Wijkbewoners schreeuwen om terugkeer 'onze Jos' Raad bezorgd over gemeente Volgende reorganisatie einde voor Cincinnati VLMRDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT AbvaKabo eist intrekken van ontslag opbouwwerker T egenstelling over betalen buitenstedelij ke recreatie I Conflict SSSN slaat om in anti-OJC-sfeer Amerikanen willen van Vlaardings bedrijf af Publiek forceert openheid SSSN Begrotingsbehandeling Rijnmond van start - Algemene beschouwingen gemeenteraad Maassluis Zonnehuis ondergaat kuur tegen schurft Sterrebos vermoord Coaster dreigt te kapseizen bij Nieuwe Matex DINSDAG 14 DECEMBER 1982 Onderwijzers 'Waterweg naar ;Tweede Kamer ;Scholen weer in staking Waterweg Op scholen in Schiedam, Vlaardmgen en Maassluis is vandaag opnieuw gestaakt. Op een vorige week gehouden bijeenkomst van de ABOP is besloten, dat er bij de acties geen scholen worden aangewezen, die 'plat gaan'. 'Het onderwijzend personeel is door de bond individueel be naderd. Tot nu toe hebben ze ventig onderwijzers zich be reid getoond te staken. Van vfer scholen is bekend gewor den dat het voltallige perso neel staakt De opvang van de leerlingen is bij deze prikactie gelijk aan 'die bij de vorige acties. Leer lingen kunnen in de scholen terecht, maar ook in de Kreek, de Blauwe Brug en het buurt huis Nieuwland, In Schiedam meldden de sta kende onderwijzers zich van morgen bij zaal Irene, waarna aj per bus vertrokken naar het Malieveld in Den Haag ■voor het bijwonen van een jhanifestatie. ^Hoeveel scholen er vandaag in totaal in het Waterweggebied aan de actie hebben deelgeno men was vanmorgen nog met achterhalen. Op de stads kantoren van Schiedam, gaardingen en Maassluis had 'men er geen enkel overzicht van, al had de afdeling onder wijs van Schiedam wel de in druk dat de actie aanzienlijk beperkter is. Schiedam Na het jonge- renoverleg Schiedam (JOS) en de stichting van club- en buurthuizen KSCA leek gisteravond ook de SSSN bijna over te gaan tot een schrappen van het aan de Polder vaart geplande open jon gerencentrum (OJC). Het was dat de stichting sa-, menlevingsopbouw Schie- dam-Noord in het geheel niet mee wil werken aan de gemeentelijke bezuini gingen (,J(aat ze het zelf maar uitzoeken"), anders was het OJC ongetwijfeld gesneuveld. Dat zou het directe gevolg zijn van de SSSN-affaire rond Jos van der Lugt en diens collega Jaap van der Graaf, over wie de stichting OJC een brief had doen uitgaan die gis teren door iedereen als „schandelijk, absoluut on aanvaardbaar" werd erva ren. Het duo blijkt zo'n grote achterban te hebben, dat OJC-vertegenwoordi- ger Piet Penning, mede debet aan de ontstane si tuatie, zich hier lelijk op verkeken moet hebben. De sympathie in de wijk vóór Jos van der Lugt mondt nu uit in een on miskenbare anti-O JC-op- stelling. Penning werd gister avond bij herhaling aan gevallen op de wijze waarop hij met OJC-geld is omgegaan, maar zijn verdediging bestond er uit door te stellen dat hij niet als O J C-pennin gmeester in het SSSN-bestuur zit, Van diverse kanten bleek men toen te vallen over zijn 'dubbele petten*. Vlaardingen Districtsbe stuurder Carel Ver happen van de Industriebond FNV ziet het Amerikaanse bedrijf Cincin nati Milacron BV in Vlaardin gen als „een kind met een enorm waterhoofd. De ver houdingen tussen het perso neel, dat direct en indirect bij het productieproces wordt in geschakeld, zijn ontzettend scheefgetrokken. Dat valt on gelooflijk op." Vrijdag heeft de Nederlandse directie van Cincinnati ontslag voor 11? man bijna de helft van het personeel aange vraagd. Door de concurrentie slag met Japan en de slechte economie zit de gereedschaps machinefabriek voor het ko mend jaar bijna met een lege orderportefeuille. De Indus triebond vraagt zich nu echter af of de vijfde reorganisatie op deze wijze moet worden door gevoerd. Verhappen heeft dan ook voorgesteld een extern mana gement consultants-bureau Krekel, Van de Woerd en Wou terse het bedrijf door te laten lichten en te kijken of de ontslagen wel verantwoord zijn. De directie staat hier niet onwelwillend tegenover. Het is in ieder geval duidelijk, dat dit de laatste reorganisatie bij Cincinnati is. Een volgende keer zal de fabriek gesloten worden. De Amerikanen, die