Weer onrust rond kerstbomen j acht Schiedam kan jachthaven bij 't Hoofd wel vergeten Theelen vindt restauratie Appelmarktbrug moeilijk9 'Dijktalud is unieke speelplaats' Dieren niet bang maken VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIIDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT V erbindings weg blijft obstakel Buren in actie tegen 'Berlijnse muur' van raadslid Yan Hemert Derde Maaslandse rechtszaak op komst Alleen de Haven op oudejaars avond open Dieven druk in de weer Man probeert agenten omver te rijden Obstakel \oor binnen schippers Lastige constructie hameipoort L- Nieuwe galerie in oude koetshuis VRIIDAG 31 DECEMBER 1982 Maasland Eind januari komt er meer duidelijkheid over de omstreden verbin- dingsweg tussen de Kerk weg en de Koningin Julianaweg ■jn Maasland. Dan wordt het hoger beroep behandeld dat het aangrenzende transport bedrijf Mosterd heeft aange tekend tegen de uitspraak van de Rotterdamse recht sbank. De rechter bepaalde naar aanleiding van een door de omwonende Van Balen aan gespannen kort geding, dat het bedrijf op die plaats geen vrachtwagens meer mag par keren. Tegen die uitspraak is het bedrijf in hoger beroep gegaan. Intussen staan de vrachtwagens er nog steeds, waartegen nu een tweede "omwonende wegens overlast een klacht bij de gemeente heeft gedeponeerd. Op grond van de Algemene Politie Verordening (APV) is het parkeren van vrachtwa gens op de openbare weg in de bebouwde kom van Maas land verboden. Maasland heeft als alternatief nabij rijksweg 20 een centrale vrachtwagen parkeerplaats aangelegd. Tegen de uit spraak van de kantonrech ter, is echter door de officier van justitie hoger beroep aangetekend. Wanneer dit Vlaardingeh De Haven aan het Weeshuisplein is. het enige buurthuis in Vlaardingen dat in de oudejaarsavond open is. De enthousiaste medewerkers zien er geen been in om die avond te werken. Belangstel ling zal er genoeg zijn, want verder is er op oudejaarsavond weinig te doen, de meeste ca fés zijn dicht. „Heel veel mensen lopen met hun ziel onder de arm", zegt medewerkster Gonny Toebes van de Haven. „Vooral alleen staanden. Dat hebben we ge merkt op kerstavond. Toen waren we dicht, maar later hoorden we van heel veel mensen dat ze toch naar onze gebruikelijke zaterdagavond- soos wilden." Die mensen stonden op kersta vond voor een gesloten deur. Op oudejaarsavond gaan be zoekers niet vergeefs naar de Haven. Zo rond elf uur gooien de vrijwilligers de deur van hét slot. Dat is nog niet eerder gebeurd met de jaarwisseling. Maassluis Een aantal duis tere elementen in Maassluis is op diverse plekken in de stad druk in de weer ge weest. De buit varieerde van een strippenkaart tot een vi deo-recorder, In een woning'op hët Zandpad namen rovende onverlaten die buskaart plus nog twee porte monnees, die in totaal bijna 1100 gulden bevatten, mee. Op het Da Costaplein werden de klanten van een reinigings zaak het slachtoffer. Daar ble ken een pullover en een jasje yan konijnenbont verdwenen te zijn. De grootste slagsloegen die ven in een pand aan de Olean derstraat. Naast 7000 gulden aan baar geld, werd ook een video-recorder, een zilveren- ring en een Seiko dameshorlo ge gestolen. beroep zal worden behandeld is nog niet bekend. Inmiddels is er ook een der de rechtszaak op komst, zij het dat deze er niet direct maar indirect heeft mee te maken. Van Balen heeft on langs bij de politie aangifte gedaan wegens mishande ling. Hij zou vrijdag 24 de cember door één van de chauffeurs van Mosterd