ROTTERDAM Bruggen houden beveiliging ramptraject twee jaar op Genoeg gepraat, drammen en bedrijfjes starten Twee jaar geëist voor in brand steken van motorjacht GRAAG .GEDAAN. BEL VOOR 010-144144 Rijk moet verhoging goedkeuren Nieuwe stichting Werkgelegenheid Rotterdam: Energiebedrijf eist vergoeding van gemeente bij staking Klaverjassen om RN-wisselbeker n SSfe"- [FR Si iMh&k' •■"Rotterdams Nieuwsblad ^woensdag .29 december 1982 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland zal het gemeentebestuur van Rotterdam - verantwoordelijk stellen voor de schade, die wordt opgelopen als volgende maand het personeel van de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte het werk neerlegt. Het elektriciteitsbedrijf schrijft in een brief aan het college dat zij 400.000 gulden per dag eist, als de staking doorgaat Een staking zal afhangen van het overleg dat de bonden voeren met minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Het laatste gesprek heeft plaats op 5 januari, waarna de bond raadsvergadering op 6 januari zal besluiten of er acties gevoerd moeten worden en zal tevens de speerpunten aanwijzen. In Rotterdam zijn de Maasvlakte-centrale en de •vuilverbrandingsinstallatie AVR aangewezen als speerpunten. Het stopzetten van de elektriciteitscentrale dwingt het bedrijf de elektriciteit elders duurder in te kopen- Volgens het elektriciteitsbedrijf is Rotterdam hiervoor - verantwoordelijk. Het Rotterdamse college zegt geen enkele verantwoordelijkheid voor een staking op zich te kunnen, nemen. Rotterdam De Delfsha- vense Schiebruggen zijn niet alleen knelpunten in bet lijnennet van de Ne derlandse Spoorwegen, omdat ze door hun laagte geregeld open moeten voor het scheepvaartver keer. Ze vormen ook hin derpalen voor de snelle realisering van Automati sche Treïn-Beinvloeding (ATB) op het traject Rot terdam-Hoek van Hol land. Met die ATB zou een ongeluk als dat van afgelopen maandag waar schijnlijk voorkomen zijn. De bruggen zijn er debet aan dat die ATB pas eind 1985 klaar kan zijn en niet eind volgend jaar, zoals de presi dent-directeur drs. L. Ploeger van de NS maandag verklaar de. De Nö wil de verlate aanleg van de ATB op het bewuste traject in 1935 gelijktijdig uit voeren met de verbouwing en verhoging van de Schiebrug- gen. Voor die verbouwing is door Robert van de Roer en Dirk Mellema steun en toestemming van het rijk verkregen. „Het is onzin om nu ATB aan te leggen en miljoenen te in vesteren en dan over twee jaar daar weer de hele zaak over hoop te halen. We kunnen dit er met zomaar even tussen door doen", zegt NS-woord- voerder Meiier. „We kunnen in dit geval beter alles tegelijk doen. Bovendien betekent het als we ergens op ons programma vooruit lopen, dat we. elders vertraging krij gen. Na ieder ongeluk neemt de roep om de invoering van de ATB weer toe. Dit gebeurt meestal door de emoties van zo'n ongeluk. Heus, het stuk tussen Rotterdam en Schiedam is niet onveiliger dan elders," De spoorwegongev illenraad vroeg in 1977 juist oir eeh ver snelde invoering van de ATB op het bewuste trajecDit ge beurde na de treinrar tp in mei 1976 ïn Schiedam, v, aarbij 24 doden en 11 gewond? n vielen. De oorspronkelijke streefda tum lag ergens tegen! 