stellen dat hun dochteronder neming nooit rendabel is ge weest, hadden de tent liever direct dicht gegooid. Na een lange discussie heeft de Nederlandse directie hen ech ter weten te overtuigen een laatste poging, om het bedrijf gezond te maken, af te wach ten. „Het ziet er evenwel niet best uit", weet Carel Verhap pen. „Niet voor de mensen die ontslagen dreigen te worden, maar ook niet voor degenen die blijven. Dat is het droevi ge..." v i £r Rotterdam Veel vragen over allerlei punten uit het beleid van Rijnmond, maar weinig concrete voorstellen over hoe het anders zou moeten. Dat is het resultaat van de eerste dag van de begrotingsbe handeling in Rijnmond. Slechts op één punt ver schilden de fracties sterk van mening: de toereke ning van de kosten, die Rijnmond als organisatie maakt voor de buitenste- delijke recreatie. j Rijnmopd betaalde deze kosten elk jaar opnieuw, maar in het nieuwe begro- tingssysteem zijn de kos ten naar de recreatiegebie den toegerekend. Het da gelijks bestuur wil die re- kening over een aantal ja- 4 ren spreiden. i Het CDA was hier fel jop tegen. De PvdA was het op zich met de toereke ning eens, maar wilde niet zonder meer akkoord gaan met het bestuursvoorstel. Voor 1983 was het volgens R. Suurendonk nog wel in orde, maar voor volgende jaren wil hij een overzicht ^hebben van alle kosten "van de buitenstedelijke re creatie, voordat zijn fractie zich over de rekening en de toedeling daarvan uit laat. De PvdA stelde in de alge mene beschouwing, dat 'Rijnmond niet op het mi- 'lieu moet gaan beknibbe len, ondanks alle slechte economische vooruitzich ten. Bezuinigen bij Rijn mond zelf moet volgens R. Suuren jonk vooral gebeu ren door bureaucratie te ivoorkomen en procedures ^-eenvoudiger te maken. De "VVD, coalitiepartner in ,het dagelijks bestuur, vroeg vooral aandacht Voor knelpunten in het verkeer en vervoer' en voor een terughoudend beleid bij de milieuwetge ving. Ook vroeg fractie voorzitter S.J.R. de Mon- chy voor vereenvoudiging van prcedures, zowel om kosten te besparen als om bedrijven aan te trekken. Het CDA liet bij monde van M.A.B.L. van Meete- len weten het met met de samenstelling van het da gelijks bestuur eens telzijn, het beleid maar magertjes tot armoedig te vinden en was opnieuw van mening, dat de onroerend-goedbe- lasting moet worden afge schaft, D'66 schaarde Izich achter het CDA watj be treft het afschaffen van de onroerend-goedbelasting. D. Teegelaar had uitge werkt, dat Rijnmond! die belasting financieel Jniet nodig heeft. H.R. Tiesma van PSP/PPR vond i het beleidsprogramma van het dagelijks bestuur aarze lend, wollig en vaag. jVol- gens hem is de begrotings behandeling slaapverwek kend, tijdrovend en frus trerend. Daarom deed hij de suggestie de algemene beschouwingen voortaan alleen maar schriftelijk af te handelen en daarna met de discussie te begmnen. Hij pleitte voor deeltijdba nen, tenzij het echt niet anders dan een volledige dagtaak kan zijn. CPN- woordvoerder E. de Witte wees op het zijns inziens desastreuze kabinetsbeleid voor de bevolking van Rijnmond. H.G. Baren- dregt van SGP/GPV en RPF vond de overheidsbe moeienis te groot en wilde daarom geen uitbreiding van taken en bevoegdhe den van Rijnmond, zolang Rijnmond nog geen pro vincie is. Schiedam In een uiterst rumoerige ver gadering (niet in een zaaltje, maar schuin boven de drukke entreehal van de Blauwe Brug) is de stichting samenlevingsopbouw Sehiedam-Noord (SSSN) gisteravond laat overstag gegaan. Maassluis Bezorgdheid over het opgaan van de Maassluisse gemeentepolitie in een regionaal politie korps, uitbreiding van het aantal wijkagenten én de met moeite sluitende begroting zijn, de drie punten, die in alle algemene beschouwingen van de Maassluisse politieke partijen voorkomen. Geen van de drie grote par tijen is daar erg van gechar meerd. De grootste politieke partij in de raad, het CDA, noemt de uitbreiding van het aantal wijkagenten geen wens, maar *£en noodzaak. „Hiermee "is de openbare orde en de veiligheid ge diend, omdat het contact tus sen burger en politie wordt gaardingen Patiënten, personeel en een jjaarom pakken we het nu m een keer tors zangrijk deel van de bezoekers van Het aan." w Zonnehuis ondergaan morgen