ROTTERDAM eren in 1winterjas 'Je mag de kinderen niet in de steek laten' Wieisde wijste van allemaal? M rM 1982 •RVy'RY/RW Studenten buitelen als kandidaten in hét zaagsel Bucks Fizz, repeteren tussen de zeepbellen. Rotterdam Een fragment uit de Showbizzquiz dat de miljoenen kijkers zaterdagavond niet op het scherm zullen zien: Ron Brandsteder, gehuld in spijkerbroek, staand in het midden van de piste, kijkend naar de |,'plek waar tijdens de uitzending de kandidaten zullen zitten, plotseling verrukt uitroepend: „Zó hé", omdat iemand vlak voor hem plotseling de uitklappagina met Playboy's 'playmate of the month' omhoog houdt. IOok de zesduizend kijkers, die -yanavond in 'het Sportpaleis Aboy' de opnamen van de t Showbizzquiz bijwonen, zullen "/."yeel van dit soort ongedwon- gen,5 tafereeltjes moeten mis send Vanavondis Bueno de Mesquita weer de pias, bet dwaze, soms ontroerend komi sche mannetje. Yasmine Smart -■ presenteert zich dan weer als de grand lady van het circus, li ^Vanavond zuilen er échte Kan- I/' didaten zijn, trillend van de zenuwen,' verlangend naar het '"- einde, zich misschien afvra- gend' waar ze in vredesnaam. 1/ aan begonnen zijn, 'Kandidaten 1 i" - Maar goed, ze moeten zonodig. /...En dus zullen ze vanavond h ^nerveus lachend in het zaagsel bijten, tot vervelens toe van CV het' slappe koord duikelen en gierend van de 1 pret meters hoog boven de piste zweven. |fe'" De vier kandidaten in de vijf- entwintigste Showbizzquiz val- ;iSrlen van ezels en rijden op -/paarden, {Zo repeteerde gisteren de 'J Showbizzquiz. Urenlang, van "Is ochtends tot V avonds, laat. /Met Bueno de Mesquita, die in èen." onbewaakt -«.entje ach ter. de piano kroop en plotse- 1/ ling schitterend begon te spe- I -Len; Rhapsody in Blue, van I - George Gershwin, jazzachtige If-klahken. in een immens .leeg 'sportpaleis. En Yasmine Smart, een gewone vrouw als 'duizenden, gehuld in slobbert rui, spijkerbroek, rode sokken en witte klompschoenen. Ter- WÏjl acht, van haar Arabische /volbloeds door de piste draaf- at' door Hans Soeters den, beet Yasmine een peen in stukken, om die vervolgens Onder de willig rondstappende dieren te verdelen. Rondom de piste cirkelden gis teren tientallen mensen ïn /warme winterjassen drukdoe- nerig langs elkaar heen. Een wonderlijk gekrioel, waarin iedereen zwijgend zijn taak verrichtte; de een de sneeuw wat donkerder spoot omdat - het wit op de monitor toch net iets te wit bleek en de ander ogenschijnlijk nutteloos wat 1 kabels verlegde, Zeepbelletjes vÏDe kijkers zullen er niets van merken. De Engelse formatie Bucks Fizz, winnaars van het Eurovisie Songfestival, zal dan I "net zo.spontaan te werk gaan t als gisteren, piekend naar /- zeepbelletjes die vanuit de nok f van het sportpaleis naar bene nden komen dwarrelen. Ook dit /groepje repeteerde gisteren, /.met microfoons en zonder, een raetertjé naar "links en toch Is^weer* iets naar het midden, Imaarjwel'play back. I** Omdat de Showbizzquiz zich j'^vóor -een, belangrijk deel af- speel f inhet decor .van Ahoy's k kerstcircus; ontbreken ook de I circusartiesten niet. Leeuwen- /^temmer/Tom Dieck jr., De {/Lindors, Bassie en Adriaan, 1^-fPipb, leden van de Circus- I //"school Joe'Andy en natuurlijk I //jasmine/ Smartzullen voor mfjfhét -circussfeertje moeten t zor- geh|.In het geheel is ook een Ifeplelqè ingeruimd voor de Rijn-- l^/mondbahd; het Hippisch. Cen- I //tramWestland en turnsters B^iVan'^ het - Koninklijk/" Neder- Grouw, Koos Bakker uit Was senaar en Herman Zeilenrath uit Enkhuizen. Gisteren wer den hun rollen vertolkt door een groepje Utrechtse studen ten. Marco Schulhan, bijvoor beeld, moest als 'Koos Bakker' proberen drie rondjes te rijden op een ezeltje, maar