14 WATERWEG 'We recyclen met hulp van de natuur' halvamel halvamel Zuiveringsinstalla tie zonder stankoverlast FRIESCHE VLAG pak 't gemak! ASSISTENT-ADMINISTRATEUR Bedrijfsleider M.Zeegers: Friesche Vlag Halvamel in handig schenkpak: schenkt makkelijk en zonder morsen past prima in de koelkast pak-op-maat voor iedereen: 200 g, 500 g en 1000 g de volmaakte halfvolle voor de lijn in uw koffie F VÖhLEKDFFIEM ELK FRIESCHE^ VLAG halfvolle KOFFiERiiEtk 1000 gram (nieuw) FRIESCHE <g>VLAG 500 gram 200 gram (nieuw) dtS. P. Booster Co. Administratiepraktijk B-V- Rotterdams Nieuvrablad dinsdag - 28 december 1982 "*RW Vlaardingen 'Een nieuwe bijdrage tot het sehoon- ^maken van de Rijn; een zuiver watermilieu in zee en polderland'. Zo omschrijft men bij het Hoogheemraadschap van Delfland de onlangs gereed gekomen rioolwaterzuive ringsinstallatie De Groote Lucht. Een complex lage be tonnen gebouwen en vijvers, samengebracht op een veertien hectare groot terrein, even buiten Vlaardin gen. ïegenover de scheepswerf van Verolme, 'slechts' gescheiden door de Nieuwe Waterweg, wordt dagelijks het rïoolafval- water van 140.000 inwoners van de regio Waterweg in een mum van tijd en zonder stan koverlast gereinigd van alle r schadelijke stoffen. Dat laatste is een weinig voorkomende "1 zaak. De Groote Lucht is in nog een opzicht vrij uniek: voor ener- gie is men vrijwel niet afhan- kelijk van de buitenwereld. Men kan voor negentig pro cent in de eigen vraag naar /- energie voorzien. Slechts tien - procent moet worden aange voerd door het GEWB. Dat wordt meer. Als De Groote Lucht straks op volle toeren draait, kan het complex nog v altijd in driekwart van de tota le energiebehoefte voorzien. „Je móet het straks aan de - stranden bij Hoek van Holland 1 merken", vertelt een opgeto- 1 gen M.Zeegers. De bedrïjfsleï- der van het complex: „Let van de zomer maar eens op. Dat al '»die troep nu niet meer in de Waterweg wordt gedumpt kan gewoon niet ongemerkt voor bij gaan." Het aandeel van De Groote - Lucht in het reinigen van wa ter wordt in de toekomst nog groter: dan stijgt het tot 270.000 zogenaamde inwoner eenheden (I.E.). Een I.E. is de hoeveelheid afvalwater, die een persoon per dag produ ceert. Zelfs bij dat aantal wordt de volle capaciteit van de installatie nog niet benut: Er is een uitloop mogelijk tot van 315.000 LE. Naar ver wachting wordt die grens be reikt in 1990. Dan zijn Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en De lier aangeslo ten. Bouwplannen De naam van De Groote Lucht is een historisch gekozen naam. Op een kaart uit 1712 komt die naam al voor. Voor zover is na te gaan, heeft op de plaats van de installatie in het verleden een sluis in de Maas dijk gelegen. Bij het spuien en inlaten 'krijgt het water lucht', een handeling, die toen het zelfde doel had als bet zuive ren van het water nu. De eerste plannen voor de bouw van de installatie stam men volgens de heer Zeegers uit 1969. „Nadat de Tweede Kamer de wet had aangeno men, waarin de vervuiling van het oppervlakte water werd geregeld -de vervuiler betaald- is het plan gemaakt voor een hele grote zuive ringsinstallatie voor het hele Waterweggebied", aldus de heer Zeegers, „Maar, op dat idee is men al heel snel terug- ekomen. Toen is er gekozen voor drie kleine volledig gelij ke installaties, te weten: De Groote Lucht, een installatie bij het Vaanplein en één bij Het Kralingse Veer. Daarte gen is door het Hoogheem raadschap Delfland geprotes teerd, waarna als een konijn uit de hoge hoed het plan voor door Bert van Elk een installatie onder de Dok