a WATERWEE 'Jongeren niet aan hun lot overlaten' 'Daar zou ik wel een duur wijkje van willen maken' AUTOSCHADE SPORT 15 SVV staat voor beslissend jaar 1 Hans van den Broek sterkste speler Tal van activiteiten op nieuwjaarsdag VOJ wil jeugd van de straat houden fS Programma Verhulsdonk (VVD) over Gusto-terrein: Wee» fmjitamU Kies Drie»! SPAANSEPOLDER Trainingsstage Speelinstuif SVV oefent tegen Willem II iet ge- de ar- die ja- epót. werd i door- en on- luurde t men cht af- itrepöt, n tien gmaals stoom- jvefiöe brand d het k, vet, gevul- liehter puiten in dat nd 'toe andbe- steeds ir ook in. ïn d over 'telep* ■Ta een ,e voor brand- aakten i kope- s. Het lokk'en •meeh- eerJie- •e ma an ter ien ac- an het ad, de et .t met aange- verlast beper- in die cht en met •pende )p fde tdje 'al: dien or de estuur et 'als g van; et oog' stads- isefijk VI aardingen „Ik denk -dat het ergste voor de .jeugd van nu is, dat ze zo adn hun lot wordt overge laten. Op zich zijn de jon- geren niet beter of slech ter dan vroeger, maar er is gewoon niets voor ze..." VOJ-mede werker Wim Klein filosofeert een beet je over het jeugdprobleem. Een probleem dat eigen lijk niet eens een pro bleem is. Zijn collega Kor Schriel sluit zich in grote lijnen bij zijn woorden aan. „Vader en moe der aan het werk. Kinderen mogen vaak niet eens thuis komen, als er niemand is. Langs de straat hangen, een beetje aan een brommer sleu telen en verder is er alleen verveling." Schriel beseft heel goed dat het zijn generatie ge weest is die deze wereld ge maakt heeft Een wereld met monotone nieuwbouwwijken, welvaart zonder welzijn- Slenteren De Vereniging Oecumenische Jeugd (VOJ) werd een jaar of twintig geleden opgericht door een groepje mensen dat vond dat er in Vlaardingen eens iets moest komen voor de langs de straat slenterende jeugd. In de Zomerstraat begon het toen. Een lokaal waarin jongeren konden biljarten, pingpongen of een glaasje bier drinken. Toen het pand aan de Zomer straat te klein en te bouwval lig begon te worden verhuisde de VOJ naar het oude badhuis In deze kerstvakantie is er in het oude Badhuis ook weer veel te doen. Van avond bijvoorbeeld is er een disco, die begint om 19 uur en eindigt om 22 uur. De dag daarna, donderdag 30 december, is er een kof fieochtend (het eerste kop je gratis, zoals altijd). Van. 14 tot 17 uur -wordt het Kerst-lnn biljarttoernooï gehouden. Van 19 tot 23 uur wordt het laatste kia- verjastoemooi van 1982 gehouden. Deelname: twee gulden. Op vrijdag wordt er weer een koffieochtend gehou den, waarna in de middag uren de hele familie kan aantreden voor een gezel lig spelletje bingo. Tien ronden voor 12,50, vijf prijzen per kaartje. Op ou dejaarsavond is de VOJ gesloten. Op Oudejaars nacht is het centrum wel open van half één tot half drie. De middag daarna is er een nieuwjaarsreceptie, die met een soosavond er bij tot middernacht duurt. De filmprojector draait op zondag 2 januari twee keer. In de middaguren de science-fictionfilm 'The Final Countdown' die 's avonds nog eens wordt herhaald. VOJ-jeugd aan de tafeWoetbaltafel. aan de Rotterdamseweg. Een eind buiten het centrum, maar de vrees van de VOJ'ers dat het vaste publiek niet meer zou komen bleek ongegrond. Integendeel: de eerste paar maanden kwamen er zelfs veel nieuwe klanten uit ande re wijken bij. Omwonenden Wat de omwonenden van het Badhuis