IWaterweg Vlaardingen wil experiment Landstraat Van Tilborg haalt uit naar zij n voorganger ÏZ Koos Henneveld viert; 25-jarig jubileum Schiedam krijgt snelle- ambtelijke-molenprijs 'Ik ben een idealist' 'Er zijn mensen die geheel andere woon wensen hebben Politiek betaalt prijs voor wand contactdoos Spaarcenten te snel versnoept7 College wil vier 'symbool- borden' JOHN MEKES JUWELIER altijd vooraan met SPECIALE AANBIEDINGEN! 99.- KADO Mare Chomette clubkampioen Cursussen draaien goed Vlaardingen Projectambtenaar Ad Smit Duysent- kunst op het bureau stadsvernieuwing van de Vlaar- dingse gemeentesecretarie heeft het plan gelanceerd» om de bebouwing van het middengedeelte van de Landstraat in de Vettenoordsepolder nu eens geheel "anders aan te pakken dan de andere projecten in de wijk. Op zijn initiatief is bij de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting een aan- vraag ingediend, om het bouwplan een experimenteel karakter te mogen geven, waarbij de normale rijkssubsi die echter behouden moet blij ven. Volgens ir.Smit Duyzend- kunst is er in de wijk behoefte aan 'andere' huizen, bestemd voor mensen die afwijkende ideeën hebben over de wijze waarop hun woning er uit zou moeten zien., ten opzichte van de standaard regeltjes die daarvoor bij gesubsidieerde huizen zijn opgesteld. Die toe komstige bewoners zouden hun woonwensen in de huizen zo onbelemmerd mogelijk vorm moeten kunnen geven, zo is het in de officiële aan vraag geformuleerd. In een adviesnota geeft Smit Duysentkunst aan, dat door de renovatie- en nieuwbouwpro jecten die tot nu toe in de VOP zijn uitgevoerd de wijk langza merhand wel erg eenvormig wordt. De renovatie heeft veel van de verscheidenheid in de oude VOP uitgewist, omdat de renovatie alleen door een zo groot mogelijke uniformiteit haalbaar gemaakt kon wor den. Ook de nieuwbouwwo ningen die in de wijk zijn of worden neergezet hebben alle maal hetzelfde karakter, voor al ook omdat de subsidievoor schriften de architecten wei nig ruimte bieden voor afwij kende ontwerpen. Landstraat-middexi De mogelijkheid om eens iets anders dan het traditionele te bouwen is er inderdaad in de VOP. Het toekomstige bouw project van de Landstraat- midden, in een gebied dat in het verleden altijd een meng vorm van wonen en bedrijvig heid te zien heeft gegeven, zou hiervoor volgens Smit Duy sentkunst uitstekend geschikt zijn. In zijn nota, getiteld 'Wonen geen eenheidsworst', heeft de projectambtenaar voorgesteld voor de bebouwing van dit stukje grond de 'wenken en voorschriften', de belangrijkste Schiedam Vergis u niet in huisvrouwen! Zij weten beter de prijs van een wandcontactdoos dan topambtenaren van fi nanciën en gemeente werken; en een pauzebei weten zij maar liefst dui zend procent goedkoper op de kop te tikken dan eèfi heel college r-~in B en Wj dat kan. Voor twintig gulden in plaats van vierhonderd, Juist huisvrouwen geven vaak blijk van deze typi sche koopmansgeest en dat is het voordeel van Truus de Nijs. Van huis door Kor Kegel uit werd zij "PvdA-raads- lid. De advertenties van de voordeligste kruide - .nier nauwelijks ontwend, jdeed zij maandagavond -haar verhaal. .Het bleek datje haar geen duurde re wandcontactdoos in handen stopt dan de Blauwe Brug strikt nodig heeft. Met haar prijsies vergeleken deed net voorstel van B en W om het wijkcentrum in Schiedam-Noord te ver bouwen haast onwaar achtig luxueus aan. Truus won. En wethouder Hafkamp mag nu goedkoper bouw materiaal zoeken. Daarna komt hij nog maar eens met zijn plannetje terug. Gebeurde hier een mirakel? Juist was half politiek Schiedam dit weekend eens op zijn gemak be gonnen met het doorbla deren van de dikke pil, die een gemeentebegro ting nu eenmaal altijd is, en langzaam was men weer een beetje ver trouwd geraakt met die "seizoensgebonden begrip pen als netto-vlottende schuld, kasgeldlimieten, tariefsverhogingen en 'onbenutte belastingcapa