17 'Precariorecht waterschap geen nieuw verschijnsel' BEL VOOR 010-144144 ^Tentoonstelling over Idwaze moeders Themadag 'Vrouw en Arbeid' in stadhuis Maison Van den Boer in Hulstkampgebouw Groen- probleem Zalmplaat opgelost Kerstcircus loopt goed Binnenvaart: Smeer kosten pan opbrengst Kabinet keurt spreidings- beleid Rotterdam goed IJsclub zoekt noodgebouw Info-centrum over AVR-plannen Woning uitgebrand Nieuwjaars concert met Lemckert Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 28 december 1982 Wim Buitendijk ..nu al plannen voor volgend jaar... Rotterdam De belangstelling van het „hooggeëerde -'publiek" voor Kerstcircus Ahoy' 1982 is beter dan vorig jaar. Een tussentijdse balans maakt duidelijk, dat er voor lopig zo'n dertig procent meer bezoekers langs de kassa zijn gegaan dan vorig jaar, toen het circusevenement met zo'n 20.000 bezoekers een absoluut dieptepunt beleefde. De stijgende belangstelling vertoont overeenkomst met de ervaringen van Holiday on Ice, dat na een teruggang in 1981, in november j.l. eveneens dertig procent meer toeschouwers kon noteren. Wim Buitendijk, bedrijfsleider van Ahoy', maakte dat gisteravond bekend in het perscentrum, waar voor de ar tiesten een banket was aangericht. Dat laatste is een goe de traditie, die door de optredende artiesten altijd op hoge prijs wordt gesteld. De Stroici's, de Roemeense acrobatengroep, cue ie iaat ar riveerde en het contract geannuleerd zag, zijn toch nog aan het werk. Artiestenagent Billy Arata voegde ze toe aan de kerstcïrcusvoorsteUingen in de Eindhovense stadsschouwburg, waar directeur Jan Reis niet helemaal tevreden was over de inhoud van zijn aanvankelijke pro gramma. Buitendijk is optimistisch over de toekomst van het Rot terdamse kerstcircus. Omdat het aantal toeschouwers dit jaar de minimaal begrote 26.000 lijkt te halen, moet de weg vrij zijn om in 1983 te kunnen doorgaan. Nu al speelt Wim Buitendijk daarom met de gedachte van een pre mière op kerstavond met aansluitend een oecumenische kerstnachtdienst in de piste... Of een oudejaarsfeest- Beide, eventueel, geschikt voor televisie. Want sinds het eclatante succes van de laatste Showbizzquiz verras send resultaat van samenwerking tussen „Circus Ahoy'" en de,TROS lijkt er tussen het Zuidplein en Bussum veel méér mogelijk. Rotterdam In bibliotheek Zuidwijk is tot en met 23 janu- ari een tentoonstelling over de situatie van de dwaze moeders fan het Plaza de Mayo in Ar- gentinië. De dwaze moeders streven naar' opheldering over het lot van de vermisten, en gevange nen in Argentinië. Na het con- '^Rotterdam Ook in het der de kwartaal van 1982 heeft de internationale binnenvaart .zich niet kunnen herstellen. „Volgens een conjunctuuron- derzoek door het Economisch Bureau voor het Weg- en Wa tervervoer (EBW) is het ver voerde aantal tonnen fors,ge daald ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar. De vervoeropbrengsten zijn 'bovendien veel lager geweest dan de bedrijfseconomische .ikostén. Het via de Toerbeurt rNoord-Zuid vervoerde gewicht -nam met elf procent af en in -de ~zand- en grindvaart met btwintig procent. ■..Door de lage vrachtprijzen in "de Rijnvaart schrijven steeds k.raeer schippers zich in bij de ^Rijksverkeersinspectie en bij '\de Toerbeurt Noord-Zuid. Daardoor ontstaan langere wachttijden voor het aanne- -men van vracht. Voor een reis ■naar Frankrijk telde men al twintig wachtdagen, naar Bel- ïgië veertien. Het EBW-onderzoek gebeurt vin opdracht van de afdeling J'vervoer, van de Europese .Commissie. fiict rond de Falkland-eiland in april van dit jaar, zijn de omstandigheden waaronder de dwaze moeders werken, ver slechterd. In, een brief aan de organisatie van dwaze moe ders in Nederland, 'Saam', schrijven de moeders: „Nog nooit is ons werk zo moeilijk geweest. Jullie zijn vast beter