- RN] 'Pret maken tegen huilen aan, dat is mooie humor' Kersttelevisie zet kinderen in de kou Een weekend vol klassieke muziek Dubbele Top 1OO Freek de Jonge heeft weer een kerstverhaal Rubinstein bij de VARA Jon Pert wèe, van beroep vogelverschrikker: Drie vrouwen op zoek naar succes Kijkje over de grenzen: m Op de radio Nachtegaal contra kunstvogel Charles en Diana bij de Belgen O '"Rotterdams Nieuwsblad. llfH vn)dag 24 december 1982 N-~ Londen Een acteur die zijn sporen verdiend heeft. -Die mooie toneelrollen afle verde, gevierd werd als mu sicalster. Die ook als mime- speler aan de weg timmerde. Die voorts een van de pijlers was van een jaar in jaar uit succes boekende hoorspelse rie. En passant deed hij ook nog geruime tijd de rol van Dr. Who in de gelijknamige tv-serie. Jon Pertwee, een 'gerespecteerd vakman. Die de laatste jaren als vogelver schrikker zijn brood ver dient. En dat nog bijzonder leuk vindt ook. De door de onlangs de zendvergunning kwijt ge raakte - commerciële maat schappij Southern. TV gepro duceerde serie 'Worzel Gum- midge' is in Engeland een klapper geworden. Een grote kijkdichtheid en volksoplo pen als hoofdrolspelers uit die serie ergens ter promotie verschenen. Ook in tal van andere landen werd 'Worzel Gummidge' een begrip. ïn Nederland niet „Omdat Worzel in uw land nooit echt de kans heeft gekregen", zegt Jon Pertwee, met veel beklag in zijn stem. „Een van uw omroepen (de AVRO red.) heeft ooit een reeks afleve ringen aangekocht, maar die op zulke wisselende tijdstip pen en ook op steeds weer verschillende dagen uitgzon- den, dat niemand kans kreeg om te wennen en te herken nen. Eerlijk gezegd: Worzel is in Nederland de nek omge draaid". De AVRO maakt het zater dag een beetje goed met vo gelverschrikker Worzel. Een speciale kerstshow uit de se rie heeft een prominente plaats gekregen in het pro gramma van de Algemene op eerste kerstdag, Tereeht ove rigens, want 'A cup of tea and a slice of cake' is weer eens zo'n voorbeeld van per fect Engels televisiewerk. Met in dit geval kinderen als primaire doelgroep, maar zó Jon Pertwee in burger... Zaterdagavond, eerste kerst dag, televisie, Ned .2, AVRO, 18.57 - 19.50: 'De vriendelijke vogelverschrikker' ('A cup ol tea and a slice of cake'). Kerst aflevering uit de Engelse serie 'Worzel Gummidge'. Met in de titelrol: Jon Pertwee. ...en als Worzel Gummidge. gemaakt dat het hele gezin er genoegen aan kan beleven. Serieus Pertwee speelt dus de vogel verschrikker Worzel, een vriendelijk, grapjes makend wezen, dat de boze wereld een wat aardiger aanzien probeert te geven. Hij: „En die rol is niet zomaar een tus sendoortje. Nee, Worzel is voor mij een minstens zo se rieuze onderneming als ook mijn meest inspannende the ater rollen. Ik kan het mis schien duidelijk maken door te zeggen dat Charlie Chap lin en Buster Keaton de go den 2ijh in mijn wereld. Waarom? Omdat die twee het vermogen hadden om pret te maken tegen huilen aan. Dat is natuurlijk de mooiste humor die er is". In Worzel Gummidge de voornaam komt ongeveer uit het Duits, de achternaam is op vele naambordjes in zuïd- Engeland te vinden zit dat soort humor ook verborgen, zegt Pertwee. „Hoe kan het anders dat ook volwassenen Zo nu en dan door de serie geroerd worden?! Dat bereik je niet met alleen technische perfectie en schitterende de cors". Als het straks met Worzel weer voorbij is zo gaat dat, ook met tv-helden wordt het dan voor Pertwee niet moeilijk om elders aan de slag te komen zonder dat men hem 