citeit en dan horen die zelfde raadsleden een sklaps op van de verfris sende huisvrouwenme- ning, dat een wandcon- tactdoos veel goedkoper kan. Een wandcontactdoos! Waarom in hemelsnaam geen krop sla Grappig: &ven\ tevoren had CDA-voorman Aad van Lingen zich in zijn zenuwen een miljoentje vergist, toen hij met zijn OGB-variant opdraafde. Maar ach, wat is een mil- joen vergeleken bij een wandcontactdoos (hoe llanger je dat woord ge- bruikt, hoe deerniswek kender het wordt: een stop-contact in de meest letterlijke zin). En toch zit hier het ve- jnijn. Als een gemeente raadslid, net een blauwe .maandag beëdigd, een collegevoorstel al om zeep weet te helpen, om dat dit lid toevallig in staat is de prijs van iets marginaals te verifiëren hoe kan zo'n raadslid dan nog vertrouwen koesteren in collegevoor stellen, die handelen om bedragen met meer dan vier nullenWas dit niet de huiver, waarmee Truus de Nijs Schiedam achterliet? Had 'die pauzebei maar eerder geklonken. Dan had Schiedam vredig de Kerst kunnen ingaan. Wethouder Scheeres neemt de voor Schiedam bestemde „Snelle- ambtelfjke- molenprijs" in ontvangst. Hoek van Holland Wethouder Scheeres heeft'gisteren uit handen van de kersverse wind-ombudsman Ruud de Bruijne de 'snelle- ambtelijke-molenprijs' in ontvangst genomen. De onderscheiding is toegekend aan de ge meente Schiedam vanwege haar positieve be leid op het gebied van windenergie. De gemeente Schiedam, krijgt de prijs omdat ze een windmolen heeft gepiaatst om de eigen nutsbedrijven van electriciteit te voorzien. Deze molen heeft een capaciteit van 60 kiloWatt. Bo vendien leven binnen de gemeente plannen om dertig windmolens "te installeren. Ook op het gebied van zonne-energie is de gemeente een voorloper, aldus de stichting 'Energie Anders', die de prijs toekende. De prijs is een goudgespoten ventilator. Het is de derde keer dat de 'snelle-ambtelijke-molen- prijs' wordt uitgereikt. Voorlichter Ruud de Bruijne van de Stichting Energie Anders in Hoek van Holland is de eerste windombudsman in ons land. De 25-jari- ge voorlichter woont in Schiedam. Schiedam Wethouder voor financiën Cor van Til borg (VVD) heeft zich gisteren kritisch uitgelaten over de forse aanslag op het Schiedamse spaarvarken, die in 1981 werd gepleegd door zijn voorganger Reinier Scheeres (PvdA), thans wethouder voor economie. Van de zogenaamde saldï-re- serve is in het begrotingsjaar '81 veel meer geld versnoept dan achteraf nodig bleek te zijn, aldus Van Tilborg, die zijn mening van twee jaar geleden handhaaft Eind 1980 noemde hij Scheeres al „een potverterende linkse knaap". Gisteren' zei Van Tilborg dat de overgebleven saldi-reserve van 3,5 miljoen voor een stad als Schiedam niet bepaald riant is. „Dat vinden ze trouwens op het ministerie ook", aldus 4 de WD-wethouder. In twee jaar tijd is de saldi- reserve met 12,4 miljoen gul den gekelderd. Van Tilborg is zeer tevreden, dat 1983 kan worden ingegaan zonder de noodzaak om nog meer aan de saldi-reserve te ont trekken. Hij meent met ta riefsverhogingen en extra bezuinigingen veel op te kunnen vangen. Toch maakt hem dat niet optimistisch. Ook maandag in de gemeen teraad gaf Van Tilborg al de voorkeur aan een sombere toekomstvisie. Hij redeneert, dat als Schiedam nu maar somber genoeg is, er nooit fi nanciële tegenvallers kun nen ontstaan. Zo wil hij na drukkelijk sparen, voor het geval Schiedam nieuwe mil joenen moet ophoesten in dien bijvoorbeeld een nieuwe computerfout zoals met de onroerend-goedbelasting (OGB) wordt ontdekt. Ook noemde hij de AVR-perike- len als „een zwaard van Da mocles dat nog steeds boven ons hoofd hangt". Van Tilborg gaf onomwon den toe, dat het spaarvarken overeind moet blijven staan en dat. daarom tariefsverho gingen en extra bezuinigin gen nodig zijn.? De burgers j krijgen derhalve bij voorbaat de lasten van de toekomst op zich afgewenteld. Van Til borg is niet van mening, dat