MffTBMH de politiek' TERH PIMTSf Arena gericht op alle j ongeren Wtmm JONGERENCENTRUM OPENT MET MARI WILSON IBR" medewerker van de Stichting Eksit/Ruimte zoals dit officieel heet, is zeer te spreken over het Voorlopig resultaat van Arena. „Het is net een golf- Mari .Wilson niet uitgenodigd, open. Iemand die een festival x of cemb een manifestatie wil. organise- band ren, heeft, nu de gelegenheid. kepsU We zijn zo flexibel als wat" v Oj?" o Rotterdams-Nieuwsblad vrijdag? IQ december; 1982^ RV/RY/RW |r HU BEGINT met het re soluut uit dé weg ruimen van het eerste misver- ËJ stand, zegt, met de armen |iOVer elkaar voorover leu- nend op zijn bureau: „Nee, IgeenCe es, maar gewoon I Kees. Die C is van Corne ll lis, maar waar dat Cees vandaan is gekomen, weet ik ook niet." «Kees de Wijs dus, veertig jaar oud en' nu „een jaar of drie" -directeur" van de Verkeers dienst Rotterdam. Een bewe- ;:i gelijke figuur; meestal snel pratend, een /enkele keer se- '■•cdnden lang stil vallend, maar voortdurend uiterst waak- Hzaam. of andere receptie. Dat is al les." Op de vraag hoe naar zijn mening zo'n verhaal dan in de wereld kan komen, antwoordt hij: „Men hoort mij het beleid van het college verdedigen. Men weet dat ik lid ben van de Partij van de Arbeid en zo kan zo'n verhaal dan ontstaan. voorkomen." Daarna, ernstig weer: „Die stoel is met het overig meubilair een erfenis van mijn voorganger. Ik heb er niks uitgegooid." Via zijn voorganger, ntr. T.G. Zijderveld, nu directeur van de Luchthaven Zestienhoven, komt hij op de „Dros - con- Dat vind ik wel een redelijke structie", waarbij Luchthaven V^pltlftrïno on nAn»i;«n« verklaring. Hij lig er niet van wakker, herhaalt nog eens: „Nee, ik vind niet dat ik politiek actief ben. Ik mag graag meezeuren over een plaatselijk verkie zingsprogramma, maar contac ten met 't gewest, nee. Ik ben' heel voorzichtig bezig en zeker niet met een politieke carrière. Dat past niet bij mijn werk." Zijn werk. Hij is directeur van de Verkeersdienst \.Dat laatste wordt halverwege l ^bet gesprek nadrukkelijk dui- 'Zware vlag' delijk na de vraag in hoeverre J-.hij nog politiek actief is De Wijs, kortaf: „Nauwelijks." i Daarna, betogend: „Hoogstens 'bezoek ik dè kieskringverga- deringen of doe ik wat aan het voorbereiden van een verkie- zingsprogramma in mijn i-:Y woonplaats Barendrecht. I tvWerk en. politiek hou ik ge- 1 scheiden. Ik hou niet van'dat soort dubbelrollen." I Geen contacten met bet ge- fwest Rotterdam vande Partij jvan de Arbeidzoals nogal hardnekkig wordt gefluisterd? Iv.De Wijs: „Nee. Nul.-Niéts. Dat' lilwil ik wel met nadruk zeggen. I xlk voer uit wat college en raad I bepalen." Veel later, bijna aan het einde van het gesprek* zal .hij er* nog een keer op terug I -komen,- verklarend, de wijs- vinger priemend geheven:,,'t Is echt niet waar. Ik heb. Van Wijk, de gewestvoorzitter, éen keer een hand gegeven op een De heer De Wijs, onmiddellijk relativerend: „Nou, ja, direc teur. Dat is een beetje een .zware vlag voor de lading. Sinds de instelling van de DROS (Dienstenstructuur Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing) is de Ver keersdienst een operationele eenheid, een afdeling van de Dros en in feite ben je eigen lijk adjunct-directeur". Hij leunt ontspannen mét de schommelstoel achterover en stélt tevreden vast „We heb- ben wel eigen bevoegdheden en een sterke concentratie in één eenheid. Dat is een zeer gelukkige constructie, "die een hechte samenwerking moge lijk maakt. Daar komt een be ter produkt uit." Vanwaar die schommelstoel? Hij reageert jongensachtig, plaatst z'n- voeten op de rand van het bureau, zegt lachend: „Deze stand wil ook wel eens Verkeersdienst gesplitst werden, waarna ir. De Wijs benoemd werd tot directeur van de Verkeersdienst. Hij was er al in dienst sinds 1 december 1971, na te zijn afge studeerd op het Weenaproject, de heroriëntering van Weena en Stationsplein, constateert lachend: „Wat we nu samen met Stadsontwikkeling ge maakt hebben is een stuk be