'Buurthuizen halen de buit niet binnen' 'V oortbestaan verzekeren' Gemeente zoekt nog huurder Gemeente schept duidelijkheid voor Pelmolen Öl VLAARDINGS DAGBLAD SCHiEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nu weer'n Vader 'ontvoert' kinderen Gasprijs gaat flink omhoog ëmm Van Lier ontvangt historisch jaarboek Uitslaande brand in theehuis Vuurwerk in beslag genomen Wil den Hartogh (VCW): PvdA en CDA verhinderen verbouwing Blauwe Brug Rijksconsulent reikt één sleutel uit Ook Te Loo 'n stapje terug KvK op bres voor bedrijven langs trambaan V uilstortkoker in huizen Put en Dijkzieht Bezwaarschrift ingetrokken WATERWEG DINSDAG 21 DECEMBER 19S2 Schiedam/Haam Een 35-jarige Schiedammer is door de politie gearresteerd, nadat hij twee van zijn drie kinderen tegen het hevel van de kinderrechter in had meegenomen en naar een Tilburgs tehuis voor daklozen had gebracht. De drie kinderen waren door justitie in een tehuis in Baarn ondergebracht. Twee van de drie werden eind vorige week *s mor gens VToeg opgewacht door hun vader en twee Schie- damse kennissen. Zij namen hen in de auto mee naar Tilburg. De Schiedamse politie kon door aanhouding van de twee handlangers, een 22-jarige en een 25-jari- ge Schiedammer, achterhalen waar de vader de kin deren had ondergebracht. Op verzoek van de Schie damse politie heeft de Tilburgse Hermandad een in val gedaan in het tehuis. De kinderen zijn weer naar Baara gebracht. De vader wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam Alleen CPN en PSP/PPR hebben zich gisteravond uitgesproken tegen een herziening van de gastarieven voor kleinverbruikers in Schiedam. Hoe meer gas men gebruikt, des te minder de kosten pro centueel gezien gaan stijgen. Bij een verbruik van. 300 kubieke meter per jaar gaat de gasprijs bijvoorbeeld met 9,1 procent omhoog, bij een verbruik van meer dan 25.000 kuub is dat 5,8 procent. De beide fracties in de Schiedamse gemeenteraad vinden niet, dat zuinig heid op die manier gestraft moet worden. -• Herman Roza, mevrouw Roza-Van den Bosch en burge- meester Van Lier lezen in het historisch jaarboek. «.Vlaardingen In het historisch jaarboek van Vlaardingen, dat" >burgemeester Fred van Lier gistermiddag kreeg van stadsarchi varis Theo Poelstra, staat de eerste publicatie over de Vlaarding- ;se klederdracht die sinds 1857 is verschenen. Reden voor de ■jsehrijver, Herman Roza, om te spreken van 'een stiefkind onder de Nederlandse klederdrachten'. Schiedam Een pand aan de Brugmanstraat in Schiedam, dat verbouwd wordt tot thee huis, is vannacht door een uit slaande brand deels verwoest. De brand is vermoedelijk ont staan in de ruimte onder de trap. De brandweer was om kwart voor drie ter plaatse. De politie is nog op zoek naar de eigenaar van het huis. Schiedam Nog voor de jaarwisseling zijn veel men sen hun dure vuurwerk al weer kwijt. In twee kelder boxen aan het Bachpleïn nam de Schiedamse politie gisteren 174 kilo vuurwerk in beslag. De eigenaar van de grote partij knallers moet vandaag naar het bureau om tekst en uitleg te geven. Te Loo en Blok: ook inleveren... Schiedam Het 'wijkcen trum van zes miljoen', de Blauwe Brug in Schiedam- Noord, mag niet worden ver bouwd. De PvdA, uitgezon derd de drie eigen wethou ders en eveneens zonder zijn coalitiepartner VVD, kwam gisteravond in de gemeente raad aan een meerderheid van tegenstanders door steun van het CDA. Namens de Pvd A-fractie veegde Truus de Nijs de vloer aan met een voorstel, dat Ben W voor de verbouwing hadden gedaan. Voor