haven naar voren is gescho ven. Vervolgens Is besloten om de installatie Kralingseveer enigszins aan te passen en De Groote Lucht In zijn oorspro- kelijke omvang te bouwen." Geen problemen Nadat het Ingenieursbureau DHV de bestekken voor de bouw had gemaakt, is in sep tember 1980 door Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat de eerste paal voor de installatie geslagen. „De installatie is eind oktober opgeleverd. Daarna hebben we de installatie gevuld met water en zijn begonnen met het uit testen. Tot mijn verrassing hebben we hier geen klagen over deze 'opstartperiode'. Al les is voorspoedig verlopen. Bij installaties als deze komt het bij het opstarten nog,wel eens voor, dat de bacteriën geheel niet niet of in onvoldoende willen gedijen. Als dat gebeurt moet het hele opsta rtp roe es opnieuw in gang worden ge zet", aldus de heer Zeegers. Eind vorige maand is het eind- Een miljard liter water in beweging gemaal van de instauatie in werking gesteld. „We zijn nu zeven tot acht weken verder", begint de heer Zeegers, „Maar het gaat voorspoedig. Het aan gevoerde afvalwater wordt voor 98 procent gezuiverd. Dat percentage zakt wel iets terug, naarmate we meer van onze capaciteit gaan benutten, maar onder de 96 procent zakt het niet" Volgens Zeegers komt die periode volgend jaar, als de gemeenten Schiedam, Maas sluis, Maasland en De Lier zijn aangesloten. Tweederde van het aangele verde afvalwater is afkomstig van woonhuisaansluitingen. 'Eenderde van het afvalwater wordt aangeleverd door de in dustrie. Dit industrie-afval wordt door Zeegers omschre ven als ongevaarlijk. „De grote chemische industrieën", zo zegt hij, wijzend naar de ro kende schoorstenen aan de overkant van de Nieuwe Wa terweg, „lozen niet op het riool en hebben allemaal hun eigen zuiveringsinstallatie. Boven dien zou dat afvalwater niet eens bij ons kunnen worden verwerkt. Dat gebeurt volgens een heel ander procédé.''- Stankoverlast Het slib uit het afvalwater wordt verwijderd en gecom- posteërd. Het water wordt bio logisch gezuiverd. In sommige oudere installaties wordt het water met chemicaliën gerei nigd. In de Groote Lucht niet. Daar doen de bacteriën het werk. Er wordt slechts op één plaats gewerkt met chemica liën: Daar waar de lucht uit de Bedrijfsleider M.Zeegers:Alleen leidingwater is een stap zuiverder.. installatïe van H2S-resten wordt gezuiverd. 'Het Hoog heemraadschap heeft er van. alles aan gedaan de stank overlast tot een minimum te beperken en alles overdekt. „De zuiveringsinstallatie mocht alleen maar in Vlaar dingen worden gebouwd als er geen extra stankoverlast aan verbonden .was. Vlaardingen heeft het wat dat betreft al moeilijk genoeg", zegt Zeegers, over zijn schouder wijzend naar de petrochemische indus trie aan de overkant van het water. Het Hoogheemraad schap heeft deze eis goed in acht genomen. Nergens op het terrein is het te merken, dat miljoenen liters vervuild wa ter worden gereinigd. Schoon Het vervuilde water wordt de installatie binnen geleid door MINI,MIDI &MAXI de zogenaamde snijroosters. Dan komt het afvalwater in de voorbezïnkbakken, waar het ongeveer twee uur blijft. Slib, olie en vetten blijven daar achter en zinken. Dan gaat het "water naar de oxydatiebedden, waar onder invloed van bacte riën het water voor het groot ste deel wordt gereinigd. Een ander deel wordt omgezet in het zogenaamde humusslib. Vervolgens wordt het water naar de beluchtingstanks ge transporteerd, die zijn aange legd onder de bezinktanks. Hier blijft het water tussen de vijf en tien uur, om daarna tenslotte nog eens