ter." Terug even naar het prille be gin. Is hij in Rotterdam gebo ren? De Wijs verheft zich, loopt naar,een venster in zijn werk kamer op de vierde etage van Toren A in het Europoïntge- bouw aan het Marconipïein, wijst naar buiten en zegt: „Daar, in Oud-Mathénesse." Na zijn hbs - diploma te heb ben behaald staat nog niet vast welke studierichting hij zal kiezen...: „Nee, wat dat betreft was ik erg onzeker. Ik moest in militaire dienst en dat kwam best wel goed uit. Ik heb me ook nog laten testen, maar eigenlijk versterkt zo iets de onzekerheid nog maar. Ik aarzelde tussen medicijnen en Delft 't Is Delft geworden, maar 't had ook medicijnen kunnen zijn. Ik ben niet gebo ren voor een bepaalde baan." 't Is weg- en waterbouw 'ge worden, met als specialisme verkeerskunde. Waarom ver keerskunde Stilte. De Wijs maakt een bla zend geluid, zegt: „Poeoeoe. Ja, waarom? Ik vond dat wel aardig. Laat ik het zo zeggen: Ik vond het altijd al leuk om naar het verkeer te kijken en daar kwam toen bij dat profes sor Voïmuller zo leuk college gaf." Waarna hij vaststelt dat ver keerskundigen niet geboren worden om even later over zijn afstudeerproject op te merken: „In de praktijk kom je de onmogelijkheden pas te gen." Eerste klus Voor ir.De Wijs begint de praktijk op de afdelingge naamd „Algemeen ontwerp" van de Rotterdamse Verkeers dienst. Zijn eerste klus is het bestrijden van geluidshinder in Hoogvliet; hij doet beweg wijzering („Daar ben ik ook nog deskundige voor ge weest"), werkt aan algemene plannen voor het ontsluiten van woongebieden, wegen plannen en dan...: „Ja, dan. Dan gaat de afdelingschef weg en dan word jij diens opvol- ger." - Intussen is dan wel de politiek een rol in zijn leven gaan spe len... De Wijs: „Dat was al het geval voor ik hier begon te werken. In mijn studietijd woonden mijn ouders in Schiedam en daar kwam ik terecht in een werkgroep voor de binnen stad. Eind jaren zestig ben ik lid geworden van de Partij van de Arbeid en dat doe je in het begin dan vooral uit plaat selijke overwegingen". Even terug in die tijd herinnert hij zich: „Da's leuk hoor. Zo'n werkgroep. Voor je 't weet doe je dat. Of we iets bereikt heb ben? Ach, we hebben wel din- (Foto Henk Speksnijder) met Gjjs var» Barnevelü Ir. C. de Wijs ...Ook niet ai doen... te zorgelijk gen bij weten te sturen, maar helaas is er niet zo veel van de grond gekomen," Nog even het recente verle den. Heeft hij zo'n drie jaar ge leden opgezien tegen het gaan vervullen van de directeurs functie? De directeur: „Nee, voor geen cent. Ik heb daar ook wel een verklaring voor. Je hebt de tent dan al een beetje leren runnen en wel zoveel zicht ge kregen op de relatie met het gemeentebestuur dat je de pro- duktie van de dienst er op kunt afstemmen. Ik woonde natuurlijk ook al de vergade ringen van de raadscommissies bij." Hij gaat weer eens verzit ten/strijkt de hand over het hoofd, voegt er aan toe: „Nee. Ik zag er niet tegenop." Toch is de praktijk altijd an ders. Waren er geen tegenval lers? Nu volgt er een van de spaar zame stiltes. Z'n blik dwaalt af, naar buiten, dan terugkij kend: „Moeilijk om te zeggen. Ik doe de baan met erg veel plezier, maar je krijgt ook las tige klussen op te knappen." Gevraagd naar een voorbeeld noemt hij het personeelsbeleid. Hij vindt dat- niet de leukste kant van het werk. Wat hij wel ziet als „een aardig onder deel" is het meedenken op „DROS - niveau", het mede verantwoordelijkheid dragen. Zowel ir. De Wijs als de vroe gere wethouder mr. Men tink is nogal eens „autootje pesten" verweten... De Wijs moet nu oprecht scha teren, roept: „Ja en wat is daar nou voor onaangenaams aan?", maar zegt. even later: „Daar wil ik toch wel even serieus op ingaan. Wat wij in Rotterdam doen is geen autootje pesten. Dat is mijn stellige overtui ging",. Hij schetst nu in het kort het beleid zoals dat aan de hand van. het verkeerscirculatieplan wordt bepaald; wijst op de be- tere bereikbaarheid van Rot terdam voor de automobilist dan - bij voorbeeld - Den