Yan Hemert mag schuurtje niet afmaken 'Zet woningen neer oude werf Gusto' Bouwplan moet minder modern Waterweg rekent op meer geld uit Gemeentefonds Bewoners en middenstanders Schiedam-Zuid: VLMRDM6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT '80 VVD-raadslid stuit op formele procedures Jopengetrapt Dieven van vrachtwagen 'aangehouden De Eerste Tuinsingel? Zoeken maar Vlaardingen verliest m Toekomstig verpleeghuisin Steendijkpolder: Milj oen extra voor Maasluis Terrein voor bedri j fsgeboirw in 1984 leeg Heemtuin grotendeels gereed DINSDAG 28 DECEMBER 1982 Vlaardingen Terwijl in de Vlaardingse Oostwijk, op het Touwbaanterrein, volop gewerkt wordt aan een bouwplan waarvoor voor de tweede fase nog geen officiële bouwver gunning is afgegeven mag VOP-bewoner Jan van Hemert zijn schuurtje ach ter zijn huis aan de Mo- zartlaan niet laten afma ken. De aannemer die hij had inge schakeld was te vroeg begon nen, vóór de officiële publica tie had plaatsgevonden en de bouwvergunning was afgege ven. De bouw ligt daarom al tweeënhalve maand stil. De problemen ontstonden in oktober, toen Van Hemert het oude schuurtje achter in de tuin, dat langzamerhand op in storten stond, wilde vervangen door een nieuw. Vanwege het feit dat Van Hemert naast be woner van de VOP en leraar ook gemeenteraadslid voor de VVD is, wilde hij het allemaal zo officieel mogelijk doen, met een aannemer, tekeningen in zesvoud en een bouwvergun ning. Van Hemert is immers uitstekend op de hoogte van de wegen die voor een derge lijk karwei bewandeld moeten worden. „Ik heb me met die bele pro cedure bewust zo weinig mo gelijk bemoeid", zegt hij ach teraf. „Juist vanwege de be trokkenheid die ik als raadslid met de gemeente heb wüde ik met die procedures zo min mo gelijk te maken hebben om - zelfs de schijn van het mis bruiken van mijn positie te vermijden. Daarom liet ik dat allemaal door de aannemer doen." Akkoord Die aannemer, een klein plaat selijk bedrijf, zorgde inderdaad voor het indienen van de teke ningen en de andere formali teiten. De oude schuur zou worden afgebroken en een iets hogere zou op dezelfde plaats worden gebouwd. Öp een goe de dag in oktober meldde de aannemer, dat het stadhuis ak koord was met het bouwplan, en dat er dus begonnen kon worden. Dat laatste bleek een vergis sing te zijn. De aannemer be gon ondanks de contacten met het stadhuis met het karwei, nog voor de officiëel voorge schreven publicatie van de plannen in een van de plaatse lijke kranten had plaatsgevon den. Na die publicatie bleek er een bezwaar, binnengekomen te zijn van een buurman van Van Hemert. En daarom moest op het stadhuis de for mele weg bewandeld worden; de bouw van het schuurtje werd stilgelegd. Jo Ouwens, hoofd van de af deling stadsontwikkeling van de gemeente: „We zijn als het kan altijd best soepel met dat soort dingen: in veel gevallen kan er al wel begonnen wor den voor de otticiële vergun ning er is, als er geen proble men zijn.* Maar in dit geval Is die aannemer gewoon te vlot geweest Zeker nu blijkt oat er bezwaren tegen de bouw zijn binnengekomen: dan moet de normale weg worden bewan deld." Er moet nu binnenkort een hoorzitting plaatsvinden, waarop de protesterende buur man en de aannemer van Van Hemert hun standpunten uit een kunnen zetten. Wanneer die hoorzitting zal plaatsvin den is ook op het stadhuis nog niet bekend. In de tussentijd ligt het werk stil: het schuur tje, waar al aan begonnen was, staat ten prooi aan weer en wind. De aannemer heeft'de zaak deze week maar wat af gedekt met dekzeilen, om ver der inregenen te voorkomen.' ir* ^Vlaardingen Onbekenden 'Ajheben gisteravond vijftien ^deuren van kelderboxen onder ^èen'iflat aan de Lissabonweg in jtsHoly-Noord opengetrapt. Zo- -r'inaar voor de lol; er werd niets •'weggen omenDe bewoners -rizijn; voor zover ze het zelf nog ^teniet gemerkt hadden, door de ^politie in kennis gesteld. - Vlaardingen De politie heeft in de afgelopen nacht drie Vlaardingers aangehou den',die op de James Wattweg een trekker met oplegger wil- den jstelen. Toen ze de bedra- djng al hadden doorverbonden - werden ze betrapt door de ei- 2 genaar van een andere vracht- 1" auto. Het drietal nam de vlucht maar werd even later in een woning van een van hen rdoor de politie aangehou den.!'Ze Ziin ingesloten voor nader onderzoek. Schiedam Een kleine twee maanden moeten de bewoners van de Eerste Tuinsingel in Schiedam zich 'thuis hebben gevoeld'. Precies zo lang bleef hunstraat gesierd met een naambordjemaar kort gele den heeft één of andere onver laat 'blijkbaar als souvenir dit -nieuwste bordje geroofd. Slechts een stalen paal geeft de goede bedoelingen van ge meentewerken aan. Want acht weken geleden achtte deze dienst eindelijk het juiste moment aangebroken om de Eerste Tuinsingel weer ~êens met een straatbordje te tooienDat was net nadat wat ^geïrriteerde bewoners daar in een brief op hadden gewezen. t>e naamaanduiding was een half jaar eerder tegelijkertijd jnet de sloop van het hoekhuis l tegen de grond gegaan en fpooit meer tevoorschijn geko- lmen j Familie en kennissen, die op •jbezoek kwamen, zochten zo 'tyaak tevergeefs naar de straat. ffDe Tweede Tuinsingel werd ~j.wel gevonden, maar dichter in 'jÜe buurt kwamen de in Schie- jdam.' onbekende gasten niet. 'En déze zelfde situatie doet tich'nu weer voor. i Het Gusto-complex ligt er alweer jaren veriaten bij. De industrie heeft er nog geen trek in gehad. „Bouw er dus maar woningen," redeneert Schiedam Schiedam Op de plaats van de vroegere scheepswerf Gusto zouden woningen gebouwd moeten worden. De gemeente Schiedam dient het bestemmingsplan zo té wijzigen, dat het terrein niet nog eens enkele jaren braak blijft liggen. Er is toch geen industrie te vinden, die er trek in heeft. Die redenering heeft de bewoners: vereniging Schiedam-Zuid en de middenstanders uit die wijk ertoe gebracht om gezamenlijk voor woning bouw op het Gusto-complex te pleiten. Hoewel onderling een beetje verdeeld (de mid denstanders hebben een voorkeur voor luxe appar tementen, de "bewoners mikken op sociale wo ningbouw) vinden beide groepen in Schiedam- Zuid, dat de gemeente de grond zou moeten aanko pen van het IHC-concem, waarvan Gusto deel uit maakte voordat de werf enkele jaren geleden werd gesloten. De ge meente zit toch met ge noeg industrieterreinen (aan de Wilhelminahaven en in 's-Graveland), is de overheersende indruk, en zoals Gusto er nu bij ligt, heeft niemand er wat aan. heden voor dagtochten per boot. De bewonersvereniging wijst - erop, dat het tracé van de bui- .tenwaterkering (Deltadijk) eventueel aangepast zou kun nen worden aan de nieuwe be stemming van het Gusto-ter- rein. Het is al jaren de bedoe ling dat de Maasdijk opge- - hoogd en verbreed wordt, re- den ook waarom enkele jaren geleden 181 goede woningen van bouwvereniging Een dracht moesten worden ge-*s sloopt. Mocht de vereniging in Schiedam-Zuid met het Gusto- plan haar zin krijgen, dan on derstreept zij daarmee haar ge lijk dat die woningen nooit ge-, sloopt hadden mogen worden. Vlaardingen De gemeente heeft in het dienstjaar 1980 een verlies van bijna tweeën half miljoen gulden geleden." Dat bedrag is inmiddels afge schreven op de saldi-reserve. Het verlies komt overigens niet geheel tot uitdrukking in het voorstel, dat de gemeente raad begin januari moet be handelen over de vaststelling van de rekening over 1980. In dat raadsvoorstei wordt vermeld, dat er een batig saldo van ruim 2,5 miljoen gulden zou zijn. Dat batig saldo is ech ter tot stand gekomen, doordat Vlaardingen in 1980 bedragen heeft ontvangen die nog be trekking hadden op het voor afgaande jaar. Chef-finanriën Van Beuze- kom: „Het is een zeer techni sche zaak. Het komt er op neer dat het lijkt alsof Vlaardingen in 1980 een overschot had, maar het is dus juist een ver lies." De saldi-reserve, die toch al niet al teveel geld meer bevat te, is door de tegenvallende re sultaten van 1980 nog verder gedaald. Waterweg Het toekomstige verpleegtehuis, dat midden 1984 in Maassluise wijk Steen- dijkpoIder-Noord moet wor- Schiedam Vlaardingen- f /Maassluis Als de uit- ]kefingeri uit het Gemeen tefonds per 1 januari 1984 ^gebaseerd gaan worden op bet aantal woningen per gemeente, in plaats van op )het aantal inwoners, dan '■te dat voor de drie ge- [meenten langs'de Nieuwe jWaterweg niet onvoorde lig. ,De gemeente Maassluis, het •.dichtst bebouwd, denkt er één ja anderhalf miljoen gulden op .