb ik behouden hoor", zegt Leendert." Klein werd vier jaar geleden plotseling slechtziend, „Ik reed de Maastunnel in en kon opeens de auto voor mij niet meer zien". Daardoor belandde de zestiger die zijn hele leven langs de weg had gezeten in een totaal andere wereld. „Je kunt het je niet voorstellen als je nog goed kunt zien. Ja, dan zie je wel lens iemand met zo'n stok Iepen, maar als je hem voor bij bent denk je er al niet meer aan." „Ik ben in een voor mij vreemde wereld terecht ge komen, waar ik slechts met de grootste moeite in thuis raak." Elke wandeling ver loopt voor Leendert zeer ge spannen. „Je moet heel goed luisteren en heel voorzichtig lopen, want voor je het weet struikel je over een voorbij rennend kind. Alleen in de blindèntuin kun je even je zelf zijn." Papieren operatie Bezuinigen is een papieren operatie.-Maar er zijn van die zaken die zich op papier niet laten vangen. De blindentuin, met zijn groeiende bananen, augurkstruik, zijn dovenetels, appelen, kweeperen, zijn dui- velswandelstok en zijn varens is daar een van de voorbeel den van. Voorstanders hebben een hele rij argumenten opgesteld waaruit moet blijken dat de tuin moet worden behouden. Maar het belangrijkste argu ment zijn ze vergeten. Dat is de tuin zelf. En alleen mensen die een middag in de groene rust hebben doorgebracht en hebben geprobeerd zich in te beelden hoe het is om blind te zijn, kunnen zich dat voorstel len. Een van de trouwste bezoekers van de tuin zou inmiddels bur gemeester Peper hebben aan geklampt in een wanhopige poging het laatste stukje na tuur voor Rotterdams blinden- gemeensehap te behouden. „Mevrouw, ik kom in uw tuin kijken", zou de ambtsdrager hebben toegezegd. Als hij dat doet en alle gemeenteraadsle den van Rotterdam doen het zelfde, dan kunnen de blinden de onrust en de vrees eindelijk van zich afgooien. Want dan blijft de tuin zonder twijfel be staan. Rotterdam Op korte termijn is besloten het nieuwe opvangcen trum van Dierenbe scherming aan de Roel Langerakweg alsnog dit jaar te openen. Dit zal gebeuren op don derdag 16 december door wethouder W.J. van der Have van Volksgezondheid en Sociale Zaken. Oorspronkelijk zou het asiel ai in september zijn geopend, maar de inmid dels afgetreden voorzitter Th. A. Corsmit kon prin ses Margriet niet bereid vinden de openbingshan- deling te verrichten. Ook burgemeester Peper was verhinderd. Tenslotte leg de men zich er bij neer, dat de opening in het voorjaar zou geschieden. Maar achteraf vindt men dat toch wel wat al te lang duren, vooral ook omdat het uitgebreide en ver nieuwde asiel nu alweer geruime tijd draait. Uiteraard kleefden er wel kinderziekten aan, maar over het algemeen zijn be heerder Dupon, zijn mede werkers/sters en het pu bliek zeer content met de nieuwe situatie. En wat toch wel het belangrijkste is, voor de dieren is er veel verbeterd. Failliet Toch heeft de voortgang van de bouw nog aan een zijden draad gehangen. Nauwelijks was de betref fende aannemer gestart of dit bedrijf ging failliet. Ge lukkig vond men een an dere aannemer bereid het werk op gunstige condities over te nemen. De officiële ingebruikne ming op 16 december is voor de afdeling Rotter dam van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren een be langrijke mijlpaal. Jaren lang heeft men het op het toenmalige terrein van Gemeentewerken aan de Nieuwe Boezemstraat met een eenvoudig houten keetje moeten stellen. Er werden toen allerlei loca ties genoemd voor een nieuw, echt asiel. Tot aan de Benttncklaan in de wijk Blijdorp toe. Tenslot te is het de Abraham van door Ben Swaep Stolkweg geworden, in het park, dat later naar de overleden wethouder Lan- gerak werd genoemd. Maar het eerste 'echte* asiel in Rotterdam bleek al spoedig te klein. Boven dien was de accommodatie sterk voor verbetering vatbaar. Jarenlang heeft het geduurd voordat de plannen tot nieuwbouw en uitbreiding konden wor den verwezenlijkt. De ge meente heeft het grootste gedeelte van de bouwsom betaald. Dierenbescher ming de inrichting. Dank zij de actie 'Petra, net her tje van Blijdorp', gevoerd door Spaarbank Rotter dam en Rotterdams Nieuwsblad, heeft men een uitstekend geoutilleer de dokterskamer en zelfs een trimsalon. Het afdelingsbestuur hoopt, dat de opening een positieve invloed heef op het aantal leden. Er is hard geld nodig, want zo'n groter asiel met al zijn voorzieningen kost heel wat meer. Voor 1983 ts er een niet-onaanzienlijk te kort begroot. Het onder houd berust overigens bij de gemeente. Het spreekuur van 'raad en daad' is voorlopig ver vallen. Er kunnen voor lopig ook geen telefoni sche en schriftelijke vra gen worden gesteld. K. Bij de opening van de nieuwe moskee aan de Aelbrechtskade wordt voor het door wethouder Simons de Turkse consul-generaal. 