zijn geslagen. Volgens zijn zeggen werd hem de doorgang door de chauffeur ontzegd, waar na er een handgemeen ont stond. Naar aanleiding daar van heeft de heer Van Balen zich met een gezwollen oog onder doktersbehandeling moeten stellen. Ondanks zijn vluchtpoging werd de man, die probeerde twee Vlaardingse agenten omver te rijden, toch aangehouden. Hij kon in de Schiedamse Manhattan-bar worden gearresteerd. Vlaardingen De onrust rond de jaarlijkse kerstbomen- jacht heeft gisteravond in Vlaardingen een triest diepte punt gekregen. Een jongeman, waarvan de politie nog geen bijzonderheden over de identi teit heeft vrijgegeven, reed gisteravond in op twee Vlaar dingse agenten, in.een poging om aan de politie te ontkomen. Door op het laatste moment opzij te springen, konden de agenten, die de auto die met grote snelheid op hen inreed, wilden stoppen, voorkomen dat ze door de automobilist te gen de vlakte zouden worden gereden. De man is later in Schiedam aangehouden. Het incident gebeurde op de Wilhelminasingel, waar het al enige tijd onrustig was ge weest. De politie probeerde de man, die als een van de aan stokers van de relletjes werd gezien, aan te houden, maar die poging mislukte. Na een jacht door Vlaardingen-Am- bacht en het centrum vlucht te de man via de Vlaardinger- dijk naar Schiedam, waar hij zich in de Manhattan-bar voor de politie verborgen probeerde te houden. Daar werd hij enigje tijd later door een flink aantal agenten, waaronder inmiddels gealarmeerde Schiedamse col lega's, gearresteerd en naar het Schiedamse bureau over gebracht, Later is hij op het Vlaardingse politiebureau in gesloten. Hem kan mogelijk poging tot doodslag ten lastfe worden gelegd. Ook in andere delen van de stad en in Schiedam was het gisteravond onrustig, doordat groepen jongeren - ai vernie lingen plegend - op kerstbd- menjacht gingen. Stratenmakers hebben alle tijd om alvast het wegdek op de Lange Haven in orde te maken, zolang het middengedeelte van de Appelmarktbrug nog ontbreekt.' Schiedam De restauratie van de Appelmarktbrug is aanzienlijk vertraagd door een uiterst lastige gietijzeren constructie middenin de his torische rolbrug. Het staal constructiebedrijf Theelen. te Echt heeft er het zeer moei lijk mee, zo heeft men de ge meente Schiedam laten we ten. Het karwéi had eigenlijk al geklaard moeten zijn, maar de lastige constructie van een zogenaamde hamei- poort heeft het Theelen on mogelijk gemaakt de oude Appelmarktbrug nog in 1982 aan Schiedam terug te bezor gen, zoals wel de bedoeling van de gemeente was ge weest. Voorlopig zullen voet gangers en fietsers de Lange Haven nog moeten overste ken via het loopbruggetje, dat dertig meter verderop door aannemer Simon uit' Schiedam werd gebouwd- Die hamei is nogal belang rijk: het is eenvoudigweg het meest essentiële onderdeel om de rolbrug mee te kun nen openen en sluiten. De rolbrug, zoals de Appel marktbrug er een is, heeft twee 'broertjes' in Schiedam., De Korte Havenbrug wordt een verbinding tussen de Lange Haven en de Koren beurs nabij de Dam. En de Willemsbrug leidt over de Westerhaven, als verbinding voor langzaam verkeer tus sen de Gorzen en de binnen stad. ^Vlaardingen Dijken zijn voor kinderen altijd al een -heerlijke speelplaats geweest, maar bij spoordijken ligt dat een beetje anders. Toch. is in de deelprojectgroep Zeehel denbuurt het ideetje geop perd om van het talud van de •spoordijk een speelplek te maken. Gevaarlijk, met al die langs- razende sprinters van Rotter dam naar