een behande- Het aantal van 700 mensen dat volgens be- J \og tegen scabies, oftewel schurft. „We ver- richten met mijtdodende zalf worden behan- k $rgen voor iedereen een kuur", meldt ge- deld is volgens De Graaf overdreven. Het tv °dsheer~directeur J. de Graaf, „om één of gaat om ruim 400 patiënten en personeel plus fjvee mensen die onder de mijt zitten te pak- n0g een aantal bezoekers. Daarna moet de besmettelijke ziekte, Aan de regelmatige bezoèkers is dringend tl tie op een van de afdelingen is geconstateerd -gevraagd, de kuur te ondergaan óf drie we- $het verpleegtehuis in Holydefinitief zijn weg te blijven. „Na die periode is de mijt 4 Ütgeroeid. zeker uitgeroeid", aldus De Graaf, zodat er De geneesheer spreekt met kracht tegen, dat geen kans is op nieuwe schurft-gevallen. In fe schurft 'epidemische vormen' zou hebben het belang van de patiënten, heeft Het Zon- fëkregen. „We moeten aannemendat er er- nehuis echter dringend familie en kennissen fcns iets zit Want de mijt blijkt telkens weer verzocht, zich morgen daar te laten behande lt op te steken. Dat is het probleem, ign. bevorderd", zo verklaarde het CDA. De VVD ging nog verder. De liberalen meenden dat „on danks de bezuinigingsmaat regelen de dienstverlening aan het publiek niet in ge vaar mag komen. Wij zijn daarom van mening, dat niet mag worden bezuinigd op de post politie." De VVD meen de, dat de Tweede Kamer moet worden overtuigd van de noodzaak van een ge meentelijk georganiseerde politie en diende een motie in, die was ondertekend door alle fractievoorzitters van de politieke partijen. De plaatselijke socialisten onderstreepten gisteravond nog eens dat zij uitgesproken tegenstanders zijn van het opnemen van het gemeente lijke politieapparaat in een provinciaal georganiseerd politiekorps. Ten aanzien van de gemeen telijke financiën zijn de drie grootste Maassluisse partijen niet optimstisch. De locale li beralen omschreven de slui tende gemeentebegroting ais „een knap stuk werk", mede omdat het college hiertoe kans had gezien zonder de retributies en belastingen buitensporig te verhogen. „Indien in het komende jaar geen principiële keuzes wor den gemaakt, kunnen we de begroting volgend jaar niet meer sluitend krijgen", zo waarschuwden zij gister avond. Het CDA drong er bij het college op aan in de toekomst de meerjarenbegroting „op een zodanig tijdstip in be spreking te geven dat hier mee nog rekening kan wor den gehouden bij de begro ting voor het komende jaar". De PvdA waarschuwde het college ervoor, dat de rege ring van plan is voor 1984 de extra korting op het gemeen tefonds weer belangrijk te verhogen. De socialisten wa ren er dan ook heilig van overtuigd, dat de financiële speelruimte, die de gemeente bij de OGB heeft „als sneeuw voor de zon" verdwijnt. Zij vroegen het college volgend jaar de OGB niet te verho gen. Het college van B en W rea geert vanavond op de alge mene beschouwingen van de partijen. „Ik ben bang van de tandarts, maar ik ben blij dat ik geen boom ben." „Mensen laten hun haar wel knippen, maar toch niet hele armen en benen amputeren? En bij bomen kan dat dan wel?" In niet mis te verstane woorden spuien wandelaars in het Sterrebos te Schiedam hun gal over de 'meedogenloze' werkmethode van de plantsoenendienst. Deze gemeentelijke afdeling verklaart het vergaande snoeien en kappen van de afgelopen dagen In dit park met de gebruikelijke opvatting, dat bomen elkaar anders in de weg gaan staan en verdrukken en dat sommige dikke takken dreigden af te breken. Maar menige wandelaar gelooft daar geen sikkepit van: „Juist in de - dikste en oudste, mooiste bomen is schandelijk de zaag gezet." De één na de ander heeft kritiek. Samengevat: „Het bos wordt vermoord. Mag dat j nu zomaar, elk jaar weer? Het Sterrebos wordt op deze manier steeds Jonger, in plaats van dat een mooi, oud bos met een diepe rust ontstaat." Onder druk van. de briesende wijkbewoners besloot het SSSN-bestuur in meerderheid de affaire-Jos van der Lugt alsnog in de openbaarheid te gooien. Het was toen kwart over elf en urenlang was er heel voorzichtig omheen 'ge draaid. Even later kwam vast te staan hoe onzorgvuldig de SSSN gehandeld heeft met het ontslag op staande voet van de populaire