de tweede keer moet VVD-wethouder Luub Haf kamp zijn huiswerk overma ken. Aan de .welles-nietes-discus- sie hield men bijna het "ge voel over dat de verbouwing was gestrand op de omstre den prijs voor wandcontact dozen en een pauzebei, maar Truus de Nijs had meer hete hangijzers gevonden. Zij con stateerde dat de beheerscom- missie van de Blauwe Brug zelf al verdeeld was over de verbouwing, wat in haar ogen het collegevoorstel da nig afzwakte. Aanvankelijk zou het voor stel over de Blauwe Brug al in oktober aan de orde ko- jtnen, maar B en^W trokken jhet'ijlings* in toen de" PvdA-' 'weerstand bleek. „Verstandig was dat, oordeelde mijn frac tie," aldus Truus de Nijs, „want beter ten halve ge keerd, dan ten hele ge dwaald. Wie schetst dus onze verbazing dat nu hetzelfde voorstel terug op tafel komt, alleen nog iets duurder? U hebt zeker gedacht: in de milde stemming voor kerst trappen ze daar wel in." Dat bleek niet het geval Hafkamp kreeg voorgere kend hoe de PvdA aan goed koper spullen weet te komen voor een verbouwing. Tien duizend gulden voor wand contactdozen vond Truus de Nijs 'wel een beetje veel, on waarschijnlijk hoog'. Ook hekelde zij de aan te brengen pui tussen de ont moetingsruimte en de streek- muziekschool, waardoor de oorspronkelijk bedoelde doorloopfunctie van de Blau- we Brug helemaal de mist m zou gaan. Een huisvuilcontai ner in de opslagruimte zou volgens haar penetrante geurtjes geven in het dure wijkcentrum. Over de beno digde pauzebei zei zij: „Voor twintig gulden heb je al een aardige. Die hoeft geen vier honderd gulden te kosten." ADVERTENTIE De hooldmoot van het jaar- boek wordt gevormd door een partikel van Roza over de kle uren, waarin de Vlaardingers zich vroeger hulden. Daar was 1 nogal wat verschil in mogelijk, ■want de Vlaardingers waren in die zaken erg tolerant, wist ,de schrijver te vertellen. „Er waren wel zeven verschillende 'drachten en dat was uniek in -Nederland." Om iets te laten .zien van de klederdracht was nevrouw Roza-Van den .Bosch, de moeder van de 'schrijver, op de ouderwetse wijze gekleed. Een wijze die sinds 1964 is uitgestorven. ^Behalve dat verhaal zijn in het jaarboek, dat een eo-produktie .-is van de gemeentelijke ar chiefdienst en de historische vereniging, ook weer de ge bruikelijke kror.ieken opgeno men. Die gaan over de jaren 1931 en 1981. „Daaruit kunnen we zien", zei archivaris Poel stra, „dat er opmerkelijk wei nig nieuws onder de zon is. De mensen maakten zich er vijftig jaar geleden ook al druk over, hoe ze de financiële gaten moesten dichten." Ook bij het historisch jaarboek is het geld een probleem. De makers willen de aantrekke lijkheid van het product in de komende jaren door een ander uiterlijk en meer foto's verho gen. Dat zou meer kopers moeten opleveren, om op die manier het voortbestaan van het jaarboek te verzekeren. •Vlaardingen Vandaag zou drs. P. K. Bij, rijksconsulent voor de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoons huishoudens, de sleutels voor de gesplitste flat aan de We nen weg uitreiken. Van één flat werden er twee gemaakt, .maar voor één van de twee huizen is nog geen bewoner ge bonden. „We zijn nog op zoek naar een huurder", zegt Bram den Hamer van het gemeentelijk woningbedrijf. Volgens Den Hamer is het al lemaal veel te snel gegaan. .IGeforceerd", zegt hij over het •experiment om woningen te splitsen. „Als we twee weken meer gehad hadden om een •"bewoner te zoeken was het ze- Mier goed gegaan." Nu zal rijks consulent Bij slechts