1985. De toenmalige minister Jvan ver keer en waterstaat Westerterp steunde de spoorwe^ongeval- lenraad. Hij zorgde ter voor, dat de begindatum Jverd be- naald op eind "83 'voor zover ii Rotterdam Rotterdam is weer een stich ting rijker en als alles doorgaat ook tiental len banen- Als de gemeente volgend jaar het groene licht geeft in de vorm van 300.000 gulden subsidie, is er voor de Stich ting Werkgelegenheid Rotterdam in ieder geval werk aan de winkel. Doel is werklozen, die een winstgevend be drijfje willen starten, door de rijstebrij van voorschriften en regelingen helpen en bege leiden totdat zij het roer zelf kunnen over nemen. „Er zijn in Rotterdam ideeën genoeg maai' de bureaucratie en geld zijn nog té vaak- belemmeringen voor een verdere uit voering," zegt Arie Hogendoorn, voorzitter van de initiatiefgroep. „Een staf met lieden die een bord voor hun kop hebben, zullen die belemmeringen kunnen wegnemen." niet nodig. De st- is het moeilijkst. Want je moet je noodgedwongen verdiepen in al die gevraagde procedures en in feite staat dat toch in geen enkele verhouding tot het goed fileren van scholle tjes." Om die moeilijke en onher bergzame periode van de startende ondernemer door te komen, is de Stichting Werkgelegenheid Rotterdam in het leven geroepen. De 'know-how' bundelen tot een staf van 'harde koppen', die in de aanloopperiode tijdelijk de directie zullen spelen tot ze op eigen poten kunnen staan. Hogendoorn zal de stichting gaan opzetten en als 'door douwer* en 'lijdelijk direc teur* voor de nieuw te starten bedrijfjes gaan fungeren. „Even maar", zegt hij, „want als het lekker draait moet je het loslaten." Hij vindt be drijfjes, waar de werknemers het zelf voor het zeggen heb ben, de meest ideale vorm. „Als een bedrijf een stukje van jezelf is, zul je de belan gen beter behartigen dan in de baas-knecht verhouding. Dat moet het geheim worden Niet teveel praten maar drammen, lijkt het parool Veil de stichting in. oprich ting, waarin verschillende mensen uit de gemeentelijke diensten zitting hebben. Het idee is te vergelijken met Job Creation Limited in Den Haag (die in opdracht van Philips bedrijfjes opzet voor ontslagen of met ontslag be dreigde werknemers voor wie de arbeid is vervangen door machines), met dat ver schil dat Rotterdam zich richt op de kansarmen. En kansarm is een breed begrip: Te jong, te oud, te duur, te weinig scholing of gehinderd door vooroordelen. Arie Hogen doorn: „Bij voorbeeld hier op een bootje stappen en dan de Rotte af. Dat Is toch prach tig..." f werKnemer komt," aldus Ho gendoorn. „Dat rechtvaardigt toch de subsidie als deze eco nomische gedachte er Jachter zit." j Vervolgens wijst Hogendoorn op het zogeheten 'spin4off ef fect' dat deze gedachte in zich draagt. „Als bijvoorbeeld de 'waterbus' gaat starten zullen de toeristen di^ hier van gebruik maken ook wel eens een kopje koffie .willen drinken. Dan kun je weer af spraken maken me een kroegbaas en zo lever jè geza menlijk je bijdrage aanjde al gemene middelen." geld nellen 'Schol fileren' „De arbeidsmarkt Is compleet fini, da's duidelijk", zegt Arie Hogendoorn- ,,Wü je toch wat doen voor de mensen die wil len werken, dan biedt een klein bedrijf uitkomst. Maar iemand die graag een viswin kel wil beginnen moet zich aan zo ontzettend veel rege lingen en voorschriften hou den, dat de meesten halver wege struikelen. En dat is van het nieuwe onderne- merssucces- Niet in eerste in stantie op winst gericht, maar op het creeëren van arbeids plaatsen. Het lijkt mij een goede garantie voor het voortbestaan van een zaak en je brengt op die manier ook de ondernemingsgeest terug. De ondersteuning die wij dan kunnen bieden, kan net de laatste stap zijn die een be ginnende ondernemer nodig heeft." Geen concurrentievervalsing Er liggen al diverse plannen op tafel. De 'waterbus', ver gelijkbaar met de 'Spido' maar dan gericht op de Rot- temeren en de Kralingse plas,' een toeristenservice, waarbij échte Rotterdam mers, die hun stad goed ken nen, worden ingezet om toe risten rond te leiden, en een bedrijf dat de organisatie van ■schoolreisjes op zich neemt, waar de leraar simpelweg geen tijd voor heeft. ^.Voorwaarde is dat de bedrij ven geen