op de hoogte van de politieke situatie dan -wij. President Big- none zegt dat zwijgen over de staatsterreur een voorwaarde is voor het herstel van de bur gerrechten. Het lijkt wel of er nooit een einde aan komt.'1 Naast de tentoonstelling zijn er ook videobanden te zien over dit onderwerp. Bibliotheek Zuidwijk is te vinden aan de" Slinee 303. Rotterdam De gespreide huisvesting van minderheids groeperingen in Rotterdam is geen vorm van discriminatie. Het kabinet is het eens met deze conclusie van een ambte lijke werkgroep, die deze 'ge bundelde deconcentratie' heeft onderzocht. „Rotterdam zat goed", zei mi nister-president Lubbers vrij dag na afloop van het kabi netsberaad. volgens Lubbers ^zouden alleen formuleringen in fiet Rotterdamse plan tot misverstanden kunnen leiden. Rotterdam De gemeente Rotterdam en de Federatieve Vereniging Vrijbaan houden dinsdag 18 januari een the madag 'Vrouw en arbeid'. In de burgerzaal van het stad huis willen de organisatoren praten over de belemmerin gen die vrouwen ondervin den wanneer zij gaan wer ken. De positie van de vrou wen op de arbeidsmarkt is, vooral door de economische teruggang, slechter gewor den. Vrouwen worden met een traditioneel beroep op nor men en waarden uitgespeeld tegen zowel mannen als jon geren. is de mening van Vrij baan. Daarom is het noodza kelijk om actiepunten te ont wikkelen voor het recht op werk voor vrouwen. De the madag is bedoeld voor func tionarissen in de provincie Zuid-Holland en werkloze vrouwen. In de diverse inleidingen zal de aandacht worden geves tigd op belemmeringen in het werk en zullen mogelijkhe den die vrouwen hébben voor technisch ambtelijke be roepen, loonvormende bedrij ven en beroepen waarin de vrouw is ondervertegen woordigd, worden besproken. Na de inleidingen, die 's och tends plaats hebben, zal Hedy d'Ancona, voormalig staatsse cretaris, de forumdiscussie voorzitten. Het deelnemen aan de themadag kost 25 gul den, die overgemaakt kan worden op gironummer 18.79.724. ten name van de Federatieve Vereniging Vrij baan en onder vermelding van 'Themadag Vrouw en Arbeid. Een lunch en een discussiemap is hierbij inbe grepen. Laatste 'Koopman' om acht uur Rotterdam De laatste voorstelling in Rotterdam van 'De Koopman van Ve netië' begint niet, zoals aangekondigd, om 20.15 uur, maar om 20.00 uur. Het RO Theater, dat eer der succes had met Sha kespeare's 'Midzomer- nachtsdroom', 2al na don derdag 'De Koopman van Venetië' alleen nog in Amsterdam en elders in het land spelen. Rotterdam Maison Van den Boer uit Veghel neemt vol gend jaar de exploitatie in handen van het Hulstkampge bouw. Dit bedrijf, dat recep ties, feesten en maaltijden or ganiseert, verzorgt onder meer ook de exploitatie van restau rant Le Coq d'Or. In het Hulstkampgebouw, dat onlangs voor 4,1 miljoen is ge veild en in het bezit is geko men van de Westland-Utreeht Hypotheekbank, is onder meer het Mariniersmuseum gehuis vest. Verder is er een party ruimte van circa tweeduizend vierkante meter, waaronder een bruin café, een ontvangst ruimte op de eerste etage en een wintertuin op de begane grond. Met dit contract zal de functie van party-centrum in het Hulskampgebouw voor de ko mende jaren zijn gewaarborgd. Na brand in veren igingspand Rotterdam IJsclub Hoek van Holland is naarstig op zoek naar een noodgebouw. Het verenigingspand van de ijsclub brandde in het week einde bijna geheel uit. Inmid dels is een 31-jarïge verdachte aangehouden. Volgens de poli tie is ook tevergeefs gepoogd om de kantine in brand te ste ken. De man blijkt al eerder voor eenzelfde feit te zijn ver oordeeld. Rotterdam Wethouder Van der Pols opent morgen in het Afvalverwerkingsbedrijf Rijn mond (AVR) een informatie centrum, Dit centrum is een permanente expositie over de nieuwbouwplannen van de chemische afdeling van