één sleu- '<tel kunnen uitreiken, in plaats .van de twee die in de bedoe- lagen. -Na de overdracht zijn er vol gens Den Hamer nog wel een Paar dagen nodig om het pro ject af te ronden. De toekom stige bewoners mogen er pas pa de jaarwisseling in, want tot die tijd blijven de gesplitste huizen aan de Wenen weg open voor bezichtiging. Volgend jaar wil de gemeente nog eens twintig woningen in - de Hoofdstedenbuurt splitsen. Die vïjfkamerflats raakte de gemeente slechts met heel veel moeite kwijt, wat een van de redenen was om tot splitsing over te gaan. Ook bij de wo ningbouwverenigingen Patri monium en Samenwerking '77 bestaan plannen om het ko mende jaar flats te splitsen. „Dat hangt allemaal nog af van de vraag, of we voor vol gend jaar de benodigde contin genten toegewezen krijgen", zegt Den Hamer. „Maar die flats zijn er wel heel geschikt voor." De huur van de tweekamer flats komt te liggen op 243 gul den per maand. Daar komt dan voor service- en stookkos ten nog eens 162,90 gulden per maand bij. Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - ook langs de snel weg - is de benzine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel. En tijde lijk betaalt u voor 'n flacon ruitontdooier zelfs héél weinig. Voor f 1,50 (normaal f 3,15) krijgt u hartje winter uw ruiten moeiteloos boven nul. Zodat 'n uitstekend zicht houdt op de weg én op de lage prijzen bij Shell. fc.iKJS Vlaardingen -Het is twijfel achtig of de buurthuizen meer geld krijgen als het Vlaardings centrum voor welzijnsplan ning (VCW) wordt opgeheven. Dat denkt Wil den Hartogh van dit orgaan. De buurthui zen vinden dat het centrum maar moet worden opgeheven, zodat het geld, dat daar in gaat zitten, aan hun werk ten goede kan komen. De huizen boycot ten om die reden de zoge naamde democratische plan ning; ze willen rechtsstreeks met de gemeente praten „Zo simpel als de buurthuizen het voorstellen, is het niet", meent Den Hartogh, „Als wij opgeheven worden, is het he lemaal niet zeker dat die be sparing ten goede komt aan het sociaal-cultureel werk." Het VCW kost de gemeente drie ton, maar dat wordt 4,5 ton ais de rijkssubsidie hele maal wordt ingetrokken. Wil den Hartogh vermoedt een heel andere reden achter de boycot. „Het gaat er veel meer om dat ze het vele werk niet willen doen dat aan de planning vastzit. Bovendien: de gemeente heeft prioriteiten gesteld in het werk van de buurthuizen. Migranten en werklozen moeten de meeste aandacht krijgen. Daar wor den ze door ons op aangespro ken en misschien kunnen ze die prioriteiten - met waarma ken", zegt hij voorzichtig. Hij denkt niet dat de buurthuizen de boycot lang zullen volhou den. „Als het om hun belan gen gaat, komen ze wel weer." Henny Goedknecht drong er in de commissie op aan dat de boycot geen invloed mag heb ben op het overleg over het so ciaal-culturele programma, „Het gaat niet aan, dat welke qlub dan ook de procedures frustreert", zei ze. „We moeten ondanks de boycot gewoon voortgaan op de ingeslagen weg." Wethouder Cees Bot zegde toe dat hij dat ook 2eker van plan is. Schiedam Burgemeesters kunnen met achterbijven, In de begroting voor 1983 blijkt het salaris van Schiedams eerste burger John te Loo 2550 gulden bruto lager uit te pak ken dan hij dit jaar gewend was. Zijn jaarwedde komt op 151.140 gulden. Een zelfde stapje terug geldt gemeentese cretaris Melis Blok. Maar... de andere leden van het college van B en W, de wethouders dus, gaan allemaal omhoog. Volgens het dikke be- grotingsboek mogen zij 