'hé, daar heb je Worzel' toeroept? Pertwee. „Daarvoor ben ik te oud geworden in dit vak. Men kent mij van zoveel an dere dingen, dat ïk nooit meer op maar één rol vastge pind kan worden". Nieuwe serie 9Valley of the Dolls9: Hilversum Veronica be gint zondagavond (Ned. 1, 22.4023.20 uur) met de vijfdelige Amerikaanse mini-serie 'Valley of the Dolls', naar het gelijkna mige boek van Jacqueline Susann. Het is het verhaal van drie jonge vrouwen op zoek naar roem en succes in de showwereld van Hollywood. Dat die weg bepaald niet over rozen gaat blijkt al uit de omslag van de Ame rikaanse uitgave van de roman: drie mooie meisjes en een hele berg kalme rende pillen Veronica zegt over de se rie: „Een perfecte kopie van het leven in Holly wood, waarbij de scha duwzijde van een leven m de schijnwerpers zichtbaar wordt, slaapkamergehei men worden onthuld en vrouwen elkaar beconcur reren. Kortom: Hollywood dóór Hollywood". De hoofdrollen in de door 20th Century Fox gepro duceerde serie worden ge speeld door Catherine Hicks, Lisa Hartman, Ve ronica Hamel, Britt Ek- land en James Coburn. Regisseur is Walter Grau- man. In 1967 is de gelijknamige speelfilm uitgebracht, waarin Barbara Parkins, Patty Duke en Sharon Tate de hoofdrollen ver tolkten. De mini-serie is al uitgezonden door Anglia 'TV. Op de Waalse televisie (RTBF 1, Télé 2) wordt zondagavond de laatste af levering uitgezonden. Rijswijk De BRT doet veel kijkers vanavond ongetwij feld een plezier met de her haling van het door de TROS geproduceerde blijspel 'Wat doen we met Jenny?' van D.R. Wilde (BRT 1, 21.40). Het is het verhaal van een bejaarde dame (Josephine van Gasteien), die het ouder worden op een bijzondere wijze aanpakt. In de overige rollen o.a. Marlies van Ale- maer en Tom van Beek. Die zelfde avond op BRT 2 twee muzikale kerstprogramma's -Een show met de enkele ja ren geleden overleden chan sonnier Joe Dassin (20.55) en een gospelconcert met Ray Charles en Sarah Jordan (22.00). Via Duitsland 2 vanavond om 19.05 een Canadees kerst verhaal, geregisseerd door Trevor Evans: 'Spuk ïm Spielzeugparadies', De nage maakte dieren van een speel goedhandelaar komen ineens tot leven. Een onderhoudende satire op net bourgeoisie-milieu in het Berlijn van rond de eeuwwis seling is het toneelstuk 'Frau Jenny Treibei' (Maria Schell), naar de roman van Theodor Fontane, dat van avond om 20.05 via Duitsland 1 wordt uitgezonden. Zater dagavond (2105, BRT) een documentaire over 'de Ant werpse schrijver Willem Els- schot, die honderd jaar gele den is geboren Nederlandse en Vlaamse auteurs geven commentaar. I Doe Maar h De Nedecpopgroep Doe Maar ('De bom') is te gast in de kerstshow. 'Een verhaal van vrede', die de BRT eerste kerstdag uitzendt om 20.00. Andere gasten: De Kreuners, Michel Bouquet als de 8-jarige Wolfgang Amadeus Mozart. (Duitsland 1, zaterdag 20.15, zondag 22.15) Johan Verminnen, Kris De Bruyne, e.a. Freddy Quiniï presenteert zaterdag (Duits land 2, 19.30) een gevarieerd variétéprogramma: 'Arena der Sensationen'. Zondag middag via de BRT een 'Spel zonder Grenzen'-programma vanuit Algarve (Portugal) om 16.45. Voor de sportliefheb bers 's avonds om 19.00 via Duitsland 1 de hoogtepunten uit 1982. Klassieke muziek Op het gebied van de klassie ke muziek is er via het bui tenland vooral vanavond en eerste kerstdag genoeg te be leven. Vanavond via Télé 2 (20.55) de 'Beggar's Opera van John Christopher Pe- pusch'. Op Duitsland 2 (22 30) beelden van het galaconcert dat 24 september 1980 