de AVR, die zal worden aange vuld met nieuwe informatie. Om het personeel van het Af valverwerkingsbedrijf zoveel mogelijk te betrekken bij de gang van zaken en de uitvoe ring van de plannen is in het Info-centrum een speciale ideeenbus geplaatst. Wethouder Van der Pols, die president-commissaris is van de AVR, zal na de opening om tien uur het personeel toespre ken en daarbij ingaan op de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De hulpverlening kwam gisteren razendsnel op gang, toen eenmaal het 'rampenplan' van de NS tn werking was getreden. Uit de wijde omtrek werden tientallen ziekenwagens naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. Naast de rails stonden aanvankelijk talrijke brancards gereed, omdat men vermoedde, dat zich in de treinen veel meer slachtoffers zouden bevin den. Wegens het beperkte reizigersaanbod door de schoolvakanties bleek dit echter niet het oeval. Botterdam Volgens de laatste traject Rotterdam-Schiedam bus- gegevens zullen tegen zeven uur sen. vanavond alle treinen weer nor maal kunnen rijden op het traject Aanvankelijk was de NS er van waar zich gisteren de ramp voor- uitgegaan dat vanmiddag rond deed. Vanmorgen konden al het middaguur al het treïnver- twee sporen worden vrijgemaakt, keer weer normaal zou kunnen Ook vandaag nog rijden op het verlopen. Gistermiddag zette de NS een grote ploeg monteurs in voor de reparatie van de rails, wis sels en bovenleidingen. Gp de foto zijn twee NS-mensen bezig met het verwijderen van de bovenleidingen om vervolgens de wrakstukken uit elkaar te kunnen trekken. Het eerste trein stel van de stoptrein was volledig verwoest. De andere voorste wagons van de trein evenals de locomotief en de voorste wagons van de D-trein raakten zwaar beschadigd. De achterste delen van de treinen bleven ongeschonden. I Kinderen van dak gered Rotterdam Een korte felle uitslaande brand heeft van-' nacht een woning op de twee-, de etage en een zolderetage aan de Hooïdrift in de as ge-! legd. De vermoedelijke oor-1 zaak van de brand is, dat was-' goed, dat voor de gashaard te' drogen hing, vlam heeft gevat. J Twee brandweermannen, een i politieman en een kind, moes-i ten naar een ziekenhuis wor-j den vervoerd, omdat zij te veel rook hadden ingeademd. Na behandeling konden zij het hospitaal verlaten. Tijdens de brand vluchtten drie kinderen het dak op. Een buurman zorgde dat zij in veiligheid j werden gebracht. Rotterdam De problemen rond de gekapte bossages ach ter de Ruitwagen in Poortu- gaal-Zalmplaat lijken, na be middeling van burgemeester W. 't Veld van Poortugaal, te zijn opgelost. De bewoners van de Ruitwagen hadden gepro testeerd tegen het kappen van het groen achter hun huizen, zodat ze tegen het betongrijze metroviaduct moesten aankij ken. Een delegatie van de veront ruste bewoners heeft op de vrijdag voor kerst een gesprek gehad met de Rotterdamse plantsoenendienst. Er werd .overeenstemming bereikt over de invulling van een vervan gend groenplan. Een nieuw bestratingsplan voorziet in een gevarieerde groenstrook van tien meter breed achter de woningen. Die 'bosrand' zal vooral bestaan uit struiken, die binnen vier jaar een hoogte van vier meter moeten bereiken. Aan de kant van de metro wordt bovendien een aantal hoger opgaande bo men geplant. Tussen het geboomte en het talud van de metrobaan komt een grasveld, waarover het wandelpad Horsweg-metrosta- tion Zalmplaat loopt. Op het talud zelf wordt een struikbe planting aangebracht. Voor de metromuur komen bosjes struiken. In het vooijaar zal men beginnen met dit groen plan. Volgens RET en de plantsoe nendienst moest de tien jaar oude bossage achter de Ruit- wagen wijken in verband met de aanpassing van het terrein. Bovendien was het geboomte, wat betreft de soortensamen stelling, tijdelijk van aard. Uit het