Bezoekuren ziekenhuis op elkaar afgestemd 'Verhuurder moet alle gebreken verhelpen' Vader misbruikt stief doehtertj e Nieuwe psychiater komt net op tij d Raadsman Muwi 1 in kor t geding: Villa mag niet groter SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Yè-' i Ir-1-— Gesprek over achter stallig •onderhoud Ghop in straal Laboratorium komt volgende maand gereed Verdachte van Vechtpartij aangehouden 'Nog nooit van gehoord' 'Onbetaald werk zinloos voor werklozen' Eis: zes maanden Patiënten stonden op punt naar Holy te gaan - Surfpakken gestolen Tijdelijke baan voor zes werkloze leraren Goedkope kerstbout Bromfietser breekt been WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 Schiedam Het nieuwe iso- itopenlaboratorium (dat is een 'nog mooier woord voor kli- rnisch-chemisch laborato rium) kan in januari "1983 in 'gebruik worden genomen. - •Nadat de verbouwing al ach ter, de rug was, is men mo menteel druk doende, met de '//inrichting van het voormali- .-/!ge kinderpaviljoen aan de "Juliana van Stolberglaan, en C^dat zal nog een maandje in /"beslag nemen. - Het laboratorium maakt dan officieel deel uit van het fu sieziekenhuis Schieland. Al leen is het formeel geen on derdeel van de integratie van het gemeenteziekenhuis en E'de Noletstichting. Hoewel het ■'z .jklinisch-chemisch lab voor- heen een afzonderlijke stich- Vlaardingen Na lang aan- ;dringen krijgen de huiseigena ren van de Vlaardingse Cho- cpinstraat aanstaande maandag /hun vergadering met de be- '.Jh'eerder, makelaar M.Timmer- '"•mans. - Maandenlang heeft Timmermans dit overleg, dat' "Moor de bewoners werd geëist, vleten te rekken. De Chopin- /straat wil hem aansprakelijk '-.stellen voor het achterstallig /onderhoud en tegelijkertijd "4pen behoorlijk bestuur van de "vereniging voor huiseigenaren 'Tpp poten .zetten. ,|pe beheerder van het voorma- |lige Caltex-complex heeft 'Xsinds april van dit jaar niets /meer van zich laten horen. Hij $]had het, te druk met zijn eigen ïjwerkzaamhedén, kregen de /)3ewoners steeds als excuus te *";Horen. Pas nadat een advoca- /.tenbureau druk op hem had uitgeoefend die vergadering t(it;tê<schrijven, is hij overstag ting was met Nolet als be stuur, is destijds samen met de gemeente Schiedam tot de verbouwing besloten nog voordat de fusie een feit was. Toevallig wordt het nieuwe laboratorium opgeleverd, nu Schieland juist enkele spij kers met koppen slaat voor de verdere integratie. Het laboratorium is zeer be veiligd, aldus een Schieland- woordvoerder. „Als je er met je horloge binnenkomt, be gint het alarm al te loeien." Schiedam De uiteenlo pende bezoekuren van de twee lokaties van het Schielandziekenhuis zul len begin 1983 op elkaar afgestemd worden. Dat het zolang heeft geduurd, komt volgens verpleeg kundig directrice C. de - Frel-Schop vooral omdat de roosterindeling van het personeel in de twèe ge bouwen altijd uiteenliep- Die roosters gelden voor i jaren. Daar moest dus heel "wat in aangepast worden. Hét op dezelfde tijd brengen "'van-„de" bezoekuren is een klein onderdeel van de inte- gratie van de twee voormali ge ziekenhuizen Nolet- en gemeente-. De patiëntenbe- langenvereniging Schiedam. (PBVS) informeerde hier gis teren naar bij monde van be stuurslid J.J. van Ewijk. De PBVS heeft steeds aange drongen op gelijkgeschakel de bezoektijden, hoewel het voor bezoekers ook nadelen kan hebben. Wie zieke ken nissen heeft in beide zieken huisgebouwen, kon tenslotte eerst rustig naar de ene en daarna naar de andere. Straks wordt dat haasten. De Schieland-directie maak te gisteren bekend, dat deze week een interim-plan onder het personeel is verspreid, waarin staat dat het voorma lige. Nolet aan de Stadhou derslaan over tien jaar ge heel verplaatst zal zijn naar de lokatïe aan de BK-Iaan. In de tussentijd zal overge gaan moeten worden tot een beddenreductie, onder meer door poliklinische verbete ring, kortere verpleegduur en samenvoeging van afde lingen. Algemeen directeur Sonneveld hoopt dat zijn zie kenhuis 25 bedden minder hoeft in te leveren dan tot nu toe werd opgelegd, want „dan kunnen we tenminste nog aardig uit de