Haag en verklaart wel oog te hebben voor de moeilijkheden voor de werkers in de binnen stad hij het parkeren;, maar...: „Nee, dat autootje jfesten is niet waar. Ik zit er ook niet mee." Persoonlijk maakt hij meer ge bruik van zijn auto dan van het openbaar vervoer, zegt: „Ik sta dan gewoon bij de me ter of huur een plaats in een parkeergarage." Niettemin heeft hij de indruk, gestaafd door cijfers, dat de voorkeur bij het- publiek meer uit begint te gaan naar het openbaar ver voer. Hij is daar zeer tevreden over. Nu evenwel staan er tariefs verhogingen voor de deur..: De Wijs, verontwaardigd: „Dat vind ik dan ook een grote on rechtvaardigheid. Het stads vervoer gaat duurder worden dan de spoorwegen en dat is vooral vervelend omdat ver keer en vervoer voor de ge meenschap een levensnood zaak is." Hoog tijd nu om de spoortun nel op te voeren. 'Gek project' Hij noemt het een gek project omdat zowel de spoorweg - als scheepvaartbelangen van lan delijke betekenis zijn. Naar zijn oordeel komt daar dan ook de keuze voor een tunnel uit voort. Op de politiek, zo brandende vraag „Lange tun nel, korte tunnel of toch maar de brugvariant", reageert hij spottend met...: „Ja, ja, of een veerpont zoals in Denemar ken, maar dat is een variant die we niet aan het uitwerken zijn. Dat verzeker ik U." De vraag welke variant Verkeers dienst, Stadsontwikkeling en Gemeentewerken dan wel voorstaan, beantwoordt hij met een diplomatiek: „Een tunnel. Daar is al in '79 over gerapporteerd."' Nog een keer dan maar: Kort of lang? De heer De Wijs: „Dat is een politieke afweging. Voor de wijk zou een lange tunnel een goeie zaak zijn, maar alles wordt overschaduwd door het geld. Iedereen stort er zich nu op en dat hoort ook bij de stad. Dat zou in elke stad gebeuren. Ik hoop wel dat er voor Feijë- noord nog wat gedaan kan worden". Voor zijn dienst gaat er nu'in de tunnel al zó veel tijd zitten, dat het „hier en daar kraakt", maar aldus nu een weer ont spannen achterover leunende Kees de Wijs: „Nou wil ik er ook weer niet al té zorgelijk over doen. 't Is vooral ook leuk en boeiend om te doen." Hij maakt een tamelijk zelf verzekerde indruk. Is hij ei genwijs? Een hand onder de kin, be kent hij, na enig peinzen: „Ja, jawel. Redelijk eigenwijs. Ik weet veel van mijn vak en de dienst heeft een hoog vakni- 1 veau. Wij vinden dat we erg j veel van hèt vak weten en ik i ben ook wat eigenwijzer ge- worden doordat ik meer op een rij begon te krijgen." Hij zwijgt even, ontdekt dan: „Daarnaast ben ik ook erg coö peratief", wat weer voert tot de lachend getrokken conclu sie: „God, wat klinkt dat ei genwijs!" Enige zelfkennis is hem even min vreemd. Rotterdam Het jonge rencentrum Arena op de Kruiskade opent dinsdag 21 december de poorten. Het nieuwe jongerencen trum is dan maar gedeel telijk klaar, maar de Stichting Eksit/Ruimte vindt het de hoogste tijd vindt om open te gaan. Temeer omdat het aan vankelijke openingstijd stip in de zomer was ge pland, maar vertragingen in de verbouwing hebben dit belemmerd. De schitterende, vlekkeloos grijs getinte publieksruimte is in Ieder geval voltooid en dat is reden genoeg om de Schotse Mari Wilson over te halen met haar stemgeluid de opening kracht bij te zetten. En niet te vergeten de Rotterdamse pop band Marinnettis, die het voorprogramma verzorgd. Hoewel de bieren voorlopig in blikjes zijn verpakt en af te halen bij de garderobe, zal deze situatie van korte duur zijn. Vijftien januari wordt de bar geplaatst en -binnen drie maanden hoopt men de kleine zaal en de foyer gereed te heb ben. De tientallen ruimtes naast en boven de publiekszaal zullen binnen één jaar gereed zijn voor de activiteiten van 'Ruimte', die momenteel nog in. de Gaffeldwarsstraat is ge vestigd. De naam Eksit zal met de ope ning van het nieuwe jongeren centrum definitief in de ar chiefkasten belanden. Eksit is geweest. Eenendertig oktober vorig jaar werden de deuren dichtgetimmerd en richtte men de blik op het nieuwe jongerencentrum. De gemeen te kocht