IIIfHlI IGENDA Theorie en praktijk: twee tegengestelden Fitness- centra voorzien m behoefte 'Brandwondencentrum moet spoedig beter' i 'f Rotterdams t Nieuwsblad ,r donderdag r, 30 december'1982RV RY/RW Er zit brood in afslanken Rotterdam ,,'t Is een rage aan het worden. Nog wel niet zo erg als in Amerika, waar het een complete leef wijze geworden is, maar toch zou je nu al kunnen spre ken van een grote toeloop. Sinds de methode uit Ame rika naar ons land is overgewaaid, raken steeds meer mensen en vooral vrouwen enthousiast." Aan het woord Anita de Keij- zer, verbonden aan het sport en fitnesscentrum Ommoord, en, sinds enige weken een van de' eerste Nederlandse docen tes in een nieuwe vorm van conditietraining: de aerobic dans, een bedenksel van de Amerikaanse filmster Jane Fonda. De aerobic dans -vrij vertaald: een veel zuurstof vergende dansmethode- is het laatste nieuwtje op het toch al uitge breide terrein van alles wat met fitheid te maken heeft. Onder de Engelse benaming 'fitness' wordt de markt over spoeld met boeken, tijdsehrif- ten en apparatuur. De fitness- v centra rijzen als paddestoelen w uit de grond, inhakend op de - steeds toenemende vraag naar conditietraining, power lifting, body building, karate, taek- won-do, kick boxing, yoga en s beatballet. De centra worden uitgerust met sauna, solarium, intensive sun sneibruiners en -zonnebanken. <- Dit inspelen op de hang naar gezonder leven, gaat vaak ge paard met het verstrekken van diëten en bet geven van adviezen over voeding. Muscle .Power 1-2-3 is zo'n dieet, op basis van eiwitten, dat in de meeste fitness-centra te koop is. En dit alles gericht op het uiteindelijke ideaal: een ge zond en. goed gevormd li chaam. Het zijn middelen die heel wat verder gaan dan het simpele bewegen in de buiten lucht, zoals trimmen en. jog ging- Onderzoek Steeds meer mensen maken zich nu eenmaal dik over hun gewicht. Dit werd onlangs weer eens "aangetoond door ir.J.Baecke, van de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen. Voor zijn proefschrift on dervroeg hij vierduizend in woners van de gemeente Ede en kwam tot de conclusie dat zware mensen minder eten dan lichtere personen, maar dat ze daarentegen niet min der lichaamsbeweging hebben. De onderzoeker merkte tevens op dat steeds meer mensen hoge eisen stellen aan hun ge wicht. Het geringste overwicht baart hen al zorgen. Directe oorza ken voor het dik worden zijn, volgens Baecke, vooral veel roken, veel koffie en het re gelmatig nuttigen van sterke drank. Bij vrouwen ontstaat een toename van het gewicht vooral nadat zij kinderen heb ben gekregen, mogelijk door veranderingen in de hormoon productie, of door andere leef gewoonten. Het lag voor de hand dat tallo ze fabrikanten brood zouden zien in het massale afslanken. Zo blijkt in sportzaken vooral de verkoop van lichte halters (5-10 kg) voor vrouwen plotse ling aanzienlijk te zijn geste gen; is de vraag naar de over wegend Amnerikaanse tijd schriften op dit gebied groter dan ooit en kon het gebeuren dat Jane Fonda's boek 'Fitness and Exercises' in recordtijd was uitverkocht Over de ver koop van grammofoonplaten met een fitness-programma, samengesteld door de ogen schijnlijk eeuwig jeugdige Adèle Bloemendaal, meldt een woordvoerder van een groot warenhuis, 'dat ze wegvlie gen'. Men slankt af en bouwt aan een mooier lichaam. Het verklaart de toeloop op iets nieuws als aerobic dans, een combinatie van ballet en conditietraining. Het mes snijdt aan twee kanten: het voorziet in op de nog steeds aanwezige vraag naar beat- en jazzballet, maar speelt tegelij kertijd in op de gezondheids- rage. De aanwezigheid van sterke