men dit afwentelen van de lasten moet uitstellen tot la tere jaren, wanneer de tijden wellicht beter zullen zijn. Hij vreest dat de klappen voor de burgerij dan alleen maar extra hard aankomen, zoals nu met de OGB-verhoging. De nu' door Van Tilborg ge kritiseerde begroting 1981 is overigens nog altijd niet goedgekeurd, evenmin als die voor '82. Gedeputeerde staten (GS) zullen hier geen consequenties meer aan ver binden, wat dat betreft is al les materieel gezien wel rond, maar formeel zit Schie dam nog niet goed. Tegen besluiten van GS dienaan gaande heeft Schiedam een kroonberoep aangespannen. De Raad van State heeft in middels beide partijen ge hoord en komt binnenkort meteen advies aan de Kroon. Dat maakt duidelijk hoe Scheeres' optimisme van twee jaar geleden, dat de be groting er wel door zou ko men, onterecht was. bepalingen bij gesubsidieerde woningen, los te laten, vooral waar het gaat om het bepalen van de oppervlakte en het ge bruik van diverse vertrekken. De woningen, die op die ma nier in nauwe samenspraak met de toekomstige bewoners tot stand zouden moeten ko men, zouden zo slim in elkaar moeten zitten, dat het feit dat iedere woning in principe an ders zou kunnen worden niet kostenverhogend werkt. Smit Duysentkunst gaat er van uit, dat de bouwkosten niet boven die van een vergelijkbare wo ningwetwoning uit mogen ko men. Verder stelt hij, dat in het complex een mengvorm van wonen en werken te reali seren moet zijn, op een dusda nige manier dat uitwisseling tussen werkruimte en woon ruimte mogelijk is. Andere beheersvorm Int de nota wordt aangegeven dat niet alleen zou moeten worden geexperimenteerd met de bouw zelf. Smit Duysent kunst wil het project meteen aangrijpen om eens wat ande re mogelijkheden uit te probe ren met betrekking tot het be heer van de woningen. Ook bij de manier waarop het beheer wordt aangepakt zullen de be woners intensief betrokken moeten worden. Het college van B en W heeft zich inmiddels in principe ak koord verklaard met de ideeën van de projectambtenaar. Mo menteel is het wachten op de reactie van de experimenten- stuurgroep. Smit Duysent kunst: „Ik verwacht pas in ja nuari reactie van die stuur groep, want dat gaat niet zo snel. Als de beslissing positief uitvalt, gaan we eerst op zoek naar kandidaten voor de toe komstige woningen. Met hen worden de plannen dan nader uitgewerkt." De ambtenaar heeft de de indruk, dat er voor de experimentele woningen voldoende belangstelling zal bestaan. „Er is een grote groep mensen, die volkomen andere waarden hechten aan de ma nier, waarop je een huis in richt. In de traditionele wo ningbouw kun je dat soort ideeen niet kwijt. In de vrije sector gaat dat wat makkelij ker: dan zit je in prineipe niet aan al dat soort regeltjes vast. Maar vrije sector is veel duur der, en dat is daarom niet het uitgangspunt." Vlaardingen Het col lege heeft voorgesteld om de bordjes met de tekst 'kernwapen vrije gemeente', waar CPN'er Hans Bolder vaart in een motie om had gevraagd, aan te schaffen. Vlaardingen wil er niet al te veel hebben. Vier bordjes zouden volgens B en W genoeg zijn. „Symboolborden", he ten ze in het voorstel. De borden, die worden betrokken bij het sa menwerkingsverband Stop de neutronenbom- /Stop de kernwapen- wedloop, kosten hon derd gulden per stok. De plaatselijke werk groep van die club wil de borden aan de ge meentegrenzen neerzet ten. ADVERTENTIE Enn U krl. 3-dolig» DAMESRING (model Carlier) Jn rood-^ee! en wil- goud gecombineerd, een fantastisch kado. de KERSTPAUS is: 79.- GEELGOUDEN HERENRING met onyxen een zlrconiasteen. Een pracht geschenk. Een beperkt aantal. TWEE ZWAAR VERZILVERDE KANDELAARS compleet met kaarsen In feestverpakking. KERSTPRIJS 189.- ledere koper ontvangt een aardige verrassing. Teven 8 bij aankoop van mi nimaal 200.