concurrerende on dernemingen zijn, In alle re delijkheid tenminste," stelt de enthousiaste voorzitter van de initiatiefgroep. „En dat hoeft ook helemaal niet, want als je creatief denkt, zijn er talloze mogelijkheden. En als ie het één begint, ko men daar vanzelf weer ande re ideeën uit voort. We moe ten proberen zo'n vraag te ontwikkelen. Ik vind het best als er straks tien van dit soort stichtingen zijn, die al len initiatieven ontwikkelen. Tenslotte levert een werkloze geen bijdrage aan de algeme ne middelen. Iemand, die probeert iets voor zichzelf te beginnen, doet dat wel." Het streven is om de bedrijf jes binnen onbepaalde tijd zo'n omzet te laten maken dat de werknemers er een. sa laris uit kunnen halen. Arie Hogendoorn legt uit dat iede re arbeider zijn eigen bruto salaris weer oplevert, doordat de werkgever sociale lasten door Karin Kuijpers en btw betaalt. Als voorheeld geeft Hogendoorn een bruto salaris van 25.000 gulden per jaar. Daarover betaalt de werkgever zo'n dertig pro cent sociale lasten, wat neer komt op personeelslasten van 40.000 gulden. Om die perso neelslasten te kunnen dra gen, is een dubbele omzet no dig, dus van tachtigduizend gulden. De werkgever betaalt vijf tienduizend gulden aan socia le lasten van één werknemer. Met de betaling van btw over zijn produkten komt dit neer op zo'n vijfentwintigduizend gulden. „En dan tellen we niet eens de belasting mee, die voor rekening van de De banken Om een eigen bedrijf ginnen is onder mee nodig. De banken vaak hoge eisen, vrageh naar de haalbaarheid van liet be drijf en naar kapitaalkracht. De Stichting Werkg< legen- heid gaat ervan uit c at het idee getoetst moet worden aan de hand van een haal baarheidsonderzoek, maar stelt niet de zware eisen van een bank in de vorm van ge noeg kapitaalkracht. De ondernemers zullen bij voorbeeld het eerste jaar geld krijgen uit de pot \|an de Werkgelegenheidsverrui- mende maatregel. Deze over heidsmaatregel stelt vierklo- zen in. de gelegenheid één jaar te werken met deze 'uit kering' met een permanente baan in het vooruitzicht, Arie Hogendoorn, zelf Rot terdammer, gelooft heilig in het plan. „Rotterdam lis een werkstad. Als je mensen dat werk ontneemt valt er een leegte die heel moeilijk is op te vullen. We barsten van de werklozen maar de stap blijft desondanks vies. En] waar blijft al dat groen waar velen om vragen? Als je goed kijkt is er nog .heel veel wjerk te vinden. De laatste tien jaar is alles een beetje uit zijn voe gen gegroeid- Het woijdt tijd weer logisch te gaan naden ken." dit gezien de technische capa citeiten van de Nederlandse Spoorwegen redelijkerwijs mogelijk is'. Volgens de NS is het ATB-systeem technisch"zo ingewikkeld, dat het moeilijk versneld kan worden aange legd. In september '80 kantelde bij Vlaardingen op het 'ramptra ject' een personentrein van een open spoorbrug. Hierbij vielen toen geen gewonden. Beide ongelukken hadden net als de botsing van maandag met de ATB voorkomen kun nen worden. De NS hoopt begin 1986 op 1800 kilometer van het 3000 kilometer tellende spoorweg net het beveiligingssysteem te hebben aangelegd. De ATB kan uit zichzelf de besturing van de trein overnemen, als een machinist een fout maakt. In de cabine gaan lichten flik keren en bellen rinkelen. Als de machinist niet in drie se conden reageert, komt de trein binnen enkele honderden me ters tot stilstand, j Momenteel liggen nog zeven gewonden van de treinbotsing van maandag in ziekenhuizen. Van hen zijn de 40-jarige Y.F. Wu uit Delft, de 59-jarige W. van Essen uit Den Haag en de 42-jarige A. Sbai er ernstig aan toe. Gisteravond om acht uur werd het baanvak tussen Rotterdam en Hoek van Holland weer volledig in gebruik genomen. De NS zette na de treinbotsing zestig bussen van West-Neder land ïn, die de verbinding on derhielden tussen Rotterdam en Schiedam, Rotterdam Schiphol en tussen Rotterdam en Hoek van Holland. De NS heeft met de busmaat schappij West-Nederland voor de Rotterdamse en Haagse re gio een contract afgesleten voor voorkomende gevallen. De NS heeft via de vijftien treinverkeersposteh 'óver het hele land huurcontracten met voornamelijk interlokale bus maatschappijen. Een telefoon tje is voldoende om over. bus sen te beschikken. 