balletinvloeden ver klaart waarom vooral vrou- Antta öe Keijzer (met halters) tijdens de les in aerobic dans: „*t Begint een rage te wor-. I - den..." Donderdag 30 december Piccolotheater: 20.30: Area Theater Gent met 'Eindspel'. Hofpleintheater: 20.15: Blij spel 'Het leven is te kort' met o.a. Georgette Hagendoorn, André v.d. Heuvel en Kitty Jansen. Theater Zuidpleïn: 20,15: John Lanting's Theater van de lach met 'Een scheve schaats'. Luxortheater: 20.15: ^.Musical 'Amerika-Amerika' met o.a. Jos Brink, Frank San ders, Caroline Kaart en Lucie 4 de Lange. Het Bereneh 21.45: Ab Schaap Kwartet (bebop- jazz). J.C. Chill up: 20.30; The Blues Brothers. Ahoy* Com- plex: 14.00: 'Ahoy* Kerstcir- j. cus', met topnummers uit di verse Europese circussen. 11.00-21.00: 'Kerstland' kerst- i markt met diverse stands, op- tredens bekende artiesten, de- monstra ties, eet en drinkten- tjes enz. Vrijdag 31 december De Doelen: 12.30: Nationaal Jeugd Orkest, dirigent Adam Gatehouse, solist Arno Bom- kamp, saxofoon, programma o.a. "Dvorak 'De Houtduif, De- bussy 'Rapsodie voor saxofoon en orkest'. Arena: West Kruis kade 26, 22.30: Doris The j Dots (reggae en Caribbean dansmuziek). t Bioscopen Alle bioscopen oudejaarsa- 7., vond gesloten. 7 Albambra 1: 'Van de koele meren des doods' (16) dag. 6.45 Z. en 9.30 u. Albambra 2: ,'Het Z geheim van NIMH' (al) dag. 130-4.00 en 7.00 u, en 'Querel- 4e* (16) dag. 930 u. Calypso L UT.* (al) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Calypso 2z 'Raiders-of the I 'post ark' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 3: 'An Ameri can werewolf in Londen' (16) dag. L45-6.45 en 930 u. Cen- I -fraai: 'Lust' (18) dag. 12.30- A 2.15-4.00-5.45-730 en 9.15 u. Cineac (Beurs):.'101 Dalma- JA* tiërs' (al) dag. 1.30-4.00 en 7.00 I'A'u, en 'Class of 1984* (16) dag. ■jj*^9.30yu.' Cineac (Bijenkorf): I'M "Big Bomber'(al) dag.. 130- I A4.00-7.00 en 930 ïi. Cinerama |§fl; 'Annies, (al) dag. 1.00-3.45- J6.45;leh 930 u. Cinerama 2: 'A Itf|m£dsiimmernight*s* .Sexcome- 6.45 u, en TLa nuit de Varen nes* (16) dag 9.00 u. Cinerama 4: 'Blade Runner* (12) dag. 2.15-7.00 en 9.30 u. Cinerama 5: 'Poltergeist* (12) dag. 2.15- 6.45 en 9.15 u. Corso: Trail of the pink panther' (al) dag. 1.30-4.00-7.00 en 9.30 u. Krite- rion: 'A midsummernight's Sexcomedy' (al) dag. 7.00 en 9.30 u, ma. alleen 8.00 u. Lu- miere 1: 'De Boezemvriend' (al) dag. 2.00-4.30-7.00 en 9.30 u. Lumiere 2: '101 Dalmatiers' (al) dag. 2.00-4.30 en 7.00 u, en 'Porky's pikante pretpark' (16) dag. 9.30 u. Lumiere 3: 'Pirate Movie' (al) dag. 1.45-4.15-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4: 'De wraak der Barbaren' (al) dag. 1.45-4.15 en 6.45 u, en 'Monty Python live at the Hollywood Bowl' dag. 9.15 u. Metro 1: *101 Dalmatiers' (al) dag. 2.ÖÖ en 7.00 u, en 'Reds' (16) dag. 9.30 u. Metro 2: 'Young doc tors in love' (al) dag. 2-00-7.00 en 9.30 u. Rex: 'Teengers op het pomopad' (18) dag, doorlo pend van 10.00-24.00 u. Tha lia: 'E.T.' (al) dag. 1.15-4.00- 6.45 en 9.30 u. *t Venster 1: 'Roomservice' (16) dag. 1930 en 22.00 u. 't Venster 2: 'My dinner with André' (16) dag. 20.00 en 22.30 u. 't Venster 3: 'L Age d ór' (16) dag. 19.30 en 22.00 u. Kind ervoorS tellingen Alhambra-1: "Knokken voor twee' dag. 130 en 4.00 u- Cine- rama-3: "Het geheim van NIMH' dag. 1.30-330 en 6.45 u. Metro-L '101 Dalmatiérs* dag. 2.00 en 7.00 u. Passage: 'Lek ker lui genieten' dag. 2.00 u, maand, gesloten. Brielle Apollo-theater: Van de koele meren des doods' (16) do, ma. di. en woe. 1930 u, en 'Porky's pikante pretpark* (16) don- derd. 22.15 u, zat en zond. 19.00 en 21.30 u. Vrijdag oude jaar geen voorstellingen. Kindervoo rstellingen A poll o-theater: 'Pinkelde' do. zat. zond. en woe. 14.00 u. Hellevoetsluis Tivoli-theaten 'De Boezem vriend' (al) do. en woe. 14.30 en 20.00 u, zat. en zond. 14.30- 17.00 en 20.00 u, m,a. en di. 2Ö.0Q u, Vrijdag oudejaarsdag geen voorstellingen. