Galeriehouder haalt uit naar kunstenaars en gemeente 'ik Grond te duur voor nieuw verpleeghuis spoil J udokalender voor 1983 Komst Ludo van Mil stimuleert WF niet 'Personeel Hoflaan moet inschikken' Marius de Snayer snel in Soest firra snn Bij opening expositie in Kunst Begroting Schiedam: hele week vergaderen Ambulances van Schiedam naar Vlaardingen Politiek en magie ■0 Ben WMaassluis: 9Een misverstand9 0 Driemaasstede: 9Prijs iets lager9 m MÊmJwmm Dubbel succes Hollandiaan Eric "Wonnink vertrekt bij Schiedam Aad den Held weg bij Gowda Vlaardingen In ziJn openingswoord ter gelegenheid van de expositie van werk van de Oostenrijker Jozef Kern heeft de Vlaardingse galeriehouder Jos Noord huizen kritische opmerkingen gemaakt in de richting van sommige Vlaardingse kunstenaars en in die van het gemeentebestuur. Volgens Noordhuizen 'duiken' kunstenaars veel te gemakkelijk in de BKE-regeling, terwijl de gemeente veel te weinig aandacht besteedt aan kunst en cultuur. „Het is opvallend dat sommige Vlaardingse kunstenaars wel, maar anderen niet geïnteres seerd zijn in wat er in Kunst+ gebeurt. Anderen vinden dat ze wel gevraagd zouden moe ten worden "oor een tentoon stelling, terwijl ze hier nog nooit geweest zijn. Wie niet weet welke kunst hier ge bracht wordt, kan ook niet be oordelen of zijn of haar kunst hier zou passen", aldus Moord huizen. „Iets anders is dat sommige kunstenaars uit ver meende linkse overwegingen tegen dat commerciële gedoe bij galeries zijn. Zij kijken neer op en praten smalend over die Jorissen Goedbloed, die van hun hoogstaande kunst in laagstaande bolides wensen te rijden." Volgens Noordhuizen komt die houding doordat sommige kunstenaars te weinig inzi ht hebben in de manier van wer ken in galeries, vooral ook omdat hieraan tijdens de oplei ding op de academies voor beeldende kunst veel te weinig aandacht aan wordt besteed. „Het zou leuk zijn als dat eens veranderde. Niet alleen voor de galeries, maar ook voor de kunst in het algemeen." Schiedam De ge meenteraad gaat over twee weken elke avond vergaderen over de begroting voor dit jaar. De be grotingsbehandeling begint op maandag 17 januari in de per- soneelskantine van het stadskantoor aan de Emmastraat met de algemene be schouwingen en wordt dinsdagavond, woensdagavond, don derdagavond en vrij dagavond voortgezet met de behandeling van de begrotings hoofdstukken. Het is voor het eerst sinds enkele jaren, dat alle vergaderingen in de avonduren zijn ge pland. De afgelopen pe riode werd de begro ting, net als in Vlaar dingen al geruime tijd het geval is, in drie da gen afgewerkt, waarbij op de twee laatste da gen zowel 's middags als 's avonds werd verga derd. Het college van B en W heeft echter besloten nu alle bijeenkomsten tij dens de avonduren te houden, zodat er meer tijd is om antwoorden te formuleren op de soms ingewikkelde vragen, die door de raadsleden worden gesteld. Verder hebben sommige raads leden er moeite mee, zich vrij te maken voor middagvergaderingen. Als neveneffect ver wacht het Schiedamse gemeentebestuur, dat meer burgers in staat zullen zijn de begro tingsdebatten te volgen, nu ze uitsluitend 's avonds plaatsvinden, Alle vergaderingen be ginnen om acht uur en zijn openbaar. De post Hoflaan, waar het personeel een beetje moet inschikken om ruimte te maken voor de Schiedamse collega's. Waterweg-Noord Het ambulancepersoneel van de GGD Waterweg-Noord aan de Hoflaan in Vlaardingen moet vandaag een beetje inschikken. Het meeste perso neel dat voorheen aan de Tuinlaan in Schiedam zat, is daarheen verhuisd. In Schiedam is altijd één ploeg met ambulance aanwezig, die zetelt in het zusterhuis van het Schielandziekenhuis. Volgens directeur E.H.E. Wolfs van de GGD is de ruimte aan de Hoflaan groot genoeg, maar chef-verpleegkundige C.W. Ligtvoet denkt daar anders over: ,,'t Is net een konijnenhok." Een andere zorg van Ligt voet is het onderdak voor de ambulances. Van de zes wa gens staat er constant één in Schiedam, de rest zou in Vlaardingen in de garage moeten kunnen, maar die is daar volgens Ligtvoet te klein voor. „D'r moeten wa gens buiten blijven staan, in weer en wind. Terwijl een ziekenauto warm moet staan; daar zit kostbare apparatuur in. De verhuizing is wel gun stig bij het uitrukken, omdat Vlaardingen centraler ligt in het Waterweggebied dan Schiedam. Dat de post Tuinlaan in Schiedam opgeheven is vindt de chef-verpleegkundige een goede zaak. Daar zat het per soneel in een ruimte zonder verwarming en zonder goed meubilair. „Een onhoudbare situatie", aldus Ligtvoet Hij ziet de geplande nieuw bouw aan de Hargalaan, waar de centrale uitrukpost voor de ambulances zou moeten komen, liever van daag dan morgen beginnen. „Asjeblieft jongens, schiet nou eens op met die nieuw bouw", verzucht hij. Het wachten heeft hem lang ge noeg geduurd. Ook directeur Wolfs, die overigens de ruimte voor het personeel aan de Hoflaan „voortreffe lijk" noemt, vindt dat er bij het ministerie op goedkeu ring moet worden aange drongen. Schiedam De politieke sector ruimtelijke orde ning is kennelijk zo ma gisch, dat na de Schiedam se wethouder Chris Zijde veld nu ook Rijnmondge committeerde Johan de Jong neigt tot grote waar dering voor de magisch- realistische kunst van Marjan Veenman. De Schiedamse kunstena res, die in haar schilderij en graag een portie occul tisme mag stoppen, is een politiek bewonderaarster van Zijdeveld, die op zijn beurt haar werk 'in zijn wethouderskamer heeft hangen. De vraag is, of De Jong dit voorbeeld zal vol gen In elk geval opent de Rijn mondgecommitteerde voor ruimtelijke ordening vrij dag een tentoonstelling in het Rijnmondhuis, geves tigd aan het Vasteland in Rotterdam. De expositie hangt op de vijfde etage. Marjan Veenman expo seerde haar werk sinds 1975 geregeld. In 1981 werd zij in België be kroond met Europees zil ver. Haar expositie bij Rijnmond duurt tot 18 fe bruari. Maassluis Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland zijn van mening, dat de grondprijs van 3,2 miljoen voor het nieuwe verpleegtehuis in de Maassluise wijk Steendïjkpolder te duur is. Zij hebben dit hoewel op uiterst voorzichtige toon in een toelichting op hun prioriteitenlijstje voor aller lei bouwinitiatieven tussen nu en 1989 kenbaar gemaakt. Eerder al stelde de provinciale overheid voor op de bouw- en inrichtingskosten te snoeien. De gemeente Maassluis wim pelt de bezwaren echter laco niek weg. „Het berust allemaal °P een misverstand", repli ceert afdelingschef Van Beers van volksgezondheid. De brief van de provincie, die als ad vies voor minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultiur dient, heeft desal niettemin enig kwaad bloed bij het Maassluise stadhuis gezet. „We vragen zeker niet teveel", weet Van Beers. „Honderdvijf tig gulden per vierkante me ter, exclusief BTW. Dat is een heel normale prijs." Om die reden is er op stel en sprong B en W moeten vandaag hun goedkeuring nog aan het ant woord hechten een uitvoe rige brief naar het college van GS gestuurd, waarin het één en ander wordt uiteen- en rechtgezet. Van Beers: „Driemaasstede, of eigenlijk liever gezegd de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord, heeft de desbetreffende^ in- V stanties" blijkbaar wat verkeer de cijfers toegezonden. In de stukken zijn waarschijnlijk wat tikfoutjes geslopen." Op die manier, denkt de afde lingschef, zou de grondprijs 'wat verkeerd' bij de provincie zijn overgekomen. „Daarom hebben we direct gereageerd. Om te voorkomen, dat die cij fers een eigen leven gaan lei den." Directeur Hagenaars van het Schiedamse verpleeghuis Drie maasstede noemt de redene ring van de gemeente Maas sluis een beetje