1 PvdA verwijt Te Loo voortdurende absentie IJsselhoeve pessimistisch Cocaïnevondst brengt fraude aan het licht 'Voorzichtig met kleine eenheden' Eis bewoners Muwi afgewezen VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COIHIANT NIEUWE WATERWEE CDURANT Blauwe Brug boos op Truus de Nijs Burgemeester belooft beterschap Politie dringt woning op onwettige wijze binnen Nieuwe politie post ligt niet centraal Eerste sleutel uitgereikt Girotruc mislukt Jeugdstad is open! Over nieuwe bouwplannen: ■P Trio schiet ruit kapot PvdA schaaft program bij Acht maanden cel voor Vlaardinger WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 Rotterdam Een simpele routinecontrole van de politie op de Horvathweg half oktober heeft ertoe geleid, dat een Tsjechische inwo ner van Schiedam alsnog in de armen van vrouwe Justitia is gelopen. Zij het om nog een tweede delict, dan waarvoor hij was aan gehouden. In de nacht van 10 op 11 oktober ontdekte de surveillancedienst eerst zakjes met cocaïne in zijn auto. Later, toen Schiedamse agenten, bij hem huiszoeking hielden, kwam ook aan het licht, dat hij een jaar geleden zijn verzeke ringsmaatschappij voor meer dan een halve ton had opgelicht. De Tsjech hoorde voor deze.twee misstappen gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank acht maanden (waar van drie voorwaardelijk) tegen zich eisen. Sinds de verdachte Tsjecho-Slowakije na zijn diensttijd in 1977 om politieke redenen ver liet, is het hem in Nederland allesbehalve voor de wind gegaan. „Mijn cliënt is een man, die hier in de vernieling is geraakt", wist zijn raadsman mr. Jean-Pierre Vandervoodt. Uit geldgebrek kwam hij in de gokwereld te recht. „U bent verslaafd geraakt. En in de hoop uw geld terug te winnen, bent u door blijven gokken", stelde de president van de rechtbank, mr T.Fransen, resoluut vast. Om zijn schuldeisers uit de onderwereld te vreden te kunnen stellen, had hij daarom zelf zijn ameublement verstopt en het als diefstal bij de verzekering en de politie aangegeven. Na de autocontrole deden agenten huiszoe king in zijn woning. Naast in totaal 1 gram heroïne en 24 gram cocaïne ontdekten zij ook, dat alle vermiste tafels en stoelen weer aanwezig bleken. De verzekering had even wel ruim 51,000 gulden uitbetaald, omdat die inboedel gestolen zou zijn. De advocaat richtte zich in zijn betoog op het feit dat de politie niet op wettelijke wijze de woning van de Tsjech zou zijn binnengeval len. „Die Tsjechische mevrouw deed de deur open en we zijn naar boven gegaan", vertelde de desbetreffende agent. Hij werd evenwel door de verdachte terecht gewezen en kwam ook op zijn woorden terug, „We hebben staan bellen en kloppen, ja. Uiteindelijk zijn we toen maar met een sleutel 'naar binnenge gaan", verbeterde de opsporingsambtenaar zichzelf. „De politie is zonder toestemming van de be woner binnen gekomen. Dit kan dus niet als wettig bewijs gelden", liet de raadsman daar op volgen. In voorzichtige bewoordingen had officier van justitie mr. L.C. de Wit zich eer der ook al niet gelukkig getoond over de ge bruikte handelswijze. „Ik heb liever niet dat op dergelijke wijze een onderzoek plaats vindt." Uitspraak op 4 januari. Schiedam 'Truus, bedankt!', stond gisteravond op een briefje bij de ingang van de grote zaal van de Blauwe Brug, waar de PvdA vergaderde. Het briefje was opgeprikt door beheerder Kees de Veld, maar het bedankje was niet zo van harte ge meend, als de FvdA'ers misschien gehoopt hadden. De Veld be doelde het cynisch. Volgens hem staat de beheerscommissie van het wijkcentrum op zijn kop, nu door toedoen van PvdA-raads- lid Truus de Nijs de verbouwing van de Blauwe Brug voorlopig (niet doorgaat, „Zij zal er in januari nog wel het nodige van horen," denkt De Veld. Volgens hem is er geen sprake van dat de beheerscommis sie verdeeld zou zijn over de verbouwing, zoals maandag in de gemeenteraad was gezegd. „Die mevrouw is hier twee keer ko men praten en wij hebben haar uitgelegd waarom die verbou wing nodig is. En dan komt zij met zo'n verhaal", aldus De Veld, schouderophalen d Zie ook pagina 17. Moeilijke autorit van Aad van Lingen Schiedam De nieu we politiepost in Groe- noord-Zuid zal de om wonenden misschien nóg meer overlast gaan bezorgen dan de afgelopen