-vooruit te gaan. De gemeente Vlaardingen houdt het voor zichtig op 1,1 miljoen extra. ^Schiedam was aanvankelijk ^optimistischer, want het leek :Op .een voordeeltje van een half miljoen uit te draaien, maar na nieuwe berekeningen ziet het eruit dat die gemeente net quitte zal spelen. Geen van de drie gemeenten wil zich echter al vastpinnen op de tot nog toe genoemde voordeel tjes. „Het kan nog achterhaald worden," zegt financieel amb tenaar T.L.M.T. Zeijlemaker van de gemeente Schiedam. Want het zijn nog maar voor lopige cijfers die, het rijk, de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) en de be trokken gemeenten hanteren. De grote steden zijn bil de nieuwe opzet het meest gebaat, bij de middelgrote gemeenten kan het nogal verschillen en voor veel kleine gemeenten - zal er minder geld uit het Ge meentefonds vrijkomen. „Om die schok op te vangen beoogt de rijksoverheid een over gangsperiode van tien jaar," zeggen Zeijlemakers collega's in Vlaardingen en Maassluis, A. van Beusekom en H.A. Hafkamp. De laatste meent dat er nog verschuivingen kunnen optreden in de verdeling van de financiën, wanneer bijvoor beeld zou blijken dat de nieu we opzet het Gemeentefonds meer geld kost dan de huidige. Dat zit er niet in, want het CDA/WD-kabinet gaat uit van bezuiniging op uitkerin gen uit dit fonds. De uitkering, gebaseerd op het aantal woningen, komen de VNG en het rijk eerlijker voor, omdat men hieraan meer kosten heeft dan aan het aan tal inwoners. Daarom speelt bij de berekening van de hoog te van de uitkering per ge meente mee, hoe de oebou- wingsdichtheid is. In Maassluis is die erg groot. „Bij ons is er, globaal genomen, gebouwd van grens tot grens. Alles staat vol;" aldus Hafkamp. Om die reden kan Maassluis zich nog meer verheugen op de nieuwe opzet dan bijvoorbeeld Vlaar dingen. Maar ook de hoogte van de be bouwing speelt mee. Het is de drie woordvoerders geen van allen bekend, hoe het rijk dit precies berekent, maar in gro te lijnen weten zij aan te ge ven dat er luchtfoto's van de gemeenten worden gemaakt. Nieuwbouwplannen spelen daarbij uiteraard nog geen rol. „Wat er nog niet gebouwd is, kan je ook vanuit de lucht moeilijk fotograferen," zegt Van Beusekom droog. dén gebouwd, valt minder mo dern uit dan in de bedoeling lag. Het Kijk wil ingrijpen in het bouwplan van de stichting Verpleegtehuizen Nieuwe Wa terweg-Noord. Het aantal bed den van 180 (de ene helft voor geestelijk gestoorde bejaarden; de andere voor lichamelijk zie ken) blijft gehandhaafd. Het interieur moet echter een stuk soberder worden uitgevoerd. Het College voor Ziekenhuis voorzieningen is van mening, dat in de huidige opzet te veel één- en tweepersoonskamers voorkomen. Uit het oogpunt van bezuinigingen acht dit ad viesorgaan voor minister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur de pri vacy van patiënten van secun dair belang. Per afdeling van dertig bedden zullen meer vierpersoons-vertrek moeten worden verwezenlijkt. De stichting wilde juist kleine re kamers creëren om het 'zie kenhuisachtige' van dit soort tehuizen tegen te gaan. Zo zal het Maassluise verpleeghuis met leefgemeenschappen gaan werken, waarin een tiental pa tiënten samen met vijf mede werkers zelfstandig moet functioneren. De stichting hecht veel belang aan de zoge naamde zelfredzaamheid van de bewoners. Hoeveel precies op de 34 mil joen gulden voor de bouw- en inrichtingskosten zal worden gekort, is nog niet bekend. Omdat de architect de teke ningen opnieuw moet wijzi gen, gaat de eerste paal zeker een aantal maanden later de grond in. Het ligt nu in de lijn der verwachtingen, dat het nieuwe en derde verpleeghuis in deze regio Schiedam be zit de Driemaassteden en Vlaardingen Het Zonnehuis in 1986 gereed zal zijn. Directeur Beheerszaken Hage naars van de Driemaassteden, die nauw bij de bouw van het