simpel. „Er is helemaal geen tikfout of zo ge maakt. Bij de grondprijs heb ben wij direct het rentetarief opgenomen. Daardoor kwam het bedrag boven de tweehon derd gulden uit." Ook hij noemt de 150 gulden per me ter een alleszins redelijk be drag. Maar de directeur stelt ook, dat door de 'krankzinnige be- zuinigingswoede in Den Haag' toch iets van die prijs af zal moeten: in totaal zo'n drie ton. Over dat punt heeft de Drie maasstede vandaag een brief naar Maassluis doen uitgaan. Hagenaars: „Ik heb het gevoel, dat we er snel uitkomen. Het gaat eigenlijk maar om een klein bedrag." De te hoge grondprijs, zijn alle betrokkenen van mening, mag echter geen beletsel vormen voor het tijdstip van de bouw. Medio 1984 moet de eerste paal voor het noodzakelijke ver pleeghuis in deze regio in Steendijkpolder-Noord wor den geslagen. Twee jaar later zal het nieuwe tehuis gereed zijn. In zijn toespraak ging Noord - huizen ook in op het functio neren van de sociale bijstands-' regeling voor beeldend kuns tenaars, de BKR, een regeling die in grote lijnen inhoudt dat de overheid regelmatig kunst van aangesloten kunstenaars aankoopt, zodat ze een gega randeerd inkomen hebben. Volgens Noordhuizen zijn de prijzen die in die BKR-rege- ling voor kunsc wordt gere kend veel te hoog. „Kunste naars vinden het daarom niet meer zo nodig om op de vrije markt te gaan zitten. Ze ver kopen niet graag voor lagere prijzen in galeries dan ze via de BKR kunnen krijgen." Vol gens de galeriehouder zou die situatie moeten veranderen, omdat de BKR-kunst op die manier in depots verdwijnt of in het beste geval in een over heidsgebouw komt te hangen of staan. Hij deed de suggestie een kunstenaar vijf jaar tot de BKR-regeling toe te laten en hem daarna enkele jaren op de vrije markt te laten opereren. Ook zou de BKR reëlere prij zen kunnen betalen. Belachelijk De gemeente Vlaardingen doet veel te weinig voor de cultuur, aldus Noordhuizen in zijn toe spraak. „Vergelijkbare ge meenten hebben ieder een be langrijk museum: zelfs Maas sluis zet zijn beste beentje voor. Het budget dat de gale rie/artotheek heeft is daarmee vergeleken belachelijk. Voor het geld dat bijvoorbeeld in Weert voor een expositie be schikbaar is, moeten in de ga lerie /artoteek zeven exposities worden georganiseerd." Noordhuizen heeft ook weinig waardering voor de manier, waarop de gemeente het in middels terziele gegane cul tuurblad Podium heeft ge steund. Doordat de gemeente in gebreke is gebleven kreeg Podium niet de kans, tot ont wikkeling te komen, meent hij. In een toelichting op dat laat ste aspect uit zijn toespraak zegt Noordhuizen: „Het gaat bij de gemeente allemaal met de beste bedoelingen, maar we zitten hier met het feit dat er nooit veel voor kunst is uitge geven. Als daar dan door de bezuinigingen nog wat afmoet, dan hou je zowat niks over. Zeker voor Podium vind ik dat erg beroerd; dat blad had heel belangrijk kunnen wor den. Maar je hebt zeker een jaar nodig, om zoiets goed op te kunnen zetten. Als je dan van de gemeente alleen maar een lullige tweeduizend gul den krijgt, dan kan ik me voorstellen dat die jongens er geen gat meer in zien." Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus houdt vanavond zijn tradionele nieuwjaarsreceptie in het Sit- ton Party House aan de Hoog straat 99. Genodigden zijn om acht uur welkom. Op gepaste wijze zal er een terugblik over het jaar 1982 worden gegeven en uiteraard staan de drankjes en de hapjes klaar. Met een kleine vernissage wordt vrijdagavond 7 januari de duo-expositie van Auke Bergsma en Michel Baelus ge opend. Beide fotokunstenaars stellen tot 29 januari hun foto's en polaroids ten toon in de Vlaardingse Artoteek aan de Oosthavenkade 8. In het Hollandiagebouw aan de Vlaardingse Oosthavenka de 42, De Vrije Academie, wordt op vrijdag 14 januari een