in" New York werd gegeven ter ere van de zestigste verjaar dag van de violist Isaak" Stern. Zaterdagavond (RTBF 1 èn Télé 2, 20.30) de operette 'La fille du tambour major' van Jacques Offenbach. Op Duitsland I zaterdagmorgen (09.45) een reportage over de honderdjarige geschiedenis van de Berliner Philharmo- niker, die al 27 jaar geleid wordt door Herbert von Ka- rajan, en het eerste deel van een gedramatiseerde docu mentaire over het leven van Mozart (20.15). Duitsland 3 brengt eerste kerstdag (16.45) de opera 'Die Zauberflbte' van Mozart, zo als die dit jaar werd uitge voerd tijdens de Salzburger Festspiele. Zowel BRT als RTBF nemen om 15.00 het kerstconcert van de NOS over, met het Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitmk. Hilversum Tweede kerstdag begint de NOS via Hilversum III met de uitzending van de Top 100 over 1982. De laatste afleve ring wordt vrijdagavond 31 december tussen 18.02 en 19.00 uur 'Uitgezonden. Veronica heeft dan juist haar Top 100 van 14.0218.00 uur via dezelfde zender uitgezonden. Een. dubbele top 100, want het mag worden verwacht dat tussen vijf en zes en zes en ze ven dezelfde platen worden uitgezonden. De NOS-Top 100 (Nationale Hitparade) wordt zondag 26 december van 17.0219.00 uur en op de weekdagen van 18.0219.00 uur uitge zonden. Freek de Jonge leest zijn o kerstverhaal, eerste kerst- dag,.Hilv.i, 17.02 Lori Spee, eerste kerst dag tussen twaalf en twee te gast in NCRV's Los- Vast op Hilv. lil Hilversum -Freek de Jon ge leest zaterdagmiddag, eerste kerstdag, zijn eigen 'kerstverhaal in het VARA- programma 'De Speeldoos' van Letty Kosterman (Hil- v. I, 17.02). Vorig jaar deed hij dat voor de eerste keer. Om 14,02 via dezelfde zen- dar een muzikale show van uit studio 1, in samenwer king met BRT 1-radic. Vanuit de BRT-studio m Brussel: Floor van Zutphen, Betty Mellaerts, Humphrey Campbell en de BRT Big l Band, o.l.v, Freddy Sunder. Uit Hilversum: Cindy Nel son, Frankie, Sietse Dolstra, Quick Vocaal Ensemble, Combo Lex Jaspers en het VARA Dansorkest, o.l.v. I Charlie Nederpelt. Jn, het .VARA-nachipro- 4 gramma (00.0207,00) een t eerder op 5 oktober uitge- l zonden documentaire over i 'Twintig jaar Beatles' en 'Ronddwalen in het VARA- Muzïekarchief', met bijzon- j/dere live-opnamen en plaat- v produktïes. De EO laat zaterdagavond (Hilv. II, 18.30) militairen in Libanon vertellen over hun k 'taak in dienst van rde, vre- de'. Ook het Hilversum III— programma is aangepast. De., NCRV begint - de - dag |-(07.00—07.30) .metkerstlie deren door het Aalsmeers jeugdkoor. Traditionele- ("kerstliederen utijn van 09.03- £10.00 - te beluisteren en ;Christmas Carols vanaf flT.03. In/Los-Vast/ (12.03— L/4,00) praten en zingen Ne- -'derlandse topartiesten,: on- tf^der wie Anita 'Meyer, /Lori '^Speet/Lee^Towers, Herman1 /^anW^n'ènHahs'-Verméu- Via BRT 1 wordt van 19.1521 00 de opera 'Der Bettelstudent' van Milloc- ker uitgezonden. Via de vier Nederlandse zenders is van 13.00—13.15 de kerst toespraak van koningin Be atrix tè beluisteren. De fans van de al jaren overleden Country Westernzanger Jim Reeves kunnen eerste kerstdag van 19.02'20,00 terecht op BBC Radio 2. Jeugd Pr om Tweede Kerstdag van 15.00—17.00 op Hilv. IV het /Europees Jeugd Promena de Concert 1982', recht streeks vanuit de Koninklij ke Muntschouwburg in Brussel. Medewerkenden: strijkseptet Frederic Car- lier, Line Adam (fluit), Ste fan de Schepper (piano). Tsabelle van Keulen (viool) en het kinderkoor van Ra dio Moskou. Uitgevoerd worden