jaren het ge val is geweest in de flat op het Johann ótraussplein. Gister avond in de gemeente raad waren het vooral Aad van Lingen (CDA) en Herman Noordegraaf (PSP/PPR) die hier vraagtekens bij plaat sten. Zij uitten kritiek op het feit, dat de be woners van Groe- noord-Zuid geen in spraak hébben gehad. Van .Lingen had boven dien wat aan te merken op de bereikbaarheid van de nieuwe politiepost. „Het is niet centraal genoeg in, de wijk. Wat dat betreft was het Bachpleïn een betere- locatie geweest. Kan de politie niet beter gaan zit ten in' de Blauwe Brug?"' opperde hij. Het zou met een de hinderlijke jeugd afschrikken. •De CDA-lëider was met zijn eigen auto eens gaan kijken hoe het met de be reikbaarheid van de nieu we politiepost is gesteld.' „Je komt er met de auto "iet bij," constateerde Van Lingen. „Of moet je soms door de tuintjes van die bejaarde mensen, die daar wonen?" .Burgemeester Te Loo ech ter vond dat de politiepost wel centraal ligt, ook in de toekomst bij verdere stads uitbreiding in Woudhoek, „want tenslotte loopt voor de politie de grens van., Schiedam-Noord bij dé- Burgemeester Van Haar- enlaan", zo redeneerde hij.' Ook achtte hij de post be reikbaar voor mensen met een rolstoel of een kinder wagen. >Te ,Loo betreurde het, dat de raadsleden die nü. kri tiek hadden in de betref fende commissievergade- lringen hiér niets over heb—' ben gezegd. Een gelukkige meneer Over de Vest krijgt van P.K. Bij een kerststukje en de sleutel van zijn nieuwe huis. VlaardingenAls kinderen met sinterklaas, zo stonden ae ve«.- tegenwoordigers van de gemeente Vlaardingen en de woning bouwverenigingen gistermiddag in de hal van de flat aan de Wenenweg te wachten op rijksconsulent drs. P. K. Bij. Die moest officïëel de sleutel uitreiken aan de huurder van de ge splitste flat in de Hoofdstedenbuurt. Hij bleek moeite te hebben met bewegwijzering, en hij was niet de enige. Alles kwam nog net op tijd op z'n pootjes terecht en nieuwe bewoner Over de Vest van de tweekamerflat kreeg behalve een sleutel ook een kerststukje voor in zijn nieuwe huis, dat hij na de eerste beschouwing al 'fantastisch' noemde. „We hebben het altijd over volks huisvesting", zei Bij, „maar wat we met het bouwen van één- en tweepersoonshuishou dens toch vooral doen is men sen de vrijheid geven om te handelen zoals zij dat willen. De gemeente wil nog twintig grote, moeilijk te slijten flats in de Hoofdstedenbuurt in Holy splitsen en óp die manier geSchikt maken voor kleine huishoudens. „Maar daar moe ten we heel voorzichtig mee zijn", zei Frans Kok, die bij de gemeente belast is met de sub sidiëring van de woningbouw, vanaf de galerij van de flat uitkijkend over Holy-Noord. Kok, door wethouder Bas Goudriaan 'de man in Vlaar dingen met de meeste proble men' genoemd, heeft zijn twij fels over de vraag of die flats wel gesplitst moeten worden. De kale huurprijs van de wo ningen komt op ongeveer 240 gulden, en dat is volgens de ambtenaar de laagste prijs, waarvoor die kleine eenheden gemaakt kunnen worden. Daar schuilt volgens Kok een zeker gevaar in. "„Zeker nu de rijksoverheid wil korten op uitkeringen voor schoolverlaters wordt de toe komst voor kleine huishou dens steeds onzekerder", vreest Kok. „De vierduizend starters op de woningmarkt, die nu ingeschreven staan, gaan de boot afhouden als ze een huis aangeboden krijgen. Mede omdat de woonlasten, waar we als gemeente weinig invloed op hebben, omhoog gaan." Het wordt volgens Kok met elke nieuwe rijksbezuiniging moeilijker om de woningbouw te 'plannen'. Over het splitsen van meer flats moet nog eens duchtig nagedacht worden, vindt hij. „De enige manier om nog iets te doen aan de to-' tale woonlasten is het bouwen van* energie-arme huizen. Maar dat brengt ook weer ex tra kosten met zich mee." Buurgemeente Schiedam is daar verder mee, gaf Kok toe, en Vlaardingen is van plan om daar eens haar licht op te ste ken. Delft Een 34-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag aange houden in het postkantoor aan de Papsouwselaan in Delft. Hij i wilde enkele van zijn eigen gi robetaalkaarten inwisselen, maar die stonden als gestolen geregistreerd. Dat kwam omdat de man ruim een kwartier eerder bij de po litie aangifte had gedaan van diefstal van