1 Rotterdam - Het klaverjastoer* nooi om de RN-wisselbeker heeft gisteravond een recor daantal van 760 deelnemen getrokken. Het toernooi werd georganiseerd door de Neder landse Klaverjas Federatie nauwe samenwerking met dienst Sport en Recreatie en het Rotterdams Nieuwsblad Alle prijswinnaars zullen f uitnodiging ontvangen voor het Nederlands kampioen schap klaverjassen dat op 17 april in Arnhem wordt gehou den. De wisselbeker werd uit gereikt aan P. Bisdom en J Komijn, die 6280 punten be haalden. Verdere uitslag: 2 J.v.d. Merwe - P. Opschoot 6239 punten; 3. G. Groeneveld - B. Bartels 6138 punten; 4 A.N. v. Wijngaarden - J.P Wiercx 6014 punten; 5. Heiste- renberg-Schalkwijk 5947 pun ten. Het jacht brandde destijds helemaal uit en zonk. -;f Rotterdam De officier van justitie, ror. W.F. Hendriks, heeft twee jaar gevangenïs- i - straf geëist" tegen een 29-jarige -«r 11 Delftenaar voor zijn aandeel 11 in het in brand steken van een motorjacht op 27 juli in de Rot- terdamse Veerhaven, De be- z doeling was het opstrijken van -/ré verzekeringsgelden. rif -Verdacnte had het jacht begin r*mei gekocht voor 81.000 gul- ,f- den. Dat bedrag was ongeveer tzX' een -kwart van het verzeke- ringsgeld dat hem was uitbe- taald door het begin van dit 2 jaar laten afbranden van de Delftse bar-disco Paddock, Het §4" jacht werd op naam gezet van t medeverdachte en voormalig boekhouder van de Paddock 'LV en vervolgens verzekerd voor ,4 700.000 gulden. Beiden zouden vervolgens hebben geprobeerd het jacht met behulp van auto benzine in brand te steken toen het nog aan de Delftweg lag. Die poging mislukte toen omstanders benzinelucht ro ken en poolshoogte kwamen nemen. Het schip werd vervolgens naar de Veerhaven versleept, waar opnieuw een poging tot brandstichting werd gedaan. Ditmaal door twee ingehuurde brandstichters, die voor hun activiteiten een bedrag van 30.000 gulden in het vooruit zicht werd gesteld. Het schip brandde volledig uit, maar ook werd voor anderhalve ton schade aangebracht aan een jacht er naast. De Delftenaar bekende voor de Rotterdamse rechtbank één van de brandstichters te heb ben gevraagd voor de klus. Die man had hij ook voor het brandstichten ïn de Paddock ingeschakeld. Volgens verdedigster mr. L. van de Puttelaar stond ver dachte onder sterke invloed van zijn boekhouder, een ge wiekste jongen en in feite het brein achter de brandstichtin gen. Die zou hem het vuile werk hebben laten opknap pen. De officier van justitie zei met die overweging rekening te willen houden, maar eiste toch twee jaar gevangenisstraf. Mevrouw Van de Puttelaar vroeg de rechter clementie voor haar cliënt, die ze om schreef als een hardwerkende man, die een zaak van de grond bad getild, waarvan de boekhouder alleen maar had meegeprofiteerd De president bepaalde de uit spraak op 10 januari en besloot de zaak tegen de boekhouder aan te houden tot 25 januari. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even -Naam: verandering in. ji Adres:. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van^de Laurenskerk. V6"averil°°cdemoeüe ™'01«tuur Naam; Adres;. P°stcod 00aplöats. ^olefooD; I S}^urdeh Ditri bot-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4