werken van Albi- noni, Mozart, Bartók, Bach en De Falla. In 'Apotheose' (BRT 3, 17.00) beelden kin deren uit de Nederlandse Antillen op muzikale wijze het scheppingsverhaal uit Aad Bos stelt om 10.02 op Hilv. III de zondagse elpees van 1982 voor. De VPRO gaat via dezelfde zender om 16.02 op zoek naar muziek in ..Oost- en West-Berlijn. Via Hilversum I tenslotte om 14.02 het TROS-kinder- - kerstfeest .vanuit De Doelen ;£met May wood. Drukwerk, - Benny/ ..Nêyman, Martin ;//BrózXus en/Bassie Adri- sjaan. - f Hilversum De VARA be gint het avondprogramma eerste kerstdag (Ned. 1, 19.0020.44) met twee afle veringen van de Franse serie 'Alleen op de wereld' ('Sans familie'), naar het beroemde boek van Hector Malot. Het aangrijpende verhaal van de vondeling Rémi, die na aeht jaar verzorgd te zijn door moeder Barbenn, wordt mee gegeven aan de zwerver Vi- talis De serie werd gemaakt door Jacques Ertaud en is samen met de ook op eerste kerstdag uit te zenden film 'Wurzel Gummidge' (Ned. 2, 18.57) één van de weinige hoogtepunten op televisie voor kinderen tijdens de kerstdagen. Fabrice Josse als Rèmi in 'Alleen op de wereld', zaterdag, Ned. 1, 19.00 Vanmiddag alleen via BRT 1 (15,30) een tekenfilm van Amerikaanse makelij over een leeuw, een heks en een kleerkast. Vanavond op het tweede net de VARA met een tekenfilmfestival (18.57 19.52). Achtereenvolgens: 'Kreezie de kraanvogel', 'De honderdste Smurf' en een kerstavontuur van de Roze Panter. Na het journaal om 20.28 uur de kersteditie van de Willem Ruis Lotto Show, een ook bij kinderen zeer ge liefd quizprogramma. Op Ned. 1 presenteert de KRO een tekenfïlmavontuur met 'Bugs Bunny' en om 1910 een aflevering van de scho- lïerenspelshow 'Xlassewerk', Gasten zijn Pussycat en Ben Cramer. BRT 2 brengt om 19.00 de Belgische animatie film 'Musti'. Zaterdag (eerste kerstdag) is er via de Nederlandstalige zenders vooral 's middags weinig te beleven voor de kinderen. De BRT brengt een poppenspel naar een no velle van Felix Timmermans en de komische'gangsterfilm 'Bugsy Malone' (zie 'Films op TV'). Traditiegetrouw zendt de NOS om 13.55 (Ned.l) Bil ly Smarts Kerstcircus uit, met uit Nederland de acro baat Charles Matla. De VARA heeft een aflevering uit de tekenfilmserie 'Don Quiehot' op het programma staan (Ned. 1, 16.00). Daarna 'Overlast', Een programma voor de oudere jeugd, met de groep 'Werk-in-Uitvoering'. Thema's- jeugdwerkloosheid, geweld, sex en drugs. Kinderen, die van spanning houden en gewend zijn aan de klank van Duits gespro ken programma's, kunnen zaterdag om 15.00 terecht op Duitsland 1, waar een serie begint over de roverhoofd- Ben Cramer te gast in 'Klassewerk', vanavond, Ned. 1, 19.10 man Janosik. Op Duitsland 2 is om 12 35 de musical 'Oli ver' naar Charles Dickens te Stuïf-es-in Tweede kerstdag (zondag) al leen via Ned. 2 (16.05) een kinderprogramma, de kerste ditie van Ria Bremers 'Stuif- es-in', waarin de Engelse kindergroep 'Musical Youth' ('Pass the Dutch ie') te gast is. Voor de wat oudere jeugd is er om 19.05 (Ned. 1) nog een aflevering van 'Happy Days'. Spelletjes la 'Spel zonder grenzen' doen het ook bij kinderen erg goed. Liefheb bers kunnen- om 16 45 uitwij ken naar de BRT voor het spelprogramma 'Internatio naal Kwartet: Kerstmis in de zon' vanaf het strand van Al- garve'(Portugal). Het Neder landse team komt uit Hilver sum, het Belgische uit Blan- kenberge. Duitsland 1 presenteert zon dag om 15 00 het tweede deel van de reeks over de rover hoofdman Janosik en om 16.35 een film van Walt Dis ney: 'Run, cougar, run* ('De vlucht van de poema'), met mooie wild- en natuuropna men. Op Duitsland 2 om 13.30 een sprookje over een kleine schoorsteenveger op de zeebodem en om 15.00 een blik achter de schermen van de 'Muppet Show'.