mÊisH Grote zorg besteden aan afval kernenergie 'Elektriciteitscentrale' bereid werk neer te leggen Biijdorp bij het RN aai m 9Gemeentebestuur niet weekhartig9 Bedrijven vrezen eroscentrum aan Keileweg Vredesaanbod wordt niet geaccepteerd Van Uden: Ontslag voor 50 zeelieden Tijdens lunch 20 mille buit Grote schade bij inbraken in scholen Automoblist verongelukt ssggi ft-it Rotterdam Burgemeester dr. Bram Pe per heeft gisteren de heroïnehandelaren en hoerenbazen de wacht aangezegd. „Zij moeten niet denken dat het Rotterdamse gemeentebestuur weekhartig is gewor den", zei hij tijdens de eerste dag van de begrotingsbehandeling. Mr. Van Vollenhoven bij opening 'Afvaltech'82': Eerste keer in geschiedenis Rotterdams Nieuwsblad* woensdag j RZ/RV/RY/RW 8 december 1982 Rotterdam Van Udens Scheepvaart- en Agentuur- maatschappij heeft voor vijftig zeevarenden ontslag aangevraagd. Zij zijn over compleet geworden door het opleggen van de Eemhaven en de Thameshaven, .die door de toenemende contai- nerisatie aan de oostkust van Zuid-Amerika buiten spel zijn geraakt. De exploi tatie van beide schepen baarde al geruime tijd zor gen. Van Uden heeft met zijn partners in Zuid-Amerika afgesproken dat zij een ver vangend schip krijgen dat beter aan de behoeften vol doet. Dat wordt hoogstwaar schijnlijk de Cap San Au- gustin van de Hamburg-Süd, een tamelijk oud schip ove rigens. Rotterdam Kort nadat de winkelier zijn zaak aan de Goudsesingel had afgesloten om met zijn zoon te gaan lun chen, hebben onbekenden twintigduizend gulden uit de winkel gestolen. De daders zijn binnengekomen met een valse sleutel en ontvreemdden het geld, dat in een plastic zak onder de toonbank lag. Botterdam De afgelopen dagen is er in negen scholen in Rotterdam ingebroken. De da- ders, die meestal binnenkwa men door een ruit te verbre ken, richtten grote schade aan in drie scholen. In een andere school besmeurden zij de mu ren van lokalen met inkt en zetten zij de brandkraan open. De buit bestond onder meer uit muziekapparatuur. .Rotterdam De 40-jarige B.M. Houtenbrink uit Rotter dam is oru het leven gekomen door een botsing met zijn per sonenauto op de Groene Kruisweg. Door nog onbeken de reden verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een in de middenberm staande metropijler. Brandweerlieden moesten het slachtoffer uit het wrak bevrijden. Bij aankomst in het Dijkzigtziekenhuis bleek de man te zijn overle den. De politie vraagt eventuele ge- tuigen van het ongeluk zich in verbinding te stellen met tele foonnummer 143144, toestel 4203. 3 9 .t O q i O O o .s i® O .c cj o> a - rp en C C Öi S Er zijn in de hal van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Coólsingel sinds gisteren dieren, die kraaien, snateren of een ander geluid maken. Maar er bevinden zich ook exemplaren, die in 'alle talen' zwijgen. Die laatste zijn op natuurlijke wijze ge storven, geprepareerde exemplaren. Beide categorieën maken deel uit van de presentatie, die de Vereniging Vrienden van Biijdorp geeft van de 125-jarige Rotterdamse Diergaarde. Verder veel prenten en foto's, ook uit het verre verleden. Er is een door het gemeente-archief samengestelde video-presentatie, die een goe de indruk geeft van de oude Diergaarde. Maar in dit ruim veertien minuten durende filmpje neemt ook het toen nog prille Biijdorp een plaats in. Peper zegt onderwereld de wacht aan Het speciale team van burge meester, wethouders en poli tiecommissarissen zal de ko mende tijd intensief overleg Rotterdam Waarschijnlijk voor het eerst van zijn leven was mr.' Pieter'van vollenho ven gisteren verantwoordelijk voor het vernietigen van een autowrak. Hij opende daarmee in Ahoy' de internationale vakbeurs 'Afvaltech'82'. Het is voor het eerst dat