- de hier afge- Peelde kandelaar, compleet met kaars en bloemrozet In leuke leestver pak king Eer. CITIZEN HERENHORLOGE met gewone en dlgitaaltijd, met o.a. alarm, timer, stopwatch, dag, datum. Jaar. Normale prijs 228.- KEHSTPRUS Een 14 krt. GEEL- 0# WITG0UDEN HARTJE, bezet met briljant 139.- 0.02 Crt. 18.50 Zie onze etalages met 1000 1 betaalbare geschenken! Extra feestkorting op wit- of geelgouden eieraden, horloges, briljant, bloedkoraal, parels enz. Attijd vooraan met de hoogste korting1 Karei Doormanstr. 322, Rotterdam. Tel.: 010-141350, bij de schouwburg. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 22 december 1982 MmininiiifiniiiziDiiviiffiinfffiiiiiiiiiffifmfiffüfiiiiiiiiJfiiifiiiiiiiiiiiiiiifiiiifiiiiiiiiniiiiiiiiiiEiiiitfiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiifiiiiffiiiifiiiitiriiuiiiiitfó' j Schiedam - Marc Chomette is bij de ta feltennissers van de Schiedamse invali- densportvereniging De Ooievaars de nieuwe clubkampioen geworden. In de finale van het toernooi versloeg hij op eenvoudige wijze Glaas Simons in twee games: 21-9 en 21-11. Zo eenvoudig als het in de finale ging, zo moeilijk had Mare Chomette het in zijn poule. Tegen Rinus van der Zouwen liep Chomette te gen zijn enige nederlaag op, maar hij ein digde, weliswaar samen met Koos van Es, op een eerste plaats. Het onderlinge resultaat was daarbij doorslaggevend. Mare Chomette had immers in drie ga mes, 21-10, 11-21 en 21-16, van Van Es gewonnen. Ook bij de jeugd was sprake van, een spannende situatie. Drie spelers eindig den op een eerste plaats. Door een beter - game-gemiddelde werd Belinda van Es kampioene. In de recreatie-klasse was Goof Akkermans de sterkste. Ton van Balveren, eens zelf winnaar van het clubkampioenschap, reikte na afloop van de wedstrijden de prijzen uit. 5iiiiiiiiiiiiiiHim!iiHHiiiiiiiiimnfi!iiii!iniiiiniiiiHinnii!iiii!iinimiiiiiiiiinniiHiiiiiiiniiiiiniiiiiiiioiHiiiiiiB!HHiHiinii!immiihiiiiiiiniHi!HiiR Koos Henneveld: Jk werk graag met jeugd." Maassluis De herinne ringen zijn talrijk. Koos Henneveld introduceerde 25 jaar geleden het judo in Maassluis. Toen een nog volstrekt onbekende sport. „De judosport zat vroeger nog vol mysteries. De mythe speelde een heel belangrijke rol. De sport had promotie nodig. Overal hebben we in die periode demonstraties ge geven. Op hoeken van straten, op personeelsfees- tjes, overal waar publiek was. In die jaren speelde de kerk in Maassluis een heel belangrijke rol. Daar werd gedacht dat judo een ordinaire vechtsport was. Totdat een keer een domi nee van de kansel ver kondigde: 'ze kunnen be ter stoeien dan vechten. Tegenwoordig gaat ieder een naar sportschool Hen neveld.' Prompt had ik de volgende dag veertig nieuwe leden." Hij kan er nu smakelijk om lachen, maar makkelijk zijn de beginjaren zeker niet ge- weeest. v„We zijn begonnen in de Wagenstraat in een ruimte van twintig vlerkante meter. Ik zocht naar iets per manents en toen kwamen we in een lokaal van de KW- school, maar dat werd ook al snel te klein. Ondanks alle gebreken hebben we daar toch een gouden tijd gehad. De eerste successen werden, daar ook geboekt. John Riet dijk, Thijs 'Rietdijk,Bram Oosterman en de later naar Nieuw Zeeland geëmigreerde John Oosterman zorgden toen voor successen." Doorhraak De grote doorbraak kwam met de internationale triom fen van Anton Geesink en Wim Ruska. Iedereen wilde toen op judo. Ook andere takken van sport werden bij Koos Hennveld geïntrodu ceerd. Taekwon-Do, Jiu Jit- su, de trimploeg. Nu, in 1982, kunnen tal van sporten in het sportinstituut aan de Bo- zenlaan worden beoefend. Een all-round sportman, Koos Hennveld. Was een ge talenteerd voetballer, speelde voor Excelsior M, VDL en Fortuna Vlaardingen. Volgde in Keulen aan de Sport Hochschule een opleiding tot oefenmeester. Hans Croon en Piet de Visser waren zijn stu diegenoten. Kreeg les van door Chris Woerts Hennes Weisweiler: „Toch heb ik op een gegeven mo ment de brui aan het voet ballen gegeven. De achter gronden van