Maassluise verpleeghuis is be trokken, noemt de bezuiniging „uiterst teleurstellend." Hij had juist graag enige vernieu wingen willen doorvoeren. Hagenaars: „Maar juist door de bezuinigingen moeten we de bed-kamerindeling terugdraai en. En ook het speelse karak ter van de gevels verdwijnt. Wordt nu weer allemaal recht toe recht aan. Dat is wat men in Den Haag versoberen noemt. De capaciteit van het aantal bedden blijft in ieder geval wel gelijk, ja." En dat laatste is een dringende noodzaak, omdat de stichting Verpleegtehuizen Nieuwe Wa terweg-Noord momenteel een lange wachtlijst kent. Voor de twee huidige regionale ver pleeghuizen in Schiedam en Vlaardingen staan gezamelijk ruim tweehonderd mensen in geschreven. Daarbij komt nog, dat de vergrijzing in dit gebied in de komende jaren sterk toe neemt. „Wat ons betreft", meldt directeur Hagenaars, „gaan we ook nog liever van daag dan morgen bouwen. De goedkeuring van de minister voor een nieuw verpleeghuis in Steendijkpolder hebben we tenslotte al binnen." Gaat Schiedam over tot wijzi ging van de bestemming in dustrie' in 'woningbouw', dan volgt de gemeente daarmee de Rotterdamse stadsplanning. In Rotterdam immers worden ook haventerreinen, die vrij komen door verplaatsing van activiteiten naar de Europoort, bestemd voor woningbouw. De bewonersvereniging Schie dam-Zuid opperde dit idee al vrij snel nadat Gusto gesloten werd, liep echter stuk op wet- hoüder Seheeres, maar ziet zich gesterkt in haar opvat ting, nu ook de vooraanstaan de horeca-ondernemer Jan Crama recentelijk het idee lanceerde om de Voorhaven met het aangrenzende Gusto- terreïn voor meer Schiedam mers geschikt te maken dan alleen voor bedrijven. De Voorhaven zou volgens Crama een geschikte jachthaven kun nen zijn met opstapmogelijk- Vlaardingen Uiterlijk op 1 januari 1984 vertrekt het be drijf aan de Oosthavenkade dat plaats moet maken voor het door de gemeente gewen ste bedrijfsverzamelgebouw. Het gebouw van de BV Ge broeders A A van 'der Lin den was het laatste dat voor de sanering in de Oostwijk moest worden opgekocht. De gemeente heeft met het scheepvaart-, reparatie-, over slag- en transportbedrijf, dat ook nog kranen verhuurt, on langs overeenstemming be reikt over de prijs: Alleen de gemeenteraad moet de aan koop nog goedkeuren. Het gebouw kan vanaf het be gin van het volgend jaar dus gesloopt worden om plaats te maken voor het bedrijfsverza melgebouw. Wanneer, dat ge bouw er komt is nog niet ze ker. Het is de bedoeling dat kleine bedrijQes in de Oost wijk daar een plaatsje vinden, zodat er in de wijk ruimte vrij komt voor woningbouw. Schiedam De heemtuin, die wordt aangelegd op het eiland ten zuiden van het volkstuinencomplex Thurlede in Schiedam is voor het grootste gedeelte gereed. De vijver en de slootjes zijn gegraven, de paden en grasperken zijn aangelegd en enkele zones zijn al beplant met materi aal uit de oude heemtuin. Eerder dit jaar verleende de raad een krediet om het eiland in te richten als heemtuin. Schiedam kreeg een bijdrage van de over heid, omdat het werk zo veel mogelijk werd uitge voerd door werkloze jon geren. De oude heemtuin in het Beatrixpark is na de oor log aangelegd. Door de sterke toename van het verkeer op de A20 moest de tuin worden verplaatst naar een meer geschikte plaats. De nieuwe heem tuin wordt nu aangelegd in nauw overleg met de Koninklijke Natuurhisto rische Vereniging, de Hen gelsportvereniging Schie dam en de Dienst Ge meentewerken Schiedam. In de komende winterpe riode wordt verder ge werkt aan de aanleg van de houtsnipperpaden en de heester- en boombeplan tingen, die thuishoren op de kleiruggen en het veen gebied en het veen. Op een stukje grond worden in de komende jaren ver schillende soorten griend- wilgen gepoot Bij de brug, die toegang geeft tot het eiland is een terp opgeworpen. De aan gelegde vijver geeft de ge legenheid een verlan- dingsproces te demonstre ren. Mogelijk wordt in de .toekomst de zuidpunt van het eïlandbedekt met veenbagger om te laten, zien, wat daar kan groei en.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1