een dergelij ke beurs, geheel gericht óp af valverwerking en recycling, in ons land wordt gehouden. Mr. Van Vollenhoven ver richtte de opening als vervan ger van zijn zwager, prins Claus, die momenteel in een kliniek in Zwitserland wordt behandeld. Hij opende de vak beurs door het starten van de dieselmotor van een pietma chine, waarna een autowrak in de machine werd getrokken en 'verbouwd' tot een platte brok ijzer. „Het probleem afval is een on derwerp waarmee wij dage lijks worden geconfronteerd", aldus mr. Van Vollenhoven. „Het is bok een probleem waar een voelbare, zelfs dodelijke dreiging vanuit gaat op onze samenleving. Onze wateren zijn schrikbarend vervuild, het ene gifschandaal is nog nau welijks bekend of een volgend, nog ernstiger, dient zich aan. Ik denk hierbij met meer dan grote zorg aan afval van kern energie. Een probleem dat met grote zorg behandeld dient te worden." Mr. Van Vollenhoven consta teerde een duidelijke mentali teitsverbetering bij de consu ment waar het om afval gaat. „Met als gevolg dat de herwin ning van afgedankte consump tie-artikelen in Nederland be ter is ontwikkeld. De terug winning van 45 procent van het gebruikte papier en karton is welhaast een wereldrecord. Bij glas ligt de gouden medail le zelfs al klaar. In geen land ter wereld brengt men per hoofd van de bevolking zoveel glas voor recycling retour als in ons land: een besparing van zo'n 150 miljoen gulden per jaar aan vuilafvoerkosten." Bovendien stipte mr. Van Vol lenhoven nog eens aan, dat deze betrekkelijk nieuwe ont wikkeling in het verwerken van afval, gunstig is voor de werkgelegenheid. „Ondanks de hoge vorm van industriali satie op dit terrein is hier de werkgelegenheid niet aange tast en valt er zelfs een groei te constateren", zo zei hij. Teveel export Ook mr. A.A. Nijkerk, voorzit ter van het adviescomité 'Af valtech'82', benadrukte nog maals het belang van recy cling. „De rol daarvan is ei genlijk nog steeds onderschat", meende hij. „Bovendien denk ik dat wij, zeker wat het schroot betreft, nog teveel ex porteren: ongeveer zeventig Mr. Pieter van Vollenhoven plette in Ahoy' een autowrak tot handzame proporties, ten teken dat 'Afvaltech '82' was geopend. procent. Maar toch, recycling is een internationaal stukje handel geworden waar bij voorbeeld ook overslagbedrij ven uitstekend op inspelen. Nergens ter wereld is die sa menwerking zo goed als in ons land." Naast de vakbeurs, waar alles op het gebied van recycling en afvalverwerking is te zien, worden in de ochtenduren in de 'Glazen Zaal' in Ahoy' ook drie symposia gehouden waar in men dieper ingaat op de toekomst van het verwerken of recyclen van ons afval. De vakbeurs duurt tot en met zaterdag 11 december en is ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en donderdag ook nog van 19.00 tot 22.00 uur. Rotterdam Het personeel van de elek triciteitscentrale op de Maasvlakte is be reid te gaan staken als het overleg tussen minister Rietkerk van binnenlandse za ken en de ambtenarenbonden mislukt. Onderwerp van overleg is het voorgeno men plan de ambtenarensalarissen te be vriezen. Op een ledenvergadering van de AbvaKa bo bleek 95,8 procent bereid te zijn voor onbepaalde tijd te staken. In de vijf-ploe gendienst van de elektriciteitscentrale werken ongeveer zestig mensen. Als het overleg niets oplevert, zou het de eerste keer in de Nederlandse geschiede nis zijn dat personeel van een elektrici teitscentrale het werk neerlegt. „Wij zijn altijd erg verantwoordelijk ge weest over het inzetten van de elektrici teitscentrale bij stakingen", zegt bestuurs lid Siep Doorenbos van de amtenaren- bond. „Het is nu eenmaal gemakkelijker om het openbaar vervoer stil te leggen dan een zeer ingewikkeld productiepro