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-l: 'De Boezemvriend' (al) do. t/m zond. 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u, vrijdag alleen 2.00 uur. Zaal-2: ,dag,2.Ö0-7-00-en 930 m ^E.T.' (al) do.: t/m zond. L45- 3:7Hët geheim van' V -4.15-6.45 en 9.30 u, vrij. alleen 30 en> 2.00 u. Cinódé: 'Out of de blue' -- (16) dag. 8.00 u, zat 7.00 en 9.30 u, vrijdag gesloten. Kindervoorstellingen (al) Cinode; 'Lucky Luke en de vier Daltons1 zat. 2ond. en woe. 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apotheken zijn dagelijks geo pend van 8.30-1730 u. Buiten deze tijd, dus ook in de week einden is voor spoedgevallen een waarnemingsregelïng. Men kan via het antwoordap paraat of het mededelingen bord van uw eigen apotheek te weten komen welke apotheek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi nemen. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur over handigt. Taxi Telefooncentra le, Tel: 010-361222. Artsen boodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vfaardingen en Schiedam). Integraal Kan kercentrum Rotterdam: „Te lefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel: 010 634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswijk Tel: 010-333300, Diversen Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010- 362244, Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelij ke en geestelijke noden. Tele fonische Hulpdienst Spijke- nisse: (van 22.00 tot 04.00 u): Tel: 01880-25952. H.LC.: Hulp en informatiecentrum Post kantoor Coolsingel Tel: 172929, sociale en culturele informatie, rechtshulp, studie en onder wijszaken, vacaturebank, loon- technische dienst enz. Geo pend maand. 11.00-17.00 u, dinsd. t/m vrij. 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, tel: 76 39 44. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geo pend 24 uur per dag ook zater dag en zondag. A.A. werk groep Rotterdam: Bergweg 307a, tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stich ting Rechtswinkel: tel: 525690, Kralingen: Lusthof straat 102, di. 17.00-18.30 u. Goudse Rijweg 39b, di 19.00- 20.00 u, Bloemhof: Violier- straat 1 di 17.00-20.00 u, Span gen: Potgieterstraat 8, do. 17.00-20.00 u Bureau voor Rechtshulp Zuid: Pleïnweg 218-220, di t/m yrij. 10.00-1230 u. Noord: Teilingerstraat 59, ma 13.00-16.00 u, di. t/m vrij. 10.00-16.00 u. do. 19.00-21.00 u, vrijdag van 14.00-16,00 u. nota ris 'aanwezig. wen zich tot deze bewegings vormen voelen aangetrokken. Aerobic dans lijkt dan ook een regelrechte bedreiging te wor den voor het alweer klassieke beat- en jazzballet. Ook Anita de Keijzer boefende al sinds haar derde jaar ballet, maar koos enige tijd geleden, na les sen te hebben gevolgd bij een Amerikaanse gastdocent, zon der omwegen voor de aerobic dans. Na de introductie van deze dansmethode in de Om moord se sportschool werd zij zo mogelijk nog enthousiaster. Combinatie „Een les duurt maar drie kwartier", vertelt ze erover. „Een soort combinatie van beat en conditie. Verschrikke lijk zwaar eigenlijk, al is het net als met alles: je kunt het net zo zwaar maken als je zelf wilt. Daarom zeg ik ook steeds: Kijk niet naar anderen, maar bepaal je tot jezelf. Lichamelij ke gevolgen, althans uiterlijk, heeft aerobic dans niet. Daar voor zijn de gewichten waar mee wordt getraind te licht. Je krijgt er echt niet van die zwa re armen en schouders van. Neem zo'n oefening als de 