- j Televisie, eerste kerstdag, Ned.1, NOS, 17.15-17.55: 'De nachtegaal'. Televisiesprokje van Hens Huisdier, Roland de Groot en Tim - Short el! naar het verhaal van Andersen. Muzikale bewerking: Theo Loevend ie. Hoe voelt prinses Diana zich in een wereld, waarin het landsbelang het pnvé-leven overschaduwt? Hoe werd prins Charles verliefd op haar? Wie daarover nog vragen heeft, krijgt ze wellicht beantwoord in de Amerikaanse CBS-film 'The Royal Romance of Charles and Diana' die vanavond (20.0521.40) op het programma van BRT 1 staat. Christopher Barnes speelt de rol van prins Charles, met wie hij oppervlakkig gezien enige gelijkenis vertoont. Lady Di is een rol van Catherine Oxenberg, de dochter van de Joegoslavische prinses Elizabeth. Overige rollen: Olivia de Havilland als de koningin-moeder, Dana Wynter als ko ningin Elizabeth II, Stewart Granger als Prins Philip en -Ray Miiland als Charles' secretaris Griffiths. De film werd begin dit jaar gemaakt door Peter Levin. Naar aanleiding van het overlijden van de pianist Artur Rubinstein zal de VA- RA-televisie vanavond na afloop van het programma op Nederland 2, rond middernacht, een film herhalen die deze zomer is uitgezonden onder de titel 'Arthur Rubinstein en de jongeren'. Dit programma duurt 45 minuten. Zie voor een volledig overzicht van de kerst program ma's onze gids voor radio en televisie de pagina hierna. Hilversum Het sprookje 'De Nachtegaal' van de Deen Hans Christian An dersen wordt eerste kerst dag in een bijzondere uit voering op het scherm ge bracht. Als basis gebruik ten regisseur Hans Hul- spher en vormgevers Tim Shortall en Roland de Groot de muzikale bew'er- king, die de componist Theo Loevendie in 1980 maakte voor een verteller en zeven instrumenten. Loevendie heeft het sprookje oorspronkelijk gemaakt voor een theate ruitvoering door toneel groep De Appel en het Ne derlands Blazers Ensem ble. De muziek wordt, evenals op de in 1981 uit gebrachte elpee, uitge voerd door Ensemble M onder leiding van David Porcelijn, met Lieuwe Vis ser als verteller. Aan de televisïeproduktie werken verder mee Johan Mittert- reiner, Caroline lura, Bou- dewijn Pleines, leerlingen van de Nel Roos Akade- mie en studenten van het Brabants Conservatorium onder leiding van Agnes Roboz. De opname had plaats on der auspiciën van de NOS, die het sprookje nu gevisu aliseerd uitzendt. Loeven die en Ensemble M kregen in november 1981 een Edi son voor de elpee. De pre mière van de concertver sie had, in combinatie met 'De geschiedenis van de soldaat' van Stravinsky, m januari 1980 plaats in Rot terdam. In Het sprookje legt de. kunstvogel weergege ven door trompet, fagot, klokkenspel, triangels en pizzicati van de strijkers het af tegen de echte nachtegaal de klarinet als het gaat om de gene zing van de keizer. „Op de achtergrond speelt de te genstelling tussen natuur en techniek mee", zegt Loevendie. De hofkapel- meester ïn het sprookje" geeft de voorkeur aan de muziek van de kunstnach tegaal: hij neemt het zeke\ re voor het onzekere." „Want ziet u, dames en heren", zegt hij, „bij de echte nachtegaal kan men nooit tevoren berekenen1/ wat er komt. Bij de kunst- j vogel is alles tevoren be^ paald".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6