ces. Maar het duidt wel de ernst van de zaak aan als een zo grote meerderheid van het personeel bereid is het werk neer te leggen." Doorenbos kan zich alleen ac ties van elektriciteitspersoneel herinneren in Engeland en Frankrijk. De AbvaKabo zal, alvorens tot actie over te gaan, overleg plegen met de gemeente over de consequenties. De stopzetting van de productie van elektriciteit zal echter geen direct gevaar opeleveren voor de stroomvoorzieningen in Nederland. „Het is geen actie gericht tegen de bewoners, dus die zullen we niet 2onder stroom laten zitten", aldus Siep Doorenbos. „Maar er is een aantal technische zaken dat van te voren besproken moet worden." Het stop zetten van de productie zal twee a drie uur in beslag nemen. De elektriciteitscentrale op de Maasvlakte levert éénzesde deel aan de Nederlandse productie en voorziet in zestig procent van de stroomvoorziening in Zuid-Hol land. De AbvaKabo verwacht, indien het overleg mislukt, in januari de acties te starten. „Tenzij op 15 december al het overleg met de minister klapt, maar ik ge loof dat we eerst alle mogelijkheden moe ten benutten", aldus Doorenbos. Op 15 de cember en 5 januari gaan de ambtenaren bonden met ae minister aan tafel zitten. voeren met net rijK over ue aanpak van heroïne- en pros- titutie-overlast. „Die overlast veroorzaakt een onaanvaard bare druk op de bevolking", aldus de burgemeester. De politie zal doorgaan met verscherpte controle in Katen- drecht en Middelland. Tippel zones in of nabij woonwijken zullen er niet komen, beloofde de burgemeester. Fractieleider van het CDA, B.F. Bohrê, zei gisteren: „Er zal wat gedaan, moeten worden en dat zal wel eens gepaard kunnen gaan met maatregelen waarvan we tot nu toe mis schien meenden, dat ze niet mogelijk of zelfs niet geoor loofd waren." Burgemeester Peper zal ver der bij het rijk aandringen om de grootste spoed te betrachten bij het beschikbaar stellen van geld voor betere huisvesting van de politie. Volgens de bur gemeester is de kans groot dat de cellen in het politiebureau Haagse Veer binnenkort afge keurd zullen worden. Het CDA en de VVD deden de burgemeester de suggestie aan de hand om afdelingen van de politie en recherche voor frau debestrijding te huisvesten in lege kantoorruimte van de ge meente aan de Mauritsweg of in Europoint. Aanpassen CDA-leider Bohré nam verder stelling tegen het minderhe denbeleid van het college. „Minderheden zullen zich moeten aanpassen", aldus Boh ré. Volgens hem moet het ge meentebestuur beter luisteren naar de bevolking, Bohré: „Een multiculturele samenle ving is prachtig, maar de men sen moeten dat niet ervaren als een samenleving waarin je overlast van elkaar maar te accepteren hebt. Wij denken dat deze problemen tot nu toe te veel zijn onderschat" De veronderstelde ongelijk heid van minderheden wordt door de burger ervaren als een ongelijkheid in zijn nadeel, meende Bohré. Het terrein aan de Keileweg: straks eroscentrum...? Gezamenlijk protest in de maak: Rotterdam Uiterst negatief slaan bedrijven aan d«," Keileweg de ontwikkelingen gaande op het fabrïekstei' rein van de voormalige papierfabriek Inverpak BV* 'waar sinds gisteren het bord 'Hier komt handels- en be, drijfsverzamelgebouw annex zalenverhuurcentram£ staat. Volgens informatie, die de di verse directies via recher cheurs bereikte, komt er op het achtduizend vierkante me ter grote terrein een vermaak- centrum, waarbij ook een aan zienlijke zone voor tippelaar sters wordt gerealiseerd- Particulieren, die zich al eer der op het erosgebied hebben bewogen, hebben inmiddels een voorlopig koopcontract ge tekend en zijn al in de weer met het aanvragen van de be nodigde vergunningen. In hun plannen wordt concreet gewag gemaakt met