betreft viel het aan vankelijk niet mee. De nieuwe buren van het VOJ waren bang dat hun buurt zou ver loederen met de komst van een jongerencentrum. Pas na een paar maanden kwamen ze er achter dat'dat allemaal erg meeviel. En nu? De VOJ zit nu al weer zo'n vijf, zes jaar in het badhuis. Er komen jonge ren uit alle wijken en zelfs van buiten de stad. Financiéel draait het ook. Met moeite, want de VOJ krijgt 15.000 gulden subsidie per jaar en alleen al de vaste lasten overtreffen dat bedrag ruim schoots. Iedere medewerker door Mari Timmermans verleent zonder enige vergoe ding zijn medewerking. Het geld dat men tekort komt moet verdient worden aan ha ropbrengsten. Iedere avond is het centrum open. Voor gewone ontmoe tingsavonden, voor filmvoor stellingen, bingo's, en soosa- vonden. Overdag zijn er soms nog activiteiten voor de klein tjes of praatmiddagen voor de ouderen. De VOJ heeft ook een aantal sportclubs die aan ieder toernooi deelnemen. In perioden van schoolvakan ties is er iedere dag wat te be leven. De rond de dertig me dewerkers lossen op toerbeurt elkaar af bij de verschillende aktïviteiten. „Ach, van de straat houden is natuurlijk weer een groot woord", zegt Kor, „maar in feite komt het daar toch wel op neer. Nou ja, als de VOJ niet zou bestaan zouden re wel ergens anders heengaan..." S.45 en >t Bub- g. 3.30- <ai) egende (al) pisang" ienst Vlaar- Inte i Rol- n voor 1KB. inische I: Rot- hiedani lp bj ïestelij- Hulp n 22.00 u259?2 rmaOV 'oolsin'- en cd' vfi? op elk ir pej on dag üi M isthof- .39 19.00- ïoher- t, a Cl voor :inwe? 0-J230 .at 59. Tl Vflj Schiedam Woningbouw op het Gusto-terrein? „Nou, het wordt tijd dat die discussie eens aangezwengeld wordt," vindt klein links. „Positief, po sitief, maar is dat niet zonden van die goede industrie- grond?" zegt een CDA'er. .Krijgen we nooit rond in Den Haag," meent een PvdA- woordvoerder. En weer een ander: „Ja, daar zou ik wel een duur wijkje van willen maken." Dat geluid komt van de VVD. De meningen zijn dus ver deeld, maar ook weer niet zó verdeeld dat de politieke par tijen lijnrecht tegenover el kaar staan. Op één punt blij ken alle aangesproken ge meenteraadsleden het Schie- damse belang om dezelfde wij- 'ze te willen dienen: vestiging van industrie op het Gusto -terrein krijgt de voorkeur. De meningen lopen pas daar uit een, waar industrie niet haal baar blijkt. Want, immers: wat dan? Vijf politici, vier visies, want Adri Reijnhout van D'66 en Ulferd Bruseker (CPN) blijken het helemaal eens. Gisteren maakte het Rotterdams Nieuwsblad melding van het gezamenlijk plan van de be wonersvereniging Schiedam- Zuid en middenstanders uit die wijk om voor woningbouw te 'gaan pleiten op de oude scheepswerf, die begrensd wordt door de Maasdijk, de Voorhaven, de Nieuwe Maas en.de Merwehaven. En van daag volgen de politieke reac ties, want in het politieke cir cuit valt doorgaans de haal baarheid van zo'n plan te toet sen. Welnu, Schiedam-Zuid hoeft niet blij te zijn. Niemand is tegen, maar daar houdt het ook mee op. "De IHC-Gustowerf sloot eind 1978 de poorten, strop voor de werkgelegenheid. Een senti mentele tijd, en het wemelde van de pleidooien voor behoud van de historische bedrijfshal len en het hoofdkantoor. Maar een jaartje later ging dat hoofdgebouw tegen de vlakte. Daarmee verstomde elk histo risch pleidooi. Het gemeente lijk bureau