de voormalige bio scoop. Arena op de. Kruiskade Leo Loos: „Nog beperkt open, maar binnen drie maanden zal dit verbeteren." aan voor 2,3 miljoen gulden en stelde 1,7 miljoen beschikbaar voor de verbouwing. AJ snel bleek dat deze gelden niet voldoende waren om het kolossale pand te verbouwen en werd er besloten eerst de publiekszaal, de kleine zaal en de foyer gereed te maken. Nieuwe eisen op het gebied van de geluidsisolatie zorgden voor nog een vertraging bij de verbouwing. Zeven ton kost de 'hopenlijk' geluiddichte pu bliekszaal. Leo Loos, cultureel slagbad zónder water en punk- vast zoals wij dat noemen." Met klem stelt Loos dat Arena gericht zal zijn op verschillen de groepen jongeren. „Het centrum is voor diverse doel- door Karin Kuijpers Foto's: Henk Speksnijder einden te gebruiken. We zul len ons niet eenzijdig richten op punks of hardrockfans. Maar eigenlijk spreekt dat al vanzelf anders hadden we een Het nieuwe jongerencentrum zal wel worden versterkt door twee portiers, hoezeer dat Leo Loos ook spijt. „Met het oude Eksit hebben wij het lang te gen kunnen houden, maar wil len we het gezellig en 'open' houden, zijn portiers helaas een noodzaak. Dat wil niet zeggen dat wie zijn mond open doet eruit wordt geslagen, want we willen een tolerante tent zijn." Voorlopig gaat het jongeren centrum één keer per week De publiekszaal, het enige dat gereed is, maar Arena moet open. j band Doris the Dots op en verder zijn er plannen om on der meer the Sound, Echo and the bunny man en Klaus Schulze naar Rotterdam te ha len. Evenveel aandacht 'zal ook worden besteed aan de bands uit Rotterdam en de regio. Daar is Arena tenslotte ook voor bedoeld. „Wij hebben een middenfunctie", zegt Leo l - ~k Loos. .Hands, die te klein zifn ;kepstdag het podium betreden, voor deDoelen en te eroot oudjaar treedt de reggae- voor. wijkcentra en dergelijke, krijgen nu eindelijk de kans. En Rotterdam heeft immers! ook recht op een stedelijk jon gerencentrum. Maar gelukkig wordt er steeds harder ge werkt voor de jongeren. Bin nen afzienbare tijd zal ook de Punk Zoo open gaan. en dat is dan een hele verbetering. Wat de popmuziek betreft, is Arena te vergelijken met Paradiso in Amsterdam en Tivoli in Utrecht" Fondsen Geld ontbreekt nog om de ver- dere noodzakelijke verbou wing uit te voeren én zaken aan te schaffen als een ge-! luids- en versterkingsinstalla tie. De stichting probeert nu via fondsverwerving, leningen en brouwerijen hiervoor de middelen tè krijgen. Van de 'Volkskracht' is inmiddels al 25.000 gulden ontvangen voor verdere realüarmg van het jongerencentrum. Leo Loos hoopt dat meerderen dit voor beeld zullen volgen. Boven dien zal een aantal werklozen de verdere verbouwing in het kader van de Werkgelegen- heidsverruimende maatregel uitvoeren. Tenminste, als het ministerie van sociale zaken groen licht geeft. Een nieuw werklozenproject dus, dat voor één jaar werk biedt aan onge veer zes jongeren. Als de zaak een beetje draait; zal Arena wekelijks een pro-' grammablad .uitgeven. pe oude Eksit-krant komt dus niet meer terug, omdat geeste lijk vader Ruut Ramseier bet team heeft verlaten. Maar mocht iemand anders op het idee komen, dan is daar ver licht een mogelijkheid voor.d:- De angst voor ae locatie vaa een jongerencentrum op de Kruiskade en daarmee een verhoogd risico om de drup, binnen te halen, vindt Loos ongegrond. „Soft noef; T" harddrugs mogen worden veg, kocht en verkopers zullèn^ 2Z5C "23.5C .723.57 'tltB.OO 118.05 ;f&2C mas 419.07 •1937 1*1945 •■'mis '--'2155 224! ;i9i« De den de c weel brij gen bij i re g actii een, Mus Met dèrlf Tilbi zelf shav neco cone ihuzi én' "Hon 1940- te zi het Ondt uit in he de v« te zg Horlz bin ten o te vlc tact gods Soort .baar te af« Plaat; .18. rr ra; 2( 2b gl PI. in 24. rr iulvei hij (F I Ping; naties steen punt 'i lijk. Vertic 1- hoi - 2. ree 3. vo( ^zinrijk stijioe jangs; :(afk.); ienkeh wijze; bleeds igels; Ihet m houtei bijnaa ïaaj e

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6