'kil ler', die heeft louter tot doel dat het vet aan de binnenkant van de benen wordt wegge- trild. Een andere oefening, de 'body sculpture', bereikt dit ef fect voor de armen. Bang voor body building-achtige ge vol- gen hoeven de mensen dus niet te hebben." Overigens fungeert het trai ningsuurtje meer als een handleiding. „Men kan ook thuis aerobic dans beoefenen, gewoon door een grammo foonplaat op te zetten en de oefeningen te herhalen. Daar voor geef ik steeds bepaalde oefeningen aan." Toch ïs deze Jane Fonda-methode niet te vergelijken met de aanpak, die Adèle Bloemendaal voorstaat. „Dat is heel wat anders", meent Anita de Keijzer, „meer een soort ballet op muziekl Wij - richten ons op het verbeteren van het figuur, een betere aderrhaling en het ontwikke len van borst-, buik-, been- en armspieren. Een echt betere conditie is in die drie kwartier per week natuurlijk moeilijk te bereiken, want daarvoor zouden de mensen méér moe ten doen; niet roken, niet drin ken en ook geen patat en ham burgers meer. Maar de trai ning helpt natuurlijk wel. Pas nog had ik hier een vrouw, die na afloop een sigaret opstak, maar bijna tegen de vlakte ging. Nu rookt ze niet meer." Ook voor Anita de Keijzer staat het vast dat aerobic dans in de eerste plaats een leefwij ze is. Als zodanig lijkt de me thode nog geen directe bedrei ging te vormen voor de klas sieke aanpak als rytmische gymnastiek en jazz- en beat ballet. Balletscholen Toch zoeken ook de gevestigde balletscholen naar nieuwe we gen. Het nieuwtje van het beatballet is er beetje af en meer dan vroeger wordt er te ruggegrepen op klassieke be wegingsvormen. „Beat is al leen nog maar swingen", ver klaart Ellen Belzer, docente van een in Delft, Vlaardingen en tot voor kort ook in Rotter dam opererende balletschool. Inspelend op deze veranderin gen wijzigde zij de naam van haar groep van 'Ellen's Beat ballet' in 'Ellen's Dance Explo sion'. De grote toeloop op het beat ballet is er uit. „Zeker vergele ken met drie jaar geleden, toen het op zijn hoogtepunt was", zegt Ellen Belzer erover. „Toen was het een komen en gaan van mensen. Iedereen, wilde het wel eens een keer' proberen. Nu zijn het meer blijvers, die echt voor het bal let komen, meer de bedoeling hebben echt iets met hun li chaam te willen doen." Anders dan een paar jaar gele den heet ballet nu niet langer figuurverbeterend te zijn. Fraai ogende beatgïrls worden niet langer als lokkertjes voor het-verkrijgen van een beter figuur gebruikt. Andere me thoden Hebben zich op die markt gestort om van meet af aan duidelijk te maken dat er méér voor komt kijken om te kunnen worden als Jane Fon da, of te blijven zoals Adèle ^Bloemendaal, dan een beetje "beatballeti „De mensen die nu naar beat- of jazzballet komen, doen dit niet om'af te slanken", stelt Ellen Belzer dan ook. „Na tuurlijk raken ze door het be wegen wel een paar pondjes kwijt, maar daar is het ze niet in de eerste plaats om te doen. Mensen die dit doel wel voor ogen hebben, verdwijnen meestal alweer heel snel, die kiezen dan inderdaad voor iets anders, zoals body building." En dus lijkt ook de nieuwste rage, de aerobic dans, onopge merkt voorbij te gaan aan de al sinds jaren gevestigde bal letscholen. Ooit zelf een rage, heeft deze vorm van ballet .zich een vaste plaats veroverd. Maar nu het nieuwtje er vanaf ïs en iedereen weet dat het fraaie figuurtje niet het gevolg is van een wekelijks uurtje beatballet, worden inde fit ness-centra andere methoden geïntroduceerd. Voor de balletscholen is niets veranderd. „Dansen niet bedoeld om af te slan ken", meent ook Ellen Belzer. „Voor de een is het een vorm van ontspanning, de ander