logeergelegenhe den. Een woordvoerder van de ge meente liet vanmorgen weten nog van niets te weten. „Maar Rotterdam zal ook niet zelf initiatieven ontplooien. Wat op dit gebied in de privé-sfeer wordt ondernomen, horen, wij uiteraard niet van dag tot dag." In politiekringen wordt gewe zen op het nog voorlopige ka- Ruzie in raad woekert voort Rotterdam - Het CDA, de VVD en de SGP hebben giste ren de verzoenend uitgestokend hand van PvdA-fcaetie- voorzitter J. Henderson geweigerd. Henderson nodigde de oppositie uit om evenveel leden te leveren voor de raadscommissies als de coalitiepartijen met gedogers van klein links samen. Als lokkertje voerde hij aan dat de PvdA in commissies dan in de minderheid zou zijn. Ver der zouden CDA, VVD en SGP kunnen deelnemen, in een werkgroep, die de bezuinigingen van de gemeente moet doorlichten. De oppositie, die nu de raadscommissies boycot, wees de voorstellen echter als een loos gebaar van de hand- Al leen een wethouderspost kan de gekwetste gevoelens van beide partijen helen. De drie oppositie-partijen lieten niet na om ook tijdens de algemene beschouwingen de totstandkoming van het huidige college van B en W te hekelen. Omdat er bij de oppositie geen enkele behoefte bestond om een politiek goed doorwrochte beschouwing over de begroting, de ta ken en het werk van de gemeente voor het volgende jaar te houden, werd de algemene beschouwing een vrij mat te vertoning. „Zo'n discussie heeft alleen zin als je bereid bent naar elkaar te luisteren. Wij zijn van mening dat de PvdA ons niet serieus neemt", aldus VVD-leider W. Baggerman, Aan het eind van zijn betoog verzocht hij het college om, het liefst zo snel mogelijk, op te krassen. Raadslid B.F. Bohré ging nog stap verder door duidelijk 'op de man te spelen' met de opmerking: „Voor het ove rige ben ik van mening, dat in ieder geval enkele wet houders zo snel mogelijk de 'laan' uit moeten." raKter van de bencftten. We is vorige week vrijdag al in dj directe omgeving gepolst naai de mening van de bedrijven. Schade f'. Directeur F.W. Kloek van df naastgelegen zouthandel aaj de Keileweg 22 liet zich men een zeer negatief uit. „We zul? len alles in het werk stelle I om dit te voorkomen. Zo't centrum zal ons bedrijf in elf geval aanzienlijke schade bet door Willem van der Kooij rokkenen. We krijgen hie. veel schepen aan de kant, fijn idee voor al je relaties, ais je z I hier zó zou moeten .ontvang»' en." - Binnenkort gaat een brief oj poten naar de gemeente, di>- door de gezamenlijke bedrij ven zal worden opgesteld. „Welke stappen we nog mee kunnen nemen, moeten w-' nog bekijken, maar misschien ïs te denken in de richting var- de procedures, zoals ze gevolgt. 2ijn bij die plannen voor sex; boten." 1 's Nachts Directeur J.W. Sonneveld vaii, de firma Van Berkel, weegap*1 paratuur aan de Keileweg V wijst op een nog ander aspec van de kwestie, „Het is hier nachts volkomen verlaten, ter wijl zo'n centrum juist dan d- meeste klandizie krijgt. Ho- kunnen we onze bedrijven dai vrijwaren voor welke vorn van schade ook?" Sonneveld hoopt via het gel, dende bestemmingsplan te be werkstelligen, dat er alsnog een streep gaat door het hel<f plan. „Ik kan me niet voorstel len, dat er op een industrieter rein mogelijkheden zijn voo tV een vermaakcentrum in dez««J vorm. Daar mag hoe dan oolto. geen vergunning voor wordei afgegeven." f Het terrein van Inverpak, da 5 ongeveer anderhalf jaar ti'- koop heeft gestaan, heeft beV halve -een in met' al te besbj staat verkerend gebouw ec» l grote oppervlakte grond, da'! door de gemeente in een later stadium tot tippelzone --kaïf worden Verheven'. Ook hejt Weena wordt in dat verban» «nog als mogelijkheid 'aange/

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5