voor economische aangelegenheden, met als con sulent mr. Jaap Brouwer, kon onbezwaard gaan speuren naar gegadigden voor het industrie terrein. Onbezwaard, want een even tueel nieuw bedrijf hoefde niet. meer bang te zijn dat die be drijfshallen nog eens voor veel geld gerestaureerd moesten worden. Die hallen hadden zonder dat unieke hoofdge bouw ook geen zin meer. Gerard Verhulsdonk: duur wijkje... Adri Reijnhout: niet a la Havendijk... De grond was duur, miljoenen waard. De gemeente zelf had er sowieso al geen geld voor en bedrijven kennelijk even min. Want na vier jaar ligt het terrein nog steeds braak, afge zien van die hallen dan. Toch is het een flinke lap grond. Geschikt voor drie- tot vierhonderd woningen, dacht de bewoners vereniging uit Schiedam-Zuid, en het was geen wonder dus dat zij de im passe wilde doorbreken door opnieuw met die suggestie op de proppen te komen. Anders blijft bet terrein braak liggen, dacht men in die wijk. Indus trie is dan 'misschien op die plek meer geschikt dan wo ningbouw, maar woningbouw is weer beter dan géén indus trie. Het kan CD A-fractievoorzitter Aad van Lingen niet vermur wen. „Positief, positief," staat hij tegenover het plannetje uit Schiedam-Zuid, maar: „Het is natuurlijk een geschikte plaats voor havenbedrijven, die op zich weer werkgelegenheid betekenen. Ja, en dan kan je wel zeggen: die havenbedrij ven kómen niet, maar is dat voldoende uitgeprobeerd? Mis schien zijn er wèl bedrijven geïnteresseerd te krijgen. En dan zeg ik toch: je moet zo'n industrieterrein niet zomaar prijsgeven aan woningbouw." Dat is niemand met Van Lin gen oneens. Maar WD-frac- tïeleider Gerard Verhulsdonk gaat toch een stapje verder. „Het is inderdaad kostelijke industriegrond en het zou zon de zijn om dat kwijt te raken, zeker omdat het terrein aan het water ligt. Aan de andere kant, hoe gaat het met de eco nomie? Ik denk niet dat wij ons wat dat betreft moeten blindstaren op de scheepvaart. Dan is het alternatief woning bouw. Maar dan wel geme- leerd: niet sociale woning bouw, Ik zou daar best een duur wijkje van willen maken. Je krijgt dan een mooi front, in het verlengde van de flats op de Maasboulevard en de Ulferd Bruseker: ont zettende puinhoop... Havendijk. De gemeente zou het dan ook niet moeten ko pen, maar aan een particulier moeten overlaten. Laat die zijn gang maar gaan." Dat is D'66-raadsïid Adri Reijnhout niet met Verhuls donk eens. „Als er geen bedrij ven komen, dan woningbouw, maar dan wel in de sociale sec tor. En niet a la de Havendijk. Punt is alleen: Hoe ga je het uitvoeren? De gemeente zou die grond -moeten kopen, ja, maar voor hoeveel? En wijzig je de bestemming? Ook dat is een punt, waar de gemeente kan meewerken. Dat moet je uitdokteren. Verder vind ik het wel een heel goede zaak,> dat over het Gusto-terrein weer eens een gedachtenvor- ming ontstaat." Hierop sluit CPN-fractieleider Ulferd Bruseker aan: „Het lijkt mij van de bewonersvere- niging een zeer goed idee, want met Gusto is het nu een ontzettende puinhoop. Die dis cussie moeten we aanzwenge len. Er moet gewoon wat ge beuren en in principe ben ik ervoor dat de gemeente het terrein koopt. Dan komt het in gemeenschapshanden. Of het dan voor woningbouw moet zijn, is een tweede." Het meningsverschil tussen Verhulsdonk en Reijnhout be vindt zich ook sluimerend tus sen de middenstand en de