wil er iets in bereiken. Wij doen geen beloften, die we niet kunnen waarmaken. Ballet werkt houdingverbeterend en kan sommigen wat meer zelf vertrouwen geven. Soms ver dwijnen rugklachten, omdat door ballet de stand van de voeten f wordt verbetercL Men is bewuster bezig met*" zich zelf." Het is de kreet van de jaren tachtig. Onder het motto: be wust worden van jezelf, wor den centra uit de grond ge stampt, leefwijzen drastisch veranderd en wordt de markt overspoeld met attributen, handleidingen en richtlijnen. Zolang we ons nog dik blijven maken over ons gewicht, zul len de fabrikanten brood blij ven zien in elke poging om af te slanken* Rotterdam staat een eer lijke verdeling van de woonruimte voor. Een verdeling, die erop Is ge baseerd, dat eerst bewo ners uit de eigen wijk voor huisvesting in de wijk in aanmerking ko men of mensen, die naar hun oude eigen wijk te rugwillen en dat vijftien procent van de vrijgeko men halzen worden toe gewezen aan urgente wo ningzoekenden uit ande re delen van de stad. Dat is de theorie. Om uit te maken of ie mand urgent woningzoe kende is, beschikt de dienst woonruimtezaken over een staf van mede werkers, die de mate van urgentie bepalen. Om uit te maken of iemand als bewoner of ex-bewoner van een wijk in aanmer king voor een woning komt, beschikken de oude wijken over huis- vestmgscommissies en toewijzingscommissies, gedemocratiseerde in stellingen, die op basé» van stedelijke regels de feitelijke woningverde ling regelen. Dat is de praktijk. Dat theorie en praktijk nogal eens botsen is on vermijdelijk. Immers, de belangen van een wijk en de belangen van de stad zijn niet altijd ge lijkgericht. Ook de be langen van een woning corporatie kunnen bot sen met die van de ge meente of die van de wijk. Voorbeelden daar van zijn er te over. Een woningbouwcorpo ratie heeft het meeste be lang bij „betrouwbare" huurders, rustige men sen die in staat zijn om de woonlasten op te brengen, zodat huurach terstanden, acties tegen huurverhogingen en schade aan de woningen tot een minimum be perkt blijven. De wijk heeft er vooral belang bij, dat de wijkbewoners een prettige huisvesting hebben tegen zo laag mo gelijke woonlasten en een zo groot' mogelijke mate van eenheid binn- nen de wijk. De gemeente heeft er be lang bij, dat de opbouw van een wijk zo even wichtig mogelijk is. Mi granten moeten daarom over de wijken verdeeld zijn, maar zo, dat er voor bepaalde etnische min derheden een dusdanige concentratie Is, dat er voor zo'n groep speciale voorzieningen mogelijk zijn. Gebundelde decon centratie noemt de ge meente dit beleid. Op Katendrecht is weer eens gebleken, hoe een systeem, opgezet voor woningzoekenden, zich tegen diezelfde woning zoekenden kan keren. Mensen met een urgentie krijgen eenvoudig geen huis. En waarom niet? Omdat de wijk ze niet wenst. Maar dat laatste zal nooit hardop worden gezegd. En zoals dat wel meer gaat bij de over heid, verschuilt iedereen zich achter iedereen. Als woonruimtezaken geen urgentie als wo ningzoekende afgeeft aan iemand, die daarop recht meent te hebben, dan is het mogelijk daartegen in beroep - te gaan. Maar als een wo ningcorporatie zegt geen huis te hebben, dat kan worden toegewezen, ïs daar geen vinger achter te krijgen. Natuurlijk kunnen mensen wijzen op de leegstand, die ze in de wijk zien. Maar net zo gemakkelijk kan de corporatie zeggen, dat die leegstaande huizen al zijn toegewezen aan mensen. Want wie kan zo'n bewering controle ren. In theorie heeft de ge meente regels gemaakt om tot een eerlijke wo- ningverdeling te komen. In de praktijk bepalen bewonersorganisatie en .projectgroep, wie er in de wijk