voeten". Volgens Sonneveld is het on nodig, dat het Schiedamse gemeentebestuur in Den Haag actie onderneemt om sluiting van ziekenhuisbed den tegen te gaan. XiDe' Chopinstraat is het al enige.; .tijd béu: óm hun woönomge-" pt^ing' verder en verder te zien ^verpauperen. "Panden, staan •"leeg en krakers maken daar af &en toe dankbaar gebruik van; .'Meuren en ramen sluiten slecht -fen'de gemeenschappelijke tuin /ligt er verwaarloost bij. Als be- ^ginnetje zijn de bewoners nu /zelf begonnen dat laatste een /beetje op te kalefateren. In de /vergadering van maandag wil- /len'-zij "duidelijk horen' wie Xvoor de kosten moet 'opdraai- jén, ,1'Zij willen ook gespecificeerde af rekeningen zien hoe beheer der Timmerans de gemeen- r* schappelijke kosten heeft be- rêkend. 'De bewoners hebben 7 pas een nota' van hem gekre- //gén. (V- "7 •-Wateringen. De politie ./Wateringen heeft een' tweede ''verdachte van de- vechtpartij, J die iich afgelopen zondag op •/het voetbalveld van ,Quintus ^afspeelde, aangehouden en -/'vérhoord. Het" gaat om een /28-jarige Hagenaar. Hij /maakt-1 net als de, 23-jarige fvpetballer,' die zondag werd //verhoord en heeft" bekend, indeel'uit. van het eerste elftal /«van NLS uit Den' Haag. J|De politie rekent deze laatste 'fop grónd Wan' getuigeverkla- '/ringen .zware mishandeling -aan. Diens slachtoffer, een jeugdbestuurslid van Quin- jtus, ligt in het Deiftse Hippo- .Jlytus-ziekenhuis met een /hersenschudding, een gebro- igkên neus en beschadigingen |ïn de rechtergehoorïngang. Maassluis CDA'er Leo /Speel was gisteravond /bang dat de gemeente Maassluis een nieuw sub- S-Sxdiepótje in het leven |Zpu roepen. Hét'-college wilde een 'erkennings- subsidie'geven aan de f1 Stichting Dierentehuis ^Waterweg in Vlaardin- fgeti. „Van zo*n subsidie heb ik nog nooit ge- hoord", zei Speel. „Kunt ti dat niet een andere r.naam geven?", vroeg de /CDA'er, kennelijk bang dat meer instellingen zo'n vorm van erkenning zouden willen hebben., /Wethouder Eily. Coenen /had daar geen problemen é-mee.r ^v" r- !- "W Schiedam Onbetaald werk, vrijwilligerswerk, heeft voor werklozen' geen zin. Er moet' iets tegenover staan, een financiële bijdrage van twintig "procent bovenop de uitkering. Dat werkt mo tiverend. Het is nu echter zo dat wanneer werklozen iets bijklussen/ zij hun uitkering 'dreigen te verliezen. - ïf V .Zo\velMe,sociale dienst van de "gemeente Schiedam" zelf als de Schiedamse werkgroep Ideefiks zijn gisteren, afzon derlijk van elkaar, tot die, conclusie gekomen. De socia le dienst heeft dat begrepen" uit een enquête onder werk loze schoolverlaters, waar van 2eventig procentna drukkelijk liet weten te wil-, len werken. „De - meesten vervelen zich dood," aldus medesamenstel- Ier van de, enquête Henk Bonzet. „Wij zijn echt enorm geschrokken van de uitslag. Er wordt drukgesolliciteerd, dus je kunt het de jeugd niet aanrekenen dat zij geen werk krijgen. Maar hun ge brek aan ervaring en jonge leeftijd is vaak een pro-, bleem." Volgens Bonzet wor den alternatieven voor onbe taald werk wel gewaardeerd, maar leidt dit tot een grote vrijblijvendheid. Gistermiddag vertelde de directeur van de sociale dienst in Schiedam, Gerard Smits, aan de hand van een videoprogram ma dat de stijgende werkloosheid in geen geval aan de schoolverlaters zelf ligt. Het college van B en W (op de foto burge meester Te Loo) hoorde het aan. Schiedam Oud-CDA- voorzitter mr. Bert Janssen krijgt geen vergunning "voor het uitbouwen van zijn villa" aan de 'goudkust', zoals men in Kethel de Laan van Spa- land noemt. De bouwvergun ning wordt 'hem geweigerd/ omdat het grootste- deel van het woonhuis buiten de be- bouwi ngsstrook is gepland. De diénst gemeentewerken, afdeling stedebouw^ wijst erop dat in het bestemmings plan voor- Kethel-Centrum staat' dat de-grenslijnen niet overschreden mogen wor den. De kandidaat-notaris Jans sen, nog steeds bestuurslid van het CDA-Schiedam,- kan nu nog proberen aan te klop pen bij de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, die volgende week dinsdag vergadert over het bouwplan1 46.000 gulden en daarover vervolgens advies uitbrengt aan het