het judo, de phylosofie, spraken mij enorm aan. Ik ben een idea list. Een goede vriend van Isao Okana, de Japanse judo grootmeester. Bewustwor ding, het is een onderdeel van het judo en daar kan ik me heel goed in vinden." Japan, het mekka van de ju dosport, neemt in het leven van Koos Henneveld een aparte plaats in. Hij bezoekt het land van de rijzende zon regelmatig: „Ik heb veel con tacten in Japan. Het is de be doeling dat een aantal judo- La's van Mahorokan volgend jaar naar Japan gaan. Er is een speciaal pension met dojo gebouwd om buitenlandse ju doka's in onder te brengen. Een uniek situatie." Discipline Discipline, het is onmisken baar met de judosport ver bonden. De hedendaagse jeugd is moeilijk te motive ren en aan discipline ont breekt het vaak volledig. Koos Henneveld weet er al les van: „Vroeger had je niet veel keus. Je kon in Maaas- luis voetballen, tennissen, turnen of judoën. Nu zijn de mogelijkheden legio. Het wordt iederen nu veel te ge makkelijk gemaakt. Neem de jeugdwerkloosheid.Natuur lijk is het een schrikbarend probleem, maar als iemand van school komt en er is geen werk, dan krijgt hij of zij toch direct geld. Het gaat allemaal vanzelf, je hoeft je nergens meer druk om jtp maken. De jongeren krijgèn daar geen mentaliteit e» doorzettingsvermogen Laat ze alles maar aanpak ken." In 1965 deed de judobofi^ Nederland voor het' eerst een beroep op hem. Henneve)|l - was getuige van alle gr<$fê succeseen en is nog steeds act tief binnen de judobond. Vierde intens de hoogtepuj>- ten, maar moest ook diepte- punten verwerken. „Het R*- ven zit nu eenmaal vol u|Ss en downs," weet Koos Hen neveld uit ervaring maar jal te goed. Eén hoogtepunt uk de afgelopen 25 jaar wil Euj wel noemen: „Toen mij zogi} Rob dit jaar tweede werd bij de Europese kampioenschap pen voor junioren was echt heel gelukkig. Niet ah- leen als vader, maar ook aïë trainer en begeleider. Ik hëfr die jongen toen hij drie, vi'gr jaar was voor het eerst over de mat zien rollen. Zijn héle ontwikkeling meegemaakp Het was in jaren niet voorge komen dat een Nederlandse judoka naar een tweedfc plaats reikte tijdens een Etr ropess juniorenkampioen schap." - Onvoorstelbaar De herinneringen zijn talrijk", het is al eerder gememo reerd: „Het is allemaal on£ voorstelbaar snel gegaat£' Een kwart eeuw, het vliegt voorbij. Komt ook omdat .jé steeds met jeugd omgaat. Dg jeugd heeft me altijd sterj: aangegrepen. Ik vind het ontzettend fijn om met jeugtl te werken. Ze zijn leergierig; nemennog dingen van aan. Ik ben net terug vap een reis door Japan en rea. Op het Kano-toernooi in Tokio veroverde de Japan ners op één na alle titels. De discipline is daar nog enor£& Als er een slipper scheef staat, wordt die nog netjes rj?cht gezet Ook door dï* kampioen. Dat ontbreekt gfc in Nederland nog wel eens aan. 3 Vlaardingen Het winter- programma van de Vlaar- dingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR) draait mo menteel op volle toeren. Aan de 35 programma-on derdelen wordt door zeer veel Vlaardingers deelgeno men. Van de zestien intro ductiecursussen in vijf tak ken van sport (tafeltennis, basketbal, bewegen op mu ziek, volleybal en tennis) zijn de meeste volgeboekt.Bij slechts twee cursussen viel de belangstelling duidelijk tegen.' De boksinstuif is één van de meest succesvolle onderde len. Per demonstratie komen I>MUUEtt„lcll gemiddeld 45 jongeren uit. '6., Telefoon: 010735.58.88/tói ^laardingen naar, één van d^jjp?steTl,159?óf T64.' sportzalen. Ook de trim-ir£ stuiven draaien haar behe ren. Alleen de instuif in de nieuwe sporthal aan de FÏcP ris de Vijfdelaan voldoet npg -niet aan de verwachtingen De activiteiten van de VRSR draaien de wintermaanden gewoon door. Belangstellen den die ook mee willen doen kunnen contact opnemen met het bureau sportieve creatie van de gemeente Vlaardingen, Westnieuwlanu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3