zijn girokaarten uit zijn auto. Hij toog daarna naar het postkantoor om ze in te wisselen. De man wilde zo een dubbele opbrengst van zijn kaarten krijgen. Hij is ingeslo ten wegens valse aangifte en oplichting- Schiedam Het steeds maar wegblijven op ver gaderingen van het PvdA- gewest Zuid-Holland heeft burgemeester John. te Loo gisteravond een stevige portie kritiek be zorgd, die het even twij felachtig maakte of hij nog wel langer door de Schiedamse PvdA-afde- ling afgevaardigd zou moeten worden. „Wat. hebben wij aan zo'n af gevaardigde, die zich 'nooit laat- zien?" vroeg ;hetSchiedamse PvdA-lid Noor Samkalden. die dat thuis anders gewend was; zij is de dochter van de oud burgemeester van Amsterdam. Volgens haar moet'Te Loo zijn plicht doen en anders niet in aanmerking willen komen voor een afvaardiging naar het' partijgewest. Afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer antwoordde, dat hij het er met Te Loo over gehad heeft en dat de burgemeester beterschap heeft beloofd. Die toezegging was kennelijk vol-, doende; de achterban, bijeen in de Blauwe Brug, koos Te Loo opnieuw onder de afge vaardigden.. Toen aan het eind van de vergadering ook PvdA- raadslid Yvonne Siljee binnen was gekomen en deze discussie had gemist, vroeg zij er nog eens naar. „De afdeling Schie dam was vorig jaar bij het ge west heel slecht vertegen woordigd, dat moet beter," oordeelde zij. Even kwam toen aan de orde, dat Te Loo zich ook niet vaak laat zien op ledenvergaderin gen in Schiedam zelf. „Nou, vanavond heeft hij in elk ge val een goed excuus," consta teerde Van der Veer, doelend op de gemeenteraadsvergade ring die op hetzelfde moment plaatsvond onder voorzitter schap van Te Loo. Vlaardingen De omwonenden van het IJs- selhoeveterrein in de Drevenbuurt in Holy- Noord hebben met weinig optimisme kennis genomen van de nieuwe bouwplannen voor. het IJsselhoeveterrein, op de grens van het polder gebied van Midden-Delfland. Hoewel de bewoners officieel nog niets van de gemeente hebben vernomen is het bericht, dat op het terrein wellicht 43 eengezinswoningen gebouwd worden niet erg positief overgeko men, omdat ook bij dit plan een veel grotere oppervlakte van het terrein wordt bebouwd dan jaren geleden is toegezegd. Voor de ver keersproblemen die daardoor in de Populieren- dreef zullen ontstaan is voorlopig geen enkele oplossing gevonden. De bewoners van de Drevenbuurt, die wonen langs het stuk grond waar vroeger de oude boerderij IJsselhoeve heeft gestaan, hebben al heel wat actie gevoerd tegen het oorspronkelij ke voornemen van 'de gemeente en woning bouwvereniging Samenwerking, om op het ter rein veel gestapelde huurwoningen te bouwen. Tot bij de Raad van State is men tegen diex bouwplannen in beroep gegaan. In een advies heeft de-afdeling stadsontwikkeling van het stadhuis nu aangegeven, dat het veel beter is die plannen te laten varen en op het IJsselhoe veterrein eengezins-koopwoningen te bouwen. Enerzijds komt de gemeente dan geen geld te kort op de grondkosten, en anderzijds zou aan een belangrijk bezwaar van de omwonenden, namelijk de grote bouwhoogte van het oor spronkelijke plan, tegemoet gekomen worden. In een eerste reactie zegt A. Brussaard, een van de actievoerders, dat ook met deze suggestie niet wordt vastgehouden aan de vroegere af spraken over de bebouwing van het IJsselhoe veterrein. „Er is destijds afgesproken dat de nieuwe bebouwing niet groter zou worden dan de boerderij vroeger was. 43 Koopwoningen is onverantwoord veel. Alle toekomstige bewo ners van die huizen zullen toch met de auto via de Populierendreef moeten. Of je nou huurwo ningen of koophuizen bouwt; de Populieren- dreef blijft de Populierendreef. Aan de ver keersveiligheid is met die andere plannen nog niets verbeterd." Brussaard vindt het overigens een uiterst nare zaak, dat het actiecomité sinds de zitting van de Raad van State, maanden geleden, officieel niets meer van de gemeente vernomen heeft. „We hebben wel eens wat in de krant gelezen, maar we zijn door de'gemeente nergens meer bij betrokken?' Zonder enig feestelijk ver toon, omdat het feit op zich al feestelijk genoeg was, zijn vanmorgen om tien uur de deuren van het Vlaardingse Lijnbaancomplex opengezet. De eerste kinderen stroom