be woners van Schiedam-Zuid, hoewel beide groepen voor Hans van Kleef: eerst GTB-terrein... Aad van Lingen: be drijven strikken,.. woningbouw pleiten. Midden stander Jan Crama mikt op luxe appartementen. Verhuls donk: „Ja, voor de midden stand in. de wijk zou dat ge weldig zijn." De bewoners ver eniging heeft het echter over woningwetwoningen. Reijn hout: „Vóór!" door Kor Kegel PvdA-specialist op het gebied van ruimtelijke ordening Hans van Kleef zegt hierover: „Ik kan mij voorstellen, dat ze in Zuid liever sociale woning bouw willen. Maar boe? Het is niet alleen dat die grond mil joenen kost, dat valt over een flink aantal woningen nog wel uit te smeren. Maar de contin- gentering van het aantal wo ningen is zodanig geworden, dat je daardoor bijna geen wo ning méér kan bouwen dan tij den van tevoren gepland is, In Den Haag maken ze het voor de stadsvernieuwing al moei lijk. Je ziet dat Amsterdam de helft van de geplande woning bouw terug moet, Rotterdam zal van 10.000 nieuwbouwwo ningen naar 6000 moeten gaan, en Schiedam zal het ook gaan merken. Wij mogen al blij zijn, als wij het GTB-terrein in Schiedam-Zuid ongehinderd vol krijgen, en daar zou ik dan ook voorrang aan willen ge ven. Nee, ook al zou de ge meente het terrein kunnen aankopen: ik denk dat je wo ningbouw op bet Gusto-terrein vóór 1988, 1989 wel kunt ver geten. Eerder zal er geen gaat je zijn." Van Kleef vindt overigens „een tweede Goudkust" geen bezwaar. Hij herinnert zich dat een belegger vier jaar gele den even een plannetje opper de voor luxe flats. Dat geldt nu niet meer, maar Van Kleef stelt: „Ik heb er op zich nooit bezwaar tegen als er mensen zijn die in Schiedam in een poepdure flat willen wonen. En waarom aan de Westvest wel en niet bij Gusto? Maar ik denk dat het CDA/VVD- standpunt dat rijke mensen de stad omhooghalen onzin is, want die geven hun geld toch' niet in de Groenelaan uit, maar op Hawaï of in dure eta blissementen in Den Haag. Die zijn in Schiedam zo uitgeke ken en de middenstanders hebben daar nauwelijks ple zier van. Alleen, als er alleen luxe woningen komen, wordt het denk ik wel een erg eng buurtje. Die woningbouw zou wel gedifferentieerd moeten zijn." Overigens vindt ook Hans van Kleef, dat de ïndustriebestem- raing voorrang moet krijgen. „Het is toch te gek dat je in Nederland zo'n terrein, dat zó dicht bij de zee ligt, niet kwijt raakt!" ADVERTENTIE Bij schade aan uw auto sporen wij elke, soms onzichtbare, vervorming op, deuken vakkundig uit en spuiten de f juiste kleur met de beste auiolak. Desgewenst halen wij uw auto op en r regelen de schade met uw verzekering. REPARATIE BEDRIJF Bokdweg 100,3125 AD Schiedam. Tel. 010- 154540. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 29 december 1982 Schiedam Competitie leider René van Dijk heeft weer de persoonlijke percentages over de pas beëindigde tafeltennis- competitie bekend ge maakt. Wat de spelers van de Schiedamse verenigin gen De Korenbeurs en NOAD, en het Vlaarding- se Radio-Molenaar betreft, scoorde Hans van den Broek het hoogst. Hij won 23 van zijn 27 gespeelde partijen, ofwel een score van 85 procent. Hans van den Broek was daar mee veruit de beste speler van de beide afdelingen van de tweede divisie, die in totaal uit 34 spelers bestaat. Teamgenoot Jan Landsbergen scoorde met 16 keer winst in 30 partijen 53 In de eerste divisie waren er