komen te wonen en wie niet. Daar kan geen medewerker van woonruimtezaken iets aan doen. Immers, de medewerkers b ebben vanuit de dienst de op dracht meegekregen om vooral goed om te gaan met de bewonersorgani satie en de projectgroep en het niet op conflicten te laten aankomen. Een medewerker, die zijn of haar stem tegen bewo nersorganisatie of pro jectgroep verheft, heeft grote kans, dat er de vol- door Cees de Graaft gende dag reeds bij de directie van woonruim tezaken een brief ligt over het „niet voldoende functioneren" van de be treffende medewerker. Eenzelfde greep hebben bewonersorganisatie en projectgroep op de wo ningcorporaties. Een cor poratie, die teveel een ei gen beleid voert en te weinig naar de bewoners of projectgroep luistert, heeft grote kans, dat er binnen de kortste keren een „zwartboek" over het wanbeleid van de be treffende corporatie op het bureau van de wet houder voor volkshuis vesting ligt. Huurinhou- dingsacties kunnen de druk op zo'n corporatie snel vergroten. Het gevolg van dit sy steem is, dat in huisves- tingscommissïe en toe wijzingscommissie ie dereen probeert zolang mogelijk goede maatjes te blijven met de project groep en de bewonersor ganisatie. De eigen ver antwoordelijkheid van corporatie of woonruim tezaken wordt daar dan ondergeschikt aan ge maakt. En als de stede lijke regels iets eisen, dat door projectgroep of bewonersorganisatie te gen het belang van de wijk wordt geacht, stapt men zelfs gezamenlijk naar de wethouder. Laat er geen onduide lijkheid over bestaan: Het systeem wordt niet alleen in Katendrecht zo gehanteerd. In alle stadsvernieuwingswij- ken, waar projectgroe pen zijn ingesteld, wordt op dezelfde wijze ge werkt. De ene wijk pro beert op die manier te voorkomen, dat er teveel migranten een woning in de wijk krijgen toege wezen, de andere wijk, dat prostituées er een huis vinden. Onder het motto, dat een wijk an ders verloedert, wordt het systeem stilzwijgend toegepast en getolereerd. Dat een eerlijke woon ruimteverdeling en het recht van mensen op een passende woning dreigt te verloederen, neemt men op de koop toe. Gemeentebestuur schaart zich achter directie: Rotterdam Het brandwondencentrum in het Zuiderzieken huis moet op korte termijn een opknapbeurt ondergaan. Dat al eerder door de zïekenhuisdirectie ingenomen standpunt ïs over genomen door het Rotterdamse gemeentebestuur. Belzer: „De tijd van het beatballet is voorbij. Nu komt men om écht te dansen...' Het centrum, dat behalve voor de Maasstad ook een voorna me rol vervult in geheel zuid west Nederland, behoeft vol gens de directie niet te worden gesloten, „maar vernieuwing en uitbreiding is wel dringend noodzakelijk." Eind vorige maand richtte het ziekenhuis zich al tot de staatssecretaris van volksgezondheid. - In de huidige situatie wordt van artsen en. verpleegkundi gen een grote inzet gevraagd om de zorg optimaal te laten zijn. „Door de beperkte outilla ge van het brandwondencen trum kan de isolatie slechts met de uiterste krachtsinspan ning op peil worden gehou den", aldus de directie, die er van overtuigd is, dat de de zorg op hetzelfde peil staat als in andere, vergelijkbare cen tra. Er zijn van de zijde van patiënten slechts zelden klach ten. Op dit ogenblik is er een klacht in behandeling bij de inspectie voor de volksgezond heid. Het aantal sterfgevallen in het centrum ligt volgens de direc tie niet verontrustend hor" Vorig jaar stierven er twa van de 156 patiënten. Het jaar ervoor lag dat aantal op acH van de 130. Nagenoeg de enige doodsoorzaak is infectie, ook voorkomt in de modernste eentra. rijf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2