'open van het lint gebeden. Links van Provenierswijk De toekom stige bewoners van de nieuw bouw op het Reginaterrein op de hoek van de Spoor- en Sta tionssingel en de bewoners van de nieuwbouw 'Jacob Lois' gaan een honderd-gul den-actie voeren. Daartoe werd onlangs besloten op een. bewonersvergadering. Het betekent, dat zij honderd gulden minder huur gaan be talen. De oorzaak schuilt in de -volgens hen- onaanvaardbare hoogte van de totale woonlas ten. „Zelfs met huursubsidie zijn bewoners met een laag inko men zo'n 38 tot 39 procent kwijt aan woonlasten van hun onkomen", zo meldt de Aktie- groep Provenierswijk. En: „Dit kan niet, hebben de bewoners van de nieuwbouw in de Pro venierswijk gezegd. De eisen van de actievoerders luiden: Geen verdere stijging van de huren, geen verdere stijging van de bijkomende kosten en omlaag met de totale woonlasten. Rotterdam Onder zware bewaking heeft consul-generaal van Turkije, T. Demirer, gisteren de opening bijgewoond van de nieuwe moskee aan de Aelbrechtskade. Demirer, op wie dit jaar een aanslag is gepleegd, zei ondanks deze gebeurtenis dat het fijn is in een land te wonen waar men tolerantie en respect heeft voor andere culturen. Wethouder voor bijzondere groepen, Hans Simons, mocht het lintdat toegang gaf tot de nieuwe moskee, doorknippen. Het gebouw biedt plaats aan zeshonderd gelovigen. Bovendien is er een -• verenigingsruimte. Simons vond het een goede zaak dat de mensen de realisering van de nieuwe moskee met eigen handen en middelen hadden gedaan. Daarbij zei de wethouder dat naast de materiële taak van de gemeente om taalonderwijs en huisvesting te regelen, ontmoetingen met andere culturen van groot belang zijn. De nieuwe moskee maakt plaats voor het pand aan de Schermlaan dat te weinig ruimte bood. Er zijn in Rotterdam nu acht Turkse en vier Marokkaanse moskeeën. Daarnaast zijn er nog twee moskeeën voor Surinamers en één moskee voor Pakis tanen. Hoogvliet Voor mensen die rond moeten komen met een minimum inkomen wordt donderdag in Hoogvliet een zogeheten 'poenmarkt' gehou den. Tal van instelling zullen in clubhuis 'De Zevensprong* aan de Sarah Burgerhartweg^C aanwezig zijn om uit te leggen hoe je bijvoorbeeld met een ui' uitkering toch de rode cijfers) 4 4 uit je huishoudboekje kunt,*:-; houden. Mi De poenmarkt begint om twee'»' uur 's middags. Aanwezig zul-üJ, len zijn onder meer het GEB S de gemeentelijke kredidiet-*' bank, het dienstencentrum, delM huurdersvereniging, de WAO-jji, groep en de belangengroep |V 'Vrouwen in de Bijstand'. jc,( Volgens initiatiefnemer op-' bouwwerker André van Baal-! en schamen mensen zich nog v. te vaak om over hun geldzor- gen met anderen te praten. „Op deze poenmarkt behoeven de mensen hun anonimiteit niet te verliezen en kunnen zij rustig met anderen, maar ook K met de daarvoor bestemde in-!1 stanties over hun probleem!' praten", aldus Van Balen. Rotterdam De Stichting 1 Energie Anders, zetelend,' in Hoek van Holland/ sluit het jaar af met een 'windweek', waarbij het Li publiek (gratis) op ruime, schaal kan kennis makenj;J, met de mogelijkheden van windenergie. Behalve de:1 al bestaande windmolens!,#* komen her en der uit hetYrv land windmolens van doe-Vfc het-zelvers. In de bewuste week, van 211 V| tot en met 26 december CfJ wordt een extra programma opgezet en bovendien komtlM* de stichting dan met een om-'i'l budsman voor windenergie. Woensdag 22 december wordt speciaal gereserveerd ^f- voor de ervaringen van boe-''/fj ren en tuinders met winder^! nergie. Drie tuinders zuhep>>l dan, aan de hand van-dia's; uit de doeken doen hoe nieuwe apparatuur hen be-ll valt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3