Hoek van Holland en weer terug. Er zou' dan ook een hek langs het spoor moeten .komen, om ongeluk ken te voorkomen. Een ander idee van de groep die de stadsvernieuwing in de buurt bespreekt, is om langs het talud plaats te ma ken voor volkstuintjes. Kort om: de projectgroep vindt dat de grond langs die dijk nuttig gemaakt moet worden. „Het is een wijk met een dooie hoek, zo langs het spoor, en daar moeten we gebruik van maken", vindt coördinator Jan Landsheer. Landsheer ziet nog wel de nodige problemen aan de ho rizon voordat er ook werke lijk toestemming voor zal worden gegeven om die plan nen uit te werken. Daartoe» moet overlegd worden met rijkswaterstaat en met de Ne derlandse Spoorwegen. Bo vendien zal het hoogheem raadschap Delfland overtuigd moeten worden. Maar dat is voor hem nog geen reden om dan maar bij voorbaat van de plannen af te zien. Schiedam Nabij het stedelijk museum wordt Schiedam een serieuze kunstgalerie rijker. Aan de Lange Haven 78, pal tegenover de tijdelijke loopbrug die over de gracht heen loopt zolang de Appelmarktbrug ont breekt, vestigt An van den Brand In maart haar galerie 't Koetshuis. Reeds komende maand januari wordt met de verbouwing gestart. In kunstkringen verwacht men veel van deze galerie, gezien de in zet van mevrouw Van den Brand, die als mede werkster van het Schie- landziekenhuis een ge waardeerde galerie weet te runnen. Galerie Schie- land werd door haar, in nauwe samenwerking met ziekenhuisdirecteur C.J.M. Vlootman, opgezet nog vlak voordat de fusie tussen het gemeentezie kenhuis en de Noletstich- ting e n feit werd. Gale rie Nolet deed mee aan de naamsverandering, werd galerie Schieland en kon rekenen op veel sympa thie onder kunstenaars uit Schiedam en daarbui ten. Ook deze weken kan men er een waardevolle tentoonstelling bezichti gen, daarover meer op pa gina 23. De ziekenhuisga lerie van An van den Brand is dagelijks van acht tot acht uur open. Haar nieuwe galerie, 't Koetshuis, kan be schouwd worden als een welkome aanvulling daarop. Het frappante is de binding, die ook deze galerie met do vroegere Schiedamse dokter Nolet zal hebben. Was het zie kenhuis, waar An van den Brand en directeur Vlootman met tentoon stellingen aanvingen, ver noemd naar Nolet; het smalle, hoge pand aan de Lange Haven is in vroe ger tijden van deze zelfde dokter Nolet geweest. Hij had daar zijn koetshuis. Vandaar ook de naam van de nieuwe galerie, die dus niet zijn oorsprong in de kunst zelf vindt. An van den Brand spreekt van een wonderlijk toe val, dat Nolet ook hier weer op de achtergrond meespeelt De nieuwe ga lerie zal na Schieland de enige zijn, waar naast het stedelijk museum in Schiedam regelmatig he dendaagse kunst te zien is. Bestaande galerieën zo als die van Simon de Graaff tonen doorgaans een tamelijk standvastige collectie. De Noordmolen is de laatste tijd minder actueel. En de tijd van be kende galerieën als .4 van Cees van der Geer en Passage van Diet, Wieg man 4s. al jaren voorbij,. Schiedam Van alle ideeën voor de Schiedamse havenmond bij de Nieuwe Waterweg kan in ieder! geval de jachthaven worden geschrapt. Plezierboot-! jes in de Voorhaven, tussen 't Hoofd en de oude! scheepswerf Gusto, zouden een te grote 'lig-in-de-; weg' zijn voor de binnenvaart, die van deze haven mond frequent gebruik maakt. De suggestie van met name horeca-ondernemer1 Jan ;Cra~ "ma," die- sympathfe'orTcmöèt in de middenstands vereni ging Schiedam-Zuid, is door betrokken instanties wel de gelijk ter harte genomen, maar