oogpunt van de noodzake lijke aanpassing en plantsoen- beheer was volledig kaalkap- pen de enige manier om een evenwichtige en hoogwaardige beplanting te krijgen. Rotterdam Het traditio nele Nieuwjaarsconcert wordt 1 januari om 15.00 uur gehouden in de Grote- of Sint Laurenskerk in Rotterdam. Het concert wordt verzorgd door de Laurens-organïst Johann Th. Lemckert met mede werking van Raymond Delnoye, solo-fluitist van het Rotterdams Fhühar- monisch Orkest. In het koor van de kerk zal door Delnoye en Lemckert muziek worden vertolkt van Bach en Mo zart. Het programma van dit korte concert, dat één uur duurt, omvat verder een aantal bekende orgel werken, zoals de Toccata en Fuga in d van Johan Sebastiaan Bach, Carillon de Westminster van Louis Vïeme en muziek voor de Spaanse trompetten, door Lemckert gespeeld op het hoofdorgel. Rotterdam In veel gezinnen is men in de afge lopen periode geconfronteerd met de precario rechten van het Hoogheemraadschap van Delf land. Een onaangename verassing in deze toch al "jiure tijd. De aanslagen gelden in hoofdzaak voor 'het platteland. Velen zijn van mening dat het gaat „om een nieuwe belastingvorm, maar dat is niet het geval. jjChr. Mensïnga, chef financiën van het water schap, legt uit waarom er geen sprake is van een ^fenomeen: „De verordening die de precariorech ten van het hoogheemraadschap regelt dateert ,'van 1969. Sindsdien zijn er rechten geheven, maar in beperkte vorm. Dat veranderde per 1 januari 1977, waarbij zo'n zestig zelfstandige polders wer den opgeheven en bij Delfland werden gevoegd. Zowel het grondgebied als de eigendommen kwa men onder het beheer van het waterschap." Op een enkele uitzondering na hieven de oor spronkelijke polderbesturen geen precariorechten. Hooguit was er sprake van een recognitie van bij voorbeeld één gulden, waarmee de erkenning van een bepaald recht van de polders werd afgekocht. Door het ontstaan van één groot waterschap viel met name het platteland automatisch onder de precarioverordening. Mensinga: „Deze werd door het nog ontbreken van de juiste gegevens niet direct van toepassing verklaard. Er is enkele jaren gewerkt aan een in ventarisatie van alle elementen die hieronder val len." Als gevolg van de verordening worden rechten geheven en ingevorderd voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde, het Hoogheemraadschap toebe horende gronden en wateren. Dat kunnen brugge tjes zijn, rioleringen of leidingen van allerlei aard, het recht van overpad, kabels, dammen, uitwegen en dergelijke. In totaal zijn er 33 categorieën. De tarieven zijn uniform en afgestemd op die van de provincie Zuid-Holland. Met uitzondering van een deel van Maasland is het hele gebied van Delfland thans geïnventari seerd. Begin oktober zijn de betrokkenen daarvan schriftelijk op de hoogte gesteld. Menigeen zal het schrijven voor kennisgeving hebben aangenomen en zijn vergeten dat men over 1982 een aanslagbil jet precariorecht had in te wachten. Van de invor dering over 1977 tot en met 1981 is vanwege de nog onvolledige inventarisatie afgezien. „Ik kan het mij best voorstellen dat de mensen er een beetje vreemd tegenaan kijken", aldus Mensïnga. „Jarenlang heeft men er niets van gehoord en nu valt opeens het aanslagbiljet in de bus. Het pittigst zijn die voor bruggetjes, dammen en uitwegen en dergelijke, Waarvoor een recht geldt van 91,50 gulden per jaar." Voor gas- en electriciteiisleidin- gen en voor riolering wordt 30 cent per strekken de meter geheven, met een minimum van 25 gul den. Voor een spoelstoep, een vlonder of een los plaats geldt 25 gulden, voor een losplaats 45 gul den en voor een ligplaats van een woonschip moet 91,50 gulden worden betaald. De totale opbrengst voor Delfland is begroot op 225.000 gulden per jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5