duikelde onmiddellijk na elke poging weer net zo hard in het zaag sel. Natrillend van de inspan ning en van boven tot onder bedekt met zaagsel, meldde bij later; „Hier even net komen doen alsof we kandidaten zijn. Leuk, denk je dan. Een gein tje- Maar goed dat ik dit niet geweten heb, wat een baan..." Nog somberder keek die ande re student, nadat hij vol over gave de rol van Herman Zei lenrath had gespeeld: ook hij was keer op keer tegen de grond gekwakt. Bij de eerste de beste sprong op het rond dravende ezeltje was tot over maat van ramp ook nog eens zijn broek gescheurd. En ge heel in de eeuwenoude stijl van het circus, was hierop een oudere man de piste ingewan deld, had zich. losgewurmd uit greep van zijn' vrouw1, die hem nog van zijn overmoedige op treden had willen weerhou den, en was na enkele buite lingen keurig op het ezeltje weggereden. Circusdirecteuren Eén programma-onderdeel werd gisteren, tot groot ver driet van een aantal Ahoy'- functionarissen, uit het draai boek geschrapt: het optreden van zes 'circusdirecteuren'. Het zestal zou een jurerende taak hebben gekregen, ware het niet dat op het allerlaatste moment toch nog André van Duin kon worden gestrikt „ïk mag zelfs nog iets zeggen", had een van de 'directeuren' Ahoy's bedrijfsleider, Wim Buitendijk 's ochtends nog gezegd. „Na het optreden van een van de kandidaten, moet ik zoiets zeggen als: 'Vond haar erg goed, als ze nog vrij is, dan contracteer ik haar graag voor 't kerstcircus'. Leuk voor ons, want daarmee promoten we toch mooi weer even het kerstcircus". Jammer voor al dat personeel van Ahoy', dat speciaal was uitge lopen om Wim "Buitendijk, voorlichter Jan Leupe en Ahoy's vaste speaker Wout Dijkhuizen in deze rollen in actie te zien. Maar de Tros denkt nu eenmaal in kijk- dichtheidcijfers.-. En wat dat betreft zit de om roep met quizmaster Ron Brandsteder op rozen. De man, die vijf jaar geleden als een wat slungelige, bijna verlegen presentator voor het eerst op de buis verscheen, bleek tij dens de repetities niet van zijn stuk' te krijgen. Onverstoor baar, stoïcijns en met groot ge voel voor humor, loodste hij de 'kandidaten' door de piste heen, riep gierend van de pret dat de ogen van het tamme ezeltje 'op Jaws' stonden, brab belde tijdens zijn praatje met de clown Pipo een tekst, die letterlijk niet beter uit de verf - kwam dan: „Pipo, zie zonnetje, lichtjes in ogen, babbeltje, bab beltje, blup, blup". Leeg Ahoy' Zo repeteerde gisteren uren lang de Showbizzquiz. In een koud en nog leeg Ahoy', waar witte vlekken over stoeltjes lieten /even -teblijven' schoonmaker i Marco Shuihan in de rol van kandidaat. Een seconde zit hij op het ezeltje om prompt weer op de grond te belanden. stopte bij een vredig slapende muzikant en daarna langzaam weer verder gleed. Vanavond zit het in dat zelfde Ahoy' bomvol, zullen échte kandidaten het zware werk moeten opknappen. Een fragment achter de scher men van de Showbizzquiz, dat de miljoenen kijkers niet op het scherm zullen zien; In een kantoor van het sportpaleis zit iemand achter een bureau. Voor hem ligt een brief,'af komstig van de omroep. Plot seling zegt hij: „Tja, wat er voor - die Showbizzquiz allé- maal niet komt kijken... On voorstelbaar. Hier, neem nou deze brief; willen ze Ineens een olifant Ja, ja, eventjes een olifant... Ha, ha, een olifant..." Beneden in de piste brabbelt Ron Brandsteder het laatste gedeelte van de repetitie "aan. elkaar: „Hiec sta ik dus. Dan. bloemen. Geef de boa. Ta, ta, ta, Afscheid kandidate. Zoi ets..?" Tevredenheid alom. Wat er ook gebeurt, de Show bizzquiz is tóch niet stuk te krijgen,.. Rotterdam ,3ü mij op school zit in de vierde een hele aardige jongen. Kunnen jullie mij vertellen hoe ik bevriend met hem kan raken?" Dergelijke vragen krijgt de Kindertelefoon regelmatig. Evenals verhalen van kinderen, die door vader of moeder worden gesla- gen. Over 'sexuele misbruik, een zaamheid na de scheiding van ouders, problemen met het ei gen lichaam. Kortom, veel za ken die onder de kinderen le ven, maar die voor de ouders min of meer taboe zijn. 