tentoonstelling geopend van werk dat de Zestigplus- cursus heeft vervaardigd. De deelnemers hebben zich allen toegelegd op hetzelfde onder werp: het portret. De uitvoe ring varieert echter. De ope ning wordt om 20.00 uur ge houden en tot 28 januari is de Vrije Academie dagelijks te bezoeken van 10.00 tot 18.00 uur en *s avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook in het nieuwe jaar orga niseert de stichting Lentefeest bingo's ten bate van de gehan dicapten. De eerste keer ge beurt dat vanavond om 20.00 uur in het eigen gebouw van de Stichting aan de Broersvest 101. Op donderdag 6 januari wordt in datzelfde gebouw een soosochtend gehouden die om 10.00 uur begint. Die avond om half acht staan de Lente feest-poorten weer open voor de nieuwjaarsïnstuif. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 4 januan 1983 Vlaardingen Komend weekeinde worden in sport school Den Edel in Gouda de districskampioenschappen judo voor dames senioren af gewerkt. Het toernooi is van groot belang voor de dames. De kampioenen plaatsen zich voor de nationale kam pioenschappen die op 22 ja nuari in Zevenbergen wor den gehouden. In maart vin den dan de Europese kampi oenschappen plaats in het Italiaanse Genua. Voor de de Zuid-Hollandse ju doka's wordt het overigens toch al een druk jaar. De judo kalender voor 1983 ziet er als volgt uit: 9 januari districst- kamptoenschappen voor da mes junioren en senioren in Gouda. 30 januari meisjes ju- dotoernooi (1964-1972) in Was senaar. 6 maart districtskampi oenschappen heren senioren in de Westlandhal in 's-Gra- venzande. 20 maart judotoer nooi voor aspiranten en junio ren temas in de Steendijkpol- derhal in .aassluïs. 10 aprii voorronde voor district jeugd - teams in Oegstgeest. 24 april eindronde district jeugdteams in Spijkenisse. 10 september de open Nederlandse kampioen schappen voor dames senioren in sporthal Ockenburgh m Den Haag. 18 september dis trictskampioenschappen voor junioren (plaats nog niet be kend). 22 oktober districts kampioenschappen voor heren kuy's graden in sporthal 'Oude Tonge' in Oude Tonge. 23 ok tober districtskampioensch- ppen voor aspiranten in sport hal 'Oude Tonge' in Oude Tonge. 27 november distnets- kampioenschappen voor A- teams (plaats nog onbekend) Wilton in de aanval tegen WIK. Vlaardingen De handbal lende heren van UVG speel den met in plaats van tegen Hellas 2. Met 27-19 klopte UVG de Hagenaars, die met Rijnstreek de eerste plaats deelden. Ook de UVG-dames kwamen tot de volle winst. Snelwiek verloor met 12-10. De heren van DWS versloegen het op de laatste plaats staande Westlandia met 14-17, terwijl de DWS-dames weinig hadden in te brengen tegen EMM ge tuige de 20-12 nederlaag. De standaardteams van Hollandi aan hielden de vier punten in Vlaardingen, De heren won nen met 23-15 van Atomium, terwijl de dames HEC met 10- 8 terugwezen. In de afdeling won WIK de streekderby te gen Wilton moeiteloos: uitslag 11-27. De andere uitslagen in de afdeling zijn: HVK-Vires (d) 7-9 en Unitas 2-Wilton (d) 4-21. UVG-Hellas 2 (h) 27-19 Hel las 2, dat slechts eên nederlaag had geleden in de eerste com petitiehelft, had de wedstrijd tegen UVG veel te gemakke lijk opgenomen. Tot 5-5 hiel den beide teams elkaar in evenwicht, maar daarna was het snel gebeurd met de Hage naars. Binnen 5 minuten liep UVG uit tot 9-5 door doelpun ten van onder anderen Berry Rens, René Bos en uitblinker Jos Loch. De rust kwam met 11-6. Na de wisseling van speelhelft werd Hellas weggespeeld. UVG hield het tempo hoog en omdat Hellas te laat terug kwam, volgde de ene break out de andere op, waarbij en kele met vier man gelopen. Stuwende aanvoerder Jos Loch was vaak betrokken bij de snelle aanvallen en via 18- 10 en 22-13 kwam de stand met nog vijf minuten te gaan op 26-15. Bij deze stand zette UVG een viertal jongere