524.000 gulden met hun vijven delen. Dat was eerst 416.400 gedeeld door vier. De gemeente Schie dam blijkt nog altijd ruim 2,8 ton uit te moeten trekken aan wachtgeld voor ex-wethou- ders, onder wie Riet Taverne en Eef Collé. Overigens hebben de wijziging in de salarissen van de college leden niets te maken met de ombuigingsoperatie van de ge meente. Die salarissen worden door de rijksoverheid vastge steld. Schiedam De Kamer van Koophandel voor Rotterdam en de Beneden-Maas is 'zeer verontrust' over het feit dat de gemeente Schiedam geen ver goeding wil uitkeren aan be drijven, die financiële schade ondervinden van de aanleg van de trambaan naar Schie- i dam-Noord. De Kamer is het hier met mee eens en heeft dat het gemeen tebestuur laten weten. De win keliers op de Broersvest zeg gen al enige weken veel min der klanten te krijgen door de dagelijks veranderende ver keersomstandigheden tussen de Koemarkt en het Prove niershuis. Vlaardingen De bouwplan nen voor de te bouwen wonin gen in de projecten De Put en Dijkzieht van Patrimonium/s Woningen moeten worden aangepast. Door de bouwver ordening is de woningbouw vereniging verplicht hoge woongebouwen te voorzien van tenminste één vuilstortko- ker. Uit contact met de archi tect is gebleken, dat het niet in de bedoeling lag deze kokers aan te brengen. Nu moet als nog aan deze eis worden vol daan. De betreffende bepaling is in 1981 in de bouwverordening opgenomen, nadat was geble ken dat de gemeente de firma Ravebo niet kon verplichten bij 50 portiekwoningen in de Parklaan vuilstortkokers aan te brengen. Vlaardingen In een reeks gesprekken met de directie van het bedrijf Hollandse Pelmolen/CSM hebben ambtenaren van het stadhuis de onderneming duidelijk gemaakt, dat de Pelmolen in de toekomst zonder bezwaar op haar huidige terreinen aan de Westhavenkade kan blijven zitten. Het is met de bedoeling van de gemeente om de onderneming in de bedrijfsuitoefening te be lemmeren. Die vrees was bij de Pelmolen ontstaan door de bouw. van de 199 bejaardenwo ningen aan de Westhavenka de, waarvoor onlangs de eerste paal geslagen is. Het bedrijf diende dan ook te laat ove rigens een bezwaarschrift in tegen de bouw. Dat bezwaarschrift heeft de directie van De Pelmolen na de gesprekken met de ge meente ingetrokken. In het overleg is duidelijk geworden, dat de gemeente ook in de toe komst in het gebied een meng vorm van wonen en bedrijvig heid wil handhaven. „Op die manier krijg je een levendige wiik. Je hoeft niet je hele stad vol te bouwen met slaapstad achtige wijken", meent men op de gemeentesecretarie. Tijdens het overleg is het be drijf duidelijk gemaakt, dat er '"-jLjieen enkele reden is om te veronderstellen dat De Pelmo len in de toekomst moet ver dwijnen, zo lang de onderne ming zich houdt aan de nor male hinderwetbepalingen. „Als men zich aan die bepalin gen houdt, is er voor omwo nenden ook geen reden om klachten over het bedrijf in te dienen", aldus een woordvoer der van het stadhuis. Of de kans inderdaad gering is dat toekomstige bewoners van het bejaardencomplex over ge- luids- of andere overlast van het bedrijf zullen klagen, wil de een staflid van De Pelmo len niet zeggen. Met de gemeente is tevens oriënterend gesproken over toekomstige uitbreidingsplan nen van De Pelmolen. Het be drijf heeft op het achterterreïn nog een mogelijkheid om te bouwen, op welke termijn dat zou gebeuren, is nog niet be kend. Er zijn nog geen concre- s te plannen. 1 -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1