PvdA/VVD-college. Vlaardingen „TJ hebt als vader misbruik ge maakt van uw stiefkind, ter wille van uw eigen lustbeleving." De Vlaar- dinger, die vier jaar lang ontucht had gepleegd met Schiedam Voor de hals over kop vertrokken psychiater Hennenberg heeft de directie van het' Schielandziekenhuis hoogst waarschijnlijk een opvolger. Dat is volgens, bestuurslid J.J. van Ewijk van de patiëntenbelangenvereniging Schiedam (PBVS) net op tijd. „Er waren ons al gevallen bekend van Schiedammers, die over wogen maar naar het Vlaardingse Holyzieken- huis te gaan voor psychiatrische hulp." De Schieland-directie liet gisteren de redenen van - Hennenbergs plotselinge vertrek in het midden, ook al constateerde Van Ewiik* dat er patiënten waren die zich hadden afgevraagd waar hun dokter nu ineens was. Ook een tijde lijke waarnemer voor de vertrokken psychiater haakte na korte tijd pardoes af. De twee andere psychiaters, die in het Schielandziekenhuis werken, mevrouw Tiessenen de Engelsman Thompson,waren niet in staat om de hele praktijk over te nemen. De nieuwe psychiater zal volgende week wor den .voorgesteld. Algemeen directeur Sonne veld noemt hem „zeer gemotiveerd". Per I maart zouden de problemen opgelost kunnen zijn, viel'medisch directeur Vlootman hem bij. -jj J zijn stiefdochtertje, hoorde gisterochtend voor het Rotterdamse kantonge recht zes maanden (waar van drie voorwaardelijk) uit de mond van de aan klager tegen zich eisen. Officier van justitie mr L.C, de Wit verweet hem, dat hij „stelselmatig het li chamelijke en geestelijke welzijn van uw kind, van af haar kleuterleeftijd", op het spel had gezet. Vanaf mei 1977 tot en met ze ker 1981 zou de 34-jarige ma gazijnbediende sexuele hande lingen met zijn stiefdochter hebben gepleegd. „U hebt de problemen binnen uw huwe lijk op uw kind afgewenteld", hield rechtbankpresident mr T. Fransen hem voor. „Nou nee", reageerde de Vlaardin- ger, „dat dacht ik niet. Mijn vrouw heeft me een keer be trapt. Maar toen zijn er nooit woorden over gevallen." Dat het meisje -van haar vier de tot haar negende jaar door haar vader misbruikt- hier na delige gevolgen van zou over houden, wilde de verdachte niet geloven. „Aan mijn kind he.b ik niks gemerkt", sprak hij weinig overtuigend. „Pas sinds de scheiding sehijnt mijn dochter iets veranderd te zijn. Zenu wachtiger, nerveuzer." Maar dat lag volgens hem meer aan zijn vrouw en de echtschei ding. De aanklager retour neerde echter die beschuldi ging door op te merken, dat zijn wraakgevoelens de boven toon leken te voeren. De Maassluise raadsman mr. J. Madlener, die eerder had ge tracht het proces achter geslo ten deuren te laten plaatsvin den, probeerde een gevange nisstraf te voorkomen. Hoewel hij als mens best begrip kon opbrengen voor drie maanden cel, zo betoogde hij, „ben ik toch behoorlijk geschrokken van de conclusie van de offi cier. De consequenties van een gevangenisstraf zijn ruïneus." De advocaat ging daarbij in op de arbeidsomstandigheden van de man. Nog niemand bij zijn het bedrijf was op de hoogte van het zedendelict van de magazijnbediende. „Gezien zijn niveau en functie staan er tienduizenden bij het arbeids bureau te wachten om zijn baantje over te nemen." Hij pleitte dan ook voor een -nog te bedenken- alternatieve straf. „Wanneer ik drie maan den krijg", ging de verdachte op dit punt in, „word ik on herroepelijk ontslagen." - 5 "Uitspraak 21 december. De gemeente kwam na een aantal jaren samenspraak met de bewoners dit jaar eindelijk met een- onderhoudsplan voor de in 1951 gebouwde huizen. Maar daar zat de bewoners te veel luxe in; het werd te.duur en ze wezen hét/plan wan. de hand. De bewoners wilden toen de grootste problemen door de gemeente laten oplos sen. Dat hoorde volgens hen bij het onderhoud waartoe de verhuurder verplicht is. De gemeente is het daar ^echter niet mee eens. Zo'n groot on derhoud zou onbetaalbaar zijn, omdat het rijk daar niet in bij draagt, is een van de argumen ten van de gemeente. „De verhuurder, en dat is de gemeente, moet alle gebreken aan de woning verhelpen", zei de raadsman van de bewoners Hugo Pennarts. „Ook al wor