spe lers in. Omdat de concentratie verslapte, kon Hellas nog iets terug doen. Verder dan 27-19 liet UVG Hellas niet komen. Door deze overwinning be houdt UVG de aansluiting met de kopgroep. Westlandia-DWS (h) 14-17 Omdat Jos Moelandts zich de gehele wedstrijd aanvallend ophield rond de middellijn we gens manverdediging, speelde DWS 5 tegen 5. Blijkbaar hielp de manverdediging niet zo goed, want DWS nam een vlugge 0-4 voorsprong. DWS behield gedurende de gehele eerste helft deze voorsprong. Via de tussenstanden 3-6 en 5- 7 werd de eerste helft afgeslo ten op 7-9. Na de rust wist het laag ge klasseerde Westlandia op te halen tot 10-10, waarna het tot 13-13 gelijk opging. Na 13-13 trok DWS het initiatief weer naar zich toe, waardoor het via 13-15 met 14-17 de overwin ning behaalde. Bij DWS was Sjaak Reurling met vijf tref fers het best op schot. Wilton-WIK (h) 11-27 Wilton dat de laatste plaats bezit in de eerste klasse afdeling trof het niet tegen de ploeg van Aad Mooij. Binnen tien minuten keek de thuisploeg tegen een 2-8 achterstand aan waarna WIK de voorsprong geleidelijk verder uitbouwde. Na de 5-15 ruststand lukte het Wilton 10 minuten om WIK bij te hou den maar daarna was het weer alleen WIK dat de klok sloeg. Zonder tot het uiterste te gaan, won WIK moeiteloos met li- 27. Krimpen aan den IJssel De herenformatie van volleybalclub Krimpen is per 1 januan versterkt door de komst van Erik Wonnink. De 20-jarige spelverdeler is afkomstig van het Schiedamse Both Part- ners/VCS, waar hij deze volleybaljaargang vanwe ge meningsverschillen weinig heeft kunnen spe len. De in Barendrecht woon achtige volleyballer traint al vijf weken bij VC Krimpen en maakt in de diverse oefenwedstrijden een goede indruk. „Wel is het jammer", meent trai ner/speler Hans van Maaren, „dat Erik pas nu bij ons komt. De selectie is natuurlijk al lang bijeen, en dan kun je moeilijk ie mand terugzetten. Daar over zijn met Erik en de andere jongens duidelijke afspraken gemaakt. Pas volgend seizoen zal dan ook iemand afvallen Wonnink koos. volgens Van Maaren, voor de Krimpense derde-divisio- nist, omdat hij daar moge lijkheden zag op een ac ceptabel niveau te blijven volleyballen. „Spi rit/Ba - rendrecht ligt wellicht meer voor de hand, maar daar had hij geen zin in. En m Rotterdam, ach, daar zit toch helemaal niets meer". Soest Atleten van atletiek vereniging Fortuna namen in Soest deel aan een cross over acht kilometer. Het was we derom Marius de Snayer die als sterkste loper uit de bus kwam. De atleet, die in 1982 tal van successen behaalde, liep zich op het loodzware par cours naar een eerste plaats bij de veteranen, In de laatste van de vier te lopen ronden, sloeg Gouda Trainer Aad den Held vertrekt aan het einde van het seizoen bij de voet balclub Gouda. De Schie dammer, die aan 2ijn tweede seizoen bezig is, wil zich bij een andere vereniging oriën teren. Gouda heeft nog geen contacten met een kandidaat die Den Held gaat opvolgen. De Snayer zijn slag en liet toen concurrent Rob ter Poor- te ver achter zich. Een groot aantal atleten was in Vlaardingen achter gebleven om in eigen omgeving mee te doen aan de traditioneel ge worden 'pannekoekloop'. Bijna de gehele atletiekploeg, een kleine 40 mensen, trokken na een traningsloop van meer dan 20 kilometer richting Bea- trixpark in Schiedam, om en kele pannekoeken te verobe ren. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Vlaardingse vereniging kregen de atleten die een na tionaal kampioenschap hadden behaald een blijvende herin nering. Jaap Dijksma (100 en 200 meter en kogelstoten), Ma rius de Snayer (kampioen op de 15 kilometer bij de vetera nen) en de vier maal vijftien kilometer estafette-ploeg met Marius de Snayer, Sjaak Hoog- endijk, Karei Leeuwang en John Koopal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3