twee uur in de grote nabezinkbassins te blijven. Het water is dan schoon. „Maar niet zo schoon dat het zonder problemen gedronken kan worden", vertelt de heer Zeegers, „Ik heb ooit eens ge zien, dat een dijkgraaf een glas water uit een bassin haalde en het leegdronk. Kijk, dat is de bedoeling niet, maar als je het doet krijg je er niets van. Lei dingwater is nog weer een stap zuiverder." Slib Het zuiveringssysteem is, als de installatie op volle toeren draait, gevuld met 1 miljard li ter water. De installatie kostte tussen de 150 en 155 miljoen gulden. „We zijn met de bouw kosten binnen de begroting ge bleven. Een aardige prestatie, want die begroting is vier jaar geleden gemaakt", aldus Zee gers. Het slib, dat bij de reinïnging bezinkt, wordt ingedikt en naar afgesloten gistingstanks gebracht, waar het voor een periode van 20 tot 25 dagen blijft. Hier wordt het slib die periode verwarmd tot een temperatuur van ongeveer 30 graden. De in het slib aanwezige anaë robe methaanbacteriën (bacte riën, die zonder zuurstof kun nen leven), produceren dag ongeveer 1200 kubieke meter methaangas, die wordt gebruik om^de zuiveringsin stallatie in bedrijf te houden. Dit gas lijkt veel op aardgas! „We~hebben wel normale aan sluitingen op het net van het GEWB, maar gebruiken deze minimaal. Het is meer een ze kerheid, die we hebben in ge val van nood. Als er iets met onze apparatuur aan de hand is", verduidelijkt de heer Zee gers. Kwaliteit „De installatie produceert straks tachtig kuub slib per dag, die zo gebruikt kan wor den in tuinen en plantsoenen", gaat hij verder. Het slib wordt afgevoerd, door een firma, dïe het in heel Nederland afzet. De grond wordt nu tijdelijk opgeslagen op een strook grond tussen de installatie tus sen de Waterweg en de instal latie. Volgens Zeegers wordt de slib op haar 'zuiverheid' door het eigen laboratorium getoest. „Zodra we de grond niet ver trouwen wordt het afgevoerd en verbrand" zegt hij. Deze kwaliteitscontrole wordt ook uitgevoerd bij het gereinigde water, dat de zuiveringsinstal latie verlaat. „Dat is noodzake lijk", vertelt Zeegers, „omdat Rijkswaterstaat ons aanslaat naar de vervuilingsgraad vao het door ons gespuide water. Hoe schoner het water, hoe minder we betalen." „Je ziet", besluit Zeegers, „Wat wij hier doen is niets an ders dan recyclen met de hulp var, de natuur. De beste ma nier tenslotte, want zeg ni zelf. Zoals het in de jaren zes tig en zeventig ging, kèn het tenslotte niet doorgaan..." - Op ons kantoor te Vlaardingen zoeken wij wegens uitbreiding van het cliéntenbe- s1 and een De werkzaamheden zullen liggen op het gebied van de invoer van gegevens in de computer, secretariaatswerkzaamheden, terwijl tegelijkertijd ervaring en kanis opge-^ bouwd kan worden ten behoeve van een zelfstandig functioneren ten behoeve van de administratieve gegegevensverwerking van cliënten. Functio-eleen: - Leeftijd 18-23 jaar - Havo- of Meao-oplelding met boekhouden - Typevaardigheid - Begrip van de Engelse taal Wij zijn een Jonge organisatie, werk zaam op het gebied van het mid den- en kleinbedrijf. Een hoge kwa liteit van het werk staat centraal, zowel op het gebied van de admi nistratieve gegevensverwerking, ais op het gebied van de advieswerk zaamheden, waarbij de belangen van de diént op een persoonlijke wijze worden behartigd. Indien u belangstelling heeft voor dezff functie, wordt u verzocht uw schrlfte-i. lijke sollicitatie te zenden aan ons, adres: Drs. P. Boosten Co Administratiepraktijk BV West ha venkade 86 3133 AW Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2