opbouwwerker. Hét stichtingsbestuur ziet zich genoodzaakt toe te geven aan een ultimatum van de vak bond AbvaKabo, die uiterlijk morgen antwoord wil hebben en anders voor Van der Lugt naar de kantonrechter^stapt. De advocaat van de SSSN, de Vlaardingse jurist C. van der Boom van het kantoor Mr. C.H. Verstegen-Kettlitz, heeft aangeraden om maar contact met Van der Lugt op te ne men. Dat lijkt verstandiger om verdere ellende te voorkomen. De AbvaKabo heeft narneim ;eëist het ontslag in te trek- cen. De wijkbewoners waren, toen tegen twaalf uur besloten werd om te gaan praten met Jos van der Lugt, in een juich stemming. Het is voor hen nu zonneklaar, dat de SSSN fout gehandeld heeft en niet 'hun' opbouwwerker. i „Wij willen onze Jos terug," riepen enkele dames. Van der Lugt, zelf niet aanwezig omdat hij formeel ziek is, lijkt sinds zijn ontslag nog wel populair der dan ooit in zijn wijk. Be halve een aantal vertegen woordigers van de stichting open jongerencentrum (OJC), binnen de SSSN vooral ver persoonlijkt door Piet Pen ning, was gisteravond iedereen op zijn hand. Ook binnen het SSSN-bestuur lijkt het tij te .keren. Secretaris Henk Ra ven sbergen heeft toegegeven te weinig informatie te hebben gehad op het moment, dat een kleine meerderheid van de SSSN in november besloot Van der Lugt met onmiddellij ke ingang de laan uit te stu ren. Leugenaar Hét SSSN-bestuur, voorgeze ten door de goedige Eïso Blaauw die zich diep ongeluk kig voelt met de ontwikkelin gen, deed er gisteravond nog veel goed aan door de beslo tenheid te laten varen. „Kom met de feiten.1 Als u de be schuldigingen aan Van der Lugt niet hard maakt, bent u een leugenaar", gooide wijkbe woner Joop Huijsmans de stichtingsbestuurders voor de voeten. Ook de vrouwelijke fanclub van Jos, bestaande uit, (ex-) medewerksters van het opbouwwerk, schreeuwde let terlijk om „de feiten". Het viel op hoe niemand in het SSSN- bestuur de beschuldigingen, dat Jos van der Lugt met geld geknoeid 2ou hebben, durfde te herhalen. Wel vervulde SSSN-bestuurslid Cor van den ..Toom een glansrol door i ,SSSN-penningmeester Pen-d rung herhaaldelijk zelf aan te vallen op „onzorgvuldig finan cieel beleid". Overzicht Penning was er niet in. ge slaagd een financieel overzicht op tafel te leggen, wat veel hi lariteit opleverde, omdat juist hij en Eiso Blaauw in de pers beschuldigingen hadden geuit aan het adres van Van der Lugt. Aldus werd Penning steeds meer beschouwd als de 'kwade genius' achter het ont slag van de opbouwwerker. Hij was bijvoorbeeld ook tegen de geëiste openbaarheid. Het kwam tot een nieuwe, openlij ke botsing tussen Penning en zijn voorgangster als penning meester van de SSSN, Henny van Geloven, die van hem eis te dat hij lelijke woorden over haar terug zou nemen. Pen ning deed dat niet. De SSSN zag zich genoodzaakt een financiële commissie in te stellen, die de penningmeester nu verder zal "begeleiden Fout met lossen Vlaardingen Een coas ter-tanker 'met een inhoud van zo'n 1000 ton, de on der IJslandse vlag varen de Thykill, dreigde gister avond om kwart over elf aan steiger 11 van de Nieuwe Matex in Vlaar dingen te kapseizen als gevolg van fouten bij het lossen. Het schip, dat geladen was met visolie, maakte tijdens het lossen plotseling een slagzij van zo'n 40 graden en dreigde te zinken. Door ij lings met ballast te werken kon het schip binnen een uur weer reehtgekregen worden. Van de lading ging niets verloren. Bij het lossen van de Tykill werd de fout gemaakt dat niet op tijd gezorgd werd voor voldoende ballast in de tanks, die het eerst waren leeggepompt. Daardoor klop te de gewichtsverdeling van het schip in het geheel niet meer, zodat diverse trossen braken en het' schip zijde lings dreigde om,te vallen. Door snel optreden kon dat op het nippertje worden voorkomen. Nieuwe Matex wijst de ver antwoordelijkheid voor het gebeurde van de hand. „Het lossen valt onder de directe verantwoordelijkheid van de scheepsleiding, dus wat r er aan boord van zo'n schip misgaat.is niét onze aangele genheid", aldus een woord-, voerder. Vanmorgen vroeg is begon-, nen met het lossen van de rest van de ladings Daarna heeft de coasterzijn." route vervolgd.^ 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1