den die veroorzaakt door con structiefouten." De huurders zouden door die verhoging de onderhoudsbeurt dubbel beta len, aldus de advocaat. „Want in de huur zit al een bedrag dat bestemd is voor onder houd." Geriefsverbetering, waarvoor de bewoner zou moeten betalen, had hij in het plan nauwelijks kunnen ont dekken. Volgens Aarts zijn de klachten van de bewoners vooral te wij ten aan de veranderde normen/ over woongenot. Bovendien zou hun woongedrag -hoger stoken en de was binnen te drogen hangen- bijdragen aan de condens. „De bewoners moeten accepteren dat er na delen zijn verbonden aan goedkope woningen", vond hij. „Ik denk dat uw en mijn echt genote ook bezwaar tegen die toestand zouden hebben", wierp de president van de rechtbank, ,mr.S. Ouderkerk tegen. Maar Aarts beweerde, dat de bewoners geen hoge eisen mo gen stellen. „Ze moeten de huizen aanvaarden in de stand waarin ze zich bevinden. Ze behoorden, voor ze erin trok ken, te weten dat de gebreken aanwezig waren. Dat is in Vlaardingen algemeen be kend," Hij noemde "de klach ten van de bewoners schrome lijk overdreven. „Ik ben in twee van die huizen geweest, er was niets van schimmel en condens te zien." Hij noemde het kort geding onnodig, want de gemeente zou de onder houdsverplichtingen nako men. Maar het verbeteren van de constructie hoorde daar volgens hem niet bij. Uitspraak over veertien da gen. Maasvlakte surfschool Vanuit een de Maasvlakte zijn 64 surfpakken. gestolen. Deze vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 15.000 gulden. Door het inslaan van een ruit is'men binnengeko men. r f Maassluis Felicitaties voor de wethouder van onderwijs, Eliy Coenen, gisteravond in de pauze' van de raadsvergadering. Zij riep tijdens die onder breking de leden van de 1 commissie onderwijs bij een met een heuglijke mededeling: Maassluis mag via de werkverrui- mende maatregelen (WVM) zes werkloze on derwijzers in dienst ne men, die lesmateriaal voor kinderen van mi granten gaan maken. Die zes WVM'ers, een leerkracht voor kleute ronderwijs en vijf voor lager onderwijs, kunnen aan de slag op de Prins Bernhardsehool in Maas sluis. Daar zitten de meeste anderstalige kin deren. Ze komen niet voor de klas te staan. De bedoeling is dat ze een jaar lang lesmateriaal voor die kinderen gaan maken. Boekjes voor an-' derstaligen zijn niet of nauwelijks bij uitgeverij en te koop. De plannen zijn ontwik keld in samenwerking met de onderwijsbegelei- dïngsdienst. Die moet erop toezien dat de zes geen dubbel werk doen, want natuurlijk wordt ook in"andere plaatsen in de regio aan zulke boek- ,- jes gewerkt. Aan salaris kosten is de gemeente niets kwijt, wel moet Maassluis zelf het maken van het lesmateriaal be- kostigen. De vijftiendui zend gulden die daarvoor nodig is komt uit de post onvoorzien. De zes werk loze leraren moeten nog gezocht worden. Vlaardingen Dat de bewoners in de Muwi 1 last hebben van condens en schimmel ligt voor een groot deel aan hun eigen woongedrag. Dat beweer de de raadsman van de gemeente Vlaardingen, mr.S.C.J. Aarts, gisteren voor het Rotterdamse kan tongerecht. De bewoners van de Muwi hadden een kort geding tegen het stadsbestuur hadden aange spannen. Hij ontlokte er de aanwezige bewoners ge grinnik mee. Tot de gevelisolatie, die de bewoners via het geding wilden afdwingen, was de gemeente volgens hem niet verplicht. „Dat valt niet onder on derhoud", zei Aarts. Schiedam Schavuiten zijn in de kinderboerderij in het Beatrixpark gratis aan kerst bouten gekomen. Ze braken een hok open. en 'ontvoerden* twee kippen, een krielhaan en vijf konijnen. De boerderij is daarmee voor vijfhonderd gul den gedupeerd. Vlaardingen Een 19-jarige, bromfietser uit Schiedam- heeft gisteren bij een aan rij/ ding op de kruising van Ke~ thelweg en Anthony'Knotten/ beltsingel in Vlaardingen zijn" been gebroken. Een 31-jarige. automobilist 'uit .Tilburg;- die. voor de kruising stopte maar de geen verkeer zag, 'reed de bromfietser aan. De Schiedam.-, mer kwam ten val. Hij, wérd;.- naar' het Schielandziekenhuis- jin SchiedamgebrachtT^-?-^//^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1