'Daar praat je niet over' of 'daar ben je nog veel te klein voor', zijn de algemeen begeleidende kre ten van de volwassenen. De Kindertelefoon beant woordt die vragen wel. Opge richt in 1979, het Jaar van het Kind, en onder meer gevestigd in' 'Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gronin gen, Venlo en Heerlen. Vijf van hen worden met sluiting bedreigd,, Amsterdam blijft over, maar dan alleen maar, omdat bet gemeentebestuur van de hoofdstad drie jaar ge leden de fout heeft gemaakt, enkele toezeggingen te doen waardoor men nu niet om fi nanciële steun heen kan. De andere vijf (Rotterdam, Groningen, Utrecht, Heerlen en Venlo) geven per 1 januari de informatietoon. Want het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur heeft de subsidiekraan dichtge draaid. Een maatregel die 135.000 gulden oplevert. Het ministerie heeft de steun door verwezen naar de plaatselijke overheid, ook al geen instantie waar het geld voor het opra pen ligt Vandaar dat ook van die kant wordt gezegd, dat er geen geld meer is en dat men het maar moet doen met eigen midde len. En, om het wat zachter te laten klinken, heeft de-ge meente verklaard dat men af wil wachten wat het definitie ve besluit van het ministerie is. En zo sluit het kringetje aardig, want daardoor is nie mand met de beschuldigende vinger aan'te wijzen. „Dat is. de ellende eigenlijk", zegt Josee, vaste medewerk- ster,--van de Rotterdamse Kin dertelefoon. „Er bestaat mo menteel geen grote boosdoen- der. De wethouder kunnen we niet aanpakken want die zit op het ministerie te wachten, het ministerie kunnen we niet aanpakken omdat hun stand punt bekend is en zij ons weer doorsturen naar de gemeente. Kom daar maar eens uit." Actie Het landelijk comité Kinder vuist en het Landelijk Overleg Kindertelefoons gaat daarom maar actie voeren. Tegen wie, dat zal later wellicht blijken. Het doel is echter wel duide lijk: het behoud van de hulp dienst Een actie ook, die geld moet opbrengen. Want in dat geval kan de huur betaald worden en krijgt de PTT elke twee maanden normaal de re kening betaald. In Rotterdam werken twee be roepskrachten, 26 vrijwilliger en nog eens 14 vrijwilligers in opleiding bij de Kindertele foon. „En hoewel het belang van de kinderen natuurlijk voorop staat is het toch bela chelijk dat deze mensen ge woon per 1 januari op straat staan", benadrukt Josée. „Zo'n 150 goed getrainde vrijwilli gers, die nergens anders te recht kunnen. En dat alleen maar omdat bijvoorbeeld in Rotterdam een bedrag van 25.000 gulden op tafel moet komen. Een klein bedrage, maar we kunnen het zelf met ophoesten." Individueel Dat dé Kindertelefoon in. Rot terdam voorziet in een behoef te blijkt wel uit het feit, dat jaarlijks zo'n tienduizend kin deren aan de lijn hangen met problemen. Allemaal met hun Individuele problemen. „Wij kunnen niet aanduiden wat onder de jeugd het grootste probleem is", zegt Maria, vrijwilligster. „Dat komt omdat de leeftijd van de kinderen nogal varieert. Glo baal kun je stellen dat kinde ren tot veertien jaar moeilijk heden hebben met de ontwik keling van hun lichaam. Bo ven de veertien is het alleen maar verliefdheid en zestien jaar en ouder komt vaak met diepere relatieproblemen." „Opvallend is daarbij wel dat het verschil in de wereld van de volwassenen en het kind nog altijd enorm groot is. En