Jeugdstad, het kerstvakan tiefestijn dat tot half volgen de week de omgeving van de Zomerstraat in haar greep zal houden, binnen. Echt dringen was het in de ochtenduren bij de kasa nog niet, hoewel toch ai heel jeugd een blik in Jeugdstad wierpen. Naast Jeugdstad in de Ltjn- baanhallen, met alle bekende creatieve en recreatieve at tracties, is ook Sjendiedorp weer open, ondergebracht in het aangrenzende open jon gerencentrum Summerstreet. Richt Jeugdstad zich op de jeugd tot 12 jaar, de wat ou dere kinderen kunnen In Sjendiedorp terecht. Vlaardingen Drie Vlaar dingse jongens van 14,15 en 16 jaar zijn gisteravond door de politie aangehouden, nadat zij met een zelf gemaakt wapen knikkers wegschoten. Een ruit van een woonhuis moest het ontgelden. Tegen het trio is proces-verbaal opgemaakt. Man vlucht met lading vuurwerk Schiedam De politie heeft gisteren na een achtervolging door het industriegebied 's- Graveland een 25-jarige man aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van honderd kilo vuurwerk. De man had op Plein 1940-1945, waar de poli tie een verkeerscontrole hield, het stopteken van een agent genegeerd. Daarom werd de achtervolging ingezet Aan de Schiekade kon .men: de. man. aanhouden. Afkoop erfpacht: Schiedam De leden van de FvdA-Schiedam hebben gis teravond een wijziging aange bracht in hetverkïezingsprp- gram, waardoor het in Schie dam mogelijk wordt de vijf jaarlijkse verhoging van de erfpacht af te kopen. De grond blijft hierbij in eigendom van de gemeente Schiedam, niaar het financieel effect is verge lijkbaar met dat van verkoop van de grond, rédeneerde wet houder Reïnier Seheeres, dié speciaal voor dit punt de raadsvergadering had latèn schieten. Hij stuitte op weerstand bij het eerste-kamerlid Jan Simons en oud-gemeenteraadslid Hans Konings, die het voor het eerst sinds tijden met elkaar eens bleken te zijn. De twee voor spelden op de langere termijn een 'ongelofelijke strop'. De PvdA-afdelïng ging daarna akkoord met de wijziging van de paragraaf over erfpacht, met de toevoeging dat er strin gente voorwaarden aan afkoop moeten worden gesteld. Maar welke voorwaarden dan, dat kwam helemaal niet aan de orde. Vlaardingen De eis van de bewoners van de Muwi in het kort geding tegen de gemeente Vlaardingen, is door de presh dent van de Rotterdamse rechtbank afgewezen. Nadat een groot onderhoudsplan van de gemeente door de bewoners was tegengehouden, omdat het ze te duur was, wilden ze via de rechter onderhoud afdwin gen. Dat is niet gelukt, blijkt uit de uitspraak, die recht bankpresident S. Ouwerkerk vanmorgen om tien uur deed. De president liet twee weken, geleden, aan het slot van de zitting, al doorschemeren dat de bewoners niet veel kans maakten. „Als de eis van de bewoners wordt afgewezen, wil dat nog niet zeggen dat hun wensen niet gerechtvaar digd zijn", zei hij toen. De bewoners putten voor het kort geding^hoop uit een uit spraak die eerder voor de Rot terdamse rechtbank in een soortgelijk kort geding werd gedaan. Bewoners van de Ca- pelse Hovenbuurt eisten toen van de woningstichting onder houd aan hun huizen en die eis werd toegewezen. Maar twee weken geleden werd hun hoop, door de woorden van president Ouwerkerk, al voor het grootste deel de bodem in geslagen. Ze overwogen toen al om bij afwijzing van hun ei sen in beroep te gaan. Vlaardingen. Tien maan den gevangenisstraf, waar van' twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, is de uitspraak van de Rot terdamse rechtbank tegen een 34-jarige Vlaardmger, die vijf jaar lang sexuele handelingen met zijn stief dochtertje heeft gepleegd. Het meisje was vier jaar toen dat begon. De officier van justitie had zes maanden ge ëist, waarvan drie voorwaar delijk. De raadsman van de Vlaar- dinger had de rechtbank ge vraagd geen gevangenisstraf te geven, omdat dat demaga-v - zijnbed iende zijn baar»zotr kosten. „Er staan tienduizen den bij het arbeidsbureau te wachten om zijn baantje óver te nemen", zei mr. J. Madle- ner. De rechtbank is dus niet op dat verzoek ingegaan., Als bijzondere voorwaarde is- in het vonnis opgenomen, „dat de man gedurende de proef tijd van twee jaar onder toé- zicht van het Leger dés ;Héils kómt té staan:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1