aan" de haalbaarheid is men gaan twijfelen.. Eerder deze week kwam ook al naar voren dat de politieke partij en in Schiedam in meerder heid weinig geporteerd zijn voor woningbouw op het Gusto-terrein; dat was een ander voorstel uit Schiedam- Zuid om de omgeving van de Voorhaven aantrekkelijker te maken. Bovendien was er sprake van dat de gemeente aan de aanleg van jachthaven De Sehxe nooit begonnen was, als zich ook de mogelijkheid van de Voorha ven had voorgedaan- Er wordt op gewezen, dat de grotere pleziervaart al éen open ver binding met de Nieuwe Water weg heeft, namelijk via het water voor de Spuisluis, achter het restaurant op de Maasbou levard. '-.y. Hoewel bij sommige water- sporters de gedachte leeft dat een kleine, smalle jachthave£ helemaal geen beletsel zou hoeven te zijn voor de binnent schippers, stelt men daar bij de overheid tegenover dat de toe?- komst van het Gusto-terrein nog open ligt. Het zou beri kunnen dat een nieuw bedrijf dat zich hier vestigt, gébruik zou willen maken van dè bouwvallige kade langs de Voorhaven, met dan ook eeij strook water. En dat zet het jachthavenplan helemaal o$ losse schroeven. ii Voorlopig blijft het panne-' koekhuis van Hans Visser dej! enige attractie voor de omge-* ving van 't Hoofd en de Voor-é, haven, die in de pen zit. Maarjjf of dit voornemen er ooit nog* bij de gemeente Schiedam 3 door zal komen, is zo langza-? merband wel de vraag gewor-£ den. i Waterweg De dierenver zorgers in het Waterwegge bied voorzien ook met deze jaarwisseling weer veel moeilijkheden met in paniek geraakte huisdieren. Katten en vooral honden kunnen als gevolg van het vuurwerk-la waai hun coördinatiegevoel verliezen, uit angst de straat oprennen en de weg naar huis nooit meer terugvinden. Ieder jaar worden er na de£ jaarwisseling talrijke vermis-» singen gemeld en de verschil> lende asiels weten daarop in? veel gevallen ook geen oplos-J sing. Bij de dierenartsen zijn* pilletjes te krijgen, waarmee/ de dieren rustig te houden? zijn. Tranquillizers kunnen de* dieren al enkele dagen van te-| voren innemen. Verder is het* natuurlijk zaak alle deurenj goed gesloten te houden en de* viervoetige huisgenoten geenj moment alleen te laten. Vlaardingen „Belachelijk", noemt mevrouw M.C. van Zanten .1 van de Valeriusstraat het bouwen van 'een schuurtje' door* VVD-raadslid Jan van Hemert achter diens woning aan de Mo~* zartlaan. „Een schuurtje noemt hij dat: 8,25 meter lang en 2,85 hoog. Het dak niet meegerekend. Die zogenaamde hobbykamer van Van Hemert is net zo lang als mijn huiskamer. De bakste nen wand is gewoon de Ber- lijnse muur". Volgens mevrouw Van Zanten is de bouw van-het schuurtje enkele maanden geleden stop gezet, omdat de omwonenden zich tot de gemeente Vlaarain- gen hadden gewend en en klachten bij de gemeente wa- ren -binnengekomen over de bouw. „De officiële bouwplannen zijn ners hadden gereageerd", zegt? de boze buurvrouw van Van^ Hemert. "Nadat er functiona->' rissen van de gemeente zijif* geweest, is er zelfs nog ander- halve dag doorgebouwd. Dat is;, toch op z'n minst raar te noe-p men". I „Een schuurtje vervangen is*! prima", zegt ze. „Ik had er wèl£'L op gerekend, dat dé schuurri I vijfentwintig tot dertig centi-S r meter hoger en het bouwsel| I iets breder zou worden, maar* drie meter hoog en acht melérf lang is te gek. Van Hemert wil| j in een prettige omgeving ,wö-§ nen,.maar ik ook. Ik wil geenï 1 te muur- vc^r ,mïjiiideur",^^ - ^«L;11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1