hoe weinig fantasie de ouders kunnen opbrengen bij het op voeden van een kind. Het zou wel eens goed zijn als de vol wassenen nog eens gaan terug denken hoe het bij hen vroe ger is gegaan." door Martijn Verwaaijen Foto: Ben Blumers Toch willen de vrijwilligers de vele telefoontjes niet koppelen aan een verkeerde opvoeding door de ouders. „Natuurlijk, soms zit ik ook wel eens met kromme tenen te luisteren naar verhalen", zegt Maria. „Maar het merendeel belt om dat ze net uit schooi komen en de ouders werken. Ze hebben dus geen uitlaatklep. Maar het gebeurt ook dat moeder met een dampende pot thee zit te wachten, maar haar kind ons in een telefooncel staat te bel len. Voor kinderen is de Kin dertelefoon een instelling met een verschrikkelijk lage drem pel dus nemen, ze eerder het initiatief om ons te bellen." De vrijwilligers benadrukken wel dat zij er niet zijn om met een panklare oplossing te ko men. Maria: „Een voorbeeld; een kind helt omdat het gesla gen wordt door de vader. Wij vertellen dan dat, als hij of zij echt weg wil, het wel de con sequenties moet aanvaarden. Dat, als ze het huis uit gaan, ze ook broertjes en zusjes en ook de .moeder opzadelen met het probleem. Wij Vertellen geen mooie verhaaltjes om de kin deren gerust te stellen." Niet serieus „Kinderen hebben één echte handicap; ze worden niet se rieus genomen. Ze worden ook niet met rust gelaten. Kijk maar eens naar een daginde ling van een kind. Naar school, thuiskomen, huiswerk maken, even buitenspelen, om zes uur eten en kort daarna naar bed. Altijd is er wel ie mand in de buurt Pas als ze in bed liggen kunnen ze even tueel eens een potje gaan grie nen.' Als daar nou eens wat meer rekening mee gehouden zou worden zou onze instelling misschien wel overbodig wor den. En diep in ons hart willen we niets liever. Maar niet af schaffen op deze manier en de kinderen met hun problemen laten zitten. Dat is oneerlijk,,." Het is gans duidelijk: po litiek Rotterdam voelt zich hoogst ongelukkig bij de boycot van WD, CDA en SGP van de raadscommissies in de ge meenteraad. De oppositie laat het nu een maand of drie afweten en de gevol gen zijn duidelijk merk baar. De kwaliteit van het bestuur taant. Zo goed burgemeester Bram Peper een Wolfert van Borselen-pennïng over heeft voor degene, die een oplossing weet voor de problemen rond om de prostitutie, zo goed verdient degene, die eén weg weet uit dit netelige doolhof vol prestiges, een onderscheiding. De .partij en hebben zich ingegra ven en vrezen over en weer dat zij alleen met ge zichtsverlies uit hun schuttersputjes kunnen opstaan. Laten we de stel lingen eens één voor één verkennen. Al voor de gemeente raadsverkiezing in mei besloot de PvdA te stre ven naar een coalitie met andere progressieve par tijen om op basis van een programakkoord zoveel mogelijk van het eigen programma uitgevoerd te kunnen krijgen. Na de verkiezing, waarbij de PvdA zijn meerderheid kwijtraakte, lukte hetgeen akkoord te sluiten met D'66 en PPR/PSP en CPN, zij het, dat D'66 wel in het college wilde stap pen en 'klein links' het zonder directe college ve rantwoordelijkheid 1 wel wilde steunen. Met WD, CDA en SGP werd niet echt onderhan deld. Deze partijen rea geerden daarop met een boycot van het werk in de raadscommissies. Na drie maanden is wel duidelijk, dat dit geen werken is. Maar hoe kom je tot el kaar? PvdA-fractievoorzitter Henderson heeft tijdens de begrotingsbehandeling een voor zijn doen royaal bod gedaan: evenveel le den in de raadscommis sies en zelfs het voorzit terschap van enkele nog in te -stellen projectcom missies. Daaraan heeft hij nu toegevoegd, dat deze fractie haar opvolgers in 1986 zal aanraden de for matie van het college met een open gespreksronde met alle partijen te begin nen. Verder wil de PvdA niet gaan. De socialisten kun nen, het moet worden er kend, moeilijk anders. Ze geven toe zich verkeken te hebben op de halsstar righeid, waarmee de oppo sitie zijn actie voert. 