voor De Korenbeurs-spelers Ron van der Aa, Ronald van Kampen en Richard van der Toom bescheiden klasseringen weggelegd. Het team is dan ook kansloos gedegradeerd. Ron van der Aa won 12 van zijn 25 gespeelde partijen, waarmee hij op 48 procent kwam. Ronald van Kampen zegevierde in 4 van de 23 par tijen (17 procent), terwijl Ri chard van der Toorn in 19 partijen slechts één keertje won (5 procent). procent. Landsbergen bleef daarmee Jan Simons ditmaal voor, want deze won er van de 30 slechts 12 (40 procent). De spelers van het uit de tweede divisie gedegradeerde 1 NOAD 2 deden niet veel voor elkaar onder. Aad van Opstal en Peter van der Wijk scoor den 2elfs precies gelijk, name lijk 12 keer winst in 30 partij- en (40 procent). Ron van der Wijk bleef daar met 11 keer 1 winst uit 30 partijen maar net onder (37 procent). Van Radio Molenaar, spelend in de vijfde divisie, boekte Erik Kloppers met 12 keer winst uit 18 partijen de hoog ste score (67 procent). Guy Noordink volgde met 17 partij en uit 30 (57 procent), terwijl Jan-Jaap van der Mark er van de 27 11 won (41 procent). Schiedam SVV staat in 1983 voor een beslissend jaar. „Wij willen erbij blijven", is de wens die SW- vooriztter Cor de Vries in het clubblad van de Schiedammers uitspreekt. „Het kan alleen op de grasmat waargemaakt wor den, hetgeen mogelijk is, want dat is in 1982 voldoende bewezen met goed, aantrekke lijk en spectaculair voetbal." In zijn nieuwjaarsrede gaat de praeses van SW ook in op de finaciële pe rikelen, waar de diverse betaalde voetbalorganisa ties momenteel mee te maken hebben. ,,De clubs die de afgelopen jaren op de meest verantwoorde wijze betaald voetbal heb ben gespeeld, dreigen nu de dupe te worden en ook SW heeft daarvan haar portie meegekregen," al dus de voorzitter. Toch is men bij SW niet bang voor de toekomst. „SVV heeft in haar tachtigja rig jarig bestaan genoeg stor men overleefd en ook nu zullen wij in 1983 wel weer de juiste weg vinden om ons partijtje te blijven meespelen. Doemdenkers zijn er tegen woordig genoeg, maar mogen bij ons geen kans krijgen. De grootste kracht van SVV ligt in haar verenigingsvorm en zelfwerkzaamheid. Onze or ganisatie bruist van levens lust en energie om in de hui dige niet bepaald florerende economische periode ons SVV-schip drijvende en snel opstomende te houden." Nieuw j aarsbal Op vrijdag 7 januari is er in het clubgebouw van de eers- te-dïvisie vereniging een nieuwjaarsbal. Iedereen is Cor de Vries...'Op de grasmat waarmaken'... Vlaardingen Hans Hoogen- dijk en Leo van Oosten gaan met de Nederlandse judoploeg mee naar Parijs, waar van 17 tot 21 januari wordt deelgeno men aan een trainingsstage. Tal van Europese landen doen aan die stage mee. De volledige Nederlandse af vaardiging ziet er als volgt uit: Jean Pierre van Deursen, Jo Gevers, Hans Hoogendijk, Jo- han van Heest, Theo Meyer, Leo van Oosten, Jan Rap- mund, Martin SchonewiUe, Robert van der Vlist, Bert Verhoeven en Tom Witjes. Maassluis In tegenstelling tot eerdere berichten is cr donderdag wèl een speelinstuif in de Wethouder Smithal in de Steendijkpoider te Maassluis. Van 14.00 uur tot 15.30 uur kan de jeugd van Maassluis daar terecht om mee te doen al tal van activiteiten. Een dag later, vrijdag 31 de cember, is er een roller-skate middag in de nieuwe sporthal. Van 14.00 uur tot 15.30 uur is het mogelijk om