'Ze geven toe, dat het raads werk onder de boycot van het commissiewerk lijdt. Maar mag men eisen, dat de PvdA zijn 'contract' met D'66 en 'klein links' (wat die steun dan ook mag voorstellen) opzegt? Het zou de PvdA tot een onbetrouwbare partner stempelen. WD, CDA en SGP heb ben zich vastgeketend aan de eis minstens twee wet houderszetels te willen bezetten. Daartoe kan het college worden uitgebreid tot negen leden en te zij ner tijd moet dan maar een van de zittende wet houders opstappen. Die eis is te hegrijpen. Dat de PvdA er niet op in wil gaan, is even duide lijk. Ziedaar te patstel ling. Moeten we dan maar vier jaar voortmodderen en eventueel wachten tot de coalitie tussen 'groot' en 'klein links' uiteen valt? Ook dat zou voor alle partijen onaanvaard baar dienen te zijn. De vraag is: wie moet wat toegeven? Het is zinnig er een enke le kanttekening aan toe te voegen. Hoofdbezwaar van WD en CDA is niet, dat zij buiten het college staan, maar dat de PvdA hen zonder enige vorm van open overleg buiten de dein- van de collegeka mer heeft gehouden. Met andere woorden: als de PvdA het op basis van on derhandelingen met "WD/CDA niet eens had kunnen worden en met D'66 en de andere wel, dan zou er in principe niets aan de hand zijn ge weest Zij het, dat WD en CDA er van uitgaan, dat de programmaverschillen zo beperkt zouden zijn ge weest, dat ze het wel eens zouden zijn geworden (en dat is dan tegelijk ook de' reden, waarom de PvdA niet met hen heeft willen onderhandelen). door Koos de Gast Men zou daarom alsnog moeten onderzoeken, of in de toevoeging op de hand reiking van Henderson een aanknopingspunt zit om uit de impasse te gera ken. Immers: uit het ge baar van Henderson is de' conclusie te trekken, dat de PvdA het achteraf be treurt dat er afgelopen zo mer van een open ge spreksronde geen sprake is geweest. Zijn fractie wil haar opvolger 'aanra- den' het anders te doen. De vraag is. of de PvdA bereid is, die raad wat harder te maken. Per slot van rekening behoeft een fractie in 1986 geen bood- schap te hebben aan een in 1982 gegeven advies. Bovendien, de zelfstan digheid van'de PvdA-frac*' tie is ook niet zo groot. In dit verband is het belang rijker, dat het gewest van de PvdA uitspreekt het in 1986 anders te zullen doen dan de fractie, die de richtlijnen van het gewest plichtsgetrouw pleegt op te volgen. Daarenboven kan het zo zijn, dat een open -ge spreksronde niet per defi nitie hoeft te wachten op een volgende raadsverkie- r zing. Dit college kan, het zij doordat de coalitie uit een valt, hetzij door het vertrek van een wethou der om een andere reden, ook op kortere termijn ter discussie komen te staan. Als de PvdA een dergelij- ke toezegging wat concre ter zou willen invullen dan het oppervlakkige 'aanraden', zou er in elk geval aan het hoofdbe zwaar van WD en CDA zijn voldaan: er moet on derhandeld worden, met alle partijen in de raad. Over de afloop van de dis cussie moet men overi gens somber zijn- Geen van de partijen is maar bereid de kop even boven de linies uit te steken. Het is goed te weten, dat deze strijd geen winnaar of verliezer heeft. Alleen de wijste kan Rotterdam nog helpen aan de bestuurlij ke kwaliteit, waarop de stad recht heeft. Maar nogmaals: de één voor de ander meent, dat die ander dan maar de wijste moet zijn. En dat is heel triest en iets om heel ongerust over te zijn, .Vrijwilliger* aan de telefoon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4