in de hal be zig te zijn. De toegang pér keer is één gulden. welkom op de avond, die om 20.30 uur van start gaat. Tal van sportverenigingen in het Waterweggebied houden op nieuwjaarsdag of op 2 ja nuari de traditionele nieu- jaarsinstuif. Een groot aantal verenigingen organiseert daarnaast nog tal van andere activiteiten. Bij HBSS start de instuif op I januari om 17.00 uur. Traditiegetrouw geven Thomasvaer en Pie ternel om klokslag 18.00 uur hun kijk op het verenigings- gebeuren. Het kampioenselftal van Schiedam uit het jaar 1968 speelt op nieuwjaarsdag om 14.00 uur een wedstrijd. Tal van bekenden zullen aan die wedstijd hun medewerking verlenen. Bij Hoekse Boys komen ook al twee oud-eers te eftallen in actie. De wed strijd start om 15.00 uur en na de wedstrijd is er een in stuif in het clubgebouw. Bij DHS worden op nieuw jaarsdag traditiegetrouw de jubilarissen in het zonnetje gezet. Voorafgaand aan de huldiging speelt het hoogste jeugdelftal tegen een combi natie van jeugleiders, trai ners en bestuursleden. De wedstrijd begint om 15.00 uur. Een heel bijzondere wedstrijd wordt op 2 januari gespeeld op het terrein van Olympus Schiedam. Het da meselftal van de afdelings club speelt tegen het achtste elftal. Voorzitter Hennie van der Reyken zal in zijn nieuwjaarstoespraak ingaan op de vraag, hoe het in de toekomst verder moet gaan met de vereniging. Verder wordt Gerrit Basoski gehul digd. Hij is al meer dan 26 jaar actief als voetballer bij Olympus Schiedam. Receptie De kantine van de club gaat om 11.00 uur al open. Een wedstrjd tussen oud-gedien- den gaat om 15.00 uur bij Hermes DVS van start. Ge renommeerde voetballers uit het verleden van de eerste klasser komen dan in actie. Na de wedstrijd is er een re ceptie met levende muziek. De bekende Schiedamse scheidsrechter Frans Ooms zal op 1 januari proberen een wedstrijd tussen het eerste elftal van GSS en een elftal van oud-eerste elftalspelers in de hand te houden. Dit duel begint om 13.00 uur. De overige sportvereniging gen in de regio geven alleen een receptie. HVO 1 januari van 16.00 uur tot 18.00 uur, WK 1 januari vanaf 16.00 uur; Oranje Nassau 1 januari vanaf 16.00 uur; Spirit 1 ja nuari vanaf 17.00 uur; Green Eagles nieuwjaarsnacht van af 00.30 uur; DSS '26 1 janua ri vanaf 15.00 uur; SFC 1 ja nuari vanaf 15.00 uur; Excel sior M 1 januari van 16.00 uur tot 18.00 uur; ODO 1 ja nuari van 16.30 uur tot 18.00 uur; Vlaardingen Holy 2 ja nuari vanaf 16.00 uur; PPSC 1 januari vanaf 17.00 uur; Spirit nieuwjaarsnacht vanaf 1.15 uur en nieuwjaarsdag vanaf 15.00 uur; Hoek van Holland 1 januari vanaf 15.00 uur en WIK 2 januari vanaf 2Ö.3Ü uur. Schiedam SVV speelt dinsdag 4 januari een oe fenwedstrijd tegen eredï- visionist Willem II. De Tilburgse vereniging was op zoek naar een ge schikte sparringpartner en SVV was maar al te graag bereid als tegen stander te fungeren. Op Harga wordt om 19.30 uur begonnen. Op 6 januari spelen de Schiedammers een wed strijd tegen DHS, op het terrein van de tweedek lasser. De wedstrijd be gint om 19.30 uur. Zon dag 9 januari is SW te gast bij Blauw Zwart in Wassenaar. De wedstrijd daar start om 14.00 uur. Op 11 januari, een week voordat de tweede coran- petitiehelft bij de profs begint, speelt SVV in Maassluis tegen VDL, Aan de Sportlaan wordt om 20.00 uur begonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3